Keresés

Részletes keresés

wector81 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30428

Nem gyatra az. Simán Oregon vagy Stihl minőség.

 

Ha így áll  a dolog, akkor esetleg megpályázhatsz egy PS-6400-ast, mert jó árbna van, de számolj vele, hogy 64ccm profi döntő gép, ergo nehéz és fogyaszt...

50ccm ketgória kellen a komolyabb versenyzők közül. Szóval tényleg MS-260, de akkor már sokkal inkább Dolmar PS-5000 vagy Husi 346XP lenne jó.

Előzmény: ricsosz (30423)
dutra1000 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30427
Hát ez már kicsit megkopott szöveg!
Előzmény: még egy REALM fan (30424)
még egy REALM fan Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30426
bocs OFF azt hittem a bodza érdekel
dutra1000 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30425
Írj egy telefonszámot a dutra1000@freemail.hu-ra felhívlak!
Előzmény: bab1 (30417)
még egy REALM fan Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30424
Telepítés időpontja
A szabadgyökerű csemeték esetén az őszi és tavaszi telepítés is lehetséges, de az őszi ültetés esetén jobb megeredés várható. A jól begyökeresedett, konténeres szaporítóanyag elvileg az év minden időszakában telepíthető, azonban a szárazabb időjárás esetén szükséges az eredést elősegítő öntözés. Legkedvezőbb időszak az augusztus vége és a szeptember közepe közötti. A gyökérzóna nedvességének megőrzésére alkalmazott takarás a tövek körül kedvező hatású a fejlődés kezdeti szakaszában is.
Az ültetvényterület előkészítése
A telepítésre tervezett területet szükség szerint tereprendezni k ell. Ezt követően a talajtani szakvélemény alapján a talajt fel kell tölteni a szükséges tápanyagokkal. A szerves- és istállótrágyát, talajjavító anyagokat 40-60 cm mélyen be kell dolgozni. Amennyiben a szántás mély sége alatt tömődött, vízzáró réteg található, igen jó hatást fejt ki az altalajlazítás. A mély szántás időpontját úgy kell megválasztani, hogy a telepítésig legyen elegendő idő - legalább egy hónap – a talaj ülepedésére. A telepítést megelőzően, a szántóföldi termesztésben megszokott módon "magág y" minőségre kell elmunkálni a talajfelszínt.
Ültetés
A feketebodzát 5-6 m-es sortávra és 3-4 m-es tőtávra ültetjük a talajadottságnak, a művelő gépek méreteinek és nem utolsó sorban az alkalmazott koronaformának megfelelően. A gyengébb homokos talajokon ritkábbra, a kötöttebb jó tápanyaggazdálkodású talajokon sűrűbbre ültetjük.
A Nemzeti Fajtajegyzékben egy fajta a Haschberg szerepel. Ismertebb külföldi fajták a Donau, Tubling, Prägertner, Hamburg, Korsor. Hazai fajták nemesítése folyamatban van.
A szabad gyökerű dugványok esetében az ültetés menete hasonlóan történik, mint az egyéb gyümölcsfajoknál. A sérült, roncsolódott gyökerek mellett a nagyon hosszúakat is vissza kell vágni. Megfelelően fejlett talpgyökereknél a vesző tövénél elhelyezkedő gyökereket eltávolít hatjuk. Amennyiben a törzsképző vessző hossza nagyobb 100 cm-nél vissza kell vágni a 80-100 cm-es magasságban lévő rügyig. A törzsmagasság alatti oldalhajtásokat tőből el kell tá volítani. A törzsmagasságban található oldalvesszőket - amennyiben vannak - a vastagságuk tól függően 2-3 rügypárra visszametsszük. A csemeték eredési esélyét fokozhatjuk a gyökerek pépezésével. Az ültető gödör méretét a csemeték gyökérzete határozza meg, kényelmesen el kell férniük benne.
