Keresés

Részletes keresés

halaloszto Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128074

mijér nem teszed a motort magát a hintára?

Előzmény: Törölt nick (128072)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128073

A szirénát csak akkor kussoltatja el a purhab, ha tulaj volt olyan faszfej, hogy könnyen elérhető magasságba rakta, na az ilyenhez érdemes is betörni :)  Az ilyen szirénát fel kell tenni a tető gerincére 8-9 m magasba. A szomszédomban ott van, 3 km távolságban is hallani amikor megszólal. 

 

 

Előzmény: GPS (127942)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128072

" Ha gyártáskor még el is találod a jó méretet az idővel meg fog változni"

 

Ettől tartok én is. De nézem a lineáris alternatívát .. hinnye, jól néz ki! Csak az én méretemben (d=20mm) 36 ojró egy darab :-( 4-nél már 150 ojró.

 

Minél több mindent én szeretnék csinálni, hogy ha idővel szerelni kell minél kevésbé függjek más alkatrésztől. Meg annak jobban is örülök amit én csinálok :-)

Egyébként, itt is megveszem (már úton vannak) inkább az ékszíjtárcsákat, egy élmény volt a kúpos szorítóval dolgozni, örök hálám hogy rábeszéltél! 

 

Egyelőre (és később se lesz sokkal profibb :D) egy móricka rajzom van, nagyjából kettévágva a lényeges részt. Ami miatt bízok hogy gyak "pormentes" környezetben lesz a lineáris csapágy, az a zölddel jelölt membrános elszívóház. Oszcillálás max 2 centi lesz, ha sikerülne olyan anyagot találnom ami elég rugalmas hogy ezt a folyamatos fel-le mozgást kövesse, szinte tökéletes elszívást lehetne megvalósítani - az elméletem szerint. 

 

A rajzból talán látszik, hogy a lineáris csapágynak "csak" a 2 centis (1 fel, 1 le a középállástól) fel-le mozgást kellene elviselnie, a 2 szélső oszlop fix, forgó mozgást nem végeznek.

Alszok még rá egyet.

Előzmény: jcsapo (128067)
409 Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128071

Bőven elég az a 4db 5-ös csavar.

 

Sűrűn, műszerolajjal.

Előzmény: UgyanPityu (128069)
halaloszto Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128070

én minden használat előtt teszek rá egy csepp műszerolajat. 

Előzmény: UgyanPityu (128069)
UgyanPityu Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128069

Tegnap nyúztam egy kicsit az Aldis felsőmarót, az elszívás egész jó az adapterrel. Ahogy elnézem nem igazán lehet asztalba építeni, mert a talp eléggé üreges és csak (ránézésre) 4-5öst csavarok tartják.

De egyelőre arra amire akartam, első marónak nekem megfelel.

A késeken lévő csapágyakat milyen gyakran és mivel illik kenni?

Előzmény: neduddgi(én) (128068)
neduddgi(én) Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128068

Így már értem. Úgy tűnik, az asszociációs képességem még alszik. :o) Innom kell egy kávét.

 

Nem egészen off, amit írsz, elvégre FA lopást akarnak megakadályozni. :o))

 

Jut eszembe!

Szombaton a Gerecsében túráztunk. Átmentünk egy irtáson: öreg erdőt vágtak ki, éppen kásztázták a rönköket. 80-as átmérőjű bükkök is voltak köztük.

ÉS: egy hatalmas vadcseresznye! Sosem láttam még ekkorát! A legalább nyolc méteres, sima, egyenes rönk alsó átmérője legalább 60, felső kb.40 centi volt. Kívül-belül makkegészséges, gyönyörű színű. A nyálam csorgott, és csak reménykedtem, hogy nem azért volt a kihordó út szélére lökve, mert hulladéknak tekintik... 

Egy vénséges tölgy is volt pár száz méterre az irtástól. Ez valamiért gyökerestől dőlt ki, keresztben az úton. Éppen csak kivágták a pár méteres részt belőle, ami az utat elzárta. A hatalmas lomb az egyik oldalon, a tuskó egy jó méteres törzscsonkkal a másik oldalon. A vágásnál kb. egy méter volt az átmérője! Az a pár méteres rönk, amit kivágtak belőle, szintén csak az út mellé volt tolva. Ez is teljesen ép, egészséges, életerős fa volt.

Nekem az a tuskón hagyott, majd' egy köbméternyi "darabka" is jó lett volna, vagy a korona, amiben harmincas átmérőjű ágak voltak...

