Keresés

Részletes keresés

lxrose Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12896

"Azt hiszem (nálam is) az okozz(ta)a a félreértéseket, hogy élesen meg kell különböztetni a relativisztikus hosszváltozást, az idő múlásának sebességét és a tömegnövekedést. A hossz, idő és tömeg sajátrendszerbeli értéke, múlása, független attól hogy mely másik rendszerből vizsgáljuk, viszont a relativisztikus effektusok koodinátarendszer függőek. Tehát a mért eredmények a megfigyelő és az objektum relatív sebességétől függ."

 

Akkor mikor számít a sajátrendszerbeli érték és mikor a megfigyelő szemszögéből mért? Mondjuk kimutatható -e egy gyorsan keringő kettős csillagról, hogy a nagy sebesség miatt ellipszis alakú lesz?

Előzmény: Mungo (12789)
cíprian Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12895
Kedves Győzőcske!

Kutató vagyok, csak a tényeknek hiszek. Feltettem azt a kérdést, hogy tud-e valaki mondani olyan testet, amely megközelíti a fénysebességet, ez nem látszólagos sebesség, és anyagszerkezete van. Pl.színképvonalai vannak. Ha van ilyen, nem tamáskodok tovább :-)
Előzmény: Győzőcske (12873)
Törölt nick Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12894
Éppen ezt írtam, hogy ennek az adott hozzászóláshoz semmi köze nincs. Én ugyanis a sugárzási instabilitásról beszéltem ott. Azt pedig mindig a távoli zónában lévő mezők határozzák meg. Olvass már legalább egy elektrodinamika tankönyvet!
Előzmény: iszugyi (12767)
iszugyi Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12893
A 'neutronok' nem elemirészecskék, hanem összetettek: vagy (P,e) vagy (P,e,p,e)-ek. Egy elemi 'neutron részecske' N nem létezik.
Előzmény: Gézoo (12886)
iszugyi Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12892
Egy korpuszkuláris valamit, ami E=hv energiát elhord az atomból a fénykisugárzás alatt mint egy e.m.-mezö 'csomagot'.
Előzmény: Gézoo (12887)
iszugyi Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12891
"Minden nehéz problémának van egyszerű, világos, könnyen érthető hibás megoldása..." A múlt század fizikájára értelmezve, igazad van! Sok egyszerü megoldásokat produkált, túl sokat....
Előzmény: mmormota (12890)
mmormota Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12890

Mind a 101 húszadig századbeli hipotézist ki lehet dobni a fenébe. Még a laikusok is nagyon egyszerüen el tudják képzelni mi is történik az Új Világelméletben az univezummal.

 

Minden nehéz problémának van egyszerű, világos, könnyen érthető hibás megoldása... :-)

Előzmény: iszugyi (12884)
iszugyi Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12889
Nagy az ágyúm, mindig eltalál valamit a rengeteg zagyvaságból, oda sem kell nézni. Ez nem kunszt.
Előzmény: dhcp (12869)
Gézoo Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12888
Igen, én is erre gondoltam
Előzmény: mmormota (12880)
Gézoo Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12887

Ez attól függ, mit értesz foton alatt!

 

  Tényleg mi a foton ami nem létezik?

Előzmény: iszugyi (12885)
Gézoo Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12886
Azér vannak a neutronok..Vagy nem?
Előzmény: iszugyi (12861)
iszugyi Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12885
Ezek után minden fizikusnak azt ajánlom, az eszére támaszkodjon, ne a tanultakra, ha nem akar idö elött vándorbotja jutni. Ne higgye például le, hogy az univerzumunkba valaha is egyetlenegy e-töltés megszünt volna létezni, de azt sem, hogy egy fia foton létezett volna amióta világ a világ.
Előzmény: iszugyi (12884)
iszugyi Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12884
"A modern fizika meglehetősen pragmatikussá vált... " 1905-töl kezdve. Azóta a fizika felhalmazott 101 új hipotézist a hipotézisokra. Csak új tudott valamire jutni. Pedig csak egyeten egy újra kellett volna rájönni, az elemi gravitációs töltésekre, meg a megfelelö kozisztens formalizmusra. Mind a 101 húszadig századbeli hipotézist ki lehet dobni a fenébe. Még a laikusok is nagyon egyszerüen el tudják képzelni mi is történik az Új Világelméletben az univezummal. Nem kell görbe terekbe és 11 dimenziókba menekülni.
Előzmény: mmormota (12882)
mmormota Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12883

Nézd, én igazán nem tehetek arról, hogy nem érted a specrelt. Ha nem úgy állnál hozzá, hogy "amit én nem értek az csak hülyeség lehet" akkor lenne esélyed.

 

 

Előzmény: Astrojan (12850)
mmormota Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12882

A modern fizika meglehetősen pragmatikussá vált, és megnőtt az affinitása a csinos matematikai modellek iránt. Ha a modell működik, akkor részévé válhat a fizikának. A működés a lényeg.

