Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2016.07.18 0 4 119510

No gyors helyzetjelentés, vagdaltam párat, melamin (fehér) és puha laminálású (sárgás, famintás) bútorlapon is. Majd lesznek (reményeim szerint) jobb képek is, meg videó is, ezek most hirtelen telóval lettek lőve.

 

3 féle fűrészlappal teszteltem.

 

24 fogas hosszvágó Bosch. Amit a GTS 10-hez adtak gyárilag. Ezt csak magamnak, hogy lássam is amit sejtettem :-)

60 fogas TCT keresztvágó Freud

80 fogas bútorlapvágó Freud

teljes átvágás = értelemszerű, egy menetben teljes vastagságban átvágva

1mm elővágás = 2 menetben, először ~1mm vágás, majd teljes átvágás.

Minden esetben forgásiránnyal szemben toltam az anyagot, vezető mellett, ~7cm-es darabokat leszeletelve.

Minden esetben a vágás "alját" fényképeztem, tehát ahol a fogak kilépése történt. A teteje gyak. mindegyiknek pattogzásmentes.

Az jól látszik - amit sejteni is lehetett - hogy a bútorlapvágóval egyik sem versenyezhet. Nyilván a 24 fogassal nem esünk neki - max a gyalulós verzióval, de látszik hogy az sokat szakít, még 1mm elővágással is, szóval ezzel még gyalulni is sokat kellene. Felejtős bútorlapra.

A 60 fogas TCT - hát szószó, a puha bútorlapon elmegy, de a melaminon az se az igazi.

A 80 fogas egy helyen egy minimálisat kipercentett a melaminból, a puha az tökéletes, szinte "lézervágott".

Előzmény: Törölt nick (119469)
Barnamedvébb Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119509

morgolódás a hétvégén volt, nem rád gondoltam

csak h inkább vicceljünk

 

a pránanadi valóban nem jó erre, vétettem :)
ha téged szórakoztat ismeretem távelemzése, csináld

 

Előzmény: Törölt nick (119500)
elemes Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119508

Lidl, asszem 17 ezer forint.

Szombaton Szentendrén még volt egy nagy stóc, meg 1 db asztali körfűrész is.

Előzmény: GPS (119488)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119507

Köszi, téglába jó a dewalt amim van, az is mint kés a vajat, de a betonnal nem bír és kinyírni meg nem akarom szegényt :) Ezért esett kérdőre ez a masina és érdekel ott mit léphet, pláne egy akkus gép.

 

Mindenesetre köszönöm válaszod, lehet ha van veszek egyet és meglássuk oszt jól megosztom itt, hogy mit lép ha betonnal találkozik :)

 

 

Köszi

Gábor

Előzmény: Törölt nick (119505)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119506

lidl. Csütörtökön vettem. A fényképét is beraktam ide.

Előzmény: GPS (119488)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119505

Téglafalba tegnap próbáltam 6-os fúróval, szépen fúrta erőlködés nélkül.

Előzmény: Törölt nick (119483)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119504

Pontosítsunk. Nem drótkefével hanem háztartási súroló kefével kell átkefélni. A drótkefe felkarcolja a megégett felületet. 

Előzmény: Computerguru (119473)
409 Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119503

 

 Juhart kentem vele, az szinte semmit sem szívott fel, míg a dió még talán csámcsogott is móhóságában.  :-)

Előzmény: halaloszto (119501)
409 Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119502

"de őszintén szólva nem emlékszem hogy majd egy csónaknyi fát dörzsöltem volna át vele."

 

 Egy 5m-es csónak saccra úgy 16-18m2 lehet.

Előzmény: Törölt nick (119495)
halaloszto Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119501

ezer meg egy paraméter van még, amit nem ismerünk. pl milyen fából voltak azok a hajók amiket tungolajjal védtek? vannak olyan fák, amik védelem nélkül is elég jól bírják, tradícionálisan ilyenekből épültek a hajók. aztán pl az éghajlat. nagyon nagy különbségek lehetnek, akár Japánon belül is, namek az ottani és az itteni között is.

 

Vajk

Előzmény: Computerguru (119494)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119500

Hát ez meg hogy jött ki ebből? :D

 

Úgy írod, mint ha csak morogni tudnék, ami hát izé, rám valahogy nem jellemző :D

Én vagyok az a barom értékesítő, akitől általában mindenki mosolyogva távozik, ami nem gyenge pár faarc ügyfélnél és még náluk is ki tudok csalni mosolyt :D

 

Csak annyit írtam, hogy amit nem ismersz, avval ne poénkodj, hisz messziről látszódik, hogy nem ismered :D

 

De itt tényleg vége az offnak.

