Keresés

Részletes keresés

otranto Creative Commons License 2006.08.15 0 0 5858
"mi magyarok a szövezségesek helyében mondjuk inkább Itáliára szavaztunk volna.."

Churchill is inkább a Balkánt preferálta, de FDR és Sztalin véleménye erősebb volt a partraszállás kérdésében.
Előzmény: - duplagondol - (5857)
- duplagondol - Creative Commons License 2006.08.15 0 0 5857
Ez viszont még mindig majdnem annyi, mint ami Normandiában volt, mi magyarok a szövezségesek helyében mondjuk inkább Itáliára szavaztunk volna..
Előzmény: showtimes (5856)
showtimes Creative Commons License 2006.08.14 0 0 5856
Megtaláltam a C hadseregcsoport adatbázisát, nos: " By the end of 1943, a reinforced German army consisted of 23 divisions; 215,000 troops engaged in the south and 265,000 in reserve in the north." - vagyis a németek teljes létszáma nem érte el a csúcsidőszakban ( 44 február) a félmillió főt. ( http://members.aol.com/Custermen85/Units/GermanOrg.htm )
Előzmény: showtimes (5855)
showtimes Creative Commons License 2006.08.14 0 0 5855
Kizártnak tartom, hogy egyszerre közel 1 millió német katona tartózkodott volna bármikor olaszban. Szerintem a felével is elégedett lett volna.
Az olasz fronton végig korlátozott erőket alkalmaztak, Szicíliában pl. 40 ezer német és 60 ezer olasz katona harcolt. Az olasz kiugrás után érkeztek ugyan csapatok, de a félmilla is csak a Salói Köztársaság kisegítő csapataival jött össze szerintem.
Előzmény: Törölt nick (5853)
Maotai Creative Commons License 2006.08.11 0 0 5851
thx.
Előzmény: showtimes (5850)
showtimes Creative Commons License 2006.08.11 0 0 5850
Egyébként nem túl ismert, de dobtak át csapatokat a keleti frontról Normandiába, emlékezetem szerint 4 hadosztályt - ami nem túl sok, viszont minőségi csapatokat - pl. Lemberg térségéből a 9. és 10. SS. pc. Ho- okat, amelyeket menetből harcba vetett Rommal, s ezzel keresztülverte az angolok egyik Caen ellen indított offenzíváját egy szárnytámadással.
Egyébként a magyar vasúti csomópontokat a partraszállás kezdete előtt ingabombázással pont a csapatátcsoportosítások megakadályozása miatt támadták az amik ( pl. Szolnok, Debrecen). A jelentős pusztítás ellenére a jól kiépített magyar vasúthálózatot átmenetileg sem tudták megbénítani.
Előzmény: Maotai (5848)
Maotai Creative Commons License 2006.08.11 0 0 5849

mert lehet úgy értelmezni, hogy Caen elfoglalásának időpontjában kérdezi a teljes szövetséges haderőt...

 

Igen, pontosan...

Bocsi, ha félreérthető voltam 

Előzmény: Némedi László __ (5845)
Maotai Creative Commons License 2006.08.11 0 0 5848

Szia Laci,

 

úgy értettem, h az inváziónak ezen stádiumában, tehát, mikor már (feltételezésem szerint) elegendő túlerő állt rendelkezésre az alliesnek a további térnyerésre.

 

De amúgy nem a helyi erőviszonyok miatt kérdeztem, hanem, mert az előzőekben felvetődött, h a köztájékoztatás mennyire asszimetrikus a keleti front rovására.

Előzmény: Némedi László __ (5846)
showtimes Creative Commons License 2006.08.11 0 0 5847
majd megmondja, bár szerintem elég tűrhetően lehatárolható ( operation goodwood ), Kanadai II. HDT, Brit VIII. HHT. ,- kontra német I. SS Pc. HDT.
A támadást a tüzérség kezdte, a flotta lövegei folytatták, majd jöt a RAF... A kanadaiak betörtek a városba, a brit nyolcasok a balszárnyon áttörve legyezőszerűen szétnyíltak, Klugenak nem maradt más választása, a bekerítés elkerülése érdekében visszavonta a csapatokat a városból.
Előzmény: Némedi László __ (5846)
Némedi László __ Creative Commons License 2006.08.11 0 0 5846
Ha pedig Caen, mint hely érdekli, akkor pontosan mit jelent Caen (és körzete)?
Előzmény: Némedi László __ (5845)
Némedi László __ Creative Commons License 2006.08.11 0 0 5845
értelmezés kérdése, ezért kérdeztem, hogy pontosabban kérdezzen, mert lehet úgy értelmezni, hogy Caen elfoglalásának időpontjában kérdezi a teljes szövetséges haderőt...
Előzmény: showtimes (5844)
showtimes Creative Commons License 2006.08.11 0 0 5844
Ezek nagyjából ismertek, még egykori szakdolgozatomban is van jó pár összesítés Normandiáról.:)
Topictársunk viszont Caent emlegette ebben az esetben viszont értelmezésem szerint a CAEN TÉRSÉGÉBEN bevetett német és szövetséges csapatokról van csak szó. Ami az összesnek ugyebár csak egy része.
Előzmény: Némedi László __ (5843)
Némedi László __ Creative Commons License 2006.08.11 0 0 5843

