Keresés

Részletes keresés

iszugyi Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10225
Nem az ingák szerkesztésénél merülnek fel a problémák, hanem a következö feltevésnél: "A testek tehetetlen és gravitáló tömegének azonosságát kimutató kísérletben szereplô gravitációs és inerciaerõk nagysága és iránya. F(g) alatt azt a Föld középpontja felé mutató erôt értjük, amellyel a (középpontba képzelt) M földtömeg az m(g) gravitáló tömegû testet vonzza, vagyis F(g) = Gˇm(g) M/R^2." A gravitációs erö egyenlete érvényességével probléma van. Az érvényességét mindenki feltételezi, de az érvényesség pontosságát a Föld felszinén nem mutatta ki senki.
Előzmény: NevemTeve (10213)
iszugyi Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10224
A fizika a c=const-ot mint egy axiómát kezel, mert így kezeli, ami azt jelenti ki, hogy a c független a megfigyelötöl. Az axióma feltételezi, hogy mindenhol a világmindenségben a fény c sebességgel terjed ki (a vákumban). Az atomok hélyában keringö elektronokra elég nehéz megfigyelöket ültetni, az atommagokban mozgó részecskékre meg még nehezebb. Itt tényleg kell használni ezt az axiómát, más lehetöségünk nincs.
Előzmény: lxrose (10215)
iszugyi Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10223
A tabut én nem csak avval szegtem meg, hogy a szabadesést mint vizválasztót választottam, hanem avval is, hogy van egy elméletem, ami ellent mond az E=mc^2-nek és megmagyarázza az ekvivalenzia elv érvénytelenségét is.
Előzmény: iszugyi (10222)
iszugyi Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10222
Az m(i)=m(g) és az E=mc^2 érvényesség tabu, ahogy azt Lingarazdánál látjuk.
Előzmény: iszugyi (10219)
the soft cushions Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10221
hibajavitas:

"lehet, h van ennek vmi egyszeru magyarazata, pl h szuksegszeruen kovetkezik abbol, h a fenysebesseg a maximum, de en nem latom ezt a szuksegszeruseget."
Előzmény: the soft cushions (10220)
the soft cushions Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10220
hu, ez jo regi, deazer most valaszolok.

szal: nem ertek egyet azzal, h nem vezet melyebb megerteshez az LF = specrel fizikai ekvivalencia. nekem speciel ez a felismeres segitett elfogadni a specrel. oszinten szolva valoszinubbnek es szemleletesebbnek tartom, ha azt mondja vki, h az alapszabaly az, h a dolgok a mozgasuk iranyaba bizonyos modon megrovidulnek mikozben az orajuk bizonyos modon lelassul es ez a ketto egyutt azt eredmenyezi, h az o szemszogukbol a vilag rovidul meg es a vilag oraja lassul le, plusz, h a fenysebesseget onmagukhoz kepest mindig allandonak latjak, mint ha azt mondana, h az az alapszabaly, h a feny mindenkihez kepest azonos sebesseggel halad, es ez okoz minden mas jelenseget. szerintem ez egy hulye szabaly. lehet, h fizikailag ekvivalens az elozovel, de akkor is, illogikusnak erzem.

(monnyuk az jo kerdes, h a dolgok miert pont ugy rovidulnek meg es miert pont annyira lassul le az orajuk, h a fenysebesseget pont egyenlonek lassak minden sebessegnel. lehet, h van ennek vmi egyszeru magyarazata, pl h szuksegszeruen kovetkezik, de en nem latom ezt a szuksegszeruseget.)

a rejtettparameteres mania meg szerintem jo dolog, pont azert, mert a koppenhagai ertelmezes olyan egetrengeto baromsag, es olyan lelkesen sujkoltak evekig a fizikushallgatokba (meg mindenkibe, akinek volt szerencseje egy kis kvantumelmeletet tanulni), h ez az _egyetlen_ lehetseges ertelmezes, h egyaltalan nem art, ha vki egy kicsit ugyanilyen erelyesen az ellenkezo ertelmezes mellett ervel.

