Keresés

Részletes keresés

attila0325 Creative Commons License 2021.06.26 0 2 42120

Az egyik legfontosabb ellenérv, mindenképp a minimum teljesítmény. Mindenki a max teljesítményt nézi a kazánnál, de ez egy baromság. Az üzemidő 10%, ha maxon megy.

A fűtési szezon több, mint felében a minimum teljesítmény környékén mennek a normális kazánok, ha megfelelően van méretezve a házhoz.

Nem mindegy, mennyi a minimum. Ha  szépen lemodulál, akkor folyamatos üzemben megy. Ha ez az érték túl magas, kapcsolgat ki-be. Ezzel több gázt fogyaszt, mintha

alapjáraton menne, illetve a kazánnak sem tesz jót a sok ki/be kapcsolgatás.

Beszélgethetnénk a hőcserélők felépítéséről, alapanyagáról, de igazából ez a hajdu alapvetően nem is hajdu. Ha tényleg érdekel, nagyon sok mindent találsz róla a fórumon.

 

Használd a keresőt, vagy bökj rá a nickemre és mazsolázz a hozzászólásaim között. Ha tényleg érdekel is a téma, és veszed a fáradtságot, hogy tájékozódj,

akkor egy rakat képpel illusztrálva, műszaki adatokkal együtt meg fogod találni, hogy melyik ajánlott kazánban mi van. Nem kell sokat keresgélned.

 

Fontos szempont kazánvásárlásnál, hogy melyiknek van szervizese a közeledben. De felőlem mindenki azt vesz amit akar.

Azt nem értem, ha itt ajánlunk típusokat, hogy mi az, amit érdemes, akkor miért nem azokról a típusokról kezd el valaki infót gyűjteni.

 

Mert hajdu, régen jó volt, biztos most is szuper. Vegyél hajdut, nekem mindegy.

Ha valaki kazánt keres, legalább azt mondja meg mihez. Értsd, egy hőmennyiség számítás nem a világ vége. Tudd, hogy milyen hőigényű házhoz kell a kazán.

Nem, nem a fűtésszerelő mondja meg, milyen kazán legyen, meg milyen teljesítményű. Neki az a dolga, hogy bekösse azt a típust, amit TE, kedves háztulajdonos fogsz kiválasztani.

És akkor ez volt a jobbik eset, mert nem hagytad rábeszélni magadat valami baromságra.

 

Mégegyszer:

Tudd, hogy kombi, vagy indirekt tárolós, vagy beépített tárolós kell. Tudd a házad hőigényét, legalább nagyságrendileg, vagy valamit tudj a hőszigetelésről, szerkezetről.

Nem árt, ha meg tudod mondani, mennyi vízvételi helyed lesz / egyidejű csapolóval. Kádban fürdesz, vagy zuhanyzol? Legénylakás, vagy 4 gyerekes nagycsalád a nagyszülőkkel több generációs házba.

 

A fentiekre csak a ház tulajdonosa fog tudni értelmes választ adni, nem a fűtésszerelő, márpedig kazánt ezek alapján választunk.

Egy héten átlag háromszor rágtuk ezeket mindenkinek a szájába.

 

Bosch Condens, Immergas Victrix TT, Ariston Genus One, Viessmann Vitodens, Vaillant ecotec Exclusive.

Ebből válogass, mert ehhez fogsz alkatrészt kapni, meg szerelőt találni, meg ezeket tudod szinte bárhol megvenni.

 

 

Ha meg ennyire nem bízol abban, amit itt olvasol, akkor irány egy épületgépész tervező, aki számol neked hőigényt meg mindent az általad adott paraméterek alapján,

ajánl egy kazántípust, amit a kedvenc fűtésszerelőd fel fog tenni, és továbbra sem az lesz a dolga, hogy rábeszéljen a 33 kw-os kazánra, hogy inkább azt vedd, mert a 24kW kicsi lesz.

Nekem egy 12 kW-os kazán van feltéve, ami valahol 2-4kW között kegyek az üzemidő nagyon nagy részében.

