Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.11.09 0 0 2647

Sziasztok! Elérkezett a szüret ideje. A darálást megkönnyítette, hogy kaptam a húgomtól egy némileg lerozzant azt hiszem gyümölcscentrifugát. Azért lerozzant, mert 14 fokozata van, de csak 2-4-es fokozaton nem kattognak benne a fogaskerekek, (vagy valami) viszont nekem így is nagyon jó, mert 1 perc alatt ledarál 1 liter malátát 2-esen is. A 10 fokos enzimes cefrém ami lefagyott, és betettem a melegebb 16-20 fokos pincébe, másnap már ismét erőrekapott, szépen bugyog az összes, nincs elcseszve.:-) Csináltam egy másik kísérletet is, egy másik enzimmel, amit pestről hozattam ismerőssel, múltkor a tölgyfachips-el együtt. Ebből a fajtából, az ára sem vészes:

http://olaszsped.com/index.php?main_page=product_info&cPath=2_20&products_id=73

A cefrém 8 kiló 2-szer darált rozs+2ml alfa-béta amiláz Beer enzim+1 lapos evőkanál citromsav+17 liter vízben főzve+végén még hozzáadva 7 liter víz+élesztő. No, ez is szépen forr, szóval siker!:-)

Meg vagyok fázva, szerintem itthon leszek 1-2 napig, úgyhogy darálás után a fagyasztóban landolt az 5 kiló rozs-maláta.

Törölt nick Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2646

Szia! Köszi szépen! Jó, ha van sok-sok maláta.:-) Ma főztem belőle. Jó ez a digitális hőmérő, igen szuperul mér. Főleg akkor van rá nagy szükség, amikor a 60-65 fokot kell mérni. Ott nem lehet hibázni. 2 kiló zöld maláta+6kg 2-szer őrölt rozs+24 liter víz összesen+2 lapos evőkanál citromsav, és 1 kocka élesztő a cefrém. Kukorica nem került bele, mert itthon felejtettem.:-) Érdekesnek találom, hogy a maláta darálása előtt nem volt büdi a maláta, még ettünk is belőle, megmosva és vajas kenyérre sűrűn szórva, mert azt olvastam róla, hogy nagyon egészséges, rengeteg a vitamin és nyomelem benne, még a daganatokra is jó, rákra, bár ez nem bizonyított. Nem volt rossz íze.

Daráláskor viszont büdi volt. Fagyasztva inkább valami fura de nem rossz illata volt neki. Amikor viszont bekerült az üstbe, nagyon jó illatúvá tette a cefrémet.:-) Tej, mintha tej illatot éreztem volna, ahhoz hasonlót.

A 61 fok tartása szintén nem okozott nehézséget. 80 fokról 65 fokra több mint 1 óra alatt hűlt le. Bedobtam a jégtömb malátát visszaesett 55 fokra, itt alágyújtottam és 65 fokon elzártam alatta. Hőmérő érzékelőjét belógattam az üstbe, rátettem a fedőt+1 nagy vastag abrosszal letakartam az egészet. Vazze... 2 órán keresztül 60,6-60,9 volt benne. Én untam el a dolgot, kimertem hordóba és kivittem az udvarra. Nagyon sokáig 55 fok volt még benne. Szerintem a gabona rossz hővezető lehet. Nagyon lassan hűl. (hála az égnek) Édes lett, sokkalta jobban, mint az enzimes cefrém. (ez szerintem a hőmérő pontossága miatt sikerült jobban).

  Az enzimes cefrém viszont leállt. Megmértem 10,5 celsius fok volt benne. Gondolom ez nagyon kevés.

Kimertem, levittem vödrönként a pincébe, egy másik hordóba. A pincében 16-20 fok van. Holnap talán beindul újra, az elején bíztató volt, szépen, erősen forrt. A malátás cefrém is a pincében kötött ki.:-)

Előzmény: Törölt nick (2645)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2645

Látom rendesen berendezkedtél a malátakészítéshez :)

 