btw: nem ertem, akik kitalaltak, h pl a ketres kiserletnel a megfigyelo ember omlasztja ossze a valoszinusegi fuggvenyeket, azaltal, h latja, melyik resen ment at az elektron (a fotonos megvilagitassal torteno megfigyelesrol beszelek), miert nem probaltak ki azt, h egy lezart szobaban elinditjak a kiserletet, es amig minimum egymillio elektron nem csapodott be az erzekeloernyobe, addig arra se szagolnak. aztan bemennek, es megnezik, mi tortent. mivel senki se volt ott, h _lassa_, az egyes elektronok melyik resen mentek at, ezert a koppenhagai ertelmezes szerint az interferenciamintat fogjuk latni. ha ellenben a feny (mint elektromagneses hullam) zavarta ossze az interferalodni probalo hullamokat, akkor a rendes eloszlast latjuk.

sot, ilyen alapon iranyitani lehetne az egyes elektronokat, h interferaljanak-e v sem, azzal, h a kiserletet vegzo szemely nem megy ugyan ki a szobabol, de neha odanez, amikor a felvillanas tortenik, neha meg nem.

v ez hulyeseg?
Előzmény: Törölt nick (10081)
iszugyi Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10219
Az kétfajta tömeg m(i)=m(g) (1-delta) az anyag összetételétöl függö megfigyelés a tömegspektrometriából jött. Kb. 1920 óta tudjuk, hogy az atommagok tehetetlen tömege felírható mint m(atom(Z,A); i) = A m(H-atom) (1- delta(Z,A)), ahol A az atommagban jelenlevö nukleonok száma és Z az atommag töltése. Igazság kedvéért meg kell említeni, hogy a méréseknél ionizált atomokat használnak és a mérések az e.m.-mezöben vannak elvégezve. Útólag van a megmért tömeghez a hiányzó elektronok tömege HOZZÁ ADVA, mert a tabellákban a semleges atomok (izotópok) tömege szerepel, minden A és Z-re, tehát minden izotóphoz. Igy az m(atom(A;Z);i)-ot, a baloldalt, minden atomra jól ismerjük és ez az atomok tehetetlen tömege. A jobb oldalt az jellemzi, hogy a tehetetlen tömeg mindig kisebb mint a hidrogén atom tömege megszorozva a nukleonok számával, az A-val, és a delta(A,Z) a tömeghiányt jelenti. Ez közismert kisérleti tény és a delta(A,Z) 0.786% nagyságú is lehet a vasnál. Még akkor is, ha én nem a H-atom ismert tömegét veszem a delta kiszámításához, hanem a H-atom tömegénél a proton tömegéböl LEVONOM(!) az elektron tömegét, tehát ha arra goldolok, hogy az atomot felépítö stabil részecskék (a protont és az elektron) tömegét ellenkezö elöjellel kezelem. Ha a proton és az elektron tömegét nem változónak nézem az atom képzésénél (mert elképzelem, hogy ezek megmaradnak mint stabil részecskék az atomban is), akkor a delta(A,Z) csak a tehetetlen tömeg változását mutatja ki. A magfizika tehát arról informál, hogy csak a tehetetlen tömeg változik meg. A súlyos tömeg változásáról nem tudunk meg semmit. Ez egyenlöre azt jelenti, hogy m(i) = m(g) - E/c^2, vagy átírva E = (m(g) -m(i))c^2, és az E a kötési energiát adja meg. Evvel szemben Einstein ekvivalencia elve E = m c^2 a teljes tömeg átváltozását energiává sugalja, amit a magfizika NEM MUTAT KI, mert csak kevés tömeg alakul át energiává. Ha már ez így van és a delta(A,Z) ezrelék nagyságrendban van, akkor ezt könnyen ki lehet mutatni a testek szabadesésével, mert a gyorsulás a = const (1+delta). Egy egyszerü számítás azt mutatja, hogy 100 m esés után 1 ezrelékes delta (gyorsulás különbség) 10 cm út különbséget jelent. Gondoltam, egye meg a fene, ezt a különbséget egy ügyesen szerkesztett videó filmfelvevö kényelmesen ki tud mutatni. Végig néztem a szakfolyóiratokat, meglepetésemre egyetlen egy ilyen ejtökisérlet nem szerepelt bennük. Hát ez alapvetö hiba, gondoltam, irány volt a Bremeni ejtötörony 110 m ejtömagassággal és hosszú cirkus után engedélyezve lett a mérés. Az eredmény az volt, hogy a Szabadesés Egyetemességét nem találtam meg és a gyorsulás függött az összetételtöl. A Li és Al esése kb 0.045%-os gyorsulás különbséget mutatott ki és nem 10^-13-at, mint ahogy ezt a gravitációs fizikusok elvártak, az ekvivalencia elv fényében. (A kétfajta tömeg azonossága állitólagos alátámasztása az Eötvös féle ingával lett a legpontosabban megmérve, ahol viszont, ellenörzés nélkül, feltételezik a newtoni egyenlet pontos érvényességét a Föld felszinéhez közel.) További ezreléknyi bizonytalanságot mutatnak ki a G(Newton) mérések és a 3. Kepler törvény is a kilenc bolygónál amikben is szerepel a delta. Egy kézenfekvö diszkrepancia van tehát az ekvivalencia elvet alátámasztó merések között és a többi megfigyelések között. Ez közimert, még sem kételkednek a fizikusok az m(i)=m(g) érvényességében.
Előzmény: Gézoo (10202)
lxrose Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10215

