Keresés

Részletes keresés

kemenesalja2013 Creative Commons License 2017.01.16 0 0 76120

A validálás a hibásnak vélt  adat  korrekciója.

Jobb lenne érvénytelennek tekinteni.

Előzmény: villa (76118)
ax15 Creative Commons License 2017.01.16 0 0 76119

Ha egy évben négyszer romlik el, vagy tűnik úgy hogy elromlott, akkor akár egész évben nincs adat.

 

Előzmény: villa (76118)
villa Creative Commons License 2017.01.16 0 0 76118

az OMSZ válasza az extrém helyi mérőállomás értékek kapcsán:

 

Az oldalon megjelenő adatokat mérőműszerek szolgáltatják, amelyek néha meghibásodnak, ekkor látható a 'nincs adat' kiírás az oldalon. A kormányhivatalokban dolgozó kollégák ezt észlelik, vagy a hiányzó adatokból, vagy az extrém, lehetetlen értékekből, illetve más műszaki paraméterekből, és kiderítik a hibás adat okát, erre szolgál a 90 nap. A hiba észlelése után a műszer beállítása vagy javíttatása következik, ami mind adatkieséshez vezet. A validálás célja hogy a nagyközönséghez eljutó adatok már ne tartalmazzanak műszerhibákat, hanem a valós légszennyezettségi helyzetet tükrözzék. A validálás az adatminőség javulását vonja magával.
A helyi emissziók kiszűrése nem egyszerű, kollégáink a helyszín és a helyi történések ismerete alapján vizsgálják a műszerek jelzéseit. Egyes helyi emissziók kiszűrése nem is szükséges (pl Széna téri bontás) hiszen hatásuk nagy területet érintett, tehát abban az időben arra a területre ezek az emelt értékek voltak a jellemzőek.

504LACI Creative Commons License 2017.01.14 0 0 76117

Hú de nehezet kérdeztem. Azóta kaptam egy megfejtést, 1946-os térkép szerint hordó hitelesítő, hordó jelző hivatal volt. Későbbi sorsáról tud valaki?

Előzmény: 504LACI (76116)
504LACI Creative Commons License 2017.01.12 0 0 76116

Egy kérdés, biztos valaki tudja a választ: a Gyár utca 4 szám alatt egykor milyen gyár üzemelt?

villa Creative Commons License 2017.01.10 0 0 76115

és nem mellékesen ők úgy tudták, hogy Szuezben vannak.... :-)

Előzmény: intruder (76114)
intruder Creative Commons License 2017.01.10 0 0 76114

Köszönöm a linket, meg a bunkermúzeumos térképet is peterurfinak.

Úgy tűnik, hogy Nagytéténynél kelhettek át a Dunán valahol a szovjet tengerészgyalogosok. A páncélozott szállítóhajó nem tudott a parthoz egészen közel menni, így a kiszállás a jeges vízbe történt. Ezután elfoglaltak egy gyárat, bár Orion rádiógyárat írtak, a visszaemlékezések évtizedek múlva nem pontosak.

 

Előzmény: villa (76112)
...slr... Creative Commons License 2017.01.10 0 0 76113

Mire kisillabizáltam az ulica Mátyáskirályt és a Jókait :-)

 

Szuper ez az emlék, kisgyermekkorom helyszínei. Meglep, hogy a Fehérvári út külső szakaszát Erzsébetnek hívták.

 

Köszönet a térképért

Előzmény: intruder (76106)
villa Creative Commons License 2017.01.07 0 0 76112

Az Albertfalvi Strandfürdő

Nem kezdhetem azzal, hogy a gyerekkorom meghatározó helyszíneinek egyike, pedig az. Eredetileg a BSZKRt építtette a dolgozóinak 1936-ban. Ma már nem lenne ésszerű nyitva tartani, ezt mindjárt kifejtem, hogy miért gondolom így. [...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

Előzmény: intruder (76110)
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.07 0 0 76111

A teljes térkép a következő linken érhető el:

http://www.bunkermuzeum.hu/Bunkermuzeum/terkeptar/kelet/54.htm

Előzmény: intruder (76110)
intruder Creative Commons License 2017.01.07 0 0 76110

Üdv!

 

Klassz térkép!

Lehetne kérni részletet kicsit délebbre lévő területről?

