Keresés

Részletes keresés

CsRG Creative Commons License 2016.12.30 0 0 100548

Szia!

Neked is köszönöm.

Sőt azt,hogy a Gunzét is emelinteted azt külön.:-)))

Nagyon régen még én is foglalkoztam makettezéssel.

De csak nagyon amatőr szinten és emlékeim szerint sokat olvastam a Gunze festékekről.

Csak jókat írtak.Nekem sajnos nem volt akkor alkalmam kipróbálni.

Akkor még nem lehetett csak úgy rendelgetni a neten.Maradt a helyi játékbolt

a maga Humbroljával.Főleg,hogy akril és nincs olyan szaga.Jó megoldás lehet.

Üdv!

 

Előzmény: Milos Grimasz2 (100541)
CsRG Creative Commons License 2016.12.30 0 0 100547

Szia!

Köszönöm a pontos leírást.

Valószínű,hogy a Te megoldásodat választom én is.

Gondolkodtam a nagyobb tartályos kompresszoron de még nem vagyok bent biztos.

Ha nem kell sokat várni arra,hogy feltöltődjön akkor az lesz.

Viszont veszek egy olcsóbb pisztolyt is a támfalakhoz és a nagyobb felületekhez.

Üdv!

Előzmény: alkotasu (100539)
kavicsasínen Creative Commons License 2016.12.30 0 0 100546

Melyiket nem sikerült szétszedni?

Előzmény: tedratka (100545)
tedratka Creative Commons License 2016.12.30 0 0 100545

Köszi a választ! 3-at feltettem egy rövidebb teszt szakaszra (Piko Taurus, Mehano TGV, Roco M62). Megkönnyebbülésemre mind elindult, de hallhatóan zajosabb a motor. Emlékszem a Roco M62-nek szinte semmi hangja nem volt régebben, most azért már kicsit zúg. Megpróbáltam őket szétszerelni, egy kis tisztításra és olajozásra, de az nem akart összejönni (már a burkolat levétele sem sikerült). Lehet nekem kerülte el valami a figyelmemet, de a probléma, hogy se szerelési dokumentumot nem találok a neten, se videó tutorialokat. Számítógépes alkatrészeket sűrűn bütykölök, szinte nincs olyan alkatrész, amiről ne találnék egy dokumentációt/útmutatót.

 

Félreértések elkerülése végett szívesen elviszem őket egy szakemberhez nagygenerálra, de azért 6 (jelenleg 6, jövőben talán még több) mozdonnyal évente szervizbe járkálni egy kis olajozásra elég időigényes és költséges mulatság lenne :)

Előzmény: alkotasu (100512)
nazareth Creative Commons License 2016.12.29 0 0 100544

Valami ilyesmi az összeállítás, annyi különbséggel, hogy a mi párakicsapatónkban nincs szűrő, emiatt fele ekkora.

Előzmény: alkotasu (100543)
alkotasu Creative Commons License 2016.12.29 0 0 100543

Ööööö... Hová lehet azt a kütyüt csatlakoztatni?

 

A párás időben valóban nem túl jó fúni vele, illetve csakrabban kell leszedni a csövet róla, és kifújni belőle a vizet. Valahol írták is, hogy 80% rel. páratartalom felett nem használható.

 

ezért szeretek télen festeni, mert akkor a garázs 8-10 fokos (vagy még alacsonyabb) hőmérsékletű levegője a kinti 0 fokos levegőből kevés párát vesz fel, és ha beállítok a festés idejére egy melegítős ventillátort, akkor a relatív páratartalom nagyon alacsony lesz.

Előzmény: nazareth (100542)
nazareth Creative Commons License 2016.12.29 0 0 100542

A mi felszerelésünk hasonló (a forrás is), a tisztítási eljárásunk is ugyanez.

 

Pincében használjuk a légecsetet, ahol alapvetően párásabb a levegő. A levegőelőkészítő tartalmaz ugyan párakicsapatót, de hajlamos volt a csőben is összegyűlni némi pára. Emiatt beszereztünk egy egészen picike párakicsapatót, ami az ecset aljára csavarozható. Valami ilyesmi: http://www.anest-iwata.com.au/products/airbrushaccessories/fa450. Az átmérője kisebb, mint a 200 forintosé, nem zavaró, és kiválóan teszi a dolgát.

Előzmény: alkotasu (100539)
Milos Grimasz2 Creative Commons License 2016.12.29 0 0 100541

Szia!