Egyáltalán nem fontos, hogy laikusok matematikai apparátus nélkül képesek legyenek megérteni, vagy elképzelni. Biztos jobb lenne, ha a modellek rendelkeznének ezzel a tulajdonsággal is. Ha viszont aközött kell választani, hogy mi fontosabb: a kísérletekkel való pontosabb összhang, vagy a könnyebb elképzelhetőség, nem kérdéses a választás. 

Előzmény: Győzőcske (12865)
iszugyi Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12881
Gyözöcske! Einstein is kételkedett már a húszas évek végen a kvantummechanikában, nem fogadta el. (A foton hipotézisát nem vonta vissza! Nem találta meg az egyenlet rendszert a vonalspektrumokra és a saját támogatására.) És arról sem ejtett egy szót sem, hogy az eikonál elv MINDEN mikroszkópikus rendszernél KIZÁRJA A korpuszkulásis fotonok létezését, pedig észre vehette volna. A fénykibocsátásnál mindig csak hullám tulajdonság marad érvényben.
Előzmény: Győzőcske (12874)
mmormota Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12880

  Félek, hogy ez a megállapításod, tisztán feltételezésen alapszik

 

Persze. Csak elmondtam mi következik a modellből, mivel úgy tűnt, mást feltételezel a modellt illetően is.

Ha magát a modellt szeretné valaki kísérlettel megerősíteni, nyilván nem pont ezt az állítását fogja kiválasztani, és nem fog mérleget szerelni egy 30km-es gyűrű alá... :-)

 

Előzmény: Gézoo (12857)
dhcp Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12879

Itt a fáziskésés lenne az érdekes, pl a kettős pulzároknál /binary pulsar/ , aholis az éppen közeledő és távolodó pulzár fényerőváltozásának rezgése szinkronban  kellene hogy legyen.

Mert ha nem egyforma sebességgel jön róluk a fény, akkor nagy lehet a fáziseltérés.

 

De eddig csak a gravitációs hullámok bizonyítására találtam rá.

Pedig régebben olvastam erről.

Előzmény: Győzőcske (12872)
iszugyi Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12878
Gondolom magadnak már átgondoltd, milyen a kristálysó szerkezete. Itt csak szelezel!
Előzmény: Galfi Gergo (12870)
NevemTeve Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12877
Ehhez az tenném hozzá, hogy a csillagok (távcsőben is) pontszerűek, tehát az átmérő csökkenése és növekedése pusztán optikai csalódás.
Előzmény: Győzőcske (12872)
NevemTeve Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12876
Ez nagyon szép volt, de inkább arra céloztam, hogy az ő egyenleteiből következik hogy az elektromágneses hullámok sebessége konstans (jele c), minden megfigyelő számára ugyanannyi.
Azért érdemes erről tudni, mert ez volt a specrel-nek a kiindulópontja (nem pedig a Korom Gyula által cáfolt M-M kísérlet).
Előzmény: Győzőcske (12865)
Győzőcske Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12875
Most mennem kell, viszlát holnap.
Győzőcske Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12874

Kedves iszugyi!

 

Tartok tőle, hogy igazad van.

Előzmény: iszugyi (12735)
Győzőcske Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12873

Kedves ciprián!

 

Ezt írtad:


"Igenám, de az anyag állapota a sebesség függvénye. Ha pl. álló koordinátarendszerből nézem az egyre nagyobb sebességgel haladó testet, végül is a mozgó tárgy szétesik, majd elveszti az elektronjait is, végül plazmaállapotba kerül. Ugyanakkor a mozgó tárgy felől nézve én nem kerülök fokozatosan plazmaállapotba. :-) A relativitáselv határtörvény tehát, és csak a makroállapotra érvényes, a mikrokörnyezetre való alkalmazása már csak korlátozott lehet, és nagyon óvatosan kell bánni vele."

 

Miből gondolod, hogy az erőterektől távoli világűrben az anyag állapota a sebesség függvénye? Szerintem erről szó sincs. Az anyag állapota akkor válik a sebesség függvényévé, ha valamely olyan "nyugalomban lévő" külső erőtérben mozog, amely befolyással van a benne nagy sebességgel mozgó anyagra. A mozgó tárgy felől nézve Te nem azért nem kerülsz plazma állapotba, mert makroállapotú vagy, hanem azért, mert rád nem ugyanúgy hat a külső erőtér, hiszen Te nem mozogsz benne. Szerintem a Lorentz-transzformáció mind a makro, mind a mikrovilágban egyaránt alkalmazandó, csaképpen nem szimmetrikus. Van kitüntetett koordinátarendszer, és ez a kitüntetett rendszer az az erőtér, amelyben a próbatest áll, vagy mozog.

Előzmény: cíprian (12737)
Győzőcske Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12872

Kedves dhcp!

 

Nagyon köszönöm a segyítséget, megnéztem az anyagokat. A google searchben már sokszor kerestem én is, de mint ahogyan akkor, most sem találtam választ a kérdésemre, ugyanis az általad megadott aynagok táblázataiban mindössze felsorolják az ismert kettős csillagokat, és azok átlagos távolságát a Földtől.