 

 

Tegnap nem kicsit szívtam, spejzpolc beépítése.

Részben hibáztam, mivel nem mértem 10 centinként hátrafele a helyet (nem tudtam, mert előző polc televolt, így mértem elől egyet meg hátul próbáltam minél pontosabbat), mert nem számítottam arra, hogy befele akár 5-6cm hely is eltűnik helyenként, mert jól dolgozott a kőműves és ha ez nem elég, mert 20-30 centinként változik a fal dőlése is. Anyósom csak annyit mondott, ezek szerint itt már nem volt szomjas a szaki :D és megértettem előző polc miért feszült annyira hátul, ami gyak be volt ütve, lábak csak dísznek voltak bent :D

 

Egyben tegnap már kipróbáltam, de ma folytatom a dewalt gyalum használatának mikéntjét, s akkora koszt csináltam egy pár perc alatt a garázsban, hogy öröm lesz kitakarítani :D Ez ma csak még rosszabb lesz.

Kár, hogy kiegészítők nincsenek hozzá, de hát használtnak vannak hátrányai :(

 

Tanulópénz bőven, nem szabad pontosra dolgozni, mert visszaüt a házban :D

Előzmény: Barnamedvébb (119496)
elemes Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119499

a tungolajat sem "tisztán" használják, veszel fél litert (kb 5 ruppó), azt fel kell hígítani 2-4-szeresére.

nem is ecseteléssel viszik fel mint a lenolajat. és szerintem az említett "égetés" is hozzájárul a konzerváláshoz.

Előzmény: Törölt nick (119495)
Computerguru Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119498

Én a Shou Sugi Ban technikára hivatkoztam, mint japán dolog. A tungolaj alapvetően kínai és azon a környéken már az időszámítás előtt is használták.

 

Danish olaj sokféle gyártónál van, de általában a kevesebb, mint a fele tungolaj. Van 100%-os tisztaságú, abból kevesebb kell, én erre írtam az árat is.

 

Én először a műhelyasztalra kentem fel, úgy, mint a lenolajat. Ráöntöttem egy decit, aztán szétkentem. Hetekig szaga volt és meg se száradt rendesen, aztán elolvastam a használatit és kiderült, hogy nem így kell használni. Így vigad a magyar. :) A második próbálkozás már jobban ment, viaszolás módjára egy rongyra öntöttem pár csepp olajat és jó nagy felületet sikerült bedörzsölni vele.

 

 

Előzmény: Törölt nick (119495)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119497

Na megelőztél :-) De lényegében .... +1.

Előzmény: Computerguru (119494)
Barnamedvébb Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119496

majd beállok én is inkább morogni

vagy nem :)

Előzmény: Törölt nick (119493)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119495

https://www.canadianwoodworking.com/get-more/tung-oil-debunking-myths

 

Skacok, eszerint Krisztus előtt is használtak már tungolajat a kínaiak vízállóság (water proofing) elérésére a dzsunkáikhoz. Compuerguru a japánokat emlegette ... csak nem olyan buta módszer ez ... 

 

Szóval nem biztos hogy csak az a jó amit itt ismerünk. Nyilván jó az IS, de érdemes nyitottan hozzáálni a dologhoz.

 

Az hogy elég-e fél liter egy csónakhoz ... hát, nem tudom. Én vettem annó fél liter Danis oil-t, ami nem nagy tisztaságú, de tungoil. Anno én is azt olvastam róla hogy vízállóságot is biztosít. Beivódik a fába majd kikeményszik. Még van belőle kb másfél deci, de őszintén szólva nem emlékszem hogy majd egy csónaknyi fát dörzsöltem volna át vele. Igaz, én mindig 2-3 rétegben küldtem a cuccot. De ez tuti nem fog leperegni, hiszen beivódik.

Computerguru Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119494

Az interneten szokás szerint össze-vissza beszélnek mindenfélét és az információk gyakran ellentmondanak egymásnak.

Én több forrásból igyekszem összeszedni az információkat és ha tehetem, személyesen ki is próbálom a dolgokat.

 

Tungolaj ügyben van egy közepesen jó wiki cikk itt: https://en.wikipedia.org/wiki/Tung_oil

Illetve egy kifejezetten asztolosoknak szóló bejegyzés itt: http://www.woodworkdetails.com/knowledge/finishing/tung-oil

 

Két részlet:

 

  1. "During the Song Dynasty, tung oil was used for waterproofing ships" - Song Dinasztia idejében tungolajjal tették a hajókat vízállóvá.
  2. "As long as the surface bearing the tung oil has not been damaged, tung oil provides the following benefits:

    • Waterproof (or at least highly water resistant on a well maintained surface)
      Ha a felület nem fizikailag nem sérül, a tungolaj vízállóságot eredményez

Hátrány a műgyantához, poliuretánhoz képest: sérülékenyebb marad a fa, mert jelentős fizikai védelmet a tungolaj nem ad.

