Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10385
"Viszont ha idot koordinatakent ertelmezem, akkor meg az idot is tudom kellene konvertalnom energiava, sot akar "terre" is. Vagy teljesen rosszul latom ?"

Ezt nem értem.

Az idő kérdése egyébként az áltrelben valóban nagyon cseles. Még ma is komolyan foglalkoznak annak a megértésével, milyen következményei vannak az áltrelnek ebben a tekintetben. Főleg az érdekli az embereket, hogyan lehet az áltrel időfelfogását olyan alakra hozni, hogy világos legyen a kvantálás folyamata (már persze aki elhiszi, hogy az áltrel kvantálása a helyes út a kvantumgravitációhoz, mert vannak más alternatívák is).

Volt a Scientific Americannak egy egész száma (2002. szeptember), ami az idővel foglalkozott. Érdemes elolvasni, van egy egész cikk arról a kérdésről, hogyan is lehet felfogni az idő kérdését az áltrelben.
Előzmény: b325 (10371)
citromlikor Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10384

"egy 100 kg ember 10 m/s2 -el gyorsúlva mekkora térgörbületet"

 

Válasz: 0 térgörbület.

Ez volt az eredeti kérdés. Elég gyenge tér. :)

Előzmény: Törölt nick (10379)
citromlikor Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10383
Legyen úgy. :)
Előzmény: Törölt nick (10381)
citromlikor Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10382

Én is a gyenge térre gondoltam, nem mondtam hogy mindenre igaz. De arra igaz, ez a lényeg.

Előzmény: Törölt nick (10379)
Törölt nick Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10381
Ez először is filozófia, nem pszichológia.

Másodszor hiba volna ezzel kezdeni. Sose tudtam megérteni azokat, akik filozófiából "éltek" úgy, hogy előtte semmilyen más diszciplínában jártasságot nem szereztek. Szerintem előbb konkrét tudással kell rendelkezni, aztán jöhet a filozófia. A konkrét tudást pedig egy minél semlegesebb, metafizikailag minél kevésbé elkötelezett módon kell átadni (így is mindig marad épp elég rejtett előfeltevés, amit a hallgatók csak később ismernek fel, nagy részük egyébként soha).
Előzmény: citromlikor (10370)
Törölt nick Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10380
A szerző által itt alkalmazott közelítés az áltrel ún. newtoni határesete: gyenge mező (az objektumon közti távolság jóval nagyobb a Schwarzschild sugaraiknál), ezért linearizálunk, valamint az objektumok sebességeit c-hez képest kicsinek tételezzük fel.
Előzmény: Callie (10378)
Törölt nick Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10379
Ez csak a gyenge tér közelítésben igaz (az adott esetben az kell, hogy a középponttól mért radiális távolság jóval nagyobb legyen a csillag Schwarzschild-sugaránál).

Gömbszimmetrikus, stacionárius esetben a Schwarzschild-megoldás adja meg a pontos gravitációs teret (az idézett forrásban 3.22), amire ez már nem érvényes.
Előzmény: citromlikor (10375)
Callie Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10378

Látom,köszi a forrást.

Furcsa nekem ez a közelítés, de hát valami értelme biztos van, főleg, ha oktatja is a szerző.

Furcsa, mert felteszi,hogy: a spec rel és a newtoni gravitáció alapján akarja vizsgálni a csillag téridejét. + hozzáveszi a geodetikus pályán mozgó test hatásfüggvényét. Aztán még c-vel a végtelenhez is tart; ezek után megállapítja, hogy a csillaghoz közel a metrika csak a g00 -ban tér el a Minkowski-metrikától.

Szerintem több értelme lenne a Schwarzschild-metrikát vizsgálni a csillagon kívűl, közelítésekkel. 

Előzmény: citromlikor (10375)
Dulifuli Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10377
Momentán ott tartok, hogy már nem is nagyon nyitom meg ezt a topicot. Egyszerűen nincs időm és energiám ezeket mind végigolvasni.
Előzmény: NevemTeve (10329)
citromlikor Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10376

"t=0 hipersík , a 3dimenziós tér, amelyben a csillag nyugszik nem görbül. "

 

 </P>

Előzmény: Callie (10357)
citromlikor Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10375

"

Gézoo eredeti kérdése tényleg hiányos, de ezt a kijelentésedet nem értem:

 

Ha centrális a tömeg és nem forog, akkor csak az idő koordináta 'görbül'.

 

Megvilágítanád jobban?