A szárazabb körülmények között végzett ültetésnél elengedhetetlen az iszapolás, majd a gyö kerek körüli földet tömöríteni kell. Az ültető gödröket be kell takarni és őszi telepítés esetén a növényeket fel lehet csirkézni is.
Konténeres csemetéknél gyakran körbe növik a gyökerek a konténert. E bben az esetben a földlabdát függőlegesen behasogatjuk, hogy a gyökerek sugárirányba nőjenek tovább. A földlabda felszínét a talajszint alá 3-5 cm-re kell helyezni, hosszabb dugvány esetében mélyebbre is kerülhet. A földlabda betakarása, a talaj tömörítés e, öntözése a szabad gyökerű csemetéknél írtak szerint történjen. Az ültetéssel egy menetben kell kihelyezni a törzsnevelés hez szükséges támkarókat, melyek lehetőség szerint 5-8 cm átmérőjűek és kör keresztmet szetűek legyenek. A fűrészelt karók éle károsíthatja a növendék törzsét és hajtásait.
Az ültetvényt más gyümölcsösökhöz hasonlóan célszerű bekeríteni a vadkárok megelőzésére.
A bodza metszése, koronaformái
A jó termésképződés számára a hosszú vesszők felelnek meg, ezért a bodzát évente erőteljesen met szeni kell az őszibarackhoz hasonlóan. A visszametszés nélküli hosszú szálvesszők a termés súlya alatt ívben lehajolnak, megkönnyítve ezzel a termés betakarítását. A termesztés során többféle koronaforma alakult ki:
• Törzses vázkaros (Viertelstamm): az egy méter körüli magasságban kialakított korona alapja 3-4 térben arányosan elhelyezkedő, 30-50 cm hosszú, közel vízszintes vázkar. Ez a típus igen gondos munkát igényel, bár a metszési hibák könnyen javíthatók az évenkénti met szés során, a rejtett rügyekből képződő új hajtásokkal.
• Egytörzsű fej: az előbbihez hasonló magasságú törzs és korona kialakítása és metszése a szőlő fejműveléshez hasonló. Hamar elsűrűsödik és a metszés nehézkes a vesszők egymás hoz közel elhelyezkedő tövei miatt.
• Többtörzsű fej: tövenként két-három törzs van egy-egy fejjel. Hátránya a törzsek kisebb szilárdsága.
• Orsó: kísérleti forma, a 60-70 cm-es törzs folytatásában elhelyezkedő, 170-180 cm hosszú központi tengelyen kerül kialakításra körkörösen 6-8 rövid termőkar, melyen a vízszintese n elhelyezkedő vesszőket hagyják meg és 100-120 cm-re visszametszik. A termés na gyobb méretű és egységesebb.
• Bokor: természetes koronaforma, a magára hagyott törzses formák is visszaalakulnak erre néhány év alatt. Összes termés nagyobb ennél a koronaformánál, de az ápolásra és betaka rításra fordítandó időigénye négy-ötszörös.
A telepítést követő évben kell a törzset megnevelni, a törzsnek kiválasztott hajtást - az intenzív növekedés miatt - rendszeresen, legalább kéthetente kötözni kell a támkaróhoz. A kötözés során a szoros régebbi kötéseket le kell vágni, és újra kell kötni. A konkurens hajtásokat, ol dalhajtásokat a tervezett törzsmagasságig, valamint az esetleges virágokat folyamatosan el kell távolítani. A törzsnevelés egyszerűbben megoldható a törzsnevelő henger alkalmazásával.
Ha a kiválasztott hajtás június utolsó harmadára a 80 cm plusz 2-3 nóduszt meghaladta vagy ebben a magasságban megindult az oldalhajtások növekedése, koronába metsszük. Ennek hiányában a korona alakítást a következő évre kell halasztani.
A termőfelület kialakítása
