Keresés

Részletes keresés

Mad árka Creative Commons License 2007.03.08 0 0 807
Köszönöm szépen! :)
Előzmény: c_pont_hu (806)
c_pont_hu Creative Commons License 2007.03.08 0 0 806
A karvaly stimmel de ő még nem vedlett egyszer sem, mert a másodéves ifjoncok majd májustól vedlenk, addig a fiatalkori tollruhát hordják (ez a szárnyfedők erős világos szegéséből egyértelmű). Azután a teremtő maga sem tudja a korukat megmondani :).
Előzmény: taormina1 (795)
taormina1 Creative Commons License 2007.03.08 0 0 805
Csak egy kicsit nehéz lesz megtalálni az ünnepeltet...:-)
Előzmény: Mad árka (797)
neco Creative Commons License 2007.03.08 0 0 804

Üdv merkur22!

A cél pl. az, hogy legyen hol közölnöm a világgal: szombatol megült a diófámon (amin a lentebb említett szülinapos karvaly falatozott egy verebet) úgy harminc darab seregély. Visszafordíthatatlanul itt a tavasz!

Előzmény: merkur22 (800)
neco Creative Commons License 2007.03.08 0 0 803
Ez jól sikerült! ;-)
Előzmény: Mad árka (802)
Mad árka Creative Commons License 2007.03.07 0 0 802
A topik egy globális paródia része. Azért dolgozom vele, mert unatkozom, ronda vagyok és valahogy muszáj enyhítenem az orrom csúcsán nőtt bibircsók, valamint a négy centis szőrökkel tarkított fenekem okozta sokkot.
A 21. század elejére az élővilág megismerésének igénye olyan magas szintre hágott, hogy a Földünk sorsát irányító alienek úgy látták jónak, ha összezavarjuk a témával az embereket, ezzel is jobb kedvre derítve az idegeneket. Arra programoztak be minket, hogy mindenféle vicces dolgokat csináljunk, például az alkoholisták megtévesztésére bevezessük a(z időnként genetikából ismert) palackhatás fogalmát, a többieket pedig megnevettessük olyan vicces nevekkel, mint gizmóka meg társai.
Velem úgy alakult ez a dolog, hogy az idegenek nagyon sok energiát adtak, s próbálom ezt a nép szórakoztatására fordítani. Ezentúl ha a számra veszem a keskenylevelű kenderkefű... -- á, ez túl hosszú és nem túl színes --, szóval a 'pipacs' szót, minimum bugyira vetkőzöm és Coccolino-dalokat énekelek mellé. Remélem, az alienek is elégedettek lesznek, hiszen ez csak miattuk van. ;)
Előzmény: merkur22 (800)
merkur22 Creative Commons License 2007.03.07 0 0 801
Inkább menjél randizni:)Érzem a tavaszt,húzom a ravaszt.
merkur22 Creative Commons License 2007.03.07 0 0 800
Szia Madárka.Neked rengeteg fölös energiád lehet és időd,ha ennyit körmölsz(de minek:)Mi is a célja ennek a topicnak?Mert én már rég elvesztettem a fonalat.
Előzmény: Mad árka (799)
Mad árka Creative Commons License 2007.03.07 0 0 799
Többnyire ha szóba kerülnek a veszélyeztetett élőlények, a pandára, gorillára, csimpánzra asszociálunk, netán Zengő után a bánáti bazsarózsára, oszt' annyi. Mi lehetne még?

Az imént pakolgattam, s a kezembe akadt újra a Pinke Gyula és Pál Róbert által írt könyv, a Gyomnövényeink eredete, termőhelye és védelme. (Tudom, már ajánlottam, de nehezen tudok tőle elszakadni. :) Az egyik oldalon táblázatba szedték Magyarország veszélyeztetett szántóföldi gyomnövényeit (egy részük nemcsak szántóföldön fordul elő). Szerintem „érdekes”. Be kell valljam, nem sokat ismertem közülük, órákon szóba se került a többség, növényész körökben sem ők forognak közszájon. (Ráadásul elvétve szőrösek, nem sírnak, nem csapkodnak, nem írnak alá petíciókat stb.) Gondoltam, már csak az érdekesség kedvéért begépelem. Kicsit átszerkesztettem, ill. ahol tudtam, linkeltem képeket. (Ahol nincs kép, az nem azt jelenti, hogy egyáltalán nincs, csak néhol félrevezetőnek éreztem a találatokat, hozzájuk inkább külön gyűjtök majd.)


