Keresés

Részletes keresés

Kuruc71 Creative Commons License 2006.08.09 0 0 12881
350 óra/db/év ha jól emlékszem
Előzmény: thehassan (12880)
thehassan Creative Commons License 2006.08.09 0 0 12880
A G.-k lízingdíjában benne van a 10 éves üzemeltetés költsége is, adott mennyiségű repült órára (nem tudom, mennyire :( ).
Előzmény: M.I. (12872)
st_patrick Creative Commons License 2006.08.09 0 0 12879
Fene tudja mert a B-11 pl szétszedhető tehát úgy mozgatod mint a 82-es av-t.
A BM-21-ből is gyártott az orosz egy állványos, egycsövű indítót:) Ami azt illeti,talán ilyenekkel lövi a Hezbollah a libanoni határ túloldalán élő barátainkat:))
Nekünk már bármiféle lézerirányítású tüzérségi lőszer jól jöne:(
Bocs a kapkodásért de bezár a café:(
Jóéjt:)
Előzmény: Kuruc71 (12878)
Kuruc71 Creative Commons License 2006.08.09 0 0 12878
A könnyűlövész koncepcióba szerintem nem illik bele. A mozgatása csak gépi erővel lehetséges.

Nekem inkább tetszik az amit az oroszok találtak ki.

BM-21 es indító. Lehet vele hagyományos rakétákat is indítani, de lehet lézerirányításos :-)) rakétát is. A katona elől a megvilágítja célt, és jön rá a csapás. 122 mm-es harcirész. Egy hátránya van. Meredek röppáját nem tud. Viszont önjáró.
Előzmény: st_patrick (12877)
st_patrick Creative Commons License 2006.08.09 0 0 12877
Sziasztok:)
Sgt: kis különbség van szerintem az SzPG és a HSN között. Az SzPG tulajdonképp rakétahajtású gránáttal tüzel ami ha jól tudom és itt megfogható vagyok:) nem ugyanaz mint a HSN lövedéke. Az szerintem legalábbis nem rakétahajtású. Az SzPG esetében jól hangzik a 6km de az nem a hatásos lőtáv. Az jóval kisebb fejből 800m-re emlékszem de úgyis kijavítotok. A másik baj vele hogy a repeszgránátja nem igazán hatásos, legalábbis ezért szidták amíg rendszerben volt. ha hülyeséget írok bocánat de ez most fejből megy.
Kuruc: nem hajóágyú:D Konkrétan a szovjet B-11-re (107mm) vagy az amerikai M40-re (106mm) gondoltam.
Kuruc71 Creative Commons License 2006.08.09 0 0 12876
Mi ez ? Hajó ágyú ? :-)))



Ez valami konkrét, vagy csak kérdezed ?


Vontatható ? Hány mm-es ?
Előzmény: st_patrick (12874)
Sgt. Elias Creative Commons License 2006.08.09 0 0 12875
Nem súlyos az egy kicsit? Az SZPG-9 állvánnyal is csak 59,5 kg, és OG-9BG1 (bolgár) lőszerrel 6,5 km-t tud. (Bár gondolom, nem túl pontos). Mindenesetre nem véletlen, hogy régen a PSZH-s lövészzászlóaljaknak volt belőle, nem csak plusz pct. képességet ad, de a gyalogságnak is jó gyorsan mozgatható támogató fegyvernek. De ezt is kivonták...
Előzmény: st_patrick (12874)
st_patrick Creative Commons License 2006.08.09 0 0 12874

Még egy kis páncéltörő-téma:

 

Hamburger! Mit szólnátok egy 3-400kg körüli, szétszedhető HSN-hez 5km körüli lőtávval a Fagotok és a 82-es aknavetők mellé?

st_patrick Creative Commons License 2006.08.09 0 0 12873

Szia Makarov!

