Keresés

Részletes keresés

feketefelhoo Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144800

A gyárit használom, ami eredetileg a gépben volt. Másik marókésekkel nem tapasztaltam ilyet.

Előzmény: Hobbit_G (144799)
Hobbit_G Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144799

Szia

 

Ugye nem kínai szorító patront használsz? Egyszer próbáltam és nekem is ezt csinálta, utána vettem vmi márkás másikat, az meg tökéletes.

 

Üdv

Előzmény: feketefelhoo (144798)
feketefelhoo Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144798

A CMT (Triton) patronos. Én is jól meghúzom használat előtt.

Előzmény: Mindenváró Ádám (144797)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144797

Elképzelhető, bár nekem addig volt ilyen bajom, amíg tokmányba fogtam ezeket a cuccokat. Mióta patronos megoldásom van még nem fordult elő megfelelő erejű meghúzás mellett.

Előzmény: feketefelhoo (144791)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144796

No, köszi a tippeket legközelebb kipróbálom a petróleumos áztatást ha üveget kell vágnom. Meg mondjuk sokszor használt üveget próbáltam vágni és annyira valóban nem tisztítottam meg... 

 


Próbálgattam ma a gyalut. Hát sajna nem lehetek vele elégedett. Az a baj, hogy ennek a teszkós Reikel gépnek a talpa nem frankó. Egy kissé homorú az egész, a belépő talp egyik irányba ferde, a kilépő talp meg a másikba. 

Így pedig tulképpen nem is lehet vele keveset gyalulni, mert úgy beállítva semmit nem fog amikor már teljes hosszon felfekszik.

Ha maxra állítom, akkor meg a deformitása miatt olyan erőre van szükség áttuszkolni alatta az anyagot, ami nem egészséges.

(Később majd a szerszám lesz tologatva az anyag felett, de még nincs eldöntve, hogy az asztalra miképpen legyen rögzítve az anyag az ilyesmihez - szóval a teszt kedvéért most a lécet toltam)  http://habfarago.hu/galleries/pictures/asztalosgep/gyalu.mp4


Ráadásul az anyag mindkét végén 10-10 centi hosszon fél milliméterrel többet is visz ez miatt.  Szóval ugyan valami 8 ezerért vettem, de nem is jó. Az elv működőképes, de vagy szétszedem és leszerelem róla mindkét talpat, vagy veszek valami komolyabb kivitelű gyalut, még nem tudom.

Ebben a kiépítésben amiben használom nem igazán volna szükség a talpára. Persze könnyen kis is lehet venni kézi gépnek, akkor meg hiányozna. 

 

Ismeri valaki a Rebir márkát? Kétféle gyalut hirdetnek, a nagyobbik elég brutál gépnek látszik, bár meglehet be sem fér abba a ketrecbe amit csináltam... 

https://www.jofogas.hu/magyarorszag?q=rebir

 

 

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (144775)
motor-os Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144795

3-as, 4-es üvegem van. Vagy 60m2.

 

Előzmény: rferi (144793)
motor-os Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144794

Leveszed a falnyílásról a méretet. Megbeszéled a vakolatot. Mikor viszed a kész ajtót 5 cm-rel kisebb a nyílás, mert vastagabbra sikerült a malter. Vááááá!

 

Előzmény: UgyanPityu (144792)
rferi Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144793

Annak is kell a kenés!

Fura, de így van!

A petróleum, vagy a WD40 azért segíti a vágást - azokon túl, amiket eddig Repülős itt ma elmondott -, mert ahogy megkarcolódik az üveg, abban azonnal megindul a felületre merőlegesen egy repedés.

Az üvegvágó úgy műkszik, hogy az üvegnek, mint folyadéknak megbontja a felületi feszültségét.

Namost a repedés annál mélyebb lesz, aminél volt petró. Jóval mélyebb lesz. És ettől sokkal könnyebben fog lerepedni a végén a tábla.

 

Amúgy ha kerekes, ha gyémántos a vágó, az sem mindegy, hogy milyen élszögekkel készítették. Ui. a vastagabb üvegekhez hegyesebb, a vékonyabbakhoz tompább élszög kell.

