Keresés

Részletes keresés

M.Zoli Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9720
Udv.

Ja.

Annyit hozzatennek a Sarlovagashoz, hogy Manstein fejebol pattant ki az otlet, de az otletenek a legfobb tamogatoja Rundstedt lett, es Hitler is akkor fedezte fel maganak a tervet, amikor Rundstedt menedzselte felfele. Rundstedt pedig nem eppen gefreiter volt.

Udv.
Előzmény: Törölt nick (9679)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9718
Hát, Dieppe volt a legnagyobb terelés a szövetségesek részéről. Képesek voltak feláldozni pár ezer embert, csak hogy bizonyítsák Joszifnak, hogy ,,nem lehet megnyitni a második frontot Európában"...

És azok az alakulatok nem jelentettek komoly tehermentesítést.
Előzmény: Törölt nick (9717)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9715
És tette ezt abszolute jogosan. Tudtommal a szövetségesek egyszer sem hajtottak végre stratégiai hadműveletet, ami tehermentesítette volna a Keleti-frontot. Ellenben a szovjetek hányszor kezdtek offenzívába az angolszászok kérésére és ezzel kihúzták őket a szarból?
Előzmény: Törölt nick (9711)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9713
Többször megpróbálták - nem ment nekik. Sehogy.
Ebben az is közrejátszott, hogy az ottani szakszon a háború kitörésének pillanatában még nem szerelték le avolt ,,Sztálin-vonal" erődeit(pontosabban erődített körzeteit). A legtöbb helyen még az államhatárt sem tudták átlépni.
Előzmény: Törölt nick (9709)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9707
Laci, létezik egy pontos leosztás, évekre lebontva az északon alkalmazott fegyverzetre (ípusra lebontva).
Előzmény: Némedi László __ (9706)
Némedi László __ Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9706

biztos, hogy ez a kérdés?

mintha eddig arról szólt volna, hogy ha nincs a Kola-félsziget (és azon keresztül az LL, és még délen is elvágják Sztálingrádnál a szállítási útvonalat, akkor az LL, hogy tudott volna jönni. Esetleg kérdés, hogy a Kolan mekkora erő harcolt (bár azokat, ha kell lehet evakuálni...

 

Mert ha az eredeti kérdésedet nézem, akkor arra nagyjából tudok válaszolni, hogy mennyi ellátás kellett az ottani erőknek, de hogy ebből mennyi az LL, arra nem biztos. Azt persze meg tudom nézni, mi ment itt át (LL) és logikusan mondhatjuk, hogy ami ott felhasználható, azt nem viszik tovább. Mondjuk ez talán meg tudom csinálni...

Előzmény: showtimes (9705)
showtimes Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9705
Ha arra tudsz adatot szerezni 42-43-ból, hogy a Kola-félszigeten és a Karéliában harcoló szovjet csapatok mennyi ellátást kaptak a hinterlandból és mennyit tett ki az LL aránya. Fegyverzet, muníció, élelem. Kiderülhet, hogy a Szu tudta-e volna pótolni az itt kieső mennyiséget, vagy sem?
Előzmény: Némedi László __ (9700)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9704
Na, akkor lesz két-három millió tonna is az az egymillió... :) Jóéjt!
Előzmény: showtimes (9702)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9703
Na de én is fekszem, alszom, meg most asszem kicsit megint túlfórumoztam magam, úgyhogy kis elvonókúra: április 1-én jövök vissza! :) Jó éjt!
showtimes Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9702
A Fekete-tengeri flotta fogyaszthatott rendesen, mert nagy szállítókapacitást nyomtak, előbb Odessza ellátása és evakuálása, utána Szevasztopol folyamatos szállítások, a Kercs-Feodoszija deszant... aztán a sok folyami szállítás sem csak árutonna km - hanem üzemanyag felhasználás is... vagy Távol-keletről északi szállítások, Csendes-óceáni túrák :) ugyebár belföldi, de különösen a külföldi hajózás.
Előzmény: Törölt nick (9698)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9701
A légierő fogyasztása a kérdés, mert a szárazföldi hadsereget nem hasonlíthatjuk a teljes Wehrmachthoz. Kell a légierő fogyasztása is, mert azért légierő nélkül (akármilyen alárendelt szerepet játszik is) nincs még hatékony védekezés sem, nemhogy ellentámadás.
Előzmény: Némedi László __ (9699)
Némedi László __ Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9700

na de most menjünk aludni, mert mögöttem van egy táncház is, és már kólát se akarok inni :))