"

 

"A csillag közelében a metrikus tenzor a minkowski metrikus tenzortól csak a g00 komponensében tér el"

 .. </P>forrás

Előzmény: Callie (10357)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10374

 

 Ja és a második...  Igen a valóság van...  A tudatunkban a modell ami

számunkra leképezi... A fizikusok tudatában az érvényes közelfogadott modell.

  Jól van na.. Ezt  csak czikizésből írtam...  Az Ő tudatuk is olyan mint a többieké..

 

  Így a modellek leírása képletekkel, egyenletekkel történi, ezért "nekik"

nem kell elmagyarázni.. talán inkább velük... a helyes kifejezés..

Előzmény: b325 (10371)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10373

 

 Nagyon jó!  Időkoordináta konvertálás energiává!  Ez egy kulcs lehet..

Csak ki kellene találni, hogy milyen ajtóba való....

 

  Tömeg-energia konvertálható és!!!  ha a tömeg időkoordináta mentén

 

még utat (térkoordináták menténi elmozdulás!!)  tesz meg, akkor

 

  éppen tegnap olvashattuk Lingarázdától: nagyobb tömeg=nagyobb energia!!!

 

 

Előzmény: b325 (10371)
citromlikor Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10372

A negyedik dimenzió nem az idő hanem ct ami szerintem a fény által megtett út. Ez ráadásul a 'valóságban' be van ágyazva a 3d-s terünkbe, így már nem csoda, hogy keveredni tud az idő-koordináta a térkoordinátákkal.

 

A második bekezdéshez: nemtudom :)

Előzmény: b325 (10371)
b325 Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10371

Hello

 

  Igen ez lett volna a kovetkezo kerdesem, hogy az idovel mit csinaljak ez esetben. Viszont ha idot koordinatakent ertelmezem, akkor meg az idot is tudom kellene konvertalnom energiava, sot akar "terre" is. Vagy teljesen rosszul latom ?

 

 

Citromlikor:

  Mindenkinek az a valosag amit annak hisz, de ezt magyarazd mar el a egyenleteknek is. Arrol nem is beszelve, hogy nem latok en itt semmilyen filozofiai bukfencet. A Budhizmus is eleg jol elkuloniti a szemlyes tapasztalast, az vilagtol, persze ott a cel a ketto osszehozasa.

 

Igi

Előzmény: Törölt nick (10368)
citromlikor Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10370

Igaz, amit látunk, az is az agyunkban van, lesz, ahogy a gondolat is. A fizikusok oktatását lehet hogy pszichologiával kellene kezdeni?

Akkor mi is a valóság?

Előzmény: Törölt nick (10369)
Törölt nick Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10369
Nézd, ez is egy filozófiai álláspont.

Amikor azonban természettudományos, fizikai problémákról van szó, a fizika munkafilozófiája, módszertana lényegében pozitivista. Nem véletlenül: a XX. században felfedezett jelenségek szinte kikényszerítettek egy ilyen hozzáállást. Astrojan kapálózhat ez ellen, de tény, hogy kemény próbálkozások után ez a hozzáállás maradt, ez vezetett sikerre.

Pl. a mai fizikában a részecske mint olyan csak a modell fogalma. A valóságban max. egy csíkot látunk a ködkamrában, vagy detektorokat hallunk kattanni. Operacionalista/pozitivista alapon egyszerűen az, hogy "láttunk egy részecskét" egyenlő azzal, hogy "kattant a detektor".

Miért választjuk ezt ennyire ketté? Mert amit az elektron csinál, az annyira nem felel meg a klasszikus fizikán alapuló, intuitív "kemény golyó"-szerű részecske fogalmának, hogy jobbnak látjuk, ha nem keverjük bele.

Nagyon hasonlóan állunk a téridő/gravitáció kérdésével, bár ott legalább a kvantumvilág furcsaságai nem keverednek bele, és a kontinuumok fizikájából vett képekkel még egészen jól tudunk élni (csak persze a téridő kontinuum 4 dimenziós, nem 3, mint mondjuk egy szilárd test vagy egy folyadék).
Előzmény: citromlikor (10367)
Törölt nick Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10368
A probléma az, hogy úgy képzeled el, hogy először is adott a téridő, aztán meg belehelyezzük a testeket.

Ez így nem megy. Elismerem, hogy nagyon nehéz elképzelni a newtoni fizika után, de nincs előre adott téridő.
Előzmény: b325 (10365)
citromlikor Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10367

"A mérést látszatnak tekintem, amiből a valóságra még vissza kell következtetni."

