Keresés

Részletes keresés

cíprian Creative Commons License 2007.09.09 0 0 41514

Jól látod, posztulálja. Az volt csak a baj (?)*, hogy eredetileg Lorentz nem fogadta el teljesen az inerciarendszerek egyenértékűségét. A Lorentz-elv posztulátumából az egyenértékűség nem is következik, mintegy nyitva hagyja ezt a kérdést. Lorentz a legvégsőkig ragaszkodott ahhoz, hogy az éter a valódi rendszer, és lényegében saját maga által állított korlátok miatt nem jutott el a Bell-féle változathoz, amelynek már nincs szüksége az éterre.

 

* A kérdőjel csak kekeckedés tőlem, ne vegyétek komolyan :-)

Előzmény: ivivan (41513)
ivivan Creative Commons License 2007.09.09 0 0 41513
Hmmm, az L a Lorentz transzformációt jelezné? Tehát a Lorentz elv eleve posztulálja a Lorentz trafót? Akkor ugye implicit azt is posztulálja, hogy a LoTr használható az egyes rendszerek közötti átváltásra, nem?
Előzmény: cíprian (41512)
cíprian Creative Commons License 2007.09.09 0 0 41512

A Lorentz-elvnek 1 posztulátuma van:

 

"A természeti törvények olyanok, hogy ha Q egy valódi rendszer, akkor a

Q*=L(Q) Lorentz-deformált rendszerek lehetséges rendszerek, amelyek ugyanazoknak a törvényeknek engedelmeskednek, mint maga Q."

 

A Lorentz-elv tehát nem a teret és az időt deformálja el, hanem magát a rendszert.

 

Tévedés azt hinni, hogy a Lorentz-elvnek szüksége lenne az éterre, bár ezt maga Lorentz még nem tudta. Ezt Bell mutatta ki. Bár már Lorentznél is a fény  ugyanúgy viselkedik éterben, mint bármely inerciarendszerben.

 

A modern, Bell-féle Lorentz-elvben is az éter bármely inerciarendszerrel helyettesíthető, és emiatt természetesen az abszolút nyugvó rendszerre sincs szüksége.

 

 

Fogadjátok el, hogy két egyenértékű elméletről van szó, és azért nem hallunk róla, mert a specrelt fejlesztette a világ. Egyébként kísérleti és tapasztalati úton nem tehető különbség közöttük.

 

Előzmény: ivivan (41509)
Mungo Creative Commons License 2007.09.08 0 0 41511

Bocs:

Kazimir=Casimir

Előzmény: Mungo (41510)
Mungo Creative Commons License 2007.09.08 0 0 41510

Na ja, de Einstein mindössze 2 posztulátumból levezette elméletét. A Lorentz elvnek hány poszulátuma van?

 

Azt gondolom, nem egyszerűen csak az eleganciája miatt lett népszerű Einstein elmélete, hanem valószínűleg azért, mert nem tartalmaz olyan elemet, mint a Lorentz féle elmélet az abszolút nyugvó rendszerről, ami a Lorentz elmélet szerint is kimutathatatlan az abszolút idővel együtt. (Amolyan mindenütt jelenlévő láthatatlan rózsaszín egyszarvú.) Sok vitára ad okot az éter léte/nemléte és az abszolút üres tér gondolata, amelyet néha Einsteinnek akarnak tulajdonítani, pedig ő erről nem nyilatkozott, csupán annyit, hogy neki nem volt szüksége az étert feltételezni az elmélet megakotásához. (Azt hogy a vákuum nem "semmi" a Kazimir effektus igazolja.)

Előzmény: ivivan (41509)
ivivan Creative Commons License 2007.09.08 0 0 41509
Na ja, de Einstein mindössze 2 posztulátumból levezette elméletét. A Lorentz elvnek hány poszulátuma van?
Előzmény: Törölt nick (41506)
Mungo Creative Commons License 2007.09.08 0 0 41505

hogy az elektronnak csak úgynevezett elektromágneses tömege van!  Máshonnan meg azt, hogy nem tudjuk mi az elektron, miközben azt azért tudjuk, hogy van.

 

A magányos elektron nyugalmi tömege éppen megegyezik a körülötte lévő elektromos tér energiájának einsteini tömegegyenértékével. (Ha az elektronsugártól a végtelenig vesszük figyelembe. Az elméletivillamosságtan professzorom viszont óvva intett, hogy ebből messzemenő következtetést vonjunk le.)

Előzmény: Törölt nick (41502)
Mungo Creative Commons License 2007.09.08 0 0 41504

Ha mázlim van, akkor  az elektron-elvonáskor mindkét test épp annyi energiát kapott, melynek einsteini "tömegegyenértéke" 1-1 elektrontömeg.