Zetterling: Normandy 1944

 

Június végén:

kb 300.000 német

kb 800.000 szövetséges

 

 

Július végén:

 

380.000 német volt Normandiában

 

812.000 amerikai+ 640.000 brit katona

 

 

Augusztus végén:

kb 600-700.000 német

és több mint 2.000.000 szövetséges

 

 

tehát míg a szovjetek a puszta túlerővel győztek, addig a szövetségesek nem... ...csak vicceltem :)

Előzmény: showtimes (5841)
Maotai Creative Commons License 2006.08.11 0 0 5842
showtimes Creative Commons License 2006.08.11 0 0 5841
Össze lehet adni hadosztályonként a Monty alá rendelt csapatokat, meg a szemben álló németeket. Szerintem vannak is ilyen kimutatások, elsöbbrő fölényben voltak a szövetségesek élőerőben és technikában is.
Előzmény: Maotai (5839)
Némedi László __ Creative Commons License 2006.08.11 0 0 5840

pontosabb kérdést kérek :)))

 

A Zetterling könyvben van egy jó grafikon erről...

Előzmény: Maotai (5839)
Maotai Creative Commons License 2006.08.11 0 0 5839

Mekkora létszámú volt az allies sereg mondjuk úgy Caen bevételekor ?

(csak a  francúzokról vannak adataim)

 

Más :

már jeleztem korábban a mai talit neked, de nem reagáltál....

Előzmény: Törölt nick (5838)
showtimes Creative Commons License 2006.08.08 0 0 5837
Van egy a légvédelmi tüzérséggel kapcsolatos kérdésem: nagy számú löveg zárótüze esetén hogyan döntötték el, ki érte el a végzetes találatot? Illetve, ha több ilyen volt, akkor megosztott győzelem itt is volt, mint a repülőknél?

RhB Creative Commons License 2006.08.07 0 0 5836

Szerintem is jó ötlet ez az oldal, sajnos időhiány miatt éppen csak belekukkantottam a hajókba (én inkább ehhez értek) meg a repülőkbe. Egy-két észrevétel:

 

Repülők: nagyon egybefolynak az egyes típusok leírásai, jobban ki kellene emelni a típusneveket.

 

Hajók:

1) a rombolónál lévő fotó... hmmm... szóval érdekes... :-)))

 

2) sajnos az egyes hajók történetét is csak gyorsan átfutottam, de ha már a Lexington-nál megemlíted a róla elnevezett Essex-osztályú hajót (ex-Cabot), akkor ezt a Yorktown-nál is illene (ex-Bon Homme Richard), meg a Hornet-nél is (ex-Kearsarge). Ez egyébként bevett szokás az amcsiknál.

 

3) az amcsi hajók nevének szerves része az azonosítószám, ezt is jó lenne feltüntetni, tehát a fent említett hajók esetében:

 

Lexington (CV-2), az Essex-osztályú CV-16

Yorktown (CV-5), az Essex-osztályú CV-10

Hornet (CV-8), Essex-osztályú CV-12

Saratoga (CV-3)

Enterprise (CV-6)

Iowa (BB-61) stb...

 

Ez pont a duplán kiadott nevek miatt lényeges (legalábbis szerintem), gyakran igen komolynak tűnő források is keverik ezeket a hajókat, pl. az 1942-ben elsüllyedt Hornet mellé az Essex-osztályú hajó képe és adatai...

 

4) jó lenne az elsüllyedés dátumát mindegyik hajónál megadni, mert pl. a Hornet-nél és a Lexington-nál is csak a hónap van megadva

 

Egyelőre ennyi, a többi történetet meg az adatokat még nem néztem át...

