Keresés

Részletes keresés

joy Creative Commons License 2007.12.31 0 0 261

BÚÉK!.

savarin Creative Commons License 2007.12.29 0 0 260

Akit érdekel a konjugált linolén savak (CLA) családja, az a wikin is kaphat egy összefoglalót: http://en.wikipedia.org/wiki/Conjugated_linoleic_acid

 

Aki nem akar elmélyedni benne, annak az érdekességek közül annyit, hogy a kenguruhúsban alkad belőle a legtöbb, de a nagytestű állatok (például a szarvasmarha) húsában van belőle, ahogy a tojásban is és számos kedvező hatást tulajdonítanak nekik, vagyis ezek olyan transz-zsírsavak, amelyek éppenséggel hasznosak.

Előzmény: H_G (254)
savarin Creative Commons License 2007.12.29 0 0 259
Miért mondanám?:)
Előzmény: H_G (254)
savarin Creative Commons License 2007.12.29 0 0 258

"Ez miért ellenpélda? Ugyanaz az eset, mint az eszkimóké."

 

Bizonyára elkerülte a figyelmed, hogy a mondatomban akadt egy "is". (Eszkimók mellett akad afrikai ellenpélda-törzs is,...) Nem szeretnélek szövegértelmezéssel untatni, de a mondat azt jelenti, hogy az "afrikai törzs, ugyanúgy, mint az eszkimók - ellenpélda", azaz mindketten (ezt jelenti az "is") ellenpéldák, tehát az afrikai törzs egyáltalán nincs szembeállítva az eszkimókkal:)

Előzmény: H_G (253)
savarin Creative Commons License 2007.12.29 0 0 257

Nem áll szándékomban "mindenáron" összemosni. Amit én írtam az annyi, hogy ha már egyébként transz-zsírsavról bárki nyilatkozik, akkor tegye pontosan és valóban ismeretterjesszen, ne pedig hangulatot keltsen, ahogy azt sokfelé tapasztalhatod Te is. És itt igazán nem kell a membránfolyamatokról és egyebekről is mesélni, csak azt is el kellene mondani, hogy általában mi a helyzet, de akad ellenpélda is, stb.

Előzmény: H_G (252)
joy Creative Commons License 2007.12.23 0 0 256

Nagyjából hasonló a mi családi tapasztalatunk is.

Például a "Ragufan"-t el nem tudom képzelni más zsiradékkal, mint a vajjal.

Előzmény: moes (255)
moes Creative Commons License 2007.12.23 0 0 255

én tapasztalati úton csak annyit tudok, hogy amikor először felfedezték a magas koleszterinemet, diétázni kezdtem (koleszterinest tartottam nagyjából). nem változott semmit. aztán nem diétáztam, és felszedtem 10 kilót. nem változott semmit. aztán lefogytam 8-at és nem változott semmit. egyébként már elsőre is kiröhögtem az orvost, mert a diétát nagyjából magamtól is követtem. most meg már nem igazán foglalkozom a kérdéssel, mert nincs rá hatásom.

 

úgyamúgy ha nagy ritkán eszem szendvicset (igen ritka eset, nem bírom a kenyérfélét), akkor azt vajjal. linzerfélékbe inkább vajat sütök, amúgy margarinnal.

H_G Creative Commons License 2007.12.20 0 0 254
És mielőtt azt mondanád, h. vajat nem is fogyasztunk több tízezer éve -- CLA van a nagytestű állatok húsában is.

Előzmény: H_G (252)
H_G Creative Commons License 2007.12.20 0 0 253
Ez miért ellenpélda? Ugyanaz az eset, mint az eszkimóké.

Előzmény: savarin (251)
H_G Creative Commons License 2007.12.20 0 0 252
"még csak azt sem lehet mondani, hogy pfújj tansz-zsírsav, nem kell."

Mindenáron össze akarod mosni az egyetlen természetben is létező és az emberi táplálkozásban évtízezredek óta jelen lévő transz-zsírsavat, ami a CLA, a többivel, amik mesterségesek és csak néhány évtizede léteznek? Pedig első látásra nyilvánvaló, hogy ez mekkora óriási különbség!