Kénsavból kb. 2dl/hl mennyiséget használok, a 37%-os oldatából. A nagyobb szeszfőzédék is alkalmazzák a gyenge oldatukat a pH-érték beállításra. Akkumlátorsav formájában a legolcsóbban beszerezhető (200-250 Ft/l). Alapjában véve ártalmatlan a végtermékre, de sokan félnek tőle. Mondjuk ezt nem csodállom, mert nem egy barátságos anyag, ha magadraöntöd az azért fájhat... A Seagram szeszfőzde azzal riogatta a világ szeszfőzdéit és szeszfőzőít hogy a kénsavval kezelt cefrében foszgén (dietil-karbonát) képződik, ami átjut a párlatba, ami "közismerten" rákkeltő hatású. Bár sem ez az állítás, sem az ellenkezője nem bizonyított... Bár sörbe és borba nem is célszerű beletenni. Sokan eszküsnek még a laktátra, ha tudsz szerezni...

Előzmény: Törölt nick (2641)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2644

Előzmény: Törölt nick (2643)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2643

No, mégegyszer, lemaradtak.:

Előzmény: Törölt nick (2642)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2642

Pár kép:

Törölt nick Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2641

Szia Kormoss! Ez nagyon jó hír, köszönöm az infót!:-)) Ma megyek főzni belőle, tegnap szakadt az eső egész nap. Egy kis digitális hőmérőre beruháztam, be lehet rajta állítani a maximum és minimum hőmérséklet figyelmeztetést, 300C-ig mér. 1 méter vezetéke van, végén egy 5-6 cm-es tű. Nem ilyet akartam, hanem maghőmérőt, de olyat a városomban nem találni, vaterára meg nem akartam várni. Mindenesetre 100x jobb lesz mint a kazánhőmérő-rézcső kombó, mert így nem akadozik nekem semmi az üstben. 5kg rozs malátám közben készül, 9 kisebb lyukacsos műanyagládában, szúnyoghálóval az aljukon, feltornyozva, alul vízgyűjtővel, ágylepedővel letakarva az egész.  1 naposak éppen. Még 2 nap kell.:-) A múltkori enzimes cefrémet 2 lapos evőkanál citromsavval készítettem. Te viszont kénsavval csinálod. Mondjuk kerek 50 liter cefréhez mennyi akkusavat teszel, hogy a ph-ja jó legyen? Üdv: Robi

Előzmény: Törölt nick (2640)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.05 0 0 2640

Én tegnap vettem ki a hűtőből a malátát, május óta a fagyasztóban volt... úgy forr a cefréje, hogy majd lerepül a fedő :))

 

Már elnézést hogy beleszólok a nagyok dolgába...

Előzmény: Törölt nick (2639)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.05 0 0 2639

Most tettem be a fagyasztóba, reggel nem mertem,,,remélem jó lesz azért. Azt olvastam itt régebben, hogy a malátát le lehet fagyasztani, de a pép-fagyasztásában nem voltam biztos. Köszönöm szépen! Amúgy, azt lehet tudni, hogy kb. meddig áll el így a lefagyasztott pép? Ennek mondjuk nem sokat kell várnia, de máskor előfordulhat, hogy be táraznék belőle.

Előzmény: öreg-muslica (2638)
öreg-muslica Creative Commons License 2012.11.05 0 0 2638

Legjobb, ha egyböl a fagyasztóba teszed és csak közvetlen a felhasználás elött veszed ki………

 

ö-m

Előzmény: Törölt nick (2636)
cloaked Creative Commons License 2012.11.05 0 0 2637

A Győri végül rájött, hogyan kerülje meg a kommersztörvényt... ma láttam egy (rumaromával) ízesített vodkájukat, amire így nem vonatkozik a különadó. Mindenesetre a minimálvodka tisztább a minimál-finomszesznél, szóval ezt felfighatjuk halvány minőségi javulásnak is:)

Törölt nick Creative Commons License 2012.11.05 0 0 2636

Köszi! Ledaráltam a rozsmalátámat, kicsit éhgyomorra ez nem esett valami jól az orromnak.:-) Húsdarálóval frankón le lehetett nyomni, csak az adagolás a darálóba macerás, pici a garat. Betettem a hűtőbe, egy reklám szatyorba, kérdésem az lenne, ha mondjuk nem akarnám felhasználni azonnal, hanem mondjuk pár nap múlva, vagy még később, akkor a fagyasztóba be lehet -e tenni, a zöld malátát, lesz -e valami baja tőle?

