Keresés

Részletes keresés

naivkezdo Creative Commons License 2014.11.03 0 0 106017

picit fura a másik topic, azért kérdeztem ott, amit.

Egy véleménnyel több, max beteszed az átlagba:

igazából, mint mindent, nem lehet távolból megállapítani, és mindenki mást javasol:) Ezt a mennyiségre, sorrendre írom, illetve, hogy minden fejtésnél kell-e.

Nekem van profi borász segítségem, ő pl kifejezetten azt javasolta, hogy fejtés előtt kénezzem, és rá 1 hétre fejtsek. A kén is tisztít, ülepít.

Törzsoldatot használsz vagy port nem mindegy, én most port, és így tettem vörösborhoz 15 grammot, fehérhez 20-at, mert azzal már picit elvoltam késve, de ez is függ a bor állapotától.

Visszatérve a minden fejtésre kén, én úgy emlékszem igen, csak óvatos mennyiséggel, persze ezt igazából profin mérni kellene, hogy mennyi a kötött-szabad ebből, meg kóstolni is kell nyilván rutinnal, de megkérdezem ezt még egyszer, úgy is érint engem is majd, és írok még 1-2 napon belül.

 

 

Előzmény: forgione1 (106003)
etilalkohol Creative Commons License 2014.11.03 0 0 106016

Zéta és hárslevelű vegyes szőlő borából (Bodrogkeresztúr, aszú külön nem volt benne) már főztem kíváncsiságból, de élvezeti értékben a bor győzött. Ugyanennek a seprű ill. törköly pálinkáját is főzettem, ezeknél jobb volt... Ha csak a bor önköltségi árát nézem, akkor is luxus volt megtenni...

Előzmény: Elveon (106015)
Elveon Creative Commons License 2014.11.03 0 0 106015

Romlottból nem csinálnék pálinkát mert nyilvánvalóan semmi értelme. És a kérdésem sem arra irányult, hogy lehet-e belőle mert persze, hogy lehet. Kíváncsi voltam nem csinált-e mégis valaki már aszúból.

Előzmény: deszegregator (106014)
deszegregator Creative Commons License 2014.11.03 0 0 106014

A tokaji aszubol nem szoktak palinkat fozni. Egyszeruen luxus, de tekozlas szerintem. Ha romlott , azert nem erdemes mert a palinka sem lesz jo. Termeszetesen lehet palinkat fozni belole.

Előzmény: Elveon (106013)
Elveon Creative Commons License 2014.11.03 0 0 106013

Ezt most nem értem. Miért lenne romlott?

Előzmény: deszegregator (106012)
deszegregator Creative Commons License 2014.11.03 0 0 106012

Eleg perverz gondolat.Ha romlott a palinka sem lesz jo.

Előzmény: Elveon (106011)
Elveon Creative Commons License 2014.11.03 0 0 106011

Valaki csinált már tokaji aszúból pálinkát? (nem aszú törkölyre gondolok, hanem borra)

szilvakukc Creative Commons License 2014.11.03 0 0 106010

Értem! Köszönöm, Neked is, és mindenkinek!

Előzmény: Feeriba51 (106009)
Feeriba51 Creative Commons License 2014.11.03 0 0 106009

"Akkor erről beszéljünk már! Pálinka, meg torma helyettesítők? Vagy hogy is van ez? "

 

Úgy vélem, hogy Te jobban tudod, mint én, hogy a gyenge alkoholfokú cefréket savazni kell, mert könnyen megromolhat (én nem savazok). Na, ez van a borral is, ha gyenge az alkoholfok könnyen megromlik. Ez ellen kénezéssel is védekeznek.

Én meg azzal védekezek, hogy nincs gyenge alkoholfokú borom. Még a jó szőlő után is teszek még alkoholt bele (ez lehet akár szilva pálinka is). Tulajdonképpen az alkohol tárol. Igen ám, de a borászoknak sok gyenge bor kell.:-)))

A torma, a félbe levő hordókban sokat tud segíteni. A bor feletti levegőréteget "sterilizálja", na de csak a jó bor esetében. A gyenge borok tormával együtt is virágosodnak, pimpósodnak...

Azt pedig garantálom, hogy a pálinkát 2 hét érlelés után nem érzed meg, de a ként igen.

 

Jó nedűt!!!!

Előzmény: szilvakukc (106000)
barkócza Creative Commons License 2014.11.03 0 0 106008

A kén nélküli bor elég extrémnek számít. Abban van felfogásbéli különbség, hogy mikor kell először kénezni, és mennyi legyen az a kén.