 

Rossz hírem van. Az elektron elvonással néhányszor 10 eV energiát tudsz csak befektetni, viszont az elektron einsteini "tömegegyenértéke" 0,5 MeV

Előzmény: Törölt nick (41501)
Mungo Creative Commons License 2007.09.08 0 0 41499

Nekem inkább az a bajom, hogyha a súrlódás 0, akkor miért tekeredne a tekercs? Inkább simán csúszna, nem?

 

 

A rudat kihúzzuk, s a szalag végét rögzítjük egy vízszintes felületen, majd mint valami peremére állított tárcsát elgurítjuk a szalagot tökéletes sík és vízszintes felületen.

 

A guruló "tárcsa" átmérője egyre csökken.  A szalag végül kiterítve fekszik az úton.

 

Na ezért nem csúszik, hanem gördül.

Privatti feladatában a csalafintaság ott van, hogy a surlódásmentesen gördülő szalag az egyik végén rögzített, így mégiscsak képes energia illetve impulzus átadásra a vízszintes felületű testnek.

(Ha nem lenne rögzitve az egyik vége és semmilyen módon nem tudna energiát illetve impulzust leadni, akkor az a furcsaság állna elő, hogy a szalag a letekeredése után újra "felcsévélné" magát és úgy gördülne tovább.) :o))

Előzmény: ivivan (41498)
ivivan Creative Commons License 2007.09.08 0 0 41498
"Nem lepne meg ha kiderülne, hogy a "tárcsa" átmérője menetközben inkább nőne, mint csökkenne!"

Ezt hogy érted? Ahogy letekeredik az anyag, akkor biztos, hogy csökken az átmérője a tekercsnek.

Nekem inkább az a bajom, hogyha a súrlódás 0, akkor miért tekeredne a tekercs? Inkább simán csúszna, nem?
Előzmény: Törölt nick (41496)
Mungo Creative Commons License 2007.09.06 0 0 41495

Mi adja az önbizalmat ezeknek a félkegyelműeknek?

 

Legegyszerűbben talán a hülyeség magabiztosságának nevezhetném, jókora adag nagyképűséggel és tiszteletreméltó szorgalommal párosulva. :o))

Előzmény: zgyorfi (41494)
zgyorfi Creative Commons License 2007.09.06 0 0 41494
Ja, az egy komplett őrült.
Mi adja az önbizalmat ezeknek a félkegyelműeknek?
Előzmény: Mungo (41493)
Mungo Creative Commons License 2007.09.06 0 0 41493

Ezen a linken található az agymenése, vele kapcsolatban tettem néhány észrevételt a hozzá hasonló jelenségekről.

http://www.antieinstein.tar.hu/

Előzmény: zgyorfi (41492)
zgyorfi Creative Commons License 2007.09.06 0 0 41492
Nem tudom, ki az a Fekete Gábor.
Előzmény: Mungo (41491)
Mungo Creative Commons License 2007.09.06 0 0 41491

Hát ...

Nem kötözködésképpen, de Fekete Gábor úr kvalitásához szerintem Romhányi verse jobban illik, de te tudod...

(Bólyaival egy lapon sem mertem volna említeni...)

Előzmény: zgyorfi (41490)
zgyorfi Creative Commons License 2007.09.06 0 0 41490

Van azért ilyen vers is:

(és jobban is kapcsolódik a témához)

 

Bolyai

(Babits Mihály)

 

Isten elménket bezárta a térbe.
Szegény elménk e térben rab maradt:
a kapzsi villámölyv, a gondolat,
gyémántkorlátját még csak el sem érte.

Én, boldogolván, azt a madarat,
ki kalitjából legalább kilátott,
a semmiből alkottam új világot,
mint pókhálóból sző kötélt a rab.

Új törvényekkel, túl a szűk egen,
új végtelent nyitottam én eszemnek:
király gyanánt, túl minden képzeten

kirabolván kincsét a képtelennek
nevetlek, mint Istennel osztozó,
vén Euklides, rab törvényhozó.

 

 

 

Előzmény: Mungo (41487)
szervezok Creative Commons License 2007.09.06 0 0 41489
viszonylag
Mungo Creative Commons License 2007.09.06 0 0 41488
bocs: diloma=diploma  :o(
Előzmény: Mungo (41487)
Mungo Creative Commons License 2007.09.06 0 0 41487
Viszont kíváncsi lennék, hogy valaki hogyan jut el idáig.
 
Ahogy a legtöbb cáfoló: Ő igenis tudja, ösztönösen megérzi mi az igazság, milyen is a valóság. Itt a fórumon is van néhány nick, aki ugyan ilyen alapon cáfol, értetlenkedik pedig azért sikerült túljutniuk a középiskolán esetleg egy diloma is terheli őket. Büszkén vallják, hogy ők igenis szabad gondolkodók, nem nyalják be amit az iskolában a fejükbe akartak verni, mert mint kimutatják magasröptű érvelésükkel, ott csak vaskalapos elmeroggyant tudósok dogmáit lehet megtanulni.
 
