Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95639

"Helyes a bőgés oroszlán"!

Tartsunk össze méretaránytól függetlenül, úgyis büntet bennünket a modellgyártók gátlástalan pénzéhsége ésa forint állandó értékcsökkenése. :-))

Előzmény: alsó madárfogás (95638)
alsó madárfogás Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95638

És aztán közösen elkezdték szapulni a Z-eseket? Csak mert ennek kéne következni, ha a logikai okfejtésed helyes. :-) 

Szerencsére mostanság ilyen itt nem fordult elő, ezért ne is beszéljünk róla, mielőtt még valaki kiássa a csatabárdot.

Előzmény: Törölt nick (95637)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95637

Azt hiszem nem néztem el semmit. Az első hozzászóló panaszolja, hogy 'a nagyok lenézik  kicsit', a második hozzászóló pedig - vele egyetértve - indokolni próbálja a kisebb méret előnyét. Vagyis mindkettő úgy érzi a nagyobb mérettel modellezők nem sokra becsülik őket.

Előzmény: k robert (95635)
alsó madárfogás Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95636

Értem.

Előzmény: NREX1 (95634)
k robert Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95635

Szerintem ennél kicsit benéztél valamit olvasd végig a hozzászólásokat és kiderűl hogy csak N-es beszélget N-essel :-))

ráadásul viccesen

Előzmény: Törölt nick (95629)
NREX1 Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95634

Úgy értettem olyanra nem ahol analóg lesz.

Előzmény: alsó madárfogás (95633)
alsó madárfogás Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95633

És ez baj, hiszen ha látnál újat, azt szívesen megnéznéd, és ezzel plusz bevételhez jutna a meglátogatott klub. De nem a te hibád, azt leszögezhetjük.

Előzmény: NREX1 (95623)
alsó madárfogás Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95632

Vagy úgy, MTTP barátom erőszakosnak látszó burkolt térítési kísérleteire gondolsz? Hadd nyugtassalak meg, ártalmatlan fickó, szemtől szemben még pisszenni sem mer, ha ilyesmire terelődik a szó. :-)

 

Csatlakozom hozzá: az értelmes modellező nem vonja kétségbe a másik döntését a méretarányt illetően. Véleménye lehet, de a kulturált érvelés nem lehet sértő a többiek számára sem.

Előzmény: Törölt nick (95624)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95631

Az elsősorban NDK időben terjedő TT méret visszaesését az okozza, hogy helyigénye a H0-hoz hasonlóan jelentősen nagyobb mint pl. az N méretnek. Az általában korlátozott hellyel rendelkező modellezők, akik többnyire nagy pályával rendelkező modellasztalt kivánnak építeni, egyre nagyobb számban választják a rohamosan fejlődő N méretet, amelyhez a gördülő állomány és tereptárgyak választéka is egyre növekvő és könyebben beszerezhető, valamint az árfekvése is kedvezőbb.

Hangsúlyozom elsősorban az otthon modellezőkre gondolok, de ez kihat a klubbokra és kiállításokra is.

Hogy mennyire nagy jelentőségű a helyszükségletből fakadó probléma, bizonyítja a még nyugat Euróbában és az USA-ban is egyre jobban tért hódító Z méretnagyság alkalmazása.

Előzmény: MTTP (95630)
MTTP Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95630

Persze, ez egy alapvető probléma, mióta szinte minden méretarány elérhető hazánkban.

Azt el sem mondom, hogy amikor kint jártam Bergheimben, a Roco főhadiszállásán, akkor enyhe kuncogás vett körül, mikor szóba hoztam a TT méretet. Pedig ők azt is gyártanak.

Erre vonatkozóan nem egy helyen fogalmazódtak meg gondolatok, szerintem nincs értelme ismét előhozni, egy biztos, a megítélés szimplán intelligencia kérdése.

A magam részéről egy nürnbergi bejárás során minden méretet azonos csodálattal szemlélek, legyen az a K1 nagy diorámája, vagy éppen a távol-keletiek T jelű bolhacirkusza. 

Éljen a vasútmodellezés!

Előzmény: Törölt nick (95629)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95629
Előzmény: MTTP (95627)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95628

Nem is kimondottan a ti vitátokra gondoltam.

Ez most kapóra jött:  http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=129947993&t=9169239

Előzmény: MTTP (95627)
MTTP Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95627

Szerintem ez semmilyen formában nem fogalmazódott meg a még erősen kritikus alsó madárfogás tollából sem.