 

Sokan itt tapasztalatból írják le, amit leírnak, mert már túl vannak a kazánválasztáson, vásárláson, beépítésen, és van üzemeltetési tapasztalatuk, meg esetleg némi műszaki ismeretük.

Remélem, elég részletes választ kaptál a kérdésedre.

 

Előzmény: blackbile (42119)
blackbile Creative Commons License 2021.06.26 0 0 42119

En meg nem vettem semmit. Ezert kerdezek.

 

Az elottem szolo sem irt egyetlen konkret tenyt sem a Hajdu ellen...

Előzmény: Sony Black (42116)
attila0325 Creative Commons License 2021.06.26 0 1 42118

Szerintem kicsit belefáradtak itt az állandó olvasók, hogy hétről hétre leírják ugyanazt, 100x. Mostanában már nem is igazán olvastam itt.

Ez már csak utólagos okoskodás, mert megvetted a kazánt, így semmi értelme sincs, de azért előkeresem.

Most, hogy kerestem a saját hozzászólásaimat, azt is megtaláltam, hogy már márciusban elég sokat írtunk neked ezzel kapcsolatban.

 

Még szervizpartnereket is linkeltünk az egyes márkákhoz! (március 23.), illetve a csőelvezetéssel kapcsolatban is rengeteg ötletet kaphattál itt.

 

Itt is leírtam, merre indulj:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=157789648&t=9182044

 

Valószínűleg ezt is linkeltem a saját kazánválasztási dilemmáimat szemléltetve:

https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=147502332&t=9182044

 

 

És még ezt is:

https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=147451500&t=9182044

 

Azt is javasoltuk itt többen, hogy a Bosch Condens szériát is tedd fel a listádra. Ha a linkeket nincs kedved megnyitni, leírom a lényegét javasolt kazánok tekintetében,

mindenféle sorrend nélkül (ahogy akkor is megtettük):

 

Immergas Victrix TT

Bosch Condens

Ariston Genus One

Viessmann Vitodens (ezeknek a minimum teljesítménye elég magas, de még mindig jobb, mint a hajdu, és ennek a hőcserélője kb. örök élet + 2 hónap)

Vaillant Ecotec Exclusive-ot még ide tenném.

 

 

Ennyit az utólagos okoskodással való dobálózásról.

Előzmény: dudi6 (42117)
dudi6 Creative Commons License 2021.06.26 -1 0 42117

Próbáltam visszaolvasni, de ilyet sehol nem olvastam! Te hol olvastál ilyet, egy linket küldenél? Pont ezért kérdeztem előre. Bírom nagyon az ilyet, amikor utólag okoskodnak, de előtte nem segítettek volna. Sebaj, eddig mindenki dícséri, remélem jól fog működni...

Előzmény: Sony Black (42114)
Sony Black Creative Commons License 2021.06.26 0 0 42116

Már mindegy mert megvetted. Használd egészséggel!

Előzmény: blackbile (42115)
blackbile Creative Commons License 2021.06.25 0 0 42115

Én visszaolvastam, de azon kívül, hogy 5,5kW - nem találtam ellenérvet.

Egyébként a Smart HGK 20%-ot tud, azaz 4,66kW... ami még mindig nem üti meg a mai hype igényeket.

Előzmény: Sony Black (42114)
Sony Black Creative Commons License 2021.06.24 0 0 42114

Ha itt egy kicsit visszaolvastál volna akkor lejön, hogy hajdu egyáltalán nincs a preferált kazánok listájában.

Előzmény: dudi6 (42113)
dudi6 Creative Commons License 2021.06.24 0 0 42113

Mindegyik mást! Mindegy, tanácsot nem kaptam, így megvettem csak a kazánt, tárolót meg akár később is be lehet szerelni....

 

Előzmény: matthiasii (42112)
matthiasii Creative Commons License 2021.06.20 0 0 42112

 

 

 

 És a szerelő mit mond ?