 

Egyszerűbben fogalmazva szerinted nem az a valóság amit látsz, tapasztalsz, hanem amit gondolsz. Haha.

Előzmény: Astrojan (10364)
citromlikor Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10366

A semmit nehéz lehet megváltoztatni. Ilyet ne kérdezz lingarazdatól, maximum megkérdezi hogy szerinted mi a semmi.

 

"Tehat a ter szerkezete, maga a tomeg "

Mi az hogy a tér szerkezete? Részecskék spingráfja? Események hálózata? És ha az, akkor megmagyaráztunk valamit, vagy csak leírtuk.Ha le tudjuk írni akkor értjük is, vagy csak ez is illúzió? Mert én mostmár elfogadom legalább a téridő modellt /a QM-et is előbb-utóbb/ , de a kérdőjel legbelül még ott van, hogy ugyan kinek jó az, hogy ilyen a világ. És van-e valamiféle végső ok, vagy csak egyszerűen így állt be önmagát visszacsatolva egy stabil helyzetbe. Akkor viszont akár másmilyen is lehetne.

Előzmény: b325 (10365)
b325 Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10365

Hello

 

  Tulajdonkeppen ezek alapjan, tekinthetem a tomeget ternek, ami azaltal, hogy kitolti a "semmit", meg is valtoztataja azt ? Tehat a ter szerkezete, maga a tomeg ?

 

Igi

Előzmény: Törölt nick (10360)
Astrojan Creative Commons License 2005.09.16 0 0 10364

Az ellenkezője bizonyított.

 

Dehogyis bizonyított. Elfogadott, s az egészen más.

 

Ugyanazon a helyen más-más sebességű megfigyelők is c-nek mérik.

 

Ezt hogyan érted? Hogy fénysebesség mérés közben rohangálnak a műszerrel? (most egy forgótükrös eszközre gondolok). Vagy arra gondolsz, hogy tavasszal és ősszel mérik? De akkor nem vagy ugyanazon a helyen, ez nem jó. Fejtsd ki légyszi.

 

Végül pedig: mérik.

A mérést látszatnak tekintem, amiből a valóságra még vissza kell következtetni.

Tehát a mérés csak a fizikusoknak jelenti a valóságot, de a világ megismeréséhez, ki kell következtetni, hogy milyen lehet a valóságos esemény. Ez a fekete lyukaknál például súlyos különbségeket okoz az értelmezésben. Földi körülmények között persze, minden mérés jól közelítően leírja a valóságot, a baj akkor kezdődik ha az esemény messze van, gyorsan megy, vagy gravitációs zavarai vannak.

 

Előzmény: citromlikor (10340)
muallim Creative Commons License 2005.09.15 0 0 10363
nekem is jól esett -:)
Előzmény: Gézoo (10362)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.15 0 0 10362

 

 Köszönöm! Na ez az! Pontosan erre voltam kiváncsi.

 

  Az ennyire érhető válaszokat össze kellene szedni, hogy a sok bolyongásos

 kérdés-felelet halmazból kiemelkedjen. Ez annyira jó!

 

    Egyben azt is szépen mutatja ami az eredeti kérdésem volt:

   A térgörbületet a gravitációnak, a gravitációt a teljes tömegnek tulajdonítjuk.

 

   Innen már csak az a kérdés merűl fel bennem:

 

  Hogy ha a gravitációról bebizonyosodna, hogy nem olyan mint amilyennek

Albert bácsi gondolta, akkor is megállja a helyét a modell,

mert csupán korrekcióra szorúlna?

Na persze: De csak akkor!  De bizony hogy megállná a helyét!

 

  Így szemlélve szabad az út a gravitációról elmélkedéshez... hiszen nincs

olyan dogmatikus kötöttsége az eddigi ismeretekhez, ami "bebetonozná".

 

 

 

 

     

Előzmény: Törölt nick (10360)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.15 0 0 10361

 

Köszi! Aranyos vagy, de  ne fáradj!

 

 Lingarazda pontosan arra válaszolt amire kíváncsi vagyok.

Előzmény: Callie (10359)
Törölt nick Creative Commons License 2005.09.15 0 0 10360
Az áltrelben az ekvivalencia elv nagyon mélyen be van építve. Magában abban, hogy a téridő geometriája = gravitáció.