MAGYARORSZÁG VESZÉLYEZTETETT SZÁNTÓFÖLDI GYOMNÖVÉNYEI


! = veszélyeztetett
!! = fokozottan veszélyeztetett
+ = eltűnt, valószínűleg kipusztult

Bánsági ebszékfű (Tripleurospermum tenuifolium) – !!

Berzenke (Scandix pecten-veneris) – +

Bíborfekete hagyma (Allium atropurpureum) – !

Borsmustár (Eruca sativa) – +

Borzas lednek (Lathyrus hirsutus) – !

Borzas porcika (Herniaria hirsuta) – !

Borzas ziliz (Althaea hirsuta) – !!

Cicó (Thymelaea passerina) – !

Duzzadt gomborka (Camelina rumelica) – !!

Északi veronika (Veronica agrestis) – !!

Farkasszem (Lycopis arvensis) – !!

Fénytelen veronika (Veronica opaca) – !!

Francia habszegfű (Silene gallica) – !

Gabonarozsnok (Bromus secalinus) – !

Hagymaszagú tarsóka (Thlaspi alliaceum) – !!

Háromszarvú galaj (Gallium tricornutum) – !

Keleti nyilasfű (Conringia orientalis) – !!

Kereklevelű buvákfű (Bupleurum rotundifolium) – !

Keskenylevelű kenderkefű (Galeopsis angustifolia) – !

Kis ugarpalástfű (Aphanes microcarpa) – !!

Konkoly (Agrostemma githago) - !

Korcs mák (Papaver hybridum) – !

Lángszínű hérics (Adonis flammea) – !

Légyfogó (Myagrium perfoliatum) – !

Lenfojtó aranka (Cuscuta epilinum) – +

Lenvadóc (Lolium remotum) – +

Levéltelen lednek (Lathyrus aphaca) – !!

Magvas gomborka (Camelina sativa) – !

Matyó (Calepina irregularis) – !

Mezei gyújtoványfű (Linaria arvensis) – +

Mezei katicavirág (Nigella arvensis) – !

Nagy gombafű (Androsace maxima) – !!

Nagy ördögbocskor (Turgenia latifolia) – !!

Ördögmák (Papaver argemone) – !

Rongyos széltippan (Apera interrupta) – !!

Sárga bükköny (Vicia lutea) – !

Sömörje (Neslea paniculata) – !

Sötét hagyma (Allium atriviolaceum) – !

Szédítő vadóc (Lolium temulentum) – +

Szép zörgőfű (Crepis pulchra) – !

Tinóöröm (Vaccaria hispanica) – !!

Tükörvirág (Legousia speculum-veneris) – !

Tüskés ördögbocskor (Caucalis platycarpos) – !

Vetési müge (Asperula arvensis) – +

Vetési oroszlánszáj (Misopates orontium) – !

Vetési zsellérke (Thesium dollineri) – !

Villás habszegfű (Silene dichotoma) – !

Vörös szarumák (Glaucium corniculatum) – !
taormina1 Creative Commons License 2007.03.07 0 0 798
Az üvegházam és a kerítés között lévö szük résbe szorult.
Előzmény: Mad árka (796)
Mad árka Creative Commons License 2007.03.07 0 0 797
Egy másik topikban elhangzott poénnal élve májusban (környékén) fogjuk tartani a második születésnapi buliját. ;-) (Feltéve, ha nem tévedtem a korával.)
Előzmény: Mad árka (796)
Mad árka Creative Commons License 2007.03.07 0 0 796
Szia! Ő egy karvaly énszerintem, s azt hiszem, tojó, tippre egyszer vedlett. A vedlésen még töprengek.

