Keresés

Részletes keresés

Gézoo Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49043
:(  ez a válaszod is helytelen..sajnos.
Előzmény: mmormota (49041)
Gézoo Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49042

Nem, sajnos nem... 

 

   Nincs olyan sebességű megfigyelő a specrel szerint, amely a forrás rendszeréből indított fényre hatna..

 

   Semelyik megfigyelő sem módosíthatja a fény haladás közbeni frekvenciáját-hullámhosszát. 

 

   Így a kripton  pontosan 1640763,73 rezgéséhez, bárki bármekkora sebességgel is nézi,  a forrás rendszerében mindig 1 méter tartozik!

 

   Igazán nem értem, hogy ezt miért nem érted?

 

 

Előzmény: mmormota (49040)
mmormota Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49041
Newtoni világban.
A mienkben meg nem.
Előzmény: Gézoo (49038)
mmormota Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49040
Csak akkor pontos, ha a kripton forrás és a kapuk relatív sebessége éppen nulla.

Előzmény: Gézoo (49039)
Gézoo Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49039

Figyelj csak!

 

  Vegyük a fény** egy akkora szakaszát, amelynek 1 méteres

szakaszán a forrás rendszerében pl. 1640763,73-db hullám van.

    Ezt a fényt engedjük be két számlálóba úgy, hogy a számlálók által megszámlált

rezgések számának különbözete pontosan 1640763,73-db legyen.

 

    A Te specreled szerint mekkora sebességgel kellene mozgatni ezt a számlálópárt

ahhoz, hogy amikor a különbözetük  pontosan 1640763,73, akkor ez a hossz a forrás rendszerében ne legyen 1 méter?

 

 

**  A  kripton-86-atom 2p10 és 5d3 energiaszintje közötti átmenetnek megfelelő, vákuumban terjedő sugárzás.  ( SI definíció.)

 

 

Előzmény: mmormota (49035)
Gézoo Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49038

Geniális!

  Saját magyarázatodat sem érted? 

 

   Hiába változik a frekvencia a doppler hatással, mert ugyanakkora mindkét számlálón a változás mértéke.

 

 

Előzmény: mmormota (49034)
Gézoo Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49037

 

  Kár, hogy feladod, mert már közel állsz a megértéshez!

 

  A -ból B felé haladva ipl. 300MHz-ről 290-re ill 310-re változik a két freki..

 

   Akkor a források 1 impulzusához a források rendszerében nyugvó számlálók közötti 1 méteres távolság van.. 

 

    Azaz a forrásokból kilépő fény, egymást követő impulzusai között a forrás rendszerében bárhol álló két számláló különbözete csak akkor 1 ha???

 

    Ha távolságuk pontosan 1 méter.

 

   Most elindulunk az A-ból B felé  ..  a freki mindkét számlálónál megváltozik..

(Ugye a Doppler miatt..)

 

Csak hogy amikor a két számláló különbözete pont 1, akkor ??

 

   Akkor a számlálók közötti távolság forrás rendszerében mekkora hossz?

 

  1 impulzus távolsága azaz  ??? a forrás rendszerében 1 méter ?  iGEN..

 

 

 

 

Előzmény: HondaVuk (49027)
cíprian Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49036
Teljesen igazat adok neked abban amit írtál.

Csakhogy a feladatunk most kizárólag az, hogy A-ra hangolva, A paramétereivel milyen idő és hosszúság van a B űrhajón. Vagyis mi most kizárólag az A testen levő órát kivánjuk produkálni, ha csak az időmérést nézzük. Az útmérésre is ez vonatkozik. Nem érdekel bennünket, hogy a mozgó órák mit mutatnak.
Érted? A mozgó testen akarjuk produkálni a nyugvó testnél levő órát. Azazhogy van egy kis eltérés, de ez nem baj. A követelmény, hogy az álló óra kijelzésével EGYIDEJŰLEG ugyanaz az érték jelenjen meg a mozgó órán is.

Mi az eltérés?
Kérlek azon gondolkodj el, hogy Gézoo készülékén az egyidejű és azonos értékű kijelzést produkálni tudjuk annak ellenére, hogy Gézoo készülékén nem azonos időközökben jelenik meg két egymás után következő szám kijelzése. Az álló órán viszont továbbra is azonos időközökben történik a kijelzés.