Előzmény: dudi6 (42110)
LyPapa Creative Commons License 2021.06.20 -1 0 42111

Nem értek hozzá, ezért egyszerűen írom le a választ:

- Külső hőmérő hassználata - azaz: a külső hőmérsékelt alapján be tudsz állítani egy, lineáris szabályzást, jellemzően valamilyen görbesor valamelyikét, valamint a görbe induló hőmérsékletét. A hőmérsékleti értékek az előremenő víz hőmérsékletére vonatkoznak. Erre a szabályozásra ON-OFF termosztát üzeme illeszkedik leginkább, mert a szoba hőmérsékletet , mint vezérlési paramétert, ő tudja szolgáltatni.

- 'Okos' termosztát: sajnos, csak összefoglaló elnevezés, ide tartozik pl. az előfűtést, utánkeringetetést tudó, egyszerű, ON-OFF termosztát is, de itt  célszerű az elnevezést azokra a termosztátokra használni, amelyek a kazánra kapcsolva, a kazán  által értett vezérlési protokoll alapján intelligensebb szabályozást képersek megvalósítani (Pl. Opentherm, ilyen-olyan BUS, stb.) E termosztátok jellemzője, hogy az ON-OFF rendszerek fűrészfog jellegű szobahőmérséklet görbéjére egy burkológörbét tudnak tenni, azaz, kisímítják (vagy jelentősen csökkentik) az ON-OFF vezérlés hőmérséklet ugrásait. Ilyen rendszert szépen meg lehet hülyíteni azzal, ha durva hőmérséklet lépéseket írsz elő, pl. nappal 23 fok, éjszakára meg 19. Azt gondolom, nem kell magyarázat ehhez, az átmenetek elég szép kilengéseket tudnak produkálni ... (Lásd: PID vezérlés) Tehát, akkor tudnak igazán jól (gazdaságos működést eredményezően) működni, ha közel egyenletes a hőmérsékleti igény - vagy ha nem, akkor kisebb víztömeg tehetetlenségével kell küzdeni.

 

Üdv:LyPapa

Előzmény: taps1 (42056)
dudi6 Creative Commons License 2021.06.17 0 0 42110

Egy Hajdu HGK Smart 24 mellé érdemes tárolót venni? Azt mondják utólag is könnyen beszerelhető, ha nem lenne megfeleő számunkra. Esetleg érdemes most a HGK-val együtt beszerelni?

Egyik szerelő a Hajdút HR-N30 javasolta, másik pedig a Heizert bsf140. Melyiket vegyük ha egyáltalán kell?

HGK 24 smarthoz kell még valamit beszerezni? Több helyen is olvastam, hogy plusszba kellett hozzá vásárolni dolgokat, csak nem írták, hogy mit.

Tágulási tartályt, biztonsági szelepet?

Köszönöm

Rogiii Creative Commons License 2021.06.17 0 0 42109

A nappaliban volt, reggeli órákban érte csak napfény.

Eltettem most onnan, de szerintem ez a kijelző már nem lesz sajnos jobb.

Előzmény: attila0325 (42108)
attila0325 Creative Commons License 2021.06.17 0 0 42108

Nem sütötte meg a nap? Az lcd nem szereti a meleget meg a tűző napot.

Tedd valami árnyékos, hűvösebb helyre pár órára.

Előzmény: Rogiii (42107)
Rogiii Creative Commons License 2021.06.17 0 0 42107

Van egy 4 éves Vaillant E-relax termosztátom, amit a kazánnal együtt vásároltam. Na ma reggelre a kijelzője teljesen befoltosodott. Lehet ezt valahogy javítani? Vagy csere?

Azért csalódott vagyok hogy egy 80ezres termosztát, ennyit bírt. Telefonról vezéreltem, mégcsak nem is nyomkodtuk.

