Keresés

Részletes keresés

radom1 Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24970

A nem lövész katonáknak sem árt szvsz, ha az egyéni fegyverük hatékonyságban összemérhető a várható támadó fegyverével. Ez az iraki, afgán támadók esetén jellemzően AK változat. Megizélheti az kisegítő feladattal megáldott katona a géppisztolyát, ha pl. 150 m-röl, vagy valamiféle fedezékből kezdik pötyögtetni AK-val.

 

Nekem kicsit úgy tűnik, hogy ilyen-olyan okok alapján elkezdtek fejleszteni, majd felszerszámozni egy hazai gyártású géppisztolyra. Közben változtak az idők, megszűnt a tömeghadsereg, hozzáférhetővé váltak esetleg népszerűbb, vagy sokfelé bevált, kiforrott modellek, változtak az igények, a  FÉG is leszálló pályán volt. De már egy csomó lóvét beleöltünk, majd' a full magyar kézifegyveres szakembergárda fülig benne volt a fejlesztésben rengeteg energiabefektetéssel, hát nem akarták veszni hagyni az egészet, és rendszerbe állították a vasakat. Emberileg, de még talán gazdaságilag is megérthető. 

 

Hogy nem ez volt feltétlenül a legoptimálisabb választás a felhasználók szempontjából? Láttam én már fűben nyuszit.

 

 

 

 

 

Előzmény: thehassan (24955)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24969
Üdvözletem,
jogos a keserűséged, mint az is, amit írtál.:(

Azért az ember néha reménykedik:)... Mint szűz lány a nászészakán: ugye olyan lesz majd, mint a ,,Romanaban". Erre bejön egy nagydarab szőrös állat oszt...:))) K.b. ilyen a helyzet a magyar honvédelmi beruházásokkal.
Előzmény: Éhesló (24966)
swordmanus Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24968
Üdv István!

Hát igen, az ott akkor nem lett volna egyedi eset... Éhesló kollégát idézném: nem harcoló emberkék személyi védelmi fegyverének szánták. Ahova nem kell optika, nem kell bukfencethányni vele, nem kell leforgatni a Rambo ezerötszáézadik részét, csak ha illetéktelen jön be az irodaajtón, jól teletölteni ólommal. A 9mm Luger (para) lőszer meg teljesen logikus, ha a psiztolylőszerek közt kell választani.
Kisestélyiben se ideális teljesítménytúrára indulni. lehet, csak nem lesz az igazi. ha meg mégis, és tényleg nem az igazi, akkor meg nem reklamálni kell, hanem célszerszámot kérni.
Előzmény: Zicherman Istvan (24963)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24967
Én is szoktam használni a csicsás, de haszontalan dolgok anyagjellemzésére, hogy ,,24 karátos trombitabádogból készült", vagy ,,a vasakat beleszórták a turmixgépbe, jól megkeverték, megdarálták, utánna meg összekalapálták", esetleg ,,összeált az egész , mint a gec*s bugyi". De ez mind átvitt értelemben vett hasonlatok:))
Előzmény: swordmanus (24965)
Éhesló Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24966

Kedves István,

de lehetett volna venni akármit is. Csak ahhoz, hogy valamit megvegyél kell valami amiből megveszed: ez az adó. Azt pedig foglalkoztatottak és vállalkozók fizetik. Amikor itthon költesz el 1 forintot abból 65-75 fillér visszakerül a költségvetésbe. építőiparban ez 89-95% közötti.

Ma (többek között) azért van sz...ban az állam, mert nincs olyan (hazai) ipar, ami befizet(het)ne bármit is.

Akkoriban még néhányan nem hittek a piacok és a globalizáció mindenhatóságában és próbáltak valamit tenni (tudod mint a sógorok, horvátok, csehek, lengyelek, tótok, oláhok, rácok - nekik sikerült eddig). Nekünk maradt a "szar" hazai a szuper nyugati (külföldi) cuccok helyett, de majd most eljön a nagy lehetőség: kaptunk leszakadó elsőfutóműves, civil "beázós" önindítóval, nem áramtalanító áramtalanítókapcsolóval szerelt "sorozatgyártott" merciket, alulmotorizált egy kategóriába csúszott man klónokat és kaphatunk majd spec lőszert igénylő, nem víz és porálló csúcsmarketing eszközöket is.... (Hála az égnek ehhez már nem lesz semmi közöm...:))

Alig várom a kitűnő tapasztalatokat...

