Keresés

Részletes keresés

showtimes Creative Commons License 2007.12.22 0 0 9275
Újságíró, aki történelmi témákba is szívesen bonyolódik. Inkább az atomprogrammal kapcsolatos írásairól ismert.
EG-k történetében nem hinném, hogy szakértő lenne. Ha valaki elolvassa, majd reagálhat.

A 30 millió szláv egyébként ígyis 3/4 "teljesült". Ugyanis a SZU emberveszteségének legalább 2/3-a szláv volt ( ukrán, orosz, belorusz), s ehhez jönnek a lengyelek, a jugoszlávok...
Előzmény: jamaica2 (9274)
jamaica2 Creative Commons License 2007.12.22 0 0 9274
 

Megjelent a einsatzgruppék működéséről egy könyv (A halál mesterei vagy ilyen címmel szerző Richard Rhodes), bár nem vettem meg, mert tömény gyilkosságok olvasása kissé felkavarna, de a hátsó borítóján olvastam a következőt:

(nem szószerint) A nácik nem álltak volna meg a zsidóknál mert  tervük volt 30 millióval csökkenteni a Kelet Európában a szlávok számát a betelepülések megkönnyítésére.

jamaica2 Creative Commons License 2007.12.13 0 0 9273
Apámnak Karácsonyra megvettem a Számvéber Norbert könyveket az Alföldi páncélos csata és a Kard a pajzs mögött. Az előbbit el is olvastam már és jónak találtam.
M.Zoli Creative Commons License 2007.12.13 0 0 9272

Udv.

 

Nemedi Laci keresere beteszem ide is.

 

http://www.ujszo.com/clanok.asp?vyd=20071213&cl=204631

 

Erdemes elolvasni.

 

Udv. 

Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.13 0 0 9271
Nem off topik.
A ,,Modeliszt Konsztruktor" lap cikkaiből vett illusztrációk. Megvan az összes hozzá vonatkozó cikk, beleértve a motoros szánok háborús szereplésének leírását.
Előzmény: qdz (9270)
qdz Creative Commons License 2007.12.13 0 0 9270
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.08 0 0 9269
Folyt.
..................
Talán az egyik legérdekesebb alak a névjegyzékbő, és hatósági megjegyzés sem semmi.

114. ,,Ptaxa", REMIZOV, Dmitrij Szergejevics.
30 éves, Moszkvai lakos, visszaeső bűnöző, többször állt bűnvádi eljárás alatt fegyveres rablásért, gyilkosságért, nemi erőszakért. Magas testalkatú, robusztus felépítésű; szőke hajú, világos szemű, többször eltört, ferde orrú; bal fülcimpája sérült, k.b. 10 cm hosszú vágásnyommal álkapcsán. Ujjain ,,partacskák" (tolvaj gyűrű-tetoválások). Ezeket valószínűleg savval eltávolították (égési nyomokra hasonlíthatnak).
Önként jelentkezett német szolgálatra; részt vett a szovjet állampolgárok megsemmisítésében. Befejezte a német hírszerzés Gomelben lévő iskoláját. Kiválóan bánik a késel, ismeri a boksz és közelharc fogásait; artisztikus, könnyen teremt kontaktust. 1942. decemberében bevetve a Vörös Hadsereg hátországában, diverzáns tevékenység céljából.
Figyelem!
Az elhárítás szervei tudomására hozandó, hogy az adott embert, különös veszélyességére való tekintettel, nem kell élve elfogni. Felkutatása esetén helyben megsemmisítendő.
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.08 0 0 9268
Folyt.
................
Pár szösszenet a füzet belsejéből
.................


80. ROMANOV, Ivan Kuzmics
45 éves, a Vorobji falu szülöttje, Malojaroszlavszkij járás (nem biztos), a Lopasznyinszkij Erdészeti élelmezési kooperativ üzletfelelőse ként dolgozott, a Szerpuhovi lovas-technikai parkban, Sztankovszkoj erdőgazdálkodási övezet; a Sztankovszkoj erdőgazdálkodási övezet munkástanácsának volt vezetője, középmagas, piknikus alkat, haja szőke, hátrafésülve hordja, szemei világosak, arca széles, kerek.
A német felderítés ügynöke. A Moszkvai megye Szerpuhovszkoj járásában lett beszervezve, az adott terület megszállásának ideje alatt.

