Keresés

Részletes keresés

Maitréja buddha Creative Commons License 2013.04.24 0 0 87586

. Viszont az eloretolt legiiranyitok telepitese egy veszhelyzetben Magyarorszagra azert megiscsak idobe tellik, + nem ismerik a terepet, nyelvet, viszonyokat. Nelkuluk pedig kevesbe hatekony a legitamogatas.

 

Üdv Zoli

 

Miről is van szó ?

 

Ugyanis itt három dologról lehet szvsz.

Gondolhatsz itt a combat controllerekre/ forward air controllerekre, az USAF nak van egy bokrétára való, plusz az összes sf egységében vannak olyanok tudtommal akik elvégezték a tanfolyamot.

Egyébbként ezek, ha szükséges, amennyire tudom, simán le tudnak hozni gépeket egy teljesen kihalt repülötérre is, hiába nem ez az elsődleges feladatuk, de régebben olvastam hogy az Air force nak van egy ilyen különitménye, akik elfoglalnak, biztositanak, felállitanak egy ideiglenes légiirányitást, behuzzák a maradékot repülővel és felállitanak egy működőképes repülőteret.

Itt jegyezném meg, hogy szvsz a combat/joint terminal/forward air controllerek szvsz nem légiirányitók, hanem csapás irányitók, ugyanis a CAS tól a célkijelölésen át a visszaigazolásig mindent csinálnak- évente a légierő ha igaz, 180 embert képez ki, nem mondom hogy nincs külföldi hallgató (mert nem tudom) de ha ez a keret az Air Force meg a többi különleges egységére, ez nem egy olyan nagy szám, nem hiszem hogy a fejükhöz kapnak: Hohó, ha menni kell Mo. ra bombázni, hát ki fog minket lentről irányitani ?

 

Na tehát, aki ezek közül légiirányitja az Air Force gépet, az nem egy magyar gyerek lesz, attól tartok.Ugyan tudnak ezek ilyet- légiirányitást, kb olyan 1.2 év kiképzés után, nagyjából fej fej mellett loholnak kiképzési időben a SNAFU által belinkelt mentősökkel, de háááát......

Annak vajmi kis esélyét látom, hogy ezeknek a melóját nyugodt szivvel másra bizzák az amik.

A nyelvet amugy beszélik, ami ahhoz kell hogy NATO-hihi-szóval amerikai gépekkel kommunikáljanak, ez az angolnak egy idiómája :P

 

A másik csapat akire gondolhatsz, azok , akiket elfoglalt, vagy átvett repterekre beültetnek légiirányitani.

Azokat se gondolnám én külföldieknek.

 

Illetve előretolt légiirányitás= AWACS vagy vmi JOINT STAR operátor.

Na, ide kerülhet magyar, a NATO AWACS gépein ugy tudom nemzetközi személyzet van.

 

vad05 Creative Commons License 2013.04.24 0 0 87585

És van még egy sor olyan képesség, amely használatának gyakorlatát csak külhonban lehet elsajátítani. (Hogy egyszer - ha eljön a Kánaán! - lehetőség lesz a képességek visszaállítására, akkor legyen, aki használni is tudja!) És ez biizony az egész "rendszerre" kihat - ergo: stratégiai jelentőséggel bír! :) 

Előzmény: M.Zoli (87584)
M.Zoli Creative Commons License 2013.04.24 0 0 87584

Ami meg eszembejut.

 

Az is strategiai fontossagu lehet, hogy azt a tuzerot, amivel a Honvedseg nem rendelkezik, azt csak a szovetsegesek tudjak nyujtani. A leggyorsabb modja a legiero bevetese. Viszont az eloretolt legiiranyitok telepitese egy veszhelyzetben Magyarorszagra azert megiscsak idobe tellik, + nem ismerik a terepet, nyelvet, viszonyokat. Nelkuluk pedig kevesbe hatekony a legitamogatas. Magyarorszag viszonylataban ezen kivul mas komolyabb tuzerovel nem is lehet szamitani.

A fenti levezetes alapjan egy szigoruan taktikai elem strategiai jelentosegre tesz szert az orszag, hm..., modfelett specifikus adottsagai miatt.

Előzmény: vad05 (87581)
vad05 Creative Commons License 2013.04.24 0 0 87583

értik

Előzmény: vad05 (87582)
vad05 Creative Commons License 2013.04.24 0 0 87582

Sokan azt sem érti, hogy miért volt - hasonló okok miatt - a PRT is stratégiai fontosságú feladat! 