:o)

Előzmény: elemes (128062)
jcsapo Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128067

Szia!

Nem a házi barkáccsal van a gond, hanem ezeknek a perselyeknek nem lehet fából házat készíteni. Ha gyártáskor még el is találod a jó méretet az idővel meg fog változni, kitágul. Mivel a fa élő anyag, ezért a páratartalommal és hőmérséklettel is sokat változhat. Ehhez a házat acélból, vagy alumíniumból kell elkészíttetni a kívánt tűréssel, dörzsárazva. A házat azután már beépítheted a fa szerkezetedbe.

Ez a persely az olcsóbb megoldás, de van az Igus-nak a lineáris csapágyakkal kompatibilis terméke is, természetesen húzósabb árral. Persze ha a persely házát nem tudod olcsón elkészíteni, vagy elkészíttetni, lehet, hogy ez az olcsóbb.

Írod, hogy a lineáris csapágynak van tömítése és az jól is működik. Én ezt elhiszem, de nekem az a tapasztalatom, hogy egy forgó és alternáló mozgást végző csapágynál, poros környezetben ez a tömítés nem sokáig lesz a helyzet magaslatán és a belső golyók nagyon nem szeretik a szennyeződést.

Lehet, hogy én maximalista vagyok a gépépítés terén és a golyós lineáris csapággyal is kellően hosszú ideig jól fog működni az oszcilláló csiszolód, de én nem ezzel a megoldással készíteném el a berendezést.

 

Előzmény: Törölt nick (128051)
torony78 Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128066

Én a Bauhausban vettem egy 4 db-os cseresznyés készletet műanyag tokban, meg 3 db szólót élvédővel. Az utóbbiakon mindegyiken van valamilyen karcolás, de nem a fémen, hanem a fémet védő (?) átlátszó filmrétegen - nyilván védi a rozsdásodástól, vagy nem tudom. A műanyag tokban lévők karcmentesek voltak. Először én is kicsit csalódott voltam, mikor kézbe vettem a karcosakat, de aztán eszembe jutott, hogy mire is akarom használni őket. Feltételezem, hogy a tok nélkül árult darabok a szállítás, rakodás, tárolás során ki vannak téve az ütődésnek, szóval valahol érthető a szépséghiba.

A második csalódás akkor ért, mikor levettem az élvédőket, mert valamelyiken csorba volt, aztán eszembe jutott, hogy úgyis meg fogom élezni (megtanultam és elfogadom, hogy nincs olyan szerszám és gép, amit leveszek a polcról és rögtön tudom használni).

Most, hogy mindegyik szép és veszettül éles pengét kapott, öröm és boldogság.

 

Nem hiszem, hogy az anyagminőségben lenne különbség, a külalakot lehet csak lehúzni egy cseppet, de védőtok nélkül mit várhat az ember.

 

Majd a téli szünet után referálok, hogy mennyire tartják az élüket, mert nekem ez a legfontosabb szempont. Összehasonlítom majd egy Stubaival a tartósságot.

Előzmény: generátoros (128036)
Paco155 Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128065

Nagyszerű. :)

Előzmény: halaloszto (128064)
halaloszto Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128064

köszönöm mindenkinek! most jövök a tűzoltó utcai aldiból, megvan a cucc!

Előzmény: 72pt (128063)
72pt Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128063

Sikerült venni? Megnéztem, itt még van 2. Pénteken Pesten dolgozom.

Előzmény: halaloszto (128038)
elemes Creative Commons License 2016.12.06 -1 0 128062

ja, a vályogvetésről jutott eszembe. és mondta az egyik szocmunkás, hogy aki elkezdi maga brikettelni a tüzelőjét, az később már nem jár ki az erdőre fát lopni. de ez nem ebbe a topicba tartozik, le is szállok róla.

Előzmény: neduddgi(én) (128061)
neduddgi(én) Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128061

???

Ezt most hogy érted? Hogy jön ez ide?

 

Pillanatragasz kérdezett egy módszert, én meg leírtam. Egyébként erről jut eszembe: a forgács/fűrészpor adagolásával kell leginkább vigyázni, mert ha túl sok megy bele a keverékbe, akkor kiszárírva szétmállik.

A pontos arányokat nem tudom. Cimborám évek óta készíti ezt a fajta tüzelőt. Az alapanyag gyakorlatilag ingyen, vagy majdnem ingyen van. Csak eléggé időigényes a "gyártás". (A cimborám és a felesége is rokkantnyugdíjas, egész nap otthon vannak.)