Az előző hsz-aim okán nem akartam már feszíteni a húrt a történelmi múlt vs. magyar jelen kérdésben, de kicsit pontosítanék:

A németek nyíltan soha nem kérték a magyar részvételt a Barbarossában. Ma úgy mondhatnánk hogy lebegtették a kérdést: bizonytalanságban tartották a politikai vezetést, hogy az erdélyi kérdés megoldásában minket vagy a románokat támogatnak-e. A románokkal eleve számoltak a hadműveleti tervekben, ami a térképre pillantva érthető. Nekünk sok keresnivalónk nem volt ott. De mert a németek úgy próbálták a magyar "együttműködést" továbbra is biztosítani a maguk számára (mezőgazdasági termények szállítása, ipari kapacitás egy részének felajánlása és halálos csend a románokkal való vitáinkban) hogy kvázi zsaroltak Erdéllyel, jó magyar szokás szerint akkora lendülettel szálltunk fel a harci ménre, hogy rögvest a paripa túloldalán találtuk magunkat. A derék vitézt pedig, aki a lendületet megadta Werth Henrik tbk-nak hívják. Akkor már nyugállományból írogatott memorandumokat a részvétel érdekében-a jelek szerint sikerrel, mert a szélsőjobbal szimpatizáló politikusok támogatták. Ehhez jött még a "külföld véleménye", ami azért érdekes, mert kis hazánk tagja volt az Antikomintern-paktumnak, így pl az olasz sajtó azt találgatta hogy magyar szövetségeseik mikor szánják már rá magukat erre a "keresztes hadjáratra".

DE: az hogy ebben a helyzetben a revíziós politika komoly veszélyben lett volna...szerintem erős túlzás. A két kezünket összetéve kellett volna hálát adni Szűz Máriának, hogy kimaradhatunk a hadjáratból. A németek minimum a Barbarossa végéig a status quoban voltak érdekelve Kelet-Közép-Európában.

Moszkva után meg már kifejezetten kérték a részvételt és nem kispályáztak: a teljes MKH bevetését kérték a SZU ellen. Ezt alkudták le politikusaink egy "könnyű" hadseregre.

Forrás: Dombrády: Hadsereg és politika Magyarországon 1938-1944.

 

Jelenleg egy "szorosabb" szövetség tagjai vagyunk, amely megköveteli a részvételt a közös feladatokban. A lengyel példa mutatja, hogy lehet ezt kifizetődően is csinálni. Ezért bár Éhesló a szívemből írt, a vitában hajlok arra, hogy Tüzér véleményével értsek egyet: először itthon, aztán misszió, de lehetőleg értelmesen tervezve, kifizetődően végrehajtva.

 

Elnézést a terjengősségért!

stp

Előzmény: Makarov (12824)
M.I. Creative Commons License 2006.08.09 0 0 12872
Azt hiszem olyan dolgon vitatkozunk amiben alapvetően egyetértünk!

Talán annyi, hogy nem az orosz technikával van itt gond! A Gripenre sem fogunk többet költeni!
:-(

Előzmény: Cifu (12863)
KÁ.PÉter Creative Commons License 2006.08.08 0 0 12871
Jó estét kívánok
Elnézést hogy offolok!
Lenne pár kérdésem. jócskán visszaolvasgattam a fórumon de sajna nem találtam rá választ.
Szeméyles jellegű dolog ezért nem szeretném a topikot ezel rombolni. Így viszaolvasva FEFE952 biztosan tudna válaszolni a kérdésemre, de nem publikus az e mail címe. Ezért ha nem veszed nagyon tolakodásnak Fefe akkor szeretnék Neked mailt írni. Az én címem publikus tehát ha írnál egy mailt vagy megadnád a címed azért hálás lennék.
köszönöm
jó éjszakát
Toadie Creative Commons License 2006.08.08 0 0 12870
Sajnos nem minden tapasztalat mutat ebbe az irányba. Inkább az ellenkezőbe sok esetben. Persze ez nem jelenti azt, hogy az eszközeink használhatatlanok, de azért az letagadhatatlan, hogy nem az ASOC hibája, ha nem itteni analóg 2D radaradatok feldolgozására tervezték.