Előzmény: vad05 (87581)
vad05 Creative Commons License 2013.04.24 0 0 87581

Nem azt mondja, hogy csak ez bír stratégiai jelentőséggel! ;) Az én olvasatomban ez egy stratégiai fontosságú tényező. A fejtegetésed többi része teljesen igaz. Sőt, még azt is elismerem, hogy tartalmához képest túlzott jelentőséggel bír. Ahogy én látom, sok minden éppen azért működik a magyar-amerikai (nem csak katonai) kapcsolatokban, mert a KMZ tesz azt a dolgát, amit meghatároznak neki. (Főként odaátról!) 

Előzmény: Némedi László __ (87580)
Némedi László __ Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87580

A mondat és környezete akár helyes is lehet:

 

"A magyar különleges műveleti erők stratégiai fontossággal bírnak, és erősítik a magyar-amerikai biztonsági együttműködést, mondta Siklósi Péter, a Honvédelmi Minisztérium helyettes államtitkára. Az Egyesült Államok segítségével is felszerelt különleges műveleti erők egy új és fejlett katonai kultúrát hoznak a hadseregbe."

 

Ez azt mondja Mo szempontjából a kül műv erőink strat fontosságúak (Mo számára), mert

-erősítik a magy-amcsi együttműködést

-fejlett kultúrát hoznak az "elmaradt" magyar hadseregbe (amcsi kiképzés által)

 

Ezek a magyar szempontok alapján alapjaiban meghatározhatja a magyar felkészültséget egy háborúra, illetve kijelölik a várható irányultságunkat (amcsi). Ez alapján nekünk stratégiai fontosságú.

Az megint más, hogy ez elég gyenge dolog, hogy ennyi "elég" nekünk, illetve csak "ennyi" elég nekünk :))

Előzmény: vad05 (87567)
vad05 Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87579
vad05 Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87578

Nem értem, hogy ezt miért kell RIKA-nak magyaráznunk. Katonailag iskolázott benyomását tette rám. Mire fel most nála ez az "elavult" felfogás? 

Előzmény: tuzer (87573)
vad05 Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87577

Hasonlóan látjuk! 

Előzmény: tuzer (87574)
vad05 Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87576

Én is erre próbáltam célozgatni! :) 

Előzmény: S.n.a.f.u. (87575)
S.n.a.f.u. Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87575

Na bumm...harcászati kiképzés, csak eddig nem tudtam, hogy fegyver nélküli szolgálat.

Előzmény: vad05 (87572)
tuzer Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87574

Magyarországon például - szerintem - nincsenek hadászati kérdések.

 

Dehogynem. Minden olyan kérdés, mely AZ EGÉSZ ORSZÁG katonai, gazdasági, stb. erejének, létének alapjairól szól, stratégiai kérdés, közvetlen katonai vonatkozásban magyar hadászati kérdés.

 

Nyilván van kisebb és nagyobb ország, kisebb és nagyobb hadászati problémákkal.

 

Az oroszoknál persze (hds. csoport, front, frontcsoport) ez tisztán katonai kérdés, de ilyen alapon a világon sehol máshol nincs (na jó, van) hadászat.

Előzmény: RIKA424 (87559)
tuzer Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87573

egy megerősített szakasznyi erőnek (fél század) akkor van STRATÉGIAI jelentősége ha hasmenésjárvány van egy táborban és lényeges, hogy ki ellenőrzi a latrinához jutás sorrendiségét.

 

Csak óvatosan a vélemény nyilvánítással. Guadalcanalnál 2 amerikai repülőszázad lelőtt két japán bombázót. Eccerű harcászati siker, nemde? Viszont ha vesszük, hogy nem véletlenül ezt a kettőt lőtték le, és az egyikben Yamamoto tengernagy, a japán flotta főparancsnoka halt meg, azért más a leányzó fekvése, nemde?

 

Egy fegyvertény értékét az általa kiváltott hatás adja. És ha az stratégiai eredmény (kihat a háború egészére), akkor az akkor is stratégiai, ha egy ember (naprimer dr. Sorge) hajtja végre.