Mondjuk lehetne "gépesíteni": papír daráló, szalma daráló, nyesedékzúzó, betonkeverő, présgép, szárítókamra... Csak így már valószínűleg többe lenne a villanyszámla, mint a tüzifa megtakarítás, és a beruházás sem térülne meg soha.

Cimborám egyetlen, ehhez használatos elektromos eszköze egy kissé átalakított nyesedékzúzó. A többit megoldja kézi erővel.

Előzmény: elemes (128059)
pali923 Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128060

Ezek a hülye németek meg a szemétből is tüzelőanyagot gyártanak. Csak azokat az anyagokat szedik ki belőle, amik robbanhatnak (pl. elemek), a többiből meg a barnaszénnel megegyező fűtőértékű tüzelőanyagot csinálnak. A szemét felét elégetik így. Lerakókba (=szeméttelep) alig 1%-ot tesznek. Nálunk a lerakás aránya meg vagy 50-60%.

Előzmény: elemes (128059)
elemes Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128059

off

 

talán nem véletlen, hogy a máltaiak a cigánytelepeken működtetik az ilyen kézi, fűrészpor+gyaluforgács+újságpapír brikett préseket, leginkább alapanyagból (forgácsból) van kevés

Előzmény: neduddgi(én) (128058)
neduddgi(én) Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128058

A fabrikettet igen, amiről én írtam, az egy keverék anyag.

 

Le kell darálni, vagy szét kell tépkedni a papírt, a szalmát, száraz kerti gizgazt. Be kell áztatni vízbe, hozzá lehet keverni (ha van) fűrészport, forgácsot. Amikor már szinte pépesre ázott, bele kell tömni a sablonokba, aztán hadd nyögjön a prés. A kész téglákat a napon ki kell szárítani, és ennyi.

Gyakorlatilag ezek éghető hulladélkból filcesített téglák.

Azt tudom, hogy az arányokat el kell találni ahhoz, hogy szárítás után se essenek szét a brikettek. Szárítani meg úgy lehet, mint a vályogtéglákat.

Előzmény: Pillanatragasz (128003)
Paco155 Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128057

"(tudod a szamurájkardokat akár 300.000 szer hajtogatják)"

 

Ezt azért gondold át még egyszer.

 

Előzmény: mezcalito (128052)
kuperta Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128056

Csatlakozom!

Én is vettem oszlopost, a motor átszerelését tervezem a 3f asztali fúrómra.

De összerakva jól muzsikál, halkabb mint a zsinóros fúróm (jó van egy kis lemez rezgés a burkolatnál), viszi a pánthely fúrót, pontossága nekem elég. Egyenlőre így használom.

Előzmény: Viktor34 (128009)
peti970 Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128055

Dekorspan megyeri út 51

Előzmény: s_tibor13 (128020)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128054

olcsón könnyű túladni a gépeken. ha valaki felajánlana tizesért egy triton marót, simán megvennéd...

 

Csak akkor ha 3 év garanciát is ad hozzá és számlát :)

Előzmény: halaloszto (127938)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128053

Látod nem kell letakarni a rendszámot ha a plébános adja meg a címet. :)

Előzmény: 409 (127934)
mezcalito Creative Commons License 2016.12.06 0 1 128052

szia szokásos dilemma vagy jót vagy olcsón. ha jót akarsz venni vésőből akkor mondok pár márkát: Stubai, Pfeil , Lie nielsen, Robert Sorby ezek még a számunkra elérhető de nem olcsó dolgok, itt akár könnyen kifizethetsz egy Lie nielsenért 30.000Ft/ db vagy akár drágább..... van ennél magasabb minőség is japán kézzelkovácsolt extra hiper valami (tudod a szamurájkardokat akár 300.000 szer hajtogatják) kb ez a kategória de ez már egy amerikainak is drága tehát ezeket meg sem néztem. annyit hozzátennék hogy nem érdemes belefektetni nagyon jó vésőbe ha nincs kihasználva ÉS nem tudod szakszerűen megélezni mert ezeket is egy pillanat alatt szétégetheted  meg nem is adnám oda a sarki késélezőcsákónak hogy Béla húzd mán át ecce kécce.

egyéni tapasztalat: próbáltam felvenni a kapcsolatot a Pfeil és a Stubai gyártókkal levélírás stb basztak válaszolni.

