Keresés

Részletes keresés

swordmanus Creative Commons License 2007.12.01 0 0 24921
Én meg kiegészítő olvasmánynak EZT a cikket:
http://www.kalasnyikov.hu/index.php?page=cikkek&story=38&episode=3
link
Merthogy azért ez a dolog jobban is körbejárható!
Előzmény: gencsydani (24919)
gencsydani Creative Commons License 2007.11.30 0 0 24920

"Legjobb dolgok a világon: kínai kaja, japán feleség, német autó, orosz mordály."

 

Én ezt úgy ismerem, hogy "autót (motort:D) és fegyvert németül beszélő ember készítsen"

:P

Előzmény: Törölt nick (24913)
gencsydani Creative Commons License 2007.11.30 0 0 24919

Ha már úgyis az egyéni lőfegyverek a téma, ajánlanám ezt a cikket mindenkinek (de különösen Éhesló kartácsnak)!

 

Remélem most nem voltam OFF...

swordmanus Creative Commons License 2007.11.30 0 0 24918
Uraim!

Ma voltam, szerintem remek volt!
Egyrészt nem volt tömeg... persze, ez egy szakmai nap. Magyrul: normálisan el lehetett férni (semmi hering fíling), oda lehetett férni a standokhoz (esetleg ha foglalt volt, mentél még egy kört...), lehetett beszélgetni az emberekkel. AK upgrade-ből csak magyarból láttam 4 félét, kettőt a HTI reformformájánál (logisztai és fejl.) egyet Tikász Gyuláéknál, egyet meg Szépéknél. Gepárdosok: sok klasszat láttam, senki nem mondott semmit a másikra. nem is ugyanazt kínálják, miért is mondtak volna... Tacsko lehet másokkal beszélt, én mindkét helyen a vezetőkkel meg a beosztottakkal...
Szép féle pusekból is láttam/fogtam/csettegtettem párat, nem csak a Szép standon... Volt HK is nem kevés. Volt simunition bemutató szűk körben meg teszt a szolnokiak M-4-esével. (prostituáltjóvolt, köszi a simu meg az M-4 gazdijainak, meg a korrekt katona uraknak, akik invitáltak).
Életérzés: HK-t fogdosol, közben fejed felett a négypropelleres UAV heli dong, mögötted meg a tűzszerészrobot flangál...
Sokat fotóztam! Képek kb jövő héten valamikor!
Ezúton is köszönet minden kedves kiállítónak, amiért ilyen korrektek voltak!
Előzmény: Törölt nick (24917)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.11.30 0 0 24916
Hát, a cikkből ítélve ez nagyon gyér...:( Ennyire gyenge még az elején sem volt a rendezvény..:/
Előzmény: thehassan (24915)
thehassan Creative Commons License 2007.11.30 0 0 24915
Én voltam, és harmat. Mondjuk, a négypropelleres mini-UAV (elneveztük szúnyognak :)) ) cuki!
Ennyire szellősen ezt a pavilont berendezve még sohasem láttam, annyi hely volt, hogy felvonulhatott volna egy harckocsizászlóalj a standok között.

Sokat elmond a kiállításszervezőkről is, hogy a bejárat melletti plazmaTV-n egész nap a következő cikk volt olvasható:

http://defsec.info/news/disappointing_c_d_opening_in_budapest
Előzmény: Éhesló (24914)
Éhesló Creative Commons License 2007.11.30 0 0 24914

Senki nem volt C+D-n?

Vagy olyan harmat, hogy említésre sem tartjátok méltónak?

 

Éhesló

Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.11.30 0 0 24912
Azért a PM (,,Makarov") sóvárgása az afgánok részéről számomra kissé meredek.:) Bár, lehet, hogy a kínai TT-klónok után kész felüdülés lenne.:)
Előzmény: Hamburger2 (24910)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.11.30 0 0 24911
Üdvözletem, Hamburger!

A ,,Katonai" topikban éppen vita folyik az afgánoknak szállított M-16-osok témájában. Átnézél? A személyes tapasztalataidra és véleményedre ott szükséged lehet.

Tisztelettel:
Z.I.
Előzmény: Hamburger2 (24910)
Hamburger2 Creative Commons License 2007.11.30 0 0 24910

Szervusztok!

 

Az M-16-osokat az Afgán Nemzeti Hadsereg Kapta, míg a magyar AMD-ket hivatalosan az Afgán Nemzeti Rendőrség. Ez utóbbit gyakran lehetett tapasztalni. Afgán katonát én nem láttam AMD-vel. (Ettől persze még előfordulhatott!)