Sony Black Creative Commons License 2021.06.15 -2 0 42106

 "ha leteszek mindent, utána még kérdéses, melyik márkaszervíz fog egyből alkalmazni majd"

Ezt el ne hidd már! Hiányszakma! Bármelyik gyártó örül neki, ha az ő kazánjukat is be akarod majd üzemelni ;-)

Immergázos kolléga, félti a piacát! :D

Előzmény: Tóth Nándorka (42104)
Sony Black Creative Commons License 2021.06.15 -2 0 42105

Erről nagyon sokszor volt itt szó, és ki is lett vesézve, keress rá!

Én annyit mondok, a legegyszerűbb egy sima Computherm Q7 vagy Q7RF és veszel a kazánhoz egy külső hőmérséklet érzékelőt. Ezzel faszán be lehet lőni ;-)

Előzmény: k.tsabi (42102)
Tóth Nándorka Creative Commons License 2021.06.15 0 2 42104

Köszönöm a tájékoztatót, közben megkérdeztem az itteni hivatalos szerelőt, immergasnál, ha leteszek mindent, utána még kérdéses, melyik márkaszervíz fog egyből alkalmazni majd😕. Úgyhogy inkább maradok a szakmámnál. Villamos ipari technikus. Egyedi automatizált gépeket gyártunk, a nulláról a beüzemelésig. Én az elektromos részét rendezem, egyedül a plc progit írja meg rá más. Csak nem igazán jó a bér, 165 nettó/160 órára. Emiatt akartam belefogni a kazán javításba... 

Előzmény: Sony Black (42101)
István Király_Fót Creative Commons License 2021.06.15 0 0 42103

Sziasztok, olyan segítséget szeretnék kérni, hogy a nyomáskapcsoló(Ariston) gumi membránja átszakadt, ezt lehet valamivel helyettesíteni,más márkával vagy csak gumit szerezni hozzá?

 

 

erről lenne szó:

https://inone.cdn.shoprenter.hu/custom/inone/image/cache/w1000h800wt1/product/20389-2.JPG?lastmod=-62169987600.1607013054

 

Köszönöm,

k.tsabi Creative Commons License 2021.06.15 0 0 42102

Üdv! 

Adott egy Bosch Condens 2500 W WBC 28-1 DCE 23 kazán! 
Termosztát vásárlás előtt vagyok, a fűtés egy egy szintes családiház kb 8db radiátorral egykörős rendszer. 
A kérdés,hogy érdemes megvenni a saját termosztátját ha igen melyik( cw400,ct200), vagy van más tipus amivel szintén teljesen jól kihasználható a kazán adta lehetőségek? 

Sony Black Creative Commons License 2021.06.14 -2 0 42101

Mindenképpen ér valamit, csak azzal még nem nyúlhatsz bele egy kazánba. Ahhoz hogy belenyúlhass kell mellé a hőtermelő berendezés szerelői is, és kell egy mestervizsga is amihez 5év szakmai gyakorlat kell, mert máskülönben nem kapsz gázszerelői igazolványt. Ezért írtam előbb, inkább techikusit rakd le, mert ahhoz egyből jár az igazolvány is utána, és az mellé tedd le a hőtermelő berendezés szerelőit, + a GMBF vizsgát. Mert ez igy csak 4 év, az első változat meg 2+5év+1év. De ha nincs érettségid akkor csak a hosszabb verzió marad.

Bár mondjuk most alakították át az OKJ-is, úgyhogy lehet még hosszabbak lettek a dolgok...

Előzmény: Tóth Nándorka (42098)
Sony Black Creative Commons License 2021.06.14 -2 2 42100

