Keresés

Részletes keresés

Tgold Creative Commons License 2005.02.12 0 0 171

Sziasztok, üdv mindenkinek - különösen a topiknyitónak !

 

Kb. 10 éve tudom, hogy 2-es tipusú cukorbeteg vagyok, elvileg azóta diétázom. Gyakorlatilag 2-3 hete állítottak át - részben - inzulinra, azóta tényleg próbálok annyit és azt enni amit lehet. Örülök ennek a topiknak, sok hasznos hozzászólást találtam már eddig is. Még nem találtak nálam szövődményeket, rendben van a szemem, a vesém, a libidóm - és régen minősítettek már fiatalnak az 51 évemmel. Most ez is megtörtént.

Előzmény: joy (168)
joy Creative Commons License 2005.02.04 0 0 170

Máknál a pirinyó bogyója, nem a gubóteája!

:o)

Előzmény: joy (168)
joy Creative Commons License 2005.02.04 0 0 169

"...esetleg kromot..."

Nyalogass krómozott lökhárítót!

:o)

Előzmény: pitonix (163)
joy Creative Commons License 2005.02.04 0 0 168

Egy szakcikk a témában:

A zsírok szerepe a táplálkozásban

És az ide formázott táblázata:

Megnevezés_ Telített _ Egyszeresen telítetlen_ Többszörösen telítetlen zsírsavak

Napraforgóolaj_ 11___________ 20_____________ 69

Olívaolaj______ 13___________ 79_____________   8

Repceolaj______ 6___________ 58_____________ 36

Szójaolaj______16___________ 23_____________ 61

Libazsír_______ 30___________ 58_____________ 11

Tyúkzsír______  27___________ 50_____________ 23

Sertészsír_____ 41___________ 49_____________ 10

Dió__________  10___________ 20_____________ 70

Mák__________ 13___________ 14_____________ 73

 

Minden hiedelmekkel ellentétben, a normál olajfölhasználás során nem keletkezik semmi káros, csak 200oC föfötti túlhevítéskor, vagy soxoros újrahasznosításkor (10-nél több- a belehullott égéstermékek miatt), akkor meg az olíva is épp úgy tönkremegy!!!

Előzmény: pitonix (163)
joy Creative Commons License 2005.02.04 0 0 167

Hm.

Az a gyanúm néha, az "egészségesebb" azért, mert olyan rossz, hogy képtelenség jóízűen bezabálni belőle!

:o)

Nekem speciel főtt szalmalé ízű a zöldtea.

Előzmény: H_G (160)
H_G Creative Commons License 2005.02.01 0 0 166
Most mondtam, hogy nem is keresem. Organikus nádcukrot veszek.

Előzmény: pitonix (165)
pitonix Creative Commons License 2005.02.01 0 0 165

Meg a Stevia.

Talalkoztal mar hazai boltban ezekkel?

Előzmény: H_G (164)
H_G Creative Commons License 2005.02.01 0 0 164
Korszerűnek lehet, h. korszerű -- tekintve, h. mostanában az a világtrend, hogy az élelmiszeripar igyekszik minél több embert a föld alá juttatni 20 fillér haszon érdekében! De egészségesnek semmiképp sem egészséges. A Candarel alapanyaga a rákkeltéssel is gyanúsított, de az idegsejteket biztosan mérgező NutraSweet, másnéven Aspartam(e) -- a Polysweetnek is ez az egyik alkotórésze. Másik a szaharin, ami a hólyagrák kockázatát növeli.

Amelyik édesítőszerről még nem derült ki semmi káros mellékhatás (ilyen a Xylitol), az is lehet, h. még csak túl új hozzá. SZVSZ a legbiztonságosabb megoldás a nyers (organikus, finomítatlan) nádcukor és/vagy méz, kis mennyiségben.

Előzmény: nemisbéka (161)
pitonix Creative Commons License 2005.02.01 0 0 163

Nem vagyok szagerto, de a koleszterin 80%at a sajat majunk allitja elo, 20%-ot viszunk "csak"  be kivulrol.

