Keresés

Részletes keresés

kertlap Creative Commons License 2018.07.31 0 0 3005

Csak az számít, hogy tejsav van a tejben. Az pedig mindegy, hogy házi tejről van-e szó.

Előzmény: iimi (2997)
kertlap Creative Commons License 2018.07.31 0 0 3004

A zsurlófőzet megelőzésre jó. Erősíti a sejtfalat. Ilyenkor már nem sokra mész vele. Én Organit réz-kén lombtrágyát használok. Hozzákeverek Biopajzs lombtrágyát. Talán mostanra azt mondhatom, hogy látszik, hogy szűnnek a tünetek. Igaz, hogy minden fertőzött részt azonnal levágok. És az is igaz, hogy hígításnak zsurló vagy csalánteát használok víz helyett. De az utóbbiakat a szezon kezdetétől.

Előzmény: SzucsCsaba (3003)
SzucsCsaba Creative Commons License 2016.05.10 0 0 3003

Van valakinek tapasztalata gyümölcsfák zsurlófőzettel való permetezésével gombás betegségek ellen? Van bármilyen hatása utólag? Vagy inkább csak megelőzésre alkalmas? Érdemes vele próbálkozni?

Törölt nick Creative Commons License 2016.02.25 0 0 3002

.

brigó001 Creative Commons License 2015.06.08 0 0 3001

Máskor csak a kártétel után tűnt fel, s akkor is meresztgettem a szemem ,most ezt az erkélyen ülve a fejem mellett láttam meg,  s talán ha fél mm, ez annak tűnik.

Előzmény: kemorgo (3000)
kemorgo Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3000

Bocsi, ez megütötte a szememet: "de sajnos láttam egy nagy takácsatkát".

Ezt hogy? Nagyítóval a szemed előtt permetezel? Vagy valami mást láttál esetleg, és azt gondoltad, ez az.

iimi Creative Commons License 2015.06.07 0 0 2999

Sajnos  repceolajas permetezéshez nem tudok hozzászolni, de németországban  sok gombaölő pemetszerben hatóanyagként alkalmazzák a repceolajat.

A  takácsatkátra nem tudok megoldást...

A fokhagyma néhány növényen perzsel, pl. a málna nem kedveli.

Előzmény: brigó001 (2998)
brigó001 Creative Commons License 2015.06.07 0 0 2998

Örülök és a tapasztalatod lelkesítő :) Átállok a tejesre.  Ma szodabikarbona és fokhagymaázalék permetezést csináltam,  de sajnos láttam egy nagy takácsatkát, arra a repceolajas permetezést használtam. Arra esetleg van más hatásos megoldás ami bevált? 

Előzmény: iimi (2997)
iimi Creative Commons License 2015.06.07 0 0 2997

Mikor mi van éppen, általában nem bolti tejet használok, hanem házit, mert azt szoktuk venni a termelőtől.

És van, hogy forralt van hogy nyers, nem tapasztaltam külömbséget a forralt illetve a nyers között, talán annyi, hogy a forralt lehet kicsit nagyobb arányban adni a vizhez ugyanugy mint a boltit.

Előzmény: brigó001 (2996)
brigó001 Creative Commons License 2015.06.07 0 0 2996

A tejes permetezés a másik ami felkeltette az érdeklődésem :) Csak össze kell keverni vagy forralni is kell?

Előzmény: iimi (2995)
iimi Creative Commons License 2015.06.07 0 0 2995

Szódabikarbóna engem is érdekelne, mert soha nem használtam, de a paradicsomra tudom ajánlani a tej víz keveréket 1 egyseg tej 6 egyseg víz ennél koncentráltab keverésnél én ugy láttam picit visszafogja a növényt, 2-3 hetente szoktam permetezni, kicsi kézi 2literes virágpermetezővel.

Mióta tejes permetezést használom nem volt gombabetegség nálam a paradicsomokon.

Előzmény: brigó001 (2993)
brigó001 Creative Commons License 2015.06.07 0 0 2994

A barackfákkal nem volt szerencsénk,  az első 15 év alatt több fát is ültettünk más-más részére a kertnek, de sajnos pár év után kipusztultak, ill. egy szétszakadt... Majd úgy 20éve Apukám a nálunk órabóra vagy nórabóra néven ismert alanyra oltott, s azóta minden jóra fordult.

brigó001 Creative Commons License 2015.06.07 0 0 2993

Üdvözletem fórumozók! Az lenne a kérdésem paradicsomra és paprikára használt e valaki szódabikarbónás permetet gomba ellen? Ha igen milyen arányban, mennyi időközönként érdemes?

Ranyu Creative Commons License 2015.06.04 0 0 2992

Köszönöm szépen a kimerítő választ és a linket is.:-) Utána nézek és -olvasok. Rossz nézni, ahogy ereje teljében lévő kajszi fáink pár hét alatt elpusztulnak.

Előzmény: Törölt nick (2990)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.04 0 0 2991

Ha tényleg érdekel a téma, látogass el a permetezés nélkül termeszthető gyümölcsök indexfórumra.