Nem akartam ebbe nagyon belemenni, meg semmi rosszindulat nincs bennem, és én pont olyan vagyok, aki szájbarágósan elmagyaráz mindent konyhanyelven... és segítek ha kell a laikusoknak mindezt ingyen. Pedig én ezt az utóbbi kb 6-7évben nagyon sok pénzért tanultam, és ültem a padban miatta. Na de az hogy te vagy a "falu" nem hivatalos gázszerelője, úgy hogy a megoldásokat amit itt ingyen kapsz pénzé teszed, az túl mutat a pofátlanságon is. A felelőtlenségről már nem beszélek, mert azt Unicalfan elmagyarázta. Iratkozz be egy iskolába! Ha van érettségid az épületgépész technikusi 2 év + 1 év a gázkészülék, és hőtermelő berendezés szerelői szakma +1 év Gázipari műszaki biztonsági felülvizsgálói képesítés, és meg is érkeztél. Megkapod a gázszerelői igazolványt. Elköltöttél kb 2 millát szakmára. Na és ekkor kerül képpbe az a kérdésed hogy: "Na de kitől? 🤔" Addig amíg nincs bizonyítvány a kezedben, senki nem tanít meg semmire. A válasz: Egy válalkozótól, akihez elmész 1-2évre segédnek ;-) Majd figyeled munka közben, és sokat fogsz sittet hordani, gáz/oxigén palackot cipelni, meg vésni. De hát ez ilyen, mind így kezdtük... És ha ezzel is megvagy, akkor elköltesz kb 3 millát szerszámokra és műszerre, meg kb ugyan ennyit egy normális tgk-ra, hogy azt csináld legálisan amit most! Csak a külömbség annyi lesz, hogy lesz róla egy halvány lila fingod, meg papírod, hogy amikor belenyúlsz abba a kazánba, akkor mi a picsát keress, és azon belül mi, micsoda nagyjából.;-) Mert ahhoz hogy pontosan tudd egy adott kazánon belül, gyártónként specializálódnod kell. Gyártói továbbképzésekre járni fél évente, évente, vizsgázni stb... Mert nem fogsz minden kazánhoz érteni, max 2-3 márka palettájához, és azok is évek lesznek, sok-sok év! Kezded kapisgálni? És ha majd ezzel amiket felsorolatm mind megvagy, eltelt kb 6 év, majd olvasd fel magadnak ezt a hozzászósát amit te írtál, és amire most válaszolok ;-)

Előzmény: Tóth Nándorka (42087)
ksanyi52 Creative Commons License 2021.06.10 0 1 42099

Igen, sokat.

Előzmény: Tóth Nándorka (42098)
Tóth Nándorka Creative Commons License 2021.06.10 0 3 42098

Igazatok van, el szaladt velem a ló. Van helyben központi fűtés és gázrendszer szerelő tanfolyam ingyen, estin. Érne vmit?? 

nagykunsági Creative Commons License 2021.06.10 0 0 42097

A szervízkulcs az csak egy információ. Én állítom be mikor figyelmeztessen a következő szervízre. Akár ki is kapcsolhatom. 

Előzmény: nixon70 (42095)
peterch Creative Commons License 2021.06.10 0 0 42096

Szia !

 

" Felénk egyre több fiatal "jókezű" "hobbi"  ""autószerelő"" van... hát nem bíznám rá -modjuk- a fékjavítást...  "

 

Ezzel én is egyetértek !  Ezért cseréltem ki múlt héten a hátsó fékeket egyedül . Biztos ami biztos , elvégre az életem múlik rajta .:-)

 

 

Előzmény: Törölt nick (42094)
nixon70 Creative Commons License 2021.06.10 0 0 42095

Az a baj, hogy egy szervízkulcs törlés nem annyi, mint egy autónál.

Vannak előírások a gyártó által, amit egy szervizes szerelőnek el kell végeznie, mielőtt törli azt.

Előzmény: Mezőföldi 2 (42091)
Törölt nick Creative Commons License 2021.06.10 -2 1 42094

Pedig csak egy elektronikai problémánál akadt el.

Még ha az lenne...meg a saját berendezése  lenne.

 

Maguk a reakciók is elég közhelyesek.

Gondolom, majd te biztatod -jó liberálisként- hogy csak nyugodtan játszon szerelőset.

 

Azért ha visszaolvasnál: segített minden szaki, de átlépett egy határt amit a saját érdekében nem kellene erőltetni.

Sajnos szakemberhiány van, vidéken nagyon, de nem érdemes senki életével játszani.