 

Előzmény: Törölt nick (76109)
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.07 0 0 76109

Bocsánat, vissza az egész. A Neuschloss északabbra volt és bekebelezte a szövetgyár. 

Ezen a 43-as térképrészleten csak a forgalmitelep létezik. A 44-es légifotók közül pedig pont két-három telekkel északabbi a legközelebbi.

A strandon (36 után) és az áramfejlesztőn (14 után) kívül más említésre méltó dolgot nem találtam.

Előzmény: Törölt nick (76108)
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.06 0 0 76108

A repülő és bútorgyárnak lehet köze hozzá? Mintha a repülőtér és a gyár is jóval korábban bezárt volna (20-as évek előtt), de a bútorgyár még a 60-as évek körül egy termelgethetett.  Mondjuk a repülőgépgyár és a régi repülőtér is valamivel északabbra volt.

Előzmény: mind_the_gap (76107)
mind_the_gap Creative Commons License 2017.01.06 0 0 76107

A cérnázógyár kb. itt van, de az 70 körül alakult. Előtte nem tudom mi volt a területén.

Előzmény: intruder (76106)
intruder Creative Commons License 2017.01.06 0 0 76106

Üdv!

 

A térkép nagyobb méretben: http://karbid.uw.hu/terkep.png

 

1944.12.27-én a szovjet 83. tengerészgyalogos dandár 305. zászlóalja a Csepel szigetről átkelve elfoglalt egy gyárat.

Egy visszaemlékezés szerint (bár ez utólagos), az Orion gyárat. Ezen a területen senki nem tudott ilyen nevű gyárról.

A gyár nem lehetett túl messze a parttól.

 

Előzmény: villa (76104)
mind_the_gap Creative Commons License 2017.01.06 0 0 76105

Ma az M1 autópályán úgy tűnt, mintha az összes autó sóbányában dolgozna. Nem látszott az autók eredeti színe, mind fehér volt. Aztán később a Tóth Józsefen felkanyarodva is fehérség fogadott.. Valami új anyaggal sóznának?

villa Creative Commons License 2017.01.06 0 0 76104

Ráadásul cirill betűs Budapest térkép.... :-)

a kör közepén az egykori albertfalvai strand, amit épp most építenek be, és a mellette lévő korábbi BKV áramátalakító lehet,

de a helytörténészek többet tudhatnak erről,

Előzmény: intruder (76102)
villa Creative Commons License 2017.01.06 0 0 76103

üdv. nem nagyon nézhető a térképrészlet, nagyon kicsi....

 

Előzmény: intruder (76102)
intruder Creative Commons License 2017.01.06 0 0 76102

Üdv, kedves fórumtagok!

 

Hátha van valakinek információja arról, hogy a zöld körrel jelzett térségben milyen gyár lehetett 1945-ben?

 

 

Köszönettel:

á.

 

villa Creative Commons License 2017.01.02 0 0 76101

Tudtommal van határérték a PM10 re is, már szálló por tekintetben,

a többit majd megkérdem az LMCS-sektől,

http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1100004.VM

Előzmény: ...slr... (76100)
...slr... Creative Commons License 2017.01.02 0 0 76100

Nagyon tanulságos áttanulmányozni a környezetszennyezés monitorozó hálózat részletes adatait. Egyszer korábban leírtam, hogy ennek mi a módja, most nem fogom részletezni, több útvonalon is elérhető ez a rendszer, az OMSZ hatókörében Budapestet kiválasztva válogathatunk a mérőpontok közül, egyszerre több mérőpont adatát is kérhetjük, és egy mérőponton több jellemzőt is lekérhetünk. Mi állítjuk be az időszakot, és választhatunk, hogy napi, vagy havi bontást kérünk. 

 

Fenntartom azt az állításomat, hogy az átfogó helyzetet nem jól jellemzi ez a megoldás, de biztos vagyok benne, hogy a helyi adatokat korrektül megmérik és közzé is teszik. Az idődiagram nézegetésével sokmindent megtudhatunk, hogy mikor, milyen tevékenység vagy természeti jelenség növeli meg, vagy csökkenti a mért értékeket. 

 

Budatétény a sokféle mérhető adat közül csak az ózont és a PM10-et méri. Ezt sem értem, mérhetné a többit is ezzel az erővel, de mindegy.