 

Amit alkotasu ajánlott, szerintem több mint elégséges. Egyszer egy ismerősöm vett egy ilyet és megkért rá hogy mutassam meg neki, hogyan kell használni. Hát nem mondom, szerintem amit meg lehet vele csinálni ahhoz képest igen csak olcsó. Bőven ár érték arányos kis pisztoly. Mondjuk én lebeszélnélek róla, hogy revellt vagy humbrolt fújj vele. Gunze akrillal akár 0,3-0,5-ös vonalat is fújhatsz vele. A tisztításához meg elég denszesz is. 

 

Mondjuk, ha nem akarsz antikolni, akkor elég a 0,3-as düznis is.

 

Ha Pap Lacinál veszed meg a ketyeréket, akkor érdemes hozzá  elmenned. Úgy tudom meg is mutatja mit hogyan használj.

Előzmény: CsRG (100535)
alkotasu Creative Commons License 2016.12.29 0 0 100540

Lehet kb. 10 cm-ről is fújni vele a tapasztalataim szerint, de akkor lényegesen nagyobb a veszteség, a levegőben jól látható a permet. Bár lehet, hogy ez más típusoknál is így van.

Előzmény: tillmannz (100538)
alkotasu Creative Commons License 2016.12.29 0 0 100539

Én ezt a két eszközt vettem meg 2010-ben:

http://www.paplaszlo.com/airbrush2.html

http://www.paplaszlo.com/airbrush_kompresszor.html

 

A retuspisztolyt a forgalmazó szerint úgy kell tisztítani, hogy oldószerrel (nem hígítóval) megtöltöd a tartályát, és a fúvókánál (szétszedés nélkül) befogod egy rongyba, és legnagyobb nyomással és fúvókaállással kinyomod a tartály tartalmát. Ekkor az festékes oldószer részben belemegy a rongyba, részben a levegő is bugyborékol a tartályban. Ezt nyilván több lépcsőben kell megcsinálni, de pl. a kupak megtisztítása nem maradhat el.

 

Számomra kérdés, hogy egy alkidgyanta (Revell, Humbrol) festék esetén mi számít oldószernek, mert hangsúlyozta, hogy nem hígító. (Tudom, ez az én vegyészeti hiányosságom.)

 

A magam részéről a következőket teszem: a festés után a fentieknek megfelelően szintetikus hígítóval többször átmosom, a tartály tisztulását ecsettel, majd budipapírral is segítem. Amikor már kellően tiszta lé (permet) jön ki a pisztolyból, akkor utolsóként nitrohígítóval csinálom meg a műveletet. Illetve annyival többet, hogy nitrohígítós ecsettel a fúvókarészt kívülről még tisztogatom.

 

Fentiek normál esetben elegendőek szoktak lenni, de néha azért a papír elemi szálaitól eldugul a fúvóka, ezt a festésnél észre lehet venni, valahogy nem fúj olyan szépen, meg a fene tudja... Olyankor szét kell szedni, és egy nagyon vékony rézdróttal ki kell piszkálni a szálak dugóját. De előfordult, hogy a hosszú rudat (nem tudom a szakkifejezést rá), ami a fúvókát elzárja, meg kell tisztítani a rárakódott megkövesedett festéktől.

 

Nem akarlak elkeseríteni, de a fenti művelet is eltart minimum fél-háromnegyed órát, ha lelkiismeretesen csinálod. Legalábbis nálam - az említett festékeknél. Lehet, hogy az akrilfestékek tisztítása egyszerűbb.

 

Mindenesetre maszkot tegyél az arcodra, alkidgyanta festék esetén aktív szénszűrőset, amit munkavédelmi boltokban lehet beszerezni!

 

Én a retuspisztolyt kocsik festéséhez használom, ami sokkal finomabb kidolgozást igényel, mint egy támfal, vagy ágyazat. Illetve a felület is kisebb. Lehet, hogy érdemes Papp László véleményét is kikérni, hogy terepasztalhoz melyik típust ajánlja. Én normális, segítőkész embernek ismertem meg azon két alkalommal, amikor találkoztunk.

 

 

Kompresszor: az általam linkelt kompresszornak van egy kicsi tartálya, amiben a víz is összegyűlik. Nekem nem volt bajom vele, van egy nyomáskapcsolója a gének, ami egy határon belül indítja-leállítja. Ezeken a határokon belül nem érzékeltem a festést befolyásoló nyomásingadozást. Persze nyilván valóan egy nagyobb tartály jobb megoldás, kérdés, hogy jobb-e annyival a célra, mint amennyivel drágább. A választ nem tudom.

 

 

Előzmény: CsRG (100535)
tillmannz Creative Commons License 2016.12.29 0 0 100538

A 340- est nem ismerem pontosan de kb: 1-2mm től 1-1,5cm szóráskép vastagságig biztos lehet fújni vele. A másikkal ha egy cm. a  minimum,akkor kapásból beszórja a fél sínt,nem tudod vele a sínszál oldalát,a  csavarimitációkat ködölni!      