Kedvező feltételek esetén a végleges koronaforma a 2.-3. évre kialakítható és 3-4 kg termése is van. A koronába metszést követően a törzstisztítást folytatni kell. A hajtások 10-15 cm-es nagyságánál ki kell választani azt a 3-4, közel vízszintesen és térben arányosan elhelyezkedő hajtást, amelyek a korona vázkarjait fogják alkotni. A továbbiaknál nagyon fontos a megfelelő terhelés. A növény fejlettségének megfelelően általában a negyedik - ötödik évben érhető el a 12-15 termő szálvessző esetén a 25-35 kg tövenkénti termés. A jó termővessző legalább 1-1,5 m hosszú, ép és egészséges. Ha a virágzás időszakában nincs 6-8 db, 15-20 cm-es meddő hajtás, a tő túl van terhelve. A túlterhelt tövekről a virágzatot részben vagy egész en el kell távolítani a megfelelő hajtásmennyiség kifejlődéséhez.
Talajművelés
Sorközök füvesítése, esetleg köztes növény termesztése csak öntözés mellett lehetséges. A sorközök mechanikus gyomirtása során tekintettel kell lenni a bodza sekélyen elhelyezk edő gyökereire. A koronacsurgón belül a 8-10 cm-nél mélyebb talajművelés nem ajánlott. A tár csák közül az oldalazó V tárcsa megfelelő, de legjobb a kultivátor 15-20 cm-es gyommagasságig. Vegyszeres gyomirtás esetén a legjobb hatás a glifozát hatóanyagú sze rekkel érhető el. Fiatal ültetvényeknél kerülni kell a lombra kerülését.
Tápanyagutánpótlás
A trágyázásra még nem alakultak ki általánosan elfogadott és kísérletekkel alátámasztott módszerek. A termelői tapasztalatok alapján nitrogénigényes és az alapelemeken kívül a bórtartalmú lombtrágya használata ajánlott. Az ajánlott hatóanyag mennyiségek N 100-200 kg, P 50-100 kg és K 120-170 kg hektáronként. A kijuttatás az általános gyakorlat szerint történik. A bór kijuttatása rügypattanáskor, zöldbimbós állapotba n és sziromhullás után történjen. Az őszi kis adagú nitrogénadagolás elősegíti a termőrügyképződést.
Növényvédelem
Bár a bodzának más, elterjedtebb gyümölcsfajokhoz viszonyítva kevesebb a károsítója, mégis a növényvédelmét nem lehet elhanyagolni. A vírus fertőzésre fogékony, különösen a cseresz nye levélsodródás vírus okoz károsodást. Hazai ültetvényekben még nem számottevő az előfordulása. Az állati kártevők közül a levéltetvek, - elsősorban a bodzalevéltetű és a fekete répalevéltetű - károsít külön-külön, de gyakran együtt is. A levéltetvek elleni védekezést ne hezíti, hogy a fertőzés általában a virágzás időszakában a legerősebb, amikor a gépi permete zés a közel vízszintes helyzetben lévő termővesszők miatt akadályozva van.
A bekerítetlen ültetvényeken jel entős vadkárral is számolni kell, amennyiben a területen élnek őzek és szarvasok. Részben a hajtáscsúcsokat rághatják le, részben a bodza viszonylag puha kérgét dörzsölik le a fejükkel a növény kipusztulásáig is.
Betakarítás
Kézzel történik a bogyók 95 % -os érettségének időszakában. Termő ültetvényen 120 kg/fő teljesítmény érhető el.
Gazdaságosság
A bodza magyarországi termesztése csak néhány éve kezdődött jelentősebb mértékben, így gazdaságossági elemzések még nem állnak rendelkezésre. A költségigény szempontjából nagy előnye az egyszerű növényvédelme, de a jelentős kézimunkaigény korlátozhatja az ül tetvénytelepítés nagyságát. A termékpálya fejlesztésére a bodzatermelők értékesítő szövetkezetet hoztak létre.
Előzmény: ricsosz (30419)
ricsosz Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30423

