Keresés

Részletes keresés

NevemTeve Creative Commons License 2005.11.03 0 0 12559
És akkor mi van az E=mc^2-tel
Köszöni, jól van.

És most kiderül, hogy ez az"m" nem az az "m"?
Az élet szenvedés... tudnád egy kicsit precízebben, hogy mit is szeretnél kérdezni?
Előzmény: Törölt nick (12558)
Törölt nick Creative Commons License 2005.11.03 0 0 12558
És akkor mi van az E=mc^2-tel, amit Einstein legnagyobb alkotásának tartanak, és ha ma bárkit megkérdeznek a relativitás-elméletről és Einsteinről, ez azonnal az eszébe jut, még ha nem is tudja, mit jelent pontosan. Sőt, ha megkérdezünk 100 embert, mondjon egy fizikai képletet, szerintem 98 ezt fogja mondani. És most kiderül, hogy ez az"m" nem az az "m"? Akkor micsoda? Ha ez az "m" nem ugyanaz, mint amelyik a gravitációs erőtörvényben szerepel, akkor milyen alapon beszélünk tömeg-energia ekvivalenciáról? Ezek szerint mégis csak különbözik a súlyos és a tehetetlen tömeg? De akkor meg mi van az egész áltakános-relativitás elmélettel? Meg a gravitáció-gyorsulás ekvivalenciával?
Előzmény: NevemTeve (12547)
NevemTeve Creative Commons License 2005.11.03 0 0 12557
Ha katódsugaras képernyőd van, akkor ott van a szemed előtt...
Előzmény: Mungo (12553)
habár Creative Commons License 2005.11.03 0 0 12556
Úgy néz ki, hogy a tehetelen, és a súlyos tömegek "látszólagos" aránya lehet szituáció függő!
Sőt, furcsa lenne, ha nem lenne az.
Hát mindennek van, neki meg nincs belső ellenállása?
Hiszen a hópehely lassabb zuhanását, ha a levegőről nem tudnánk, nem ennek tudhatnánk be? Pedig az szigorúan külső tényező. Azért is tudunk róla.
Most már nézhetünk befelé is. (Onnan meg minden olyan, mint a külső).
Előzmény: habár (12555)
habár Creative Commons License 2005.11.03 0 0 12555
"a gyorsítással szembeni ellenállástól függ" nagyon jó, szerintem is.

De ezt szerintem iszugyi ki is mérte... (ne haragudjatok, de sajnos, e téma ide tartozik, ez most nem árapály!)
Mert nemcsak külső, de "belső ellenállás" is létezhet, miért ne?
És egy lejtőn guruló fogaskerekű vagont egy belső lendkerék éppúgy, sőt jobban fékezhet, mint a külső légellenállás, és te nem tudod, hogy azért halad e lassabban, mert belül a lendkerék gerjesztődik, vagy mert megváltozott a tehetetlen és a súlyos tömeg aránya?
Csak amikor a túlgerjesztett lendkerék szétrepül? Pld. egy EH- ba való zuhanás esetén?

Ilyen belső, az ejtést fékező folyamatoknak a valós világban is léteznie kell, az ejtési kisérlettel megfoghatóan. Úgy jelentkezik, mintha a tehetetlen/súlyos tömeg változna, és anyagtól függő lehet. Valójában a tömeg gerjed. Ami persze lehet részecske, kötés, bármilyen változás benne. Vagy szétsugárzás.

Még a tudatnak is van súlya, tehetetlensége, pedig igazán elvont, és belső...
Vajon melyik volt előbb? Az emberi, vagy a fizikai? Ki honnan vette át?

Előzmény: Mungo (12553)
tegla Creative Commons License 2005.11.02 0 0 12554
Például részecskegyorsítók...
Előzmény: Mungo (12553)
Mungo Creative Commons License 2005.11.02 0 0 12553

"Ez a 'tömegnövekedés' egy pontatan szóhasználat, igazából a gravitációt nem érinti, inkább "a gyorsítással szembeni ellenállás" az ami növekszik..."

 


NevemTeve!

 

Van erre valami kísérleti bizonyíték is?

(Vagy egyszerűen az SR-ből következik, csak figyelmetlenül olvastam?)

Előzmény: NevemTeve (12485)
Mungo Creative Commons License 2005.11.02 0 0 12552

"Ez a 'tömegnövekedés' egy pontatan szóhasználat, igazából a gravitációt nem érinti, inkább "a gyorsítással szembeni ellenállás" az ami növekszik..."

 


NevemTeve!

 

Van erre valami kísérleti bizonyíték is?

(Vagy egyszerűen az SR-ből következik, csak figyelmetlenül olvastam?)