 

ha kapok egy listát, hogy mit gyűjtsek ki (termelés és azok elhelyezkedése, LL számok és időbeli eloszlása, stb... akkor holnap talán lesz kedvem begyűjteni :))

 

(GM, és az a szovjet gyár kizárva, kivéve vodka/másodperc :) )

Némedi László __ Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9699
én a légierő valódi hasznosságát nem becsülném fel (ebben az időszakban), bár én nem vagyok repülős :)
Előzmény: Törölt nick (9698)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9698
A légierőt lehet alulbecsülted, és a flotta is fogyasztott valamennyi olajat (bár kétségtelenül töredékét a németnek).
Előzmény: Némedi László __ (9696)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9697
A teljesség igénye nélkül:

- a Barbarossa előtti felkészülési hiányosságok tömkelege, a figyelmeztetések figyelmen kívül hagyása

- a Barbarossa előtt kiadott "ne provokáljuk a németeket" parancsok

- Barbarossa alatti ellentámadások túlzottan ambiciózusak voltak, nem csak a németek lassítása vagy megállítása volt a céljuk, hanem mindjárt komplex ellentámadások, amik kivitelezésére a parancsnokaik (akkor még) képzetlenek és tapasztalatlanok voltak

- Kijev, minden tábornok és marsall vissza akart vonulni, csak Sztálin nem

- a téli ellentámadást is túl sokáig erőltették, amikor már látszott, hogy nem fog menni

- utána még sokáig erőltették az offenzívát, itt ugrik be Harkov

- a Rzsev-Szicsevka hadműveletben is számos taktikai szintű hibát követtek el, pl. Beljinél, sőt eleve Zsukovnak nem lett volna szabad erőket elvonnia onnan Velikije Luki felé
Előzmény: Némedi László __ (9695)
Némedi László __ Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9696
kicsit lehet több a szovjet (kellene a pontos gépesített csapatok száma, így számoltam: 200db ho*10tonna/nap*365, pedig lövész=7tonna, hk dandár 16tonna, lovasho=8tonna, stb...
Előzmény: Törölt nick (9694)
Némedi László __ Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9695

mondjuk ezek a számok számomra inkább azt mutatják, hogy Hitlernek kellett az olaj Bakunál, és szerintem inkább erre lehetett vak Sztálin, de persze Sztálingrád akkor is hiba volt német oldalról.

 

Ha már foglalkozunk azzal, hogy hindsight a németek miben hibáztak, és mi lett volna, ha nem, akkor szedjük melléjük a szovjet hibákat is (szövi hibákat pl LL előbb, intenzívebb második front), az értelmesebbnek tűnik számomra, mert láthatjuk, hogy ki cseszte el jobban, és az reálisabb mérlegelés, mint a német hibákat mind kijavítjuk, és még propellert rakunk a sapkájukra és bebizonyítjuk, hogy ők nyertek volna (persze).

Előzmény: Némedi László __ (9692)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9694
Nekem gyanús, hogy a Wehrmacht fogyasztása annyival magasabb, mint az oroszoké.

Igaz, hogy nekik többfrontos háborút kellett vívniuk, de akkor is nehéz elképzelni.
Előzmény: Némedi László __ (9692)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9693
Hmm, ez a műbenzin téma, erre biztos rá fog harapni otrantó is, ha erre jár... :)
Előzmény: Némedi László __ (9692)
Némedi László __ Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9692

egyébként megnézve a német termelést az importtal együtt és szintetizálással együtt ( :) ), soha nem tudták elérni a szovjet termelés szintjét (alulról).

