Keresés

Részletes keresés

zodes Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96854

Értem, köszi!  :-)

Üdv: Zoli

Előzmény: neduddgi(én) (96852)
zodes Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96853

A lemezes megoldást már alkalmaztam is! :-)) Köszi!

 

Az uccsó levelemre nem válaszoltál, gondolom okafogyottá vált. :-DD

 

Üdv: Zoli

Előzmény: archivalo (96851)
neduddgi(én) Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96852

A stafni és a léc közé üss be vékonyabb feszítővasat. Csak annyira kell szétfeszítened őket, hogy egy fémvágó fűrészlap beférjen, aztán elfűrészeled a szögeket. A lécben maradó szegcsonkot pontozóval annyira kiütöd, hogy harapóval rá tudj fogni a fejére.

Hosszadalmas és fáradságos megoldás, de nekem eddig ezzel a módszerrel sikerült a legkevesebb selejtet produkálnom. Sok raklapot szétszedtem már így.

Előzmény: zodes (96848)
archivalo Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96851

Valószínűleg a szegeket kihúzni nem fogod tudni, inkább átszakad a fejük a deszkát roncsolva (főként, ha ragasztósak is, bár én még ilyen szöget nem láttam...)

A feszítővas (szeghúzós kivitelben) a lehető legerősebb, ennél hathatósabb megoldást én még nem láttam. Lehet kombinálni is, nevezetesen, hogy a szeged fejét harapó fogóval fogod meg, majd a szeghúzóvassal a fogó feje alá nyúlsz és azt feszíted. Így a szeghúzón lévő hasítékból nem tud kifordulni a szeg feje.

Amikor zsaluanyagot szegtelenítettünk, akkor ez volt az "ultima ratio". És annyi, hogy dinamikusan kell "rángatni", amíg megindul: a sima ráfekszem típusú húzásnak nagyon ellen tud állni, de ha rántasz rajta egyet, akkor megindulhat. Még egy trükk, hogy a szeghúzó "sarka" alá érdemes egy fejsze (szekerce), pengét alátenni, hogy ne süllyedjen bele a deszkába (egy 3 mmnél vastagabb vaslap is jó).

 

Előzmény: zodes (96848)
torony78 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96850

Van valakinek tapasztalata ikeás Behandla antik fapáccal? Konyhai tárolószekrényre kellene. Milyen előkezelést és/vagy utókezelést igényel? Vagy önmagában is megáll?

archivalo Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96849

SZia!

 

Pont ezért mondtam, hogy "gánya".  Gyakorlatilag a szaruállás "libikókázik" egy darab csavaron, külpontos terhelésként: a szaru vége lefelé nyomja a gerendát, ami meg egy csavar, tőle fél méterre fog le - a kettő között meg ott van a fal. A csavar miben van, mihez van hozzáfogatva?

Tény és való, hogy mind a "sárgerendát", mind a talpszelement megspórolták, sőt még a kötőgerendát is - mindösszesen egy darabkát hagytak-használtak meg belőle - de hogy igazából "össze" nem fogja semmi a tető alját (szaruk tövét), az bizonyos.

Attól, hogy édesapád még belülre tett egy gyámot a szaru és a "kötőcske-gerendácska" közé, valamit javított a helyzeten, de ettől még ez nagyon "saját hajánál fogva emeli fel magát" megoldás (megnéztem, ilyennek még neve sincs, mert annyira outsider megoldás). A falat kifelé nyomja (nem tudom, van-e betonkoszorúd fent), ami "hajlításként" tevődik át a téglafalra, és köztudott, hogy a malter a húzóterhelést nem igazán szereti (értsd semennyire).

Ezért találták ki az ácsok, hogy vagy köztőgerendás fedélszéket csinálnak, vagy pedig - ez az újabb - zárt betonkoszorú fogja össze a fal tetejét (a kötőgerendák ugyanezt tudták, csak fából...).Ennek hatására a tető mindig lefelé nyomta falat és nem saját magán belül záródott az az erőkomponense, ami "nyitni" (hajlítani) akarná a falat.

 

Ennél ilyet én nem látok, de lehet, hogy rosszul értelmezek a képen valamit (van egy arany színű vasszerkezet is a tetőn, ami nem tudom mi....)