Előzmény: NevemTeve (12485)
cíprian Creative Commons License 2005.11.02 0 0 12551
A kvantumtérelméletre gondolsz? Ebben Lingarazda van otthon, őt kellene megkérdezni.
Előzmény: b325 (12549)
b325 Creative Commons License 2005.11.02 0 0 12550
Hello Bocs a tordelesert, de mostanaban a index vacakol nalam, sejtem az okat, de miota "restricted site" lett, nem minden mukodik rajta jol. Igi
b325 Creative Commons License 2005.11.02 0 0 12549
Hello Mar tobbszor is felmerult itt a kotesi energia tomegge alakulasa, illetve a benne resztvevo kvarkok tomegenek energiava alakulasa kotesnel. Most ezt reszecskefizikai szemmel meg csak-csak el tudom kepzelni, de hogyan nez ez ki kvantumfizikai oldalrol. Ha el tudja ezt itt mondani valaki, ossza mar meg velenunk. Koszi. Igi
cíprian Creative Commons License 2005.11.02 0 0 12548
Tulajdonképp úgy van, ahogy írtad. Ha a négyesimpulzus vektor négyzetét felírjuk, akkor

W^2/c^2-p^2=m^2c^2

összefüggést kapunk, ahol W az energia, p pedig az impulzus.

A kinetikai energia tehát matematikailag is különválasztható a kötési energiától. Semmi akadálya nincs tehát, hogy a kinetikai energiát elkülönítsük a kötési energiától. Egyébként is a jobboldalon nem a tömeg áll hanem az összenergia, és elég erőszakoltnak látszik ezt mozgási tömegnek nevezni c^2-tel való osztás után.
Előzmény: NevemTeve (12547)
NevemTeve Creative Commons License 2005.11.02 0 0 12547
Mi lenne, ha azt mondanánk, hogy a sebesség nem befolyásolja sem a tehetetlen sem a gravitáló tömeget? Cserébe az impulzus és a mozgási energia képletét kiegészítenénk egy sebességfüggő taggal.
Előzmény: Törölt nick (12545)
cíprian Creative Commons License 2005.11.02 0 0 12546
A tömeg és az energia fogalmainak tisztázása Einsteinnek is mintegy 30 éves fejtörést okozott. Az oktatásba ez sajátos módon nem ment át, és Einstein eredeti gondolatát oktatják az alapszintű képzésben.

A mozgási és a nyugalmi tömeg fogalmakat végül is elvetette. Helyettük jobb különbséget tenni az energiák között. Einstein 1937-ben lényegében újra visszatért a nyugalmi és mozgási energia használatához, és eszerint ezek nem alakulnak át tömeggé. A kötési energia viszont továbbra is átalakulhat tömeggé.

Úgy érzem, hogy ezáltal tisztább lett a kép, és a "bűvészkedés" a tömeg-energia ekvivalenciával megszűnhetne, ha ez átmenne a tankönyvekbe is.
Előzmény: Törölt nick (12545)
Törölt nick Creative Commons License 2005.11.02 0 0 12545
Igen, nekem is "varázslásnak" tűnik ez a magyarázat, mint amikor a bűvész a köpenye alá rejti a zavaró dolgokat. Jó lenne végre tisztázni ezt a tehetetlen-súlyos tömeg arányosságot a sebesség függvényében, mert itt valamit biztosan nem jól értünk, csak hát ahogy a topik mai állapotát nézem, igen kevés esély van rá, hogy elemezzük ezeket a lényegi dolgokat. Fárasztó, hogy hihetetlen mennyiségű ide nem tartozó hozzászóláson kell az embernek átverekednie magát, mire össze tudja szedni az egy szálhoz tartozó hozzászólásokat. Jó lenne valami szűrő, ami bekapcsolnék, és csak azok a hozzászólások látszanának, amelyek összefüggenek...
Előzmény: lxrose (12505)
NevemTeve Creative Commons License 2005.10.31 0 0 12544
L1 = n0*l0 + j0, L1 = n1*l1 + j1

Nem egészen értem a betűk jelentését...
Tf az a lényeg, hogy n0=[L1/λ0], n1=[L1/λ1]; j0=L1-n0*λ0, j1=L1-n1*λ1 (a szögletes zárójel az egészrész jele).