Lakásba ment? :)
Előzmény: taormina1 (795)
taormina1 Creative Commons License 2007.03.07 0 0 795
Sziasztok! Ez a különleges vendég tévedt ma hozzánk. Ki ismeri?
Mad árka Creative Commons License 2007.03.07 0 0 794
Alapvetően én is mennék ilyenre, csak a cikk azt hagyja ki, hogy nem kizárólag jó levegő meg vadromantika van, hanem köcsög kirándulók is. ;-) Az emberek egy része úgy szocializálódik, ha szólnak nekik valamiért, akkor az egyenlő a személyiségi jogok és a méltóság sárba tiprásával. (S most nem a bunkó, megalázó szólásokra gondolok.)

Ezzel persze senki kedvét nem akarom elvenni, mert igenis kellenek az önkéntesek meg mondjuk a polgárőrség mintájára szerveződő természetvédők (t'dom, nehéz ügy ez is, főleg hogy nemigen létezik), csak szerintem jó, ha az ember mindig úgy tervez, hogy közben a legrosszabbra számít. ;-) Élvezni lehet közben/később is.
Előzmény: dumba (793)
dumba Creative Commons License 2007.03.07 0 0 793
Ez jó! :)
Ez mondjuk nekem jobban tetszik.
Előzmény: Mad árka (792)
Mad árka Creative Commons License 2007.03.07 0 0 792
Dumba, figyelj, hátha rákapsz.


Monitoring önkéntesekkel

A Magyar Madártani Egyesület „Önkéntes munka bevonásával megvalósuló természetvédelmi monitoring hálózat kiépítése” című programja keretében kiszélesíti monitoring tevékenységét. [Huhh, ez mondat volt :))]

A program célja, hogy a magyar–szlovák határ mentén található Natura 2000-es hálózat madárvédelmi irányelv alapján kijelölt területein, valamint a Fontos Madárélőhelyeken (IBA-területek) megalapozzuk a hosszú távú, önkéntes felmérőkre építő monitoring munkát.

Ennek érdekében néhány minősítő, illetve indikátor fajra módszertani protokoll került kidolgozásra a 2006-os évben. A fajokat négy élőhelykategória alapján jelöltük ki: erdős (zárt növényzetű) területek, agrár (nyílt vagy részben nyílt) területek, vizes területek és lakott területek. A program működési területe a Szlovákiával határos megyék teljes területe (Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Nógrád, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén), kivéve Pest megye (itt a csak Budapesttől északra található területek: Pilis, Visegrádi-hegység, Börzsöny).

A módszertant úgy állítottuk össze, hogy akár minimális madárismerettel is be lehessen kapcsolódni a tevékenységbe. Azok is, akik a kiemelt fajok közül csak néhányat ismernek, már sikeresen és eredményesen együtt tudnak működni velünk. Amennyiben szeretné segíteni a madárvédelmet, szeretne valamit tenni gazdag természeti értékeink megóvásáért, küldje el regisztrációját!

Minden regisztrált önkéntesünknek egy oktatócsomagot küldünk, amely segít Önnel megismertetni a monitoring munka fontosságát, tartalmazza a felmérendő madárfajok hangfelvételeit, valamint a program módszertanát. A regisztráció történhet postai úton, személyesen, illetve interneten is, a következő címeken:

Papp Ferenc
3100 Salgótarján
Mérleg út 2.
Tel.: 20 569 86 07
E-mail: papp.ferenc [kukc] mme [pont] hu

További információ: www.iba.mme.hu
Mad árka Creative Commons License 2007.03.07 0 0 791
Segítséget vár az Ócsai Madárvárta

Eddig ismeretlen okból január 19-én kigyulladt az Ócsai Madárvárta Egyesüet négy éve épült nádfedeles kutatóháza. A teljes tetőszerkezet leégett, a vendégszobák, a szakmai kiskönyvtár, az előadó és a laborhelyiség felszerelése, berendezése megsemmisült. Az épület megmaradt kiégett falát és kéményét már visszabontották, önkéntesek segítségével eltakarították a romokat. Becslések szerint a teljes átépítés és berendezés költsége elérheti a 40–50 millió forintot. A szervezet civilek segítségét kéri az újrakezdéshez.