Ha nem vagy hardcore vésőhasználó meg nem vagy fafaragó, hegedűkészítő akkor vegyél egy Narexet.

belinkelek neked egy hasznos kis vidit: 

 

Előzmény: generátoros (128045)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128051

Szia! Engem ez a H7 tűrésű ház "idegesít" kicsit. Írtad hogy a házban nyeri el a végleges méretét.

 

Aztán olvasgattam a lapon.

 

http://www.igus.hu/iPro/iPro_02_0001_0000_HUhu.htm?c=HU&l=hu

 

http://www.igus.hu/wpck/2332/iglidur_toleranzen

 

Így látom hogy a d1 max tűrés 0,124mm, min. tűrés - gondolom ide kellene megérkezni a házba préselés után - 0,040mm, azaz nekem ezt kell elérnem a megfelelő méretű házzal.

Nos én eddig a csapágyaimat (a golyósokat és 2 lieárist) rétegelt lemezbe préseltem. A golyósok 6004-esek, 42-es külső átmérővel -> van 42-es forstnerem, szépen szűken, préselve mennek bele.

A lineárisok (20mm-es tengelyhez 32mm külső átmérőjű csapágyam van (ő az) -> van 32-es forstnerem -> belefúrom a rétegeltbe, szépen szorosan illeszkedik.

 

De ezeknek a pontossága nem függ attól, hogy 32,05 vagy 31,95 a furat mérete - ha jól sejtem.

 

Ha jól értem ez a műanyag persely akkor nem fog kotyogni a tengelyen, ha PONT olyan házba préselem bele ami utána sem nem tágul, és PONT annyira szoros a furat ami előidézi a 0,040 mm tűrést. Nos azt nézem, hogy a 20mm-es tengelyhz való G-sorozatú csapágy 22mm külső átmérővel kapható, (így 1mm-es fallal rendelkezik ) ebből nincs más választék. Tehát nekem egy 22? 21,95? nem tudom milyen méretű furat kell ahhoz hogy a műanyag persely jó legyen. Attól félek, hogy ha veszek egy 22-es forstnert (mert az nincs, szóval venni kellene de veszek, már ki is néztem)  az pont egy kicsivel nagyobb furatot csinál (a forstner és/vagy a fúróm tökéletlensége okán) mint amit kellene. És akkor "kuka" a persely ("kotyog" benne a tengely?). Nem a kevesebb mint 3 eurós kiadástól félek ... csak hogy nem tudom megoldani házi eszközökkel a megfelelő furatkészítést.

 

Ezt jól látom? Lehet ehhez olyan házat kapni, ami megfelelően van előkészítve? És utána ezt a házat fúrnám/vésném bele rétegelt lemezbe.

 

Azt írtad hogy a lineáris csapágy porvédelme nehezen megoldható. Én tényleg nem értek hozzá, csak azt figyeltem meg hogy ez a csapágy (amit linkeltem fent) kívülről egy gumigyűrűvel rendelkezik. Amit ha rátolok a tengelyre, gyak. "cuppog" rajta. És a belső kenőanyagra, ami elkezd a tengelyen is megjelenni ilyenkor, ha rászórok egy kis fűrészport, a csapágy szépen tolja maga előtt a cuccot. Azt rosszul gondolom hogy ez "porvédett"?

 

De én továbbra is a tartósabb megoldás felé mennék, csak "fosok" ettől a "home made H7 tűrésű" csapágyháztól.

Előzmény: jcsapo (127140)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.06 0 0 128050

Köszi! :)

 

Max lelkes hobbista lennék akinek az átlagosnál több a szabadideje. Meg nem fosok belefogni az ismeretlenbe. 

 

Az Asztalos klubba azért ... végülis, minden vásárba kell egy bohóc :D Biztos jókat röhögnének.

 

De elmenni (hacsak a modik nem "küldenek") nem mennék. Egyszerű okai vannak ennek:

- szeretek ide járni, tanulni

- zavarni talán nem zavarok senkit
- de ha mégis, kitalálták a fórumon ezt az okos dolgot, és akinek nem tetszik a sok fa**ságom az úgyis rápittyent erre :D


"Látom, Te nem olyan vagy, aki
félreteszi a működő, de nem
teljesen kész berendezéseit.
"
Öööö ... khmm.

