Keresés

Részletes keresés

halaloszto Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134600

az en kinaimon kb igen. max 1, ha nem szeles az anyag.

Előzmény: adam654321 (134599)
adam654321 Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134599

Kis fogáson mi értünk? 0,5-0,6?

Előzmény: halaloszto (134598)
halaloszto Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134598

a gyenge gyalugépen a lassú előtolás nem segít. nem sokkal könnyebb vékony szelet kenyeret vágni mint vastagot. ráadásul egy szintnél vékonyabbat nem is lehet.

 

a kis fogás az, ami segít. 

 

a kínai 200as gyalugép névlegesen 1250w. nem tud nagy fogást, de használható.

 

 

a lendkereket felejtsd el. nem kézzelhajtós cucc ez. ha csak lendületből tud átmenni, az már régen rossz. kis időre minden villanymotor túlterhelhető, az átviszi a göcsön ha muszáj.

 

Vakj

Előzmény: adam654321 (134592)
Computerguru Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134597

Bailey-ről nem tudok nyilatkozni, nekem Nr. 4. SW van. Hibátlan! Annyira megtetszett, hogy vettem mellé egy 62-es SW-t is, ami szintén kitűnő.

Előzmény: apaf3j (134594)
adam654321 Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134596

Visszatérve még egyszer a villanymotor témára. Jól gondolom, hogy az új, de kínai villanymotorokat nem szabad megvenni? Pl ilyet. El tudom képzelni, hogy alu-tekercses... vagy van esetleg valakinek ilyennel tapasztalata?

adam654321 Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134595

Én ettől az eladótól vettem egy felújított régi Stanley 4-et pár éve azon felbuzdulva, hogy állítólag az új gyártmányú gyaluk, még a Stanley-k is messze elmaradnak minőségben a régiektől. Postával együtt kijött kb 20e Ft-ból.

Most nem látok a kínálatában, de érdemes nézegetni, szép dolgokat árul jó drágán... :(

Előzmény: apaf3j (134594)
apaf3j Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134594

Sziasztok!

 

Milyen simítógyalut ajánlanátok? A neten keresgélve leginkább csak Stanley-ket látok (itthon), de nem tudom, ezek közül érdemes megvenni a tisztító és simítógyaluként kínált "Bailey" gyalukat (pl http://www.szerszamoutlet.hu/index.php?_stanley_bailey_simito_gyalutisztito_112006&kat=735&id=12137), vagy jobban járok, ha inkább egy No 4-et veszek (http://www.megatool.hu/stanley_no_4_simitogyalu_14815) ami azért jóval drágább?

adam654321 Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134593

Ezeket a típusokat valóban nem, bár el tudnám képzelni egy nagyobb teljesítményűnél, hogy megoldanák, hogy a motor házában hasonlóan az autó hűtéséhez megoldanának néhány átfolyó csatornát.

Előzmény: ultima (134589)
adam654321 Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134592

Köszi a tapasztalatokat.

Vajon miben nyilvánul meg, ha egy gyalugépen alulméretezett a motorteljesítmény? Lehet vele ugyanúgy dolgozni, csak lassabb tolással? Vagy más téren is hátrányt jelent?

Ugyanebből kiindulva. Nem láttam még sehol ilyet, de vajon lenne-e értelme egy lendkereket rakni a gyalutengelyre, hogy stabilizálja a futását (értsd a nagyobb egyenetlenségeknél/görcsöknél, ahol hirtelen többet fog a kés, lenne elég lendülete a tengelynek, hogy kevésbé fogja meg a motort)? Vagy a tengely viszonylag nagy tömege elég neki? Azért egy 4-5 kg-s 20 centi átmérőjű kerék már nagy különbséget okozhatna... bár biztos nem én vagyok az első, akinek eszébe jut, és biztos nem véletlenül nem láttam még ilyet...

Mindezt úgy írom, hogy életemben nem használtam még valamirevaló egyengető gyalut.

Előzmény: Törölt nick (134587)
ultima Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134591

Amiről szó volt, az egy kerti szivattyú.

Annak levegő hűtése van.

Előzmény: Pillanatragasz (134590)
Pillanatragasz Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134590

Búvárpumpákat,merülőszívattyúkat  közvetve a burkolaton ketesztűl hűtti a víz. Ezért nem szabad víz nélkül  használni őket.