 

Előzmény: motor-os (144789)
UgyanPityu Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144792

Akkor már csak az kellene, hogy a kőművesek is ilyen pontosan dolgozzanak :)

Előzmény: motor-os (144790)
feketefelhoo Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144791

Van nekem egy ilyen marószáram (nem is tudtam, hogy a gépdepónál is van CMT )

 

https://www.gepdepo.hu/gep-tartozek/elmarohoz-felsomarohoz/marokes/cmt-felsomarokes-d8-i42-l90-19108211.html

 

Elképzelhető, hogy ha túl nagy fogással marok vele, akkor berezonál és kirázódik a patronból ? Nyugi nem repült ki, csak a fixen beállított mélység határoló ellenére minden menetnél egy kicsit mélyebben mart. Persze mindezt csak a végén vettem észre.

motor-os Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144790

Olvastam egy vállalkozásról. A mérnök CAD programmal megtervezi a tetőt. A faüzemben CNC-vel legyártják. Minden darab megszámozva. A helyszínen csak legózni kell.

Előzmény: Törölt nick (144788)
motor-os Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144789

WD 40-nel. De ez nem görgős, hanem igazi gyémánt hegyű.

 

Előzmény: rferi (144773)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144788

1-2 cm a hiba az ácsmunkába, ha csapolni kell, akkor még kevesebb. 

Képzeld el, hogy amikor a szarufákat kármizzák, akkor készítenek egy sablont colos deszkából és az összest szarufát egyformára gyártják egy tetősíkra.

Ha nem lenne a talpszelemen és a csúcszelemen külső éle tökéletesen párhuzamos és mindkettő vizszintes, minden szarufát újra kéne kármizzanak. A tetőre kimászott ács nem tudja újrakármizni (lehet, hogy pótolni kell rá), vissza kell adni a vágónak, le a tetőről. Azt nem fogják, úgyhogy megcsinálják a székállásokat pontosan. 

Még  4o méteren sem lehet egy tetőbe 1ocm. Látszik, amikor felteszed a cserepeket.  

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (144769)
Tschaby Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144787

Én is megcsinálok sok mindent, de azért tetöt ácsolni, ablakot ajtót legyártani nem állok neki.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (144780)
Tschaby Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144786

Én örököltem pár gyalut. Van köztük falc, meg asszem egy profil is.

Egyszer már felajánlottam de nem kapott rá senki.

Majd ha sok idöm lesz (háháháháhá:) rendbe szedem, megfenem öket. :)

Előzmény: Raidx (144781)
lujza2000 Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144785

Világéletemben vasas voltam és szolgáltató céget irányítottam Kft.-nél és Zrt.- nél. Nyugdíjba mentem és hasonló tevékenységre amit korábban más cégnél csináltam vállalkozást akartam indítani. Az engedéllyel foglalkozó hölgy azért akarta megtagadni az engedély kiadását, mert nem volt (és most sincs) kereskedői végzettségem. Ismertettem az előzményeket, és azt mondta, hogy most indul ruhaipari kereskedőknek egy tanfolyam és 67 e. Ft-ért indulhatok, ha elvégzem akkor kiadja az engedélyt. Csúnyán összevesztünk, megkaptam az engedélyt. Soha nem ellenőriztek, de biztos ami- biztos alapon KFT.-t alapítottam. Kaptam ellenőrzést, de a végzettségemet soha nem firtatták. Szerintem, javításra, kereskedelemre alapít BT.-t akkor nem gond a végzettség. A leendő könyvelője tájékoztatni fogja a lehetőségekről. 

