Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140929

Jé, a focilabdás bácsi! Csak elindítottam a videót, aztán új lapon közben néztem mást .... de ahogy megszólalt rögtön megismertem a hangját.

Öreg jó dolgokat mókol össze.

 

Ha már falaszti: ígérem nem lesz több ilyen poszt, de annyit el kell még mondanom hogy az első (és csak úgy elkészített 2.) után a "sohatöbbet senkinek" projektet keresztülhúzta egy cuki kis szöszke könyörgése, léccilécciabátyámnakkellnagyjuvedrukker. Na ő megkapta a 2. labdát, aztán bejelentkezett egy Fradi meg egy nemtom milyen szurker a barkácsfórumról. Nem tudtam olyan pofátlan árat kitalálni hogy ne kelljen, ma összeragasztottam újabb kettőt, holnap csiszolás és talp , hétfőn megy postával Karcagra és a kilenckerbe. 

De most egy ideig nem akarok se hat-, se ötszögeket látni :)

Viszont lett jó sok keményfa apródarabom, tölgy, juhar, cseresznye, szerintem elgórom majd a bogrács alá, más ötletem nincs. Ezt itt a 4 laszti gérvágós hulladéka.

Kis statisztika:

4 laszti-> 4x32 darab öt- és hatszög, ~850 vágás csak a gérvágóval (a tesztvágásokkal együtt 900 felett). Megtelt egy 120L-es hullazsák is a gyaluforgáccsal. A 4 laszti nettó 6 órányi csiszolással nyeri el a gömbalakot. És megevett a 4 labda egy flakon (750g) faragasztót meg egy csomó tűzőkapcsot.

Előzmény: Raidx (140927)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140928

Biztos jó dolog egy függőleges lapszabász, szükségem is lenne rá, már régen gondolkodtam rajta hogy készítek egyet. Nem olyan nagyon nehéz elkészíteni, rengeteg hasonló barkács lapszabász gép van a youtuben. A gond az, hogy elég sok anyag kell bele és baromi sok helyet foglal egy fal mellett. Én csak a műhelyen kívül tudnám tárolni az időjárásnak kitéve. Annak meg nem sok értelme van. 

 

Viszont tegnap mondtam, majd álmomban kitalálok egy megoldást a bazi nehéz bútorlap táblák felszabására. Nos az álmomban ki is találtam :) Délelőtt nem voltam otthon, el kellett mennem a merülőfűrészemért. Délben szokás szerint megint aludtam, majd délután nekiálltam megcsinálni. Most szárad a ragasztó, holnap lesz az éles próbája. Majd rakok fel képeket róla.

 

Előzmény: Raidx (140927)
Raidx Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140927

Homemad lapszabászat:

 

<iframe width="854" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/faFb_6qAgf8" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

apaf3j Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140926

Igazán szívesen. Én is a Youtube-on láttam :)

Előzmény: BigFic (140925)
BigFic Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140925

Köszönöm. Fantasztikus megoldás. Nem is gondolnám.

Előzmény: apaf3j (140924)
apaf3j Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140924

Az alsó háromszög (2 cm vastag akácból van) a keretre van rögzítve, a felső az asztalra. Ahogy az asztalt előre-hátra mozgatom a menetes szárat forgatva, úgy emelkedik illetve süllyed. Négy ilyen van az asztal alatt. Arra kellett nagyon figyelni, hogy pontosan egyformák legyenek az ékpárok.

Előzmény: BigFic (140922)
sanyooo1 Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140923

Sziasztok!

Kétajtós koloniál szekrényt nehéz szétszedni lapjaira? Hogyan kezdjek hozzá? Nem tűzifa a végcél! :)))

Köszönöm a válaszokat!

BigFic Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140922

Köszönöm a képeket.

Hú, de tetszik ez a megoldás. Mindig problémás, hogy csak 82 mm a kés szélessége...

Ötletes és szépen kivitelezett munka. Lehet, hogy én nem tudok ilyet csinálni de előbb-utóbb meg kell majd próbálnom. Az asztal magasságának állításához az ék megoldást nem látom át tisztán.