Előzmény: savarin (249)
savarin Creative Commons License 2007.12.20 0 0 251

+ genetika

 

Eszkimók mellett akad afrikai ellenpélda-törzs is, magas koleszterin bevitellel, normális szív-koszorúér megbetegedési rátával, sőt alatta, vagyis ez is összettebb, mint amit az egyszerűsítések lefednek.

Előzmény: joy (250)
joy Creative Commons License 2007.12.20 0 0 250

Ja.

+naponta rengeteg halat esznek eszkimókák.

Én meg életemben nem ettem meg 1 kilót -beleszámítva a csirkén átjutottat is!

Előzmény: H_G (243)
savarin Creative Commons License 2007.12.19 0 0 249

Köszönöm H G!:)

 

Egyébkénbt az amit mondasz http://www.healthcastle.com/trans_conjugated_linoleic_acid.shtml

 

arra mindenképpen távilágít, hogy még csak azt sem lehet mondani, hogy pfújj tansz-zsírsav, nem kell. Így tényleg bonyolultabb a világ, de izgalmasabb is, mintha teletömnénk egyszerűsítésekkel.:)

Előzmény: savarin (248)
savarin Creative Commons License 2007.12.19 0 0 248
Mitől transzabb pozíció az egyik transz, mint a másik transz?:)
Előzmény: H_G (247)
H_G Creative Commons License 2007.12.19 0 0 247
A fontos lábjegyzetet "valahogy" elfelejtetted idézni:

"Butter naturally contains trans fat, but it's a good kind of trans fat." (CLA)

Előzmény: savarin (244)
savarin Creative Commons License 2007.12.19 0 0 246
táblázat:)
Előzmény: savarin (245)
savarin Creative Commons License 2007.12.19 0 0 245

A Tánlázat nem jött össze:)

Helyette a forrás:

 

http://www.healthcastle.com/butter-or-margarine.shtml

Előzmény: savarin (244)
savarin Creative Commons License 2007.12.19 0 0 244

Khömm: némi precizitás talán nem ártana itt sem:)

 

Ez nem egy "jó" vaj, "rossz" margarin szituáció, bár igazán egyszerűsíti a világban való eligazodást, ha ilyen képletekben gondolkodunk. (A tejről is "kimutatták" már, hogy rákkeltő és a lentebb említett "dihidrogén-monoxidról = H2O, is két pillanat alatt lehet valami elrettentőt írni, amit gondolkodás nélkül be is nyel mindenki.)

 

Amit tudhatunk (lásd táblázat is):

- A vajban is akad transz-zsírsav és a korszerű margarinban sincs több, mint a vajban;

- Koleszterin a vajban van és a margarinban nincs;

- A telített zsírsavak aránya a vajban magasabb, mint a margarinban;

 

Recommended Intake per day

Butter
(1 tbsp)

Soft-tub Margarine
(1 tbsp)

Stick Margarine (1 tbsp)

Calories 2100 kcal 102 kcal 60 kcal 101 kcal Total Fats ~70 g
(~30% of total kcal)
11 g 6 g

11 g Saturated Fats < 23 g
(<10% of total kcal)
7 g 1 g 2 g Trans Fats < 2.3 g
(<1% of total kcal)
0.3 g 0 - 0.5 g 3 g Cholesterol < 300 mg 33 mg 0 mg 0 mg

 

 

 

Előzmény: kisszszoros (242)
H_G Creative Commons License 2007.12.18 0 0 243
"Ez az, amiben már régen nem hiszek.
Csak a tapasztalati dolgokban."

A kutatások pont egy tapasztalatból indultak ki: hogy a hagyományosan táplálkozó eszkimók rengeteg állati zsírt esznek, és semmi baja nincs tőle az érrendszerüknek.
Előzmény: joy (239)
kisszszoros Creative Commons License 2007.12.18 0 0 242
Ami használható: vaj, zsír vagy növényi olaj.

A margarin "kocsikenőcs", vajjal bárhol kiváltható és kiváltandó!!!
joy Creative Commons License 2007.12.17 0 0 241

Egyébként

"Tiltakozzunk a dihidrogénmonoxid káros hatásai ellen!"