Előzmény: öreg-muslica (2635)
öreg-muslica Creative Commons License 2012.11.04 0 0 2635

Szívesen…..

 

Pálinkát pálinka módszerrel, minden mást Brandy módszerrel….

 

Sok sikert,

 

ö-m

 

Előzmény: Törölt nick (2634)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.04 0 0 2634

Picit be vagyok nyomva, de azért érdekelne, hogy kisüsti lepárlón a Whiskey-t milyen módszerrel éredemes csinálni, lefőzni. Az Ö-muslinca féle Brandy módszer jó lehet,,,vagy valami egyéb módszer a nyerő? Múltkor kaptam 150 liter 7-10 éves bort, amit az Ö-m féle Brandy módszerrel készítettem el, sok-sok szóda bikarbónával, mivel ecetes volt. A végeredmény kihozalra elég gyenge, amint az várható is volt ecetes cefre esetén, de viszont nagyon finom, amit meg lehetett menteni belőle.:-) Sógoromnak nagyon ízlett, meg nekem is. Whiskey tölgyfa chipset szereztünk Pestről, 3 csomaggal, nagyon frankó lett az ihatatlan bor. Köszönet Öreg-muslincának!

Előzmény: Törölt nick (2633)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.04 0 0 2633

Sziasztok! Végre siker koronázza rozsmaláta fáradozásaimat, így 3.-ik nekifutásra. A rozst csak 12 órán kell áztatni, langyos vízben, aztán egy szúnyoghálón+kilyuggatott akármin naponta kétszer, reggel és este locsolva,langyos vízzel, csupán 3 nap alatt megvan a végeredmény.:-))  Gyönyörűek,  minden szem. Zöld maláta lesz belőle ma, húsdarálón ledarálva. Már azt hittem a magban van a hiba, de szerencsére semmi gond nincsen vele. Tegnap kifőztem Kezdő kotyvasztó szaktárstól kapott enzimekkel az első Whiskey cefrémet, szépen dolgozik is benne az élesztő, nagyon finom illata van. Meglátjuk, mi lesz a zöld malátás cefrémből. Ö-M receptje szerint fogok eljárni.(majdnem, picit módosítva a hozzátevőket)  2350 gr rozsmaláta (a mag súlya volt 2350 gramm) , 4 kiló darált rozs+0,5 kiló kukoricadara bolti(csajomnak nem jött be, boltban vette) .:-)) +21 liter víz. Remélem frankó lesz. Meglátjuk.:-)

cloaked Creative Commons License 2012.11.04 0 0 2632

Azért egy 70 fokos gabonapárlatot lényegében „finomszeszként” kategorizálni nem kis csalás:) Meg aztán minek van a törvény, ha a TTB mondja meg, hogy mi micsoda. Nyilvánvalóan nem ez az első amerikai szeszes ital, ami nem sorolható alkategóriába, tehát biztosan volna becsületes neve, ha nagyon akarnák, csak gondolom ott az ugyanolyan kínosnak számít, mint nálunk a „szeszes ital” (a spirit speciality-t emlegették).

 

Arra utaltak is, ha jól emlékszem, hogy terveznek rozswhiskyt a jövőben.

Előzmény: Törölt nick (2630)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.04 0 0 2631

Nem igazán értem, hogy mit akarsz ezzel az idézett mondattal mondai...

Előzmény: kezdö kotyvaszto (2629)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.04 0 0 2630

Szerintem egész egyszerűen nem volt semmilyen kategória, amibe normálisan belefért volna :) Megaztán gondolom úgy voltak vele, hogy inkább hívják egy kis csalással neutral spiritnek, mint whiskynek, aminek elképzelhető, hogy csorbítaná a hírnevét. Mondjuk elég zavaros ez az egész amerikai szeszbesorolás...

 

A 70%-ra való desztillálás meg logikus, gondolom az újabb termék kedvéért nem szereztek be egy új lepárlót, hanem azon (azokkal) desztillálják, amivel a rendes whiskyjüket. Azon meg nem lepődnék meg, ha az új "whsikyből" érlelésre is szánnának, és 4-5 év múlva előállnának egy rozswhiskyvel.

Előzmény: cloaked (2628)
kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2012.11.04 0 0 2629

üdvözlök mindenkit!