Ezekről a szabadgondolkodókról Romhányi néhány elévülhetetlen sora jut mindíg eszembe:
 
 
"Egy ritka bátor
papagáj kitört a rácsos kalitkából.
Kint magához intett
néhány cinkét, pintyet,
hogy mint szabad szellem,
szónoklatot tartson a rabtartók ellen.
És mert gyakorlott lett régen a beszédben,
el is kezdte szépen,
a Nagy Igazságot rikoltva szét:
  - Gyurrrika széép!"
Előzmény: NYer (41480)
Skorpió Creative Commons License 2007.09.06 0 0 41486

Azt hiszem ma veszem a fáradságot és alaposan végigolvasom. Nem vagyok szakember, inkább csak olvasgatni szeretem az ilyen témájú irományokat, de ha tényleg azt írja, hogy a fotonok gyorsulnak, akkor ez azért meglepő. Persze, ha valami bizonyitékot hozna erre...

 

Amin meglepődtam, hogy a gravitációt helyettesítő einsteni görbült térelméletet úgy cáfolja, hogy "olyan nincs", viszont van tömegvonzás. Ez nem érv. Einstein pontosan azért alkotta meg a tömeg által meggörbített teret, hogy válaszoljon olyan kérdésekre, amire a klasszikus fizika nem tudott. Indok nélkül visszatérni dőreség.   

ivivan Creative Commons License 2007.09.06 0 0 41485
Az, hogy azt írja tömegük van, még hagyján: itt se tudtunk megegyezni, hogy most akkor van vagy nincs... Bár volt egy nagyon hasznos hozzászólás (azt hiszem 1M-től), ami szerintem eldöntötte a kérdést, de azért ezt nem tartom akkora hibának, mint a többit... Pl: az elektron ionizált gázatom (az x atom ionja, ha jól értettem)
Előzmény: b_b_b (41484)
b_b_b Creative Commons License 2007.09.06 0 0 41484
Nem csak gyorsulásuk van, tömegük is.

Az én kedvencem a Merkúr pályaanomáliáról leírt tömény idiótaság és a pint által a Zöldségboltban idézett zárójeles példa, amiből az látszik, hogy szegény valahol az általános iskolában csúszhatott el.
Előzmény: ivivan (41482)
mmormota Creative Commons License 2007.09.06 0 0 41483

Viszont kíváncsi lennék, hogy valaki hogyan jut el idáig.

Nem lehet ezt tanulni, kérem, erre születni kell! :-)

 

Előzmény: NYer (41480)
ivivan Creative Commons License 2007.09.05 0 0 41482
Ilyenkor mindig abban bízom, hogy az alján majd az lesz, hogy "Készült a Kretén magazin megbízásából" vagy valami hasonló... De sajnos úgy néz ki ezt komolyan gondolja. A kedvencem:

"... a fotonok gyorsulása a = 1023 m/s2 ..."

Előzmény: mmormota (41479)
pint Creative Commons License 2007.09.05 0 0 41481
szerintem skizofrénia, de lehet, hogy valami mánia.
Előzmény: NYer (41480)
NYer Creative Commons License 2007.09.05 0 0 41480
Mindenesetre vicces. Heves vérmérsékletűeknek viszont nem ajánlom. Ezen nevetni kell, nem idegeskedni. Viszont kíváncsi lennék, hogy valaki hogyan jut el idáig.

Előzmény: mmormota (41479)
mmormota Creative Commons License 2007.09.05 0 0 41479
Viszont az egész cikk szép példája az egyenszilárdságnak. Nem csak ezt vagy azt nem érti a szerző, hanem szép egyenletesen semmit. Amiből kristálytiszta logikával el is jut a végkövetkeztetéshez: mivel az összes többi ember érthetetlen hülyeségeket mond és ír, mindenki más teljesen hülye.
Előzmény: NYer (41478)
NYer Creative Commons License 2007.09.05 0 0 41478
Ez a kedvencem:

" Arról nem szól a fáma, hogy a müon miből is keletkezett ott 20 km-es magasságban, ami azt bizonyítja, hogy a müonok keletkezését sohasem mutatták ki, vagyis a müon egyszerűen csak ugyanúgy ott van 20 km-es magasságban, mint a Föld felszínén is."

Tehát ami nincs leírva Holics könyvében, az nem is létezik.
Előzmény: NYer (41477)
NYer Creative Commons License 2007.09.05 0 0 41477
Igen büszkén hirdeti saját hülyeségét.
cíprian Creative Commons License 2007.09.05 0 0 41476
Igen, én is itt kaptam fel először a fejemet, aztán félreérti azt a könyvet is, amit bírál, erről az Origón írt valaki, mert nála meg van a könyv is.
Előzmény: mmormota (41475)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!