Keresés

Részletes keresés

Lassú Nyíl Creative Commons License 2014.11.09 0 0 168064

Az alábbiak mán megütik az erősssen uff + fizika szintjét, szóval csak az olvassa :-)

 

Az alsóbb iskolás szinteken Archimedes-...nek nevezett valami (elv / törvény) már csak következmény, amit a nebulák számára adnak a számolások egyszerűsítésére, viszont ez csak bizonyos feltételek mellett használható egy-az-egyben (ezt már nem annyira hangsúlyozzák). Ha minden feltétel nélkül lenne igaz, akkor pl hogy lehetne, hogy egy egészen sík fenekű medence aljára sülyesztett üres doboz (ami különben úszna a víz felszínén) képes lenn maradni? Jó, lehetne azt mondani, hogy a tégla már igazából ilyenkor nincs is vízben, és a medence falának részévé válik, vagy hogy kapilláris / kvatummechanikai erők (csak vitz:-) tartják lenn, de az ehhez hasonló, inkább csak filozófikus magyarázatokat meg kéne hagyni Sz. Gábor kiskorúnak, valamint "pártunknak és kormányunknak" (legalábbis addig, amíg fel nem mérjük a dolgok valódi okait, és világosabban nem kezdünk látni) :-DDD

 

Szóval azt kell megvizsgálni, hogy mi a felhajtóerő okozója. És ez a test (mint "olyan":-) felületére ható nyomás. Maga a felhajtóerő pedig az ebből a nyomásból származó erők eredője. Vegyük észre, hogy ebben a (dolgok okát vizsgáló) megközelítésben tök mindegy, hogy ez a nyomás miből ered. Az igaz, hogy gravitációs erőtérben levő homogén folyadék esetében a folyadék valamely helyén uralkodó nyomást a fölötte levő folyadékoszlop magassága (+ az esetleg fölötte levő levegő "súlya") határozza meg (amennyiben minden statikus; lásd: /a szintén levezethető/ Pascal "törvénye"), de a lényeg, hogy esetünkben is a nyomások eredője az, ami az erőt létrehozza. És mivel a deréktájt viselt szoknya magasságáig ér a nagyobb nyomású kamra, ezért az e részen a túlnyomásból hiányzó erő az, ami igazából a felhajtóerőt produkálja. A cipzárral rögzített szoknyácska épp csak arra való, hogy minimalizálja a levegő kiáramlását a túlnyomású kamrából, de kizártnak tartom, hogy képes lenne komoly erővel felfelé nyomni a testet (a videókon se látszik, hogy ezt tenné)... Tessék belegondolni: ha ez mégis így lenne, akkor azon a részen a testre is jelentős hatással kéne lennie, ami tutti, hogy akadályozná a futót a szabad mozgásában (több ízületi gondot, mint előnyt produkálva).

Akit komolyabban érdekel a dolog, annak itt van egy kis adalék (hál'istennek, magyar nyelven ilyet nem találni, és ezért sem lehetünk eléggé hálásak az oktatás és a magas politika irányítóinak: nem tömik felesleges tudással a fejeket, hogy minden alaposan legyen tárgyalva) :-DDD

Előzmény: Alg (168056)
Bozótkutya Creative Commons License 2014.11.09 0 0 168063

Külföldiül értesz? Egy guglizás sok használható linket dob ki (best five fingers for running, five fingers models for running, five fingers reviews etc).

 

Például itt is írnak az egyes modellekről külön

Előzmény: Törölt nick (168042)
rrroka Creative Commons License 2014.11.09 0 0 168062

Ezek szerintem annyira minimál cipők, hogy kb csak designban különböznek, vagy max a talp mintájában. miylen cipőről térsz erre át? 

 

Előzmény: Törölt nick (168042)
krilin Creative Commons License 2014.11.09 0 0 168061

Nekem talán volt ilyen űrtollam a 80-as évek környékén. A 'superuseless superpowers' weboldalhoz tudnám utólag hasonlítani :)

Előzmény: Alg (168057)
krilin Creative Commons License 2014.11.09 0 0 168060

Hülyeséget írtam. A labda/bubi nem tágul. Hiszen összenyomom. Egy-egy részén 'nyúlik' az anyag, de összességében kisebb lesz a térfogata azzal ha ráülök és be tudom horpasztani. Jól gondolom?

