Keresés

Részletes keresés

swordmanus Creative Commons License 2007.07.28 0 0 20142
OFF
István, mailem olvastad?
ON
Előzmény: Zicherman Istvan (20140)
1805 Creative Commons License 2007.07.28 0 0 20141
Valamit ismerek( vagy talán sokat) e témából,ha modern honvédelmet akarsz és nem mellébeszélést,  vannak ötleteim!
Előzmény: Zicherman Istvan (20140)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.07.28 0 0 20140
Erről van szó.
Meg egy rakás alapmunka is szükséges. Ebben a tekintetben pedig még az én igen nagy könyvtáram a témában sem tökéletes.:((((
Ez is egy ok, hogy miért korlátoztam a részletes kutatást a francia forradalmi háborúktól (Európában) és a Függetlenségi háborútól (Amerika) egészen napjainkig.
Valószínűleg majd több ember segítségére is szükségem lesz, akiknek más-más a szakterületük (p.l. Napoleoni háborúk, vagy konkrétan a Spanyol-hadjárat), akik tanáccsal, szakvéleménnyel, vagy bibliográfiával tudnának segíteni (történész, archiváriusz vagy könyvtáros (esetleg könyvkereskedő) részéről - könyvek, bibiográfiák, iratok, dokumentumok; rekonstrukcióval vagy hagyományápolással foglalkozók - harceljárások, korabeli hadrendek, utasítások, szabályzatok; fegyverszakértők - korabeli fegyverek tulajdonságai; vegyészek, pirotechnikusok, robbantási szakértők - korabeli mérgek, robbanóanyagok, szakkönyvek a témában; politológusok, szociológusok - a társadalmi vonzatai az adott konfliktusnak; veteránok - visszaemlékezéseik, személyes élményeik, tapasztalataik, stb., stb.

Nagyszabású munka lesz, de már dolgozom az alapokon úgy 6-7 éve.
Senki sem mondta, hogy könnyű a feladat. De engem érdekel.;)
Előzmény: 1805 (20139)
1805 Creative Commons License 2007.07.28 0 0 20139

Asszimetrikus háború, a megfogalmazott értelemben nincs! Ez szerintem egy egyszerűsített, roppant egyoldalú fogalom, és tudományként nem kellene említeni! A kis háború, ( kérem ne egyszerűsítük a fogalmakat)vagy partizánháború már megéri, hogy tanulmányozzák! Ne fogalmazzunk meg, olyan definiciókat, amik nem állják ki, gyakorlat, vagy az idő próbájat. Viszont az ellene való harc módszertanát, ideológia mentesen ( mert ez egy szakma) valóban tanulmányozni kell!

A megértés egyszerűsítése végett nem volna baj. hogy aki megfogalmazza a tételeket, az harcolt volna partizánként, vagy esetleg ellenük! Így teljes a kör!

Előzmény: Zicherman Istvan (20132)
swordmanus Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20138
mail ment!!!!
Előzmény: Zicherman Istvan (20135)
swordmanus Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20137
Haditech honlapok...: kalasnyikov ügyben ne menjetek túl messzire...
Előzmény: Némedi László __ (20126)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20136

Van fegyverünk, de csak támadni jó. Leamortizálni az ellenséget, szétzülleszteni, tönkreteni. Úgy hívják: tábornoki kar. Be kell építeni az ellenséges hadsereg szervezetébe, és megbízni őket azzal, hogy fejlesszék a hadsereget. Igen rövid ideig bírná még a legerősebb hadsereg is ezt a csapást. :)))

 

Viszont ezt a nyelvcsapás dolgot kiegészíteném: akivel mi szövetségre lépünk, tönkremegy. Lásd Habsburgok, KGST, VSZ, Harmadik Birodalom, Szovjetúnió. Még egy NATO-hoz hasonló szövetségnek is az a kegyelemdöfés, ha mi is csatlakozunk. ... Már nincs sok hátra nekik, repedezik az épület. :)))) (*gonosz vigyor*)

Előzmény: Kavics78 (20133)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20135
...csak az ősi csodafegyver...
Előzmény: Némedi László __ (20134)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20134

'Nem kell ide semmiféle új koncepció, fegyverek, stb!'