 

Üdv, Éhesló

Előzmény: Zicherman Istvan (24960)
swordmanus Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24965
Gondolom, a bádog költői túlzás volt a gyengébb minőségő acélra értve... Felhasználótól csak nem várhatjuk el, hogy tisztában legyen a bádog mibenlétével.
Előzmény: Éhesló (24961)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24964
Norinco változatával találkoztál (kínaival) vagy a Radom-i példányaival?
Nem mondtam, hogy hű de kafa, de viszont a KGP-nél még midig jobb...
Előzmény: radom1 (24962)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24963
Üdv, Swordmanus!

Röhögni fogsz - éppen az AMD és a tőled hallott története merült fel bennem is. Azaz, - vagy a KGP-t eleve hibás követelmények alapján fejlesztették, vagy egyáltalán nem a célnak megfelelően alkalmazták, esetleg felmerülhet mindkét verzió valamely részlet-változata.
Az AMD-nál is az a baj, hogy az egész fegyver - első rálátásra - egy nagy darab romhalmaz. Viszont ha megismeri az ember a háttértörtéánetét, akkor csak ámulni tud azon, hogy a tervezője mi mindent tudott kihozni abból a limitből és teljesen korlátozott, egymásnak ellentmondó lehetőségekből/követelményekből, amiket a fegyver elé támasztottak.

Teljes mértékben elképzelhetőnek tartom, hogy a KGP-vel is valami hasonló történhetett.:(
Előzmény: swordmanus (24958)
radom1 Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24962

Mondjuk a lengyel 63-mas géppisztolyt hagyjuk inkább:-)) Gyalázat.

 

Előzmény: Zicherman Istvan (24960)
Éhesló Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24961

Helló,

azért azt nem gondolom, hogy a tárfedelet acélról bádogra cserélték volna....:))))

Előzmény: swordmanus (24959)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24960
Azt ne mondja nekem valaki, hogy az UZI-család és a ,,Scorpio" helyet nem lehetett volna venni orosz PPD (Dragunov) ,,Kedr", ,,Kedr-B", PP-91/PPA-72 ,,Kiparisz", MP-69 osztrák, vagy lengyel PM-63 ,,RAK", PM-84 ,,Glauberit" géppisztolyokat? Az orosz cuccokat az államadóság fejébe meg lehetett volna kapni, az osztrák darabok olcsón összejöttek volna, ha meg a lengyelektől vásárolunk van egy állandó (ráadásul történelmi) stratégiai partnerünk.
Előzmény: Éhesló (24956)
swordmanus Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24959
Abban egyetértünk, hogy könnyen elképzelhető, hogy a sorozatgyártásnál a felhasznált anyagok terén spórolhatott a FÉG. katonákat szerint is itt lehet a kutryák nagy része elásva. Pl. tárrugó....
Előzmény: belic (24946)
swordmanus Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24958
És ha így haladunk, akkor Földi hamarosan Dr. Földi...:-) két szó erejéig összefutottam vele, miközben dr. Tikásszal beszélgettem...:-)))
A jelenség egyébként nagyon ismerős. Az AMD is azért kapott sok-sok kritikát, mert nem felelt meg tökéletesen olyan követelmények, amik teljesítése a tervezéskor nem volt cél. Tanulság: a dolgokat ha arra használjuk, amire kell, akkor mindenki jobban jár.
Előzmény: Éhesló (24939)
Éhesló Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24957

Kedves Dani,

én sem tutira, csak a pisztolyváltozatokat idéztem fel magamban....

 

Éhesló

Előzmény: gencsydani (24952)
Éhesló Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24956
Akkoriban UZI- MP5- (Skorpió) futott, mint megvásárlásra (valakik által) erősen támogatott típus. Csak míg Ottóék ezt kivédték, és néhány tízmillió dollárt elköltöttek fegyverre, lőszerre ezt a HM nem lépte meg.
Előzmény: radom1 (24953)
thehassan Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24955
Igen, szükség van.
- Nem lövész katonák fegyvereként
- AK-tűzerőt nem igénylő vagy kisméretű fegyvert igénylő feladatokhoz

Ebből a szempontból a gondolat nem rossz, csak a megvalósulás, ugye...
Előzmény: radom1 (24953)
Éhesló Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24954

Nos:

Kedves Bel,

természetesen mint alulképzett mérnökember számos illúziót tápláltam a kilencvenes évek közepéig a "nyugati" cuccokkal kapcsolatosan.