 

Ha igen, akkor a fickó a videóban minden lábra érkezésnél csökkenti a bubi térfogatát, azaz növeli a nyomást, ami egyre erősebben feszíti a bubi falait, úja a levegőbe segítve a futót.

 

A labda pattogtatás is gyakorlatilag ugyanez. Összenyomod, visszarúg. Asszem én értem. Leülhet, kettes :)

Előzmény: krilin (168059)
krilin Creative Commons License 2014.11.09 0 0 168059

Én sem értem minek ez nagy 'felhajtás':)

Elég lenne egy beülő, két oldalán gumikötéllel, mint amiket az ilyen típusú ugráló szőnyegeknél szoktak használni. De aztán rájöttem, hogy az valószínűleg nagyon rövid idő alatt kidörzsölne. Hiszen gyakran a futóalsó is megteszi, pedig azt hosenträger nélkül viseli az ember.

 

Ez a bubis futópad olyan, mint egy óriási fitball, amiben félig benne vagy. A fitball ugye simán megtartja a súlyunkat, némi tágulás után. Valószínűleg egy kompresszor folyamatosan fújja bele a levegőt, mint az ugrálóváraknál, hogy a nyomást tartsa, mert azért az ember derekánál biztos szökik a levegő. Nem hinném, hogy légmentesen zárna.

 

Vagy olyan, mint amikor a tubust összenyomva kinyomjuk a fogkrémet. Bár fogkrémben nem tudna ilyen könnyen mozogni, az tuti.

Előzmény: Lassú Nyíl (168054)
Alg Creative Commons License 2014.11.09 0 0 168058

*űrben

Előzmény: Alg (168057)
Alg Creative Commons License 2014.11.09 0 0 168057

Meg különben is NASA cucc, szeretnek drága bonyolult dolgokat kitalálni (lásd úrben működő golyóstoll vs ceruza esete :D )

Előzmény: Alg (168056)
Alg Creative Commons License 2014.11.09 0 0 168056

Archimédész:

 

Minden vízbe (vagy egyéb folyadékba, gázba) mártott test súlyából annyit veszt, amennyi az általa kiszorított közeg súlya. Nagyobb nyomás ugyanabból a gázból (levegő)=nagyobb sűrűség azonos térfogaton -> nagyobb kiszorított tömeg. De ez max. dekákban mérhető ezzel a módszerrel szerintem.

Előzmény: Lassú Nyíl (168054)
Bozótkutya Creative Commons License 2014.11.08 0 0 168055

Pont ezt magyarázza a fickó a kütyüt bemutató videóban :)

Előzmény: Lassú Nyíl (168054)
Lassú Nyíl Creative Commons License 2014.11.08 0 0 168054

Akkor miért nem egy derékra erősített szimpla öv (vagy erős gatya:-) segítségével emelik őket? Kicsivel egyszerűbben kivitelezhető, és olcsóbb is lenne. Egyébként vannak is ilyen rehab szerkezetek. Ezekkel épp az a gond, hogy a gatya (vagy öv) csak nagyon kis részen tudna érintkezni a testtel, és ezért az ilyen emelés hosszabb távon kényelmetlen lenne.

 

Abba kell belegondolni, hogy miből is származik a felhajtóerő? A nyomásból. A nyomás viszont az egész altestre (annak minden pici felületrészére) hat, és ennek eredőjeként egy felfelé irányuló erő jöhet létre... és hogy mennyi, az csak a nyomástól függ, és független attól a közvetítő anyagtól, ami gyakorolja.  Szerintem :-)

Előzmény: Alg (168051)
Lassú Nyíl Creative Commons License 2014.11.08 0 0 168053

Igen... ha túlnyomás van, az eszköz hibája esetén viszont fokozódó napfolttevékenységre lehet számítani :-)

Előzmény: Spenót (168052)
Spenót Creative Commons License 2014.11.08 0 0 168052

Értem. Szóval a puki ellen van az egész... :)

