Keresés

Részletes keresés

BözsiBözsi Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116582

"Qrvára erőltetett már ez az egész. Van egy egyszerű megoldás,..."

 

Nem vetted még észre, hogy amit itt a jónép felkap, az addig lesz vesézgetve, míg az egyszerű megoldástól akár a hihetetlenül bonyolultig is el tud jutni a polémia??? :)

Előzmény: 409 (116566)
halaloszto Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116581

baromi jól néz ki, az erezet is nagyon jól van kiválogatva. ez már olajozott?

 

kicsit kötekedésnek fog tűnni, de nem állom meg hogy  ne osszam az észt: bort ne nagyon tartsunk függőlegesen. meg szobában sem, de van amikor az muszáj. de akkor is vízszintben. nagyon pofás dobozokat lehet kitalálni vízszintesre is. kincsesláda, koporsó, ágyú.

 

Vajk

Előzmény: Törölt nick (116559)
halaloszto Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116580

rossz hírem van. a nagy víz túloldalán a polgári élet teljesen imperial. A tömeg a lbs meg oz, a nyomaték ozin, a nyomás psi, az autók fogyasztása miles per gallon, és így tovább. a középiskolában is ezeket használják. ha valaki továbbtanul reál területen, az első évben újraveszik a fizikát SIvel, mert a középiskolás fizika az nem SI.

 

Vajk

Előzmény: Törölt nick (116560)
GPS Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116579

 

És valóban a gallon / liter átváltáson csúszott el a dolog.

 

És ha a hülyeségből nem lenne elég ennyi - ráadásul náluk sem egységes az ürmérték-dolog, ugyanis minden ürmértékükből is 2 fajta van, az angol (UK) és az amerikai (US) - ami nem teljesen ugyanaz.

 

Gallon, Fluid Ounce, Pint, Quart... ezek mind angol ürmérték-egységek - csakhogy ezekből mindből van kétféle, attól függően hogy a Ködös Albinban, avagy az Újhazában mérnek velük.

 

Csak hogy egyszerűbb és egységesebb legyen az életük :-))))

.

Előzmény: feketefelhoo (116577)
halaloszto Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116578

volt ott még font kg átváltás is. de tényleg legendás

Előzmény: feketefelhoo (116577)
feketefelhoo Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116577

OFF

 

"Erre azért volt szükség, mert volt egy szerencsés kimenetelű légi "baleset" egy utasszállítóval amikor kevesebbet tankoltak európában egy nagy gépbe"

 

Lehet, hogy volt ilyen Európában is, de szinte biztos, hogy a "Gimli Glider"-re gondoltál, ez egy elég híres eset volt, de az Kanadában történt. 

És valóban a gallon / liter átváltáson csúszott el a dolog.

 

https://hu.wikipedia.org/wiki/Az_Air_Canada_143-as_j%C3%A1rat%C3%A1nak_balesete

Előzmény: Törölt nick (116560)
pali923 Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116576

Ezzel egész addig nincs is baj, amíg a szerszámok is ilyenek. De amikor jön az, amit Repépítő is írt, hogy akár csak egy cm-es fúrót keresel egy collos lyukhoz, már jön a gond. Most a porelszívóm jut eszembe, amikor kört kellett fűrészelnem amcsi rajzból az európai mérőszalaggal mérve. 

Nézve az amcsi videókat, simán beállítják a gépeiket 7/8 collra is. A megszokás nagy úr, ők biztosan ugyanilyen csodálkozva néznék a centis méreteket.

 

Előzmény: GPS (116575)
GPS Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116575

 

Több helyről hallottam, hogy a collos észjárásúak NEM alakítják át agyilag a törtet rendes számmá - hanem csak ránéznek és elfogadják hogy az annyi.

 

Kb. mint ahogy mi ránézünk egy 12,95 mm -es méretre -és gondolkodás nélkül tudjuk, hogy az közel 13 mm.

Kb. így lehetnek ők is azzal, amikor ránéznek egy törtre.

 

Bár sok műszaki rajzukat láttam, ahol a  pont után tizedcoll következik - pont úgy, mint a digi-subleren.

.

