Keresés

Részletes keresés

Galgadio Creative Commons License 2007.01.29 0 0 1652

Sziasztok!

 

A fátlan, rövidfüvű Nagy Síkságon olyan túl sok kivágnivaló erdő ugyan nem volt, de ettől eltekintve jó az érvelésed:-)

Egy jól fölfegyverzett, a hadsereggel is dacoló síksági indián törzsnél hatékonyabb természetvédők nem nagyon vannak:-)

 

Pl. a lakoták és a sájenek 1877. nyaráig nemcsak hogy megakadályozták a Little Missouri, a Powder, a Tongue és a Bighorn folyók vidékének benépesedését, de több-kevesebb sikerrel az ún. "északi csordától" is távoltartották a fehér bölényvadászokat.

Előzmény: Don Quixote (1651)
Don Quixote Creative Commons License 2007.01.29 0 0 1651

Hát bizonyos értelemben kétségkívül:-)

Ti. ahol több száz fős, állig fölfegyverzett sziú és csajenn bandák lovagoltak föl és alá, azon a területen az angolszász telepesek biztos nem mertek kiirtani egy erdőt vagy fölszántani egy prérit...

Én legalábbis egyetlen fát sem mertem volna kivágni, ami a "nagy sziú nemzet" tulajdona:-)

Előzmény: Hetési Holló (1650)
Hetési Holló Creative Commons License 2007.01.28 0 0 1650

Sziasztok!"Egyébként nekem sokkal szimpibbek a szabadságszerető, életformájukért végsőkig küzdő prériindiánok, mint a hatalmaskodó, emberek tízezreit föláldozó, aztán a spanyolok érkezése után gyorsan meghunyászkodó aztékok."

 

És azt se felejtsük el, hogy az é-am. indiánok ráadásul környezetvédők is voltak:-)

Előzmény: Galgadio (1644)
staubach Creative Commons License 2007.01.28 0 0 1649
Ha már itt tartunk érdekes lehet egy esetleges északi kapcsolat elemzése a közép-amerikai törzsekkel. pl. a pueblók lakóházai,vagy egyes floridai törzsek földből épült piramisai,ami szintén egy délebbi kapcsolattal függhet össze,vagy egyáltalán pl. az aztékok ösei,akik valahonnan a mitikus aztlánból (északról)vándoroltak délre. De honnan,ha már ismerték a városok építését,vagy megtanulták? Kitől? stb.
Előzmény: nj (1648)
nj Creative Commons License 2007.01.27 0 0 1648

Egyébként, ha társaságban valaha szóba kerül, hogy érdekelnek az indiánok, az emberek 90%-a azt gondolja, hogy a maják, aztékok vagy az inkák. És rendszerint némi lenézéssel vegyes csalódottsággal veszik tudomásul, hogy engem "csak" a "primitív" északi törzsek foglakoztatnak, nem pedig az említettek. Pedig, csak azért, mert nem alkottak államot és nem voltak kőpiramisaik, amelyeknek a tetején hadifoglyok ezreit mészárolták le, nem biztos, hogy alacsonyabbrendű emberek voltak.

 

(Ezt most persze nem Staubinak írtam, ő nem mondott ilyet! :-))

nj Creative Commons License 2007.01.27 0 0 1647

Érdekes, ezzel én is így vagyok valahogy!

 

Korábban olvasgattam az azték, inka témában is, de - a kétségtelenül felületes - ismereteim alapján olyan kép alakult ki bennem, hogy ami leginkább a hanyatló római birodalomra emlékeztetett. Fennhéjázó, elpuhult, dekadens társadalom, ugyanúgy imádták a vért, mint a rómaiak, azután néhány tucat spanyol kalandor megérkezésekor kártyavárként omlott össze az egész erőszakkal összetartott birodalom.

Tudom, matematika, csillagászat, piramisok, de valahogy akkor sem rokonszenvesek.

Szerintem, sokakat az egészet körüllengő misztikum miatt vonz ez a téma, ahogy Egyiptom esetében is.

Előzmény: Galgadio (1644)
nj Creative Commons License 2007.01.27 0 0 1646
Akkor rosszul emlékeztem, bocs!
Előzmény: staubach (1640)
Galgadio Creative Commons License 2007.01.27 0 0 1645
Bár régebben olvasgattam maja-azték-inka témákban, de annyire én sem vagyok otthon benne, hogy topikot nyissak:(
Előzmény: staubach (1643)
Galgadio Creative Commons License 2007.01.27 0 0 1644

"De most komolyan,nem érdekesebb téma,mint a préri indiánok?:-)"

 

Tudod, kinek a pap, kinek a papné:-)))

 

Egyébként nekem sokkal szimpibbek a szabadságszerető, életformájukért végsőkig küzdő prériindiánok, mint a hatalmaskodó, emberek tízezreit föláldozó, aztán a spanyolok érkezése után gyorsan meghunyászkodó aztékok.

