Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132583

"de a centrírozás, lapáthajlítási procedúra miatt nem teszem. "

 

Nem olyan nagy procedúra az.

 

Én anno Matyikánál láttem először hogy nem kell azt a lapátkérdést túlcizellálni, én paintben (!) rajzoltam egy ívet, az lekopiztam, így vágtam ki a lapátokat, egymásra ragasztott fenyődeszkákból. Azokat kicsit megcsiszoltam szalagcsiszoló sarkán, lelakkoztam hogy a por kevésbé tapadjon, meg a levegőnek is jobb talán az áramlása.

centírozás: én a tengelyen kicentírozott (esztergált) keményfa "agyra" ragasztottam az impleller alját, azt nem nehéz centrikus közeli állapotban rögzíteni, de a kicsi tökéletlenséget meg simán, akár durva csiszolópapírral is el lehet tüntetni. Aztán rá a lapátok, amit pontosan és egyenletesen bejelölt helyekre ragasztasz, ez már megadja a tetejének is a helyét. Eztán jönne még az egyenetlen súlyelsoztás miatti centírozás - no én ezt (ezért most megvernek) de kihagytam. Jópárszor megtöltöttem már a 100L-es fahordót, de az elszívó csak nem akar szétrepülni, és a motorház sem remegi agyonra magát.

 

Nem rábeszélni akarlak, csak mondom hogy ha én igen, akkor szerintem te 100x inkább :-) Most komolyan, nézd meg ezt, rossz ránézni ha a gyári lapátokat nézed viszont remekül működik. 6 lapátos csak -> "agresszívebb design", 30cm átmérő, 8 cm magas lapátokkal mondjuk nekem 1.1kW-os/2800 rpm aszinkron motor pörgeti ami jól bírja, nem melegszik nagyon akár fél óra folyamatos üzem után sem (ez azért elég ritka). 

Előzmény: Lady fantasy (132574)
pali923 Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132582

A motorról csak annyit tudok fejből, hogy 2800-as fordulatú, és orosz, Káma2-nek hívják állítólag. Örököltem, és igazából akkor kezdtem gondolkodni az építésen, mikor sok év után elémkerült ez a motor a padláson. :)

Egy Metabo vastagolót én is használok hozzá, elég jól bírja. Építeni meg elég sokfélét lehet, láthattál sok változatot itt is. Már bennem is felmerült némi variálás, valami ciklonos felé elmenni. Csak azért is ilyen az enyém, mert kicsi a helyem, nem lesz könnyű.

Előzmény: Lady fantasy (132577)
Paco155 Creative Commons License 2017.01.30 -1 0 132581

Amennyit használja az ember ( arra a max 3-4 m marásra) szerintem kibírja. :)

Előzmény: Törölt nick (132579)
rferi Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132580

"A gerincről lecsatlakozó ágak összfelületének meg kell egyeznie a gerincág felületével."

 

Már megint malomban gondolkodol, ahol minden csövön EGYSZERRE szívtok!

De itt egyszerre csak egy ágon fog szívni!

NEM KELL megegyeznie!!

Előzmény: Lady fantasy (132574)
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132579
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132578

Nálam 50 es pvc csőből van az elszívó rendszer csinálva. A plafonon elvezetve a műhely közepéig. Ott egy darab leállás és kész. Ha olyan gépet használok akkor a maki porszívó 3m-es csövét kötöm bele és úgy dolgozom. Ha gyalulok akkor azt kötöm be. Mondjuk nálam van egy kis plusz a gyalun. Mivel a Bernardo-n van egy elszívó a géphez építve. Így nálam rásegít a porszívóra. Ezen kívül egy ciklon és egy 60l-es fémhordó alkotja a rendszert elég jó hatásfokkal.

Lady fantasy Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132577

Na  basszus, de jó! 750W -os 2890-es motorral hajtod? Nekem egy 250-es DeWalt gyaluról kellene szívnia a forgácsot, leválasztóciklonon keresztül. Motorom az van hozzá, bár leválasztóciklont, ventilátorházat az készítenem kellene, de szerintem a gyári porszűrőzsákosoktól jobb lenne.

Előzmény: pali923 (132576)
pali923 Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132576

Én abból a kicsiből csináltam az enyémet. Biztosan jobb lenne a nagyobb kerék, de 100-as csővel ez is használható.