Előzmény: pali923 (116574)
pali923 Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116574

Nem is a coll ebben a kiakasztó, hanem a törtek. Az amcsik más matekot tanulnak kiskorukban, az biztos, különben nem tudnák kezelni ezeket a mennyiségeket. Én is csináltam egy nagy excel-táblát, amibe beraktam a fontosabb számokat, és onnan lesek. Bár ilyeneket letölteni is lehet szép számmal, ez nem csak nekünk gond.

Előzmény: Törölt nick (116554)
409 Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116573

 

 Használta Ő mindkettőt, de emlékeim szerint a körfűrész az új.

Előzmény: arvaiz69 (116569)
409 Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116572

:-))  Tekerd be folpackba a billentyűzetet.  :-)

Előzmény: rferi (116568)
pali923 Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116571

Jár a pont! Ötletes, és jó a kivitelezés is! :)

Előzmény: Törölt nick (116558)
Paco155 Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116570

Ha a dekopírt hanyatvágod és normál lap van benne akkor ugyanúgy az asztal felé fogja rángatni a munkadarabot, tehát esetünkben lefelé.  Úgy működik. Viszont a fordított lap a géptől eltolni próbálja, ami ha kézben van a gép akkor rátehénkedéssel még csak csak kezelhető, de beépített gépnél a munkadarabot az asztalhoz szorítani is és a vonalon tolni is együtt szinte lehetetlen.

Előzmény: Törölt nick (116551)
arvaiz69 Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116569

Szia!

Most jobban megnéztem a képeket és arra jöttem rá, lehet mégsem a szalagfűrészt használtad, hanem a körfűrészt. 

Üdv.: Zoli

 

Előzmény: arvaiz69 (116567)
rferi Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116568

( ja, tudom, vágjon le a polcokból még 1cm-t és akkor tehet 1cm széles léceket )

 

Leszokom már az evés közbeni olvasásról, mert naponta egy klav, az már túl drága nekem! :)))))))))

Előzmény: 409 (116566)
arvaiz69 Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116567

Szia!

Hát ez igazán szép lett, nekem nagyon tetszik! Az ajtóba az a minta belefűrészelve feldobja az egészet, ettől olyan különleges. Arra nem gondoltál, hogy ilyen bortartóból készítesz egy  kb. 10 darabos készletet kezdésnek, és meghirdeted őket! Szerintem nagy sikered lenne vele, érdemes lenne megpróbálnod! 

Az emberek keresik a különlegeset, az egyedit és a minőségi termékeket. Aki ezt a bortartót meglátja az biztos megjegyzi egy életre, mert olyan szép. Sokan vannak akik értékelik az ilyen munkákat, és biztos vagyok benne nagy sikered lenne vele!!!!!

 

Más. Látom az új szalagfűrésszel vágtad a bortartó alját. Milyen magasat vágtál vele? Nem volt probléma a vágással ugye?

Üdv.: Zoli  

Előzmény: Törölt nick (116558)
409 Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116566

Qrvára erőltetett már ez az egész. Van egy egyszerű megoldás, amit csinálni akar, nem értem miért kell ilyen nyakatekert formákat kieszelni. Ez a legutolsó ráadásul semmire sem jó. 5mm-es léceket akarsz vele felszereltetni, ami vagy tart vagy nem, de inkább nem, és minden polc végein is lesz félcenti hézag.

 

( ja, tudom, vágjon le a polcokból még 1cm-t és akkor tehet 1cm széles léceket )

Előzmény: GPS (116565)
GPS Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116565

 

Ez addig jó, amíg a szekrény nem olyan, az oldalán végig furkált, bárhová tehető polcos rendszerű.

Ha ilyen, akkor ezzel elveszti a polcok variálhatóságát.

 

Ha variálni is akar - akkor nem vízszintesen fúrja fel a két (hézagpótló) vendég-lécet - hanem függőlegesen, a szekrény tetejétől-az aljáig. Ebből kell összesen 4 darab, oldalanként 2.

 

Ezt aztán annyi helyen furkálja meg pöcök-hellyel ahányan akarja - és akkor frankón állíthatók is lesznek a polcai.

 

Ugye, hogy ugye :-)))))

.