 

Érdekesség: Az afgán rendőrök az amerikaiaktól kaptak pisztolyokat. Elégedetlenek vele, mert az adott környezetben megbízhatatlanok. Sok az akadály. Ők "orosz" fegyvereket akarnak! Egy magasrangú afgán rendőr a Makarovot nevezte az "igazi"-nak! Az AMD-kel elégedettek voltak. Az első szállítmányokat már évek óta használják. Szerintem az M-16-osokkal is ez lesz a helyzet, mint a pisztolyokkal.

 

Az M-16-os szállítmány egyébként nagyjából lefedi az afgán hadsereg jelenlegi teljes igényét. (Létszám!) A tervezett létszámnöveléssel persze kellhet újabb szállítmány! No, majd meglátjuk, hogy mire mennek vele! :)

 

Hamburger

swordmanus Creative Commons License 2007.11.29 0 0 24909
Nekem is ilyesmi sejtéseim vannak... Mindazonáltal 50 ezer darab nem jelent szerintem komplett cserét. Ez inkább a van ilyenünk is kategória. persze amikor Szolnokon is megjelentek az amcsi fegyók, akkor is egy újság (hazai) úgy adta ezt le, hogy csere lesz. Utánanézve kiderült, hogy valójában ez csak "kaptunk ilyet is párat, hogy legyen", ami azért nem baj, valljuk meg. Addig jó, amíg lehet válogatni.
Előzmény: 1805 (24895)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.11.29 0 0 24908
csehek jöhetnek :)) kösz
Előzmény: M.Zoli (24907)
M.Zoli Creative Commons License 2007.11.29 0 0 24907

Udv.

 

Sajnos sokat nem segithetek, de azert az osszehasonlitashoz vedd figyelembe, hogy a Portugal hadsereg epithetett a mozambiki es angolai tapasztalataira.

 

Amugy amit talaltam neked:

 

http://www.defenseindustrydaily.com/general-dynamics-closes-482m-contract-with-portugal-070

 

Egyebbkent ha mar hadsereget akarsz osszehasonlitani, akkor szerintem a Csehekkel is kellenne. Nem tudom mennyi idom lesz netre, de a csehekkel kapcsolatban, ha szeretned, kereshetnek dolgokat.

 

Udv. 

Előzmény: Némedi László __ (24906)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.11.29 0 0 24906

ha valaki tud infokat a portugál hadseregről (ami nem elérhető angol nyelvű oldalakon), az lszi ossza meg velem.

(Portugália nagyon hasznos összahasonlítani teljesítményeket, ugyanis a GDP-je közel azonos velünk, valamint a terület, és lakosság létszáma is...)

M.Zoli Creative Commons License 2007.11.29 0 0 24905

Udv.

 

Amikor eloszor olvastam az ugyletrol, kb. februar kornyeken, mar akkor is azt gondoltam, hogy vegre egy pozitivum, ez tenylegesen kepesseg novelest jelent a honvedseg szamara, viszont remelhetoleg nem esik senki abba, a hibaba, hogy csodat varjon a rendszertol. Hasznos, szukseges, de nem mindent tudo. Tudtommal mar gyakorolnak vele, de ezek szerint leghamarabb jovo tavasz kornyeken kaphatnak belole Afganisztanban szolgalo katonaitok. Ahogy alakul a helyzet szukseg is lesz ra.

 

Udv.

Előzmény: Törölt nick (24904)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.29 0 0 24904
kimaradt: a tendert a NATO ajánlásai és a lezárt Szojka-III program tapasztalatai alapján írták ki - legalábbis ahogy hallottam:)
Előzmény: Törölt nick (24903)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.29 0 0 24903
A Casper-250 mini-UAV volt az alap valóban. Az optikai rendszer nagy része azonban már átépített (ez izraeli), a meghajtást amerikai licensz alapján építették, a kasztni és a szoftveres háttér pedig lengyel. Legjobb tudomásom szerint, de javíts ki ha tévedek.

Más:
Pár kitétel a tenderből:

- A felderítő rendszer a készletébe tartozó pilóta nélküli repülőeszközzel legyen képes a földfelszín felett 100-1000 m (tengerszint felett legalább 4000 m) magasságban, min. 90 perc időtartamban előre beprogramozott útvonalon repülve optikai (elektrooptikai) vagy passzív infra felderítésre, a képi információ min. 15 km-es (menet közben min. 5 km) ferdetávolságból a földi kiszolgáló egység részére történő továbbítására.