 

Előzmény: apaf3j (140921)
apaf3j Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140921

Itt van pár kép a gyaluról:

 

 

Két 12 mm-es lineáris tengelyen csúsztatható jobbra-balra, így max. kb. 20 cm széles anyagot tudok vele gyalulni (a kés 82 mm széles). A tengelyek egyszerűen a rétegelt lemezbe fúrt lyukakban csúsznak (először lineáris csapággyal akartam, de így egyszerűbb, és stabilabb is). A tengelyek vége négy kis fa téglatestben van, amelyeknek a magassága a keret tetején lévő csavarokkal állítható. Így tudom belőni, hogy a két oldalon egyforma vastagságra gyaluljon.

 

Az asztal magassága négy ékpáron csúsztatva változtatható, ehhez a menetes szárat kell forgatni. 

 

Elég egyszerű szerkezet, de azért sokáig vacakoltam vele, hogy pontos legyen. Persze most sem tökéletes, de első lépésnek megteszi. Nagyon vigyázni kell az adagolással, mert ha pár pillanatnál hosszabb időre megáll az anyag, ott rögtön megég, és ugye itt csak kézi előtolás van. Három kéz nagy segítség lenne :)

 

krotosz Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140920

Hali. Jó ez a 45fokos tartás. Ilyet valahova már építettem de nem emléxem hova :) az lesz a megoldás hogy ragasztók távtartót D3mal és az megy ma. ragasztó pisztollyal a csempére. Kösz az ötletet. 

Előzmény: Törölt nick (140909)
apaf3j Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140919

Igen, jól érted. :)

 

Azért kellene a felvágás után gyalulni, mert a kaloda egy kb. 25 cm széles U-alakú szerkezet, amibe ez a ragasztott lap már nem fér be. Ezért gondoltam azt, hogy felvágom csíkokra, és azokat tolom át a gyalu alatt (A kalodában fent rögzítettem a gyalut, az U rész alja pedig emelhető, így tudom a vastagságot állítani. Majd teszek fel róla képet BigFicnek.) A juhar és dió lécek gyalulásánál jól bevált, 1-2 tizedmilliméter a maximális eltérés hosszában és keresztben is. Mindazonáltal nagyon kezek gondolkozni azon, hogy ha majd lesz rá keret, akkor beszerzek egy vastagsági gyalut, mert ez a megoldás komolyabb munkákhoz azért nem ideális.

 

Köszönöm a védőcsík ötletet, erre nem gondoltam, úgy fogom csinálni.

Előzmény: Törölt nick (140917)
Törölt nick Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140918

"bütüt annyira nem" - hopp ezt elfelejtettem befejezni .. o.O De sejted :) Bütüt annyira nem jó csiszolni/gyalulni.

Előzmény: Törölt nick (140917)
Törölt nick Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140917

Akkor tehát az első ragasztás után még nincs felcsíkozva, ha jól értem. 

 

Ha jól értem, nem értem miért akarnád felcsíkozás UTÁN, a kis csíkokat gyalulni :) Miért nem most, száliránnyal szemben gyalulod meg egyben?

 

Egyébként meg igen, muszáj lesz megküzdened a sima felületért felcsíkozás előtt, hiszen ha felcsíkozod és elforgatod, ami most felül-alul van az lesz a ragasztási felület és minden lesz csak nem szép ha újra összeragasztod. Ráadásul figyelned kell arra hogy konstans legyen a vastagság teljes hosszéban/széltében, különben elforgatás és 2. ragasztás után lesz "dimbes/dombos" a felület, azaz lesz vele igen sok melód hogy síkba gyaluld/csiszold - bütüt annyira nem .

 

A kis gyalugép kicsi szélessége miatt szeretnéd a kis csíkokat gyalulni inkább? És a kaloda akkor állítható magasságú, ill. megoldható hogy tutira egyforma vastagságú csíkokat kapj? Mer akkor meg lehet próbálni. Csak ha javasolhatom ragassz még felcsíkozás előtt egy "védőcsíkot" a két hosszanti oldalra. Amit a 2. ragasztás után levághatsz. Ezzel megakadályozhatod hogy rondán kiszakítsa a végét, mikor kijön a gyalu alól.

Előzmény: apaf3j (140915)
BigFic Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140916

Engem érdekelne a kézigyalu kaloda. Van róla kép, vagy útmutató, ami alapján készült?

Előzmény: apaf3j (140915)
apaf3j Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140915

Igen, a kötelező kör :) Vagy ha úgy tetszik, beavatási szertartás. Szóval vágódeszka juharból és dióból.