Előzmény: rferi (96818)
zodes Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96848

Tudtam szerezni vagy 20 raklapot. Nem a szabványos EU raklapot, hanem a sima eldobhatót, de ebből is a jobbik fajtát. A stafnik pl gyalultak, viszonylag pontosak. Eddig nem tudtam úgy szétszedni, hogy ne sérüljön De én szeretném a deszkákat is megmenteni, de természetesen a stafnik elsőbbséget élveznek. Valaki tud valami egyszerű szétszedési módot, esetleg valami segédszerszámot hozzá. Eddig a szeghúzó, harapó, kalapács trió nem nagyon jött be, mert a szegek is ragasztósak ráadásul. Egyik kolegám ajánlotta a trapéz autó-emelőt. A mellékleten is utalok rá. De, ha valaki profibb egyszerűbb megoldást tud örülnék neki.

Üdv: Zoli

 

Így néznek ki a raklapok:

 

Babszem_ Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96847

Kezdoknek valo ablak keszites ...

Ha az uveget dupla uvegre csereled keszen megrendelve maris van egy turhetoen szigetelt ablakod (a keretet is lehet belulrol szigetelni gumi garnituraval). Hazra nem tennem de muhelyre lyukat bedugni elso osztalyos :)

 

Meglehetosen sok video van profiktol is csak ra kell keresni a "how to make window frame"-re - nekem valahogy jobban segitenek a vizualis "magyarazatok" ...

Előzmény: zodes (96846)
zodes Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96846

Mindenképpen! Bár én se csináltam soha ilyesmit, de az egyik kollegámmal együtt (mindkettőnk pofája igen nagy! :-DD) mindig azt szoktuk mondani, hogy ezerhétszáztíz szakmánk van (köztük az asztalos is :-))) így aztán simán menni fog.

Csakhogy! és itt jön az amikor elkezdek kérdezni utánaolvasni......mindjárt leolvad a rettenetes nagy arcomról a mosoly. :-DDDD De én is bátor vagyok, mint sokan. Szerintem egy műhely ablakra valót csak össze tudunk rakni... nem igaz? :-))

Előzmény: torony78 (96845)
torony78 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96845

Sorstárs. Ne felejtsd el fényképekkel dokumentálni a lyukaid betapasztását! :)

Előzmény: zodes (96842)
torony78 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96844

A lentiek olvasatában nem tudtál elbizonytalanítani, elijeszteni :)) És bizony tőled is fogok segítséget kérni.

Nem várok magamtól gyári minőséget, a hobbi szintű eredmény megfelel. Egy meglehetősen elhanyagolt állapotú, de lakható és kellemes vályogházba szeretnék ablakokat, semmi különös extrával. Szóval nem cél, hogy a ház leprofibb részei az ablakok legyenek, az egyszerűségre szeretnék törekedni, de persze olyan munkával, ami tisztességes barkács megoldásokkal készül. Most nem tudok fotókat feltenni a jelen állapotokról, de ablak fronton szinte bármi jobb, mint ami most van, mert amellett, hogy repedt üvegek vannak több ablakban, az ablakszárnyak szorulnak, vagy teljesen nyithatatlanok, a rámájuk korhadt, repedezett, a hozzáépített előszoba ablakai pedig fixek, nem nyithatók, pedig volna rá igény.

 

Nem akarok okoskodni, de a benyomásaim alapján azt érzem, hogy néhány általad leírt ponton tudnék spórolni. Pl. nem szükséges bukó- nyíló vasalat. A nyíló elég. Alu vízvetőre nem gondoltam, elég lehet műanyag, vagy az is fából, de ha az alu "kötelező", akkor azzal számolok. Gázos hőszigetelt üveg fel sem merült bennem. Repépítő írta, hogy az ő megoldása 3 rétegű üveg, ahol ha jól értem, a rétegek között páramentesített levegő van mindössze. Én 2 réteg üveggel már elégedett lennék.

 

A szerszámigény tekintetében Zoli és Repépítő is barkácsgépekről írnak. Egyértelmű, hogy amiket felsoroltál gépeket, azok mind gyorsítják a készítést és pontosabbá teszik, mert gyártásra valók. A munkaidőmmel ne számoljunk, mert ezt mind szabadidőmben készítem a saját szórakoztatásomra és megelégedésemre. Kész lesz, amikor kész lesz.

 

Köszönöm a tanácsaidat, mindet megfontolom, és újra átgondolom!

Előzmény: farontó (96829)
zodes Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96843

Meg se mondaná az ember, hogy nem "gyári" :-)) Nyílik is valamerre? :-)) Nagyon klassz!

