Keresés

Részletes keresés

fejes.i Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145434

+1

Ezt csinálnám a helyében. Őszintén: mikor fog legközelebb használni egy merülőfűrészt (még ha jó is, hogy van...). Persze lehet, hogy most indul el az úton, amin mi már botladozunk ;-), az más kérdés. Akkor jöhet a merülő. De egy barkács ablak miatt???

 

Előzmény: Törölt nick (145432)
fejes.i Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145433

Az ötlet tényleg remek, bár nem tudom, mennyire kell tényleg a gyakorlatban.

Elég sokszor szereltem autót az évek során és meg kell hagyni, van néhány eszement megoldás a hozzáférés tekintetében, de nem nagyon emlékszem, hogy pont egy ilyen izé hiányzott volna.

 

 

Azt pl nem értem, hogy mért nem gyárt több gyártó (megfelelő minőségben) ilyen racsnit

 

https://shop.berner.eu/hu-hu/p/61906-teleszkopos-csuklofej-racsni-12-290--490-mm-12.html?article_id=61906

 

Ezt egy autószerelő műhelyben láttam először, napi nyúzásban is hosszú ideig jól teljesít. Persze nem olcsó. Viszont ahova a dugókulccsal oda lehet férni, ezzel is oda lehet legnagyobb részben.

 

Mostmár évek óta használom én is, egy ideig a Discovery csavarjain teszteltem, azt is bírta. Kivéve a kerékszerelést, mert az ott más dimenzió.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (145425)
Törölt nick Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145432

Na végre .... valaki megértette hogy nem lebeszélni akarjuk Lajost a merülőről :-) De azért első menetben úgy tűnt hogy nem sok szerszáma van és MOST az ablakprojekthez első körben nem a merülőfűrész a legjobb.

 

Repítő, tedd a szívedre a kezed és mondd azt hogy ha valaki ablakot akar csinálni, és nem nagyon csinált ilyet és szerszáma se nagyon van, az első hogy merülőért zavarod a lidlibe v akárhova :-) Ezt nem hiszem.

 

Azért megnézném mennyi előkészületet igényel egy ilyen - mondjuk 50x100-as pallóba egy ilyen hornyot vágni, merülőfűrésszel. Profi vezetősín ide vagy oda. Akkor már inkább amit Feri írt, összeragasztani 2 különböző lécből egyszerűbb mint a núttal/horonnyal nyünnyögni (2. verzió, és ez csak egy egyszerű nút)

 

 

Értem, asztalba építhető de Lajos nem erre akart első körben menni. Legalábbis nem úgy tűnt. Bár azóta kiderült, hogy gépészmérnök, így már érthető hogy miért akarja bonyolítani az életét (bocs Lajos, de ez alaptézis :D, az orvos a ragtapasz helyett akar operálni, az infós az újratelepítés helyett registryt hekkelni, stb) Szóval: ha meg akarja venni a merülőt, vegye, nem lesz az rossz szolga de azért az inkább táblák darabolására való.

Előzmény: pali923 (145426)
Pillanatragasz Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145431

Ezekben a reklámfilmekben sokszor csalódtam. Pl a fugázókészlettel nekem nem lett olyan szép egyenletes a fuga mint a filmben  a borkányfödőt se tudtam lecsavarni sőt a mosópor se tisztítja ki a ruhát  ..aztán a csepegésmentesen festhető festőhengerrel mit müveltem  de sorolhatnám a jó sokáig

Előzmény: GPS (145429)
fejes.i Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145430

Fejlődik a világ. Sok nagy ötlet van ;-)

https://www.youtube.com/watch?v=O2oC111pm_U

 

Előzmény: GPS (145429)
GPS Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145429

 

Tényleg nagy ötlet - hejj de sokszor életmentő lehet.

 

Pláne az újabb autóknál, ahol egy-egy csavarhoz jószerivel csak motorkivétel után lehet hozzáférni (persze, a gyárban, ahol összerakták, ott nem volt gond) 

 

Kérdés ugyanakkor, hogy mennyi erő lehet benne - vagyis mennyire terhelhető? Mi lehet az áttétel odabent? Egy finom kis lánc? Fogas-szíj? Fogaskerék-sor? (nem valószínű). Hát akkor?

 

Mert ha egy 60-80 Nm-re meghúzott csavart kell kicsavarni (aztán ugyanilyen nyomatékkal vissza)...hááát, vajon bírja-e?