A 15 éves egyesület gyűrűzőállomásán 1983 óta 156 faj több mint negyedmillió egyedére került gyűrű. A száznál is több önkéntes és szakavatott ornitológus az év legalább 200 napját a területen tölti. Az Ócsai Tájvédelmi Körzet szélén felállított hálók segítségével a láp maradó és vonuló madárfaunáját közvetlen közelről, kézből vizsgálhatják. A világ madarászai a kiterjedt nemzetközi megfigyelőhálózat révén naponta újabb információhoz jutnak: a gyűrűzött egyedek visszafogásaiból azok élettartamára, vonulási útvonalára következtethetnek.

Az ócsai turjános madár- és kisemlősfauájáról, a megfigyelési eredményekből számtalan nemzetközi tanulmány, szakdolgozat és doktori értekezés született. A kutatóállomáson nyaranta nemzetközi madarásztábort és oktatást tartanak, ilyenkor a világ minden tájáról több száz lelkes amatőr érkezik. A kutatott turjánvidék az ökológiai hálózat része, NATURA 2000-es és Ramsari terület.

Az Ócsai Madárvárta Egyesület kéri mindazokat, akiknek élményt, ismereteket nyújtott az állomás, segítse felajánlásaival az újjáépítést. A bontás és helyreállítás aktuális eseményei a világhálón a www.omve.hu címen megtekinthetők.

Forrás: Madárvárta, 2007/tavasz
borzsarkany Creative Commons License 2007.03.06 0 0 790
Akár vadon is élhetne-)
annyi baj legyen Creative Commons License 2007.03.06 0 0 789


Múlt hét szombaton egy kis repülésen voltam, ott fényképeztem ezt a képet.
Először azt hittem, száradék fenyők vannak a sarokban, de amikor a földön is odamentem, kiderült, vörösfenyők.
alpha111 Creative Commons License 2007.03.05 0 0 788

Majd az én általam feltett képeket is "aktivizálhatod", persze ha teszek fel. :->

Nekem nagyon tetszik!!!!!!

Előzmény: Harbi (786)
Törölt nick Creative Commons License 2007.03.05 0 0 787
Az én engedélyem az ÉN cuccaimra megvan,másoktól inkább akkor ne "lopkodj!"/he-he láttál a webcsatornán...?/
Előzmény: Harbi (786)
Harbi Creative Commons License 2007.03.05 0 0 786
Szia! "csak nyugodtan", mondja zoe. GIF-el csinálom, de bevagyok fenyítve Mad árka álltal./Úgyhogy csak óvatosan! lopkodom be ide az ilyeneket.
Előzmény: Törölt nick (784)
Harbi Creative Commons License 2007.03.05 0 0 785

Abszurd vagy sem, csak annyit hozzá, hogy a "színházi értelmiség vagyok"

Verebes szombati műsorában Dr. Czeizler Endre /ha jól írom/ is ilyesmiről

beszélt, hogy a fogamzásgátlók ürülés útán bekerűlnek a vízkészletbe /és

mivel ilyen szempontból nem tisztítják a vizet/ a 70-es években még

mittudom én mennyi életképes férfi skúló volt, mára már mittudom én

mennyire csökkent. Ezért ilyen tréh a szaporodási index. Ő már csak

tudja!

