Keresés

Részletes keresés

muallim Creative Commons License 2003.02.03 0 0 1559
a képernyőn találkoztak
Előzmény: Anti Nomy (1558)
Anti Nomy Creative Commons License 2003.02.03 0 0 1558
Pl. a Te kérdésed az oka a mostani válaszomnak.
Előzmény: muallim (1557)
muallim Creative Commons License 2003.02.03 0 0 1557
Mondjál egyetlen példát:
Előzmény: Anti Nomy (1556)
Anti Nomy Creative Commons License 2003.02.03 0 0 1556
Nem találkoznak. Két eseményről van szó.
Előzmény: muallim (1555)
muallim Creative Commons License 2003.02.03 0 0 1555
"Az ok pedig mindig megelőzi az okozatot. " A vita régi eredetű, de a "találkozáskor" azonosulnak.
Előzmény: Anti Nomy (1554)
Anti Nomy Creative Commons License 2003.02.03 0 0 1554
Amikor két golyó egymásnak ütközik az egy esemény, nem kettő. Az ok pedig mindig megelőzi az okozatot. Per definitionem.
Előzmény: muallim (1553)
muallim Creative Commons License 2003.02.03 0 0 1553
"Akkor áll két esemény kauzális kapcsolatban, ha az egyik lehet oka a másiknak"
Az egyik sohasem lehet az oka a másiknak, mert az egymásrahatás egyidejűleg következik be.Tehát nem az időszerűség és térszerűség a kauzalitás magyarázata.
Szvsz két esemény kapcsolata csak valamilyen kölcsönös hatáson keresztül valósul meg.Egy piros golyó meglöki a kék golyót,megváltozik mindkettő mozgásállapota, de pl. a színük nem.A színek nem változtak meg, nem hatottak egymásra, nem összefüggő események. A kontaktus egy időpontban és egy térpontban történik,az ok=okozat állapotban.Ilyen formán nincs értelme kauzalitásról beszélni.Én inkább összefüggő eseménynek nevezném.Minden összefüggő eseményről belátható, hogy egy téridő-pontban létrejött kölcsönhatás eredménye.
"Tehát adott esetben közölni tudom, hogy a tőlem esetleg több fényévnyire lévő másik foton polarizációját milyennek méri (mérte, fogja mérni) egy ottani megfigyelő. "
Mihelyst közlöd a másik megfigyelővel, megszünt a két megfigyelő függetlensége, azaz a közlés egy téridő-pontban megtörtént,tehát, nem független, hanem ahogy mondanám összefüggő esemény lett.
Előzmény: Anti Nomy (1550)
Anti Nomy Creative Commons License 2003.02.02 0 0 1552
Sajnos én ezt a cikket nem olvastam. Melyik számban volt pontosan?
Előzmény: matyko2 (1551)
matyko2 Creative Commons License 2003.02.02 0 0 1551
Az EPR elven mukodo komunikaciorol(esetleg teleportálásról) kb. egy éve olvastam az Élet és tudományban is. nem lehet ez akkor olyan elveszet
ötlet...
Előzmény: Anti Nomy (1550)
Anti Nomy Creative Commons License 2003.02.01 0 0 1550
Akkor áll két esemény kauzális kapcsolatban, ha az egyik lehet oka a másiknak. Vagyis, ha időszerűen, vagy fényszerűen vannak elválasztva. Vagyis, ha az egyik a másik fénykúpjának belül van (ide értve annak határát is). Vagyis, ha az egyik eseményből a másik legfeljebb fénysebességgel elérhető. Ekkor vonatkoztatási rendszertől független az, hogy melyik esemény történt előbb. Minden más esetben létezik olyan vonatkoztatási rendszer, amelyben az egyik esemény időben megelőzi a másikat, meg olyan is, amelyből néze ez fordítva van. És persze olyan is, amelyikben e két esemény egyidejű. Ekkor tehát nem mondhatjuk, hogy az egyik esemény oka a másiknak. E helyett azt mondjuk, hogy ez a két esemény térszerűen van elválasztva egymástól.

Az EPR paradoxonban szereplő spinek iránya közti korreláció 100%-os, tehát nem valószínűségi jellegű. Ha én megmérem az egyik foton spinjét (polarizációjának az irányát), akkor teljes biztonsággal meg tudom mondani, hogy a másik fotonnak mi a polarizációja. Tehát adott esetben közölni tudom, hogy a tőlem esetleg több fényévnyire lévő másik foton polarizációját milyennek méri (mérte, fogja mérni) egy ottani megfigyelő. De sem azt nem mondhatjuk, hogy az én mérésem okozta az ő eredményét, sem fordítva. Egyszerűen ez így van.
Nem is lenne ez egyébként érdekes dolog, ha a mérés amúgy nem lenne valószínűségi jellegű. Pl ha egy kalapból egy fehér golyót és egy fekete golyót húzok ki én és a barátom, és zsebretesszük anélkül, hogy megnéznénk, hogy melyiket húztuk, akkor miután a barátom elment pár fényévnyire tőlem, kiveszem a zsebemből a golyót, és tögtön tudom, hogy a barátomnál milyen van. Az EPR paradoxonban azonban az az érdekes, hogy csak a mérés pillanában "válik fehérré, vagy feketévé a golyó", de ez a korreláció akkor is ugyanígy van, mint a klasszikus esetben. Tehát két, egymástól térszerűen elválasztott véletlenszerű esemény 100%-osan korrelál egymással.
Részleteket ld. R.P. Feynmann: Mai fizika 9. kötet 90. oldal (109.3 A pozitrónium szétsugárzása).

