Keresés

Részletes keresés

Fefe952 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33469
Ifjú tiszt koromban (is) vitáim voltak az azonnali támadás elve kapcsán. Talán még valaki emlékszik: oktatás, majd: becsapódnak a raketták a laktanyába. Mit tesz az üti? Akkor bátorkodtam megkérdezni: nincs semmi előzmény? Esetleg nagykövetek visszahívása, látható jele a támadási szándéknak, stb. Mert gondolom még a múlt században sem lehetett csak úgy prutty és támadunk.
Most is ez a véleményem: igenis kell valamilyen előzménynek lenni, nincs, nem lehet "derült égből villámcsapás" szerű az ún lerohanás. vagy úgy gondolod harpet, hogy monnyuk pld 3x túlerőt csak úgy fel lehet sorakoztatni egy-két hét alatt az ellennek? Csak feltűnne valakinek az a mozgolódás. Sztem
Előzmény: Törölt nick (33463)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33468
Törtem itt az agyamat az afganisztáni magyar misszióval kapcsolatban, és eszembe jutott, miképpen lehet küzdeni a konvojok elleni támadások ellen.
Bárhogyan is töröm az agyam - semmi jobbat nem találtam ki annál, mint ami eddig is bevállt máshol.

1. Mindenképpen kéne oda mondjuk négy helikopter: 2db Mi-8 (vagy Mi-17), és 2db Mi-24 (vagy újabb Mi-8/Mi-17, amit gunshippé és légi megfigyelő/irányítási ponttá alakítanak át). A taktika egyszerű. A deszant helikopterekkel kidobásra kerül a konvoj haladási útvonalán a lesállás szempontjából legveszélyesebb útszakaszokon. A konvoj áthaladása után rögtön visszaszállnak a helibe és mennek a következő pontra, vagy a bázisra (útvonal hosszúságától függően). Az egyik gunship mindig a levegőben van, és a konvoj környékén köröz.

2. Tüzérségi eszközökre van szükség. Méghozzá aknavetőkre is, és legalább két darab 122/152-re. Ezáltal biztosítani lehet a közvetlen tűztámogatást a báziskörzet közelében.

3. Speciális szállítójárműveket kell építeni (akár helyben), amelyek IED és aknaveszélyes terepen is tudnak közlekedni (mint Rhodéziában). Nem kell hozzá túl komoly bázis, gyakorlatilag műhelyben is előállíthatók.

Ideális lett volna még a mélységi járőrözés (,,ál-gerilla", magyarán partizánvadász csoportok) és bizonyos ösvények aknásítása. De, sajnos, az első esetben arról van szó, hogy nincsenek ilyen feladatra kiképzett csapataink, a másikban meg az a baj, hogy magyarországon furcsán értelmezik a gyalogsági taposó aknák moratóriumát.

Ez csak úgy dióhélyban...
Hpasp Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33467
igen
Előzmény: Biga Cubensis (33466)
Biga Cubensis Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33466
Discoveryn keddenként 21 órától van vmi katonai tábor Afganisztánban sorozat, látta vki?
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33465
A BI 2008-ról eddig semmilyen hírt nem hallani a sajtóban.

Ki tudnád ezt bővebben fejteni?
Előzmény: Hamburger2 (33410)
Python24 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33464
Szia!!
A név ennyire nem lehet fontos,mivel a helyiek is többféleképpen írják/ejtik.
Mi röviden csak Pek-nek hívjuk..:)

A támadással kapcsolatban az a véleményem,hogy lehet,hogy ez csak a magyar konvoj reagálásának a tesztelése volt..
Ha így történt,a következő akció komolyabb,és sajnos sokkal véresebb lesz---
Előzmény: Zicherman Istvan (33430)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33463
6 hónap? Mi a fenére kell 6 hónap? Meg 6 hónap után már minek? A mostani erők legfeljebb 6 óráig, vagy 6 percig tartanának ki...
Előzmény: Fefe952 (33460)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33462
Miért? Azok, akik mondjuk a kilencvenes évek közepén voltak katonák, azok milyen "oklevelet" tudnának felmutatni? Ők talán rambóként működnének?
Előzmény: Törölt nick (33459)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33461

Szia Fefe!