(Anyaga az SzSzKSz NKVD OO-nál). /Az ,,OO" - Oszobij Otdel=Különleges Részleg - Z.I./

81. SZUVOROV, Ivan
50 éves, mordvin, a Moszkvai megye, Szerpuhovszkoj járásának Sztankovszkoj erdőgazdálkodási övezet lovas-technikai parkjában élt, írástudatlan; középtermetű, szikár testalkatú, barna hajú, szemei feketék, orra egyenes, arca hosszúkás, ajkai vékonyak, bajuszt hord. Van egy Klavdija nevű lánya.
A német felderítés ügynöke. A Szerpuhovszkoj járás megszállása alatt lett beszervezve.
(Anyaga az SzSzKSz NKVD OO-nál).

85. ,,Toszkin"
50 év körüli, egy ezred volt anyagellátó felelőse, a Vörös Hadsereg őrnagyi rangjában. A 2. csapásmérő hadseregben szolgálat. Középtermetű, tekintélytparancsoló megjelenésű, dagadt, őszülő barna hajú, a haját hátrafésüli, orra hosszú, vastag, arca telt, kerek.
A Sztrencs városában (Lettország) lévő felderítő iskola /német - Z.I./élelmiszerraktárának főnöke.

(Az anyaga az SzSzKSz NKVD Leningrádi megyei kirendeltségéáben).

89. CSERNISOV, Vlagyimir Joszifovics
35-37 éves, Moszkvai lakos, amatőr festő.
A német felderítés ügynöke. A Baranovicsi városában lévő német hadifogolytáborban tartózkodott. A táborban állandóan jelentette a németeknek a hadifoglyok hangulatát.
(Anyaga az SzSzKSz NKVD OO-nál).
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.08 0 0 9267
Folyt.
................


Adott N2137 névjegyzékben mellékelve a Szovjetunió ellen harcoló államok felderítő, kémelhárító és rendőrségi szervei ügynökeinek listája, amelyek bevetésre kerültek vagy bevetésre készítették elő őket a Vörös Hadsereg hátországában.
Az említett egyének felkutatása esetén le kell őket tartóztatni és azonnal jelenteni az SzSzKSz NKVD 2 igazgatóságának, hogy beszüntessék az adott személy további kutatásait.

Az SzSzKSz NKVD 2 igazgatóságának főnöke, Fedotov 3. rangú nemzetbiztonsági komisszár.

Az SzSzKSz NKVD 2 igazgatóság 1 részlegének főnöke, Tyimofejev nemzetvédelmi őrnagy.

N"2/1/1879
1943. január 27
Moszkva városa.
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.08 0 0 9266
Folyt/
.................


Az SzSzKSz NKVD 2 igazgatósága

N" 537 számú példány Szigorúan titkos

N'137 jegyzék
A Szovjetunió ellen harcoló államok felderítő, kémelhárító és rendőrségi szervei ügynökeinek listája, amelyek bevetésre kerültek vagy bevetésre készítették elő őket a Vörös Hadsereg hátországában.

1943, január.
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.08 0 0 9265
Van egy új szerzemény, amelyről néhányan hallottak, de még senki semlátta.
A híres, ,,SzMERS" számára kiadott ,,N"137 jegyzék". Nyilvánosan először Bogomolov írt róla az ,,1944 augusztusában" című könyvében. Sokáig mindenki azt hitte, hogy ez egy irodalmi túlzás volt.

Itt van most előttem. Beszereztem egy példányt. Ez, mint kiderül, nem egy névjegyzék, hanem dekádonként (három hónaponként) az NKVD és ,,SzMERS" alakulatok által kiadott névjegyzék a front-elhárító szervek, SzMERS operatív munkatársak és rendőrök számára.

Nos, így néz ki (pár részlet). Van még egy érdekesslég,de arról később.

537 (példányszám)

SZIGORÚAN TITKOS!
Amennyiben fennáll az ellenség általi elfogás veszélye - azonnal megsemmisíteni.

N"137 jegyzék"
Oscar2 Creative Commons License 2007.12.05 0 0 9264

Némedi László, showtimes:

Köszönöm a segítségeteket, megpróbálok még utánakeresni a témának.