Kedves Privatti!

Lefordítanám az egyik cikk lényegi részét, ha nem értesz angolul, bár Te kérted, hogy ne csak írogassak, hanem támasszam is alá, amit írok. Sajnos a legtöbb tudományos cikk a neten angolul van, így érdemes volna megtanulnod legalább olvasni a nyelvet.

 

Now classically since the speed of light is independent of the source (but not independent of the observer), the light travelling against the rotation is received such that:

(1)      c1=c+v

 

(Klasszikusan mivel a fénysebesség független a fényforrástól(de nem független a megfigyelőtől), a fény, amely a forgással szemben utazik, érvényes a következő:

(1) c1=c+v)


where v is the velocity of the rim. The light travelling with the rotation is received such that:

(2)      c2=c-v

(ahol v a kerék sebessége. A fény utazva a forgással a következő egyenlőség szerint halad:

 

(2) c2=c-v)


This assumes that the center of rotation is at rest, though it is actually general since, if the center of rotation was in motion relative to an absolute frame, differences in the flight time of light based on this would be cancelled out due to the closed paths.

(Itt feltétel, hogy a forgástengely nyugalomban van, habár ez valójában általános, mivel ha a forgáspont mozogna az abszolút rendszerhez képest, különbségek a fény repülési idejében kiegyenlítenék egymást a zárt pálya miatt.)


Now, if light speed is independent of the observer, it is trivial that the results of the experiment should be:

(3)      c1=c2=c

(Most ha a fénysebesség független a megfigyelőtől, akkor igaz kell hogy legyen:

 

(3) c1=c2=c)


a prediction that *every* relativist would have made before 1913. As it turned out, the Sagnac experiment confirmed that Eq.(1) and Eq.(2) were, in fact, correct, supporting the classical concepts of an absolute rest frame (as Sagnac understandably claimed).

(egy előfeltételezés, amelyet minden relativista megtett volna 1913 előtt. Ahogy kiderült, a Sagnac kisérlet megerősítette, hogy (1) és (2) valóban helyes, támogatva a klasszikus elképzelést az abszolút nyugalmi rendszerről.


After the experiment was performed it was proposed that since the observer was in a rotating frame (non-inertial) Eq.(3) was not required.

(Miután a kisérletet elvégezték, ajánlották, hogy mivel a megfigyelő egy forgó rendszerben volt (nem inerciális), (3) nem szükséges.)