Anyukamnak is magas volt egeszen addig, amig nem vettem neki halolaj/lenmagolaj kapszulat (omega-3 tartalmuknak fogja javitjak a jo/rossz koleszterin aranyat). Kapott fozeshez olivat (fozes kozben nem keletkeznek belole transz-zsirsavak, amik lorugasszeruen emelik a ver koleszterin szintjet. A hagyomanyos etolajok nem hoalloak, azokbol lesz boven "transz-zsir")

Aztan elmaradtak meg a szivbarat margarinok is, amik ugyancsak dugig vannak a transz-zsirsavakkal az olaj hidrogenezesenek kovetkezteben. A "hidrogenezett novenyi zsirt" tartalmazo egeszsegesen hangzo, borzalmak is kerulendok, sajna a csokik olcsobb es nagyobb resze is hidrogenezett novenyizsirral keszul.

Tojast viszont eszik, nem sokat, de nincs szamuzve, ugyanis a tojassargaja lecitint tartalmaz ami csokkenti az LDL szintet.

Ket honap utan teljesen rendbejott a koleszterinszintje.

 

Szerintem konnyen elofordulhat, hogy a dietaddal kiontotted a babat is a vizzel egyutt, s a jo zsirokat is szamuzted, kihagaskor meg fozeskor a sokszor rejtett transz zsirok csusznak be. S ha a kimaradt zsirok/olajok helyett (valamit csak kell enni :) szenhidratban gazdag eteleket is eszel, az megint csak emeli a trigliceridszintet.

 

Szoval ha meg nem probaltad, igyekezz kerulni a transzt  es novelni a jo zsirokat f(foleg omega-3-at). Meg esetleg kromot, allitolag az is segit, de arrol sokat meg nem olvastam.

Előzmény: moes (162)
moes Creative Commons License 2005.02.01 0 0 162
olajat, vajat. ezeken párolom a zöldséget, husit, ilyesmi. és vannak kihágások is :)
Előzmény: pitonix (159)
nemisbéka Creative Commons License 2005.01.31 0 0 161
És a Canderel? Állítólag az már elég korszerű.
Előzmény: H_G (160)
H_G Creative Commons License 2005.01.31 0 0 160
"Teában meg 1*ű fekete teát, és csak akkor teszem bele a citromot, ha már ihatóra hült. Édestőszer: polisweet."

Ha azt szereted, részemről OK :) de ugye tudod, hogy a zöld tea sokkal egészségesebb?

A mesterséges édesítők pedig szabályos mérgek, a Polysweetnek már 2 alkotórészéről is kiderült, h. kockázattal jár a fogyasztása.

Előzmény: joy (152)
pitonix Creative Commons License 2005.01.29 0 0 159
Zsir, olaj, vaj margarin? Ilyenekbol eszel? Melyiket?
Előzmény: moes (154)
kreativtucsok Creative Commons License 2005.01.29 0 0 158
ne hidd
a szervezet sajnos nagyon gyorsan alkalmazkodik a magas ertekekhez
a cukornal is es a vernyomasnal is

azert a kezdodo cukorbetegsegnek- pl. magas vercukorszintnek vannak tunetei,

de egy etkezes utan a 12-13-as vc szint teljesen normalis, s eszre sem veszed,
csak az nem normalis, ha nem megy vissza a normal ertekre :-(

a 3,8 teljesen jo ertek.... sot ! attol fuggoen mikor tortent a vervetel es milyen modszerrel (az ujjszurasos
Előzmény: Zitka (157)
Zitka Creative Commons License 2005.01.26 0 0 157
Igazából sejtettem ám :-). Ha ennyi lett volna a cukrod, már rég észrevetted volna. :-(
Előzmény: moes (156)
moes Creative Commons License 2005.01.26 0 0 156
ja, nem, már amikor leírtam is tudtam, hogy félreérthető leszek, a cukrom 3,8 lett, nem 12 :)
Előzmény: Zitka (155)
Zitka Creative Commons License 2005.01.25 0 0 155

A 12 már egész jó, én csak szeretnék ennyit. :-) Jelenleg 1.  Tavaly egy hónapos intravénás ferrlecit kúrával tudtuk feltornázni ennyire.

Egyébként a renferenciatartomány  6,60 - 26.00

A cukornál 12 viszont már elég gázos. Vagy csak a ref. tartományra vagy kíváncsi?