Előzmény: ultima (134589)
ultima Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134589

Az elég érdekes lenne, ha a motort hűtené a víz! :-(
Amíg jól működik, oda egy csöpp sem kerülhet.

Előzmény: adam654321 (134584)
Törölt nick Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134588

Még annyi hogy majdnem írtam hogy gyalugépet építeni szép meló lehet .. de aztán emlékeztem hogy vettél egy kisiparit, moci nélkül (ill a képen volt moci, csak nem jó? 3F?).

 

Mindensetre ahhoz szerintem mindenképp felejtsd el a szivattyúmotort. Legalábbis az ilyen pilincka szivattyúét. Sztem egy 200-as tengelyhez alsó hangon 1.8-2kW dukálna, 2800 rpm, gyorsító áttéttel. Nekem 2.2kW a HC260-as motorja. Ha segít: 63mm-es a késtengelye, 2 késes, 260mm széles és 6500 rpm-re van áttétezve.

Előzmény: adam654321 (134586)
Törölt nick Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134587

Egyetértek Vajkkal, a 2800-as fordulat (1:1 áttéttel vagy közvetlenül a tengelyre rakva a korongot) nagyon sok. Hacsak nem tűzcsiholót akarsz építeni :-) A keményfád bütüjét ilyen sebességgel még jó eséllyel a korong közepén is megégetné.

 

Én most építek éppen (kb. holnap lesz kész) egy oszcilláló hengercsiszolót, korábban építettem egy kéttárcsás (2x300-as korong) korongcsiszolót és egy nagyobb (200x2000-es szalaggal) oszcilláló szalagcsiszolót.

 

Megosztanám a tapasztalataimat:

 

- szalag- és korongcsiszoloóhoz ugyanazt a motort használtam (1450rpm, egyfázis, 750W).  Mindkettő ékszíjhajtású, 1:1 áttéttel, 100-as ékszíjtárcsák. Peremes felfogatású, 40mm-es tengelyű motorok, így egy 18-as rétegeltre fogattam fel őket, és maradt kényelmesen hely az ékszíjtárcsáknak.

 

- hengercsiszolóhoz 370W-os, egyfázisú, 2450 rpm. 1:2 áttétellel (63mm->125mm). Őt most fejezem be de az első tesztek azt mondják az 1:2 áttétel miatt ennyi is elegendő.

 

A korongcsiszolónál még az 1450-es fordulattal hajtva is, ha nem figyelsz (nyomod neki mint a meszes), a 300-as korong külsején megégeti a bükköt, akácot, 80-as papírtól felfelé. Ha finoman nyomod neki akkor jó. 40-es/60-as papír nem bántotta nagyon. Itt teszteltem egyet pajaci topiktársnak.

 

Nem ismerem a szivattyúmotorokat, de ha az adott szivattyúnál nem tudsz biztosra menni, azaz nem tudod mekkora tengely marad számodra a korong vagy egy ékszíjtárcsa felfogatására - lehet hogy jó olcsón vettél egy "használhatatlan" motort.

 

Megintcsak Vajkkal értek egyet: Vaterázz, Jófogásozz. Ha szegényes is a kínálat biztosan ki lehet fogni egy-egy használható 1 fázisú darabot. Csak legyél biztos a tengelyhosszban. És mondom, 750W már "mindenre" elég. Ha tudsz, vegyél 1320-1450 rpm -es motort, ha lehet legyen legalább 40mm-es tengelye. Én egy állat vagyok és újonnan vettem a motorokat, ami így nem olcsó (750W - 40e/db, 370W - 19e, itt vettem). Viszont újak és minden paraméterük ismert, és garisak :) Ennyi előnye mindenképp van.

 

Ékszíjat/ékszíjtárcsát (kúpos szorításút) pedig itt vettem. Az ékszíjtárcsáket először magam csináltam rétegelt lemezből, de JCsapo kolléga rábeszélésére (örök hálám!) áttértem a gyári ékszíjtárcsákra. Egyszerűen nem éri meg szívni vele, egy 100-as egy ékpályás tárcsa a hozzávaló kúpos szorítóval ~2900 Ft. És centírozott és egyszerű a felfogatása - nagy könnyebbség vele az építés.

 

Első körben ennyi tippem lenne a projektedhez. De hajrá, én szurkolok: jó móka! :-)

Előzmény: adam654321 (134586)
adam654321 Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134586

Gyalugéphez (20 centi) jó lenne a 2800-as fordulatú egy kis gyorsító áttétellel, de oda meg vajon kevés lenne a szufla? Szíjtárcsa rászerelhető? Nem volt még ilyen a kezemben, főleg szétszedve nem.