úgy akarok beruházni hogy egyet de azzal a termeléstöl a tekézésig mindent.. persze nem ipari méretekbe...

 

szóval a fa meg úgye vegyes mint a jó kisüsti...

tehát nem akarok sem alul sem túl pozicionálni...

 

jah igen én voltam béna vagy windsor vezető+lánc tényleg elég gyatra?

 

 

Előzmény: wector81 (30420)
wector81 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30422

Hát tudod, nem kotyog eléggé, nagyon passzos az illesztése :)

Előzmény: LandCruiser (30421)
LandCruiser Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30421
Mi bajod a Török csapággyal ? :O :D:D:D:D
Előzmény: wector81 (30413)
wector81 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30420

Áááh...erre a melóra 260-as fölösleges, 6400-as szintén!!!

Stihl-ből szerintem 250-es elég lenne, de most kapcsolok, hogy már fél évvel ezelőtt sem tudtak rá 45-ös lapot rendelni... Szóval minimum 270-es.

Dolmar-ból szerintem a PS-460, max 500 bőven elég lenne.

Oleo pedig olasz és nagyon jó. ne félj tőle.

Husiból marad a 445-ös, ez a 345 utódja most.

Előzmény: ricsosz (30411)
ricsosz Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30419

Erröl irnál picit többet?

vagy ez csak egy sima reszelö?

Előzmény: 034 AV (30418)
034 AV Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30418

szia!

nekem a faluba 2x megmutatták, vettem egy láncélező
vallorbe (made in swiss) láncélezőt 280!!!!!! forintért, meg egy gumit a végére hogy ne b@szogassa a kezem,azt jóvan.

 

Előzmény: ricsosz (30411)
bab1 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30417
"Elismerték, hogy szétkopott" ... az tényleg gyönge minőségre utal.
Erről a bodzatermesztésről írj már valamit, kertész vagyok, érdekelne.
Előzmény: dutra1000 (30400)
ricsosz Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30416

Azért 150 eft nem kéne többet...

 

szükösek a keretek...

Előzmény: fefe73 (30406)
dutra1000 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30415

Ja, és az utángyártott főtengely sokkal különbnek néz ki, mint a Stilh eredetije. Remélem tovább is fogja bírni. Az eredeti hajtókar úgy néz ki, mint amit kazánlemezből sajtoltak ki, szerintem nem kovácsoltvas.

 

Másik, a Biatorbágyi központban nem tudtak mit ajánlani erre a munkára, azok a pökhendi suhancok.

Én kereskedelemmel is foglalkozom, de ha nincs megelégedve a gazda a műtrágyával, viszek neki ingyen kipróbálásra másikat is!!! Mellesleg elbeszélgetek vele, hogyan mit csinál, mivel foglakozik, kiket ismer stb...

Ha veszik a fáradságot a Stilh-nél a fiúk, és kicsit gondolkoznak is nem csak a garnacia elutasítása és a lánc, láncvezető árának levonása járna az eszükben. Elbeszélgethettünk volna, hogy 1000 ha bodza van az országban, amelynél ha különböző mértékben, de mindenki metsz láncfűrésszel is. Ha adtak volna egy kis-künnyű gépet grátiszba kipróbálásra, és bevált volna, akkor a bodzás szövetkezeti hírlevélben jó kis reklámot csináltunk volna!

034 AV Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30414

aha :)

egyszer széjjel szedtem még tavaly :D:D, és asszem raktam is fel képeket ide a belsejéről, csini kis jószág..

minden ismerősöm baszogat a faluba, hogy adddmmááááá el :)

de ajándékot nem adunk el :):)

Előzmény: Gypsy56 (30408)
wector81 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30413

Egy 1-es :)))

 

Najó, újabb motor, légöblítéses, és katalizátoros. Ja és nem 1,1-es bililánccal adják, hanem 1,3-al. Asszem ennyi. Ja és ha jól emlékelek, akkor rendesebb alkatrészekből van már, nem ukrán meg török csapágyak stb van benne. :)

Előzmény: 034 AV (30398)
pupák3 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30412
maradok enél megadom neki amijár holnap ránéznek a szervizen a karbira es keddtöl melo asztán látom mijenlesz volt regen a40 es husim aszt nagyon szeretem 3 évig használtam gond nélkul
Előzmény: fefe73 (30405)
ricsosz Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30411

Szia!