Az 3.60 - 5.90

Nekem is eredendően magas a koleszterinem, volt már 7,10 is. Most legutóbb 5.50 volt, pedig esküszöm, semmit nem változtattam az étkezési szokásaimon. :-O :-O

Előzmény: moes (154)
moes Creative Commons License 2005.01.25 0 0 154

nagyon vicces. a fogyókúra kellős közepén vettek tőlem vért. ergo kevés hús, az is sovány, semmi tészta, no tojás. és magas lett megint, 7. hát itt hagytam abba a koleszterinre való odafigyelést. nekem magas és kész.

 

más: valaki nem tudja, mi a normális érték a vasnál? a 12 az milyen? és a vércukornál?

joy Creative Commons License 2005.01.12 0 0 153

Hm.

Ez egészen jól hangzik, nincs benne olyan amit ne tudnék én is betartani.

Kipróbáljuk, de ehez köll Cicusom is, merthát:

"Egyedül nem megy..."

Előzmény: ribizli (151)
joy Creative Commons License 2005.01.11 0 0 152

Én egyenlőre húshagyással próbálkozok, 1*űen nem kajolok húst, csak tejtermékeket, zöldség-gyümölcsöt, leveseket, és rengeteg narancslevet iszok.

Teában meg 1*ű fekete teát, és csak akkor teszem bele a citromot, ha már ihatóra hült. Édestőszer: polisweet.

/Bár én meg tudom inni, ha nincs túl citromozva édesítés nélkül is./

 

Mindjárt tanulmányozom birizli-thor féle műsort, csak azokkal 1 bajom van, fegyelmezetlen vagyok, nem tudok előírásokat betartani...

Előzmény: kreativtucsok (150)
ribizli Creative Commons License 2005.01.11 0 0 151
Íme Thor brilliáns szösszenete a tisztítókúrákról:

"Tavaszi méregtelenítés

Ilyenkor, amikor végre márciust írunk és bezár a korcsolyapálya, érezni, hogy jön a tavasz...

Nemcsak azért, mert hóvirág nyílik a kertekben - élelmesebbeknél krókusz - vagy lehullott újból a hó, hanem abból is, hogy mindenki vidámodik. Már láthatóan hosszabbak a nappalok, nemsokára itt az idő, amikor minden virágzik, a madarak felszabadultan énekelnek, apró macskák futnak ki felszabadultan az autó elé. Ennyi felszabadultság láttán mi is szeretnénk azok lenni - ehelyett sokszor egész nap fáradtak vagyunk, ólmosan hurcoljuk tagjainkat egyik helyről a másikra, fakó a hajunk-bőrünk, és van köztünk (khmm) olyan is, aki megpillantja combja hátsó felét a tükörben és felsikít.

Miért történik ez? Télen anyagcserénk is lelassul, így a szervezetünkbe kerülő mérgeket és a képződött salakanyagokat sem tudja eltávolítani. Ezek megbontják a belső egyensúlyt, sejtszinten akadályozzák az oxigén- és tápanyagellátást, ami az energiatermelésre is kihat, nem csoda hát, ha teljesítőképességünk csökken és fáradtnak érezzük magunkat. A cellulitiszünket meg hangsúlyosabbnak - és ez nem pusztán optikai csalódás.

Megérett tehát a helyzet egy jó kis tavaszi méregtelenítésre! A módszer támogatja az erre hivatott belső szervek munkáját, segít kilökni magukból az összegyűlt káros anyagokat. A megfelelő méregtelenítés során a szervezetünkben keletkező köztes - sokszor toxikus - anyagcseretermékektől is megszabadulhatunk. Nosza, nézzünk utána, hogy is kell ezt csinálni!
A kevésbé határozottaknak sajnos hamar elveheti a bátorságát az, ha olyan tanácsokba botlanak, melyek szerint a legjobb, ha 6 héten át kizárólag ásványvizet isznak étkezés gyanánt. Hasonlóan hatnak az ilyesféle mondatok is:
rezgőfű


"A teliholddal átitatott rezgőfűmaghéjból és zöldrekettyéből készített turmix elfogyasztása
után igyunk ismét váladékoldó teákat."
Lássuk hát, mit tegyen az, aki úgy szeretne megszabadulni mérgeitől, hogy közben továbbra is emberek közé jár, dolgozik, szórakozik és nem is akar éhezni [nagyon :)].
Attól függően, hogy mennyire érezzük erősnek magunkat, a kúra időtartama lehet 1-2-3-... -6 hét. A két-három hetes már észrevehetően jó hatással van közérzetünkre, aki pedig vallási ünnepként közelít a Húsvéthoz, annak a 6 hetes – 40 napos böjti időszak tökéletes lehetőség a testi mellett a lelki felkészülésre. Ez hamvazószerdán kezdődik (idén március 3.) és Húsvétvasárnapig tart.
A méregtelenítő kúra kulcsszavai: az emésztőrendszer tehermentesítése (böjt), a fokozott folyadékbevitel és a tisztító gyógynövények használata.