Előzmény: arvaiz69 (96826)
zodes Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96842

Az én műhelyemen is van 2 db 60x90 centis "lyuk" :-)) Én is arra gondoltam, hogy magam tapasztom be saját összeeszkabált ablaknak csúfolt valamivel. A nagy ablakot (120x150 asszem:-))) inkább megvettem használtan és felújítottam. Szerintem pöpec lett. Erről jut eszembe van még egy, mert csak kettőt adtak. Ha kell valakinek szívesen átadom árában. Én a ketőt 35-ért vettem.

Mondjuk én arra gondoltam, hogy vannak u.n.: ablak-kezdeményeim, illetve ablakféleségeim (hát ilyen hulladék, régi kidobott ablakok) és ezekből tákolnék össze valamiféle hőszigetelt sima lenyíló ablakot. Még úgy igazán nem indultam neki, pedig az idén be kéne fejezni, hogy télen is tudjak barkácsolni. :-))

Előzmény: torony78 (96839)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96841
Előzmény: Törölt nick (96831)
torony78 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96840

Hehe. Ez már telepátia. :)

Előzmény: Pote01 (96828)
torony78 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96839

Köszönöm, Zoli! Le a kalappal! Valami ilyet szeretnék én is megcélozni.

Ha nem is ágybaszarás könnyedséggel, de valahogy csak összehozom ezeket az ablakokat.

 

Előzmény: arvaiz69 (96826)
torony78 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96838

Jól van, nem csalódtam :)

 

A válaszodban tényleg minden benne van, amiből már építkezhetek, és korántsem olyan nehéz helyzetből, mint te annó. Mivel nem létkérdés, meg nem is vagyok egy bátor/vakmerő/kísérletező alkat, (csak a szám nagy) ezért van szükség ez ilyen megerősítő véleményekre, tapasztalatokra. Majd még kérdezek... Köszönöm!

Előzmény: Törölt nick (96825)
torony78 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96837

Isten mentsen, hogy nyalizzak, de Repülőgépépítő véleményét én egy polcon tartom a hivatásos asztalosokéval. Nekem a kötelező olvasmányok megjelölése is nagy segítség, szóval ezért is thx.

Előzmény: Paco155 (96824)
torony78 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96836

Én is megoldhatónak érzem, csak kicsit több időt kell adni ennek a projektnek, mint a dolgaimnak szoktam... Kösz a biztatást!!

Előzmény: Paco155 (96823)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96835

félnyereg tetőd van?

Előzmény: Törölt nick (96832)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96834

nézd már meg a rajzát. nincs koszorú, mert fafödém van a falon túl kilógó gerendákkal.

Előzmény: Törölt nick (96831)
arvaiz69 Creative Commons License 2015.08.03 0 1 96833

Szia! 

Az elmúlt napokban nyaralni voltunk, aztán mikor hazaérkeztünk másnap már érkezett is a festő, mert festettük a lakást. Hú mennyi munka volt vele! És a festés utáni pakolás, na az sem volt semmi. De már minden a megszokott kerékvágásba került. Na eddig ezért nem tudtam fórumozni!

 

Ahol nyaralni voltunk Miskolctapolcán láttam egy hatalmas építkezést, de nem ám akár milyet, hanem rönkházas építkezést. Készítettem is egy pár képet róla. Nekem nagyon tetszenek. 

 

 

 

 

Aztán jártunk Lillafüreden is ott az egyik parkban felfigyeltem egy nagyon érdekes és egyedülálló madáretetőre.  Egy fából készült, sztereó magnő utánzatú madáretető, ami egy hangjegyen áll. Ezt is megörökítettem. 

 

 

Üdv.: Zoli

Előzmény: Pote01 (96828)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96832

"a derékszelement meg azért, mert ha nagy a fesztáv, akkor a 8-10méteres szarufát muszáj középen támasztani, pláne ha ott toldva is van."

 

Nálam 6.6 m a fesztáv és nincs derékszelemen, nincs fedélszék csak szarufa összefogó deszkák vannak felcsavarozva 2.2 m magasan A szarufáim hossza 7 m a 660 cm széles házhoz és a tető 45 fokos lejtésű. 

 

Ferinél csak 440 cm +a falak vastagsága  széles a ház szélessége minek akkor ott toldani a szarufát.

 

 

Előzmény: halaloszto (96805)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96831

Eddig nem szóltam bele a tető témába, de most úgy érzem hogy bele kell. 