.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (145425)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145428

Hosszú lécek hosszvágására én is inkább az asztali körfűrészt használom, gyorsabb a beállítása mint a merülő vonalzójának. De az sem probléma, ha a billegés miatt a vezetősín alá még egy lécet kell rakni, nem olyan nagy probléma ez. A kézi körfűrész is ugyanúgy billegne, az alá is kell másik léc is.  

 

 

Előzmény: pali923 (145426)
motor-os Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145427

Ja! A vezetősín. Arra nem gondoltam, mert nekem nincs.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (145421)
pali923 Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145426

Szerintem elbeszéltek egymás mellett merülőfűrész ügyben. Én most egyben olvastam el a mai termést. Sokan dicsérik a merülőfűrészt - joggal, de azért néhányan megírták, hogy táblára jó, de lécek hosszvágására nem ideális. Még ha jobb is a sima körfűrésznél, ezzel egyetértek.

Nekem Festool merülő van, nem túl régóta, imádom és nagyon sokat használom. Viszont most éppen kerti házikót építettem, és 11 centi széles lambériát kellett vágnom hosszában, 2 méteres darabokat. Ezt is csak úgy tudtam elvágni, hogy két darabot egymás mellé raktam, hogy a vezetősín ne billenjen le a munkadarabról. Ezzel olyan ablakhoz való léceket vagdosni, mint amik a linkelt videóban vannak, nem könnyű. Megoldható, de van erre jobb szerszám. Szóval nekem nem működik, hogy ráteszem a kicsi lécre a sínt, és már le is van fogatva.

Szerintem alapszabály, hogy méretes daraboknál a szerszámot jobb mozgatni, kisebbeknél meg amit megmunkálunk. Aztán annak megfelelően érdemes szerszámot választani, hogy melyikből lesz több. Főleg amikor az ember elkezdi a műhelyét berendezni. Aki nem sok táblát vagdos, hanem kisebb deszkákat, léceket, annak jobb választás lehet egy asztali körfűrész. Mondom mindezt úgy, hogy mióta megvan a merülőfűrészem, nem kapcsoltam be az asztalit. Igaz, olyan munkáim voltak, de holnap léceket vagdosok, ahhoz az asztali jobb. 

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (145421)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145425

Hogy ez mekkora ötlet :)

 

http://tite-reach.com/#shop

 

 

Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145424

Köszi, ilyesmire gondoltam.  Ezt azért egyszerűbb megcsinálni, mint egy sínes dolgot és úgy látszik megcáfolja a félelmeimet is, amikről az előző válaszban 409-nek írtam. Mármint, hogy billenne az anyag felfelé a megszorításkor. 

Jó ötlet a réz fittingek használata is. 

 

Lehet hogy megcsinálok én is egy ilyet.  

 

Előzmény: adam654321 (145418)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145423
Előzmény: feketefelhoo (145413)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145422

Köszi. Látom ez is egy ügyes dolog, de én nem ilyenre gondoltam. Én olyan satupofa szerűen mozgó alacsony profilú dologra gondoltam, ami az asztal lapon csúszik. Egy fix, egy mozgó (esetleg több pár) ami vagy süllyesztett sínben mozog (menetes szár hajtással), vagy esetleg fix pontokból excenteresen szorítható. 

Úgy hogy meg tudja fogni az anyagot, de attól az anyag a teljes felületén pl. gyalulható legyen. (mert a befogó alacsonyabb.)

 

Igazából elképzeltem egy megvalósítási formát, de szinte biztos vagyok benne, hogy meghúzáskor többé vagy kevésbé felfelé billentené az anyagot. Ezért nem akarózott még belevágni, mert tartok tőle hogy jó eséllyel benne volna ez a (nagy) hiba.

 

CNC-s körökben láttam hasonló megoldást, ami ezt az emelő hatást is kiküszöbölte azzal, hogy az excenter tengelye nem merőleges volt az asztalra, hanem kissé az anyag felé dőlt. Így meghúzáskor lefelé is szorított. 

Csak sajna ezekhez a T nútos asztal az ideális (ami nincs) meg marhára nem fért bele 1 cm magasságba sem és ezzel együtt a használata is kissé körülményes volt imbuszkulccsal meg minden. Egy több órás CNC megmunkálás előtt nem nagy dolog 5 percet a befogásra szánni, de sűrűbb munkadarab cseréhez nem az igazi.