A böjt:

Az emésztőrendszer tehermentesítéséhez két alapvető dolog tartozik: a belek kiürítése és a csökkentett/módosított táplálékbevitel.
Furának tűnhet, de működő dolog, hogy ha az ételmennyiség csökkentésének kiürített vastagbéllel kezdünk neki, kevésbé leszünk éhesek a kúra során, mint a székrekedéssel küszködők. Ezért a kúra előestéjén még vacsora előtt két evőkanál egész lenmagot keverjünk bele két dl vízbe, majd azonnal igyuk meg. Akinek ez túl kevés, használhat keserűsót, vagy keserű gyógyvizet.

A kúra előtti napon már lehetőleg csak könnyen emészthető ételeket fogyasszunk, vacsorára például csak natúr zöldséglevest vagy egyszerűbb salátát főtt krumplival.
Napközben igyunk sok folyadékot, de ne fogyasszunk kávét vagy alkoholt.. Lefekvés előtt pedig vegyünk egy kellemes illóolajos lazító fürdőt (például levendula, citromfű és gerániumolajjal).

Étrend:

1. nap: csak gyümölcs-, ill. zöldséglevet fogyasszunk sokszor a nap folyamán, de egyszerre csak egy-két deci mennyiségben. Lehet, hogy ez borzasztóan hangzik, de ki lehet bírni, hiszen tudjuk, hogy ez csak egy napig tart (ezzel a biztatással még nekem is sikerült!!).Testünknek-lelkünknek pedig ez egy markáns jelzés, hogy itt kezdődik a kúra, most egy ideig másként étkezünk, így könnyebb is átállni rá, mint ha napokon át alkudoznánk magunkkal arról, hogy ma még ebből is szabad egy kicsit, meg abból is, majd holnaptól szigorúbbak leszünk. Könnyebb az első napot átvészelni, ha hétvégére vagy szabadnapra időzítjük.
Zöldséglevek: répa-, cékla-, zeller-, burgonya-préslé és ezen levek keveréke.

Gyümölcslevek:
Ügyeljünk arra, hogy a gyümölcs és zöldség egészséges és vegyszermentes legyen. A készen kapható levek helyett előnyösebb, ha mi magunk készítjük el gyümölcscentrifuga segítségével, és minél hamarabb - lehetőleg 20 percen belül -, lassan kortyolgatva meg is isszuk.

2. nap: nyers gyümölcsöket, zöldségeket beiktathatunk a folyadék mellé. (A lének ajánlottakból válogatva.)

3. nap: zsiradék nélkül párolt zöldségfélék, gyümölcsök, de már rizs (lehetőleg barna), egyéb gabonakásák, barna kenyér fogyasztását is bevezethetjük.

Következő napok: az előbbiekhez társulhat még minimális mennyiségben sovány szárnyashús, valamint sovány tej és tejtermék is, de aki hatékonyabb méregtelenítést szeretne, annak a hús fogyasztását nem ajánljuk a kúra végéig. Étkezésünk alapját végig a zöldségek, gyümölcsök és a gabonakásák képezzék (nagyon finomakat lehet készíteni zabból, kölesből, hajdinából, ezekbe bele lehet annyira szeretni, hogy később szívesen fogyasszuk őket kúrán kívül is).

A teljes kúra során hagyjuk el étkezésünkből a csokoládé, kávé, tartósított-, feldolgozott- és gyorséttermi élelmiszerek, alkohol, fehér cukor fogyasztását. Az édesítést is vegyük minimálisra. Ha úgy érezzük, hogy nagyon muszáj, akkor használjunk barna cukrot (vigyázat! nézzük meg az összetételt: a legtöbb boltban kapható barnacukor finomított fehér cukorból készül, karamellel festve) vagy mézet.

A böjt végén tartsunk 1-2 felépítőnapot. A felépítőnapokon fokozatosan térjünk vissza a teljes értékű táplálkozáshoz.