Előzmény: RIKA424 (87556)
vad05 Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87572

Én még pár kecskeméti srácot is látok az arcok között. A cikkben nekem a "harcászati gyakorlat" -tal van bibim. Ahhoz nem ártana a "felszerelés" sem! Saját meglátásom: egy egyszerű "kössük össze a kellemeset a hasznossal" akció Bertalan balesetének és újratemetésének apropóján. Az ejtőernyősök szeretik gyűjtögeti a "trófeákat", hogy hányféle gépből ugrottak. A C-17-es ugrásnak is biztosan megvannak a sajátosságai. 

Előzmény: BlueD (87554)
vad05 Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87571

Nem tudom. :( 

Előzmény: Maitréja buddha (87570)
Maitréja buddha Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87570

Üdv

 

Az mi a lópikula az egyik katonánál ?

Az a didzseridu...valami szuvenir ?

Előzmény: vad05 (87568)
Maitréja buddha Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87569

Hali

 

Kicsit bajban vagyok, mert nem emlékszem az eredeti cikkre, de ezek a pararescue-k kb. olyasmik mint a seal devgru medikusai.

Ellenséges területen kutatják fel, stabilizálják, meg mentik ki a pilotákat.

A mieink meg ilyesmik lehetnek : http://portal.zmne.hu/download/konyvtar/digitgy/20022/hadtud/buban.html

Előzmény: S.n.a.f.u. (87566)
vad05 Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87568
vad05 Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87567

Természetes, hogy más jelent "stratégiailag" fontosat a magyaroknak, az USA-nak, vagy éppen a NATO-nak. Én azon a véleményen vagyok, hogy mindig a cél határozza meg, hogy mi számít statégiai, operatív, vagy taktikai szinten fontosnak. Igenis el tudom képzelni, hogy még az USA-nak is stratégiailag fontos, hogy a magyarok "fél századnyi" SF-fel vegyenek részt az afganisztáni műveleteikben. Sőt ez a mi szempontunkból még inkább lehet stratégiailag fontos, mert ennek igen sok közvetett, az egész MH, sőt az ország külpolitikája szempontjából is fontos következménye lehet. 

 

Több nyugati hadtudományi írásban is úgy szokták megfogalmazni, hogy akár egyetlen katona (ügynök) is végrehajthat stratégiai célú feladatot és akár egyetlen (átlagos) katona cselekedetének is lehet pozitív, vagy éppen negatív stratégiai következménye. A régi megfogalmazás, ahol kötelék nagyságához kötötték a "fontossági szinteket", ma már a múlté!

 

Elég baj, ha a "fontosságot" a HM, vagy a VKF "ingerküszöbe" dönti el! :( Főleg látva azt, hogy az elmúlt időszakban hány miniszter és VKF ment bele olyan ügyek kapcsán "mikromanagement"-be, ami egyáltalán nem az ő dolguk lett volna! 

S.n.a.f.u. Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87566

Javasolt: pararescue training kifejezésre rákeresni....

 

http://lemil.blog.hu/2010/02/15/vendegoldal_proletair_a_usaf_pararescue

 

hogy kit nézzenek hülyének...

 

hacsak az MH szervezeti állományában a kutató-mentő nem a turistakísérőket jelenti, mert akkor bocs.

 

 

Előzmény: BlueD (87554)
RIKA424 Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87565

Ezt jól fogtad meg !

 

Az, hogy legyen állandó sorozott hadseregünk vagy se az a mi országunk szempontjából védelem-stratégiai kérdés.

 

Szövetségi szempontból mindegy.

 

Tehát ha a stratégia szót ilyen értelemben használják akkor helyesen szólalnak meg.

 

 

Előzmény: unknown_-soldier (87560)
RIKA424 Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87564

Hát ha civilül értelmezem, akkor lehet éppen stratégiai döntésnek nevezni, hogy amikor leviszem a szemetet, jobb vagy bal lábammal induljak el.

 

 

Maitréja buddha Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87563

Lol

Magyar szempontból az egy helikopter is inkább gazdaságilag stratégiai döntés, ugyanis ha az gallyra megy, honnan veszünk másikat :)

 

A világ nem nagyon változik, még mi röhögtünk az bolgárokon (vagy kikkel volt a vicc), ha emlékszel, ez a: elvtársak...küldjük ki mind a három tankunkat " :)

Előzmény: Biga Cubensis (87561)
Maitréja buddha Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87562

Üdv

 

"Azért elméletben lehet stratégiai szerepük,mármint ha stratégián egy konkrét háborut, vagy hadművelet stratégiáját értjük."