 

A léceket már összeragasztottam, most fogom keresztben elvágni, és nem tudom, hogy küzdjek-e a csiszolással a következő ragasztáshoz szükséges sima felületért, vagy a kapott vegyes anyagú léceket meggyalulhatom gyalugéppel (ami valójában egy Bosch kézigyalu, kalodába rögzítve). Nem a bütüjét gyalulnám, hanem a másik oldalt, szálirányra merőlegesen (a rajzon a piros nyíl). A bal oldalon látható résznél tartok most, a fekete vonalak a szálirányt jelzik. Az arra merőlegesen vágott csíkok alsó és felső oldalát gyalulnám.

 

Előzmény: UgyanPityu (140894)
Soká Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140914

Félreértettem a szétcsúszást. Azt hittem a keretező egzóta nem "bütüre áll" (mint a betét) és az eltérő szálirány miatt szétnyílt.

Magamból indultam ki, én egy befejezetlen sakktáblával jártam úgy, hogy a betétlap egyszerűen szétfeszítette a gérben illesztett keretszerkezetet :(

Előzmény: Törölt nick (140910)
Soká Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140913

Ha azt a piros elemet mindkét oldalról 45fokosra készíted, és úgy készítesz hozzá sárga ellendarabot, akkor máris nem olyan könnyen leemelhető az egész, hanem oldalról csúsztatható. Ez persze még nem oldja meg a kérdező problémáját csak annyiban, hogy a vezetőléceket csavarral lehet rögzíteni a deszkához, az ellendarab meg ragasztható a csempéhez. Az egyáltalán nem baj, ha nem lapul a falhoz, úgy nem lehetne normálisan megfogni a kést. Jobb ha eláll kicsit.

Előzmény: Törölt nick (140909)
gergem Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140912

Köszönöm a választ mindkettőtöknek! Az én műhelyem, ami sokkal nagyobb, mint az előző, 240cm széles csak (igaz 4m+ hosszú), szóval a négy méteres szélesség nekem álom egyelőre. Bár az is igaz, hogy a tapasztalataink és a munkáink mennyisége és minősége közt is legalább ekkora rés van, a te javadra :).

 

Lehet vágok két rést a fűrésznek és áthelyezhetővé teszem... bár egyelőre már egy is nagy előrelépés lesz, ha összejön :)

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140870)
Slam Jr. Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140911

Esetleg ilyen kerek, erős mágnessel? http://www.ebay.com/itm/5PCS-Super-Strong-Round-Magnets-30-mm-x-3-mm-Disc-Rare-Earth-Neo-Neodymium-N50-/271595454191?hash=item3f3c59beef:g:mb4AAOSwDN1UOs7i

Megfelelő méretű forstnerrel befúrod a késtartó hátulján a mágnes vastagságának ~dupláját, egyiket beragasztod a hátuljára, másikat a csempére.

Előzmény: krotosz (140908)
Törölt nick Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140910

Ilyen a bütüs vágódeszka :) Így csinálják a profik is -> csak sokkal szebben. (Sajna Bari- kolléga picasás képtára már nem él a deszkáiról, szívem szerint azt linkeltem volna be, az első deszkámat ő inspirálta)

 

A szétcsúszás akkor történt, mikor már bütüvel felfelé ragasztottam, azaz a 2. menetben. Sajna kapkodtam, és vízszintes irányban nem rögzítettem a bütüs csíkokat... :-(

Azért hugomnak így is tetszik. Jó hogy emlegettem, meg is kérdem mennyit használta/tisztította január óta, van-e vmi baja a deszkának, pl vetemedett-e, repedt-e valahol.

Előzmény: Soká (140906)
Törölt nick Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140909

Hali, jópofa tartó :)

 

 

Focliabdás projektből maradt nekem is szép cseresznye meg tölgy, kolléganőm kunyizik egy ilyen kisasztalt az erkélyére, összecsukhatót. Azon gondolkodom hogy az asztallap tölgy kerettel, cseresznye betéttel és tölgy lábbal tán' nem nézne ki rosszul.

 

2k epoxy? Mondjuk meg kellene oldani a falhoz préselést pár óráig.

 

Vagy ... van jó kézigyalud, gyalulsz a maradék cseresznyéből/akármi más kemény fából vékony, mondjuk max 5mm vastag, kb 4-5cm széles natúr lecet. 45 fokban megcsapod az egyik hosszanti élét. Kettévágod.