Előzmény: Mad árka (783)
Törölt nick Creative Commons License 2007.03.05 0 0 784
Rég nem voltam pár szomorú családi esemény/haláleset,betegség,stb./miatt elég szarul voltam...
Most látom,Harbi HOGY csináltad ezt a mozgóképet,tök jók!!!
Előzmény: Harbi (766)
Mad árka Creative Commons License 2007.03.05 0 0 783
Erről most Thick egyik hozzászólása jutott eszembe a Kipusztult állatok topikban. Épp a különféle állati részek potencianövelőként való felhasználásáról volt szó. "Bár ha belegondolunk, ennek szakrális jelentősége van. A túlszaporodott ember szaporodni képtelen egyedei pusztítják leginkább a kihalófélben lévő fajokat annak reményében, hogy egyszer talán ők is tudnak majd szaporodni. Groteszk." Ha lehet, ez a fogamzásgátlókkal még abszurdabb.
Előzmény: Harbi (779)
Mad árka Creative Commons License 2007.03.05 0 0 782
Ó, odavesznek a nagy titkok. :)) Kódokat szoktam beirogatni a formázáshoz, mivel a Firefoxban nincs olyan formázó panel, mint az Explorerben. Az ember beszúrja a képet, megjelenik ez: (image1). (Persze szögletes zárójelben, csak ha átírom, nem látszik még ennyi se. :) Aztán a lényeg:

(image1:left)
(image1:right)
vagy: (image1:center)

Tehát kettőspont, aztán mögé írom a kívánt irányt.

Itt van egyébként minden: Milyen kódok...
Előzmény: eguzki (777)
Törölt nick Creative Commons License 2007.03.04 0 0 781
Légy szíves, írd be ezt a céltopikba is. Elkél egy józan hang. Nem fognak neked ugrani, mert te nem Thick vagy. :-)
Előzmény: annyi baj legyen (780)
annyi baj legyen Creative Commons License 2007.03.04 0 0 780
OFF
Thick:

Láttam, a szomszédos vitatopikban volt rendesen pörgés az éjjel. Gondolkoztam, de aztán mégsem szálltam be, mivel ezt a kört már én is sokszor lefutottam, eredmény nélkül, de azért itt, semleges terepen OFF-ként, röviden leírom az én véleményemet.
(Azért itt, és nem ott, mert úgy látom, elcsitult a vita, és egy újabb flame kiváltója nem szeretnék lenni, a topiklvasóktól meg elnézést kérek a nem egészen témába illő hozzászólásért)

A vita azért parttalan, mert tévhitekkel szemben nehéz érvelni. Én magam nem vadászom, bár a lehetőség adott, mivel az élő állatokat jobban szeretem, mint az elpusztultat. Ennek ellenére nem csak elfogadom, hanem tudom, hogy az állományszabályozás jelentős eszköze a kilövés. Ha a vadászat, mint olyan megszünne, pár év alatt teljesen felborulna az erdeink egyensúlya, és töredéke lenne a vadon élő állatok száma, az is arányaiban eltorzulva. A vadásznak nincs orgazmusa minden puskacsattanáskor (és most is, mint mindig, ha vadászról beszélek, akkor a hivatásosról, és nem a sportvadász bankigazgatóról, és társairól).
Jelenleg Magyarországon egy nagyon rossz tendenciát látok, a vadak szempontjából: az élőhelyük egyre szűkül, annak ellenére, hogy az erdősültség nő. Ez azért történik így, mivel egyre elterjedtebb a kerítés (panel, és elektromos is), a mezőgazdasági, és erdőfelújítási területek körül. A megmaradt területeken koncentrálódik a vad károkozása, és akár teljesen letarolt területeket hagyhatnak hátra maguk után, egy éjszaka alatt is, és mindenki meg lehet győződve, hogy menyi vad van. Pedig az állomány évről évre csökken, jobb esetben stagnál. Most ebbe az ingatag helyzetben, ha ötezer hektáronként számolunk két kóbor kutyát, az akár egy egész évi apróvadállomány szaporulatát képesekek tönkretenni. Befogásukra mód nincsen, egyetlen lehetőség a kilövés. Egyszerűen a természet nem bírja el elvadult háziállatok plusz jelenlétét, ilyen mesterségesen fenntartott egyensúlynál.
Míg egy róka csak akor fog vadászni, ha éhes, ezek a kutyák szórakozásból teszik, és hatalmas károkat okoznak, és itt nem feltétlenül csak az anyagi kárra gondolok.
Szépek az elképzelések az állatok befogásáról, ivartalanításáról, csak sajnos teljesen használhatatlanok.
A megoldás egyféleképp működne csak: nagyüzemi mezőgadasági termelés leállítása, visszatérés az aprótáblás művelésre, az intenzív erdőgazdaság megszüntetése, adott helyre kidolgozot szálalóvágás, sportvadászat megszüntetése, és ezek után be tudna állni egy természetes egyensúly, ami elbírná a kuytákat is az erdőben. Igaz a következmények az élelmiszer, és építőanyag, energiahiány lenne, és valószínüleg mi sem tudnánk itt netezni, mert az egész világ gazdasága felborulna, és visszaesnénk pár száz évet.
Sajnos, a Föld annyira meg van terhelve, hogy a természetes egyensúlyt is csak mesterségesen lehet fenntartani.