Előzmény: Hostya (106006)
sogi01 Creative Commons License 2014.11.03 0 0 106007

                                            vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

Előzmény: sogi01 (105977)
Hostya Creative Commons License 2014.11.02 -1 0 106006

Szerintem lehet kén nélkül is jó bort csinálni, bármennyire hihetetlen..

Én is utálom a ként, mert megérzem minden borban, -már amelyikben van- hozzáteszem nem szeretem a bort, pont a kén miatt.

Ez a kén+a bor, olyan mint a réz+a pálinka, kapcsolata(szerintem).

Ahogyan rézmentes "készséggel" is lehet finom pálinkát készíteni (tudom ezért most sokan megköveznek), ugyanúgy lehet kén nélkül is finom bort...

 

Előzmény: szilvakukc (106000)
barkócza Creative Commons License 2014.11.02 0 0 106005

A szőlő topikban éppen kéneznek.

 

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9100475

Előzmény: forgione1 (106003)
barkócza Creative Commons License 2014.11.02 0 0 106004

Ugye, nem akarsz azzal etetni, hogy a cefrekénezés kötelező eleme a borászatnak? Legfeljebb csak akkor, ha már félig rohadt a szőlő. Amiből se jó bor, se jó pálinka nem lesz.

 

Mindenesetre azt nem írtad meg, hogy bort akartál csinálni, csak félrement, és ezért lefőzted, (ebben az esetben értem a kénezést), vagy eleve szőlőpálinkát akartál csinálni? Az utóbbi esetben szarvashiba volt.

 

Az anioncserélőt úgy kell használni, mint a kationcserélőt, csak NaOH-dal vagy Na2CO3-tal kell regenerálni, ami, ugye, méreg, ezért nagyon gondosan le kell mosni utána. Snapszmester pedig nemcsak használ, hanem gyártott is ioncserélő gyantát, amit ezzel kapcsolatban mond, nyugodtan vedd kinyilatkoztatásnak.

Előzmény: pickup007 (105988)
forgione1 Creative Commons License 2014.11.02 0 0 106003

Vannak sikeres pincészetek ahol csupán kénezik a hordót és kénport tesznek a borhoz.

Holott lenne még vagy 200 engedélyezett anyag.

 

Külön derítőszerrel se kezelik a bort, hanem csak a kén.

Átfejtik november végén, decemberben és márciusban ami után már palackozható, kristály tiszta a nedű.

 

100 liter borhoz tesznek 10 gramm kénport. Szóval nem sokat:-)

 

Kérdésem még mindig nyitott, hogy csak először raknak ként vagy minden átfejtéskor?

 

Sajnos a borászati topik halott. Még a google se akar barátkozni....

 

 

Előzmény: szilvakukc (106000)
csalitos Creative Commons License 2014.11.02 0 0 106002

   Hogy ne vergődjél már tovább a kérdéseddel, lapozz egy kicsit vissza és olvasd el a 105977 hozzászólás "Kation cserélő műgyanta használata" című részt. Talán azért nem akart sok fórumtársam hozzászólni, aki használta már az ioncserélő műgyantát, mert ezt (mármint az anioncserélő műgyantát) még nem használta itt senki. A hiba általában e feltett kérdések megfogalmazásában, tálalásában van. Ha olyan jó borásznak tartod magad, hogy a szabad kénmeghatározást csak úgy vágod, akkor egy kérdést is talán szabatosan meg tudsz fogalmazni. Ha az említett hozzászólásban nem kielégítő az ott leírt információ, javaslom a "Googe" keresőjét.

Előzmény: pickup007 (105994)
Hostya Creative Commons License 2014.11.02 0 0 106001

Üdvözletem!

 

Új vagyok ezen a fórumon, mint kérdező/hozzászóló, de már egy jó ideje olvasom.

Tehát az a kérdésem  hogy mikor nyerhető ízletesebb párlat a szőlőből?

 

1. A bogyózott (részben bogyózott, tehát maradt benne némi csutka) ledarált (zúzott)szőlőt cefrézni, és kifőzni..?

 

2. A bogyózott(részben bogyózott, tehát maradt benne némi csutka) ledarált (zúzott)szőlőt kipréselve, a mustot kierjesztve kifőzni.?

 

Én az utóbbit követtem el, mert nem volt megfelelő edényem az 1.pont szerinti kierjesztéshez, meg kifőzni is nagyobb mennyiség lett volna...

Kis mennyiségű vegyes szőlőről van szó (a kertben termett), kb 40l 18 cukor fokos must lett belőle.

Élesztőt kapott, de semmi kén+egyebek. Miután kiforrt, 3hét után lefejtettem a seprőről, és kifőztem.