Leginkább gyorsan használható egy sínben mozgó, lakatanyás, csavarorsós szorítású dolog volna. De megcsinálni nehéz és ott van a kockázat, hogy a végén billenteni fog és nem lesz elég erős illetve stabil.

Előzmény: 409 (145415)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145421

Az apró lécekhez, deszkákhoz a sima körfűrész a nehézkes. Főleg ha kisebb a munkadarab a gép talpánál, akkor megfogni sem tudod. Ilyenkor el kell gondolkodnod, hogyan is rögzítsd azt a pici fadarabot hogy ne szenvedj balesetet. 

A merülőnél meg ugye adott a vezetősín. Azt ráteszed a kicsi lécre és már le is van fogatva a munkadarab. 

Próbáld meg megindokolni a véleményed, hogy miért nem jó a merülő ? Nem fogod jól megindokolni. Én viszont gyakorlatból tudom, hogy jó. 

Előzmény: motor-os (145412)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145420

Tudok olvasni a sorok között :) Ennek ellenére mondom, hogy jobb a merülő fűrész mint a körfűrész, bármilyen munkára! Még kicsi lécek vágására is, sőt ez is asztalba építhető ha akarod. 

Előzmény: 409 (145410)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145419

Igen

 

Előzmény: Raidx (145416)
adam654321 Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145418

Hornberger csinált olyat, ami neked jó lehet.

Előzmény: Mindenváró Ádám (145411)
bigloui Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145417

Kedves d-feco!

 

Dehogy haragszom, sőt kimondhatatlanul örülök, hogy szakmai tapasztalataitok kútfőjéből merítvén őszintén, jó szándékkal igyekeztek engem a jó irányba terelgetni - abba, aminek sarokkövit pont én tettem le (minél egyszerűbben, költség takarékosabban, s nem elefántot csinálván a bolhából). Sajnos másban is hajlamos vagyok elbonyolítani az adott dolgot. Itt gyakorlatlanságomból fakadó bizonytalanságom miatt akartam "vizsgamunkát" alkotni, szépen, mívesen. Magamtól egyszerűen túl gyengének gondolván nem mertem volna oly pofon egyszerű, sarkos illesztéseket alkalmazni, mint ombuccman szépen illusztrált bejegyzésében tette volt. Ezek a tanácsok jó leckék nekem és pláne gyökeresen leegyszerűsítik az ablak-projekt megvalósítását - köszönöm.  Továbbá a vasalatos tippeket is.  

Ami meg a merülő fűrészt illeti, nehogy azt mondja nekem bármely egyes személyi számú illető, hogy nem támadott benne néhanapján olthatatlan vágy egy szerszámgép megvásárlása iránt (citálhatnék számos hozzászólást, mibülis ez cseng ki...kivilágos virradatig). Ráadásul szinte gyermeki örömöt éreztem egy újonnan fölfedezett gépféleség fölött, amit a sarokhornyok mélyítéséhez oly frappánsnak véltem 

(s lám-lám, Hobbiasztalos írása ezt megerősíteni látszik).

 

Végül - ismételve enmagam, köszönöm minden hozzá(m) szóló jó tancsát.   

 

Üdv: Nagy Lajos, Tatabánya  

Előzmény: d_feco (145402)
Raidx Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145416

Ablakgyártásnál is jól működne az a merülő? Fórumtárs ablakot szeretne gyártani.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (145405)
409 Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145415

"Azt szeretném, ha a befogás alacsonyabb volna mint az általában megmunkált legalacsonyabb anyag."

 

 Azt meg hogyan??  vagy mit nem értek?

 

Előzmény: Mindenváró Ádám (145411)
feketefelhoo Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145414

Izéé... 180 :)

Előzmény: feketefelhoo (145413)
feketefelhoo Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145413
Előzmény: SeresZoli (145379)
motor-os Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145412

A merülő táblaanyaghoz jó, léchez nem, deszkához is alig.

Előzmény: 409 (145410)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145411

Üdv,

 

Nincs erről képed véletlenül? Az utolsó megoldandó dolog nekem az anyag lefogatás.

 

Nagyjából van már egy elképzelésem, de még nagyban forgatom a fejemben. Bonyolultabbnak tűnik most mint ahogy elsőre tűnt. 