Előzmény: tillmannz (100537)
tillmannz Creative Commons License 2016.12.29 0 0 100537

Üdv!

Azért az AD-340 nem egy kategória ezzel,amit belinkeltél!A 340-nel jóval finomabb a szórásképe,szebb a végeredmény . Az alsó tartályos úgy szór,mint egy festékszóró flakon. 

Előzmény: CsRG (100535)
CsRG Creative Commons License 2016.12.29 0 0 100536

Bocsánat.

Képek a netről.

CsRG Creative Commons License 2016.12.29 0 0 100535

Szia!

Ezeket néztem én is.Szeretnék én is egy kompresszort és egy pisztolyt venni.

Próbáltam az egyik barátom kompresszorát de azon nincs tartály.Ezért szeretnék én tartályosat.

Mindig várni kellet arra,hogy termelje a levegőt.Nem lehetett egyfolytában vele dolgozni.

A pisztolyt amit Te javasoltál nehéz tisztit tani?Ami képet beraktam pisztolyról azt csak kifolyód hígítóval azt kész.

Nem akarok még órákat foglalkozni a pisztoly tisztogatásával.Igazából a sínek festéséhez és a támfalakhoz szerintem ez is elég.

Olvastam, hogy 1-10 cm-ig lehet állítani.

Mit gondolsz?

Üdv:Gábor

Előzmény: alkotasu (100534)
alkotasu Creative Commons License 2016.12.28 0 0 100534

Nem tudom, mennyit szánsz eszközökre, de én javaslom Neked is az Alder AD 340-es retuspisztolyt. 6 éve használom, nagyon jó kis portéka. Én itt vettem, és van neki kompresszora is:

http://www.paplaszlo.com/airbrush.html

Előzmény: somytomy (100531)
alkotasu Creative Commons License 2016.12.28 -2 1 100533

Ugye azt azért vágod, hogy ez így annyira nem szimpi, hogy idejössz, és rögtön minden, és azonnal kell, és mindent akarsz... A követelőző topiktársak előbb-utóbb válasz nélkül maradnak.

Azon kívül, hogy ez a stílus modortalanság, a vasútmodellezés, mint hobbi nem is erről szól. Ehhez nyugalom, türelem, kitartás, és némi alázat, kompromisszumkészség is szükségeltetik. (Lehet, hogy a modellezőtársak még ki is fognak engem is egészíteni.)

 

Na, bevezetésnek ennyi. A másik topikban válaszoltam a szakmai kérdéseidre.

Előzmény: Pichon (100529)
EbédElek Creative Commons License 2016.12.28 0 0 100532

Köszönöm a választ!

 

Van még egy csomó jelzőm, sorompóm, ilyesmik. Némelyikre rá van írva, hogy 14-16 V AC/DC. Ez akkor megy 16 V egyenárammal is? nem lesz valami túlfeszültség, hogy váltóáramról csak fél periódusnyi (tehát kisebb) feszültséget kapna? (mert csak egy diódával vagy leddel van egyenirányítva, nem graetz kapcsolással?). És vajon a többi eszköz? Vagy azt csak próbával tudom megállapítani?

 

Na meg 16 voltos laptop trafót nem találtam csak 19 voltosat itthon. Vagy ennyi túlfeszültséget elbírnak ezek az eszközök?

Előzmény: zolti1001 (100521)
somytomy Creative Commons License 2016.12.28 0 0 100531

Hát akkor ez lesz az újévi program. Már elég régóta fontolgatom az eszközök beszerzését, közben meg csak gyűlnek az átfesteni való kocsik :-)

Előzmény: alkotasu (100528)
somytomy Creative Commons License 2016.12.28 0 0 100530

Azért valaki csak válaszol akkor is, ha magától épp semmi témába vágó mondanivalója nem volt újabban. Más topikok is elsüllyednek néha egy-két hetekre, aztán újraindul a beszélgetés.

Előzmény: Pichon (100526)
Pichon Creative Commons License 2016.12.28 0 0 100529

Az ígért képek üzemképes állapotban van, már össze raktam párszor megnéztem mekkora is az akkora pálya :) A kérdésem még mindég marad OSB-lapra szerelhető a sínpálya ? és mivel lehet rögzíteni a sínt az OSB lapra mert felhajthatós terepasztalt akarok!







alkotasu Creative Commons License 2016.12.28 0 0 100528

Egyáltalán nem nehéz művelet, először én is féltem tőle. De ha nem professzionális szinten, eladásra akarod művelni, akkor 1-2 óra alatt belejössz annyira, hogy a magad modelljeidet meg tudjad jól csinálni. Egy jó retuspisztoly kell hozzá, no meg egy kompresszor.