 

Aki belevág, annak elmondok egy dolgot, amit kibogoztam: az Időkép színes térképén is vannak mért adatok, amik köszönőviszonyban sincsenek az OMSZ hálózatán mért számokkal. Ennek az az oka, hogy az OMSZ mikrogramm per köbméterben, az Időkép pedig a határérték százalékában számol, és ha több szennyezőanyag is túlteng, akkor a legnagyobb százalékot írja ki.

 

Kedves Villa, az Időkép azt írja, hogy a PM10-nek nincs határértéke, mert a legkisebb por is árt, ennek dacára a (nem létező) határérték százalékában jelzi a PM10-et*. Nem írja viszont, hogy milyen határértéket vesz alapul. Szerinted jól sejtem, hogy 50 mikrogramm per köbméter lehet az a bizonyos mégiscsak létező határérték, amit riasztásra használnak?

 

 

* Mivel az O3 közelében sincs a határértéknek, az Időkép valószínűleg a PM10 alapján színez.

...slr... Creative Commons License 2017.01.02 0 0 76099

Végigböngészve a szilveszteri adatokat, Szilveszter napján éjfél után 40-50 mikrogramm per köbméter volt a PM10 szennyezettség a budatétényi mérőállomáson. A szilveszteri durrogtatások során a konténer közelében egy olyan társaság durrogtatott, akiknek befulladt rakétái voltak, a rakéta nem vitte fel a tűzijátékot, ott robbant a konténer mellett több csomag is. Állt a levegő, a füst ott is maradt. A mért érték Újév 01 órakor 255-re ugrott fel, majd ma éjfél után 1-re visszacsorgott 55-re. 

 

A vizualizáció úgy működik, hogy a napi maximum értéket veszi alapul, és annak alapján kiszínezi a térképet, ez a színezés egy napig úgy marad. A legközelebbi mérőállomások Csepelen, illetve a Kosztolányi téren vannak, nyugat felé pedig semmi.

 

Egy vizelés céljából megállt teherautó kövér gázzal való indulása tehát negyed Budapestet vérvörösre festheti a PM10 térképen.

Előzmény: ...slr... (76098)
...slr... Creative Commons License 2017.01.02 0 0 76098

Gyakorlatilag meg de. Viszont érdekelne, hogy hol volt a másik budatétényi mérőállomás, mielőtt a konténer ideérkezett. Én már akkor is figyeltem az online adatokat, és nem emlékszem duplikációra.

Előzmény: villa (76097)
villa Creative Commons License 2017.01.02 0 0 76097

volt idő, amikor mindkettő működött, majd Rózsakertben egy darabig kettő, amikor az Országzászló teret kialakították,

de a rózsakerti háttér állomás, ami elvileg nem terhelt területen van,

Előzmény: ...slr... (76096)
...slr... Creative Commons License 2017.01.02 0 0 76096

Sajnos én másképp emlékszem a történtekre, szerintem egyszerre mindig csak egy mérőállomás volt. Legalábbis azt a randa konténert akkor helyezték a rózsakerti lakótelepre, amikor Nagytétényből eltüntették amazt. 

 

Naiv elképzeléseim voltak a lakóhelyemmel kapcsolatban. A budatétényi domboldalról van szó, egy szakadék-féleség szélén lakom, a kilátás kedvéért vettem a lakást abban a naiv hitben, hogy elém már nem tudnak építkezni. Persze a szakadék egyik részére házat építettek, és parknak nevezték, holott sűrűbb beépítés, mint a lakótelep. Ennek ellenére átmenetileg* még maradt néhány rövid szakasz, ahonnan akár élvezni is lehetett volna a látványt, nálam a hazaszeretet része volt, hogy a föld látványában is gyönyörködhessünk ott, ahol élünk. Mindössze egy babakocsi gurításra is alkalmas járdát kellett volna építeni, és nem blokkolni a kilátást, amint az kerületünk nagy részén már megtörtént. Ehhez képest mióta itt élek, az a sáv egyre rondább, most éppen egy szemétdomb ékesíti, de a kerítéssel körbevett konténer volt az egyik szeg a kilátó-sétány koporsójában. 

 

Mindegy, most már inkább szórakozok rajta, hogy milyen bénakacsák vagyunk.