Az a baj nálam, hogy öreg a ház, régiek a vezetékek, és a 16A-s kismegszakító nagyon hamar megunja a dolgot, ha megy egy motor + világítás + elszívó + akkutöltő, meg még esetleg otthon egyszerre kapcsol be a hűtő + mikrósütő... Nem tudok 2 kW fölött motorban gondolkodni, ezért, nameg az siralmas egyfázisú villanymotorkínálat miatt jutott eszembe, hogy ilyen megoldáson gondolkodjak.

Előzmény: halaloszto (134585)
halaloszto Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134585

ezeknek 2800 a fordulata es vekony, rovid a tengelye. 

 

korongnak a 2800 szerintem sok, 1400as kellene. szalagnak jo lehet. youtube epitok is szoktak szivattyumotort hasznalni. vateran meg olcsobban is van, amin a szivattyu a kakukk.

Előzmény: adam654321 (134583)
adam654321 Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134584

Közben eszembe jutott, hogy esetleg ezeknek a hűtését az átfolyó víz biztosíja?

Előzmény: adam654321 (134583)
adam654321 Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134583

220v villanymotort keresek szalag/korongcsiszoló építéséhez. Kósza ötletem támadt. Szerintetek van értelme megvenni egy olcsóbb fajta kerti szivattyút a motorjáért? Szét lehet úgy szerelni ezeket, hogy használható legyen? Fordulatszámuk? A feltüntetett teljesítmény mennyire fedi a valóságot vajon? Egyáltalán... hülyeség?

pl. https://www.praktiker.hu/kert/kerti-motoros-gep/szivattyu/202240-tip-szivattyu-kerti-gp-4500-inox-1250w-4350l/h-50m-4m-es-szivocsovel

kergaborr Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134582

A helyzet az, hogy én eddig csak derészögű csapolásokat csináltam, és ehhez nem kellett semmilyen különleges képesség a géptől, amely einhell. Az Einhellnek számos terméke van, nekem jobbára csak ez a lamellózó, ezért konkrét tapasztalatom nincs a márka termékeiről, nem tudom se dícsérni, se szídni. Én nem érzékeltem, hogy a sínvezetéssel gond lenne, nincs kotyogás sem, a kimart részbe a lamelló keksz nem lötyög, de nem is szorul, könnyedén belehelyezhető. Lágyindítás nekem nem hiányzik, mert az volt a módszerem, hogy előszőr beindítottam a gépet, és úgy toltam oda a kijelőlt részhez. Ez azért is volt hasznos, mert amikor függöleges helyzetben kellett marni, akkor járó állapotban nem engedte kihullani a porzsákból az addig összegyűlt fűrészport. A jó fűrészlap itt is sokat javított a használhatóságon, mint ahogy bármelyik más gép esetében ez evidens. Én azért cseréltem le a régi lapot, mert hamar életlenné vált, nehezebben mart, és égette az anyagot. A Pilanával, mint kés a vajban.

Előzmény: Atteeharp (134579)
LyPapa Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134581

Amit én tapasztaltam az olcsóbb kategóriáról, az azt mutatta, hogy vagy meglepően jó, vagy gyakorlatilag használhatatlan, közép nincs. Attól függ, ki mibe fut bele ... A LIDL-es szerszámok a jobb kategóriába esnek, de nyilván ezeknél is előfordul selejt. Ha akarsz egy kicsit felfelé lépni, akkor az árak emelkedése nem lineáris, de gondolom ezt tudod. 

A közepes szerszám, jó él(hordozó) egyértelműen minőségi ugrást jelent - de a 'jó él hordozó' adott esetben a szerszám árának akár többszöröse is lehet. Épp az elmúlt napokban kaptam elő a préselt acéllemezből kialakított vázú két gyalumat (Top Tools ?) és megállapítottam, hogy használhatók, mindössze a kés beállítása kíván nagyobb figyelmet, mint  a az acél vázú gyaluimon. Az édesapámtól örökölt, sok tízéves ropánt - ot még nem kellett utánéleznem - na ez lényeges különbség a profi és az alacsonyabb minőségi osztályú szerszámok között.