Emiatt a súlyos és tehetetlen tömeg mindig arányos. Sőt, pontosabban, az áltrelben erős ekvivalencia elv teljesül, vagyis

1. A grav. mező forrása a teljes energia-impulzus tenzor. Azaz pl. ha az adott test részekből áll össze, és kötési energia van, akkor a mező forrása a részek tömegeinek összege csökkentve a kötési energiából származó tömegdeficittel. Ez akkor is igaz, ha a rendszer gravitációsan kötött: az ebből származó kötési energiára is érvényes az ekvivalencia elv.

Annak igazolásához, hogy pl. az atommagok tömegdeficitjét is figyelembevéve igaz az ekvivalencia elve, a mostani mérések 10^(-12)-10^(-13) pontossága már elegendő. (Hasonlóan ezek a mérések azt is igazolják, hogy az elektronokra is igaz az ekvivalencia elv, pedig ezek csak a tömeg kevesebb mint ezrelékét teszik ki.)

2. Ezenfelül a gravitációs mező által hordozott energia-impulzus is forrása magának a gravitációs mezőnek. Ugyan ez az energia-impulzus sűrűség nem definiálható kovariánsan, de bármely koordinátarendszerben megfelelően szétválasztva az Einstein egyenletben a görbületi részt, azt kapjuk, hogy a gravitációs mező energia-impulzus pszeudotenzora is forrása a mezőnek, mégpedig ugyanolyan csatolással, mint az anyag energia-impulzus tenzora. Vagyis az ekvivalencia elv még ilyen nagyon erős értelemben is fennáll. Mivel a gravitációs mező önmaga forrása is egyben, ezért az Einstein-egyenletek nemlineárisak.

Ezt a 2. tulajdonságot a szoros kettős csillag rendszerek vizsgálata igazolta.

A Maxwell-egyenletek pont azért lineárisak, mert az elektromágneses mező maga nem hordoz töltést, így nem forrása önmagának. Az erős kölcsönhatás glüon mezője azonban színtöltött, így ott is, az áltrelhez hasonlóan, a téregyenlet nemlineáris, a glüon mező önmaga forrása is egyben (ezen kívül persze forrásai a kvarkmezők is, ahogy az áltrelben a grav. mezőnek forrása az anyagi energia-impulzus tenzor is).

Tehát teljesen általánosan, magukon a téregyenleteken lehet látni, hogy az ekvivalencia elv a lehető legerősebb alakjában fennáll. Ehhez nem kell konkrét megoldásokat végigbogarászni, ez demonstrálja azt, hogy ha csak ezért akarod valamelyiket kiszámolni, ezzel semmi újat nem nyersz.
Előzmény: Gézoo (10358)
Callie Creative Commons License 2005.09.15 0 0 10359

Nyomozzunk.

Mire gondolsz, amikor azt mondod: "térgörbület"?

Előzmény: Gézoo (10358)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.15 0 0 10358

 

 

  Nem hiszem! Sőt!!!!!

  Biztos vagyok abban, hogy az ekvivalencia elvek érvényesek!

 

  Éppen ezért fontos, hogy úgy lássam a modellt, hogy kétség szikrája se

 férhessen hozzá,  egy egy alapjának (ekvivalencia) megsértésével kapcsolatban.

 

  Így kapásból két hiba következne abból amit említettél:

     a méretkontrakció miatt és a tömegnövekedés miatt a térgörbületnek

     parabola mentén kellene növekednie.

    Hiszen a hossz is csökken és a tömeg is növekszik... Így a térerősség is!

 

Így aztán beszélhetünk négydimenziós hókuszpókuszról, hogy senki se értse,

főleg ne kérhesse számon a bemutatását.. hiábavaló, mert az alapelv sánta...

 

  VAGY valamit nagyon rosszúl értek!  Na ezt kell kiderítenem...   

Előzmény: Callie (10351)
Callie Creative Commons License 2005.09.15 0 0 10357

Gézoo eredeti kérdése tényleg hiányos, de ezt a kijelentésedet nem értem:

 

Ha centrális a tömeg és nem forog, akkor csak az idő koordináta 'görbül'.

 

Megvilágítanád jobban?

Előzmény: citromlikor (10353)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.15 0 0 10356

 

 

  Ja,  nem csak az...  Lorenzke nyomán...

 

  Egyébként a kérdés mindig jó! Kivéve ha Te akarod meghatározni,

 

   hogy mit kérdezzenek és mégsem azt kérdezik... 

 

   Esetleg válaszolni szeretnél, ezért azt kellene megkérdezni amit tudsz...

 

    Nos, akkor tényleg sok kérdés lehet rossz!

Előzmény: citromlikor (10353)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!