Az eredmény:  Egy törkölyre emlékeztető íz, és szőlőre emlékeztető illat..

Akkor ez most szőlő pálinka, vagy borpárlat?

Érleléssel mire számíthatok?

Az íz,vagy az illat lesz érlelés után a dominánsabb?

Biztos csinált már rajtam kívül más is ilyet.. esetleg valami tapasztalat..

 

 

szilvakukc Creative Commons License 2014.11.02 0 0 106000

Várgyá má Feribá, tényleg nem kő ként tenni a borba? én is szoktam csinálni, és én is utálom a ként, de a hozzáértők mindig izélgetnek, hogy anélkül nem lehet. Akkor erről beszéljünk már! Pálinka, meg torma helyettesítők? Vagy hogy is van ez? 

Előzmény: Feeriba51 (105993)
etilalkohol Creative Commons License 2014.11.02 0 0 105999

Sziasztok, szeretném kipróbálni, hogy a mostani réz hűtőm helyett egy rozsdamentes hűtő mit változtatna a párlaton. Az lenne a kérdésem, hogy létezik-e egy szorzószám a méretezéshez a nyilván rosszabb hővezetés miatt? - vagy méretezzem sokkal nagyobbra, mivel itt nem tud törést okozni és túlhűteni úgysem lehet, max. a pénztárcám bánja...

fehérkutya Creative Commons License 2014.11.02 0 0 105998

Kationcserélőt. asszem.

Előzmény: fehérkutya (105997)
fehérkutya Creative Commons License 2014.11.02 0 0 105997

Víztisztítós boltban próbálkozz, ahol ivóvíz tisztításához árulnak cuccokat.

Én Nagykanizsáról rendeltem ( Vion mix bt ) 1litert párszáz forint plusz postaköltségért.

Sós vízzel lehet regenerálni, nem tudom első használat előtt kell-e.

Nekem fejre állított fél literes palackban van, kupak alatt pelenka, hogy ott is maradjon. Kupakba egy darab cső, ott folyik ki a pálinka.

Én is főztem kénes bort, pár nap alatt kiszellőzött.

Előzmény: pickup007 (105992)
norris53 Creative Commons License 2014.11.02 0 0 105996
Előzmény: pickup007 (105994)
snapszmester Creative Commons License 2014.11.02 0 0 105995

Az anioncserelő olyan vegyszerekkel készült ami nem felel meg a d pont előírásainak. Gyakorlatilag nem tudsz olyan anyagot venni amit mernek ajánlani. Ne feszegesd tovább.

Előzmény: pickup007 (105992)
pickup007 Creative Commons License 2014.11.02 0 0 105994

Kedves Szilvakukc!

 

Elnézést amiért félre írtam a neved!

Ez a fórum nem azért jött létre, hogy borászok elbaszott cefréit megjavítsa, de, ha normálisan állnak hozzá, megpróbálkozhatnak vele, az ide regisztrált, és bizony mondom néked, hozzáértő emberek, feltéve, ha nem akkora arccal zúdulnak be, ami semmilyen monitorra nem fér rá!

Nem gondolom, hogy nagy arcom van és szerintem normálisan álltam hozzá!!! Az előző üzenetemben is írtam: A kérdésem még mindíg az alábbi: Valakinek van tapasztalata az anion cserélő gyantával? Hol lehet kapni? Hogyan kell használni?

Ha erre nem tudsz válaszolni akkor inkább ne küldjél üzeneteket a számomra, amivel próbálsz kioktatni.

Előzmény: szilvakukc (105991)
Feeriba51 Creative Commons License 2014.11.02 0 0 105993

"Borász létemre nincs szükségem egy olyan ember "jó tanácsaira" aki még azt se tudja a szőlő cefrét miért kell lekénezni, illetve a hordót amiben erjesztem a cefrémet miért tisztítottam kéndioxiddal."

 

Mielőtt megállapítanád, hogy teljesen hülye vagyok a borászatban, elismerem, igazad van.

Azonban el kell mondanom, hogy utálom, és nem iszom meg a kénezett borokat.

Én inkább mást alkalmazok. A tegnap töltöttem 4 liter szőlőpálinkát a 100 liternyi boromba. Ha megéri a nyarat, akkor akár egy néhány torma gyökeret is fogok belógatni az edénybe.

Egyik komoly borász azt mondta, hogy a bor egy élő szervezet. Hát a mai világ túlvegyszerezett borai már nem azok.

És a vegyszerezés nem is a bornál kezdődik.:-((((

Jó nedűt!!!

Előzmény: pickup007 (105988)
pickup007 Creative Commons License 2014.11.02 0 0 105992

Kedves Snapszmester!