 

A 80%-os rész amit írsz, az lepárló oszlopnál van, nem kisüsti lepárlón!

 

häromlepcsös lepärlo oszlopon refluxal (1/3-os elhuzässal) ,erös deflegmätorhütessel (18-fokos vizhömerrseklettel!)

92%-on indult meg az eddigi legerössebb Magyar wiszkink!

 

Előzmény: Törölt nick (2578)
cloaked Creative Commons License 2012.11.03 0 0 2628

Ezt most találtam, arról a blogról van, ami a Tennessee whiskyvel már többször is foglalkozott:

 

Jack Daniel's And TTB Redefine Neutral Spirits, Or Do They?

 

Eszerint a párlat 70%-os, és a TTB (a hatóság) állapította meg, hogy ennek neutral spiritnek kell lennie, még ha ez ellenkezik is a törvénnyel... ez a TTB valami nagy Men in Black lehet, mert már az abszintot is tilalomban tudták tartani törvényi háttér nélkül...

 

Egyébként érdekes, említi a lehetőséget is, hogy whiskynek címkézhetnék, ha bármilyen rövid időre hordóba töltenék. De gondolom úgy voltak vele, hogy a „Tennessee Rye” jól hangzik, és elhelyett egy sima „whiskey” felirat nem volna ilyen nyerő. (A „Tennessee Whiskey” gondolom a nemzetközi egyezmények miatt nem játszik, mert azok alapján az straight bourbon.)

Előzmény: Törölt nick (2627)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.03 0 0 2627

Én valami kanadai whisky szerű dologra gondolok, mert azt nem tudom elképzelni, hogy egy érleletlen whiskyből az alap fekete cimkéshez hasonló kelendő tömegterméket tudnak gyártani. De a vodka meg szerintem túlzás, mert akkor annak címkéznék, meg aztán imidzsromboló is lenne, ha a Jack Daniel's - amiről mindenkinek egyből a whisky jut eszébe - vodkával állna elő...

Előzmény: cloaked (2618)
Jocó0423 Creative Commons License 2012.11.03 0 0 2626

Köszönöm a válaszod :) Holnap az első dolgom kipróbálni, úgyis az otellómat is derítenem kell.

Ha kész akkor beszámolok az eredményről!

 

Üdv.: Jocó

 

U.i.: Egyébként most mindenki hozzám akarja hozni a környékről a lepárlandó borát:)

Előzmény: öreg-muslica (2625)
öreg-muslica Creative Commons License 2012.11.03 0 0 2625

Igen, ezt kifelejtettem…..sokan használnak bentonite derítö szert, láttam is az eredményt,nagyon szép. Jómagam sose csináltam, de egyszer ki fogom próbálni…..

 

Többféle derítési módszer van, a lényeg, hogy ne a bor savtartalmán alapuljon…

 

(… mindenesetre kicsiben próbáld ki elöször…..)

 

Sok sikert,

ö-m 

 

Előzmény: Jocó0423 (2624)
Jocó0423 Creative Commons License 2012.11.03 0 0 2624

Köszönöm a válaszod, megfogadom a tanácsodat!

 

Egy kérdésem lenne még: mi lenne ha lederíteném mondjuk deritronnal? az lehúzna az aljára minden szennyeződést és fehérjét. Aztán fejteném át.

Mi a véleményed? Nem bántaná a konyakot?

 

Üdv.: Jocó

Előzmény: öreg-muslica (2623)
öreg-muslica Creative Commons License 2012.11.02 0 0 2623

Örülök a sikerednek ! Remélem a barátaidnak is tanítod a fotélyát……azok meg tovább….

 

Ismerös ez, szinte mindennél jelen van. Talán a gabonaszeszeknél a legkevésbé……

 

Korábban próbáltam többféle komolyabb szüröt , de a legjobb, amivel meg vagyok magam is elégedve a szürés és az ülepítés kombinációja . ( Mint boros gazdának mondva nem kell a részletekbe mennem mert gyakorlatból tudod ezeket…)

 

Tehát :

Minden ital fajtát amikor a végsö szürések után “kész van”, egy 5-12 L –es ballonba teszem pihenni, nem mozdítom 2-3 hétig. ( Ha nagyon meg vagyok szorulva lopóval veszek ki egy keveset, de nem mozdítom az edényt.)