 

A tető tartását, merevségét a koszorú tetején lévő szelemen fogja megtartani. Ha ezt kihagyod, akkor az egyes szarufákat kell lerögzítened a koszorúba ami sokkal több rögzítési pont kialakítását jelenti ráadásul sokkal több hibalehetőséggel. Ha a szelemen szép egyenes, nincsen nagyon megcsavarodva sem akkor ahhoz pár 200-as szöggel meg ácskapoccsal egyszerűen lehet rögzíteni a szarufákat. Ha nincs szelemen, akkor viszont bele kell fúrnod 60 cm-enként a koszorúba kb fél méter mélyen, minden szarufavéghez és menetes szárakat kell belebetonoznod, vagy menetes dűbelt kell beleraknod ha elég erős a koszorú betonja. (én nem bíznék a dűbelben, az nem 150km/h szélre van méretezve.)

Ha jól van megcsinálva a szelemen, akkor nagyon könnyű felállítani egyvonalba a szarufákat, hogy ne legyen majd hullámos a tető mert minden szarufa másként áll a szelemen nélkül. 

Előzmény: rferi (96804)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96830

Na ez nagyon állat, 4:20 körül van egy figyelemreméltó fúrógépállvány is, az igazi hobbiasztalos koleszverzió :)

http://pcforum.hu/mediatar/video/3278/igy-keszithetsz-ket-cd-bol-egy-papirrepulo-kilovoallomast

farontó Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96829

Szia !

Elég nagy fába vágtad a fejszédet!

Alap szerszámok: egyengető, vastagoló, szalagfűrész vagy asztalos marógép szerszámokkal, csiszológép

a bukó nyíló vasalathoz sablon meg egy jó adag bátorság. Felső maróval elég nagy szenvedés.

Ha még mindig nem sikerült elijeszteni akkor nézzük a matek részét: ablakfríz 72x86 1 m 1200-1400ft

bukó nyíló vasalat 6-8000 ft, alu vízvető 1200-2400 ft/m hőszigetelt üveg low-e gázzal töltött 10-13000 mérettől függően, a kisebb  méretek felárasak.

Ha utánaszámolsz, megveszed a hiányzó szerszámokat ,alapanyagot veszel és jó sokat dolgozol szerintem kétszer annyiba fog kerülni az ablakod mint egy jó minőségű faablak.

A nyílászáró gyártás elég szerszám igényes ahhoz hogy gyorsan és pontosan tudj dolgozni kellenek a szerszámok és itt alsó hangon is milliós összegekről beszélünk .

Persze lehet hobbi szinten is ablakot készíteni. De akár milyen precízen dolgozol is nem tudod a gyári marókések pontosságát megközelíteni.

Példa, amíg nem volt ablakgyártó  marókésem hét napig készült 3 db 100x100-as ablak  reggel 6-tól este 10-11-ig nyomtam egy sima falzkésem volt a marógépre szalaggal csapoztam stb stb .

Most ugyanezt két délután tudnám megcsinálni. Nagyon jó minőségben.

Ha még ezek után is bele akarsz vágni szívesen segítek amiben tudok.

Előzmény: torony78 (96784)
Pote01 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96828

Erről  beszéltem! ;)

Előzmény: arvaiz69 (96826)
Pote01 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96827

Árvai Zoli a napokban inaktív. Ő mondhatni barkács körülmények között készítette el műhelyének nyílászáróit. Biztos segít neked.

Előzmény: torony78 (96822)
arvaiz69 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96826

Szia!

Én barkácsolásom elején a melléképületemhez  készítettem 4 db. ablakot.

Akkoriban még nem volt gyalugépem ezért a faanyagot asztalossal gyalultattam méretre. Emlékszem az ablakokat nem hétköznapi módon készítettem el. Az ablakok belseje lucfenyőből készült (4 cm vastag ) míg a külső része borovi fenyőből készült ( 2cm  vastag) és ezeket ragasztottam össze.  Az ablakszárny és az ablakkeret is így készült. Akkoriban ez az elgondolás valamiért jó ötletnek tűnt.  Az általam készített ablakok csak nyílóak, a vasalatot marógéppel martam be. Bukó-nyíló ablakhoz nem mertem hozzáfogni. Még gumitömítést is raktam bele. Direkt erre a célra vettem egy LUX márkájú 4 mm-es munkaszélességű marókést, amivel a nútot kimartam. Az ablakot úgy készítettem el, hogy abba hőszigetelt üveg fog kerülni. Az üveget üveges rakta bele.

Teljesen amatőrként sokáig tartott elkészíteni az ablakot, de a munka minden percét élveztem.  A végeredmény nem egy Bánfa minőség, de a melléképületre nagyon jó lett.  A mai napig ezek az ablakok vannak a melléképületembe.