Előzmény: staubach (1643)
staubach Creative Commons License 2007.01.27 0 0 1643
Szia! Én nem akarok , mert csak érdekes ez a téma , én nem értek annyira hozzá,hogy nyissak is topicot. Csak remélem,valaki megteszi. Csak figyelemfelkeltés volt eme szép próbálkozás! De most komolyan,nem érdekesebb téma,mint a préri indiánok?:-)
Előzmény: Galgadio (1642)
Galgadio Creative Commons License 2007.01.27 0 0 1642

szia Staubi!

 

Ennek a topiknak nem témája Amerika prekolumbián magaskultúráinak, civilizációinak tárgyalása.

Földrajzilag a topik déli határa a mai USA-Mexikó határ, esetleg még Észak-Mexikó belefér:-)))

 

Inkáknak, majáknak, aztékoknak kéretik másik topikot nyitni!....:)

Előzmény: staubach (1641)
staubach Creative Commons License 2007.01.27 0 0 1641
 Csak érdekességképp, az Aztékok más jellegű birodalmi kormányzást vezettek be az 1428-as un. hármas szövetség terjeszkedő politikája idején,mint pl. az Inkák akik a közvetlen v. területi igazgatást követték,akárcsak lényegében a rómaiak,itt is állandó hadsereggel,míg az Aztékok a közvetett,v. hegemónikus kormányzást követték ,mint pl. az athéni görögök a klasszikus korszakban.
Előzmény: staubach (1640)
staubach Creative Commons License 2007.01.27 0 0 1640
 Hát visszanéztem a topicokat és nem igazán találtam a témában topicot. Tehát nyugodtan lehetne ilyet indítani,annál is inkább,mivel az utóbbi években sok új felfedezés más megvilágításba helyezi ezeket a kultúrákat.
Előzmény: nj (1639)
nj Creative Commons License 2007.01.27 0 0 1639

Szerintem vannak topicok a Közép- és Dél-Amerikai kultúrákról is, azok számára, akiket az aztékok, maják, inkák érdekelnek.

(Én speciel nem tartozom közéjük.)

Előzmény: staubach (1638)
staubach Creative Commons License 2007.01.27 0 0 1638
 Bocs,hogy idepofátlankodok ! De  meg kell kérdeznem, hogy Amerika nagy indián államalkotó törzseiről nem akartok topicot nyitni? Az még érdekesebb téma lenne mint ez  itt . :-) Maja , Inka , Azték , stb. Leginkább az eltűnésük ami személyszerint pl. engem érdekelne,ill. a megalakulásuk és közvetlen előzményeik. Valaki?
Don Quixote Creative Commons License 2007.01.26 0 0 1637

"Pedig Bács-Kiskunon sem lehet semmi végiglovagolni:)))"

 

Ahhoz mindenesetre elég nagy, hogy jól feltörje az ember fenekét:-)

Előzmény: Galgadio (1636)
Galgadio Creative Commons License 2007.01.25 0 0 1636

Csak összehasonlításképpen:

 

Magyarország legnagyobb megyéje, Bács-Kiskun megye területe 8.362 km2.

Nagyságrendileg a 9. helyen álló Fort Peck IR-rel vethető össze.

 

Az ember csak ilyenkor fogja föl, hogy micsoda irdatlan térségek vannak É-Amerikában.

 

Pedig Bács-Kiskunon sem lehet semmi végiglovagolni:)))

Galgadio Creative Commons License 2007.01.25 0 0 1635

Sziasztok!

 

MEGVAN A 3. LEGNAGYOBB!!!!!

 

Ez az ún. Tohono O'odham IR, korábban Papago IR, lenn Arizona déli részén a mexikói határ mellett.

Területe: 11.534 km2.

Galgadio Creative Commons License 2007.01.25 0 0 1634
Én semmit, de majd megpróbálok utánanézni.
Előzmény: mbm (1632)
nj Creative Commons License 2007.01.25 0 0 1633

Én csak egy régi térképen néztem és azon elég rosszul látszanak a rezervátum határok.

Fort Peck olyan nagynak tűnt... :-) 

Előzmény: Galgadio (1628)
mbm Creative Commons License 2007.01.25 0 0 1632
Tudtok valamit a Sitkai (új arhangelszki) csatáról?
Galgadio Creative Commons License 2007.01.25 0 0 1631

Ja, akkor még mindig kerestetik egy 3. helyezett....

 

Nem tudom, hogy nem-e fönt lesz valahol északnyugaton, talán a Yakima vagy Walla-Walla rezervátum?

Előzmény: Galgadio (1627)
Galgadio Creative Commons License 2007.01.25 0 0 1630

Csak összehasonlításképpen:

 

Somogy megye: 6.036 km2

Vas megye: 3.336 km2

 

Az egyik kedvenc megyém, Vas megye pl. több mint háromszor férne el a Cheyenne River Indian Reservation területén.

 

Odaát kicsit mások az arányok...