Még az a kérdés, hogy mekkora a λ0, λ1.
λ0=c/f (álló megfigyelő, álló forrás)
λ1=(c-v)/f (mozgó megfigyelő, mozgó forrás, előre haladó hullám)

Kiegészítés: a tükörről visszaverődő fényre:
λ2=(c+v)/f (mozgó megfigyelő, mozgó forrás, visszafelé haladó hullám)

Ez így stimmel?
Előzmény: Győzőcske (12487)
habár Creative Commons License 2005.10.29 0 0 12543
Off
Mindenkit arra kérek, hogy vagy a "Mégis Földleány a Hold", vagy pedig a "SCHWARZSCHILD képlet, áramlási kritérium topikokba írjon, válaszoljon az itt eddig habár néven elhangzottakra.
On
Előzmény: habár (12542)
habár Creative Commons License 2005.10.29 0 0 12542
Bocs, de valaki kért, hogy itt folytassam. Most hogy Ti kéritek, nem fogom.
Van erre két másik saját topikom.
Előzmény: Dubois (12540)
muallim Creative Commons License 2005.10.29 0 0 12541
Intermezzóak elmentek. De sok kérdés maradt elébbről.
Dubois Creative Commons License 2005.10.29 0 1 12540

Ez a "Cáfoljuk a relativitáselméletet" topic, ahol elemi spec.rel. vitatás folyt, gravitáció többnyire csak annyiban került szóba, hogy van vagy nincs figyelembe veendő hatása egy-egy feladatban.

 

Ezt nyár óta iszugyi szétbombázta a saját gravitációs elméletének a propagálásával, amivel láthatólag Astrojant és téged is hasonlóra serkentett.

 

Nem tudnátok ezt valamelyik gravitációs topicban folytatni?

Itt lingarázdán kívül senki sem nagyon reagált rá és nem hiszem, hogy ez változni fog.

 

habár Creative Commons License 2005.10.29 0 0 12539
Azt, hogy egy topikot agyonnyúzok, még hittem volna magamról, de hogy egy egész fórumot!
Micsoda kihívás....
Előzmény: habár (12538)
habár Creative Commons License 2005.10.29 0 0 12538
Csak még valami, ami nagyon fontos, azután, tényleg....
Az USP a gázbolygók, csillagok, nem kötött halmazok esetén nem egy éles vonal, hanem egy zóna....
Ennek kialakítását a különböző forgási sebességű rétegek, övek befolyasolják.
Úgyhogy ne valamiféle vonalra gondoljatok...
Az USP zónában az égitest huzamosabb ideig benne tartozkodik, belép, és kilép abból.
Ezért fontos az energia, mert az az idővel is arányos, amíg benne van.
Elvégzi lassan azt, amit az erő nem tudna gyorsan....
Előzmény: habár (12537)
habár Creative Commons License 2005.10.29 0 0 12537
Mára jobb, ha ide se nézek....
Előzmény: habár (12536)
habár Creative Commons License 2005.10.29 0 0 12536
Várom már, hogy valamelyitek rámmordul már. Persze, nem félek...
Előzmény: habár (12535)
habár Creative Commons License 2005.10.29 0 0 12535
Milyen egy fekete lyuk árapálya? Van e neki árapály vektora =IM*F, ahol F a belső struktúrájától függ?
Van e néki belső struktúrája?
Persze hogy van, mondom, én, hiszen az Univerzumunk is FL, becsületes SCHWARZSCHILD sugara van....
Jobb híján itt vagyok én, mint belső struktúra?

Milyen az Univerzumunk eredő árapály vektora? Megkapom, ha összeadom...&s (szumma) IM*F...
Milyen benne a Saggitárius A-é?
Azt is hozzáadhatom az Univerzumhoz?
Hol olvastatok ilyen kérdéseket?
Van e szükség reájuk?
Előzmény: habár (12534)
habár Creative Commons License 2005.10.29 0 0 12534
Ha valaki rám szólna, hogy sokat, és nagyokat hibázok, megkérdezném: kihez, és mihez képest?
Bocs, azért
Előzmény: habár (12533)
habár Creative Commons License 2005.10.29 0 0 12533
Ebben a 12576-os hozzászólásomban is csak gyors becslést végeztem, amikor a kezdő forgási időt számoltam egyenes arányban, miközben az 1,5-hatványú, s így hiba keletkezett- mea culpa. Tényleg elragadtam magam, figyelmesebb kellene legyek.

Jupiter: Tk=T* (rk/r)^1,5 nap= 0,41 (71500/159000)^1,5=0,11
Szaturnusz: 0,16 nap
Uránusz: 0,12 nap
Netunusz: 0,11 nap.

Vagyis a becslésem, hogy mindegyikük kezdeti körülfordulása 0,1-0,2 nap, ha az USP-jük a felületről indult, jó volt, azonban még inkább a Nap kezdeti, gyorsabb forgásához igazodtak.
És nagyon valószínű, hogy tényleg így indult mindegyik, hogy pont azért akkora, amekkora, mert az USP eltávolította róla a rajta kívűl eső tömeget.