 

Üdv.

 

 

showtimes Creative Commons License 2007.12.04 0 0 9263
A nyugati kimutatások se német precizitásúak:)

A franciák 1945 novemberi összesítése szerint 81 táborban ad számot magyar foglyokról, az adott időben T.B. Poatiersben volt, s a lista 790 magyar tisztiiskolást említ, állítása szerint viszont más alakulatok katonái is voltak ott, becslése szerint olyan 2000-ren... van olyan tábor, ahol nem is említenek létszámadatot. Másik francia doksi szerint 1946. jún.1-jén délután 5 órakor indult az utolsó magyar hadifoglyokat szállító szerelvény hazafelé, a szerző birtokában lévő dokumentumok szerint pedig egy hónappal később is indult még magyar fogolyszerelvény Franciaországból... (i.m. 114.o.).

Jah, s egy "apróság", ami elkerülte a kutatók figyelmét, s ezért is szoktak jóval kisebb adatot megadni a valós kinnmaradtaknál: nevezetesen a Wehrmachtba és SS-be besorozott magyarországi svábok, akik haza akartak jönni, mindd magyarnak vallották magukat. A hazatérők létszámában szerepelnek is, viszont a kimenőkében nem, mivel nem a Honvédség kötelékében kerültek nyugatra!
Előzmény: Némedi László __ (9258)
showtimes Creative Commons License 2007.12.04 0 0 9262
A már idézett mű említ adatot, nyugaton elhunyt, vagy nyomtalanul eltűnt magyar katonák száma 40-50 ezer, ebben benne vannak a bombázások áldozatai, a hadi eseményekben elhunytak, a sebesülésbe belehalt, betegségben elhunytak, fogolytáborokban elhunytak. Utóbbiról adatot nem láttam, de mivel beszéltem angol, amerikai és francia foglyokkal is, voltak, de szerencsére nem tömeges.
Előzmény: Oscar2 (9256)
showtimes Creative Commons License 2007.12.04 0 0 9261
Te is tudod, hogy az 5.000-ről volt szó, anno a légiósokat is ezzel kapcsolatban hoztam fel. Ha számot kérsz, egyébként én a 60-70-ezret mondanám ( ebben a honvédtől a csendőrön át a leventéig mindenki benne, aki fogságba esett és nem jött haza), de ugyebár tényszámok valóban nincsenek, csak ráutaló adatok. Beszéltem a témával foglalkozó kutatóval is, nem mert még becslésbe se bocsátkozni.

Ha sikerülne összeszedned, nagyobb szakmai felhördüléssel járni, mint Ercsi. Persze kinek a pap kinek Ercsi :)
Előzmény: Némedi László __ (9257)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.12.04 0 0 9260
áá, hagyjuk, nincs kedvem a kedvenc kutatásaimat hátrábbsorolni, mondj egy számot és elhiszem neked...
Előzmény: Némedi László __ (9257)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.12.04 0 0 9259

http://en.wikipedia.org/wiki/Eisenhower_and_German_POWs

 

ha ugyanez az arány volt a magyarokra is, akkor lehetett akár pár ezer is, de ez hasraütésszerű becslés...

Előzmény: Oscar2 (9256)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.12.04 0 0 9258

hát eddig csak becsléseket olvashattunk még a fogságba esettekre is, így gondolom pontos kimutatás nincs. Persze nem lehetetlen, hogy vannak pontos nyilvántartások, de eddig se a kinti magyar kutatók, se a Mo-i magyar kutatók láthatóan nem jártak szerencsével.

Ráadásul a három nagyhatalom különböző levéltáraiban kellene kutatni. Az amerikait még el tudom képzelni, hogy meg tudom pingetni, az angol már kétséges, a franciával a nyelvtudásommal is gond van :)

Előzmény: Oscar2 (9256)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.12.04 0 0 9257
a 12000 belül volt a becsült számon (5-25000), tehát nem cáfolat. A forrás forrását persze nem hoztam, de legalább komoly forrást adtam meg (ami általában elég jó szokott lenni). Szóval amíg valamelyikünk nem kutat egyes számok után (gondolom az én leszek, eddigiek alapján), addig nem lesz pontosabb számunk.
Előzmény: showtimes (9255)
Oscar2 Creative Commons License 2007.12.04 0 0 9256

Van esetleg adat arra vonatkozóan, mennyien haltak meg nyugati hadifogságban?

