Keresés

Részletes keresés

gombászok Creative Commons License 2012.09.30 0 0 2497

Kedves csoringer!

 Amíg a gabonában lévő keményítőt nem cukrosítod el, nem is fog forrni a cefréd, addig ne is várjál tőle ilyesmit!

Előzmény: csoringer87 (2494)
gombászok Creative Commons License 2012.09.30 0 0 2496

Nomen est omen!

Bocs, de ez jutott elsőre eszembe! Úgy érzem, sem kukoricát, sem szőlőt, sem szőlődarálót még nem láttál!

Előzmény: Amateur-no1. (2495)
Amateur-no1. Creative Commons License 2012.09.30 0 0 2495

Pálinkás jóestét!

Eszembe jutott valami, öreg-muslica, savanyú cefrés whisky receptjének kapcsán, amiben azt írja, hogy viszonylag nagy darabokra kell a kukoricát darálni!

Szerintetek a szőlő darálóval átropogtatva elérhetem ezt a szemcsenagyságot? Onnan jutott fejembe, hogy ma préseltem és ott volt a daráló és elkezdett motozni az agyam. :)

csoringer87 Creative Commons License 2012.09.30 0 0 2494

Sziasztok

Komolyan szeretném a segítségeteket kérni, leírnám röviden a történetet.

8kg kukorica, 2kg búza,2kg árpa –megtörve, 60l –es hordóba öntve,9kg cukor ráöntve melyet felöntök 6 l meleg vízzel és összekeverem. Erre 34l vizet öntök úgy, hogy hőmérséklete 25C⁰ közelébe legyen, majd hozzáadok 50g élesztőt. Semmi nem történt. Tegnap felturbóztam 2g borélesztővel most habzik és szén-dioxid képződik. 24h elteltével, ami pár perce volt légmentesen lezártam és felraktam a kotyogót. Véleményeteket, hozzászólásotokat, segítségeteket megköszönném.

cloaked Creative Commons License 2012.09.30 0 0 2493

Figyeltétek hogy elszaporodott a polcokon az ún. „rum verschnitt”? Gondoltam csak valami pancs lehet, de ha a nevében ott a rum, akkor ez hivatalos kell, hogy legyen, és tényleg meg is jelent a rendeletben:

 

„1. A Rum-Verschnitt Németországban gyártott, rum és alkohol keverésével nyert szeszes ital, amely keverés eredményeként a végtermék alkoholtartalmának legalább 5 %-ának rumból kell származnia. A Rum-Verschnitt minimális alkoholtartalma 37,5 térfogatszázalék. A Rum-Verschnitt termék címkézése és kiszerelése tekintetében a megnevezésben, a kiszerelésben és a címkézés során a "Verschnitt" szót ugyanolyan típusú, méretű és színű betűvel kell feltüntetni, mint a "Rum" szót, valamint azzal azonos sorban, üvegek esetén az elülső címkén. Ha e terméket a német piacon kívül értékesítik, a termék alkohol-összetételét fel kell tüntetni a címkén.” – 110/2008/EK

 

+1 felmagasztalt kommersz. A Portorico 60-nak pont kapóra jött, mert egyrészt megint ráírhatják, hogy rum (verschnitt), és erre talán még a kommerszadó se vonatkozik, mert hivatalos kategória... (KÉP).

 

cloaked Creative Commons License 2012.09.30 0 0 2492

Igazad van, a tavalyi üvegemen már 33% van, pedig mikor a Hubertus 33 kijött, a sima még 35 volt. De hogy 28?? Hát már a hubi se szent?:D

Előzmény: Törölt nick (2490)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.29 0 0 2491

Sütőélesztő 20 C felett nem erjeszt? Ezt hogy számítottad ki? 25 C a kedvenc hőmérséklete, és egészen 35-ig még jól elvan. 20 alatt tényleg nem szeret erjeszteni, de azért még 15 C-n nem áll le.

 

Sajnálattal olvasom hogy nem erjed a cefréd, de ezek szerint mégsem ideális minden körülmény...

Előzmény: csoringer87 (2488)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.29 0 0 2490

A 40%-re nem esküszöm meg, de a 35% 6-7 éve mindenképpen megvolt a Hubertusnál. Legutóbb mikor ittam, már csak 28%-os volt. Gondolom nem csak a szeszfokon és az adókon próbálnak spórolni, de az alapanyagokon is, szóval biztos hogy romlott a minősége is, na meg persze az ízlésem is javult (most már a Fügyülős Mézes széria a kedvencem :)

Előzmény: cloaked (2487)
csoringer87 Creative Commons License 2012.09.29 0 0 2489
Miért nem forr a cefrém,ha minden körülmény megvm??????????
csoringer87 Creative Commons License 2012.09.29 0 0 2488
Sziasztok
Milyen élesztővel csináljam a cefrét mert pékélesztővel 20C°-nál melegebb helyen nem forr.?
cloaked Creative Commons License 2012.09.29 0 0 2487

A Hubertus régebben erősebb volt? Egyébként én. kb 10 éve elég sok hubit megittam, meg olykor azóta is, de nem tűnt fel, hogy bármit is változott volna. Mindig is egy minimum-likőr volt nagyjából barátságosan kiegyensúlyozott, természetes(nek ható) ízzel. Legutóbb tavaly vettem, és az 5 évvel korábbitól nem volt rosszabb. Szerintem fejlődött az ízlésed 3-4 év alatt:)

 

Szerintem a 3 éves Vilmos nem sokat veszít az érleléssel... legalább van mire fogni, hogy aromátlan:)) Viszont lehet, hogy a 3 év miatt már nem olyan gusztustalan, mint várná az ember. Elvégre fehérrum és 3 éves rum közt is szép különbség van ebből a szempontból.