Előzmény: Lassú Nyíl (168050)
Alg Creative Commons License 2014.11.08 0 0 168051

Valójában nem a sűrű levegő emel (ahhoz még mindig túl könnyű, illetve a test kis része van a lufiban)

 

Inkább a derekukra erősített övön keresztül érvényesül az emelőhatás (fel-le mozog ugye, és minél nagyobb lent a nyomás annál inkább megtartja, mint egy gumimatrac)

 

Itt jól látszik, egyszer még fel is emeli teljesen a lábát és "lebeg"

Előzmény: Lassú Nyíl (168050)
Lassú Nyíl Creative Commons License 2014.11.08 0 0 168050

Miben-miben... ki ebben, ki abban... a haloványlila trikót viselő leányzó pl egy haloványlila trikóban.

De nem is ez a lényeg, hanem hogy derékig egy túlnyomásos kamrában vannak, amiben levő nyomás próbálja kiemelni őket... ugyanúgy, mnt a vízben levő testet a víz nyomása (eszvéesz).

;-) :-)))

Előzmény: Spenót (168047)
Bozótkutya Creative Commons License 2014.11.08 0 0 168049

Gyakorlatilag egy speckó légkamra, amiben változtatni lehet a légnyomást

Előzmény: Spenót (168047)
Bozótkutya Creative Commons License 2014.11.08 0 0 168048

A felhajtóerő az erekre is jó, de elsősorban azért csinálják vízben, hogy ne terhelje a testsúly a lábakat. Az izmokat még nagyobb terhelésnek lehet kitenni gravitációs terhelés nélkül. 

Előzmény: krilin (168046)
Spenót Creative Commons License 2014.11.08 0 0 168047

Ezt nem igazán értem. Miben futnak ezek?

Előzmény: krilin (168046)
krilin Creative Commons License 2014.11.08 0 0 168046

Olyannyira nem, hogy sok futós könyvben van külön a vízben futásnak szentelt rész.

Többnyire a rehab, keresztedzés témáknál. Az ragadt meg bennem a tehermentesítés mellett (amit te is említettél), hogy a víz nyomása miatt a pulzus alacsonyabb a vízben futásnál (azonosnak érzékelt erőfeszítés mellett). Segít a vénáknak visszajuttatni a vért. Mint egy egész testes kompressziós harisnya :)

Amikor egy uszodában először láttam ilyen edzést, megmosolyogtam a derekukon meg bokájukon bójákat viselő népeket, amint futást imitálnak a vízben. De mint utólag kiderült, nem csak egy újabb fitness hóbort. Van értelme.

 

Ha nem is teljesen lebegnek benne, de vannak majdnem lebegős futópadok:

https://www.youtube.com/watch?v=XelxPBekJdM

Előzmény: Lassú Nyíl (168044)
Lassú Nyíl Creative Commons License 2014.11.08 0 0 168045

Ha nem is mernétek :-) Innen tudom, hogy az egyhelyben-t egybe kell írni (ott az agyarázat is).

Előzmény: Lassú Nyíl (168044)
Lassú Nyíl Creative Commons License 2014.11.08 0 0 168044

Egyébként nem biztos, hogy csak dili az egy helyben tipródásos módszer... egyszer meghúzódott a combomban egy izom, és bár a normális mell- és gyorsúszás kínos volt, az előző hsz-ben leírtak végezhetők voltak vele. Ki kell prószálni... és azt kell csinálni, ami megy... lehet szárazföldön is, csak ott nehezebb elérni a testnek azt a lebegtetését, ami sérüléskor megkönnyítheti a gyakorlatok végzését (persze vannak, akiknek látszólag sikerül:-)

Lassú Nyíl Creative Commons License 2014.11.08 0 0 168043

Gondolom, ez megoldás a kis fürdőszobákkal rendelkező Bőrdíszművesnek :-) Én még csinálnám is, jó is lehet... de a zemberek már kinéznének (én is, jól -- van önkritikám:-)

Előzmény: krilin (168039)
Törölt nick Creative Commons License 2014.11.08 0 0 168042

Sziasztok.

Gondolkodom, hogy veszek egy Fivefingers cipőt, vagy mit.