Folyadékfogyasztás

Napi folyadékfogyasztásunk kúrán kívül is 1,5-2 liter kéne hogy legyen (sajnos kevesen tartják ezt be), ezt most emeljük fel napi 2,5-3 literre, és álljon főként szénsavmentes ásványvízből, zöldséglevekből és tisztító gyógyteából. A salakanyagokat a folyadék viszi ki a szervezetünkből, természetes tehát, hogy ha a lerakódásukat szeretnénk felszámolni, akkor minél több vízzel kell „átöblögetnünk” a testünket. Ebből azonnal látszik az is, hogy miért nem jók erre a cukrozott üdítőitalok: azokban több salakanyagnak való van, semhogy a már lerakódottaktól tudnának minket megszabadítani. Az alkohol pedig toxikus anyag, ezért (legalább) a tisztítás ideje alatt ne fogyasszuk.

Akit zavar az, hogy emelt folyadékfogyasztás mellett túl messzire nem távolodhat a mellékhelyiségtől, vígasztalódjon azzal, hogy ez egyrészt szükséges a méreganyagok távozásához, másrészt 2-3 nap múlva mérséklődik, mert szervezetünk megszokja, hogy több vízzel gazdálkodhat.

Sajnos az alacsony vérnyomásúak és álmosak számára van egy drámai momentum is: kávét sem szabad inni méregtelenítéskor. Igaz, hogy a koffein nem halálos méreg, de vizet von el a szervezetből és lerakódásokat okoz a kötőszövetekben, aminek leglátványosabb megnyilvánulása a göcsörtös combhátsó. Ha valaki úgy érzi, hogy kávé nélkül az egész napja félkómásan telik, igyon 1-2 csésze zöldteát, aminek ugyanolyan élénkítő hatása van, mint a kávénak. A megemelt folyadékfogyasztás amúgy is segít egy kicsit az alacsony vérnyomáson is.

Tisztító teák
A vértisztító növények gazdag listájáról nem szabad egész évben fogyasztani, csak kúraszerűen, a "nagytakarítások" idején, olyankor viszont kezdjük velük a napot és napközben is iktassunk be egy-két csésze gyógyteát. Nagyszerű méregtelenítő tea a következő: gyermekláncfűgyökér (Taraxacum officinalis)), kamilla (Matricaria recutita), nyírfalevél (Betula pendula), édesköménymag (Foeniculum vulgare), csipkebogyó (Rosa canina), hibiszkusz (Hibiscus rosa-sinensis), borsmenta (Mentha piperita), citromfű (Melissa officinalis), aranyvesszőfű (Solidago gigantea) 1:1 arányú keveréke. A mixből két púpos teáskanálnyit két és fél deci vízzel leforrázunk, majd tíz perc állás után leszűrjük és fogyasztjuk.

Akinek ez túl bonyolult, számos méregtelenítő teakeveréket találhat a gyógynövényboltok polcain, vagy igyon egyszerűen csak napi 2-5 dl csalánteát (Urtica dioica) (2 dl-ről fokozatosan emelve az adagot), ez a vesét tisztítja, az pedig - már megkönnyebbülten - az egész szervezetet.

A méregtelenítésre nagyban rásegít az, ha a kúra ideje alatt bevezetjük a napi rendszeres mozgást. Egyszerű dolgok is sokat számítanak, pl. napi félóra gyors séta, biciklizés, kocogás. A bőrünket is befoghatjuk a méregtelenítési munkálatokba: járjunk szaunázni heti 1-2x, és ha tehetjük, válasszunk olyan helyet, ahol nemcsak zuhany van, hanem hideg merülőmedence is. Ilyenkor nemcsak az izzadás távolít el mérgeket a bőrön át, hanem a melegben kitágult hajszálerek a hideg medencében hirtelen összehúzódnak, és belepumpálják a vérkeringésbe a lerakódásokat, amik aztán onnan a vesén át távoznak.

Reméljük, hogy méregtelenítés-tippünk inkább kedvet csinál a kipróbáláshoz, semmint elriaszt, és aki rászánja magát, a kúra után testben-lélekben megújulva és energiával feltöltődve csatlakozhat a nagy tavaszi vidámsághoz."