Előzmény: pajaci (119491)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119493

Sztem csak olyan dolgokkal poénkodj, amit ismersz is :)

Saját vélemény persze, nem fogom offba vinni a fórumot csak ez kibújt belőlem :D

Előzmény: Barnamedvébb (119481)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119492

Hali

 

A lidl-s :)

 

Azt hittem ez egyértelmű :)

Előzmény: GPS (119488)
pajaci Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119491

Nekem is zavaros.

Előzmény: rferi (119486)
Barnamedvébb Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119490

ha mégis te éreznél késztetést, akkor kicsit túrok a mentések között

van egy ilyen csónak terve, házilagos kivitelezéshez

ha jól emlékszem, elég profinak tűnt 

(évek óta volt a kezemben - ill. monitoromon)

 

érdekel?
keressem?

Előzmény: adingos (119435)
Barnamedvébb Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119489

gondolom a fa típusára utalt, amin alkalmazható, de kimaradt

elég nagyfokú pongyolaság, sőt! 

Előzmény: rferi (119486)
GPS Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119488

 

"Uraim, az akcióban lévő fúrókalapács mennyire használható betonban?"

 

Jó lenne tudni, hogy hol is van az az akció?

.

Előzmény: Törölt nick (119483)
rferi Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119487

Csak egy kérdés: próbáltad már a Tisza menti kis falvakban keresni a régi mestereket?

Én azt tudom, hogy Mártélyon volt egy ilyen faladik készítő mester. De régen volt, lehet már nincs. Mindenesetre az önkormányzatot érdemes lenne felhívni, ezekben a kis falvakban mindenki ismer mindenkit, másrészt  nem pestiek, szóval kedvesen segítenek, ha tudnak, nem küldenek el a jófenébe!

Én Mártélyt, Poroszlót Tiszaugot stb tuti megkeresném.

Előzmény: adingos (119453)
rferi Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119486

Én azt nem értem, hogy "A tungolaj nyílt pórusú, (vessző, felsorolás, ami most nem érdekes)......... felületet ad".

 

Hogy lesz egy olajos felület nyílt pórusú? Nem tudom értelmezni.

Előzmény: pajaci (119485)
pajaci Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119485

http://www.asztalos.hu/bolt/feluletkezelo_anyagok/tungolaj/tungolaj_hasznalati.pdf

 

" A tungolaj nyílt pórusú, a felhordott rétegek számától függően bágyadt vagy selyemfényű, kellemes tapintású felületet ad. A bevonat vízlepergető. "

 

 

A víz lepergető, meg a vízálló nekem nem ugyanaz. Az egyik a fröccsenő vízről szól, a másik meg víz alá dugásról.

Előzmény: pali923 (119482)
Computerguru Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119484

Ki tudja? Európában az emberek jó része nem is tudja, hogy van ilyen alternatíva.

Van egy csomó értelmetlen dolog a világban. Miért használunk drága vízkőoldót sima ecet helyett? Miért nem mosunk olcsó mosószódával vegyszerek helyett?

 

A racionális része pedig olyan mint a tömörfával szemben a bútorlap vagy a vékonyfurnér. Ha mindenki a világon tungolajat használna, akkor valószínűleg nagyon hamar nem ennyi lenne az ára, hanem százszor ennyi.

 

Én csak azt mondom, hogy jelenleg ez is egy alternatíva, ami sok helyen bizonyított. Ki kell próbálni és utána célszerű véleményt mondani.

Előzmény: pali923 (119482)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119483

Uraim, az akcióban lévő fúrókalapács mennyire használható betonban? Azt látom max 10-es lyukig, ami otthon bőven sok is, de mégis próbálta már valaki keményebb terepen?

 

Köszi

pali923 Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119482

Akkor már csak azt nem értem, hogy miért nem azt használja az egész világ. Ehelyett mindenféle lazúrokat keresgélünk, mikor itt a megoldás. Hogy van ez?

Előzmény: Computerguru (119480)
Barnamedvébb Creative Commons License 2016.07.18 0 0 119481

egy hatos szintű pranánadi tanfolyam után meg tudsz a fával beszélgetni,
akkor megfenyegeted a tungolajjal és ijedtében vízállóvá válik :) 

Előzmény: pali923 (119479)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!