Javsoltam én is egy -legalább- okj-s sulit, akár kölcsönből is, ha ekkora a kereslet, rövid idő alatt kicsengetné....

 

Felénk egyre több fiatal "jókezű" "hobbi"  ""autószerelő"" van... hát nem bíznám rá -modjuk- a fékjavítást...

Előzmény: Mezőföldi 2 (42091)
Unicalfan Creative Commons License 2021.06.10 0 2 42093

Előbb utóbb ez lesz....

:-)))  "jól van ez így nem én lakom itt"  https://www.youtube.com/watch?v=7G8QJUHT01w

Előzmény: Mezőföldi 2 (42091)
Unicalfan Creative Commons License 2021.06.10 0 2 42092

Ez nem kiosztás ,hanem "észhez térítés"....Tényleg egy jóindulatú fazon,csak nincs tisztában az ok okozati összegfüggésekkel,és magával ,a családjával (gyerekével ha van) fog egy életre kibaszni,előbb utóbb.

Meg aztán az is máshogy jön le ha valaki a saját kazánját berheli,és elakadva kér segítséget,tanácsot,meg az is máshogy ha vki iparszerűen kezdi el berhelni a környéke kazánjait úgy hogy foggalma sincs mi lehet a bajuk ,és itt próbál "szaktudást" szerezni...

És azért a non-plusz ultra ,hogy kb fel van háborodva,hogy hogy tanulja meg ,ha nem segítenek itt neki....hát ba...+  pl iratkozzon be egy ilyen suliba,vagy okj-s képzésre ....

Előzmény: Mezőföldi 2 (42091)
Mezőföldi 2 Creative Commons License 2021.06.10 -3 0 42091

  Szegény Nándorkát jól kiosztottátok.

 Pedig csak egy elektronikai problémánál akadt el.

 Maguk a reakciók is elég közhelyesek.

MAMI P20 Creative Commons License 2021.06.09 -1 1 42090

Nem vagy pofátlan, csak tudás nélkül szeretnél olyanba belenyúlni, amihez nem kéne.

Orvoshoz, autószerelőhöz, könyvelőhöz is így jársz? Ilyen "szakikat" keresel?

Előzmény: Tóth Nándorka (42087)
Törölt nick Creative Commons License 2021.06.09 -2 4 42089

"Egyre elterjedtebbé válnak a zárt égésterű kazánok körében a kondenzációs elven működő berendezések, ami számos kérdést vet fel egyrészről a 100% feletti hatásfokról, másrészről a hozzá tartozó legoptimálisabb rendszer tervezéséről, kiépítéséről, beállításáról…"

Ez lenne a topik témája jó esetben. 

 

..Szeretnék szerelni ilyen készülékeket, de nehéz, ha mindenütt abba botlok bele, tanuld meg..

Ez nagyon magas labda....   Ez is egy szakma amit meg kell tanulni.

az éves karbantartás kulcs villog rajta. Miként tudom onnan eltüntetni? 

Erre azt akartam írni, hogy az éves karbantartás elvégzésével lehet eltüntetni. De ez így nem teljesen igaz, viszont érezd át a lényegét!

Lehet hogy ki tudod kapcsolni a figyelmeztetést, de a karbantartás hiánya további bajok okozója lehet-lesz.

Jó szándékú fazon vagy, de tudd, hogy a pokolhoz vezető út is jószándékkal van kikövezve.

A gáz, a villany nem játék!

 

Előzmény: Tóth Nándorka (42087)
Unicalfan Creative Commons License 2021.06.08 -1 2 42088

Az a baj tudod pajtás ,hogy nem gázkészülék szertelőként ,segítség címén belekontárkodsz a kazánokba...és az a nagy baj ,hogy a teljesen alapvető dolgokkal sem vagy tisztába...ennek előbb utóbb az lesz a vége ,hogy felrobbantasz egy családot ,pedig csak segíteni akartál....és ekkor tisztában vagy vele,hogy mész a dutyiba gondatlanságból elkövetett emberölés címén pl...hidd el nem kéne ezt csináld mondj NEM-et ha megkérnek...mindenki jobban jár de főleg Te és a családod!!!!!