Előzmény: Törölt nick (2484)
csoringer87 Creative Commons License 2012.09.28 0 0 2486

Köszönöm

thumper -es lepárlóval próbálkozom

Előzmény: Törölt nick (2485)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.28 0 0 2485

Oszlopos lepáró esetén próbálkozz csak tisztán gabonával, mert kisüstivel nem tudod úgy eltünteni az ízeket, ahogy egy vodkánál illik. Ha kisüstid van, akkor cukorcefréből csinálhatsz vodkát. 

 

A gabonapárlat készítéséről a KIPRÓBÁLT RECEPTEK fórumon írtam. Ugyanúgy készül a cefre mint a whiskyé. A búza a legjobb vagy esetleg rozzsal és árpával is próbálkozhatsz, de kukoricával semmiképp ne, mert durva és erős ízt ad, a vodkánál pedig nem erre van szükség.

Előzmény: csoringer87 (2482)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.28 0 0 2484

Régebben volt érlelt vilmoskörte pálinkájuk, az úgy rémlik egész iható volt. Mondjuk akkoriban nem igazán foglalkoztam még a szeszesdivel, szóval lehet hogy most ha megkóstolnám, azt mondanám hogy egy rakás .... az egész. Különben érdekes, pont a vilmoskörte pálinkájára mondják, hogy még az üvegben való pihentetését is rövidre kell szabni az aromák illékonysága miatt, a hordós érlelés meg szóba sem jöhet. De úgylátszik Zwackék tudnak valamit, hogy 3 éves érlelésű a mostani vilmoskörte pálinkájuk (37,5%-os alkoholtartalommal érlelt pálinka, tiszta vicc). Bár még nem kóstoltam, de én biztos hogy nem fogok még 10 Foritot sem adni érte :) 

 

Az Unicumot szerintem nem butították úgy szét mint a Hubertust (legalábbis az alkoholtartalom változatlanul maradásából erre tippelek). A Hubertus minősége pár év alatt érezhetően nagyot esett, én pl. tavaly ittam és a 3-4 évvel ezelőttihez képest egyértelműen rosszabbnak találtam. 

Előzmény: cloaked (2481)
csoringer87 Creative Commons License 2012.09.28 0 0 2483
Sziasztol
Kipróbáltam a savanyú cefrét 5 napja keszitettem a kotyogo bubizot ma megnéztem csak széndioxid de az bőven ,alkohol nincs ,mi a baj állandó 20C 3,5kg cukor 3,2kg talarmany apritva 20l viz 60 g eleszto..
csoringer87 Creative Commons License 2012.09.27 0 0 2482
Sziasztok mesterek
Tudna valaki vodka készîtésben segíteni. Alapanyag búza vagy kukorica.
Köszönöm
cloaked Creative Commons License 2012.09.26 0 0 2481

Pl.? Nekem nem rémlik semmi, ami ne lett volna alsókategóriás. Mondjuk régen se sok Zwackot kóstoltam, de csak az Unicum, Hubertus, Vilmos, Portorico 60 rémlik sikertermékként.

 

Egyébként arra leszek kíváncsi, hogy mi történik az Unicummal, mikor egyre kevesebb lesz a szocializmusban felnőtt fogyasztó, mert a fiatalok már nincsenek oda érte. Mármint eltűnik, megújul (persze titokban és fokozatosan, nehogy elmúljon az eredeti recept dicsfénye:), olcsóbb lesz, vagy csak háttérbe szorul. Érdekes kísérlet volna eltenni dugós-pecsétviaszos palackozásban egy mai üveget 20-30 évre, aztán összevetni az akkorival.

Előzmény: Törölt nick (2478)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.26 0 0 2480

Az egyik az Ö-m által leírt ún. brandy módszerről, a fórum keresőjével egy perc alatt megtalálod. Az én módszeremnél mindig az ízlelésre hagyatkozok, a legelejét leszámítva folyamatosan kóstolgatom, és úgy döntöm el mi mehet a kész termékbe (a pálinkánál is így csinálom, de az arányok szoktak különbözni).  

Előzmény: szeszmoly (2477)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.26 0 0 2479

Nem, addig biztosan gond nélkül eláll.