Nincs is semmink...

Előzmény: Kavics78 (20133)
Kavics78 Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20133
Sziasztok!
Nem kell ide semmiféle új koncepció, fegyverek, stb!
Ha rátör az ellen az országra csak be kell vetni a jó öreg magyar csodafegyvert!
Azaz: Öles nyelvcsapásokkal nyalni a valagát amíg meg nem útálja (nem volt megszálló aki 150 évnél tovább bírta volna) és haza nem takarodik (eddig mindig bevált).
Minek ide tankok,fegyverek amikor ilyen remek ellenszer van.
Üdv!
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20132
Mások a kritériumainak.
Te asszimetrikus háborúról beszélsz, én inkább kis háborúról.
Valószínűleg teljes mértékben különbözőek az alapdefinícióink is.
Nállam az elsődleges szempont a partizánharc két fajtája:
1. A hadsereg alapú, u.n. ,,kirendelt partizánkodás".
2. A népfelkelés alapú, u.n. ,,népi partizánkodás".

Továbbá a partizánnak van még négy alapkritériuma, amelybe a nomádok, csempészek, stb. igen-igen nem tartoznak bele.

Hogy miért éppen a napoleoni háborúk? Egyszerű. Mert a modern-kori hadviselés onnan veszi kezdetét. Meg a partizán(guerilla) elnevezések is. Ráadásul innen kezdve lehet konkrétan megkülönböztetni a partizán-háborút az egyszerű népfelkelésektől vagy bekerítésben vívott harcoktól.

Ami meglehetősen bonyolult lesz - felállítani egy konkrét kritériumot, amelyből kiindulva tárgyalni lehet a partizán-háborút, mint fogalmat, mert a jelenlegi négy nem mérvadó:
(Aki nem tudja:
1. Rendelkeznek olyan vezető személyel, aki felelőséget vállal embereiért.
2. Jól megkülönböztethető, messziről is kivehető jelzéseket viselnek.
3. Nyiltan viselik a fegyvert.
4. Betartják a háború normáit és törvényeit.)
Ez már önmagában marhaság. Más rendszer kell.

Természetesen egy ókor-középkor összefoglaló is lesz, de nyíltan partizán-háborúról igen kevés esetben beszélhetünk ezidőtájt.
Ráadásul nem magknak a háborúknak a történelmét szeretném újrarágni, hanem a harceljárásokkal és a módszertannal kívánok foglalkozni.
Egy normális katonának vagy rendőrnek semmit sem fog mondani az, ha belemászok a Mackabeusok felkelésének dinasztikus vitákból és gazdasági válságból fakadó történetébe. Viszont az már jobban érdekli őt gyakorlati szempontból, hogy a júdeai fegyverkovácsok úgy juttatták fegyverhez a felkelőket, hogy a rómaiak által megrendelt, szigorúan szabványosított méretű fegyvereket ,,elméretezték" (amúgy fegyvert tilos volt gyártani). A rómaiak azokat nem vették át, viszont nem lehetett tiltani gyártásukat, mivel a római hatóságok rendelték azokat. Ja, hogy nem jók? Bocsika, selejt.

És az utolsó szempont: igyekszem egyszerű rendszert alkotni, és egyszerűen fogalmazni. Mivel a túl nagy okoskodástól és magasröptű elmélkedéstől az olvasók elkezdik felvágni az ereiket.:))))
Előzmény: urál (20115)
skyflash Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20131
Ez pedig a követendő példa:
Canadian American Strategic Review
Előzmény: Némedi László __ (20126)
Biga Cubensis Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20130

"Regisztráció majd rajtam keresztül megy, amikor végeztem az installal (majd szólok).

Amíg dolgozunk rajta, addig zárt lesz, amikor már elég sok minden került fel, akkor a közös döntés alapján nyílttá tehetjük.

 

Hozzászólás?"

 

 

Engem is érdekelne a dolog, szólj majd légyszíves, ha neki lehet feküdni :)

Előzmény: Némedi László __ (20076)
skyflash Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20129
Előzmény: Némedi László __ (20126)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20128
októberben lesz :)
Előzmény: M.Zoli (20127)
M.Zoli Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20127

Udv.