 

Előzmény: 409 (116564)
409 Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116564

"A lécet rögzíteni s szekrény oldalához és a pöcköket a lécbe fúrni tetszőleges helyekre"

 

 Ez addig jó, amíg a szekrény nem olyan, az oldalán végig furkált, bárhová tehető polcos rendszerű.

Ha ilyen, akkor ezzel elveszti a polcok variálhatóságát.

Előzmény: GPS (116561)
GPS Creative Commons License 2016.05.05 0 1 116563

 

Kiment egy ismerősöm Ausztráliába (ahol detto ugyanez az inch-mizéria van) - de a csávó pechére szerszámműhelyi forgácsoló volt- szakmailag.

 

(direkt azért nem mondok maróst, bohrwerkest, sheppingest, radiál-fúróst, síkköszörűst vagy esztergályost - mert a régi-jó keleteurópai szokásokhoz híven, ez a szaki-generáció még  minden olyan gépen tudott dolgozni, ahol egy egy vas forog, csúszkál, leng..... és egy másik vasat karmol.

Ezeknek tökmindegy volt melyik forgácsológépen kellett dolgozni - mert a vérükben volt a szakma.)

 

Mondanom sem kell, hogy 10 perc alatt kapott munkát egy üzemben - igaz picit felhúzták a szemöldöküket amikor kérdezték, hogy "Milyen géphez ért?" - erre visszakérdezett, hogy "Milyenhez kellene? - mert egyébként mindegy".

 

Igenám, de már első nap besült azzal, amit te is meséltél.

Nyelvi gondjai nem voltak, mert egyrészt konyhanyelven elgagyogott angolul, de volt ott még pár '56-os, idősebb magyar szaki is, akiktől hamar átvette a gépipari tolvajnyelvet - na de a mértékegységek, na azokkal nagy szarban volt.

 

Heti 1 zsebszámológépet nyűtt el (a legtöbbjét az emulzió ette meg a gépnél) - a végén már 12-es dobozban vásárolta a számológépeket - kedvezményesen - de a sok számolgatás a termelés róvására ment, mert ugye idővesztesség.

 

Erre az egyik magyar szaki megtanította hogy kell ezt csinálni:

"Ne számold!" mondta neki.

- Hogyhogy, akkor honnan tudom hány mm?

- Nem kell tudd. Szard le hány mm. Még gondolatban se fordítsd le a rajzot mm-re. Ha annyi hüvelyket ír - akkor hát annyi hüvelyk - és tökmindegy, hogy az otthon hány mm lenne.

 

Ez használt. Nehezen bár, de lassan elhagyta az átszámolgatást.

 

15 évet húzott ott le - de közben olyan durva, nagyösszegű magánynyugdíj-pénztárba (biztosító-félébe) fizetett be havonta - hogy 60 évesen egyrészt egy hatalmas összeg ütötte a markát, másrészt olyan pót-nyugdijat kapott, amivel szinte a világot beutazta.
Amikor nálunk járt egy ilyen körútja kapcsán akkor mesélte ezt a sztorit is.

.

Előzmény: Törölt nick (116554)
pajaci Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116562

Volt valamelyik mars szondánál is gond anno, konkrétan megsemmisült ha jól emlékszem. Ott az angol meg az amerikai mértékegységek között se stimmelt valami, és ez okozta a gondot.

Előzmény: Törölt nick (116560)
GPS Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116561

 

A polcok ilyen kis 1 cm-es pöckökön támaszkodnak fel, amit be kell ütni oldalra egy lukba. Nem hinném, hogy ezt meg lehet értelmesen hosszabbítani. Tehát a polctartó meghosszabítása nem hiszem, hogy járható.

 

Nem kell meghosszabbítani a pöcköket - hanem alájuk kell tenni oldalanként 1-1 megfelelő vastagságú lécet.

A lécet rögzíteni s szekrény oldalához és a pöcköket a lécbe fúrni tetszőleges helyekre - pont mint ha az a szekrény oldala lenne... csak x mm-el beljebb.

 

Így már tökéletes lesz a rövidebb polc is - anélkül, hogy hozzányúlnál a végeihez.