Az első pár vizsgálatig, amin akkoriban mint "segítő" vehettem részt.

A maradék akkor tűnt el, amikor megismertem a merci és az man rába oldalán tendergyőztes eszközeit. Tragikusak.

Ezek után a név nekem különösebben nem mond semmit sem, inkább a vizsgálatok.

Hogy tőlem távolabbit is említsek: Mistral, Kongsberg - alkalmazásban, vizsgálatokon megbuktak, toldották foldották őket. Sikerrel?

 

Hali, Éhesló

Előzmény: belic (24946)
radom1 Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24953

Az is jó kérdés, hogy MH szinten egyáltalán szükség volt (van)-e nagy tömegben géppisztolyra...

Előzmény: Éhesló (24951)
gencsydani Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24952

???

Én nem tudok róla hogy az MP5-öt lecserélték volna.

Előzmény: Éhesló (24950)
Éhesló Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24951
Ja, és ez Mh szinten különösen kellemes lehetett volna: 3-4 évenként új kézifegyverek...
Előzmény: belic (24946)
Éhesló Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24950

Nem gondolom.

Csak regisztráltam, hogy az sem felelt meg nekik, aztán az sem amit helyette vettek. A mostani meg nemtudom meddig....

Előzmény: belic (24946)
radom1 Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24948

 

"Ps: Számomra Ottóéval minimum egyenértékű vélemény Dr. Tikász, Földi, Egerszegi, Piroska véleménye, fegyverügyekben legalábbis...."

 

Az utóbbi három szakember sokkal inkább a fejlesztői oldal reprezentánsa, nem a felhasználóké (mint S. Ottó), így valószínű, hogy a szempontrendszerükben mások a súlypontok.

 

Izgalmasabb lenne feltenni a kérdést úgy, hogy felhasználói oldalról mit szól a csúzlihoz monnyuk néhány komolyabb terrorelhárító szolgálat kiképzője - összevetve Ottó véleményével.

 

Másrészről pedig mondjuk a Zastava, az osztrák felixdorfi állomás, meg pl. a Prototypa mérnökeinek véleménye az összehasonlító vizsgálatok után összevetve a HTI-s csapat véleményével.

 

Így valóban érdekes lennne az összehasonlítás.

 

Üdv: r1

Előzmény: Éhesló (24939)
kamov Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24947
Szerintem ha a felhasználótól panasz érkezik, akkor a fejlesztőnek jobb ha a keze jár...
Előzmény: Éhesló (24939)
belic Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24946
Hello Eheslo!

A tokfedele természetesen nem bádogból van.

Nem lehet, hogy a velemenykulonbseg fo oka az, hogy a HTI/TH mas minosegu mintadarabokat kapott, mint a honvedseg tobbi resze?

minden feldícsért nyugati szart az embereinek

Te tenyleg azt gondolod, hogy megkozeliti a KGP-9 a "nyugati szar" MP-5 szinvonalat?

minden katonának MP5-öt, M16-ot, páncélozott mercit

Teljesen egyetertek azzal, hogy KGP-9 helyett MP-5 (AK helyett nem!).

M16: szerintem altalanos katonai celra sokkal jobb az AK csalad.

Pancelozott merci: szerintem az IED vedelme osszehasonlithatatlanul jobb mint az UAZ-oknak, ezert jobb a legtobb esetben (persze ez alol kivetel, ha a hid nem birja el :-)).

Bel
Előzmény: Éhesló (24939)
Éhesló Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24945

Kedves Tacsk0,

kicsit ciki itt a zördög ügyvédjeként védeni az elpusztított magyar (hadi)ipart, de azért nem gondolod komolyan, hogy körkörös laja idején az imp.ellen még létezett?

A para ma is igen elterjedt tölténytípus. Nem volt butaság a váltás mind pisztoly, mind kisgéppisztoly kategóriában a kilencvenes évek elején.