 

Üdv.

Előzmény: Némedi László __ (9214)
showtimes Creative Commons License 2007.12.04 0 0 9255
Mellesleg a nyugaton maradt, általad hozott, minden realitást nélkülöző állításra írtam viccesen. Ugyebár te se hoztál forrást, hogy a lexikon honnan vette ezt a blődséget... mikor biztos, hogy nagyságrendi tévedés van mögötte. Ennek cáfolására viszont említettem a klegenfurti központú honvéd egyesületet, amelynek 12000 tagja volt (tag pedig csak egykori frontkatona lehetett).
Egyébként természetesen érdekel mennyi magyar állt be a légióba a nyugaton maradtak közül. Különösen, ha a sikerülne megtudni a vissza- majd elcsatolt területekről származókat is.
Előzmény: Némedi László __ (9254)
Némedi László __ Creative Commons License 2007.12.04 0 0 9254
mellesleg a te állításodból indultunk ki, hogy mennyi magyar került a légióba, legalább drukkolj, hogy Zicherman tudjon számokat hozni, ha már más forrást nem hoztál.
Előzmény: showtimes (9252)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.04 0 0 9253
Az egy kicsit más tészta. Ugyanis a LE kötelékében francia hivatalosan nem szolgálhat (tisztek kivételt képeznek) ezért írják be őket francophone-nak (francia-ajkúaknak), aza svájcinak, belgának, andorainak, kanadainak, monacoinak, észak-olasznak.
A mi szakaszunkban a 12 francophonból, mint kiderült, csak egy volt a valóságban kanadai.
Előzmény: showtimes (9252)
showtimes Creative Commons License 2007.12.04 0 0 9252
Érdeklődéssel várom, különösen, mivel tudtommal elég nagyvonalúan kezelték a hovatartozást, például a franciák lazán belgának, svájcinak, vagy kanadainak mondták magukat és az került be a nyilvántartásba :)
Ezek alapján kíváncsi vagyok hogyan igazodtak el pl. a mi térségünkből érkezők közt.
Előzmény: Zicherman Istvan (9251)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.04 0 0 9251
Igen, de mi a megyarokról beszéltünk a LE kötelékében. Az meg már 1945 tavasza.
Úgyhogy várjuk az adatokat.
Mabbelle írta, hogy rendkívül pontos statisztikái vannak a LE-nek, ezért reménykedem, hogy első kézből kapott információnk lesz erről. (Nem vagyok biztos, hogy kirakhatjuk ide, de amint megvan privatban szetküldöm.)
Előzmény: showtimes (9250)
showtimes Creative Commons License 2007.12.04 0 0 9250
"Haborus vesztessegei a legionak gyakorlatilag 1943 ota nem voltak (nagyszamuak), mivel a szovetsegesek oldalan csupan a 13. feldandar harcolt" -írtad. Nos, az idézett 5. (indokínai) ezredet igen megszorongatták a japánok 1945-ben, a maradéka érkezett csak meg Jünanba, leharcolva.

Tudomásom szerint a légiósok döntő többsége európai volt az idézett időszakban is, kis része pedig amerikai - ázsiai kevés, tehát a feltöltésnek is nyilván ebből a körből került ki.
Előzmény: Zicherman Istvan (9248)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.04 0 0 9249
Milyen idoszakban? Nem mindegy, hogy 1945 elott toltottek fel az alakulaot, 1945-47 kozott, vagy utanna.
Előzmény: showtimes (9245)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.04 0 0 9248
Ne forgasd ki a szavaimat.
Komoly vesztessegekrol beszeltem. A 13. féldandáron kivul a haboru alatt egyik sem szorult olyan intenziv feltoltesre, es nem az europai taborokbol toltottek fel allomanyukat.
Előzmény: showtimes (9243)
showtimes Creative Commons License 2007.12.03 0 0 9247
43 után , természetesen.
Előzmény: showtimes (9243)
showtimes Creative Commons License 2007.12.03 0 0 9246
bocs, nem az angol, a francia.
Előzmény: showtimes (9245)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!