Sárgával jelölt lecek 2k epoxyval a késtartóra. És ha azt mondod hogy szted az olajos mivolta miatt nem tapad a ragasztópisztoly a fához, csak a csempéhez, sztem a natúr léchez fog, ezért a pirossal jelölt a falra mehetne ragasztópisztollyal. Gondolom azért azzal akarod hogy idővel könnyebben bontható kötésed legyen. De ha ez nem szempont, akár őt is lehetne 2k epoxyval. Mondjuk azt is szem előtt kell tartani, hogy jó lenne ha meglepiből nem esne le a falról, késekkel együtt, mondjuk az asszony kezére miközben alatta matat.

Az alsó sárga csak egy "távtartó", ugyanabból a lécből amit kézzel gyalulsz vékonyra, szintén a késtartóra rögzítve, 2k epoxyval.

 

Lehet ez kicsit túl van gondolva, meg lehet nem szeretnéd látni fél centire a faltól a tartót ... majd gondold át. A "french cleat" típusú szerszámosfalról ugrott be az ötlet.

Előzmény: krotosz (140908)
krotosz Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140908

Üdv Urak! Colos cseresznye anyagot feleztem el a nejemnek abból a célból hogy a gyakran használt kések egy helyütt legyenek. A lenti linken a fotók. Segítsetek már abban hogy a fali csempére hogy rögzítsem. Ezen elsiklottam amikor papírra vetettem az ötletem. A 3M kétoldalú szivacsos szalag elvált a fától. A ragasztó pisztoly szintén csak a csempére tapadt oda. Mondjuk paraffin olajos az a vékony dió szalag amit a repedés erősítésére ragasztottam. Legfeljebb fúrok két kampót és rogzítek két fém lemezt a fába de ez lenne az utolsó :) Van ötletetek? Íme a mű:

https://photos.app.goo.gl/rJK670bIWDXDiL9h1

motor-os Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140907

A tanműhelyben 3-an raktuk fel a lapszabász gépre.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140901)
Soká Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140906

"(egyébként jól szétcsúszott)"

 

Gondolom, a keretező anyaghoz képest érted a szétcsúszást.Ez így minden irányban rendesen tud dagadni...

Előzmény: Törölt nick (140900)
stolaz Creative Commons License 2017.07.22 0 0 140905

Én az állandó változatosságra szavazok.

Előzmény: Kontroll-R (140826)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.21 0 0 140904

Én nagyon utálok keresztbe gyalulni ha lehet akkor inkább elkerülőm vagy csiszolok helyette. A 45 fokos gyalulással mostanában próbálkoztam, fél siker, kevesebb a kiszakadás és rövidebbek a szálak is. Sajna nem lehet mindenhol alkalmazni.

Előzmény: Törölt nick (140900)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.21 0 0 140903

Valami hasonló motoszkál a fejemben nekem is.

Előzmény: Raidx (140892)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.21 0 0 140902

Nem minden keményfára igaz ez. Juhart és a bükköt  és égert elég jól lehet keresztbe is gyalulni kis fogásokkal, de például a tölgyet már nem. Hajlamos hosszába kihasadni egy nagy darab belőle. A cseresznye is hasadós bár nem annyira mint a tölgy. 

Előzmény: rferi (140890)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.21 0 1 140901

Hogy nagy kihívást vállaltam be az nem új nekem. Engem ez inspirál. Kételyeim persze nekem is vannak, hogyan fogom tudni mozgatna a bazi nehéz és egyben  kezelhetetlenül nagy táblákat egyedül. Ez főleg a mai bútorlap átvételénél tapasztaltam meg, hogy ketten is majd beszartunk olyan nehéz volt behordani a műhelybe. De majd kitalálok valami okosságot álmomban éjszaka. :) 

Előzmény: Soká (140887)
Törölt nick Creative Commons License 2017.07.21 0 1 140900

Így van. Én gyalultam már így (NE kérdezd miért :D), fenyőt. Jó hosszú szálkák keletkeztek, a 100-as elszívótorokben is feltorlódott a cucc.

 

És igen, UgyanPituy jól írja: bütüt csak NAGYON kis fogással, óvatosan.  A széleire ragasztani kell az anyaggal megegyező vastagságú lecet, a kiszakadás ellen.

Anno a bal oldali (egyébként jól szétcsúszott) bütüs deszkát is így csináltam:

 

 

 

Előzmény: Slam Jr. (140898)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!