Előzmény: Lady fantasy (132574)
pali923 Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132575

Like és köszönet! :)

Előzmény: Törölt nick (132572)
Lady fantasy Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132574

Ha vastag lesz a gerinc jól mondják,  hogy lecsökken a levegő sebessége. A gerincről lecsatlakozó ágak összfelületének meg kell egyeznie a gerincág felületével. Malmi pneu.elszívásoknál ez ökölszabály.

Neked a gondod, ami nem is gond, hogy a porszívó az viszonylag kis keresztmetszeten állít elő nagy sebességű légáramot, ami jó olyan gépekhez, amik porosabb anyagot produkálnak, pl. különféle csiszolók, fűrészek.

Ami forgácsot állít elő nagyobb mennyiségben pl. gyaluk, ott nagy mennyiségű levegőt kell nagy keresztmetszeten áramoltatni, erre valók a szívóventilátoros különféle anyagleválasztású elszívók.

Ezekkel ha port szívatsz a kis felületű részecskéket az alacsony légsebesség (részleges ciklon elv) szélsőséges esetben a cső aljára leteszi és felhalmozza, ezzel leszűkítve a cső keresztmetszetét, és ebben a szakaszban felgyorsul a légáramlás. Magyarán hiába lesz nagy a cső, csak a felső kis részén fog szívni egy szűk keresztmetszeten.

Ha porszívóval próbálsz forgácsot szívni, a kis keresztmetszet mellett nagy sebességű légáramban a forgácsdarabok eldugítják a csövet, nem bírják a gép által előállított mennyiségű forgácsot elszívni.

Tehát mindenhez a megfelelő elszívót kell használni.

Én is nézegettem az Uni.max-on kapható ventilátor lapátot, csak elég kicsinek találom a 23cm-es átmérőjével, sajna a nagyobbikhoz meg nem árulnak, pedig azzal nekifognék egy saját építésének én is, de a centrírozás, lapáthajlítási procedúra miatt nem teszem. (

Előzmény: Törölt nick (132564)
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132573

Tologatos kisasztal.

Előzmény: Törölt nick (132572)
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.30 0 1 132572
Előzmény: pali923 (132566)
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132571

Celszeru lenne elbeszelgetni a vegfelhasznaloval. Felmerni az igenyeket, a lehetosegeket. Kideriteni az esetleges ertelmetlen osszeharacsolas mertektelensegenek (kupleraj) okat. Ezzel beelozhetsz egy csomo ujabb problemat, es megoldhatod a jelenlegieket. Ha ugyanis nem valtoztatnak semmin, akkor csak meg tobb dolgot fognak bespajzolni a semmiert, mert lesz hova dugdosniuk, es ugyanott lesztek mint elotte, ha viszont nincs tobb "hely", megallnak a terjeszkedesben.

Előzmény: pali923 (132566)
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132570

Neked lesz a legtobb tapasztalatod. :-)

Ha vastag gerincet csinalsz a porszivohoz, akkor lesz egy jo hosszu ulepito szakaszod amit takaritani kell. Ha ez fuggolegesen futna akkor alul egy kupakot kene ratenni es kihullik belole takaritaskor a benne ulepedo por mint egy ciklonnal... :-) A por es a forgacs merete kozott nagysagrendi elteres van.

Előzmény: Törölt nick (132564)
Computerguru Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132569

Szerintem teljesen jól gondoltad ki, ne hagyd, hogy bárki is összezavarjon!

Tapasztalataim szerint a nagy elszívók nem alkalmasak csiszolásból származó finom por normális elszívására. Amikor a 300-as csiszolókorongnál lecseréltem az 50-esre szűkített nagyelszívót egy ciklon mögé kötött porszívóra, megszűnt a por a levegőben. Kézi csiszológépknél dettó.

 

2 nagy elszívógépem is van, ezeket egyengetéshez, vastagoláshoz, körfűrészhez használom. Csiszoláshoz pedig megy a porszívó. Ott a sebesség fontosabb, mint a mennyiség.

 

Még egy nagy találmány: vettem Klingspor csiszolópapírt teszt jelleggel. Az ára jóval magasabb, mint egy márkátlan papírnak, de azt ígérték, hogy alig ragad be a finom por és 10X annyi ideig jó lesz. Tényleg így van, ez a cucc fenomenális! Csak ajánlani tudom.