 

Üdv.: Zoli 

 

Előzmény: torony78 (96787)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96825

Biztos vannak akik több ablakot csináltak mint én, de én hasonlóan kevés ismerettel kezdtem neki.

 

Én építettem úgy 20 éve 3 db 180 cm széles 2.5 m magas boltíves kazettás ablakot, 3 db 3 m széles félköríves kazettás ablakot, 3 db tűzfalra való boltíves ablakot, 2 db boltíves bejárati ajtót, és beltéri ajtókat. 

Én egy sima 8 mm-es felsőmaróval, egy kézi elektromos gyalugéppel, egy elektromos kézi szalagcsiszolóval és egy dekopír fűrésszel meg agy 220V-os evig fúrógéppel rendelkeztem akkor. Vettem egy egyenes gyorsacél újmarót és egy díszporfil marót szintén gyorsacélból. Egyiken csapágyas. Ezekkel készítettem el ezeket az ablakokat egy tél folyamán munka után és hétvégen. Volt még 4 db asztalos szorítóm, és egy kis rakás deszkám meg 5 cm vastag 25-30 cm széles fenyő pallóm ami természetesen a tüzépen vettem jó nedvesen. A tél folyamán száradt a padláson, miközben már készítettem belőlük az ablakokat. A padlás egy hullámpala tetejű épületen volt, 10 cm üveggyapottal és neylon fóliával valamennyire leszigeteltem, hogy ne fagyjak meg, egy olajradiátorral fűtöttem, és csináltam a fejem fölé 3 db vezetéken lógó lámpát, hogy lássak is valamit. A padláson nem volt egyáltalán ajtó, csak a végén a 3 szög falon egy sima egyrétegű keskeny kis ablak. A padlásra a feljáró a lakásból volt egy meredek létrán, ahol egy kicsi lecsukható ajtó volt. Így csak akkor tudtam volna kivinni a padlásról a nagy ablakokat, ha falat bontok hozzá.

 

Soha nem csináltam hasonlót sem elötte, fogalmam nem volt róla hogy hogyan kezdjek, hozzá. Azután úgy döntöttem, hogy ahogy esik úgy puffan, és papírra megcsináltam a rajzokat, beméreteztem a 3 rétegű üvegezéshez, majd a padláson nekiestem deszkákból meg pallókból elkészíteni. Azért voltam ennyire bátor, mert építkezni akartam, a 53 raklap HB38-as tégla már ott volt az udvaron. Kértem árajánlatot több cégtől csak a boltíves kazettás ablakokra üvegezés nélkül akkor kaptam 1.200.000-es árajánlatot a 9 db ablakra. Ennyi pénzt még nem láttam akkor egyben, így nem sok választásom volt, vagy megcsinálom magam ahogy sikerül, vagy nem fogom tudni felépíteni a házat. 

Az üvegezés rétegeit terveztem meg legelőször. 4mm üveg, 10 mm távtartó, 4 mm üveg 10mm távtartó és újabb 4 mm üveg volt a cél az egyszerűség kedvéért. Az üveg ragasztóra 6mm-ert számoltam még rá. Ezek után tudtam beméretezni az ablakokat.

Vettem 2 tábla furnér lemezt, ebből vágtam ki a az ívek sablonjait, hogy nagyjából azért egyformák legyenek az ablakok. 

 

A mai napig ezek az ablakaim és ajtóim, elég jól sikerültek, pedig menet közben tanultam meg hogyan csináljam és még a technológián is módosítottam menet közben mert az első ablak nagyon sokáig készült és nem tetszett az a technológia amit kitaláltam hozzá.

 

Az üvegezést is én csináltam, kivétel az üvegek kiszabását. Megvettem 22 tábla 4-es üveget, + hozzávalókat egy nagykerben pesten, és házhoz hozták. Kihívtam egy üvegest, aki a fiával 2 napon keresztül szabta ki a 192 db íves és kocka ablak lapot. Egy darabon megmutatta, hogyan kell összeragasztani meg meghajlítani a távtartókat szépre, + hogyan kell páramentesíteni, utána egy hónapon keresztül ragasztottam az asszonnyal az ablakokat és raktam be őket a helyére.

 

Neked azt javaslom, hogy először készíts egy kisebb ablakot például egy túzfalra való 60*60 cm-est, ezen rá fogsz jönni a fogásokra.

 

Egyébként javaslom, hogy nézz körül a blogon mert vannak ott is ablakos videók. használd a keresőjét az oldalnak vagy a címke felhőt.

 

 

 

 

Előzmény: torony78 (96787)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!