 

A szlovak es Cseh anyagokkal kapcsolatban. Ha szukseged van segitsegre szoljal, linkkereses, forditas, legfeljebb azt mondom nincs idom. Egyebbkent ezen az even meglehetosen limitalt vagyok idoben is, net hozzaferesben is. Most 2 napja hanyagoljak a foglalkoztatasom, ezert latsz itt. Ha eltunok 1-2 honapra, akkor hataridok vannak. :)))) De lehet, hogy jovore megint valtozik a helyzet. Aztan el ne felejts szolni az eloadasodrol, hatha akkor leszek szabadsagon.

 

Udv.

Előzmény: Némedi László __ (20126)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20126

annyi munkát már most tehettek (tehetünk), hogy szedjük már össze a legfontosabb linkeket, amelyekből dolgozunk.

gondolok itt:

 

-honvedelem.hu

-költségvetés (mkogy.hu)

-ÁSZ

-haditechnikák leírásai (én sok orosz site-ot tudok, de kéne magyar :))

-Nato.org (?)

-EU

-más országok költségvetése (főleg európai kellene)

-más országok honvédségének weblapja

 

 

harcipincsi Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20125

Miért, mi a bajod a kocsitologatással? Tudod milyen jó móka tud lenni? Óriásiakat lehet rallyzni, ha kevesen vannak a Tecsóban, nem is beszélve arról az útról, amíg elérsz vele a bejáratig meg vissza! :))))))

Kezdeményezni is fogom, hogy versenyeket rendezzünk kocsitologatásból. Akár 2 fős csapatokkal is lehet, az egyik tolja odafele, a másik benne ül, félúton meg csere. Kiváló váltóverseny. Közben a bent ülő akár - mint ahogy írtad is - légpuskával célba lőhet mozgó tecsó-kocsiból. :))))

Előzmény: Törölt nick (20122)
M.Zoli Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20124

Udv.

 

Csak azert hoztam fel a temat, mert voltak itt olyan hangok is, hogy a koltsegvetesbol kerul keves penz a hadseregnek. Szerintem viszont masok az alapveto problemak. Ennyi. Lehet tanulni masoktol, csak sajnos aki ezt meg is tenne, azt nem hagyjak ervenyesulni.

 

Magyaran amig a magyar politikai elitet nem fogjak jobban felkeszult, jobb kepessegu, elhivatottabb,  es nagyobb ellenorzes alatt allo politikusok ( figyelem ez partfuggetlen ), addig akarmilyen kormany lesz, nem lesz fejlodes.

 

Az ipar temahoz annyit, hogy Magyarorszagon az ipart iszonyatosan leepitettek, foleg az acel es gepipart, ennek a kovetkezmenye, hogy a Curruson kivul mas nem jut eszedbe. Mert a tobbi ceg mar nem letezik. Es errol se a sereg tehet, ok csak szivjak.

 

Udv.

Előzmény: Törölt nick (20067)
Törölt nick Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20123
Én a "szolgáltatás" szó helyett inkább azt írnám, hogy: "megfelelő védelmet" vagy védekező képességet"
Előzmény: Vasi Kutya (20121)
Törölt nick Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20122

Úgy látom, megvan a szinvonal: ha 10.000 Ft fölött vásárolsz akármelyik tescoban, akkor 1000 Ft-al olcsóbban mehetsz be a kecskeméti repnapra. Fasza. Ezt nevezem nívónak. És a HM ehhez még a nevét is adja. Én édes Istenem! A következő biztos az lesz, hogy a tesco majd csapatépítő tréningre viszi a kocsitologatókat valamelyik lőtérre, akik ott légpuskával lövöldözhetnek majd szalmamábukra, vagy kirakott tankbábukra mint a romagyerekek a felkészítőtáborban. Áhhh.

Vasi Kutya Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20121

Okos kezdeményezés!

 

Mindezt tesszük azért, hogy az adófizető magyarok (helyett: adófizető magyar állampolgárok) pontos képet kapjanak arról, hogy pontosan mire költik adójukat, és fel tudják mérni, hogy a ráfordított költségek alapján megfelelő “szolgáltatást” (tehát katonai képességeket) kapnak-e.