Nem túl látogatott, de sok egyébb ötletet, tapasztalatot lehet meríteni bio-módon termeszthető gyümölcsfa fajtákkal kapcsolatban.

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9218630

Törölt nick Creative Commons License 2015.06.04 0 0 2990

A Golden-vénuszt teljesen bio módon lehet termeszteni, mert még levéltetű sem volt (eddig) nálam rajta.

A kajszibarack fórumon tavaly flvetettem, és valaki utána nyomozott a neten.

Németországból érkezett, ott már sok éve forgalmazzák és ismerik. Német fórumozók leírása alapján is ellenáll a moníliának teljesen. 

A felnőtt gyümölcsfa (is) és a termése is csak közepes vagy kisebb méretű, tehát a régi nagyra növő 30 éves kajszibarackfáknál kicsit kevesebb hely kell neki.

Németben nagy Bio- és zöld- "mánia" van, ezért érdemes rájuk odafigyelni, újabb nemesítéseikre kiválltképp.

(Szintén ebből a forrásból, gyümölcse közuepes vagy kisebb méretű, de finom).

Sajnos a termését még nem kóstoltam, lévén az én három golden vénusz sárgabarackfám is  még csak csemetefa... 

:-(

Szerintem egy próbát megér, és ha bevállik, akkor átoltással, szemzéssel is lehet majd szaporítani.

Az ára valóban húzós, mert még a postaköltség is rájön... De van ami megéri az árát.

:-)

  Nem reklámként, tényleg, de ugyanitt árulnak Revita-őszibarackot. Az meg nagyon jól tűri a tafrinát, nálam az már 3-4 éve van, és 2 éve terem is.

Ha kell rakok róla fel képet, szép a termése, csak közepes méretű, de nagyon finom.

Tavasszal kicsit megkapja a levelei egy részét a tafrina, de ilyenkorra  már elmúlik, ellentétben a többi fajtával.

Soha nem permeteztem tafrina ellen, sajnos a levéltetű és a hangya viszont nagyon támadja, az ellen védekezni kell.

   illetve szintén ugyanitt árulnak egy (tafrinának teljesen ellenálló) kínai lapos őszit. No ez is van nekem már két éve, ezt sem a tafrina nem támadja,

(tavasszal 1-2 levél, de ennyi permetezés nélkül is), de ezt a levéltetű és a hangyák sem támadják, tehát teljesen bio-ban lehet tartani.

Ennek a termését még viszont nem kóstoltam, de idén már fogom, mert az egyik kisfán igen sok van...

Ennek a rendelésénél hangsúlyozni kell, hogy a tafrinának ellenállót kérem, mert van nekik sima kínai lapos is, ami nem tafrinaálló- és alapból azt küldik...

 

Végül ha már monília védekezés kapcsán került ez az egész szóba, van egy régi magyar fajta meggy is, a csengődi csokros, ami a moníliának teljesen ellenáll.

Ezt viszont minden második faiskolában lehet itthon is kapni, lévén régi magyar fajta. (A meggyfán is nagy pusztítást tud végezni a monília.)

 

Tudatos utánjárással, válogatott fajtájú rezisztens gyümölcsfák ültetésével pedig igenis megvalósítható a biokert.

És még vegyszerre sem kell majd pénzt kiadni, vagy töredékét. Meg a munkánk is sokkal kevesebb lesz.

Én egyébként vagy 5 évvel ezelőtt kezdtem kutatni és ültetni a különböző ellenálló, rezisztens, meg kevés munkával, permetezéssel

termeszthető gyümölcsfák után. Akkor volt egy gerincsérvem, és nem bírtam a kerti munkákat.

Szemléletváltásom volt. Nos azóta sokkal kevesebb munkát csinálok,-azért sajnos még így is sokat kell.

A gerincsérvem sajnos megvan, de valamelyest visszahúzódott, tehát sokkal jobb a helyzet.

Kímélem is mondjuk magam...   

 

Előzmény: Ranyu (2989)
Ranyu Creative Commons License 2015.06.04 0 0 2989

Szia! A gyümölcsét is kóstoltad már? Két kajszink ment ki az idén, ezért ősszel szeretnék venni csemetét, bár ez a venus igen húzós. Ha bioként lehet tartani és finom a gyümölcse, áldoznék rá.

Előzmény: Törölt nick (2987)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.04 0 0 2988

Ja igen, és virágzott is! Mert ez az ágrohasztó  monilía tavasszal a virágokon hatol be.

Úgyhogy csak ha virágzott is már a fa, akkor derül ki, mennyire ellenálló.

Előzmény: Törölt nick (2987)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.04 0 0 2987

Ezt is lehet. De ültethetsz már moniliának-ellenálló fajtát is, mert már van ilyen.

A neve Golden-venusz sárgabarack.

Én nem permetezem már évek óta a fákat, hanem megpróbálok rezisztenseket ülltetni.

Szóval idén Magyar kajszi ágvégeit megkapa nálam a monilía, és el is száradtak, de a Golden vénuszét nem bántotta.

És semmivel sem permeteztem, úgyhogy nem mese, valóban rezisztens a monilíával szemben.