Ha az én hozzászólásomban erre utalást éreztél, az csupán annak köszönhető, hogy a kollégával azon ritka alkalmakkor, mikor egy ilyen fórum felületén összeakadunk, nem hagyjuk ki, hogy ki-ki a saját kedvenc méretarányának előnyeit és erényeit sorolgassa. De ebben semmi sértettség, meg fölényeskedés nincs. Az lehet, hogy az alant megfogalmazott kritikák lendületében ez volt érzékelhető, de leszögezhetem, hogy semmilyen rosszindulat nem munkálkodott a háttrében. Mondom ezt én, aki köztudottan az ideális méretben munkálkodom.:-D

Előzmény: Törölt nick (95626)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95626

Mert sok esetben tapasztalható ebben a fórumcsoportban is, hogy a H0 méretben tevékenykedők enyhe  gúnnyal és lenézéssel nyilatkoznak a kisebb méretű modelekről. Mostanság azonban sok kisebb méretű modell kidolgozása bőven felveszi a versenyt a nagyobb méretnagyságú modellekkel (bár tagadhatatlan ezeknél a 'szegecsszámlálás' már felesleges kísérlet). A technika mai állása mellett a műszaki megoldásoknak sem jelent akadályt a kisebb méret.

A példa kedvéért:

 

 

Itt nem a terepet kell nézni, hanem a videó képminőségét.

Természetesen ma már a digitalizálás sem problematikius a legkisebb méreteknél esetében is.

 

Előzmény: MTTP (95625)
MTTP Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95625

Elnézést kérek, de mivel engem idéztél, ezért én is felteszem a kérdést: akkor ez most miért is utal a méretarányok és a minőségi különbségtétel összefüggésére?

Komolyan érdekel.

Előzmény: Törölt nick (95624)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95624

"a TT méret sokak számra csak a múlt idő jelét jelentheti, de nekünk a minden és nagyon is jól érezzük benne magunkat, sőt külön öröm azt a rengeteg rácsodálkozást látni, amit a vendégek arcáról olvasunk le. Hogy nahát a TT ilyen is tud lenni, meg hogy ez is ennyire korszerű, profi, modern, stb." (95602)"

Előzmény: alsó madárfogás (95621)
NREX1 Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95623

Üdv!

 

Nem szeretném a szót szaporítani,csak annyit tennék hozzá, hogy én értem mire akarsz kilyukadni és egyet is értek vele.

 

Én itthon digis hangos gépeket üzemeltetek és nem tudtam eldönteni egy kiáltáson ahol analóg fénysebességű vonatok futkostak, hogy sírjak, vagy nevessek. Nem is megyek több ilyenre az biztos.

Előzmény: alsó madárfogás (95621)
alsó madárfogás Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95622

Még nincs, de hamarosan nyílik. Tájékozódj a témabeli magazinokban, többen is olvastam róla. :-)

Előzmény: k robert (95620)
alsó madárfogás Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95621

"minőségi különbséget próbáltok felállítani a különböző méretnagysággal modellezők között" - ezt hol olvastad, bátyám? Én nem láttam témaként mostanság. Éppen ellenkezőleg, nagyon is türelmes magatartást látok.

 

"a vasútmodellezés egy hobbi és nem kellene megfertőzni azzal, hogy egyre többen jelentős hasznot hajtó kereskedelmi vállalkozássá igyekeznek tenni" - miért lenne ördögtől való dolog, hogy vannak sok pénzért létrehozott, vállalkozás vagy klub keretén belül bemutatott terepasztalok, és azokat belépti díj megfizetéséért megtekinthetjük? Ez nagyon furcsa megközelítés, nincs is semmi értelme. A magánhobbistáknak (neked és nekem) ott van a saját terepasztalunk - ezeket nem sokan látják, és kevesen tanulnak a hibáinkból vagy az ügyességünkből. Akik pedig meg akarják mutatni (mert olyan színvonalúnak tartják), tegyék. Ha nem így lenne, sokkal kisebb lenne a hobbinkat űzők tábora. 

Előzmény: Törölt nick (95618)
k robert Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95620

Abban bízom, hogy az általad az utóbbi időben sokszor látogatott, budapesti megakiállítás asztalának színvonala, részleteinek kidolgozása szép lassan mindenkihez eljut, vagy akár az általunk készített filmek alapján (:-)) vagy a személyes megtapasztalás útján és valóban sok kiállító, terepépítő, modellező példaértékűnek veheti és egyre magasabbra pöckölgeti a lécet maga előtt.