41: 10m tonna

42: 9,5m tonna

43: 11,3m tonna

44: 6,8m tonna

 

a teljes Wehrmacht fogyasztása:

40: 3m tonna

41: 4,5m tonna

42: 4,4m tonna

43: 4,7m tonna

 

Törölt nick Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9691
Néhány kérdés:

- ha nincs LL (1942-ben talán már akkor is összeomlanak, de valszeg inkább az lett volna, hogy 1943-ban nem tudnak támadni, nincs nyári-őszi offenzíva)

- ha Sztálingrádnál okosabbak, és elvágják Bakut

- ha a Kola-félszigeten okosabbak
Előzmény: Némedi László __ (9689)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9690
Oké, akkor hadiipar nélkül, de szvsz a SZU-ban akkor már jóformán nem volt olyan civil szektor, ami ne lett volna hadifontosságú. Pl. mezőgazdaság.
Előzmény: Némedi László __ (9687)
Némedi László __ Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9689
komolyan úgy látom, hogy a nagy pörgésben szétfolynak a témák, jó lenne a fontos megnézendő témákat összefoglalni, mert túl sokat írtok :))
showtimes Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9688
Azért az is marha jól jött mondjuk a Kola félszigeten, különösen, hogy nem kellett Bakuból odaszállítani :)
A logisztikai problémákat ne becsüljük alá.
Előzmény: Némedi László __ (9684)
Némedi László __ Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9687
a civil szektort inkább sújtotta, hogy a benne dolgozók száma mintegy a felére csökkent (egyébként a civil szektor a civil szektor, pl mezőgazdaság, a hadiipar a hadiipar, pl harckocsigyártás :)) tehát a kettő nem ugyanaz ezen anyagok szerint :)
Előzmény: Törölt nick (9682)
showtimes Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9686
Ráadásul a nehéz egységek is csak az angolokra, meg néha a konvojokra figyeltek, egy-egy keleti portya inkább kivétel volt. Pedig offenzív akciókra is képesek lettek volna, különösen repülésre alkalmatlan időszakban, nyugodtan tűzcsapásokat mérhettek volna a tengerről Poljarníjra (flottabázis) és Murmanszkra, Arhangelszkre. A hajók rendelkezésre álltak hozzá.
Előzmény: M.Zoli (9677)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9685
Persze, azt nem akarták, hogy a németek kezére jussanak ezek. Ahogy egyébként a vízi erőműveket, acélműveket, kohókat, szénbányákat, stb. stb. is mind felrobbantották, ha nem tudták elszállítani őket.

De miután Sztálin 1941-ben olyan tévesen ítélte meg a fő csapásirányt, attól kezdve nem tartotta annyira fontosnak a déli hadszínteret.
Előzmény: showtimes (9683)
Némedi László __ Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9684
egyébként megnéztem a teljes LL petroleum szállításokat (amiben benne van a kerozin is) most nem gépelem be, kb 2,8millió tonna, és ennek a kb 3/4 43 végétől jött be, előtte olyan 100-150ezer tonna jött be évente. (lásd csak a kerozin termelést, vagy az általad citált számokat), szóval inkább a támadás időszakában jött (jól) a LL, de akkor kellett is... :)
Előzmény: Némedi László __ (9678)
showtimes Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9683
Azért fővesztés terhe mellett vigyázni kellett az olajkutakra.
Előzmény: Törölt nick (9680)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.06 0 0 9682
Azért ez is árnyaltabb, mert civil szektor = hadiipar, és más hadifontosságú ágazatok (pl. mezőgazdaság). Azaz Baku elvesztése, főleg ha még LL sincs, azért érezhető lett volna, de szerintem se akkora katasztrófa, amit legalább átmenetileg ne tudtak volna elviselni.
Előzmény: Némedi László __ (9681)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!