 

* átmenetileg: amennyire tudom, a környéken az összes talpalatnyi föld beépíthető öt-hatszintes házakkal. A néhai rózsakert nagy része, a Park utcai sarkon, aztán a Nagytétényi úti bejárattól balra eső rész lenti kerítéstől a fenti garázsokig. A garázsok területe is, és az is, amit most szánkózó és kutyaürítő dombnak használnak. Már nem érint, de vicces elképzelni, milyen lesz Budatétény, mikor ezek mind beépülnek majd. 

Előzmény: villa (76095)
villa Creative Commons License 2017.01.02 0 0 76095

sajnos nem a helyi méréseken múlik a szennyezés ténye,

a nagytétényi mérőállomás ügyében így állunk:

 

http://www.zoldjovo.hu/aktualis/level-fazekas-sandor-miniszter-ur-reszere-a-nagytetenyi-levegoszennyezettsegi-meroallomas-ugyeben/

mind_the_gap Creative Commons License 2017.01.02 0 0 76094

Amikor ránéztem a szennyezettségre, akkor épp Csepel volt az első helyen. Ott mondjuk teljesen érthető a dolog. A Háros részen lakó közösség szeret mindenféle dologgal befűteni. Minél hidegebb van, annál inkább. Ilyenkor a szmog látható is lesz, ráül a füst a városrészre...

Előzmény: ...slr... (76093)
...slr... Creative Commons License 2017.01.02 0 0 76093

Szilveszterkor a konténerre lőttek számos tűzijátékot, ezek füstje meg is állt. A műszer helyesen mér magas értéket, de lokális szennyezést mért. A konténert egyébként ott helyezték el, ahol inkább egy sétánynak kellene lennie, Budatétény egyik legszebb kilátású helye. Egy kerítés tövében van, a kerítés pedig a néhai Rózsakerté, melynek felparcellázott telkei parlagként várják a beépítést. Ideális ürítőhelyet jelent a teherautósoknak, akik beállnak a konténer elé, és annak takarásában elvégzik dolgukat. Egyrészt latrina lett a szebb reményű kilátóhelyből, másrészt műszaki pihenőnek álcázzák a dolgot, és addig ott pöfékel a kukásautó, a helyi teherautók, de már annyira közismert lett, hogy idegen teherautók is ide járnak megigazítani a sminket. 

 

Legutóbb akkor voltak brutális értékek, mikor egy közeli csőtörés elképzelhetetlen mennyiségű kőport rakott le a lefolyástalan úttesten, és reggelente a felszáradó port vitte a szél. Most hasonló a helyzet, a környéken nagy kábelcsere volt útfelbontásokkal, gyökérvágásokkal, és a mérőkonténer mellett deponálták a hulladék földet, aszfaltot, betontörmeléket. Naponta számos munkagép pöfékelt ott, és persze vitte a szél a port megint. Azóta levonultak, de a lefolyástalan aszfalton (budatétényi beltenger) ott maradt a vastag porréteg, amit még hosszú ideig fog a mérőállomásra fújni a legkisebb szellő is. Arra vonatkozóan, hogy mondjuk az én lakásom mit kap, cirka helytállóak a mérési eredmények, és ha már túl magasak, akkor visszamenőleg is törlik a lekérdezhető adatokat ahelyett, hogy utánanéznének, mi okozta azt. A mi kis helyi porfellegünk azonban igazán lokális, egyáltalán nem jellemzi a hatalmas kiterjedésű kerületünket. Ha legalább egy validáló állomás lenne a kerület más pontján, ki lehetne szúrni a helyi problémákat, így viszont (mint a túl gyakran jelző riasztó figyelmen kívül hagyása) egy valódi nagy baj esetén sem fogják komolyan venni az esetleges durva értékeket. 

Előzmény: kemenesalja2013 (76092)
kemenesalja2013 Creative Commons License 2017.01.01 -1 0 76092

Kösz az infókat, legalább azt tudjuk, hogy az adatok torzak...

 

Előzmény: ...slr... (76091)
...slr... Creative Commons License 2017.01.01 0 0 76091

Többször megírtam már, de nem hisznek nekem: ez a rendszer teljesen félrevezető adatokat mutat. Rálátok a mérőkonténerre, tudom, hogy mi torzítja az adatokat.

Előzmény: kemenesalja2013 (76089)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!