Természetesen megtartva az örök alapvetést: a közönség igényes szórakoztatása a legfőbb cél.

 

Méééééé Budapesten van ilyen?? nem is tudtam:-))

 

üdv Robi

1157 Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95619

Bizony-bizony nagyon igazad van T. BR216.

Előzmény: Törölt nick (95618)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95618

Hát meg kell mondanom, egyáltalán nem vagyok elragadtatva az itt folyó vitától, amely egyre inkább azt a stílust veszi fel, ami az éjjel-nappal a médiákban (és lassan a vízcsapból is) folyó választási kampányharcot jellemzi.

Már csak az hiányzik......XY takaroggy.....

Már az is nevetséges, hogy minőségi különbséget próbáltok felállítani a különböző méretnagysággal modellezők között. Másrészt a vasútmodellezés egy hobbi és nem kellene megfertőzni azzal, hogy egyre többen jelentős hasznot hajtó kereskedelmi vállalkozássá igyekeznek tenni. :-(

alsó madárfogás Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95617

Így van, ezt írtam, és tartom is. Biztos bázison megfogalmazott állításként, véletlenül sem aljas szándékú becsmérlésként. Főleg úgy, hogy ott volt a nem túlzó javaslat, miszerint lehet azonos technológiával jobban csinálni. És az volt rá a válasz: "akkor nem kell megnézni" és "egyet tudok ajánlani, kerüld el ezeket a kiállításokat és nem ér csalódás". Előtte meg a panaszáradat, hogy milyen drága a hobbi, és hogy milyen nehéz üzemeltetőt találni, meg az mennyibe kerül. Ezt nem is vitatom, csak tessék egy percre a fizető látogató szerepébe átlépni: adott esetben ő is mondhatja, hogy azért az 500-800 forintért nem ezt várta. 

 

"összehasonlítani egy klubot egy olyan szervezettel, ahol a modellezés legjobbjait összeszedve, anyagilag biztosan jobban támogatva, egy statikus asztalt építve lehet dolgozni akkor sem sportszerű" - nem akarod megérteni, hogy funkcióját tekintve van azonosság köztük? 

Idézem még egyszer, mit írtam: "a Krausz-palotában példaértékű mű készül. De hiszem, hosszabb távon nem csak minta, hanem a lemaradóknak, a régmúltba révedőknek életveszélyes konkurencia is. (...) Épp ezért korholom azokat, akiknek megfelel az analóg megoldás: nem ellenük, értük szólok ilyeténképpen. Hogy talpon maradjanak, és ne az első látogatóknak, valamint a szerény igényűeknek tudjanak csak élményt kínálni. " - mondd, ebben mi unfair? Nem azt írtam, hogy másolják le milliókból, csak hogy ne érezzék elégnek, amit ma csinálnak. Nem rám, rájuk veszélyes.

Előzmény: szergely22 (95615)
alsó madárfogás Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95616

"becsmérelni egy nagy múltú és igényes klubot" - a mondat közepe pedig azt mutatja, micsoda torz az az optika, ahogy a világot nézed. Mert mit ér itt a múlt? Nem egy múzeumról beszélünk, ahol igenis számít, hogy mikor kezdték összegyűjteni az antik tárgyakat, vagy nem egy nagy múltú könyvtár, aminek dicsőség, hogy már száz éve szerzi be a kiadványokat. A vasútmodellező klub esetén - főleg ha kiáll a közönség elé, sőt, pénzt szed tőle - mit sem ér a dicső múlt, ha a néző a jelenre, ne adj' isten, a jövőre kíváncsi. Legalábbis a terepasztala esetén. Mert egy szép zománctábla-gyűjtemény, egy értékes korabeli vasútifotó-kollekció értékes kiegészítő, de jellemzően nem a fő attrakció.

 

Az átlagember azt várná, minél nagyobb múltú az adott klub, annál többet tud a vasútmodellezésről, és nyitott az innovációra. Még ha az pénzbe is kerül. És persze nem baj, ha nem követi a trendeket, csak akkor a tőled idézett mondat második fele mögé kerülhet kérdőjel. 

 

Visszatérve az eredeti felvetéshez: nekem már az is elég lenne, ha a kritizált járműmozgás jobb volna. Ahogy kitűnik kettőtök szavaiból, ez nem jogos elvárás. Semmi baj, én és a hozzám hasonló igényűek legfeljebb elkerülik az ilyen látnivalót. Kár mást belelátni, indulatosan vagdalkozni.

