Keresés

Részletes keresés

gencsydani Creative Commons License 2007.07.10 0 0 19371

Wyatt Earp...:P

Előzmény: Konvergencia (19365)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.10 0 0 19370
Értem. Köszi.
Előzmény: swordmanus (19368)
swordmanus Creative Commons License 2007.07.10 0 0 19368
Siurokon az MFS-nél szedik szét a lejárt szavatosságú lőszert. legalábbis, amikor arra jártam, még úgy volt, azóta mondjuk az a részleg a levegőbe repült, most nemtudom mi van...
Előzmény: harcipincsi (19366)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.10 0 0 19367

új NATO kompatibilis 7,62x51 mesterlövésztöltényből

Az meg mijafrancnak? Van mibe rakni? Nem tán a Szép puskuba való az? (Olyat se láttam még élőben.) :))

 

de igen szűken

Azt veszem észre. Még csak leírást vagy képet sem kaptunk róla, annyira szűken. Legalább valaki lerajzolhatná odafönt, hogy ha egyszer a kezünkbe kerül, ne essünk kétségbe. Milyen pl. a szinezése? Én pl. rózsaszín - buzilila kombinációt javasolnék. :)))

Előzmény: Kuruc71 (19364)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.10 0 0 19366

Mondjuk az is meglepett, hogy az LPSZ átütötte a páncélt az egyik esetben, míg a nehezett DPSZ nem. Bár a szerző kiemelte, hogy nem írta el, tehát ezt elhiszem.

Ezt a siroli bontást nem értem. (Egyre több ilyen dolog van manapság ... öregszem. :oDD)

Előzmény: swordmanus (19363)
Konvergencia Creative Commons License 2007.07.10 0 0 19365

"Bizony rosszul tartottad."

 

Oké elhiszem! De valami default roncsoló hatása kell hogy legyen akárhogyan fogod! Merthogy Gencsy Dani is szóba hozta a bekékült vállát, márpedig - ha helyesek az információim - ő tapasztalt vérprofi lövész, olyan, mint Pat Garrett és Billy A Kölyök egyszemélyben... :-))

 

Előzmény: thehassan (19357)
Kuruc71 Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19364
Van az új keményfémmagvas, és az új NATO kompatibilis 7,62x51 mesterlövésztöltényből egyaránt a csapatoknál, de igen szűken.
Előzmény: swordmanus (19363)
swordmanus Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19363
Szerintem is te tudod jól, de persze sokminden függ a lőszertől, és lehetnek szélsőségek. Amúgy meg józan parasztim szerint, ti olyan cuccot kaptok, ami ha maradna, mehetne Sirokra bontásra... Nyilván a zsírúj keményfémmagvas nincs az étlapon.
Előzmény: harcipincsi (19362)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19362

Elolvastam és nagyon tetszett a lőszer az adatok alapján. (Bár képem még mindig nincs róla, sajnos.)

Viszont megdöbbenve tapasztaltam, hogy az M-16-os lőszere az egyik táblázat alapján átüti a 25 centis téglafalat, míg a 43M PSZ nem, emellett páncélátütésben is jobb annál. ????????

Itt egy új 5,56-os keményfémmagvas lőszerről lenne szó (SS109)? Vagy csak én tudom rosszul, hogy a 43M lőszer a Kalával lényegesen jobb átütőerejű, mint a 16-os? (Erről van videóm is.)

Előzmény: Éhesló (19359)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19361
Én csapatnál vagyok, és gyakran igénylek lőszert. Emellett jóban vagyok a raktárossal is. Mégsem hallottam még csak hírét sem, pedig idén megkaptam, hogy milyen és mennyi lőszerből garázdálkodhatok. Persze ez felborult időközben, de az ügy szempontjából jelentéktelen. Csak a hagyományos volt a listán. Vagy a keményebből nem is lehet igényelni, és azért nem láttam?
Előzmény: swordmanus (19360)
swordmanus Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19360
Csapatnál nem, de ZMNE-n láttam, igaz csak bemutató makettjét, nyilván nem éleset. De jó eséllyel van csapatnál is.
Előzmény: harcipincsi (19358)
Éhesló Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19359

Helló,

a Tacsk0 által hivatkozott füzet végén megtalálod a főbb adatokat is.