Mindenesetre gratula a szép eredményhez, nem hallottam róla. Lehetne erről vmi bővebb információt is szerezni?

Előzmény: Éhesló (12869)
Éhesló Creative Commons License 2006.08.08 0 0 12869

Helló,

az özönvíz előtti radarjaink közül az egyikkel a hazai csapat lenyomta tavaly Milánóban a NATO versenytársakat. Vannak a régi eszközeinknek tartalékaik és kreatív fejlesztőkkel még símán lehet világszínvonalú eredményeket hozni.

 

Éhesló

Előzmény: Toadie (12868)
Toadie Creative Commons License 2006.08.08 0 0 12868
Az azóta jelentősen továbbfejlesztett ASOC rendszer legnagyobb problémája a bejövő radaradatok inkompatibilitása volt. Nem lehet elvárni egy ilyen alkalmazástól, hogy problémamentesen kezeljen özönvíz előtti, nem erre tervezett szovjet radarokat. A rendszeresített másodlagos radarok jeleivel semmilyen probléma nem merült fel. Az újonan telepített 3D radarok jeleinek feldolgozására szintén átalakítás nélkül alkalmas lesz.
Előzmény: Éhesló (12865)
Pitkin1 Creative Commons License 2006.08.08 0 0 12867
Némi plussz info:

http://esc.hanscom.af.mil/Esc-PA/NEWS/1998/nov98/asocprog.htm
Előzmény: Kuruc71 (12866)
Kuruc71 Creative Commons License 2006.08.08 0 0 12866
Na így mán a helyén van. Köszönöm !


Előzmény: Éhesló (12865)
Éhesló Creative Commons License 2006.08.08 0 0 12865
Integrált valósidejű légtérfelügyeleti rendszer.
Előzmény: Kuruc71 (12864)
Kuruc71 Creative Commons License 2006.08.08 0 0 12864
Mi az a ASOC???
Előzmény: Éhesló (12862)
Cifu Creative Commons License 2006.08.08 0 0 12863
Milyen harci feladatra alkalmas 14 gép?
Persze attól függ ki az ellen.
De ahogy írtam sztem semmilyenre.


Légtérfelügyeletre és légtérvédelemre minden további nélkül megfelel jelenleg nekünk. 2007-2008 körül még mindig mi rendelkezünk a környező országok közül a legnagyobb harcértékű légierővel (egyedül a Román légierő Lancerjei jelenthetnek problémát, de csak a létszám miatt, ám az a ~100 gépük nem mind bevethető jelenleg sem!), leszámítva természetesen az Ukránokat, azok ellen reménytelen is felkészülni.

Lehet szídni a Gripent, de jelenleg a szomszédos országokat tekintve a legmodernebb vadászgép errefelé...

Hosszabb ideig és valszeg sokkal nagyobb óraszámban repülték azokat a gépeket mint mi.

Ez tény, de ez a légierőben kimért repült óraszám okán van.

Ha azok a problémák amiket a 29-esekről nálunk mondani szoktak olyan súlyosak lennének ahogyan mondják, nem hiszem, hogy ennyit szaroztak volna a svábok a kihajításukkal!

Költeni kellett volna a gépekre, dehát nálunk az orosz technikát nem szeretik pénzelni. Ott van például az a kérdés, hogy mikor lesz a magyar helikoptereken is megfelelő éjjellátó berendezés. Mikor lesznek legalább felújítva a T-72-esek (ha már leváltásukon egyelőre nem agyalnak). És a többi...

De a németeknél sem annyira számítottak a MiG-ekre azért, gyakorlatilag az orosz technika leginkább a NATO elemzésre kellett nekik, az 1990-es években mint a kisgyerekek, úgy játszottak a NATO katonai megfigyelők a kelet-német technikákkal. Természetesen azért hadrendben voltak a gépek, de istenigazából a Tornadok és az F-4 ICE gépek adták a légierő derékhadát.

Ja! És asszem nekik nem lesz akkora gond kellő számú mittomén hanyadik generációs vadászgépet venni mint nekünk!