Komoly tévedés, hogy a barkácsolók sokszor a szerszámtól várják el a hiányos tudás, ügyetlenség, figyelmetlenség korrigálását - amit a szerszám természetesen meghiúsít :) Ha baleset nélkül sikerül ezt a hülyeségi periódust átvészelni, akkor szerencsés esetben rájön, hogy a szerszám hiányosságai a módszer megválasztásával és a gyakorlás minőségének javításával javarészt pótolhatók.

Összefoglalva: én a gyakorlást helyezném előtérbe mind a barkács, mind pedig a pénzkereső tevékenységek során, mert ez nem helyettesíthető semmi mással  - míg a megmunkálás bizonyos fázisai többféle módszerrel is elvégezhetők, tehát nem feltétlen szerszám minőség függők.

 

Üdv:LyPapa

Előzmény: Atteeharp (134579)
Törölt nick Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134580

Dabason biztos nincs sok álló vagy folyóvíz :-)

Előzmény: Törölt nick (134578)
Atteeharp Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134579

Amivel én többet várnék egy drágább szerszámtól:

-jobb sínvezetés/felfüggesztés

-erősebb motor (nem feltétlenül nagyobb teljesítményű. A gyártók által feltüntett W fogyasztást jelent, ha jól sejtem)

-precízebb forgórész, kisebb játék forgástengely mentén (az oldalirányú pontatlanság kevésbé fontos szerintem is, de ha 3,8-4mm helyett 4,5mm vastag marás készül, lötyögni fog)

-lágyindítás (ne rúgjon)

-strapabíróbb motor (minden olcsó géphez adnak pót szénkefét - amúgy ez kompatibilis alkatrész vagy modell függő? Tehát ha veszek egy gépet, 2 év múlva kivonják a forgalomból, de az enyémben elkopik a szénkefe, akkor kuka vagy javítható?)

 

Mondjuk a marólap cseréje jó ötlet, lehet hogy azon is múlik a pontosság. Akkor viszont felmerül a kérdés, olcsóbb gép+jobb maró lap bele jó ötlet lehet, ha nem napi 8 óra heti 5 napra veszem?

 

Nem leszólni akarom a gépeiteket, mert semmilyen tapasztalatom nincs, de az Einhell-ről (meg a Powerplus is hasonló rendszerű) nem sok jót olvastam. Rácáfolnátok?

 

Előzmény: kergaborr (134575)
Törölt nick Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134578

Szentséges... eszébe se jut, hogy stégnek kéne reklámozni?

Előzmény: Törölt nick (134562)
adam654321 Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134577

Van rálátásom a gyógyszertárra, én orvos vagyok, az asszony meg gyógyszerész. Igaz, amiket leírsz, bár a fecskendő pont az a dolog, amiből általában dobozszámra szokott lenni a patikában. Nincs rá értelmes magyarázat, ha Veszprémben tényleg kitalálták, hogy nem adnak, mert egyébként szabadon hozzáférhető termékről van szó. Más kérdés, hogy persze én megveszem egyszerre 6x100 darabot, mert 2 hónap alatt elfogy, de az egyszeri fecskendő-júzernek tényleg csak néhány darab kellene...

Előzmény: halaloszto (134576)
halaloszto Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134576

régebben lehetett egyszerű anyagokat kapni. aztán nem. amikor kezdődött az otthon barkácsoljunk krémeket mizéria, akkor lehetett a patikában alapanyagokat kapni, aztán már nem. régebben adtak egy deci paraffinolajat baromi drágán, most már úgy sem.

 

egyszerűen arról van szó, hogy nagy profit-kis raktárkészlet működéshez vannak szokva. nagyon kényelmetlen nekik, ha az ilyen kis hasznú termékekből nagy a forgalom. van neki fecskendője, mert kell legyen, de 10darabos készlettel ki tud szolgálni mindenkit. ha elkezdenének bejárni az emberek egy-egy tucat fecskendőért, 50es készlettel kellene dolgozzon, és nincs hozzá helye meg kedve sem. pont mint az alapanyagokkal. van neki egy kiló shea vaja, azzal minden kikeverős kenőcsöt meg tud csinálni, ha elfogy akkor meg holnapra rendel. de ha néha beesik egy ember és megvesz félkilót, akkor ennél nagyobb készletet kellene tartania, ahhoz meg nincs kedve.

 

Vajk

Előzmény: GPS (134574)
kergaborr Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134575

Helló!