Van valaki aki tudna segíteni, mert lenne pár kérdésem? Van egy rakás típusa a futásra alkalmas cipőknek, és a magyar oldalon nem nagyon találok semmit sem róla. Mert van SeeYa, meg Evo, Kso, Ksd, meg még pár féle.

Előre is köszönöm.

Spenót Creative Commons License 2014.11.08 0 0 168041

Egy ideig azt hittem, hogy az lesz a poén, hogy beakadt egy szál a fürdőruciból és lebomlik... :-) 

Én úgy pillangózom amúgy, hogy gumi nélkül is egyhelyben csapkodok. Csak azért nem mentenek ki, mert nem tudnak a közelembe jönni :-) 

Előzmény: krilin (168039)
Spenót Creative Commons License 2014.11.08 0 0 168040

Voltam egyszer olyan uszodában, ahol egy vízágyú volt elrejtve a falban és lehetett vele szemben egyhelyben úszni. Kb. 23 másodpercig volt érdekes.

 

Voltam konditeremben és a lábemelést tudtam is csinálni. Kipróbáltam lassan egy spinning bringát. Szerintem pár nap múlva menni fog az is, szóval, úgy néz ki, hogy nem nagy a baj. :-) 

Utánaolvasta, hogy óvatosan nyújtani kell. Ezt is csináltam mérsékelt sikerrel. ..

Előzmény: Lassú Nyíl (168038)
krilin Creative Commons License 2014.11.08 0 0 168039

Ez ilyen futó dili. Nem szeretjük elérni a falat ('hit the wall'). Szerencsére van rá megoldás.

Videó fiúknak:

https://www.youtube.com/watch?v=kf9iw2-gqiY

Lányoknak (késői Bud Spencer filmeket idéző aláfestő zenével. Szinte látom, ahogy a mélyebb hangú ül egy bárpultnál és flegmán virslit zabál, miközben a háttérben ez a zene szól):

https://www.youtube.com/watch?v=d3gifANQvZs

Előzmény: Lassú Nyíl (168038)
Lassú Nyíl Creative Commons License 2014.11.08 0 0 168038

Ha nem szereted a vízben a faltól falig shortot, akkor csinálhatod a gyakorlatokat akár egy helyben is :-DDD (csak úgy, hogy ne zavard a nem csak lebegve arrébb mozdulni vágyókat... ne növeld a még a legsportabbnak mondott uszodákban is jelenlevő nagy számú, csak magukra gondoló medúzák számát) Pl vízibiciklizés, taposás (figyelem: csak a vizet!!!), terpesztés előre/oldal-irányban, satöbb. Végezhetők inter vallumok is, akár lihegésig... csak mindent fokozatosan... és lehet, hogy az elkezdésével is érdemes várni pár napot... de ezt is megmondja a mássz őröd. Szvsz :-)

Előzmény: Spenót (168036)
Spenót Creative Commons License 2014.11.07 0 0 168037

Íme a

0, 100,

400, 200

km-es csapat. 1 évig nem veszek cipőt :)

Főleg, ha nem futok...

Spenót Creative Commons License 2014.11.07 0 0 168036

Minden próbálkozásod ellenére (azt hiszem) megértettem amit írtál. :)

Rohadtul nem szeretem sajna az emlegetett faltól-falig sportot, de asszem rá kell szánnom magam ismét.

Flexogil kenőcsöt kaptam a patikában. Nemtom, hogy a kenőcs ilyen jó vagy eleve csak az ijedtség volt nagyobb, de egészen jól megyek a lépcsőn. Valszeg 1-2 nap múlva felmerészkedek óvatosan a spinning bringára is.

Vasárnap a masszőr majd megmondja, hogy ő hogy látja a dolgot... Mondjuk, be le nem lát, de van tapasztalata.

 

Előzmény: Lassú Nyíl (168033)
Elm Creative Commons License 2014.11.07 0 0 168035

Ki szeretne? 

De fél év múlva már nem is emlékszel 2 hónap kihagyásra. Kivéve, ha még akkor is a kihagyás állapotában leledzel, türelmetlenség okán...........................

Előzmény: Spenót (168032)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!