Nem béke használatra tervezték, arra jó a hagyományos is.

 

Üdv, Éhesló

Előzmény: harcipincsi (19358)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19358

Jó ez, fasza ez a keményfémmagvas lőszer a Magyar Honvédségben. De őszintén kérdezem: csapatnál látott már valaki ilyet? Esetleg link, ahol megnézhetném, adatait elolvashatnám van valakinek?

Előre is köszi.

Előzmény: Éhesló (19356)
thehassan Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19357
Bizony rosszul tartottad. Fizikázzunk egy kicsit:
-ha beszorítod, akkor (első közelítésben) a vállad és a fegyver egy egységet alkot, tömege nagyobb, tehát azonos mozgási energia mellett sebessége kisebb. Emellett a gyorsulás első pillanatáról hat rád erő, fokozatosan növekedve, ezért a visszalökés inkább nyomásszerű.
-ha csak odateszed tessék-lássék (esetleg nem is teszed oda jól, csak magad elé tartod), akkor csak a fegyver gyorsul, kis tömeg miatt nagy sebességre. Ez a nagy sebességű tömeg csapódik be a válladba, a visszalökés ütésszerű és erős. Emellett, ha még nem is jó helyre csapódik be, akkor elcsúszhat. A végeredmény: kék váll, pontatlan lövés, extrém esetben arckoponyasérülések.
Előzmény: Konvergencia (19330)
Éhesló Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19356

Kedves Tacsk04

Elolvastam hosszú évek után ismét a füzetet, köszönöm a linket.

Az inkriminált következtetéseket János abból a (most hosszabban nem idézett, de elolvasható) levezetésből vonta le, hogy a "kemény" célok (gyalogosok testpáncéllal és /vagy javított páncélzattal rendelkező járművek, helikopterek) mennyisége nő, miközben a tömegesen támadó "puha" célok száma csökken. Ebben az esetben magától értetődő a következtetés, amit levont, legfeljeb a kiinduló feltételeket lehet vitatni. A döntést nem most hozták, a golyószórók a rendszerből még a nyolcvanas évek elején kikerültek.

A "mikrotüzérséget" nem csak ő(k) és én, hanem számos hadsereg és fejlesztő pártolja abban a tartományban amit 6 éve János megírt, az automatákból már a 2. generáció kerül rendszerbe, hatásos lőtávolságuk, területzáró képességük, lőszeválasztékuk, páncéltörő képességük nagyobb mint a rajoknál rendszeresített géppuskáké. Az MH persze nem rendszeresített semmit sem.

 

A javaslatokban (a végén) nem szerepel a folyékony hajtóanyagos rendszer.

Okkal, mert megállapítja, hogy új hadifegyver fejlesztése hazai bázison nem reális, legfeljebb csak licenszvásárlásként, ha lesz sikeres konstrukció. Egyébkén ezek szabályozott torkolati energiájúak lennének, he beválnának....

Ellenben szerepel a keményfémmagvas lőszercsalád ami azóta rendszerbe is került és radikálisan megnövelte az MH rendszeresített fegyvereinek hatásosságát "kemény" célok ellen. Ez pedig János bejegyzett szabadalma és sok más eszköz és anyag mellett fejesztői sikere is.

 

Üdv, Éhesló

Előzmény: Törölt nick (19286)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19355

:oDDDDDDDDDDDDDDDDD

Értem. Sebaj.