Mikor az üledék láthatóan az aljára rakodott (legyen az lebegö vagy szilárd ), a felette levö tiszta italt óvatosan lefejtem. Mondjuk a felsö 95%-ot, nem érdemes kicsinyeskedni.

Ez a felsö tiszta rész még a dupla kávészürön is vígan átszalad…..

Az alját is átszüröm, de ez külön üvegbe megy, nem dobom ki……( ….Ezekböl az üvegekböl akkor szoktam magamnak tölteni amikor itthon valami rosszat csináltam……)

 

Legrosszabb esetben ( pl füszeres italoknál )megismétlem,  az elég….   Ezzel a módszerrel jobban meg vagyok elégedve, mint a bonyolult szürökkel…..

 

Már rég óta nem fütyülök széllel szemben…tehát a bajt okozó 5%-ot így kerülöm ki….

 

Végül is bor átfejtésénél is, (meg a bor, konyak, rum stb. hordóban tárolásánál is) ez az egyik cél az érlelés mellett….

 

Remélem beszámolsz majd az eredményröl…

 

Sok sikert,

ö-m

 

Előzmény: Jocó0423 (2622)
Jocó0423 Creative Commons License 2012.11.02 0 0 2622

Kedves Öreg Muslica:)

 

Lassan a negyedik konyakomat készítem a recepted alapján ( most éppen 22 liter lett ) és nem győzök hálás lenni neked:)

Sztár lettem vele a helyi szesztestvérek között:D

Én Velencén élek és többek között bort is készítek, meg természetessen pálinkát is:)

 

Egy gondom van és ebben jó lenne ha segítenél. A konyakot szűröm a te módszereddel ( kávéfilter ) vagy 6-8 szor és kristálytiszta is a palackozásnál!

Azonban ha áll 2 hetet akkor megjelenik egyfajta kivállás, olyan mintha fehérje lenne. Azonnal szűröm de 1-2 hét után újra jelentkezik a probléma.

Mi lehet a baj?  Mazsolát használok egyébként és Bossét.

 

Üdv.: Jocó

olvas0 Creative Commons License 2012.11.02 0 0 2621

MAdach Imre Az ember tragédiáját..... :)))

Röstellem, nem is értem.... egyébként az olvas0 a végén nulla........... ;) kis önkritika :)
ÉS új fent köszönöm, a türelmed pedig pláne!!!

Előzmény: öreg-muslica (2620)
öreg-muslica Creative Commons License 2012.11.01 0 0 2620

 

Szívesen…..

 

 " A thumperba mindig erösebb szeszt teszünk mint ami az üstben van….feje, farka vagy feje+farka az elözö fözésekböl. Ha nincs, akkor ugyanazt ami az üstben van……

 

Vizet vagy leginkább szódabikarbónás vizet akkor használunk, ha valamilyen szagot akarunk eltüntetni……

 

A 10%-os cefrének ideális körülmények között egy thumperral 80.2% -nál kellene megindulnia "

 

......nem szeretsz visszaolvasni ( még kettöt se )........akkor mit olvas0l ?

 

 

A thumperba 10-20% lé kell, hogy a csö alját ellepje. Ha jó az üst – thumper aránya, akkor kb. ugyanannyi lé marad benne a fözés után…..

 

A rajz jónak látszik…

 

Sok sikert,

ö-m

 

Előzmény: olvas0 (2619)
olvas0 Creative Commons License 2012.11.01 0 0 2619

Köszönöm a segitséget

Akkor ezek szerint a thumper lehetne akár a 7literes kuktám is ami az első pálinkafőzőm volt? :) kitekerem belőle a szelepet ráhuzok egy darab szilikoncsövet bele a réz cső és ihaj???? az de jó, már volt is thumper-em csak nem tudtam róla :)

A thumper-be vizet kell tölteni??? vagy majd teli lesz magától??

Rajzoltam egy rajzot, igy jó lenne az elgondolás?

Link

Előzmény: öreg-muslica (2609)
cloaked Creative Commons License 2012.11.01 0 0 2618

Ez esetben ez egyszerűen vodka lesz... a neutral spirit-et legalább 95%-ra kell főzni, és a JD-nél nyilván a faszenes szűrés sem fog elmaradni.

Előzmény: Törölt nick (2617)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!