 

Álltólag 340 új már nincs....Mátra Agroban mondták...

 

100 fölött ezt tudom...

 

3 paci igen ezt is nézegettem... ahonnan lehet már van katalógus is...

 

Motorfürész javtó barátom a Sthilnél azt mondta ms 260...

 

Dolmarok most akcióban vannak asszem a 120-140 körül a 6400 as...

Sthil olyan 170 körüli a 310/390

Husit nem tudom sajnos nincs árlistám.

Oleo 947 99 eft... számomra ismeretlen...

 

Másik kérdés.. lánc élezés hol tanulhatom meg vagy van olyan készlet amivel én is meg tudnám.. kicsit cink hogy sok minden megy de ez nem...

láncfürész élező gép nem pálya..

 

 

Előzmény: wector81 (30402)
LandCruiser Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30410
Mert gépgyilkos vagy. :):)
Előzmény: fefe73 (30401)
wector81 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30409
Várjá', most próbál ébredezni az általam beírt 100-120ezer forintos döbbenetből :)
Előzmény: fefe73 (30406)
Gypsy56 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30408
Újabb, pörgősebb motor van benne .
Előzmény: 034 AV (30398)
Gypsy56 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30407
Gratulálok hozzá, jól választottál :-)Ahogy Fefe írta, egy igazi gonosz törpe, pörög, mint állat :-)
Előzmény: pupák3 (30397)
fefe73 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30406
Mennyit szánsz rá max?
Előzmény: ricsosz (30384)
fefe73 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30405
Első 3-4 tank 1:40 aztán mehet az 1:50 nyugodtan.Én is xp-t használok mindegyikbe,nincs vele semmi gond.Azt megfigyeltem hogy nem szereti egyik gépem sem ha 1:40-nél sűrűbbre keverem,a 365-ös még az 1:40-et sem,csakis 1:50-nel hajtom mert különben füstöl.De különben ezt adja meg a gyár,és jó is az úgy,csak maradj ennél az olajnál,szerintem nem kirívóan drága.
Előzmény: pupák3 (30399)
Atyus 77 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30404
Ez is olyan .....
Nekem rögtön az volt a bajom vele, hogy a légszűrőt csak komoly birkózás árán lehet lehúzni a tőcsavarjáról .:( ....Már-már sajnálja az ember a légszűrőt ....
Ez azért van mert a szűrő mögötti műanyagot túl közelre tervezte a Cínai mérnökúr. :)

A megoldás az lesz hogy a tőcsavart átrakom a fedélcsavarba fixen ,..és a karbiba lesz csavargatva....
Előzmény: bab1 (30393)
LandCruiser Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30403
Nem tudom mi a különbség köztük. SZERINTEM valami minimális lehet.
Előzmény: 034 AV (30398)
wector81 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30402

Szia ricsosz!

Ha a 45cm vágóhossz alap kéne, hogy legyen, sőt, nem lenne hátrány, ha eleve ekkora lappal kapnád a gépet, akkor sok esetben vásárláskor kell megkérni az eladót, hogy a gyárit cserélje le ekkorára, mert a legtöbb gépet max 40-es lappal adják. Pl az általad említett Husi 340-et is.

Ami a 45-ös lapot elbírja, az legalább 40-42ccm legyen, de inkább 45 és 2,7-3LE körüli minimum.

Ennek megfelelnek az alábbi gépek:

Husi: 340, de inkább 345-től.

Stihl MS-230 vagy 250-től.