Előzmény: AgyProTézis (1549)
AgyProTézis Creative Commons License 2003.02.01 0 0 1549
Jó, az impulzusmegmaradás adott esetben korrelatív. Ekkor kauzálisan korrelatív, vagy esetlegesen, vagy esetleg statisztikailag véletlenszerűen?
Mitől korrelatív egy hatás/jelenség, és mekkortól-mikortól kauzális?
/Skolasztikai kategóriáktól tartózkodjunk!/

APT, élő fa -provokátor

Előzmény: Anti Nomy (1546)
Dr. Lecter Creative Commons License 2003.02.01 0 0 1548
Tehát ha a világ valamennyi objektuma egy pontba gyűlne ismét össze, a végtelen petéjű ikersor tagjai kor szerint sorba állíthatók lennének.

Csak éppen ha egy másik pontba gyűlnének össze, más lenne a sorrend.

Előzmény: megadott2 (1543)
Anti Nomy Creative Commons License 2003.02.01 0 0 1547
Akarom mondani, impulzusmomentum (spin)
Előzmény: Anti Nomy (1546)
Anti Nomy Creative Commons License 2003.02.01 0 0 1546
Itt az impulzusmegmaradásról van szó. Semmi humbug.
Előzmény: AgyProTézis (1544)
Muster Mark Creative Commons License 2003.02.01 0 0 1545
Az attól függ, hogy megszámlálhatóan, vagy megszámlálhatatlanul végtelen petéjű ikersorról van szó :)
Előzmény: megadott2 (1543)
AgyProTézis Creative Commons License 2003.02.01 0 0 1544
A korreláció tudományosan 'ontopic'?
Szinkronicitás topic
Előzmény: Anti Nomy (1538)
megadott2 Creative Commons License 2003.02.01 0 0 1543
Ha igaz az ikerparadoxon, akkor most két olyan ember áll egymás mellett, akik felett különböző sebességgel járt el az idő, hiszen az egyik öregebb, mint a másik. Ez asszimetria. Azaz az egyik a létezés olyan szegmenseiben járt, ahol az idő is másképp járt, méghozzá nem látszólagosan, mert "látszik", hogy az egyik öregebb mint a másik. Tehát ha a világ valamennyi objektuma egy pontba gyűlne ismét össze, a végtelen petéjű ikersor tagjai kor szerint sorba állíthatók lennének.
Előzmény: Dr. Lecter (1542)
Dr. Lecter Creative Commons License 2003.02.01 0 0 1542
Tökmindegy, ki ül benne.
Előzmény: megadott2 (1541)
megadott2 Creative Commons License 2003.02.01 0 0 1541
De a másikban már egy öregebb ember ül ugye? Márha az egyik a másiktól gyorsult el valamikor.
Előzmény: Dr. Lecter (1540)
Dr. Lecter Creative Commons License 2003.02.01 0 0 1540
Ha viszont ez így van,

Nem így van. Két tetszőlegesen kiválasztott, egymáshoz képest egyenesvonalú, egyenletes mozgással végző rendszer esetén mindkettő azt észleli, hogy a másikban telik lassabban az idő. Ez a szimmetria lényege.