Előzmény: somytomy (100527)
somytomy Creative Commons License 2016.12.28 0 0 100527

Ha én tudnék festeni, de jó is lenne...

Előzmény: alkotasu (100516)
Pichon Creative Commons License 2016.12.28 0 0 100526

Vagy még sem megyek át mert 2 hete senki sem írt oda :) Annyit meg nem várhatok :) NA küldöm majd a képeket :) 

Előzmény: Pichon (100525)
Pichon Creative Commons License 2016.12.28 0 0 100525

Szia! Még ma délelőtt megpróbálok fényképezni és fel rakom ide a képeket ha már írtam és akkor át megyek a másik fórumba ahol kezdők vannak :) Köszönöm!

Előzmény: alkotasu (100519)
CsRG Creative Commons License 2016.12.28 0 0 100524

Mit gondolsz?

Valami gumilapot rakok alá ahol felcsavarozom?

Vagy több zsír segít?

Üdv!

Előzmény: zolti1001 (100523)
zolti1001 Creative Commons License 2016.12.28 0 0 100523

Szia! Mindent jól csináltál, ez az állítómű tényleg ilyen hangos. Az asztallap meg felerősíti a hangot, mint egy membrán.

Előzmény: CsRG (100522)
CsRG Creative Commons License 2016.12.28 0 0 100522

Sziasztok4

Van valakinek tapasztalata a képen látható Tillig állítóműről?

Egyet hétvégén bekötöttem de nekem nagyon hangosnak tűnik.

Az asztal lap felerősítheti a működés közben?

Vagy feszülhet?Már össze vissza állítgattam de semmi.

Üdv!

zolti1001 Creative Commons License 2016.12.27 0 0 100521

Szia. A nagyobb teljesítményű 16 V-os trafó is jó megoldás, meg a laptop tápos megoldás is jó ( lehet a váltókat egyenfeszültséggel is működtetni ). Egy a lényeg: csakis impulzus jelleggel kapcsold a kitérőidet! ( nyomógomb ) Ha tartósan rajta marad a működtető feszültség, a tekercs leéghet.

Előzmény: EbédElek (100520)
EbédElek Creative Commons License 2016.12.27 0 0 100520

Sziasztok!

 

Lenne egy kezdő kérdésem (próbáltam utánakeresni, pl a http://forum.index.hu/Article/showArticle?go=39587527&p=1&t=9005919 hozzászólásban vagy itt: http://www.hobbivasut.hu/forum/topic_37_from.html?pg=3 de nem vagyok biztos a dolgomban).

 

Van egy hózentróger vagy dupla vágánykeresztezés nevű váltóm. Ebben van négy váltóm, amit szeretnék egyszerre üzemeltetni pl Tillig 83531 vagy hasonló elektromos állítóművel. A jelenlegi trafóm nem bírja egyszerre állítani a váltókat, azt szeretném tőletek megkérdezni, hogy ilyenkor mit tegyek, vegyek egy sima nagyobb teljesítményű trafót? Láttam vasútmodell boltban ilyet, de az több, mint 20 ezer forint volt, azt szeretném kérdezni, hogy ha én veszek egy sima 16 voltos trafót, ami mondjuk tud 70 VA-t (vagy wattot...) , akkor az ugye teljesen megfelelő lesz? Mert ilyeneket lehet venni kb 6 ezer forintért. (egy váltóállító az kb 1 A-t vesz fel, és a 4*1A*16V-ra kijön mondjuk 64 VA.

 

Plusz még azt kérdezném, hogy egyenárammal is lehet vezérelni a váltókat vajon, működni fognak és nem okoz kárt? Akár egy laptop trafóval is? mert ezeket már tényleg pár ezresért meg lehet venni és egész nagy teljesítményt adnak le.

 

Azért is kérdezem, mert mondjuk a http://vasutmodell.com/viessmann-5200-transzformator-3-25a-elektromos-kiegeszitokhoz oldalon egy trafó 23 ezer forint.

 

 

 

 

 

alkotasu Creative Commons License 2016.12.27 0 0 100519

U profilú, vagy I profilú a sín?

 

Egyébként ajánlom még ezt a két topikot is, lehet, hogy ott találsz még hasznos információkat is:

 

Vasútmodellezés kezdőknek/amatőröknek

 

Kispénzű modellvasutasok klubja

Előzmény: Pichon (100518)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!