 

Ha Te mondod! :) Elvégre Te vagy a téma tudora! :)

 

Üdv: Hamburger

Előzmény: Fefe952 (33460)
Fefe952 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33460
Mint minden esetben, ez ügyben is érdems elolvasni a honvédelmi törvényt (lásd: pld a HM honlapját).
Elsősorban honvédelmi kötelezettségek rendszerét érdemes átböngészni, hogy a minősített időszakban mit, mikor vezetnek be (Hamburger, sztem a hadkötelezettséget béke időszakban nem felfüggesztették, hanem megszüntették. A felfüggesztés akkor lett volna, ha a jelenlegi Hvt nem szavazza meg az OGY). A minősített időszakban újra bevezetik a hadkötelezettséget (nem visszaállítják), a hadköteles nyilvántartás visszaveszi a jelenlegi toborzó irodából alakult hadkiegek, és megkezdik a hadkötelesek nyilvántartásba vételét, a sorköteles bevonultatásokat stb. Természetesen erre a feladatra fel kell készülni. Mint írva vagyon (Korm. hat), béke időszakban a két "Megakieg" elkészíti a terveket, ami a minősített időszaki feladatokat tartalmazza. Hogy ez a munka hogyan áll, ki tudja?
Egyébként sztem a minősített időszak bevezetésétől kb 6 hónapot saccolok arra, amikor az első sörköteles bevonul. E témában is olvasható publikáció az Új Honvédségi Szemle archivumában. Érdemes böngészni, akit érdekel.
Előzmény: degenerator (33455)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33458

Lezajlott a MH KFOR Z második váltásának zárógyakorlta.

 

Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33457

A hadkötelezettséget nem megszüntették, hanem felfüggesztették. Tehát nem csak a katonaviselteket hívnák be, de azokat is, akik még nem voltak katonák.

Előzmény: degenerator (33455)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33456
Teljesen igazad van! Csak remélni tudom, hogy valahol már gyártják a matricákat! :)
Előzmény: MagyarországKatonái (33454)
degenerator Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33455
egy kérdés az urakhoz.


ha helyzet van magyarországon, teszem azt, támadásra készül a rétigalacsin köztársaság, akkor hogy történne a honvédségen belül a felkészülés? arra lennék legfőképp kiváncsi, hogy a régi, sorkatonaságban szolgált embereket is behívnák e (55éves korig) vagy honnét kaparnák elő a védelmi erőket?
MagyarországKatonái Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33454

Ha csak a  festés a bajuk az amiknak, akkor nagyobb felületen is lehet öntapadós feliratokat használni, és csak le kell szedni amikor visszaadjuk.

 

Előzmény: Hamburger2 (33453)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33453
Engem pl. érdekelt volna, hogy milyen járművekkel voltak úton a magyarok. Ha Bagram volt a cél, akkor nem lehetetlen, hogy az új Humveekon ültek. Az amerikaiak állítólag ragaszkodnak hozzá, hogy a magyarok ne fessék át a kölcsönbe kapott járgányokat. Az eddig látott képeken csak az ékes felségjeleleket lehet látni az ajtókon, más megkülönböztető jelzést nem. Ehhez képest a saját járműveink kész "mozgó hírdetőtáblák" helyi nyelven írt feliratokkal, hogy magyarok vagyunk.

Sokak szerint ennek nincs jelentősége, de tapasztalva az ellenállók többségének felkészültségét, én nem hanyagolnám el ezt a kérdést. Azon persze lehet vitatkozni, hogy az amerikai katonák mennyivel népszerűtlenebbek, mint a magyarok. Az sem mindegy, hogy hol is történt a támadás. A Salangtól északra, vagy délre?

A rajtaütések többsége - szerencsére! - még mindig a "lőni és elfutni" elvek alapján működik. Komolyabb csetepatékra eddig - az én infóim alapján - csak délen és került sor. Látva az afgán rendőrök lőkészségét nem kell meglepődni, hogy nem találtak el minket. A megtámadottnak meg célszerű ilyenkor a leggyorsabban kivonnia magát a tűzhatás alól. (padlógáz!) A viszonozott tűz ezáltal inkább csak zavaró tűznek fogható fel, mint pontos tűzvezetésnek!

Hamburger
Előzmény: MagyarországKatonái (33435)
Plieur Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33452

Meg a rányi is csajt....

He-he-he....

Előzmény: Plieur (33451)
Plieur Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33451
góré az urduban is főnököt jelent:)))))))))))))))))))))))))))))))))
Előzmény: M.Zoli (33450)
M.Zoli Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33450
Udv.

Arrol nem is beszelve, hogy miert lenne pontosabb egy afgan helysegnev angol fonetikus irasmodja, a magyarnal?