Előzmény: Angels of Death (5827)
Némedi László __ Creative Commons License 2006.08.07 0 0 5835

lehet, hogy rosszul emlékszem... ...az angolok viszont biztos, hogy most fizették ki (2%-os kamatot fizettek, tehát nem akkori dollárban fizetik vissza). Oroszország talán most egyezett meg a visszafizetés ütemezéséről... (bár már bizonytalanodok, ki mikor mit fizet vissza :)))

 

Előzmény: tomcat73 (5834)
tomcat73 Creative Commons License 2006.08.07 0 0 5834
Én azt olvastam, hogy nem fizették ki. Bár az is igaz, hogy angyon pontos nyilvántartást vezettek ők is arról, hogy mit is kaptak de fizetni nem nagyon fizettek. Meg az a másik milyen árfolyamon fizetnének. Mert egy 1942-es jenki dollár talán a 10-szeresét is éri a mainak:)
Előzmény: Némedi László __ (5833)
Némedi László __ Creative Commons License 2006.08.07 0 0 5833
most valamikor fizették ki a teljes számlát, tehát teljesen visszafizették (ők)
Előzmény: showtimes (5832)
showtimes Creative Commons License 2006.08.07 0 0 5832
Egyik se vethet nagyon a másik szemére semmit, mivel egyik technikát adott, a másik embert. Kinek mi volt... Egyébként a Szu is gondolom csak egy részét fizette ki aranyban, még mentek a szállítások, vagy végül rendezték a számlát?
Előzmény: Némedi László __ (5831)
Némedi László __ Creative Commons License 2006.08.07 0 0 5831

Ezen a fórumon elég korrekt beszélgetéseket folytattunk Lendlease-ről, viszont ha olvasol amerikai fórumokat, ott néha vérforraló az előadás módjuk (nyugaton keményen harcoltak SS-szel, Tigrisekkel szemben, keleten meg az LL-lel nyerték meg a háborút, tehát az ő contribution-uk a nagyobb).

Erről csak az jutott eszembe (eddig sajna nem jutott eszembe :))) a szovjeteknek minden csatáért pénzt kellett volna kérniük (pl Ardennek időszakában a keleti hadműveletet (jan12) pénzért kellett volna elindítani). Mert miért csak a hadianyagokért lehet pénzt kérni, a hadi "szolgáltatásokért" miért nem? :)))

showtimes Creative Commons License 2006.08.07 0 0 5830
Ajánlom figyelmedbe a szakirodalmat, mindent megtalálsz benne. Elég jól feldolgozott téma. Ha a szakkönyvek nincsenek meg, s nem akaródzik könyvtárba menni, akkor goolizz, neten is biztos vannak cikkek, még magyarul is, de angolul, németül, oroszul biztos, hogy részletes szakanyagok is. Ha annyira érdekel a téma gondolom nem vagy rest foglalkozni vele.
Előzmény: frodo555 (5829)
frodo555 Creative Commons License 2006.08.07 0 0 5829

Szervusztok!

 

Berlin ostromáról szeretnék töménytelen információt kapni (bevetett egységek, veszteségek mindkét oldalról stb.)!

imagefactory Creative Commons License 2006.08.07 0 0 5828
Szia! az ötlet jó -ilyen oldal magyarul - de a megvalósítás már kevésbé. Engem rettentően zavar, h alig lehet olvasni a háttér miatt. Üdv.
Előzmény: Angels of Death (5827)
Angels of Death Creative Commons License 2006.08.06 0 0 5827
Hi! Én indítottam egy 2. vh-s haditechnikáról szóló oldalt. A címe: www.kozos1974.fw.hu Ez külföldi technikai oldal, a magyar tech egy másik oldalon lesz. az oldal még nem teljes, de hamarosan remélem, hogy meglesz.... Van fórum is, regeljetek és írjatok...
otranto Creative Commons License 2006.08.05 0 0 5826
Maga a történet Gosztonyi : A Magyar Honvédség a második világháborúban c. művében is szerepel.
Előzmény: tomcat73 (5816)
BernádDénes Creative Commons License 2006.08.05 0 0 5825
Sziasztok!

Nemreg hivatalosan is beindult az uj forumom, amelyet fokent Magyarorszag 2. vh-s szereplesenek targyalasa vegett inditottam: http://denes.us/forums/YaBB.pl
Termeszetesen mas idoszakok, ill. temakorok is erintve lesznek.

A forum nyelve angol, de barki hozzaszolhat, aki minimalisan tud angolul. Ha szukseges, segitek az angol nyelvu szoveg "atfesuleseben".

A forum kulalakja, ill. felosztasa nem vegleges, ezert kernem a velemenyeket a megfelelo rovatba beirni.

Remelem, hogy ezzel a forummal a magyar hadtortenelem jobban ismertebb lesz a nem magyar anyanyelvuek koreben, es a megfelelo modon lesz bemutatva.

Varom a feliratkozasotokat, ill. a hozzaszolasaitokat!

Denes

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!