Előzmény: Tóth Nándorka (42087)
Tóth Nándorka Creative Commons License 2021.06.08 -2 2 42087

Engem olyankor keresnek, amikor a valódi hivatalos szerelő csak 4 hét után tud kimenni hibafeltárásra.Szeretnék szerelni ilyen készülékeket, de nehéz, ha mindenütt abba botlok bele, tanuld meg.. Na de kitől? 🤔 Bocsi ha pofátlan vagyok... 

Előzmény: Sony Black (42086)
Sony Black Creative Commons License 2021.06.08 -3 1 42086

Havi rendszerességgel feljössz ide különböző kazánnal kapcsolatos kérdésekkel. Neked ekkora a családod, vagy te egy olyan szerelő vagy, aki amit nem tud megoldani ide feldobja a közösbe, és majd a fórum megoldja neked? Vagy ott a helyi környezetedben mindenkinek ingyen szereled a kazánját? Mert oké, az ember elsőre segít szakmailag, mert jófej... még talán másodszorra is... Na de...naa... Keresd jobban, benne van!

Előzmény: Tóth Nándorka (42085)
Tóth Nándorka Creative Commons License 2021.06.07 -1 2 42085

Segítsen valaki. Biasi Basica Dgt Nox 24A típusú kombi készülék működik rendesen, de az éves karbantartás kulcs villog rajta. Miként tudom onnan eltüntetni? Melyik menüpontban kell elvégezni? Hiába olvasom a manuál PDF doksit, nem leltem benne. Megköszönném a közreműködést. 

taps1 Creative Commons License 2021.06.07 0 0 42084

Brilon kéményt bátran vehetek a TT20-hoz? Eddig Tricox-ot ajánlottak, viszont ahol venném a kazánt nekik a Brilon van. Ajánlott? 

nagykunsági Creative Commons License 2021.06.06 0 2 42083

Írta, nem ugyanazt a célt szolgálja a hidrováltó és a hőcserélő, tehát ez az eszmefuttatás, hogy 1000 liter/óra nem állja meg a helyét. 

 

Valóban okos termosztát nélkül is megy a lángmoduláció, de okostermosztáttal a vízhőfok moduláció is megy. 

 

Ha ennyire nem értesz hozzá, akkor legalábbb fogadd meg a jó tanácsokat, vagy ne kérdezz. 

Előzmény: Jóska52 (42082)
Jóska52 Creative Commons License 2021.06.05 0 0 42082

Szervusz,

Közben utána kerestem: a Hidraulikus váltó kb 1000liter/óra térfogatáram alatt nem feltétlenül szükséges. Ez egy 130nmes átlagos háznál talán még nem határeset,  kiindulva a wilo szivattyú hozamából, 5-7 liter/perc, az összegezve 2 szivattyúra kb. 800-900 liter/óra. Itt felmerül a kédés(amit már lehet hogy valahol megvalászoltad korábban) , hogy ha hőcserélővel  leválasztjuk a kazánt, akkor az égő kialvása után hiába megy az utókeringetés(a kazán belső szivattyúja még bekapcsolva marad 2-3pericg), az csak a primer körben fog keringtetni, ugyanis a fűtőkörök szivattyúi már leálltak, és nem szállítják el a leválasztó hőcserélőn át a hőt. Erre van valami megoldás? A Computherm Q4z jó is lenne mivel az tudja a késleltetett leálllítást, de ha a "gyári" vezérlést (Ariston -nál Sensys, Immergasnál Amico stb...) akarjuk használni akkor hogy lehet. Ez a szempont  is mérlegelendő a D.Tibor 42070 alatt közölt linkjén szereplő kisérlethez, miszerint érdemes-e gyári "okos" termosztátot (szabályozót) használni. A gyártók azzal érvelnek, hogy ez a BUS-on kapcsolódva közvetlenül, hatékonyabban, végzi a modulációt. De ez annyira ingoványos terület, hogy szerintem csak labor körülmények között tudják igazolni.