De ez megint a gazdasági erő kérdése, nem?
Előzmény: M.I. (12849)
Éhesló Creative Commons License 2006.08.08 0 0 12862

Helló,

köszi a példákat. Megvannak valóban. A Biolabunkba is kaptunk egy Harrist kölcsön az NRF végéig. (Megjegyzem a Vidi különbet adott el kilencvenkettőben a szíreknek és Indiának, mert itthon nem kellett. Később vége is lett minden hadiipari elktronikai cégünknek, persze a Vidinek is, pedig voltak vagy féltucatnyian és melózótt bennük 8-10 e. ember, köztük párszáz mérnök is.)

A MILEST nem tudtam, hogy segélyre kaptuk, most építjük be konténerbe. Utánanézek mennyibe került így ingyen....

Talán nem unalmas még egy példa (radarosok talán ismerik): ASOC. Még a kilencvenes évek lején kaptuk "ingyen", Mezősi Józsiék és még vagy 100 magyar méernök, szoftveres stb dolgozott rajta mint az őrült, hogy működjön. Többször is kiderült a projekt során, hogy a nagy USA nevek mögött nics écesz, és amit adnak szar, nem működik, vagy jobbat tudunk helyből. Sok pénzünkbe és munkánkba került, de elkészült, működött. Ma már a 3. változata működik, gyakorlatilag háromévente ki kell cserélni, tovább kell fejleszteni minden elemét. gépészként csak azt látom, minde bakát ki lehetett volna stafírozni ruhástól, fegyverestől 3x is ebből a léből. De az USA erre a területre koncentrál ezerrel, kell nekik az infó. Nem feltétlenül a két szép szemünkért...

 

Üdv, Éhesló

Előzmény: thehassan (12852)
Makarov Creative Commons License 2006.08.08 0 0 12861

Hi

 

Ebből is látszik, hogy duplán hülyék! A vezetőink! Mert lelkesen támogatják a közünk sincs hozzá missziókat, aminek egyetlen haszna az lehetne, hogy a szövetségeseink néha ide dobnak valami vicik-vacakot, ami nekünk viszont nagy kincs lenne, de nem kell, a mi vacakjainkat meg leépítik eldobálják így még az sincs. Igazi kincs ami nincs.

Fentebb említett vezetőket pedig ki kéne vinni a magasfeszültségű távvezetékhez és ott kideríteni, hogy melyik az igazán jó vezető. :-))))))) (VICC VOLT SENKI NE VEGYE KOMOLYAN!)

 

Üdv.

Előzmény: gencsydani (12831)
Hamburger2 Creative Commons License 2006.08.08 0 0 12860
Nyert!

Német "sétakocsikázás" Afganisztánban:

Előzmény: thehassan (12858)
Éhesló Creative Commons License 2006.08.08 0 0 12859

Helló,

példákat kértem volna.

Mondok egyet: a ma oly "népszerű" Biolabhoz igényeltünk volna műszereket, berendezéseket az USA segélykeret terhére. Eddig az 5-6 évvel ezelőtti igények érkeztek meg (hézagosan). Nem kell elmondanom milyen a fejlődés az analitikai műszerek területén, nos nem túl sokra megyünk velük.

Még egy, talán valamely repteresünk megerősíti: kaptunk a régi Multicarhoz hasonló gépeket "reptérkarbantartáshoz". Maximum járdaseprésre volt jó, de évente jönnek és ellenőrzik milyen kitűnően hasznosítjuk őket.

A pumpálás olyasmi, amit Izrael kapott az elmúlt 30 évben. Ezt legfeljebb (jókora túlzással) szivárogtatásnak nevezném, ha számítana valamit is.