– Legyen alkalmas nappal 300-500 m repülési magasságból 0,6-1 km ferde távolságban lévő 4-5 fős csoport vagy harcjármű felderítésére, 100-300 m repülési magasságból a felderített jármű típusának és hovatartozásának (harctéri jelzés alapján) megállapítására, továbbá a felderített személyek (csoport) által alkalmazott fegyverek jellegének (pl. kézifegyver, géppuska, vállról indítható rakéta, stb.) vagy tevékenységének (pl. valamilyen tárgy elásása, elrejtése) felismerésére;

– Éjszakai viszonyok között, teljes sötétségben legyen alkalmas 100-300 m repülési magasságból 0,6-1 km ferde távolságban lévő 4-5 fős csoport vagy harcjármű felderítésére, azok hő kibocsátásának detektálására, a környezettől történő elkülönítésükre, jellegük meghatározására.

– A rendszer rendelkezzen „vészleszállító” üzemmóddal, amikor a pilóta nélküli repülőeszköz azonnal leszáll, valamint „azonnali hazatérés” üzemmóddal, amikor a pilóta nélküli repülőeszköz – a tervezett útvonalat, töréspontokat kihagyva a legrövidebb úton – azonnal visszatér a kijelölt leszállóhelyre. A kijelölt és a tényleges leszállási hely közötti eltérés nem haladhatja meg a 80 m-t.

– Az általános követelményekben meghatározottakkal összhangban beszerzésre tervezett repülőeszköz feleljen meg az alábbi paraméteres követelményeknek:
 Legnagyobb repülési magasság: legalább 4000 m
 Legnagyobb repülési sebesség: legalább 120 km/h
 Repülési távolság: min. 15 km
 Repülési idő: min. 90 perc
 Saját koordináták meghatározása: min. 10 m pontossággal
 A szélsebesség: legalább 11,5 m/s

– A repülőeszköz legyen alkalmas kézből vagy katapulttal (rövid felszállópályáról) történő indításra. A fel- és leszálláshoz legyen alkalmas egy max. 100x100 m-es előkészítés nélküli, sík terület (pl. ugaron hagyott mezőgazdasági terület, mező, tisztás).

– A repülőeszköz rendelkezzen automatikus leszállás képességgel, továbbá éjszakai bevetés során leszálláskor legyen képes fedélzeti irányfény vagy egyéb jeladó alkalmazására a repülőeszköz megtalálásához.

– A repülőeszköz repülésre történő felkészítése, illetve az újraindítás időszükséglete a 2 fős kezelőszemélyzettel – figyelembe véve a gyártó által előírt bevizsgálási, ellenőrzési, feltöltési feladatokat és a fedélzeti akkumulátorok cseréjéhez szükséges időt – max. 20 perc legyen.

– A tervező-irányító munkahelyen legyen látható a pilóta nélküli repülőeszköz (térkép alapú) aktuális helyzete, a fedélzetről lesugárzott videojel, a tervezett további útvonal (a töréspontokkal), a tervezett visszatérési pont (leszállóhely), valamint a fontosabb repülési, üzemeltetési paraméterek. A rendszer adjon figyelmeztető jelet, ha a működtetéskor szélsőséges paramétereket vesz fel (alacsony tápfeszültség, fordulatszámesés stb.). Ezen funkciók legalább 15”-os színes monitoron, választható módon, osztott képernyős megjelenítéssel kerüljenek biztosításra. Vészhelyzetben tegye lehetővé az irányító rendszerbe történő manuális
beavatkozást (pl. „vészleszállító” üzemmód).

– A pilóta nélküli repülőeszköz által lesugárzott videofilm (kamera kép) a megfigyelő-értékelő munkahelyen kerül kiértékelésre. A megfigyelő-értékelő munkahely biztosítsa a videofilmből állókép kinyerést, a kezelő által kijelölt céltárgy (célszemély) koordinátáit, továbbá a kinyert állókép vagy kiértékelt fotó elektronikus úton történő továbbítását az MH által biztosított URH rádión (MV-300) keresztül. A megfigyelő-értékelő munkahely önálló, legalább 15"-os színes monitorral rendelkezzen.

– A felderítő rendszer részeként a pilóta nélküli repülőeszköz és a földi kiszolgáló egység (illetve a „kiszálló egység”) közötti vezeték nélküli összeköttetéshez csak olyan kommunikációs eszköz ajánlható, amely a – NATO FMSC által is preferált – 4,4-5 GHz-es frekvenciasávban működik.