Előzmény: Törölt nick (132564)
pali923 Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132568

Nem érdemes kipróbálnod a nagy elszívó csövének a szűkítését. Én megtettem, katasztrófális az eredmény. De erről is volt már itt szó. 60-as csövet még ráteszek, a 100-as helyett, de már úgy sem az igazi. Műhelytakarításra jó, de a vastag csővel más világ.

Én is 2 porszívót használok a műhelyben, szerencsére ott van a központi porszívónk motorja, és rá tudok csatlakozni. A kézi gépekhez azt használom, a telepítetthez (ez milyen nagyképűen hangzik egy 9m2-es műhelyben) :) meg a nagy sk. elszívómat 100-as csővel. Csak nekem sajnos/szerencsére nincs olyan gondom, hogy bármilyen eszköz messze van, így nincs elosztó.

Lehet, neked is valami hasonló kompromisszumot kéne kitalálni, két elszívó, két csőrendszer a lehető legrövidebb csövekkel, legkevesebb kanyarral. Ezt bátran ki lehet jelenteni a tesztjeid után.

 

Előzmény: Törölt nick (132562)
krizsi_l Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132567

Nem jó. A porszívó által szállított levegő mennyisége kicsi. Azért van jó nagy vákuum, mert kicsi a cső keresztmetszet, ergo: kis mennyiség esetén is van közegsebesség ami létrehozza a vákuumot. Ha megnöveled a keresztmetszetet annyira lecsökken a közegsebességed, hogy nem tudja szállítani a port. Pl: 40mm->120mm: háromszoros átmérő, kilencszeres felület, kilenced közegsebesség. Elméletileg. Gyakorlatilag a veszteségek miatt még kisebb.

 

A nagy elszívót vezesd vastag csövön és szűkítsd a lehető legközelebb ahhoz ahol elszívsz. Viszont a nagy elszívó esetén ott a kétség, hogy egy ekkora szűkítés miatt képes lesz-e dolgozni, vagy leáll az elszívás. Mint mikor a porszívó csövét befogod, a motor felbőg, a szívás megszűnik.

Szívás! :)

Előzmény: Törölt nick (132562)
pali923 Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132566

Köszi, valami ilyesmirkre gondoltam. Azt hiszem, komplett terveket még sosem másoltam a netről, de egy-egy ötelet nagyon hasznos tud lenni, amit aztán alkalmazni lehet. Ezért sokat nézegetek, aztán majd valami kialakul a fejemben. De ezzel mindannyian így vagyunk szerintem.

Előzmény: Törölt nick (132556)
pali923 Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132565

Néha nagyon utálom, mikor valakinek igaza van. :)

Nem vigasztaltál meg, de köszönöm.

Előzmény: rferi (132552)
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132564

A vége valszeg ez lesz. Összegzem mit tapasztaltam, meg kipróbálok 1-2 tanácsot aztán lassan elindulok valamerre mert erre hónapokat nem szántam.

 

Azért kidobni eddig jól működő (egy szerszám -> ciklon -> porszívó -> tökjó elszívás és leválasztás) nem szeretnék.

 

Az egész ott kezdődött hogy miért derékszögben csatlakozok az elosztóra :-) és akkor gondoltam menjünk végig a sztorin, ezért vettem átlátszó csövet és teszteltem a dolgokat. És valójában rossz tanácsot nem kaptam, aki tanácsolt az láthatóan többet tud az áramlásról mint én, de palotaforradalmat azért nem akarok elszívás terén. Az látszik hogy a kényelemért cserébe (dedikált csövezés minden szerszámhoz + elosztó) vesztek majd vákumot, legjobban a korongcsiszolónál fog kiderülni mennyit. Mert ennél a közvetlen ciklonról elszívás jól működik, por alig marad a házban. Szerintem ez lesz a következő teszt, ideiglenesen becsövezem - aztán ha így is kipucolja a gépet, a számok annyira már nem érdekelnek.

Előzmény: 409 (132561)
rferi Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132563

Figyelj!

Én nem tudom mit akarsz, mert már elvesztettem a fonalat.

Ha jól értem, van egy porszívód, és szeretnéd nem húzogatni a shopban.