 

Azt szeretném, ha a befogás alacsonyabb volna mint az általában megmunkált legalacsonyabb anyag. (tehát max. 1.5, de inkább 1 cm. ) Azon kívül jó volna ha a teljes átvágáshoz is be tudnék vele fogni, meg azt is szeretném, hogy szükség esetén a kiálló részei levehetők legyenek... meg ne tegye tönkre a szerszámot ha mégis beleér... de elég erős is legyen... Szóval nem ártana némi inspiráció.

Előzmény: 409 (145409)
409 Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145410

 

 Szerintem nem azt mondta, hogy nem jó a merülő, csak annyit, hogy arra a munkára amire most venni akarja pont nem ideális.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (145405)
409 Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145409

"Akkor válasszak erősebbet?"

 

Miután kiderült, hogy mire kell, szerintem igen.

Az a 90kg valószínűleg a kitámasztócsavar forgásponthoz legközelebbi helyzetében igaz. Minél távolabb teszed a csavart, annál kisebb lesz a szorítóerő. Igaz, annál kisebb lesz az anyagot elfordítani próbáló erőkar is.

Ez a fajta rögzítés sorozatmunkához jó, ahol azonos vastagságúak a deszkák. Különben mindig állítgatni kell a leszorítócsavart*. A végén lévő gumipogácsák elég hamar megadják magukat. Legalábbis az enyémek gyorsan szétmentek.

 

Az enyémen asztalosszorító szerűen vannak a leszorítók. Rátolom a deszkára és rögzítem az excenterével.

Előzmény: SeresZoli (145379)
Tie Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145408

Persze amikor majd a műhely tetején csináljuk az ácsmunkát, akkor meg a kézi megy többet. 

Előzmény: Tie (145407)
Tie Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145407

Abszolute egyetértek. Az aldis körfűrészt a jóég tudja mikor használtsm utoljára. Az asztalit gyakrabban, de a merűlülő tényleg kurvajó, főleg így 90nm laminált padló lerakása után. Meg a lidlis gérvágó. :)

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (145405)
Hobbit_G Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145406

:D

Ja és normális faanyag, ami nem rigófüttyös

 

No ezt lehet kutatni egy darabig :(

 

Amikor a garázsajtót csináltam nem volt semmim, gyak volt egy kézi fűrészem, vettem egy ráspolyt, volt egy szutyok fúróm, ami közben behalt, ezért vettem meg a kis dewaltot (amit azóta se bánok xd, amilyen könnyű, annyira jó használni).

Ha megtudná pár ember itt hogy van összerakva az ajtó kb szélütést kapna, csapolás? Ugyan már, hát mire jó a csavar :D

90 fokos vágás? Pff, ahogy sikerült. 

Erre tett rá a fa "egyenessége", ami sok fejfájást okozott.

 

Végül kész lett, de nem kevés anyázás volt benne, 10 évet nem fog bírni, de tanulásnak jó projekt volt és egész használható is ahhoz képest, de lassan foglalkoznom kell vele, mert közepe ereszkedik sajnos, viszont már más hozzáállással fogom megtenni :)

 

Előzmény: d_feco (145402)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.11.02 0 2 145405

Én csak annyit tennék hozzá "ellenvéleményként", hogy amióta megvettem a fűszerüzleti merülőfűrészt, azóta a kezembe nem vettem a lézeres körfűrészemet amit addig rengetegszer használtam. Saját tapasztalatomból mondom, hogy sokkal jobban és biztonságosabban használható a merülőfűrész mint egy sima körfűrész. A jó kis lézeres körfűrészemmel már 2-3 alkalommal előfordult, hogy a munkadarab levágása után az automatikusan záródó pengevédő nem nyitódott ki és így csak a figyelmességemen múlott, hogy észrevettem ezt, és nem okozott balesetet a még forgó fűrészlap. Azért nem működött a védő, mert forgáccsal telerakódott és megszorult. A merülőnél ilyen probléma nem fordulhat elő, a forgács nem tud eljutni a forgásponthoz, így a fűrészlap mindig visszahúzódik. A porelszívása is nagyságrenddel jobb a merülőnek. A vezetősín használatával tökéletesen egyenes vágásokat tudtam produkálni nagy tábla anyagoknál is és kis darabok vágásánál is. A konyhabútorom összes anyagát egész tábla bútorlapokban vettem meg és magam szabtam fel a merülővel. (Freud bútorlap vágó lappal) Ezt egy körfűrésszel nem vállaltam volna be. 

 

 

Előzmény: d_feco (145402)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!