 

Nem tudom miért vagy megsértődve de szeretném ha megírnád! Olvastam a 2013. február 13. 82868-ik hozzászólásodat.

d) Anioncserélő gyantán is átereszthető a pálinka, amely a kénessav anionját megköti. Fontos, hogy olyan ioncserélő gyantát alkalmazzunk, amely a mindenkori élelmiszer-higiéniai és egészségügyi előírásoknak megfelel.

Most meg ezt írod.

........Hasznát sem vennéd mert az anioncsere zsákutca, a megkötéshez nem lehet vegyszert kapni. .....

Most akkor, hogy is van ez? Miért zsákutca?

Valóban nem kell túl kénezni, de ha már megtörtént akkor a megoldást kell keresni!!!

 

Előzmény: snapszmester (105989)
szilvakukc Creative Commons License 2014.11.02 0 0 105991

Kedves Pickup008(már, merthogy én "kukc" vagyok, és nem "kukac"!

Pálinkafőző szakember létemre, nincs szükségem egy olyan ember "jó tanácsaira", aki nem tudja, hogy a cefrét nem szabad kénezni, mert a kén bizony átdesztillál! 

Ez a fórum nem azért jött létre, hogy borászok elbaszott cefréit megjavítsa, de, ha normálisan állnak hozzá, megpróbálkozhatnak vele, az ide regisztrált, és bizony mondom néked, hozzáértő emberek, feltéve, ha nem akkora arccal zúdulnak be, ami semmilyen monitorra nem fér rá!

Előzmény: pickup007 (105988)
foxrudi Creative Commons License 2014.11.02 0 0 105990

Szia!

  Nem igazán szeretnék belefolyni,De!!

 Ez nem borászat,és még én sem hallottam,hogy szőlőcefrét kénezni kellene.

  Jómagam Shardonnay szőlőt bogyóztam,zúztam,kapta amit kellett,és a 12. napon főztem.Pihent 1 évet,majd beneveztem egy versenyre,ahol kapott egy aranyat.

  Ez nem kérkedés,de ha írtad hogy a cefrét kénezni kell,érdekelne miért,hátha még jobb minőséget tudnék produkálni.?.

Előzmény: pickup007 (105988)
snapszmester Creative Commons License 2014.11.02 0 0 105989

Tudom a választ, de most meg vagyok sértődve és nem írom le mégegyszer. Hasznát sem vennéd mert az anioncsere zsákutca, a megkötéshez nem lehet vegyszert kapni. Ha viszont tudod a megoldás, tedd azt, ha nem szellőztesd.

Nem kell túlkenezni. Borász letedre ezt is tudod, a cefret meg végképp nem kenezzuk mert át megy.

Előzmény: pickup007 (105988)
pickup007 Creative Commons License 2014.11.02 0 0 105988

Kedves Szilvakukac!

 

Van annyi eszem, hogy ne sértődjek meg egy ilyen válaszon! Ha elolvasod a kérdésemet, nem arról szól, hogy megerősítő válaszokat keresek a szellőztetésre! Mivel mint írtam jelenleg is ezt csinálom! A kérdésem még mindíg az alábbi: Valakinek van tapasztalata az anion cserélő gyantával? Hol lehet kapni? Hogyan kell használni?

Ha erre nem tudsz válaszolni akkor inkább ne küldjél üzeneteket a számomra, amivel próbálsz kioktatni. Egyébként Ystent se b*sztam le, csak megírtam a véleményem.

Borász létemre nincs szükségem egy olyan ember "jó tanácsaira" aki még azt se tudja a szőlő cefrét miért kell lekénezni, illetve a hordót amiben erjesztem a cefrémet miért tisztítottam kéndioxiddal. Sajnos a főzés előtt nem mértem meg a kierjedt szőlő/bor szabad kénessav tartalmát így a lepárláskor átment a pálinkába. Nem erőlködök az anion cseréléssel, de továbbra is keresek olyan intelligens embereket akik már kipróbálták és használják is az anion cserélő gyantát és hajlandóak megosztani velem a tapasztalataikat.

.....a ként csak szellőztetéssel tudod kiszedni? Kérdezzek még, vagy felesleges?....

Egyébként a ként nem csak szellőztetéssel lehet kiszedni, ennyit te is tudhatnál !!!

Ha van valami kérdésed ami szakmai jellegű és tudom rá a választ akkor tedd fel, szívesen válaszolok rá. Szerintem ez a fórum azért jött létre, hogy segítsük egymást hasznos tanácsokkal és ha valaki kérdéseket tesz fel akkor arra a leg megfelelőbb szakember próbáljon meg választ adni.

Előzmény: szilvakukc (105986)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!