Előzmény: niki85b (2474)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.26 0 0 2478

Ezt egyébként mostanra az összes Zwack által gyártott termékről el lehet mondani Emlékeim szerint régebben azért voltak jobb, középkategóriába sorolható termékeik, de az utóbbi években végképp lecsúsztak. Bár ez a "kóser" pálinkájuk után nem is meglepő :))

Előzmény: Amateur-no1. (2472)
szeszmoly Creative Commons License 2012.09.26 0 0 2477

Duplafalú az edény amiben csinálni fogom. A finomításos párlatelválasztás érdekelne. Csináljam úgy, mint pálinkánál?

Előzmény: Törölt nick (2476)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.26 0 0 2476

Nem gond a lisztesség, legfeljebb annyiból, hogy nezebb elválasztani a sűrű részelket a folyadéktól - már ha el akarod (simlafalú üst esetén erősen ajánlott).

 

Az első főzésnél ki kell nyerni a cefrében lévő összes alkoholt, semmiféle párlatelválasztás nem szükséges. Az így kapott párlatot kell finomítani, itt jön képbe a párlatrészek elválasztása.

 

 

Előzmény: szeszmoly (2471)
cloaked Creative Commons License 2012.09.26 0 0 2475

Pont a minap álltam neki többféle likőrt beáztatni (csökkenteni kell a kiadásokon, drága a viszki:)), indult köztük egy 2 decis Unicum-projekt is. Szerintem 4 növényből elsőre is elég hasonló lesz. Az egész ízvilág ilyen D-kategóriás seíze-sebűze fűszerekre utal, amiket csak olcsó gyógyteának szokás eladni. Keserűség, cukor, karamell, meg valami halvány egyendudvaíz a háttérben. Egyébként azt sem hiszem, hogy be kell tartaniuk azt a 40 db-ot, ha már maga a recept is titkos.

Előzmény: Amateur-no1. (2473)
niki85b Creative Commons License 2012.09.26 0 0 2474

Lenne még egy kérdésem! ma megállt a pezsgés a kérdésem az lenne nem-e gond ha pénteken főzöm le a cefrét?

Előzmény: Törölt nick (2467)
Amateur-no1. Creative Commons License 2012.09.26 0 0 2473

Amúgy azt a bizonyos kesert, kb. 10-féle, nem agyondámázott fűszerszámból elő lehet állítani, azzal az emlegetett finomszesszel és ember légyen a talpazaton, aki megkülönbözteti a bótitól!

Előzmény: Amateur-no1. (2472)
Amateur-no1. Creative Commons License 2012.09.26 0 0 2472

Olvastalak,- azt gondolom, finomszesz-félrebeszélésről van szó, szerintem egyet is értünk.

Nem szar, hanem kaka.  :)

Előzmény: cloaked (2470)
szeszmoly Creative Commons License 2012.09.26 0 0 2471

Sziasztok!

 

Már egy ideje olvasgatom az itt összegyűlt sok információt és most belefogtam a saját whisky-be. A cefre tartalma: 2kg kukorica, 1,5kg árpa, 1kg búza, 4,7kg cukor, 20liter víz, fél citrom leve és egy evőkanál sütőélesztő. A cefre le is forrt szépen kb 8-10 nap alatt, most jön majd a főzés. Lenne még néhány kérdésem: A gabonák törését terménydarálón csináltam. A kukoricához a legnagyobb rostélyt raktam be, ami kb. 7-8mm-es. A legnagyobb részét összetörte, de egy része lisztes állagú lett. Ö-m egyik hozzászólásában olvastam, hogy a cefrének átjárhatónak kell lennie. Okozhat ez gondot, hogy a lisztes részek ezt megakadályozzák? A búzához és az árpához volt megfelelő rostélyt, és így nem lett lisztes rész. Ti mivel csináljátok ezt? 

A főzést kisüsti lepárlóval fogom csinálni. Az üst és a tető rozsdamentes, a hűtő spirál rézből van. Kormoss' azt írtad nem olyan régen, hogy ennél a módszernél figyelmen kívül kell hagyni a whiskynél jellemző vágási részeket. Hogyan kell akkor lefőzni? Hol válasszam el a párlatrészeket?

 

Egyenlőre ennyi.

 

Előre is köszönöm a válaszokat.

 

szeszmoly

cloaked Creative Commons License 2012.09.26 0 0 2470

Ha az Unicum Szilvára gondolsz, akkor arra rá is van írva, hogy finomszeszből van. Az csak egy gyomorkeserű likőr szilvaágyra öntve (meg egy kis szilvaaromával meglőve, ha engem kérdezel). Pont a múlt héten írtam róla a pontozós topicban.

Előzmény: Amateur-no1. (2468)
Amateur-no1. Creative Commons License 2012.09.26 0 0 2469

Zwack,- bocs.

Előzmény: Amateur-no1. (2468)
Amateur-no1. Creative Commons License 2012.09.26 0 0 2468

Tisztelt Uraim! (Uram)

 

Lennék légy a falon a Zvakkéknál, hogy miféle íztetlen szeszből gyártja a gyomorkesernyéset.

Szerintem ott sem játszik a gyümölcs!

Akkor kire is vonatkozok a törvény?                  Vagy rosszul látom?

 

Előzmény: cloaked (2462)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!