 

Ennyi az első link lényege. Szükséged van még másra is?

Előzmény: Törölt nick (9926)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10214

Köszönöm!  Ez egy igazán tanulságos cikk..  Csak nem egészen

arról szól amiről beszéltünk. Bár van benne adalék hozzá...

No majd a jövő héten még elemzem...

 

          Szép hétvégét mindannyiatoknak!

Előzmény: NevemTeve (10213)
NevemTeve Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10213
Ja, értem... szóval szerinted ezeket az ingákat matematikai háttér nélkül, "csak úgy, empirikusan" készítik/ használják... javaslom, keresgéljünk a neten, hátha találunk valamit az Eötvös-ingáról... kezdetnek:

Meskó Attila: Az Eötvös-inga
Az Eötvös-inga és az atommag szerkezete
Gézoo Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10212
Mindazonáltal, tévedhetek..  Te ki tudod számítani?
Előzmény: NevemTeve (10210)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10211

Nem hiszem, hogy ilyen értelmű számítást végzett volna valaki...

Lehet, hogy igen, de miért tette volna??  Nincs köze a geológiához..

Előzmény: NevemTeve (10210)
NevemTeve Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10210
Vagy tévedsz, vagy Eötvös óta mindenki rosszul számol... egyelőre nem akarok állást foglalni ebben a kérdésben, csak szeretném látni a számításokat, amiket ezügyben végeztél...
Előzmény: Gézoo (10209)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10209

    Ááááá, nem. Nincs semmi baj az ingával! Tökéletesen működik!

Sőőőt! Amikor az első lézerpointert megvettem, sokféle kisérletet

elvégeztem, így barkácsoltam egy ingát is...  Neeem.  Nincs baj..

   De azt Te is könnyen belátod, hogy ha a föld tömegét összeveted

pl egy "nagy" gázmező méretével, nem szabadna ekkora kitéréssel

találkoznunk..  Vagy tévedek?

Előzmény: NevemTeve (10208)
NevemTeve Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10208
Nem egészen értelek

Mi a baj az Eötvös-ingával?

Végeztél valamilyen számítást ezzel kapcsolatban,

vagy csak úgy "érzésből" mondod ezt?
Előzmény: Gézoo (10207)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10207

 

 

Igen, igen, de...  Valami van abban amit állít, hiszen az Eötvös féle

 

kisérletek is arról szóltak, hogy a grav. mező eltorzul ha különböző

 

sűrűségű anyag van a talajban... Csak hogy!  Ilyen parányi rétegvastagság

 

mellett (max néhány km anyag 12 000 km föld!!!!)  nem szabadna !

 

  Legalább is ilyen  nagy mértékben nem...  Az más kérdés, hogy erre

 

a g töltés nem adhat magyarázatot, sőőőt!  Éppen ellentétes hatásnak

 

 kellene lennie..

 

 

Előzmény: Törölt nick (10206)
NevemTeve Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10205
Egy van: csatlakozva Dulifulihoz javaslom, hogy egy külön topikban fusson ámokot.
Előzmény: Gézoo (10204)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10204

Szia!

 

  Nem hinném, hogy ne lenne tisztában ezzel.. 

 

 Ha már itt vagy, neked nincs ötleted?

Előzmény: NevemTeve (10203)
NevemTeve Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10203
Kérdéses persze, hogy más szabályok érvényesek-e a Föld felszínén, mint az égi mechanikában. Ugyanis az utóbbi elég jól igazolja a Newton-féle gravitációs képletet (tudom, nálad nem, mivel te figyelmen kívül hagyod a bolygók egymásra gyakorolt vonzását)
Előzmény: iszugyi (10201)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10202
Ok-ok, de mi a magyarázatod???
Előzmény: iszugyi (10201)
iszugyi Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10201
Newton m(i) a = G M(g) m(g)/r^2 egyenletét nem tudta senki sem a Föld felszinén, pár ezreléknél pontosabban verifikálni. Az ekvivalenciát alátámasztó mérések a newtoni egyenlet érvényességéböl indulnak ki. Minden laikus elött tiszta, hogy igy az m(i)=m(g) egyenlöség sincs ennél pontosabban alátámasztva, nem igy a gravitációsok elött.
Előzmény: Gézoo (10200)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10200

 

 

Félreértettél, de így is jó... én a kétféle gyorsulás egyenértékűségére gondoltam...