Még egyszer elnézés az OFF-olásért a többiektől, nekik itt van kárpótlásként ez a fiatal bak, egy hete 'lőttem' :)



Harbi Creative Commons License 2007.03.03 0 0 779

No! Tegnap ezt olvastam az Indexen!

Hím ebihalból nőstény béka fejlődhet ki a természetes környezetben lévő ösztrogének miatt. Svéd tudósok szerint a női nemi hormon miatt kihalás fenyegeti a békákat.

Svéd kutatók megállapították, hogy a természetes környezetben elgyülemlett ösztrogén - női nemi hormon - hatására a hím ebihalakból nőstény békák fejlődhetnek ki, és ez magyarázatot adhat arra, miért fenyegeti kihalás a világban élő békafajok egyharmadát. A kísérletről elkészült tanulmányt májusban teszik közzé az Environmental Toxicology and Chemistry című amerikai folyóiratban.

Mind elnőiesedtek

A svédországi Uppsala egyetemének laboratóriumában két különböző békafajt - a Rana pipient és a Rana Temporariát - tették ki olyan mértékű ösztrogénhatásnak, mint amilyent Európa, az Egyesült Államok és Kanadai vizeiben találtak. Az eredmények különbözőek voltak: míg a kísérlet kezdetén az egyedek kevesebb mint 50 százaléka volt nőstény, az arány jelentősen megváltozott a különböző szintű ösztrogénbehatásnak kitett három csoporton belül. Az elsőben, a legalacsonyabb ösztrogénkoncentrációjúban az ebihalak közül a nőneművé változottak aránya a kétszerese lett a hímekének. A két másik csoportban, ahol nagyobb ösztrogénbehatásnak tették ki az ebihalakat, a nősténnyé változott békák aránya 95, illetve 100 százalék volt.

"Ezek az eredmények aggasztóak" - vélte Cecilia Berg, a tanulmány társszerzője. Berg, aki Irina Petterssonnal, az uppsalai egyetem másik kutatójával közösen készítette el a tanulmányt, elmondta, hogy látványos változásokat tapasztaltak már akkor, amikor egyetlen káros szennyezőanyagnak tették ki a békákat, márpedig a természetben egynél jóval több lehet jelen egyszerre. Az Egyesült Államokban elvégzett másik kísérlet során megállapították, hogy a kapcsolat van a Rana pipien nőiesedése és a természetes környezetében jelen lévő, ösztrogén anyagokat kibocsátó növényvédő szer között - közölte a kutató.

Nem szaporodnak

A nemüket megváltoztató békák egy része képes a szaporodásra, másoknak viszont petefészkük volt, petevezetékük pedig nem, tehát meddők voltak. A jelenség megállítására az egyetlen azonnali megoldás az lehet, ha javítják a vizek meliorációját a békák élőhelyein, kiszűrve a fogamzásgátló tabletták és az ipari szennyeződések okozta ösztrogénkoncentrációt.

Harbi Creative Commons License 2007.03.03 0 0 778
Igen! Engem is érdekel, de nagyon!
Előzmény: eguzki (777)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!