Előzmény: motor-os (144727)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144784

Régi szép emlékek  :)

Én egy műbútor asztalos pince műhelyébe járhattam be 10-15 éves koromban iskola után. Régi bútorokat újított fel a mester, rengeteg faragványt készített a sérültek helyére, sellakozott igazi csontenyvvel ragasztott. Nekem valahogy nagyon tetszett az illata, pedig a valóságban igen csak büdös a csontenyv a főzés közben. Az egyik munkája nagyon megmaradt az emlékeimben, egy nagyon szép intarziás betétű a szélein pedig faragott díszű francia barokk komódot újított fel. Nagyon viseltes és sérült volt amikor először láttam és pár hét alatt az öreg egy csodát tárt a szemem elé a felújított komóddal. Rá sem lehetett ismerni olyan szép lett. Nagyon tetszett az ahogy a hiányzott faragványokat pótolta meg az intarziát javította, órákig el tudtam nézni csendben ahogy dolgozik, csak a miért kérdéseimmel zaklattam az öreget állandóan :) Emlékszem, hogy állandóan a szájának a sarkában volt a pipa, még akkor sem vette ki ha beszélt, de sohasem gyújtotta meg mert még fiatal korában leszokott a dohányzásról. :) Nagy dumás volt egyébként az öreg, folyamatosan  ugratta a segédet és engem is. 

Előzmény: Raidx (144781)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144783

Újra fel lehet használni régi ablak üveget is. A műhelyem ablakait is régi üveggel üvegeztem be. Egy dologra kell rettentően figyelni az ilyen régi üvegek vágásánál, mégpedig arra, hogy ragyogóan tiszták legyenek. Nem elég 1-2 alkalommal lemosni róluk a port és a koszt, addig kell tisztítani amíg tökéletesen nem ragyog mindenhol. A poros üveg azonnal hazavágja az üvegvágó görgő élét, akárhogy vigyázol, és akkor fordíthatsz új görgőre. A porszemcséken a görgő sem fog egyenletes karcolást csinálni, tehát nem fog rendesen törni az üveg sem. Pár régi ablakot én is elbasztam mire erre rájöttem. 

Előzmény: Hobbit_G (144782)
Hobbit_G Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144782

Akkor nem csak az én dilim az építőipari fenyő :D

 

Nagyon szépen sikerült megcsinálni, s pláne, hogy tartós maradt fenyővel, grat, a házhoz is :)

Komplett ablaküvegem van otthon a régi bontásból, azt le kéne mérnem, de garázsban maradni fog mindenképp a műanyag, az gyorsabb és egyszerűbb.

 

Van egy kis melléképület kint, annál meglátjuk mit barkácsolok bele, mert azt amúgyis rendbe akarjuk tenni, csak a kedv hiányzik nagyon hozzá.

Sajnos utcára nincs udvarból közvetlen kijárat csak házon keresztül vagy le kéne bontani a fél kerítést a teraszon hozzá, ez nagyban befolyásolja az előrehaladást és csupa lommal van tele. Majd jövőre remélem már össze tudjuk hozi a konténert és a hosszabb szabit, hogy avval haladhassak, de mindig van fontosabb téma, mint most a szekrény. Anyag megvan otthon csak épp időm nincs rá :(

Hiába van leszabva minden, hozzá kéne jutnom legalább az alapváz legyen kész, az ajtók egy része ráérne utólag is.

 

 

 

Üdv 

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (144768)
Raidx Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144781

Hát ez az, hogy csak voltak: "Voltak a profilgyaluk, amivel nagyon szép dolgokat csináltak." Mi meg mindent csak spec géppell tudunk elképzelni. Gyerekkoromba volt egy asztalosbácsi szomszéd. Néha beengedett a műhelyébe de nem nyúlhattam semmihez. Irdatlan mennyiségű gyaluja volt. Akkoriba inkább az tetszett bennük, hogy csoda csillogók voltak és mindegyikbe benne volt a monogrammja mert ő készítette őket.

Előzmény: motor-os (144771)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144780

Köszi. De hidd el, nincs ebben semmi különös, csak én nem várom, hogy a galamb megsülve kerüljön repüljön a számba elvet vallom és azt, hogy mindent meg lehet tanulni csak akarás kérdése az egész. :)

 

 

 

Előzmény: Tschaby (144777)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144779

Előzmény: Tschaby (144776)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144778

Szia!

 

Szerintem az élezés nagyon is idetartozik :) Tompa vágó/vésőszerszámokkal nem lehet dolgozni, ezt is meg kell tanulni.