Dolmar PS-420C, de a PS-460 alapból 45-ös lappal van szerelve.

Oleo 947-től.

Árban lövésem sincs, hogy most hol állhatnak a gépek, majd otthonról körbenézek, de 100 környékétől fölfelé kell gondolkoznod, márkásat akarsz!

Én - enyhe elfogultságból - a PS-460-as Dolmar-t tudnám javasolni, ez most 120e.-

Stihl sztem drága, Husi meg nem tudom hol áll most.

Oleo 947 van 90valamennyiért, nem tudom, mekkora lap van rajta, de Oleo-val meg lehet talán beszélni, hogy 45-ös legyen rajta! :)

Üdv_w

Előzmény: ricsosz (30382)
fefe73 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30401
Simán ki lehet vele venni.Egyszer-kétszer,de igazad van mert tényleg nem erre való.Én az ms 170-nel bejáratásnak kivettem 4db 40 centi átmérőjű barackfát és fel is vágtam.Az égvilágon semmi baja nem lett,azóta is megy az új gazdájánál.De ha nálam marad még egy két hónapig már tutira a bontóban lenne:-))))))Nem nekem tervezték:-)))))))
Előzmény: LandCruiser (30396)
dutra1000 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30400

Én sem magam találtam ki, hogy Stiht veszek hanem megkérdeztem más bodzásokat. Ők ajánlották nekem, de az övék régebbi gyártású volt. Lehet azóta távolkeleti cuccokból dobják össze.

A Stihl cég szervízszolgáltatása kritikán aluli. Mikor tönkrement nekem kellett elvinni biatrobágyra, mert a szevizes nem merte felvállani a garnciát! Ki kelle volna cserélni az egész blokkot! ez volt a harmadik Stilh MS170-em.  Elismerték, hogy szétkopott, és visszaadták az árát, de lovonták a lánc, és a láncvezető árát!!!

Fel akartak ajánlani, egy másik Stilh-t, de megkérdeztem milyen megoldású a főtengelye, szinte ugyan az a tengely, hajtókar, csapágy kombináció volt, tehát nem kellett!!! (Az első kettőnek a főtengelye hullott szét)

Egyébként a két szétment Stilh-t felújítottam utángyártott cuccokkal, és ha hárman-négyen metszünk befogjuk azokat is. Tartaléknak használjuk, és nagyapámnak szoktam vele tüzifát darabolni.

Én nem vagyok-voltam Stilh párti, de nagyon nagyot csalódtam bennük, pedig csak Stihl olajjal, Stilh alkatrészekkel használtam, és szétesett, ráadásul metszéstől. A harmadiknál jól átnézték, de nem találtak kibúvót a garncia alól, és szerencsém volt, mert pár nap múlva lejárt volna.

Tegnap elkezdtük a metszést mindkét Makita/Dolmar DCS230T/PS220TH ment kb. 6 órát. Jó velük dolgozni. Szezon előtt átnézettem a szervízzel! Itt nem pökhendien kezetűltek, hanem ügyfélnek!!!

Nem tudom, hogy a rövidebb láncvezető (Oregon) miatt, de a lánc (Oregon) sem nyúlik úgy mint a Stilh 1.3-a. A láncvezető pedig egy év után sokkal jobban néz ki mint a Stilh 1.1-ese. Amúgy szerintem nem szabadna 1.1 lánc-láncvezetővel arulni a Stilh-t sem, mert még tüzifaaprításnál is nyúlik, semmire való!

Ja és a Makitával kevesebb üzemanyaggal több fát tudok megmetszeni. Bár ez lehet a 0,8 Le különbség miat van. 

Előzmény: bab1 (30385)
pupák3 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 30399
köszi a jotanácsot megfogadom te hanyas kevereket használsz a 235 ben és mijen olajat en megvetem bele az xp olajat meg agyári láncolajat
Előzmény: fefe73 (30395)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!