 

Hali

Előzmény: Törölt nick (24944)
==T== Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24943
Őőő, ezt nem tudtam. Persze a +15% nekem is feltűnt.
Előzmény: Törölt nick (24941)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24942
ha jól veszem ki, akkor a 108-ban nem volt benne fedfegyver, az további 30 valahány milliárd lett volna? (az a baj, szinte semmi konrétat nem tudok sehol sem olvasni... :(((
Előzmény: Törölt nick (24941)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24940
egyébként mindenki nyújtózik ezen az ellentételezésen. Gondolom egy részét így is úgy is beletették volna a svédek a magyar gazdaságba, mert hát feltörekvő piacban mindenki látott lehetőséget (olcsó és képzett munkaerő), de ha nem akkor is ez elhanyagolható mennyiség (kb 400millióUSD-ről beszélünk, 2004-ben 61milliárdUSD volt a külföldi működőtőke Mo-n). (2000-ben is 22milliárdUSD) (forrás:KSH)
Előzmény: ==T== (24938)
Éhesló Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24939

Kedves Dani,

ha már megszólítottál Simonyi cikke kapcsán szeretnék néhány észrevételt tenni.

A nevezett kolléga kétségtelenül azon néhány ember egyike az országban aki elmondhatja hogy ért valamihez, ezért véleménye komolyan megfontolandó.

Azonban az általa ezzel a fegyverrel kapcsolatosan támasztott követelmények és a fegyver fikázása erősen túlzóknak tűnnek, néhány vonatkozásban legalábbis.

 

A KGP a kiszolgáló állomány sorozatlövő önvédelmi fegyvereként került megtervezésre és rendszeresítésre. Nem szántak rá semmiféle kiegészítőt, mert nem "kommandós" fegyverként kívánták kezeltetni. A tokfedele természetesen nem bádogból van. Ára a "versenytárs" fegyverek töredéke, ráadásul hazai fejlesztés és gyártású volt. mind az ellenőrző, mind az összehasonlító vizsgálatokon megfelelt és jól, vagy jobban teljesített, mint a kilencvenes évek elején hozzáférhető versenytársai.

A magyar honvédség akkor és még orosz ill. magyar hadilőszerrel volt/van ellátva, háború esetén meg azzal ami éppen akad, ezért egy hadifegyvernél a megbízhatóság kiemelkedően fontos szempont (volt). Az MFS lőszereit ettől még lehet fikázni, de méretszórásuk, minőségük nem rosszabb a középeurópai gyártók által gyártottakénál.

Az hogy egy fegyveralkatrész kit hogyan sért meg szakszerűtlen kezelés esetén, olyan mélysége a fikázásnak, amivel (és egy bádog tokfedéllel) nem akarok vitába szállni, miután nekem és társaimnak is cseszte véresre kezét - szabályos és szakszerű kezeléssel - "ejrópaji minőségű - "hadifegyver".

Az hogy sikerült "megakadályoznia" ennek a "szarnak" a rendszeresítését és helyette a Combattal összevásároltatott minden feldícsért nyugati szart az embereinek, és már vagy a 3. váltásnál tartanak az elmúlt 10 év alatt, jól mutatja milyen fontos piacon kivívott hírnév és a jó marketing.

 

Atért, hogy meg ne bánstak senkit maradi álláspontommal, csatlakozom a közkívánáshoz: minden katonának MP5-öt, M16-ot, páncélozott mercit és saját kívánságlista szerinti, meg csináld magad felszerelést kell biztosítani!

Mivel a fórumunkon nagyjábol a minden fegyver és lőszer szar ami hazai elvét már alaposan körbejártam az elmúlt néhány évben maradjunk is ennyiben: a vizsgálatok és az azt végrehajtók hozzánemértése és ahazai fegyvergyártók agresszív korrupciós kampánya áll a sok sok hazai gyártású hadiipari termék rendszeresítése és erőltetett ütemű beszerzése megett :).

 

Éhesló

 

Ps: Számomra Ottóéval minimum egyenértékű vélemény Dr. Tikász, Földi, Egerszegi, Piroska véleménye, fegyverügyekben legalábbis....

 

 

 

Előzmény: gencsydani (24923)
==T== Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24938

A Gripen üggyel kapcsolatban találtam:

 

Összeállítás a magyar légierő modernizálását célzó eddigi lépések főbb állomásairól

 

http://www.egominfo.hu/f_egy_irmutat.phtml?sn=1&ir=4237

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!