– A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 46. § (1) bekezdése értelmében légijármű csak abban az esetben tartható üzemben, ha olyan típushoz tartozik, amelyre az illetékes légiközlekedési hatóság Típusalkalmassági Bizonyítványt adott ki. Külföldi gyártó esetében a Magyar Katonai Légiközlekedési Hatóság által kiadott Típusalkalmassági Bizonyítványt az eredményhirdetést követően kell beszereznie, de az ajánlat benyújtásakor csatolnia kell a telephely szerint illetékes állam légiközlekedési hatósága által kiadott légijárműre vonatkozó Típusalkalmassági Bizonyítványt. Amennyiben a Szállító a Magyar Katonai Légiközlekedési Hatóság által kiadott Típusalkalmassági Bizonyítványt a szerződés megkötését követően legkésőbb 60 napon belül nem szerzi be, abban az esetben a megrendelő jogosult a szerződést felbontani.
Előzmény: pétizennyolc (24902)
pétizennyolc Creative Commons License 2007.11.29 0 0 24902

Hanyadrészt? SOFAR~Casper 250

 

http://www.topivision.com/gallery3.asp

 

A lengyelek a műanyag sárkányt berhelik hozzá. Minden, ami lényeges, izraeli - ja, a gép nem távirányítású, hanem autonóm (GPS, robot) programirányítású, azzal a kitétellel, hogy a programot (kokrétan: útvonal, magasság) lehet repülés közben módosítani az adatvonalon keresztül. Alighanem az oda-vissza (vissza ugye a mozgókép és státuszinformációk jönnek) adatvonal volt a döntő a kiválasztásban is, mert olyan sávban üzemel, amelyet a NATO nemrégiben kijelölt erre a célra. A Skylark és az I-View egyelőre ezt nem tudta biztosítani.

 

http://www.mno.hu/portal/425144?searchtext=SOFAR

 

Az izraeli cégek régóta alkalmaznak külföldi "stróman cégeket" hogy olyan piacokra is betörhessenek, ahol politikailag nemkívánatos a hazájuk.  A Gripen Litening IIIG konténerét mi sem direkt a Rafaeltől vesszük, hanem a Zeiss Optronics (Németország) adja el nekünk. Ők felelősek az európai bizniszért.

 

A legszebb példa az "olasz" Elettronica, mely a REH-ben (ma inkább nevezzük EH-nak) jeleskedik, és szépen betört még az arab piacra is...

 

P-18

Előzmény: Törölt nick (24899)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.29 0 0 24901
:D:D:D
Előzmény: Gyöki II (24890)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.29 0 0 24900
Ugyebar a technologia Kinan keresztul kerult hozzajuk

Melyik nem?:)
Na jó, van amelyik észak-koreai közvetítéssel, de abban is benne van a kínaiak keze:)
Előzmény: M.Zoli (24898)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.29 0 0 24899
A SOFAR nagyjából negyed részt izraeli és negyed rész amerikai licenszek felhasználásval készült - legalábbis a lengyelek szerint:)
Előzmény: Némedi László __ (24884)
M.Zoli Creative Commons License 2007.11.29 0 0 24898

Udv.

 

Errol mar olvastam cikkeket, marmint a lengyel izraeli egyuttmukodesrol a SOFAR teren, de mi benne a meglepo? UAV teren kb. 30 eve Izrael ott van az elvonalban, es szinte minden mas gyarto veluk kooperal. Meg Iran sem tud olyan UAV-ot gyartani, amibe ne lenne benne Izrael keze. Ugyebar a technologia Kinan keresztul kerult hozzajuk.

 

Udv.

Előzmény: Némedi László __ (24884)
M.Zoli Creative Commons License 2007.11.29 0 0 24897

Udv.

 

Azert, csak hogy biztos legyen a dolog, a hetvegen leellenorzom, es majd kozlom a az eredmenyt.

 

Udv.

Előzmény: Zicherman Istvan (24882)
M.Zoli Creative Commons License 2007.11.29 0 0 24896

Udv.

 

Valoszinuleg ilyen lehet mogotte. Kosz a valaszt.

 

Udv.

Előzmény: Törölt nick (24875)
1805 Creative Commons License 2007.11.29 0 0 24895

Hello!

 

Vagy valamilyen nyomást gyakoroltak náluk, vagy ott is megjelentek "a NATO kompatibilis fiúk", akik közül sokan, gyakran és nagy önbizalommal "szakértenek" olyan kérdésekben, is amiről többnyire felületes fogalmaik vannak.