 

Éhesló

Előzmény: gencsydani (12831)
thehassan Creative Commons License 2006.08.08 0 0 12858
Ennyire már nem értek a dologhoz. Bár azon az orrszarvon gondolkoztam, de a drótvágó nem jutott az eszembe.
Fenékpáncél... aknák?
Előzmény: Hamburger2 (12856)
thehassan Creative Commons License 2006.08.08 0 0 12857
Éééééééééééértem :)
Gyanús is volt a kérdés, de hát ha kérdés, akkor válaszolunk :) .

A BTR-ek és a terepjárók komolyabb felszerelésében maximálisan egyet vagyunk értve.

Kellene vinni egy léghajót. Komolyan. Kikötöttet, alatta egy adag látható fényű és IR kamerával. Erősnek ugyan nem erős, de körül lehet nézni vele...
Előzmény: Hamburger2 (12855)
Hamburger2 Creative Commons License 2006.08.08 0 0 12856
Ugye figyelted a Patria-n a drótvágót! :) Érdekes módon a nyugati PSZH-k csaknem mindegyikén volt ilyen még Koszovóban is! :) Ami nem látszik: a műszerezettség és a páncélvastagság illetve a fenékpáncél kialakítása!

Hamburger
Előzmény: thehassan (12854)
Hamburger2 Creative Commons License 2006.08.08 0 0 12855
Szia Hassan!

Köszi, tudom, hogy hol vannak a németek. A kérdésem csupán arra szererett volna halványan utalni, hogy nem is olyan messze tőlünk, ők nagyon veszélyesnek érzik a helyzetet. Örülök, hogy Te mondtad el, hogy nincsenek messze tőlünk! :)

Hk: mint már mondottam, nem napi parádéra kellenének komolyabb - nem feltéltelenül lánctalpas!! - eszközök, hanem indokolt esetben erődemonstrálásra. Az erődemonstráció is egy általános eszköz a békefenntartó műveletekben. Helyzetfüggő!! Nekem nem hiányoznak Afganisztánból hk-k, de komolyabb műszerezettségű (hőképes!) és komolyabb páncélvédettségű kerekes eszközöket el tudnék képzelni. És néhány tüzéreszköz is elférne még abban a táborban. Nem feltétlenül önjáró!

A hajdanán még nálunk is emlegetett Dingo-k pl. ideális eszközöknek tűnnek ilyen feladatokra. A BTR-ben és egy Dingo-ban ülő katona túlélési esélyei elég nagy különbséget mutatnak! Aztán, hogy folytassam az álmodozásomat: a sokat emlegetett felderítőink biztosan örültek volna néhány Fannek-nek! :)

Hamburger
Előzmény: thehassan (12852)
thehassan Creative Commons License 2006.08.08 0 0 12854
Előzmény: thehassan (12853)
thehassan Creative Commons License 2006.08.08 0 0 12853
Csak ismétlem magam. Hollandus testvéreink is kerekes cuccal voltak kint. Hogy miért? Csak tippelek, de rosszat tesz a CIMIC-nek, ha a lánctalp felszedi az utat, és kibicsaklik a szamár lába.
Az RPG-t meg a lánctalpas sem fogja meg.
Előzmény: Kuruc71 (12844)
thehassan Creative Commons License 2006.08.08 0 0 12852
Hamburger:

Egy tartománnyival északra, kb. (picit keletre vagy nyugatra :) ). Itthon nincs Afganisztán-térképem a falon, csak az irodában :) .

Éhesló:

Egy példa: FMF (Foreign Military Financiation, vagy valami hasonló). Ez egy USA program, amiből pl. megvettük a MILES-t. Az pedig egy igencsak hasznos kiképzési segédeszköz lenne, ha... (legutóbbi infóim szerint dolgoznak a magyar érdekkörben jelentkezett problémán). Ebből van nekünk használható RH rádiónk, Harris. Valamint, fejből nem tudom melyik, de nem túl régi Új Honv. Szemlében van egy összeállítás róla. Pár milla USD-t idevágnak évente. És ez csak 1 példa.

Más. Bcs. hiányában megszüntették a nyomozást a szolnoki tűzszerészbaleset ügyében. Most mondta a Híradó.
Előzmény: Hamburger2 (12848)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!