Kivonatosan nyilván alkalmazható most is. :)
Saját tapasztalat, hogy a csalánteától (valószínűleg) piszokul fázik az ember.
ribizli
kreativtucsok Creative Commons License 2005.01.11 0 0 150
ugy alapvetoen semmi bajom a kiwivel
de vettem 4 dbot, ahogy szoktam, meg eretlenul, mert puhan nem szeretem
direkt nem tettem el szem elol, mert akkor ott marad... igy kint maradt a pulton s meg a huto kozelebe sem jart
eggyel probalkoztam: kemeny volt es keseru
aztan vartam, 1 het eltelt, semmi valtozas, csak a bore rancosodott, de kemeny maradt
par het utan mar gondolom aszalt kiwi lett, s meg mindig nem lehetett megenni
kidobtam
azota nem tudom mit vegyek.... az alma.... maskor jol elvan hetekig-honapokig az amit osszel szedni szoktunk, most sorra dobalom ki a rosszakat
valahogy a gyumolcsok sem a regiek

meregtelenites: a bojt.... ez a legalkalmasabb idoszak
ha valaki tudna valami jo modszert ehhez.... nem a meregdraga tablettakra es etrendkiegeszitokre gondoltam, hanem valami termeszetes novenyt, teat stb.
akkor en is szivesen belevagnek - bar drasztikus koplalasra (ertsd: semmit nem evesre, vagy lebojtkurara) inkabb nem valallalkozom, inkabb valami kompromisszumos megoldasra csak, a cukorbetegseg miatt, de megis jo lenne......


Előzmény: joy (149)
joy Creative Commons License 2005.01.10 0 0 149

Mert belekóstoltam, és minden nyílásom összerántotta! Szvsz még magasságom is összezsugorodott ideiglenesen.

 

Mivel én csak magnélküli, (vagy kimagozott) és bundájából kifordított narancsot centri fúgázok, mert a fehér héja megkeseríti, a magja szintén, és rossz mellékízt ad neki.

Én is maradnék az almánál, de az ára és minősége igen riasztó

A grapefruit-tal próbálkoztam én is, nálam elsőre, és sokadszorra sem nyerő. Az csak azért egészséges, mert elveszi az ember étvágyát, és kedvét a konyhatrükközéstől.

Netom mo gondod lehet a kiwivel, én imádom -ha akad valaki, aki megpucolja...

Előzmény: kreativtucsok (145)
joy Creative Commons License 2005.01.10 0 0 148

Igen, nem ártana, csakhogy évek óta nem gyün össze!

:o(

Most épp azt csinálgattam, oszt a hétvégén a kollegák zbabfőzeléket csináltak ebédre.

Előzmény: kreativtucsok (143)
ribizli Creative Commons License 2005.01.10 0 0 147
Én még tavaly vettem ehetetlen ízű narancsot, végül finom lekvár lett belőle.
A kivit viszont alma mellett meg lehet érlelni emlékeim szerint.
ribizli
Előzmény: kreativtucsok (145)
moes Creative Commons License 2005.01.10 0 0 146
én meg narancsmán lettem az elmúlt egy hétben, mindennap megeszem legalább egyet. mondjuk nekem valahogy jó édeset és érettet sikerült venni.
Előzmény: kreativtucsok (145)
kreativtucsok Creative Commons License 2005.01.09 0 0 145
minek bele a polisweet?
onmagaban is eleg edes lehet

en mar a narancstol is tartok.... vettem - szerencsere csak 2 db olyan narancsot, amit aztan nem tudtam megenni .... savanyu volt, kereseru volt, rossz volt az ize..stb.
pedig senki nem mondhatja, hogy az edes dolgokat szeretem
narancs helyett is inkabb grapefruitot eszem-iszom
megis, ez valami borzalom volt,
s valahogy igy jartam ugyanakkor a kiwivel is, ehetetlen volt

maradok az almanal
Előzmény: joy (141)
kreativtucsok Creative Commons License 2005.01.09 0 0 144
igaz, a svedcseppel kevertem ossze :-)
Előzmény: nemisbéka (142)
kreativtucsok Creative Commons License 2005.01.09 0 0 143
izuletekre a kaposztafelek sem tul jok, de igazad van: a husok elhagyasa is segithet
azert nem artana egy komplex meregtelenites....
Előzmény: joy (140)
nemisbéka Creative Commons License 2005.01.08 0 0 142
Alkohol 16 %-os.
Előzmény: kreativtucsok (139)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!