De mintha valóban a Naprendszerben keletkező égitestek kezdeti forgása valamiért ehhez a nagyságrendhez igazodna? Vajon miért? Valamiféle saját ideje volt ez?
Egy fekete lyuk, a SAGGITÁRIUS A, 11 perc alatt, 10-20-szor gyorsabban fordul most, mint a naprendszeri kezdő volt..
Kérdés, mennyi lehetett kezdetben?
Lehetett gyorsabb, de lassúbb is. Mert ahogy elnyelt tömegeket, IM-je nőtt, gyorsult.
De az árapálya meg távolítva a csillagokat, lassította. Melyik hatás volt a nagyobb?
Számolok gyorsan egy USP-t:
Legyen neki se jó:
Kiszámoltam: a SAGGITÁRIUS A EMZ (FL) USP pályája, ha valóban 11 perc alatt fordul, és 5millió naptömegű (elég pici) RUSP~20 Millió km sugarú.
Ezen a pályán belül az ekliptika síkján már mindent felzabált, illetve a körpályán lévőket meg eltávolította. Kivéve az elnyúlt ellipszis pályán érkezőket, vagy a forgástengelyfelölieket, azokat fogyasztja továbbra is, de azok meg közel elfogytak.
Így hát, panaszkodnak a tudósok, most éhezik.

Előzmény: habár (12526)
habár Creative Commons License 2005.10.29 0 0 12532
Sejtem, hogy az eszmefuttatásaimban vannak hibák és tévedések.
Ezeket ahogyan észreveszem, utóbb szóvá is teszem.

Így például hogy egy olyan, nem pont gömb alakú bolygónál, amilyen a Szaturnusz is, hiszen 10 % a lapultsága, az USP-t nem úgy kell számolni, mintha gömb alakú lenne.
Egy másik programom alapján tudom, hogy a lapos formájú testeken kívűl, azonos távolságra a gravitáció irányfüggő- a hosszabb él irányába nagyobb, és hogy ez a különbség csak távol egyenlítődik ki. Mintha az egy nagyobb tömegű égitest lenne abba az irányba (valójában relatív így is van). És emiatt az USP-is távolabb adódik a gömb alakzatúhoz képest. Így a Szaturnusz USP-je is, az A gyűrű belső éléhez sokkal közelebb, valójában a középponttól ~120000 km-re lehet. Emiatt a dolog a korábbi becslésemnél sokkal később, 100000 éven belül, már a "modern korban" történhetett.
A széttöredezett bolygók száma is lehetett több, vagy kevesebb, mint ahogyan irtam-a négy bolygó- törés csak felvetés részemről, nem bizonyított.
Hiszen sokkal jobban kéne ismerjem a gyűrűk anyagát, szerkezetét...
Csak beakartam mutatni, hogy olyan is lejátszódhatott, ha az USP vándorlása a döntő, és nem a ROCHE pályára találás.
Ami nyilvánvaló, hiszen sok hold kering épségben a ROCHE alatt, milliárd évek óta.

Az USP-vel való egyszeri találkozást viszont legtöbben megsinylik.
Előzmény: habár (12531)
habár Creative Commons License 2005.10.29 0 0 12531
javítás:
- A távolodó gyűrűre ható árapály csökken, a zuhanóra nő. De ilyen távolságból a különbség még nem mértékadó. Ha ezt elhanyagolnám, azt kellene, hogy mondjam, hogy a robbanás (92000+113000)/2=107000 km-es pályán következett be.
(92000+122000)/2=107000 (az eredmény már jó volt)

A Phobos'Deimos szétrobbanása hasonló becslés alapján:
(23000+9000)/2= 16000 km, azonban itt már nagyobb az eltérés, a becsült pálya 18-19000 km, vagyis az USP azóta ~3000 km-t haladt.

Az USP legfeljebb 16-17000 km-t haladhatott a felszínétől, létezése óta.
Így 3000 km-t nagyjából 1 Mrd éve tehetett meg az USP. Vagyis kb. akkor lehetett a katasztrófa.
1 Mrd éve még a Mars is közelebb volt a Naphoz, bár nem sokkal.

Ezek eléggé bonyolult számítások, amelynek a metodikáját ismerem. Pedig, számolni kellene őket, és azt mérésekkel ellenőrizni.
Ez egy iterációs művelet.
Hátha valakik, akiknek módjuk lesz rá, fölvállalják?
Előzmény: habár (12530)
habár Creative Commons License 2005.10.29 0 0 12530
Láthatjátok, nekem a legelemibb bizonyitékaim bemutatásához is 6 oldal kellett! Az összeshez- 5000 oldal. Csak amit tudok!
Ti meg az ötbetüs képletekhez szoktatok!
Hogyan találhatunk egymásra?
Előzmény: habár (12529)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!