:o)))

joy Creative Commons License 2007.12.17 0 0 240
"... Lassan világossá válik tehát, hogy egyformán kell törekednünk mind a transz-zsírok és mind a telített zsírok minimális fogyasztására. Helyettük válasszunk inkább telítetlen, többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmazó termékeket. A különböző zsírok ellen folytatott küzdelemben az emberek többsége nem vette ugyanis észre, hogy a probléma inkább a bevitt, a szükségesnél jóval magasabb kalória fogyasztásával van. Ügyeljünk tehát a szükséges energiabevitel fedezésére, felesleges kalóriákkal azonban biztosan, a zsíroktól függetlenül is ártunk szervezetünknek..."

Forrás:

Veszélyes transz-zsírok az étlapon
Előzmény: joy (239)
joy Creative Commons License 2007.12.17 0 0 239

"Egyes kutatások".

Ez az, amiben már régen nem hiszek.

Csak a tapasztalati dolgokban.

Tapasztalatom az, hogy sok kajában a vaj a legmegfelelőbb zsiradék, sokban meg nem.

Süteményekben pölö a vaj csak vajas-tésztákban, de másban jobb a margarin!

Tejmentesben kizárólag a jóöreg LIGA margarint szebed használni!

Sütéshez-főzéshez a kukoricsíra olajat használom, az exoliszűzet pedig nyers ételekbe, illetve olaszos-görögös kajákba teszek.

Sokmindenbe /magyaros/ a füstölt mangalica szalonna olvasztott zsírját használom.

De minden csak mértékkel.

A margarin "káros" hatásáról, ilyen állevelekben találkoztam csak. Ismerőseink körében jónehány dietetikus van, akik a mai margarinokat jóknak találják.

Élettani szempontokból mindenképp jobbnak, mint az állati eredetű zsiradékokat!

 

Ezek a "transzzsírok" nem közvetlenül, közvetve járulnak hozzá az érproblémákhoz:  a vér velük való telítettség okán a telített koleszterinek kiválását felgyorsítják, így elősegítik az érelmeszesedést, és az általa okozott sokféle egészségi katasztrófa kialakulását.

 

Évekig esküdt ellensége voltam a margarinnak, de mára ez komolyan megváltozott.

Meghallgattam, megfogadtam nagy klasszikusunk tanácsát:

"Ebből is egy kicsikét, abból is egy kicsikét!"

:o)

Előzmény: H_G (238)
H_G Creative Commons License 2007.12.17 0 0 238
Ez nem egyértelmű... Egyes kutatások szerint a kolesztetinszint önmagában értelmezhetetlen, az LDL-HDL arány számít. Magas HDL-szint mellett szinte mindegy, mennyi az LDL, nem árthat a szívnek; és a kettő arányát semmivel sem lehet úgy elrontani, mint transz-zsírok fogyasztásával. Amik a margarinban vannak, az állati zsírban nem.
Előzmény: joy (237)
joy Creative Commons License 2007.12.17 0 0 237

Meg töményebb is.

:o/

Valóban jót tesz a koleszterin /és a testsúly/ némi csökkentése a fölösleges telített zsírsavak bevitelének mérséklésével!

Előzmény: H_G (236)
H_G Creative Commons License 2007.12.17 0 0 236
A süti is jobb lesz vajjal. (Némelyik libazsírral...)
Előzmény: joy (235)
joy Creative Commons License 2007.12.17 0 0 235

Vajaskenyérhez vajat, sütikbe margarint.

:o)

Előzmény: moes (234)
moes Creative Commons License 2007.12.16 0 0 234
joy Creative Commons License 2007.11.24 0 0 233

És?

Írd lécccci le annak a tortának az elkészítési módját!

:o)

Előzmény: Ingyen Sári (232)
Ingyen Sári Creative Commons License 2007.11.24 0 0 232

Szia mindenki!

Nem kell különösebben diétáznom, szerencsére...

Van viszont egy egyéves kislányom, neki kerestem tortát (sikerült!), meg "baba is eheti felnőttnek is ízlik" főzéshez ötleteket. Így keveredtem ide, találtam ezt-azt :)

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!