Előzmény: Némedi László __ (20076)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20120
Gyűlünk, gyűlünk szépen. ;))
Előzmény: Törölt nick (20118)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20119

Azé Napóleont csak látta nem?

Hát persze, öreg veterán volt ő már a 48-as szabadságharc alatt is! :))))

Előzmény: urál (20117)
Törölt nick Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20118

Udvözletem!

 

Most olvasom a tegnap esti beszélgetést. Az ötletet támogatom, a kétségeimet félrerakom, amiben tudok, segítek (leginkább anyaggyűjtésben tudok majd segíteni...) Aztán lesz, ami lesz.

urál Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20117
Azé Napóleont csak látta nem? Amúgy meg épp erre készül, csak az európai történelem egy dátumánál, 1789-nél elvágja a fonalat! :)
Előzmény: harcipincsi (20116)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20116

Hogyan írhatna már azokról, több ezer évre viszamenően? Hiszen akkor még nem élt! :))))

 

Amúgy szerintem kissé magas mércét állítasz. Gyakorlatilag egy történelemkönyvet kapnál, ami van, vagy 1millió oldal. Erre szoktam mondani, hogy ha a főnököm ilyet kér:

"A lehetetlen kéréseket ma teljesítem, csodákra csak holnap leszek képes, de holnapután már varázsolok is!"

:))

Előzmény: urál (20115)
urál Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20115

a francia forradalmi és napoleoni háborúktól kézdve napjainkig

 

Csak az utolsó kétszáz év? Ha csak a kalózkodás történetét nézem legalább kétezerötszáz évet kellene átölelni, hiszen a kalózkodás elválaszthatatlanul ide tartozik, jelenleg is együtt vívják a kalózok elleni és a terror elleni háborút. Azonkívül a gerilla maga elválaszthatatlan a földalatti mozgalmaktól, a maffiáktól a politikai ellenállókon át a csempészekig, ezek a szervezetek ugyanis gyakran megkülönböztethetetlenek egymástól.

 

No és persze a határok kérdése az uruki faltól schengenig! Az asszimetrikus hadviselés fő eleme a minden korszakban a fal. Jelenleg is a határainkon igyekezünk megfogni azokat a csoportokat, legyenek drog, embercsempészek vagy terroristák akiket ellenségeinknek tekintünk. Az első falakat a csempészek, a civilizált területre beütő egyszerre rabló és politikai cselekményt elkövető csoportok ellen Sumerban emeltette a III. Ur-i dinasztia királya: Sulgi, i.e. 2093 és 2046 közt, maga a fal 63 kilométer hosszú volt később 280 kilométer hosszabbították és több kevesebb sikerrel de óvta a civilizált területek békéjét ("mint madárháló feszül a sztyeppe fölé") a nyugati sivatagban gyülekező nomádok, csempészek és bűnözők korabeli csoportjaitól. Bár meglehetősen pesszimista jelentések is maradtak ránk az gerillák elleni háborút vívó korabeli tisztektől, mint például ez:

 

"Az ellenség minden erejét összegyűjtötte a küzdelemre - az én erőim azonban csekélyek! Nem tudom ellenük megerősíteni a falat és nem tudom tőlük megőrizni a városokat!"

 

Szal ha átfogó munkát akarsz írni az asszimetrikus háborúról abból nem lehet kihagyni a nomádok, csempészek és a civilizált területek kapcsolatát. A civilizált hatalmak vagy négyezer évnyi történelmét Sumertől Kínán át az EU-ig, állandó kísérleteit, programjait és pogromjait a mozgékonyabb a rendet semmibe vevő csoportok ellen legyenek azok nomádok vagy csak egyszerű bűnözők, hogy kontroll alá vonja őket.

 

Az asszimetrikus háborúk teljes ismert történelme egy életmű lenne.

Előzmény: Zicherman Istvan (20098)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20114

:oDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

Azért te sem panaszkodhatsz! :)))))))))

Előzmény: Zicherman Istvan (20110)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.27 0 0 20113

a régi már vágott hónaljban, ráadásul Barbie rózsaszínű volt

:oDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

Te nem vagy 100-as, az biztos! :)))))))))))))))))))

Előzmény: Stylist (20109)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!