Előzmény: RIKA424 (87559)
Biga Cubensis Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87561

szerintem csak keverte a szavak politikai-köznapi és katonai értelmét, illetve csak katonáknak feltűnő ez.

magyar politikai szempontból lehet stratégiai döntés, hogy mi legyen az 1 helikopterünkkel vagy tankunkkal az elkövetkezendő években.

nyilván egy NATO katonai stratégiában ezek elvesznek egy kerekítési hibában.

Előzmény: Maitréja buddha (87555)
unknown_-soldier Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87560

Stratégiai kérdés hogy ha nálunk ,a nemlétező de hatályos általános hadkötelezettség alapján felfegyvereznének állampolgárokat akkor azok, kiket is lőnének szét haladéktalanul ?

A külső vagy belső ellenséget?

Előzmény: RIKA424 (87559)
RIKA424 Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87559

máshogy látom.

 

Magyarországon például - szerintem - nincsenek hadászati kérdések.

 

Magyarország kikapcsolása vagy bevonása egy háborúba az valakinek lehet hadászati kérdése.

 

Úgy gondolom, hogy nálunk maximum hadműveleti kérdések vannak.

 

---------------

 

egy Magyar-Amerikai kapcsolatokban stratégia kérdés lehet egy hosszú távú (10 évnél több) együttmműködés megkötése vagy a megkötés megtagadása.

Ez valóban stratégia kérdés a két fél szempontjából.

 

De 40-50 katona bármilyen akciója, bárhol a világban - szerintem - nagyon jó indulatúan is csak taktikai kérdés.

Azon belül is inkább harcászati kérdés.

 

40-50 katona tevékenyége,  (ha csak nem pont ők kezelik az atomprogram indító gombjait) sehogyan se lehet stratégia feladat.

Előzmény: BlueD (87557)
Maitréja buddha Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87558

Vagy mondjuk egy olyan háborunál mint a Sivatagi Vihar, ha mondjuk azért inditják mert az ellenségnek állitólag vegyi töltetű scudjai vannak, ezt egy (has) delta force alakulat igazolja. Ha nincs, nincs háború, ha van, van. Stratégiai dolog ?

Az, hogy egy tengerészgyalogos hadosztállyal támadnak- e partraszállva, vagy maradnak a légicspásoknál, igy kikényszeritve a megadást, függhet egy recon osztagtól, akik felmérik az adott partszakaszt, mire alkalmas. Ez stratégia ?

Egy Szíriaihoz hasonló helyzetben függhet attól, hogy bevetnek-e szárazföldi alakulatokat, hogy a helyi erőket sikerül-e kiképezni normálisan annak az 4 A csapatnak akit erre dobnak oda. Ez stratégia ?

Egy princess gate-i hez hasonló szituáció, mndjuk észzak koreai terroristákkal, az orosz vagy kinai nagykövetségen, a brit miniszterelnök fogadásán, diszvendégként az amerikai alelnökkel...az hogy az sas nek sikerül-e kiszabaditani vagy nem, dönthet egy ÉK elleni támadásról, az oroszok v. kinaiak ehhez való hozzáállásáról.

Ez stratégia ?

 

Négy eset, egy ami politikai stratégiát határozhat meg, egy ami dönthet arról inditanak e háborut, ez katonapolitikai stratégia, egy eldöntheti kötvetlenül, hogy milyen stratégiát alkalmaz a főparancsnok, egy meg azt, milyen stratégiát alkalmaz a hadszintéri pk.

 

A magyar különleges erők NATO kompatibilisek, tehát elméletben ! előferdülhet, hogy ők a legközelebbi bevethető alakulat.

Nem fog, de megvan az esély.

 

Sokkal bagatelebb dolgok is birtak már nagyobb jelentőséggel háboruk/csaták esetén, szép Heléna sunája, Napoleon prosztatája, vagy Montgomery egója :(

Előzmény: RIKA424 (87556)
BlueD Creative Commons License 2013.04.23 0 0 87557

Szia,

 

igazad van a klotyo temaban:) 

Viccet felreteve, ha "valami" a vkf/MinDef ingerkuszobet eleri, akkor arra mondhatjuk, hogy strategiai szintu "valami". Az, hogy a valami nagysaga 5 ember vagy 200.000 ember az mar egy masik kerdes. Kis hadseregben kis dolgok is lehetnek stategiai szintu dolgok. Persze szigoruan csak szerintem.

 

udv

 

dragonfly

Előzmény: RIKA424 (87556)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!