Tapasztalatom szerint, az amerikai fegyvervásárlásra való rábeszélés nem idegen az ún. tanácsadók részéről.

 

Tisztelettel: 1805

Előzmény: swordmanus (24892)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.11.29 0 0 24894
Nem. Inkáb ,,Holt Zicher" lesz az FBC importra készlt változata. Az amerikai piacra ,,Death Sicher" a név. Bár az oroszok ,,Polnij Pizdec" név alatt szinte ugyan ilyen példányt dobtak a piacra - az senkit se zavarjon.

1. Biztosan lopták/koppintották/lenyúlták/ellesték (szükséges aláhúzandó) /Senkit se zavarjon, hogy eredetileg oroszul volt írva - akkor is a mi fejlesztésünk).
2. Az orosz példányon a hajtóművek nagyobbak és nem éppen környezetbarátok, sokat piszkítanak. Ezért nem NATO-kompatibilisek.
3. stb.:)
Előzmény: Zicherman Istvan (24889)
swordmanus Creative Commons License 2007.11.29 0 0 24893
Továbbá: az hogy a gerilák, meg mindenféle lázadók inkább M-16-tal harcolnának, mint AK-val roppant meglepett... De aztán láttam a hír forrását, s megnyugodtam. Mindesetre a honvedelem rendszergazdája lehetne tájékozottabb!!!
Előzmény: swordmanus (24892)
swordmanus Creative Commons License 2007.11.29 0 0 24892
Az afgánoknak vagy elment az eszük, vagy tele lett a zsebük. 50 ezer m-16 persze még nem csinál nyarat, tehát szerintem a csere csöppnyi túlzás. Mértékként: tőlünk 22 ezer (vagy majd pontosítotok, de a nagyságrend stimmel) AMD-t kaptak. Puszira, csak úgy, némi lőszerrel...
A katonai topikban is épp az imént fejtegettem: sem logosztikailag, sem sehogy nem indokolt a csere. tehát valami nagyon komoly érv van a mérleg serpenyőjében (én itt a fegyver lövésének a hangját nem venném a komoly érvek közé, még ha fontos is lehet).
Ráadásul AK-kat nem csak tőlünk kaptak az afgánok, ha jól emlékszem az észtek is adtak egy kisebb tételt. Ugyanezzel az erővel adhattak más NATO államok is.
Előzmény: Hamburger2 (24886)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.11.29 0 0 24891
Nyihaahahahahahahhhahaah:))))) Hihihihihi:))) Fogjatok le, mert kirohanok a világból:)))
Előzmény: Gyöki II (24890)
Gyöki II Creative Commons License 2007.11.29 0 0 24890

Már teszteltük az alkalmazását korábban.Tapasztalataink a következők:

Hátrányai:

- Sem külső, sem belső kényszer nem volt új eszköz beszerzésére.

- Légi utántöltése nem megoldott, és a  földi utántöltéshez szükséges üzemanyag beszerzése is csak az atlanti óceán másik oldaláról megoldható.

- Nem használható hozzá a jelenlegi felfüggesztési rendszer, az új pilonok tervezését a technikai intézet megkezdte, várhatóan 2023-ra legyártják az első prototípust.

- Nem kompatibilis a Szövetséges eszközökkel.

- Technikai kiszolgálása tábori körülmények között nehézkes, mert ragasztó csak titkárnőknél, gyufa csak a katonáknál, légy pedig csak a Balatonnál.

- Nem alkalmazható szabadon tartott állatok közelében.

- Hiába emeltük a  irányító személyzet létszámát, még több magas rendfokozatú tiszt és tábornok sem tudta irányítani.

- Rendszeresítése nagyon megterhelné a költségvetést, mert a beszerzési eljárás során bebizonyosodott, hogy csak egy cég tudja szállítani az nélkülözhetetlen alapanyagokat, bár nem készült el időben a költségelemezés.

- Nem fogalmazták meg az alapvető - hadműveleti, műszaki és gazdaságossági - követelmények.

- Az ÁFÁ-val nem számoltunk.

Előnyei:

+ Az alkalmazásához szükséges fel és leszállóhelyek megépítésére, meghívásos beszerzés alapján, 150 évre leszerződtük.

+ Az irányítására létrehozott magasabb parancsnoki beosztások feltöltésre kerültek.

+ A résképesség felajánlható a szövetséges műveletekben.

 

 

Előzmény: Zicherman Istvan (24889)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!