 

Késélezés az nagyon nem az én asztalom (megpróbáltam ugyanezeken a köveken, de inkább hagyjuk). De a vésőélezés is csak azzal a sablonnal megy egyelőre, amit linkeltem a posztomban. Azzal viszont nagyon nem lehet elba**ni, ahogy tapasztaltam.

 

A kövek pedig King vizeskövek. Amit majd még meg kell oldanom az az időnkénti síkba csiszolásuk. Gondolom valami nagyobb gyémántlappal célszerű.

Előzmény: traktoros82 (144758)
Tschaby Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144777

Hú Győző.

Minden alkalommal amikor beszámolsz a házépítésed valamelyik fázisáról csak egy szó jut eszembe :

RESPECT

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (144768)
Tschaby Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144776

Lenne is felelősséged ... felnevelni az új megváltót ... :)

Előzmény: Pillanatragasz (144765)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.10.21 0 1 144775

Nem az üvegvágóval van a hiba, hanem a gyakorlatoddal és az üvegvágó kezelésével. A mester aki nálam szabta az üvegeket egy filléres kommersz üvegvágót használt, de azt két vágás közben is műszerolajjal félig töltött bébiételes üvegben tárolta. A gond ugyanis az, hogy az üvegvágó kereke nincsen csapágyazva. Ha paszentos és még nem kotyog akkor maximum 2-3 métert tudsz vele szépen karcoltatni, utána a kerék kezd megszorulni mert kimegy belőle az olaj. Ha megszorult akár csak egyszer is akkor az már nem forog, és nem tudsz vele szépen egyenletesen karcolni. Ilyenkor az üveg letörésnél keresztbe betörhet az üveg, vagy csak nem a karcolás vonalon törik majd el hanem valahol össze vissza. Ha viszont a kerék már azért nem ül passzentosan a tengelyen szorulás nélkül, mert már kikopott akkor meg a büdös életben nem fogsz tudni többet egyenes vonalat karcolni. Csak látszólag lesz egyenes, de a kerék imbolygása miatt hullámos az a vonal. Ilyenkor megint nem jól törik az üveg. 

Az üveges úgy vigyázott arra a vágóra mint a szeme fényére, hiszen ezzel kereste a kenyerét. Hiába filléres tétel egy üvegvágó, egy olyat kell kifogni az üzletben amit nem hétfőn vagy pénteken gyártottak, mert ezek szarok. 

Nekem is ugyanilyen olcsó üvegvágóm van, használat közben nekem is olajban ázik. Amikor meg nem használom, akkor meg egy nejlonzacsiba olajosan betekerve várja a sorsát. Egy jó üvegvágóval gyerekjáték megtanulni vágni, én is meg tudtam tanulni azóta. De szarul kezelt vágóval sohasem fogsz megtanulni jól vágni. 

 

 

 

Előzmény: Mindenváró Ádám (144770)
rferi Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144774

Semmi extra nincs benne, de az üvegvágónak vágás előtt kell egy petróleumos, vagy WD40-es áztatás, hadd tocsogjon a hegye/kereke a petróban.

Nem túl erősen kell nyomni, és jó lesz.

Előzmény: Mindenváró Ádám (144770)
rferi Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144773

Kented petróleummal?

Előzmény: motor-os (144772)
motor-os Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144772

Pont így jártam. Vettem angol gyémánthegyű üvegvágót. Felvágtam vele két tábla bontott üveget. Kb.60x140cm. Két vágást nem tudtam vágni ami egyenesen tört le. Ha hosszú, ha rövid volta vágás, egy darabig egyenes, majd íves. Vagy a szerszám nem jó, vagy az üveg volt öreg. Vagy 40 éves.

Előzmény: Mindenváró Ádám (144770)
motor-os Creative Commons License 2017.10.21 0 0 144771

Dehogy nem gyártottak.

Szép példája az ácstokos ajtó, ablak.

Voltak a profilgyaluk, amivel nagyon szép dolgokat csináltak.

Előzmény: Raidx (144759)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!