 

Egyébkén a fa, illetve fantázia-mintás bútorlap az Obiban 2.990 Ft/m2 - és az 5 polc alig lehet több 1 m2 -nél - összesen.

 

De ha oldalara rögzítsz egy-egy filléres lécet a szekrénybe - és majd abba fúrod a pöcköket - akkor még új polcok sem kellenek.

.

Előzmény: help_kene (116550)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.05 0 1 116560

Észhez térítették őket. A hétköznapi életben már az SI-t kell használniuk jó pár éve az angoloknak is meg a hamburger zabálóknak is a nagy pocsolya túloldalán. Ha 1-2 generáció kihal, akkor talán már tényleg a feledés homályába fog veszni ez az őrült mértékegység rendszer a hétköznapi életben is. A repülős szakma viszont felmentést kapott ezen szabály alól a biztonság miatt. A rengeteg régi tervrajzot szinte lehetetlen hibamentesen átrajzolni SI-re minden cégnél ami beszállító a repülőiparba. Az európai Airbus is kénytelen volt az angolszász mértékegység rendszert választani amikor megalakult, különben hatalmas keveredés lett volna, ami a biztonságot veszélyeztetné. Így viszont közös beszállító cégeket tudnak foglalkoztatni. Az orosz repülőipar is kénytelen volt átállni az angolszászra amikor kooperálni kezdtek a Boeinggel, meg az űrhajózásban is közös dolgokat akartak. Tudomásom szerint egyetlen helyen váltottak át az SI-re, a repülőgépek üzemanyag tankolásánál már nem gallonba mérik az tankolt kerozin mennyiségét hanem tonnában. Erre azért volt szükség, mert volt egy szerencsés kimenetelű légi "baleset" egy utasszállítóval amikor kevesebbet tankoltak európában egy nagy gépbe, és az óceán felett félúton elfogyott a keró. Akkor még literben számolták a kerót európában is, az amcsik meg gallonban. Az amcsi pilóta gallonban számolta ki a tankolandó mennyiséget, és írta fel az üzemanyag igénylő lapra, de az európai reptéren a tankoló személyzet a jóval kevesebb literben tankolta meg a gépet. (a pilóták meg nem vették észre az eltérést a felszállás előtt)  Ekkor döntött a nemzetközi repülési hatóság, hogy ezentúl mindenhol tonnában kell mérni a tankolást az egész világon. A litert is ekkor hagyták el európában mert túl sok nulla lett volna a tankoló papírra felírva amit nagyon könnyű elnézni vagy elírni. Az űrkutatásban is volt egy szerencsés kimenetelű esemény amikor az oroszok cm-ben készítették el az egyik űrhajó dokkoló modulját és emiatt nem tudott összekapcsolódni az amcsi modullal. Az oroszok ekkor álltak át az angolszász mértékegységre a repülőiparban. 

Előzmény: Törölt nick (116556)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.05 0 3 116559

Ja még annyit, hogy legalább egy helyen próbáltam a mintát összehozni kb így:

 

 

Ja és még annyit, hogy megint megadta magát a Güde kommutátora, pontosabban megint leszakadtak a tekercs vezetékei, amit Bari anno megjavított. Bár mondta, hogy nem lesz hosszúéletű, nem is lett az. Most úgy ugrál a motor fordulata mint egy bakkecske, leginkább amikor terhelést kap. Azért köszi Bari, legalább a LUX lapok tesztjét meg ezt kibírta. Remélem a friss Parkside-lombfűrész tulajok motorját szorgosabb kínai kezek (robotok) rakták össze. A Güdével meg az lesz, hogy:

 

a:) megy a kukába és lehet hogy én is benevezek egy Parkside-ra

b:) nem megy a kukába, megpróbálok hozzá normálisabb kefés motort nézni (hogy megmaradjon a mostani ford. szabályozás)

c:) nem megy a kukába, és megpróbálom összehozni a régebben megmentett ruszki kombigép 370W-os motorjával, csak az nem kefés, meg kicsivel nagyobbb .. ez egy kicsit melósabb/gondolkodósabb verzió.

Előzmény: Törölt nick (116558)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.05 0 3 116558

Sziasztok!