Előzmény: megadott2 (1539)
megadott2 Creative Commons License 2003.02.01 0 0 1539
Nem tudom, volt-e már szó róla, de visszatérve az iker paradoxonhoz, ha jól értem, ez az egész dolog nem szimmetrikus. Tehát két tetszőlegesen kiválasztott, egymáshoz képest egyenesvonalú, egyenletes mozgással távolságot változtató tömegközéppont mintegy emlékszik arra, hogy valamikor korábban melyik gyorsult a másikhoz képest jobban, azaz melyikre hatott nagyobb gyorsító erő, melyiknek a tömegébe épült be a másikhoz képest nagyobb energia. Nyilván az itt élő iker marad fiatalabb. Ha viszont ez így van, akkor a világegyetem objektumai sorba rendezhetők úgy, hogy a sor elején az az objektum, tömegközéppont, inerciarendszer "áll", ahol egy végtelen sok petéjű ikersorozat legöregebb tagja él, a másik végén pedig a legfiatalabb. Tehát ezek szerint igenis tetszőlegesen megközelíthető egy abszolút nyugvó pont, ahol persze az idő csaknem végtelen, illetve csaknem fény sebességgel telik, míg a másik végen csaknemm fénysebességgel mozgó objektumok vannak, amelyek saját ideje szinte nem is telik egyáltalán. Ebből az is következik, hogy noha a foton fény sebességgel repül, tehát a tér áthidalásához időre van szüksége, a fotonhoz rögzített inerciarendszerben egyáltalában nem telik, azaz nincs idő. Vagy ez hülyeség?
Anti Nomy Creative Commons License 2003.01.30 0 0 1538
Igen, ezt már elég sokan felvetették. Itt a Tudomány különböző topicjaiban is, de legelőszőr Einstein, Podolsky és Rosen 19xx-ben. El is nevezték róluk EPR-paradoxonnak a jelenséget. Egy Allain Aspect nevű fizikus pedig kísérletileg is megvalósította. Csak első pillanatra tűnik úgy, hogy a jelenség ellentmond a relativitáselméletnek. A valóságban nem az történik, hogy az egyik foton közli a másikkal, hogy mi történt vele, hanem pusztán arról van szó, hogy két, egymással nem kauzális relációban álló esemény között korreláció van. De információátvitelre nem lehet ezt használni (bár valahol már olvastam EPR-phone-ról, de ez valószínűleg csak valami new wawe-es kamu). Az EPR paradoxon le van írva pl. a Feynmann-sorozat egyik kötetében, meg egy pár ismeretterjesztő könyben is (pl. Penrose: A császár új elméje, Vassy: Schrödinger macskája és egyéb történetek, ez utóbbi fent van a neten is). Ja, és valószínűleg E. Szabó László is tárgyalja a Nyitott jövő problémája című könyvében (ezt én még nem olvastam, de az azonos című topicból ez valószínűsíthető).
Előzmény: matyko2 (1537)
matyko2 Creative Commons License 2003.01.30 0 0 1537
üdv. mindenkinek
Van egy érdekes jelenség amit már lehet, hogy felvetett itt valaki de nem olvastam végig az összes hozzászólást. A következőről van szó: ha egy elektron és egy pozitron ütközik keletkezik két foton melyeknek megvan az a sajátosságuk, hogy az egyiken létrehozott változtatás (mérés, ütközés stb.) a másikon is ugyanúgy kifejti hatását. Mivel mindkét foton fénysebességgel száguldozik a hatást érvényesítő információnak gyorsabban kell terjednie a fénynél, különben a foton sosem "tudná" meg mi történt a párjával.
Juzihejzakyoa Hzeajvke Creative Commons License 2003.01.27 0 0 1536
es ez most mihez kepest volt uj? :)
Előzmény: antcoder (1535)
antcoder Creative Commons License 2003.01.27 0 0 1535
Az ikerparadoxonnal kapcsolatban talaltam egy uj dolgot:az atomoras kiserletet ket repulogeppel vegeztek el,es a kelet-fele haladon lassabban telt az ido./aminek a sebessegehez hozzaadodott a fold forgasa/.
muallim Creative Commons License 2003.01.25 0 0 1534
Ezt én úgy helyesbíteném, hogy minden elemi építőkő a vilgmindenségben hat egymásra ( a mai szemlélet szerint kvantumosan )egy elemi hatás alapegységével, ennél kisebb hatások nyílván nem léteznek, mert akkor nem lenne elemi hatás.Ez az elemi hatás, akár 10a-42.-en is lehet.
Előzmény: Juzihejzakyoa Hzeajvke (1533)
Juzihejzakyoa Hzeajvke Creative Commons License 2003.01.25 0 0 1533
Nyilvan ez lenne a kivanatos. Mas kerdes, hogy mit hivsz preciznek? Szerintem ha Foldon levo testek mozgasanal az allocsillagok mozgasat is figyelembe szeretnenk venni, kvantummechanikai korlatokba utkoznenk (a szazmilliomodik tizedesjegyben befolyasolna a test mozgasat:).
En pedig ugy gondoltam, hogy az ikerparadoxon felfogasahoz ertelmetlen lenne belekeverni azt, hogy "huha, dehat a Fold nem is inerciarendszer".
Előzmény: muallim (1532)
muallim Creative Commons License 2003.01.25 0 0 1532
Szerintem egy precíz elméleti leírásnak a mikro és makro szinteken is azonos törvények szerint kell működni.
A mai fizikai leírásmód törekszik erre, de jelenleg is minden teoriának elméleti alsó és felső korlátai vannak, ami nem azt jelenti,hogy a gyakorlat számára ( emberi léptékben ) nem megfelelő.
Egy átfogó elméletnek figyelembe kell majd vennie,hogy nincsenek erőmentes, gyorsulásmentes rendszerek, azaz minden mindennel összefüg, a nagy bumm óta.
Előzmény: Juzihejzakyoa Hzeajvke (1531)
Juzihejzakyoa Hzeajvke Creative Commons License 2003.01.25 0 0 1531
Remelem ezt figyelembe veszed, amikor a lejton csuszo test mozgasat vizsgalod.
Előzmény: muallim (1530)
muallim Creative Commons License 2003.01.25 0 0 1530
minden "állócsillag" más-más rendszer.
Előzmény: Juzihejzakyoa Hzeajvke (1529)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!