Sajnos a legtöbb sarki faiskolában nem kapható, de itt igen:

http://www.sieberz.hu/termek/sargabarack-golden-venus-4/

Előzmény: Lakótelepi_kertész (2978)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.04 0 0 2986

Levéltetű ellen valamennyire hat, mert kipróbáltam....

Előzmény: varadyz (2980)
PRATHO Creative Commons License 2015.05.05 0 0 2985

sziasztok,

milyen rézkészítményeket használtok (szőlőben, kertben)?

 

-balu28- Creative Commons License 2015.05.01 0 0 2984

Nyugodtan megehetitek a saját termést, nem kell annyira félni a borostyántól. Komposztba azért nem ajánlják, mert a viaszos réteg miatt nehezebben bomlik le, de azért bele szoktuk tenni, van időnk kivárni. :)

Előzmény: caravelle_1 (2983)
caravelle_1 Creative Commons License 2015.05.01 0 0 2983

Sziasztok!

 

Azt szeretném kérdezni, hogy a borostyán mennyire mérgező? 

Mi most vettünk egy kis házikót, nagyon pici kert van hozzá, tele elvadult borostyánnal. Gyakorlatilag olyan sűrű mint egy talajtakaró. Elkezdtük írtani, mert szeretnénk pár konyhakerti növényt. Azt olvastam, hogy a borostyánnak igazán csak a felmagzott részei, a bogyók amik mérgezőek, ennek ellenére valami miatt a léveleit sem javasolják pl. komposztba. Nyilván hosszú évek altt a magok is belekerültek a talajba. 

Mi a helyzet végülis a borostyánnal? Ehető lesz így a paradicsom, uborka meg ilyesmik?

 

Köszi szépen, ha válaszoltok.

 

 

kedvescimbora vagyok Creative Commons License 2015.03.18 0 0 2982

Megvásárolta-e valaki a Biokontroll Hungária Bioporta füzeteiből valamelyiket? Hasznos könyv, vagy felejthető?

varadyz Creative Commons License 2015.03.15 0 0 2981

Parafinolajas vagy étolajos permetet hogy tudok készíteni házilag?

varadyz Creative Commons License 2015.03.13 0 0 2980

Hallottam valahol hogy egy faiskolás fószer mindig 1l 20%-os ecetet öntött 10l vízhez (2%-os ecetoldat) és azzal permetezte a fákat lemosózás gyanánt. 

Állítólag nagyon hatékony volt és nem voltak betegek a fák.

varadyz Creative Commons License 2015.03.13 0 0 2979

Monilia ellen vettem Cuproxat-ot ami a legkíméletesebb réz permetszer a kategóriájában. Ebből fogok csökkentett (fél adagot 20ml/10l) fújni a fákra vegetációban. 

Kíváncsi vagyok hogy megperzseli-e őket. A réz elvileg a leghatékonyabb szer a gombák ellen. Nagyon bízok benne. 

A növényvédős topikban nagyon győzködnek a felszívódó szerekkel kapcsolatban de megmondom őszintén idegenkedek tőle. Mondjuk lehet muszáj lesz beadni a derekam. Idén ki fog derülni.

Előzmény: Lakótelepi_kertész (2977)
Lakótelepi_kertész Creative Commons License 2014.04.28 0 0 2978

"Kajszinál a virágzás alatt két alkalommal permetezzünk tormalevél kivonattal monília ellen.

 A tormalevél kivonatot alkalmazzuk a szintén virágfertőző meggymonília estén is két alkalommal a virágzás alatt. A birset legalább három alkalommal kell permetezni monília ellen."

a beillesztett cikk innen: http://biokert.network.hu/blog/biokert-cikkei/gyumolcsos-apolasa

 

"A torma trágyalé megakadályozza a káposztafélék gyökérgolyva-fertőzését. A torma a monília ellen is véd (júliustól használjuk). A leveleket leforrázzuk és kevergetve áztatjuk 15 percig. Ezt a levet négyszeresére hígítjuk, és 7-10 naponként permetezzük. A tormát fák köré is ültethetjük. Fontos, hogy a moníliával fertőzött terméseket és lemetszett gallyakat is szedjük fel a földről és égessük el."

Ez pedig innen: http://bioblog.ucoz.hu/publ/novenyi_permetlevek/1-1-0-69

 

További növényi levekről szóló kis füzetecske letölthető itt:

http://www.scribd.com/doc/159218389/Biofuzetek-12-Sowa-Peter-Biolevek

 

Talán tudtam segíteni.

Előzmény: Lakótelepi_kertész (2977)
Lakótelepi_kertész Creative Commons License 2014.04.28 0 0 2977

Én úgy tudom, és valahol olvastam is, de ha hazaérek meg is nézem, hogy a torma jó monília ellen. A fokhagymában már nem vagyok biztos...

Előzmény: gomba2008 (2974)
unartis: Creative Commons License 2014.04.27 0 0 2976

nem írtam, csak a százszorszépet lepte meg a rozsda.

Komposztba be tehetem-e így, hogy rozsdás lett a levelük?

Előzmény: unartis: (2975)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!