 

Ok..  Akkor mi miatt van két anyag között eltérés? Mi az eltérés magyarázata?

 

  Mi okozza, ha feltételezzük, hogy nem részecske alapú???

 

Előzmény: iszugyi (10199)
iszugyi Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10199
Ilyen fontos kérdésnél mint az összetételtöl függö m(anyag,g)/m(anyag,i) = (1+delta(anyag)-nál persze hogy van. A Föld felszinén a gyorsulás a(anyag) = const (1+delta(anyag)), ha a tömegvonzást nem zavarja semmi, és én 0.045%-os különbséget mértem 110 m magasságból Li és Al között. Ilyen szabadesés kisérlet nincs a szakirodalomban idézve. Ezt tisztázni kell, mert az egyetemes newtoni állandót is csak 0.15%-os pontossággal mérték. (Nagy tévedés van az einsteini ekvivalencia E=mc^2 alátámasztásában, ami viszont csak egy elvi modell.)
Előzmény: Gézoo (10198)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10198

 

 

  Vagy egy másik kérdés:  ha elvi alapot nem vizsgáljuk, akkor

  pusztán méréseknek van értelme??

 

  Gondolok arra, hogy a jelen modellek belül vannak a mérhetőn,

  és a mérések pontatlansága vagy éppen a finomodása vezetett

  új elvek bevezetéséhez.

 

  Nem lehet, hogy az eltéréseidnek ilyen oka van?

Előzmény: iszugyi (10195)
Kilroy Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10197

OFF

Ugy erted, a 'Mekka' az altalad megfogalmazott 'hit'-re volt utalas? Ez esetben elnezest, nem jott le nekem. Mindazonaltal nekem meg te engedd meg, hogy ha helytelenul idez valaki egy mondast, akkor joindulatuan figyelmeztethessem erre. Ha netan felreertem, hat engedtessek meg nekem a felreertes is.

ON

Előzmény: iszugyi (10169)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10196

 

  És szerinted mi lenne az oka annak, hogy nem teljesűl az ekvivalencia elv?

 

  Mi van akkor ha a g töltéseket nem vehetjük számításba, mert pl nincsenek?

Előzmény: iszugyi (10195)
iszugyi Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10195
Hát épp a 10^-13 pontosság megkerdöjelezhetö!
Előzmény: Törölt nick (10187)
iszugyi Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10194
Ez '..hogy az egész fizikus társadalom többszáz éve tévedésben él, és egy csomó bizonyítatlan feltevésben "hisz". ' sajnos egy igaz állítás, ha a 'befutott' eméleteket értjük a társadalom alatt. Vannak és voltak mindig persze szép számban olyanok, akiket megalapozott kételyek gyötörtek. A gyötrelmek eloszására ma is még száz millió dollárokat szánnak.
Előzmény: Törölt nick (10183)
iszugyi Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10193
Ez '..hogy az egész fizikus társadalom többszáz éve tévedésben él, és egy csomó bizonyítatlan feltevésben "hisz". ' sajnos egy igaz állítás, ha a 'befutott' eméleteket értjük a társadalom alatt. Vannak és voltak mindig persze szép számban olyanok, akiket megalapozott kételyek gyötörtek. A gyötrelmek eloszására ma is még száz milliók dollárokat szánnak.
Előzmény: Törölt nick (10183)
Törölt nick Creative Commons License 2005.09.09 0 0 10192
Különben igen, folytathatjuk. Most éppen kiszállok, de persze ha visszajövök, számíthatsz a válaszra.
Előzmény: Gézoo (10190)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!