Csatlakozom 409 fórumtárshoz. Nekem is egy einhell lamellózóm van, többször használtam, gond nélkül, és én sem ismerem a neves márkák képességeit, de nem tudom, mit tudhatnak alapban annyi pénzzel jobbat. Igaz, én rövid idő után a fűrészlapot lecseréltem egy pilanára, ezután érezhetően simábban ment, nem találok kivetnivalót benne. Érdekelne engem is, mi az ami miatt hobbizni a márkák jobbak.

Előzmény: Atteeharp (134548)
GPS Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134574

 

Ez megint hülyeség. A patikusod terjeszti. Valami üzleti érdekük fűződhet hozzá.

 

Persze persze - itt összefogott ellenem a teljes veszprémi patika-maffia - annyira, hogy még az állat-patikust is megfélemlítették, hogy egyenként vágják le az ujjait, ha nekem fecskendőt ad el recept nélkül.

 

Jó ha tudod, hogy ezeknek a "Szigorúan ellenőrzött" szakmáknak nagyon erős helyi (megyei, körzeti) kiskirályságai vannak - amelyek olyan intézkedéseket hoznak (a központi rendeletek mellé, néha fölé) - amilyet csak akarnak.

 

(Kb., mint ahogy olvastam hogy a helyi építési hatóságok is hozhatnak olyan szabályokat, amelyek bizonyos településeken vannak, máshol nem is hallottak róluk)

 

Persze, ezek ellen lehet berzenkedni a főhatóságnál, sőt, még az is lehet, hogy több hónapos utánajárás után felülvizsgálják a dolgot - már akinek erre van ideje és idege végigharcolni.

De addig marad a helyi ukáz - amit ha helyileg kimondtak, hát akkor úgy van.

Ha azt mondták, hogy Veszprémben nincs fecskendőzés - akkor nincs. Akinek nem tetszik, az írjon haza.

 

Egyébként egy szomorú eset kapcsán MEGOLDÓDOTT  a fecskendő problémám, mert amikor szegény Rudi-tacskóm beteg volt, az állatorvostól kaptam egy marék 1 és 2 ml-es fecskendőt, hogy itthon kezeljem a kutyát. De sajnos Rudika közben meghalt, így megmaradtak a fecskendők is.

.

Előzmény: rferi (134558)
Paco155 Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134573

Rám elég furcsán szoktak nézni amikor 20 milliliterest kérek. :)   Nincs is minden esetben.

 

Érdekes, hogy egy milliliteres viszont mindig van. Csak azzal olajozni elég macerás.  A huszas meg nem túl nagy a töltőtollpatronokhoz. :) 

Előzmény: wtman (134572)
wtman Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134572

Vagy két éve nekem is szükségessé vált pár fecskendő beszerzése. Némi félelemmel mentem be a patikába, de meglepetésemre simán adtak. Elbeszélgettem a gyógyszerésszel, mondtam neki, nem nagyon hittem, hogy adni fognak csak úgy fecskendőt. Erre Ő pont a drogosokat hozta fel példaként, inkább használjanak tiszta fecskendőt, amit be is tudnak szerezni, mint mindenféle újrahasznosított darabot.

Előzmény: GPS (134545)
Soká Creative Commons License 2017.03.04 0 0 134571

Köszi!

(sajnos nem olvasom a topikot, csak véletlenszerűen)

Hát, ez a 8mm-es patron mizéria meglep. Én éppen azért vettem ezt a gépet, hogy ne kelljen 6mm-es marókat beszerezni. Ezek után majd ilyen szemmel nézem a gépet, de én nem emlékszem, hogy valaha bajom lett volna a patronnal. Igaz gyakorlatilag csak élmarásra használom, marófejet is csak ritkán cserélek benne. Egyébként meg szeretem, kézreálló kis szerszám.

Az egyetlen, ami szemre is jobb a DeWaltban - de ezt nem említetted - a pontosabb mélységállítás. A Makitánál ezzel ügyeskedni kell, mert van egy pánt, amivel rögzítem a gépet és van egy csavar, amivel a fel-alá mozgást lehet beállítani. Finoman csak akkor lehet állítani, ha a rögzítő pántot sikerül egy félig szorulós stádiumban tartani.

A Makitának alacsonyabb fordulatszáma is van mint a DeWaltnak, nekem ez is tetszett.

Előzmény: Törölt nick (134568)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!