Namost én az exemnél csináltam központi porszívórendszert, egy 7000 forintos obis "ipariból", meg 50-es lefolyócsőből, és arra akaszkodott 9 méter gégecső, meg a szívófej.

Te ez úgy szívott, mint GPS netes barátnői - ha jól sejtem. Bár lehet, hogy a csajok gyengébbek voltak. :)

A gerinc egy egyenes 50-es csőrendszer volt, 10 méter hosszan a betonpadló alatt, arról a leágazások (felágazások) a 45 fokos kiállásúak voltak, azzal felmentem 50 centiig a padló alól, oda került egy 90 fokos könyök (nem ív!), és ott volt a központi porszívó csatlakozóaljzata.

Oda bement a 9 méter gégecső, annak túlvégén a merev cső, azon a szívófej.

Ha ez működött, akkor szerintem túlokoskodod azt a rendszert ott magadnál.

Az egyik sarokban plafon alatt húzz ki egy ötvenes gerincet, mindenhol leágazol róla egy 45 fokkal ahol kell, oda bedugod a gépet, és öhöm, bódottá!

Előzmény: Törölt nick (132562)
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132562

Ööö .. .a porszívó csatlakozását bővítsem mondjuk 100 (vagy 110-esre mert az az olcsóbb ugye, "lefolyócsőként") majd szűkítsem vissza?? Ha jól sejtem ez pofon a vákumnak :D

Most elsőkörben erről beszéltünk, a porszívós elszívásról. De szerintem nem erre gondoltál. De akokr nemtom mire :)

 

A "nagy" (ami nálam ugye home made) forgácselszívóról meg korábban úgy szólt itt legtöbbször a fáma, hogy az nagy mennyiségű forgács (pl gyalugép) elszívására jó. Nyilván elszív apró fűrészport is, csak arra jobb (??) a nagyobb vákum (és a kisebb légszállítás)

 

Van amúgy 110->40-es szűkítőm valahol, ki tudom próbálni a nagy elszívót hogy működik ha leszűkítem egy ágon. De a kérdés továbbra is az: akkor most minek a porszívó? Mert lassan efelé haladunk ...

Előzmény: halaloszto (132560)
409 Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132561

 

 Szerintem csináld úgy, ahogy elképzelted és számodra a legmegfelelőbb. A népeknek sosem kerül semmibe a más farkával verni a csalánt.....

 

 A sok ötlet között csak az nem szerepelt, ha sikerül is javítanod rajta, az annyira minimális lesz, hogy észre sem veszed.

Előzmény: Törölt nick (132558)
halaloszto Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132560

hat csinald vastagra. mi szol ellene?

Előzmény: Törölt nick (132558)
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132559

"Lehet, hogy a porszívósra nem is lesz szükséged ? :)"

Nemááá ...:D

Előzmény: krizsi_l (132553)
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132558

Hát ez az .. hogy az én gerincem nem vastag :D

 

Értem én, a nagy elszívónál gondolod ... de most akkor kuka az egész porszívó/ciklon páros?

 

Előzmény: halaloszto (132555)
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132557

Hogy mindig felröppen a kérdéses fúró-maróállvány az embernél. Nekem valszeg az lesz megcsinálva, raktam is fel korábban csak erről vidijót, mert tetszene és akkor nem kell asztali fúró + agyalni csapolásokon, mert avval szépen megoldható lenne körfűrész nélkül :D

No meg nem utolsó sorban helyem is maradhatna e mellett... :D

Előzmény: Törölt nick (132548)
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132556

Csatlakozom Ferihez, kirázod te ezt kisujjból is :)

 

De ha ötletért keresgélsz: "mobile kitchen workbench", "mobile kitchen workstation" és hasonlókkal tudsz párat találni.

Előzmény: pali923 (132544)
halaloszto Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132555

nem biztos, de lehet hogy kihagytál egy gondolatot. el akarod kerülni a gerincet, mert a hosszú cső csökkenti a nyomást. viszont a gerinc az vastag! így nem csökkenti a nyomást. pont a gerinc az, ami lehettővé teszi, hogy a közvetlen a géphez csatlakozó, csökkentett átmérőjű cső az rövid legyen. 

 

Vajk

Előzmény: Törölt nick (132545)
krizsi_l Creative Commons License 2017.01.30 0 0 132554

Aki jól tud kérdezni, tudja a választ :)

Előzmény: rferi (132552)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!