A lényeg: az ÁLLÓ RENDSZERBŐL NÉZVE egyidejúleg jelenik meg a kijelzés az álló testen és a mozgó testen is, és a numerikus számértékek is azonosak lesznek.

Ha belegondolsz, ez nagyon egyszerű, hiszen fénnyel vittük át az információt.

Most jön, hogy ilyen triviális példákkal ne szórakoztassalak benneteket :-)
Előzmény: HondaVuk (49025)
mmormota Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49035
Newtoni világban igen, mivel newtoni világban a fénysebesség nem lehet ugyanakkora a forrás és a hozzá közeledő hajó rendszerében.

A mi világunk nem newtoni, így a fénysebesség ugyanakkora a hajón is. Emiatt a forrás vörös fényének nem csak a frekvenciája nagyobb a szembe haladó hajón, hanem a hullámhossza is rövidebb.
Előzmény: Gézoo (49026)
mmormota Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49034
Haladjunk lépésről lépésre.

1. A forrás 620 nm-es fényt sugároz, színe vörös, melynek hullámhossza 620nm.
Eddig OK?

2. A forrásnál felállítanak két fénykaput. Számlálják a piros fény periódusát. Beállíják, hogy ezer legyen a számlálókon a különbség. Kapnak egy távolságot. Ez az Gézoo_rőf_a_forrásnál. Ennek alapján készítenek egy alkatrészt.
Eddig OK?

3. Szembe megyek a forrással egy hajón. Nézem a forrás fényét. Kék eltolódást, kék fényt látok.
Eddig OK?

4. Felállítom a két fénykaput. Számlálják a kék fény pediódusát. Beállítom, hogy ezer legyen a számlálókon a különbség. Kapok egy távolságot. Ez a Gézoo_hajós_rőf.
Eddig OK?

5. Fogok egy helyi, a hajón szállított piros 620nm-es lámpát, és most ezzel világítom meg a fénykapukat. Beállítom, hogy ezer legyen a számlálókon a különbség. Kapok egy távolságot. (Ez nagyobb, mint az előbbi.) Ezt elnevezem SI_hajós_rőfnek.
Eddig OK?

6. Készítek két alkatrészt, egyiket a Gézoo_hajós_rőf, másikat az SI_hajós_rőf szerint. A Gézoo kisebb mint az SI.
Eddig OK?

7. Postán elküldik nekem a forrásnál készült alkatrészt. Megnézem, melyik általam készítetthez passzol. Az SI_hajós_rőföshöz passzol, míg a Gézoo_hajós_rőfös kicsi hozzá.
Eddig OK?




Előzmény: Gézoo (49021)
Gézoo Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49033

 Azt sem érted, hogy a Doppler kioltódik a két számláló különbözeténél?

 

Előzmény: HondaVuk (49025)
Gézoo Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49032

:) egyszerre írtunk azonos értelmű hozzászólást :) Nem véletlenül.

 

Előzmény: cíprian (49030)
Gézoo Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49031

 :) Ne legyél már ennyire pesszimista.. :)

 

    Ha végre megértik, akkor  hatalmas lépést tesznek a specrel megértése felé is.

Előzmény: cíprian (49028)
cíprian Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49030
Nekem úgy tűnik, hogy a specrel megtanulása után meg kell tanulni a Lorentz-elvet is, úgy érti meg igazán az ember a specrelt. Az itteni hozzászólások megerősítenek ebben engem.
Előzmény: Gézoo (49029)
Gézoo Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49029

Igen, tudom.

     Bár nekem úgy tűnik, hogy csak nem értik annyira egyszerű és annyira praktikus.

 

   Szerintem, ha Einstein reálisan gondolkodhatott volna számlálókban, akkor

eleve sokkal érthetőbben írta volna le a specrelt is..

Előzmény: cíprian (49024)
cíprian Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49028
Amikor teljesen megértik, akkor úgyis megkapjuk, hogy mi a fenének hoztuk fel ezt a triviális példát, ezt mindenki tudja.