 

Folytattam Dr. Ramaty diófa-adományának felélését (Doktor Úr, ezúton és ismét köszönöm az anyagot!), az apropó megint kolléga búcsúztató/búcsúajándék -> bortartó. (a pálinkakínálót már untam ... :D )

 

Ebből az anyagból:

 

 ez lett (épp szárad a tetőillesztés):

 

Pár lépés a munkafolyamatból:

 

A vastag pallómaradékot szalagfűrésszel nyestem ketté, és mivel túl kicsi volt az anyag a vastagolóhoz (szerintem), meg nem volt kedvem átállítani a gyalut egyengetőre, meg gontoltam próbáljunk ki valami más: az asztali körfűrésszel egyengettem meg, szépen sikerült (középen maradt egy kis "kocka" de azt excentercsiszolóvall kicsiszoltam)

 

A talpba és a tetőbe profilmaróval  (a 683493 -mal) martam díszítést:

 

 

A talpba az oldalfalaknak nútot martam, abba csak simán ragasztottam a falakat, semmi tipli/csavar (minek? nem fogják rugdosni/húzgálni). A falakat szintén csak élbe ragasztottam, nem akartam fésűs csapolással megtörni a szép mintázatot. Ragasztás előtt persze minden elem kapott 120-180-240-es csiszolást.

 

Az ajtón sokat gondolkodtam milyen legyen, először a klasszik "ablak beüvegezve" verzió volt, de mondom olyat már kapott a másik exkolléga, meg valahogy meg akartam törni a sok szögletes vonalat. Ezért szabad kézzel felfirkantottam két egymást metsző hullámvonalat, és gépi lombfűrésszel kivágtam, kb így:

 

És maradt a felületkezelés. Először ide is a fatálnál már alkalmazott paraffinolaj+méhviasz keverékre gondoltam, de mivel az nagyon besötítíti a diót, ezért lenyúltam tesóm fényezésjavító vagy milyen lakkját, amit egyszer már használtam a lyukas tálamnál. Kipróbáltam egy hulladék darabon, aztán 3x megködöltem a cuccot, minimálisan sötétebb lett de még mindig szépen kihozta az erezetet:

 

Kapott OBI-s díszpántot, és még kap még valamilyen zárszerkezetet (szerintem ilyet) ... és kb ennyi.

409 Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116557

 

Hááát, centrifugálszivattyúként ez nem igazán fog összejönni.  :-))

Előzmény: Törölt nick (116555)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.05 0 0 116556

Nagy hülye volt aki nem térítette észhez az angolszász világot.

Előzmény: Törölt nick (116554)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.04 0 0 116555

Igen. A motoron a kondenzátor polaritását kell felcserélni és akkor fordítva fog járni a motor, így nem szívni fog, hanem fújni. :) 

 

Előzmény: wrongelcaptain (116553)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.04 0 0 116554

Nálunk a melóhelyen minden angolszász mértékegységekben van megadva. Rettentően utáljuk, amikor például egy colos menethez kell metrikus fúró készletből keresni megfelelő magmérethez fúrót. pld 3/8-ad col, 7/16-od col stb ezek még az egyszerűbbek, de amikor például a szőnyeg méretét adják meg a szabásmintán hogy 22 láb 8 hüvely 4 3/32 col, na akkor én is tökön szúrom magam. :) Vagy például 7 2/16 négyzet incs területű lemezt kell vágni. A tolómérő meg nem törtben adja meg az incses értékeket hanem tized incsben. Évtizedek alatt sem lehet megszokni ezeket a mértékegységeket annak aki az SI-ben nőt fel. 

 

A japán mértékegységek sem különbek, ott teljesen szokatlan mértékegységek vannak. 

Szerencsére vannak jó átváltó programok mind számítógépre mind okos telefonra. Ezek nélkül nehéz hibamentesen dolgozni, mert nagyon könnyű elszámolni az átváltást. 

Előzmény: Pillanatragasz (116531)
wrongelcaptain Creative Commons License 2016.05.04 0 0 116553

Sziasztok!

 

Mi a véleményetek, forgácselszívót át lehetne úgy alakítani, hogy cellulóz szigetelést tudjak vele fújni?

 

Köszönettel: Krisztián

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!