Udv.
Előzmény: Zicherman Istvan (33430)
MagyarországKatonái Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33449
Végülis bárki bármit mond, Titeket végrehajtókat nagyon átvágni úgysem lehet, tisztában vagytok vele mit tudtok.
Előzmény: Hamburger2 (33448)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33448
Erre most mit mondjak? Nem az én szintem a bemutató! Hidd el, hogy nagyon sokan feleslegesnek érzik! Én jobban szeretem a tiszta képet. Javaslat: a honvédelmi bizottság jöjjön le ide az első négy hétre és minden tagja mozogjon együtt és éljen együtt 1-1 szakasszal. Nem kell  csinálniuk azt, amit a katonáknak, csak legyenek velük ott! Szerintem utána teljesebb és reálisabb képük lenne a sereg helyzetéről, mint a VIP napon kapott bemutató után.
Előzmény: MagyarországKatonái (33439)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33447
Élesen külön kell választani a gyakorlatsorozat első három fázisát és az október 7 körülire tervezett bemutatót! Most fejeztük be az első fázist (MH KFOR Z-2) egy zárógyakorlattal. A jövő héten kezdődik a BI 08 SZTPTGY (számítógéppel támogatott parancsnoki és törzsvezetési gyakorlat) magába foglalva a dandárunk "Bocskai Fokosa 08" törzsgyakorlatát. Ezzel párhuzamosan kezdődnek az MH ZHCS gyakorlatát megelőző századharccsoport gyakorlatok. A ZHCS gyakorlata utáni rész már a bemutatóról szól. A bemutató pedig bemutató és nem gyakorlat még akkor sem, ha gyakorlott csapatok kellenek hozzá! :)
Előzmény: KatonaHumor (33422)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33446
OK!
Mea Culpa!
Elnézést kérek az olvtársaktól!
Előzmény: Hamburger2 (33445)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33445
A kép ellenörző tűzvezetési gyakorlaton készült. Nem harcászati komplex gyak! Tudod, van fokozatosság. No nem, mintha a mozgékonyság a D-20-asok erőssége lenne!
Előzmény: Éhesló (33438)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33444
Vélemény? Az hogy polidili!
Előzmény: ==T== (33436)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33443

Szervusz Öreg Csóka!

 

Van ellenpélda az ismeretségi körömben, nem is egy! Hogy az Általad is ismerteknél maradjak: Sgt. Elias.

 

Üdv: Hamburger

Előzmény: Princ of Carpatia (33433)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33442

Szervusz István!

 

Ne spirázd túl a dolgot. Perpillanat azon a környéken leginkább angol nyelvű térképeket használnak. Ráadásul a helyiek is legalább hároféleképpen ejtik a település nevét. Örüljünk, ha egységesen mindenki Pol-e Khomri-nak írja! :)

 

Hamburger

Előzmény: Zicherman Istvan (33430)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33441
A magam részéről nem tartom jó ötletnek, ha most egy újabb fajta rádiót akarnánk rendszeresíteni a Mistralokhoz.
Előzmény: T. Mero (33428)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33440
Van egy olyan pedagógiai elv, hogy a rosszat nem mutatom be, csak a jót, mert időtávlatban rögzülhet a rossz.
Begyakoroltatni a rosszat még veszélyesebb.
Szerintem.
A Nevetési Hiány gyakorlatként került definiálásra anno. Mint már merészeltem leírni hasonló elképesztő hibák láttán: tévesen. Ilyen balfékségeket negyedosztályú halivúdi szemetekben sem engednek meg az aluldotált katonai tanácsadók...:)
Előzmény: MagyarországKatonái (33439)
MagyarországKatonái Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33439

Egy hasonlattal élve, azok az önvédelmi technikák, amik egy utcai támadáskor a leginkább hatékonyabbak, azok általában a legkevésbé látványosak egy harcművészeti gálán.

 

És ha már itt tartunk, az, hogy egy begyakorlott szituációban az edzőteremben tudok védekezni pl. kés ellen, az még nem jelenti azt, hogy éles szituációban is képes leszek rá amikor többen váratlanul és agreszíven rám támadnak. (Pl. nem remeg be a lábam-kezem úgy, hogy meg sem tudok mozdulni, stb)

 

Emiatt is nem tetszett soha, ha az ilyen katonai gyakorlatokból messzemenő következtetéseket vonatak le egyes illetékesek.

Előzmény: Éhesló (33438)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!