 

Azonban nem ez volt a kérdés, amelyet bizonyára pontatlanul fogalmaztam meg, ezért megkísérlem pontosítani, hogy akkor talán olyan anyagot tudsz ajánlani, amely esetleg közelebb visz a problémámhoz. Tehát mégegyszer:

 

deSitter azt állítja, hogy a kettős csillagokon végzett megfigyelések bizonyítják azt, hogy a belőlük érkező fény sebessége független az őt kibocsátó csillag sebességétől (irányától és nagyságától egyaránt).

 

Ezt arra alapozza - ha jól értem - hogy a felénk éppen közeledő csillag átmérője mindíg kisebb, a közeledő csillag fényesebb, függetlenül attól, hogy éppen milyen messze van tőlünk. Csak a közeledés a lényeges ebből a szempontból.

 

Ezzel szemben a távolodó csillag mindíg halványabb és átmérője nagyobb, függetlenül attól, hogy milyen távol van éppen tőlünk.

 

Amennyiben ez valóban így van, akkor a jelenség tipikus Doppler-hatás, amelyben közeledő fényforrással kapcsolatban közismerten érvényesül a kép megkisebbedése és a reflektor-jelenség, ezzel szemben a távolodó fényforrás képe elhalványul és megnő. Doppler-effektusban pedig azért független a fény sebessége a forrástól, mert nem veszi át a forrás sebességét (deSitter szerint nem azért, mert közegben terjed, hanem csak, de ez most lényegtelen kérdés).

 

Ritz ballisztikus elmélete szerint viszont a közeledő csillag fénye csak azért erősödik, mert közelebb került hozzánk, a távolodó csillag fénye pedig akkor lesz halványabb, ha messzebb került tőlünk.

 

Különbség van abban is, hogy Ritz modelljében a közeledő csillag átmérője fokozatosan nő, és nem függ az átmérő nagysága attól, hogy a csillag közeledik, vagy távolodik. A távolodó csillag átmérője pedig csak attól függ, hogy milyen távolra került tőlünk, de nem függ attól, hogy távolodik vagy közeledik.

 

Azt tudom, hogy a mainstream fizika álláspontja az, hogy deSitter képe a helyes, azonban sehol nem találom ennek az álláspontnak a megfigyelési adatokkal történő részletes alátámasztását.

 

Nem tudom, így érthető-e a kérdésem lényege?

Előzmény: dhcp (12736)
Galfi Gergo Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12871
Akkor miért hiszed hogy jól írja le az órák időeltérését? Ha még csak számszerű becslést sem próbálsz adni az elméleted jóslataira, akkor hogyan várhatod el, hogy bárki is komolyan vegyen? És ezek után miért kell leugatni egy olyan elméletet, amit viszont sokan nem csak kvalitatíve, hanem számszakilag is leellenőriztek - ellentétben a Világelméleteddel... Erről szólna a "fizikai konzisztencia", hogy Garázda szóhasználatát idézzem.
Előzmény: iszugyi (12867)
Galfi Gergo Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12870
Az a baj az érveléseddel, hogy ilyen módon csak oldatban tudna "okosabb lenni" nálam a konyhasó. De otthon már pár hónapja zavartalanul ücsörög a polcon egy doboz kristályos só, és nem alakult még át hidrogénná :)
Előzmény: iszugyi (12866)
dhcp Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12869
Igy nyiltan bevallanni, hogy lövöldözöl a levegőbe...aa :)
Előzmény: iszugyi (12867)
Győzőcske Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12868

Kedves Holden!

 

Én is kiegészíteném még egy további lehetőséggel.

 

Voigt még 1887-ben, közvetlenül Michelsonék publikációjára történt válaszként rámutatott arra, hogy a fényforrások esetében a forrás mozgása a közegben sebességarányosan torzíthatja az oszcillátorok és az éteranyag közötti ütközéseket (értsd: az ütközés iránya változik, ezért a visszapattanás szöge és mértéke is más lesz), amelynek következtében a Michelsonék által várt effektus nem jelenik meg. 

 

Voigt ki is számította ennek a torzításnak a hatását, amelyet Voigt-féle Doppler-effektus néven ismert meg az elfogulatlan tudományos világ. A relativisták ignorálják.

 

Voigt számításai nem mások, mint a világon a legelső Lorentz transzformáció. Csak nem arra és nem úgy alkalmazta, mint Lorentz.

 

Voigt alapvető munkásságát és a relativisztikus transzformációval kapcsolatos prioritását a relativista propagandát erőltető mainstream fizika következetesen ignorálja.

 

A valódi tudományos világ azonban nem feledkezik meg róla.

Előzmény: Győzőcske (12729)
iszugyi Creative Commons License 2005.11.09 0 0 12867
Rosszúl gondolod, nem számoltam ki.
Előzmény: Galfi Gergo (12864)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!