Előzmény: swordmanus (19354)
swordmanus Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19354
A képen dolgozunk, de én több feladatot tudok kiadni, mint az informatikus cimbi megoldani.
Előzmény: harcipincsi (19352)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19353
Köszi. Nem tudtam, hogy az is így működik, éles lőszerrel. :)
Előzmény: swordmanus (19350)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19352
Nagyon jó a link. (Kár, hogy a kérdéses gránátvetőről nem találtam képet, de sebaj.) Köszi.
Előzmény: swordmanus (19346)
swordmanus Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19351
A lövedékcsapda nehéz, csökkenti a hatásos lőtávolságot...
Egerszegi bácsi kiadhatná már a Lőfegyvertervezést könyvben... De még csak készül...
Előzmény: swordmanus (19350)
swordmanus Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19350
megoldva, lásd FA MAS...
Előzmény: harcipincsi (19348)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19349
Gondolom ez a megoldás nem újdonság már a világon senkinek. Csak a neten nem találtam ilyet leírva, azért táncoltam el. :))
Előzmény: harcipincsi (19348)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19348

Okos ötlet, de szerintem a "mellék cső"-ben nem lenne elég gáz, hogy kilökje a gránátot. Én ezt tenném:

 

sci-fi on (most már itt is :oDD)

 

Gránát végét hosszabbítani, ami egyben a csőtoldat is. A gránátfej mőgőtt erős anyagból (műanyag, akármi) olyan réteg, ami a lövedéket nem engedi el a gránát többi részéig (nehogy kárt tegyen benne). Hogy a fegyverben se tegyen kárt a lőporgáz a gyakorlatilag lezárt cső miatt, a gránát csőtoldat részén oldalt néhány furat kell, a már felesleges lőporgázoknak. Így azok ott kifújhatnak, amíg a gránát le nem repül.

Az irányzékot én is a fegyverre raknám.

Itt van az általam vázoltnak a sematikus rajza, a la harcipincsi. :)))

 

 

 

Előzmény: Princ of Carpatia (19344)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19347
Ez hogy jön ide? Érdekes, és érdekel is a téma. Akár átjöhetnél valamelyik egyházas-vallásos topikba vele.
Előzmény: Törölt nick (19342)
swordmanus Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19346
sci-fi helyett: Lt gránátvető.
Sokkal-sokkal egyszerűbb...
http://www.kalasnyikov.hu/index.php?page=tortenelem&story=4&episode=4
Előzmény: Princ of Carpatia (19344)
swordmanus Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19345
a cső alattiság és az AMP megoldását ötvözi az Lt gránátvető: cső alatti tromblonra húznak rá egy AMP gránátjaihoz hasonló gránátot, azzal a különbséggel, hogy ebbe bele van építve eleve az indítőtöltet is. Roppant egyszerű szerkezet, és nagy hatékonyságú gránát, rendes kumulatív fejjel, vagy repesszel, vagy amivel csak akarod. Mind2 konstrukció előnyeit ötvözi, és egyszerűen felhelyezhető cső alá, szükség szerint. A leggyakoribb ellenséges jármű ellen megfelel, ami mostanság ugye valami pick-up vagy személykocsi...
Objektumvédelemhez eszményi. lenne, ha rendszeresítenék újra.
Előzmény: krivics (19343)
Princ of Carpatia Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19344
Hi!
Sci-fi bekapcs:
Mivel az AMP-t még emlékezem, annál, ahogy írod a probleme a kétféle tüzelés átváltásakor volt, és -amit nem írtál- az optika felszerelése. Úgy, hogy a lövészrajban az AMP-s a feladatmeghatározás után aszerint szerelkezett, hogy mi volt várható. (Vaklőszeres tár be, gázátömlő vált, optika fel, gránát fel. Hosszú.)
Futurisztika: AK csövége legyen alkalmas a pusigránát fogadására. Legyen a csővel párhuzamosan egy "mellék-cső". Optika a fegyón van. (Lehet kombinálva a hagyományos lövéshez szükségessel.)
Kell még egy gázátömlő furat csappal, jóval hátrább, mint a gázdugattyúé, a töltényűrtől nem messze. Csak ezt a csapot nyitni, és innen, amíg a hagyományos acélmagvas lövedég el nem megy a következő gázátömlő-furatig addíg a lőporgáz elindítja a puskagránátot a mellékcsőről, amibe az első gázátömlő furatból jut be a gáz, a hagyományos gázátömlő furatot elérve megtörténik a zárdugattyú visszamozgása, és az újratöltés. Igaz ezután már csak annyi energia marad, hogy az acélmagvas "kiesik" a csőből de ez mellékes. Ez a mellékcső ragyogóan elférne a "fő-cső" alatt, mondjuk a tisztító vessző vonalában, és a fegyó sem lenne órmótlan.
Aztán csap (az első) visszazár, és tüzelhetek hagyományosan.
No, milyen? :-)
Sci-fi ki:
Öreg Csóka
Előzmény: Törölt nick (19339)
krivics Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19343
Csak az AMP-hez:

A puskagránát elv elavult. Nehezen (nem) várható el a modern harcban katonától, hogy lefegyverezze magát egy időre, mert vaklőszerre (~annál nagyobb lőportöltetű, de lövedék nélküli puskagránát lőszerre) vált harc közben.
Valamint ezt a tárat véletlenül se keverje a többivel.
Előzmény: Törölt nick (19339)
harcipincsi Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19341

Cső alatti gránátvető előnyei:

- Nem igényel külön indítótöltetet (lőszert)

- A fegyver akkor is használható, ha a gránátvető csőre van töltve

- Nagyobb elérhető lőtávolság

- kisebb helyigény, töb fér

 

hátrányai:

- Csak nagyon korlátozottan alkalmazható páncélozott célok ellen (a kis méret miatt)

- Ha ezt használjuk, akkor mindenképpen szükség van egy gránátvetőre (RPG kategória) is rajonként

 

Puskagránát előnyei:

- Nagyobb lehetséges méret - nagyobb pusztítóerő

- A fentiből következően jól alkalmazható könnyen páncélozott célok leküzdésére is

- Részben ki lehet váltani vele a kézi pc. elhárító gránátvetőket

 

hátránya:

- Ha töltve a fegyver puskagránáttal, nem tudsz lőni a fegyverrel

- Kisebb a lőtáv, mivel nagyobb a gránáttömeg, míg a kilökő erő nem nagyobb

- Nagyobb a helyigénye

 

A puskagránát esetében emellett megoldandó feladatok:

- Éles normál lőszerrel lehessen kilőni, ne kelljen előtte vaklőszert helyezni a tárba

- A csőtoldatot már eleve foglalja magába a gránát, ne kelljen külön rárakni a fegyverre

- Az irányzék eleve legyen (pl. kihajtható verzióban) vagy a gránáton, vagy a fegyveren

 

Amennyiben ez a 3 feltétel megvalósul, javaslatom a következő:

Puskagránát rendszeresítése a lövész katonáknál cső alatti gránátvető helyett. A lövészrajoknál nem szükséges az RPG (pláne nem kint a gyalognál), helyette egy kicsit nehezebb, viszont jóval hatékonyabb (de még mindig 1 fős) pc. elh. rakéta/gránátvető szükséges. Ennek helye a harcjárműben lenne, és feladatfüggően viheti magával a deszant.

 

Ez csak az én meglátásom persze. Más lehet, hogy a cső alattit favorizálja. Nézőpont kérdése. Az biztos, hogy valamelyik szükséges.

 

(A sci-fi módodra nem reagálnék, ha nem muszáj.) :)))

Előzmény: Törölt nick (19339)
Princ of Carpatia Creative Commons License 2007.07.09 0 0 19338
OK'S! :-)
Előzmény: harcipincsi (19337)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!