Előzmény: szergely22 (95607)
szergely22 Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95615

Ezt te írtad:

"Az első esetben nem azt mutatjuk meg a nézőnek, ami 2014-ben a vasútmodellezés maximuma, hanem azt, ami a hetvenes évekből itt maradt. Rövidebben: lenne, aki azt mondaná: átverjük. Mint a szakállas trükkökkel dolgozó bűvész, vagy a bárgyú körhintákkal haknizó búcsúsok a közönségüket. Persze, az újszülöttnek minden vicc új, és mindig vannak kisgyerekek, akiknek a műanyag lovacskára ülés még élmény. A többségnek már nem."

Ezzel a látottakat minősítetted, elég becsmérlően.....

 Ezt is te írtad:

"  Ismétlem: nem lenne ok a kritikára, ha az analóg vezérlésnél is megvalósítható gyorsulás-lassulást láthatnánk, a teljes sebességről két másodpercen belüli megállás helyett."

 

Ha csak az utolsó sort írtad volna, nem reagáltam volna a dologra, mert valóban, akár igaz is lehet, de az előtte beidézett eszmefuttatásoddal nem csak a hisztérikusak látják bele a vádaskodást szerintem.

 

És összehasonlítani egy klubot egy olyan szervezettel, ahol a modellezés legjobbjait összeszedve, anyagilag biztosan jobban támogatva, egy statikus asztalt építve lehet dolgozni akkor sem sportszerű.

 

De gondolom ezután is sikerül úgy csűrni-csavarni a szavakat, hogy a másikból egy hepciáskodó amatőrt próbálj kreálni....

Előzmény: alsó madárfogás (95613)
alsó madárfogás Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95614

Kérlek, nagy örömmel. Ismerhetsz annyira, hogy tudd, nem valaki melletti (vagy valaki elleni) elfogultság beszél belőlem. Legfeljebb a béka tompora alatti színvonal az, amit nem szívelhetek. És most nem a videón szereplőről van szó, mert van annál sokkal silányabb is - ugyancsak fizetős vasútmodell-kiállítás keretében...

Előzmény: MTTP (95612)
alsó madárfogás Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95613

"becsmérelni egy nagy múltú és igényes klubot", "szánalmas azt hinni, hogy zárás után a pénzt számolgatva jókat röhögünk a megvezetett vendégeken" - ezt csak a hisztérikus, kritikát elviselni képtelenek látták bele a korábbi szavaimba. Ami jó, azt elismerem, ami kínos, azt is le merem írni.

 

Elhiszem, hogy (szinte) minden klub megtesz minden tőle telhetőt a látogatók kiszolgálására. Csak sajnos bizonyos esetekben ez kevés, még több kéne. Én leírtam, hogyan: kicsivel több odafigyeléssel, kevesebb flegmasággal. Ha arra ez a válasz, hogy nem menjek el ezekre, hát, hirtelen elveszítem a hitemet a másik jóindulatában...

 

"egy modul megépítése nem csak sínből és néhány vezetékből áll" - ezzel vajon mit akarsz mondani? Miképpen hat ez vissza az üzemeltetés színvonalára? 

 

"egy nonprofit klubot összehasonlítani" - megint csak az elvakultság beszél belőled. Én azt mondtam, hogy a Miniversum minta. Minta annak, aki terepasztalt akar építeni. Aki ez után egy analóg modulrendszert lát, már nem fog visszamenni ellesni a fogásokat az alkalmi kiállításra. Pedig vannak olyan klubok és modulok, ahová érdemes. Több ilyet láttam, és illendő módon meg is említettem a megfelelő fórumon.

Egyébként pedig de, össze lehet hasonlítani a Miniversumot és a "nonprofit klubot", ha utóbbi belépődíjat szed a kiállításán. Mindkettő pénzért csinálja, amit csinál, tehát a fizető vendég nem ingyen mulat. És ha pénzt ad érte, akkor elvárhat egy minőséget. Ha tetszik neki, akkor visszamegy, és a következő alkalommal is megveszi a jegyet, ha nem, akkor elkerüli a kiállítást. Ennyit tehet - és meg is teszi, főleg ha a kiállító cinikus, és azt mondja, ő többet a boga úristennek nem ad, mert  így is van olyan, aki jól mulat. 