Inkább azt mondanám, hogy több lovon ülök mindig. De mivel nem az epsomi derbin indulok -> a ménes sem szalad szét. Szegény szalagcsiszolóm most ki van herélve, annak a motorja van a korongcsiszolóban. A szalagban már bizonyította hogy jó a 750W, de nem akartam még egy ugyanilyet venni, amíg nem látom hogy a korongba is elég a teljesítménye. De mivel annak bizonyult így a korongcsiszolóban benne hagyom és a szalagba veszek egy másik ugyanilyen motort. És ha az is meglesz szépítgetem őt is tovább. De az januári projekt.

 

Csak az a baj, hogy fél szemmel már a következő áldozatra nézek: oszcilláló hengercsiszoló. Ha az is meglesz, egy ideig nem építek semmilyen gépet az tutifix ... de őt még hasznosnak tartanám. Már ahhoz is megvan jópár dolog, csak szembejött jcsapo kolléga aki úgy néz ki ért is a dologhoz (na őt inkább nevezheted profinak :-), és most megakadtam. De mindjárt kérdezek is tőle egyet ezzel a műanyag persellyel kapcsolatban.

Előzmény: MN 3100 (128044)
409 Creative Commons License 2016.12.05 0 0 128049

"ÉS megint leírom, hogy nem szeretem hallani azt , hogy a fához ez is elég."

 

Mások meg azt nem szeretik hallani, hogy - ugyan még egyetlen lyukat sem fúrtam vele, de akkor is szar ez a gép -...

Előzmény: generátoros (128045)
Pillanatragasz Creative Commons License 2016.12.05 0 0 128048

..és aki megvette használta senki se mond rosszat róla. 😁

Előzmény: Pillanatragasz (128047)
Pillanatragasz Creative Commons License 2016.12.05 0 0 128047

Furógépet használtad is ,vagy csak ránézésre mondassz véleményt róla?

 Egy évvel ezelőtt is meg akartam venni csak akkor GPS lebeszélt róla mondván visszafelé nem forog. Közbe rájöttem hogy nekem nem is kell visszafelé forogjon.    Pont ma délelőtt fúrtam vele laposvasat 8 as furúval 600 as forfulaton volt az ideális teljesítménye. Forgácsolta mint az esztergakés.  Utánna kell olvassak hogy milyen sebességgel hajtassam a különböző vastagságu furószárakat .

Mostanig csak pozitív élményeim vannak vele..nem hegedű hogy szépen szóljon , aztán fába is pontos  fafúróval ..fémfuróval elmászott a furat. A fordulatszámkijelző a mélység meg a lézeres irányzék  a lámpa a gyorstokmány mind okosan van kitalálva.  Jó kis barkácsgép ..ja hogy drága ..igazából kurvákra is költhettem volna ezt a pénzt de így sokkal hasznosaban fektettem be.

Előzmény: generátoros (128036)
generátoros Creative Commons License 2016.12.05 0 0 128046

lehet akkor ilyet veszek. köszi az infót, eddig nem ismertem ezt a márkát. csak viccből mondom, talán valami damaszkuszi  migráns szaktekintélyt kellene kikérdzni?

Előzmény: halaloszto (128043)
generátoros Creative Commons License 2016.12.05 0 0 128045

Szia! Nem az észt akarom én itt osztani. Egyszerüen csak arról van szó, hogy belelkesültem én is erre a bpd40- re és csak egy kövér hajszálra volt az a pillanat amikor már meg is rendeltem volna.  A bauhausos látogatásom az inkább a favéső miatt jött létre. vannak vésőim öreg apám korabeli / MÚLT SZÁZAD ELEJE KÖZEPE/ elhasználódtak és szeretnék újakat de jóminőségű acélból. A csersznyés logós is van köztük de elégették köszörülés közben és nem túl jók már.  Aztán csak véletlenül láttam meg a fúrót és volt alkalmam megtapizni. Tehát ez a szemrevételezés tántorított el tőle. A vörösréz kábelsarút kifúrni az nem csak a fúró tesztje, hanem a kezelőjének a mínősítése is. nem egyszerű dolgok ezek. A tengelybe belefúrni az inkább csak beállítás és leszorítás kérdése és sem szaktudást és profi gépet nem igényel, főleg ílyen körültekintésel ahogy csináltad. Ahhoz hogy 1.5 mm maradjon a kábelvég széle azt csak profi ütés , kotyogásmentes gépen és fúróval lehet megcsinálni és nagyon kell érezni az előtolást. A bpd 40  szerintem kevés a preciz munkához. ÉS megint leírom, hogy nem szeretem hallani azt , hogy a fához ez is elég.

Előzmény: Törölt nick (128041)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!