Egyszer mondta is ezt pint mester, és utána a többiek, akkor azt hittem, hogy megértették. Meglepetésemre, most újra vitatkoznak rajta :-)
Előzmény: Gézoo (49023)
HondaVuk Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49027
Na, jobb ha abbahagyom mára. Ami nem megy azt ne erőltessük. :)
Előzmény: mmormota (49022)
Gézoo Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49026

Na ha ezt érted:

 

 "(A hullámhossz newtoni világban is rövidül közeledve, a sima doppler miatt.) "

 

 

  Akkor azt is értheted, hogy ez egyszerre mindkét számlálóra igaz.  Ezért

az állandó  különbözet állandó hosszot jelent, a fény egy adott szakaszának

 állandó hosszát.

 

 

Előzmény: mmormota (49022)
HondaVuk Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49025
Nem. Az zavart meg, hogy a relativisztikus rövidülés nem függ attól, hogy előre vagy hátra nézek. Tehát mögöttem lévő dolgokat is ugyanúgy rövidebbnek látom a mozgás irányában mint az előttem lévőket (amik felé haladok). De ugyanez a Dopplerre nyilván nem igaz, ha mögöttem van a forrás, akkor annak frekvenciáját csökkenni látom (nő a hullámhossz), míg az előttem lévő forrásból jövő hullámhhosszát rövidebbnek látom. Ezt a kettőt mostam össze meglehetősen hibásan.

És persze pont ezért nem működik Gezoo órája, még úgysem ahogy én azt már elfogadtam. Bocsánat e tévedésemért. Legyen adva két Gezoo-féle forrás egymástól jó távol (A és B). Mindkettő frekvenciája legyen ugyanaz: 300 millió rezgés másodpercenként (jelöljük f0-nak). Ekkor a hullámhossz pont 1m. A két forrás legyen egymáshoz képest nyugalomban. Elindulok A-ból B felé nagy sebességgel, majd megnézem mit mutat a mérőrudam, ha A és ha B forráshoz képest nézem. Ha A-ra hangolom, akkor azt látom, hogy a fény hullámhossza megnőtt (f0-hoz képest), így a hajón lvő standard mérőrudamnál hosszabbnak fogom mérni az A-beli métert (mert ez ugye Gezoo szerint A-ban adja meg a métert). Ha B-re hangolok, akkor onnan f0-nál nagyobb frekvenciájú jelet fogok mérni, így a jel hullámhossza kisebb lesz mint egy méter és így persze a referencia méteremnél kisebb lesz a B-beli méter. Tehát a két órát használva A-ban és B-ben különböző hosszúságú métert mérek, pedig tudjuk, hogy a kettő azonos. Ellentmondásra jutottunk. QED

Mmormota, remélem most jó volt az érvelésem! :)
Előzmény: cíprian (49018)
cíprian Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49024
Nincs időm elovasni a vitátokat, ne engedd félrevinni ezt az egyszerű példát.

Látják már, hogy igazad van, ezért próbálkoznak kibúvókkal. Maradj a példa mellett, mert a fényútnál nem lehet lózungokkal operálni.
Előzmény: Gézoo (49023)
Gézoo Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49023

Ne aggódj! :) 

 

   Én kizárólag a vitathatatlan impulzusszámban mért fényút hosszban kalkulálok.

 

Ez pedig a fénysugár teljes hosszában rendszerfüggetlenül állandó.

Előzmény: cíprian (49008)
mmormota Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49022
"Viszont ha jól gondolom, akkor ha közeledik a forráshoz, akkor az abból rendszerből származó fény hullámhossza pont pont abban az ütemben rövidül mint ahogy a méterrúd rövidül (innen nézve az ottani álló). Igaz ez?"

Nem. A hullámhossz sokkal jobban rövidül.
(A hullámhossz newtoni világban is rövidül közeledve, a sima doppler miatt.)
Előzmény: HondaVuk (49019)
Gézoo Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49021

 

  Ejnye Mmormota!

 

   Igazán tudhatnád, hogy a két számláló között 1000 impulzusnyi forrás

 

   rendszerbeli impulzusszám különbség  sebesség és doppler független.

 

   Lévén, hogy a két számláló különbözete kikompenzálja mindkettőt.. ugyanis

kizárólag a forrás rendszerbei 1000 db hullám hosszával azonos távolság

van a fényének bármely 1000 db impulzusát tartalmazó szakaszán.