 

Azt javaslom, higgadj le, és gondold át, hogy rosszindulatú volt-e a másik véleménye, vagy épp ellenkezőleg, jó tanácsot akart adni, hogy ne seggel menjenek ki az adott klub kiállításáról, hanem épp sokszor visszatérjenek. Ehhez pl. ezt a típusú hozzáállást kéne hátrahagyni, már attól javulna a szint.

Előzmény: szergely22 (95607)
MTTP Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95612

Egyébként ezzel egy nagyon is aktuális témát feszegetsz. Meg merem kockáztatni, hogy a Vasútmodell TV következő Törzsasztal beszélgetését e téma köré szerveznénk meg és szívesen látnánk vendégül téged is, természetesen a legaktívabb vasútmodellező klubok vezetőivel egyetemben.

Előzmény: alsó madárfogás (95611)
alsó madárfogás Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95611

Ezért mondtam, hogy mindkét út járható. És azt is hozzáteszem, a lelkesen blogolók és honlapot fenntartók miatt egyre kevésbé lényeges a vasútmodellező klub, hiszen a fogásokat elleshetjük például Martisztól vagy Paksinutitól, olyan részletes és jól dokumentált leírásokat tesznek közzé.

De ezzel nem a klub létjogosultságát kérdőjelezem meg, hanem azt mondom, többet kell kínálnia, mint amit eddig tudott. Nem mindre érvényes ez, de némelyikre biztosan.

Előzmény: SÜNÖCSKe (95605)
MTTP Creative Commons License 2014.04.16 0 0 95610

Bocsáss meg, hogy én reagálok a gondolataidra, de úgy érzem, hogy a soraid mögött inkább egyfajta sértett önérzet búvik meg, mintsem a vasútmodellezést úgy összességében előre mozdítani akarás. (de ez csak feltételezés...) Tudom, hogy mennyire pocsék érzés, ha az ember munkáját becsmérlik, pláne egy olyan valaki, aki az adott területen nem tett le az asztalra. Viszont más területen igencsak ott van, sőt mi több azt is megkockáztatom, hogy alsó madárfogás barátunk legalább annyira közismert, mint e topik, vagy a kiállítások megannyi szereplője. Stílusa sajátos, de ha intelligensen a helyén kezeljük, akkor igenis értékes és fontos vitapartner, aki mindenképp előre mozdítja az alapkérdést.

Azt is el kell fogadni, hogy a vasútmodellezők többsége, beleértve a klubokat is, nem értenek a kommunikációhoz. A mai világban viszont erre óriási szükség van. És bizony vannak, akik a tollforgatás és a szavak csavarásának mesterei és lássuk be, hogy az információk zöme rajtuk keresztül jut el a nagyérdeműhöz. Hangsúlyozom, nem védeni szeretném madárfogást.

Itt az idő a paradigma váltáshoz, és most lehet, hogy sokan kardot rántanak, de el kell fogadni, hogy ma már nem kunszt két egymásra forrasztott rézlemez dicsőségén ülve a vasútmodellezésről beszélni. Még az analóg környezetben is megannyi ötlet tud megvalósulni nyitottsággal, kreativitással és persze a modern eszközök bevonásával. Ott van pl. Iván Pista állomási miliője, vagy Bencs Zoli közel hasonló, de mégis merőben más megfogalmazása és közben nem azt nézzük, hogy a vasútüzem analóg, vagy digitális-e.

Azt is meg kell, hogy mondjam, hogy sokkal több kulturálatlan megnyilvánulás érkezik a vasútmodellezők köréből, mint az őket bármilyen előjellel kritizálók táborából. Egyszer pl. ott forgattam az egyik legismertebb modellező asztala mellett, mikor az egyik kolléga elkezdett vicceskedni a műsorom nevével, illetve a lap elnevezésével, amihez dolgozom. Leálltam és megkérdeztem, hogy szerinte kinek jó ez a fajta cinizmus. Ha neki ettől feláll, akkor vonuljon félre, könnyítsen magán, de leginkább mélyedjen el abban, hogy mind a ketten azonos célért dolgozunk. Azóta messziről és hangosan köszöntjük egymást, akárhányszor találkozunk. Érted miről beszélek? Egy oldalon toljuk a szekeret, egy felé mozdítjuk az amúgy rendkívül mostoha helyzetben toporgó vasútmodellezést.

Előzmény: szergely22 (95607)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!