Galgadio Creative Commons License 2007.01.25 0 0 1629

Tibb kedvéért a két nagy apacs rezervátum:

 

San Carlos Apache IR - 7.539 km2

 

Fort Apache IR - 6.805 km2

 

Egyébként, ha böngészgetni akarsz, akkor itt a link:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Indian_reservations_in_the_United_States#P

 

Galgadio Creative Commons License 2007.01.25 0 0 1628
Fort Peck 8.519 km2, és a Wiki szerint a 9. legnagyobb területű az USA-ban:-)))
Előzmény: Galgadio (1627)
Galgadio Creative Commons License 2007.01.25 0 0 1627

Szia NJ!

 

A Wikipedián épp most kutatgatom az egyes indián rezervátumok területét.

Előrelépés, hogy a szerzők angolszász létükre már négyzetkilométerben is megadják a területüket.

 

Még nem végeztem, de úgy tűnik, hogy a Wind River 3. helye valami félreértés lehet.

 

1) Navajo Nation IR cca. 70 ezer km2

 

2) Uintah and Ouray IR (Ute)  17.532 km2

 

3) ???

 

4) Cheyenne River IR (Lakota) 11.051 km2

 

5) Crow IR 9.307 km2

 

6) Standing Rock IR (Lakota és Dakota) 9.251 km2

 

7) Wind River IR (Eastern Shoshone és Northern Arapaho) 8.996 km2

 

8) Pine Ridge IR (Oglala-Lakota) 8.984 km2

 

Ez még csak egy előzetes sorrend, Fort Pecket pl. még nem néztem....

 

Előzmény: nj (1626)
nj Creative Commons License 2007.01.25 0 0 1626
Szerintem is a Pine Ridge vagy a Fort Peck a 2. legnagyobb rezervátum. Az előbbit nem egyszerű felmérni, mert elég érdekes alakja van.
Előzmény: nj (1625)
nj Creative Commons License 2007.01.24 0 0 1625

Nem hallottam ezt a sztorit, pedig érdekelne! Én csak annyit tudtam, hogy a Wind River rezervátumban élnek arapahók is, amin csodálkoztam is egy kicsit, lévén ellenségek a shoshone-okkal. De azt hittem, hogy csak később pakolták őket oda, amikor már egyik társaságnak sem voltak fegyverei. (Végül is a crow és az északi cheyenne rezervátum is "egymás mellett" van.)

De én is keresgélek egy kicsit, ha valamelyikünk talál valamit, akkor írjuk be ide!

 

A rezervátumot meg megnézem, én is valamelyik lakotára tippelek.

Előzmény: Galgadio (1624)
Galgadio Creative Commons License 2007.01.24 0 0 1624

Szia Nj!

 

Te hallottál már arról az északi arapahó csoportról, amelyik Őrült Ló fegyverletétele után még több mint egy évig szabadon kóboroltak és végül 1878-ban a keleti sosónik Wind River rezervátumába "kéredzkedtek be"?

Ülő Bika önkéntes száműzetésben lévő hunkpapa csoportját leszámítva ezek voltak az Egyesült Államok területén az utolsó szabad síksági indiánok.

 

Egyszer olvastam róluk egy anyagot a neten, de azóta nem találom azt az oldalt:(

Röviden az volt benne, hogy az 1870-es évek közepén már nagyon nehezen tudták fönntartani az életformájukat a fehér civilizáció egyre szorosabbra záródó gyűrűjében, de azért még kitartottak, mert nem akartak rezervátumban letelepedni.

 

Ide-oda vándoroltak a Black Hills, a Platte és a Yellowstone folyók, ill. a Sziklás-hg. által közrezárt területen.

Nem is holmi maroknyi bandáról volt szó, hanem valami több száz fős csoportról.

 

Washaki, a keleti sosónik legendás főnöke befogadta őket a Wind River rezervátumba, holott korábban több fegyveres konfliktus is volt a sosónik és az arapahók között.

 

Mind a keleti sosónik (Eastern Shoshone), mind az északi arapahók (Northern Arapaho) leszármazottai a mai napig is a Wind River Indian Reservation területén élnek (Wyoming USA-állam), amely az USA harmadik legnagyobb területű indián rezervátuma.

 

A legnagyobb a Navaho I.R., de vajon melyik lehet a második?

Pine Ridge?

 

Előzmény: nj (1622)
Galgadio Creative Commons License 2007.01.24 0 0 1623

Szia!

 

Erősen OFF ugyan, de egyszer láttam egy táblázatot, ami egy amerikai egyetem vagy kutatóintézet által végzett felmérés eredménye volt.

A lényege az volt, hogy az egyes amerikai államok lakosságának átlagos intelligenciahányadosát vizsgálták.

Érdekes módon elég jellegzetes területi elosztást mutatott az eredmény: míg a legintelligensebbnek New York és New England (Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New Hampshire, Vermont, Maine) lakói mutatkoztak, az ún. "vadnyugati" állattenyésztő államok (Texas, Colorado, Wyoming, a két Dakota stb.) igen csak hátul kullogott a sorban.

 

Elismerem, hogy ez így elég sarkos, de azért lehet benne valami...

Előzmény: nj (1622)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!