 

  (evidencia)

 

Előzmény: mmormota (49009)
cíprian Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49020
Megint rossz példát hozol fel, ezen keresztül látom, hogy még mindig nem érted, miért kell figyelmen kívül hagyni a frekvenciaeltolódást.
Előzmény: mmormota (49017)
HondaVuk Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49019
"Az álló rendszerben álló méterrudat rövidülni látod, akár mész, akár jössz - relativisztikus rövidülés.

Az álló rendszerből származó sugárzás 1000 periódusának hosszát pedig aszerint méred hosszabbnak vagy rövidebbnek, hogy jössz vagy mész - relativisztikus doppler."


Uhh, köszi! Már kezdtem én is ellentmondást felfedezni az általam gondoltakban és most jöttem rá, hogy e kettőt kevertem össze. Persze e szerint Gezoo mércéje még elvileg sem jó, azaz nem az 1 méteres szakaszt méri meg a saját hajóján, hiszen attól függ merre megy.

Viszont ha jól gondolom, akkor ha közeledik a forráshoz, akkor az abból rendszerből származó fény hullámhossza pont pont abban az ütemben rövidül mint ahogy a méterrúd rövidül (innen nézve az ottani álló). Igaz ez?

Ilyenkor döbbenek rá, hogy mégsem értem annyira a specrelt mint amennyire gondolom. Azt tudtam eddig is, hogy nem teljesen tiszta, de azért azt nem gondoltam, hogy ennyire nem az. :(
Előzmény: mmormota (49013)
cíprian Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49018
Azt nem érted, hogy Gézoo készülékén miért lehet figyelmen kívül hagyni a frekvenciaeltolódást?
Előzmény: HondaVuk (49016)
mmormota Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49017
Azért hoztam konkrét példát, hogy ne lehessen utólag átértékelni a feladatot.

Az volt a feladat, hogy Gézoo utasítása szerint készített mércével olyan alkatrészeket készítsenek, amelyek elküldve nekem passzolnak.

Nos, pontosan követve Gézoo utasítását, nem passzolnának.

Ezért kedvelem én az ilyen földhözragadt példákat.

--------------------------

Azt küszöböltem ki, hogy ne mondhasson Gézoo - vagy éppen te - ilyesmit:

Természetesen igaz ugyan hogy ez a mérce nem egyezik a bemagolt módon működő tankönyvízű mércével, de ismerd már fel, hogy ez egy érdekes új gondolat, ne ragadj le a bemagolt de meg nem értett dogmák visszaböfögésénél....
Előzmény: cíprian (49012)
HondaVuk Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49016
Még most sem látom, hogy hol tévedtem. Ezt persze nem nekem írtad, de szerintem én is ezt mondtam egy példán keresztül.
Előzmény: mmormota (49009)
Gézoo Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49015
Így is értettem..
Előzmény: cíprian (48992)
Gézoo Creative Commons License 2008.07.29 0 0 49014

  Ugye ezt nem gondoltad komolyan..?

  Mert ha egy adott forrás rendszerénben 1 méter hosszra pl. 1000 impulzus esik

(300 GHz) akkor bármely rendszerben ezt a hosszot a forrás rendszere 1 méterének kell tekinteni.

 

   Pesze akkor nem, ha a fény megneszeli, hogy Te egy másik rendszerből méricskéled, és gyorsan megváltoztatja a hullámhosszát.

 

   De szerencsére, ilyen jelenséget még nem tapasztaltunk.

 

   Azaz a forrás rendszerének 1000 db impulzusára eső fényút hosszával

egyező hosszúságú méterrúdat készítünk bármely, tetszőleses

és akár ismeretlen sebességgel mozgó rendszerben,

 akkor azt a méterrudat a forrás rendszerében az 1000db impulzusra eső fényút

 mellé helyezve egybevágónak találjuk.

 

   Ennek az oka a forrás rendszeréből indult fény változatlan hullámhossza.

 

   Ami Mmormotát és Téged is megzavar, az az, hogy a sebességgel

-- persze nagyon tévesen!-- automatikusan a fény hullámhosszának

megváltozását is feltételezitek..

  Pedig  ugyanazt a hullámhosszot más sebességen más hullámhossznak látjuk, így

a másnak látott hullámhosszból más darab tartozik a mozgó rendszernek

a forrásétól eltérő időegységéhez.  És csak ez a kettős hiba hányadosa

adja ugyanazt a hosszot..

 

 

 

Előzmény: HondaVuk (48987)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!