(és ha minden igaz a mai kazánok már tartalmazzák alapból a lángmoduláció vezérléshez szükséges algoritmust ami az előremenő és a visszatérő vízhőmérséklet viszonyára épül, tehá szerintem nem kell hozzá "okos" termosztát)

köszönöm a válaszotok

Előzmény: Sony Black (42077)
Sony Black Creative Commons License 2021.06.05 -1 0 42081

"Akkor megnyugodtam, hogy rendben van így."

 

Rendben van így. Nincs ami iszapot vagy más mellékretméket gyártana, ami eldugíthatná a primer kört.

 

"Amúgy az éves karbantartáskor át szoktam mosni a primer kört és  friss fernoxxal töltöm fel."

 

Semmi értelme, ezt ne csináld! Ha AlSi ötvözet a kazántest, akkor meg főleg ne!

Szekunder kört mosogathatod!

 

Előzmény: Rogiii (42080)
Rogiii Creative Commons License 2021.06.04 0 0 42080

A szerelő aki csinálta nem szerelt be csak ahogy mondod a szekunder körbe, aztán múltkor volt nálunk a sógorom és beültette a bogarat a fülembe, hogy igy meg úgy szar hogy a primer körben nincs és majd ettől jól tönkre megy a kazán, hiába mondtam neki hogy ezért lett hőcserélő beépítve, akkor is nagyon mondta.

Ezért jöttem ide kérdezni, mert itt csak jártasabbak vagytok a témában mint én aki nem is igazán ért hozzá.

Akkor megnyugodtam, hogy rendben van így.

Amúgy az éves karbantartáskor át szoktam mosni a primer kört és  friss fernoxxal töltöm fel.

Előzmény: Sony Black (42079)
Sony Black Creative Commons License 2021.06.04 0 0 42079

4 év után jut ez eszedbe? :D

A primer körbe nem kell iszapleválasztó, csak a szekunder körbe.

Előzmény: Rogiii (42078)
Rogiii Creative Commons License 2021.06.03 0 0 42078

Sziasztok!

Tanácsot szeretnék kérni.

Van egy Vaillant Ecotec plus kazánom, ami egy Kn-es hőcserélőre van kötve. Semmi más nincs ezen a primer körön. 4 éves a rendszer és a kezdetektől használtam Fernox F1 inhibitort a vízben.

Megfordult a fejemben hogy elége ez a védelem a kazánnak vagy építsek be valamilyen mágneses iszapszűrőt.

Kérdésem szükséges egy hőcserélővel leválasztott körbe még plusz iszapszűrő vagy elég a víz kezelés?

Nem szeretném ha szűrő hiánya miatt tönkre menne idő előtt a kazán.

Köszi!

Sony Black Creative Commons License 2021.06.01 -2 0 42077

Na most én csak azt nem értem a hidraulikus váltó hogy jön ide a hőcserélőhöz? A kettő nem ugyan az, és nem is ugyan azt a célt szolgálja. Ha az ÉTI nyitott rendszer, akkor az új kazánt le kell választani hőcserélővel. Ha zárt a rendszer akkor elég csak átmosni, nem kell feltétlen leválasztani. Hidraulikus váltó, több szivattyú egy rendszerre kapcsoláláshoz kell, a megfelelő hidraulikus kiegyensúlyozásra. Ez nem választja szét a rendszert, és nem választja le a kazánt sem!

A hőcserélő nem kötelező egyik kazán esetében sem, nincs ilyen garanciális kitétel. Azonban ha a kazán a mocskos víz miatt eldugul, mindegy hogy a primer vagy a szekunder hőcserélője, az nem garanciális meghibásodás! Nem a kazán gyártója tehet arról hogy koszos vízzel volt járatva a kazán. Ha ez bekövetkezik, az mélyen zsebbe nyúlós mutatvány.

Előzmény: Jóska52 (42075)
peterch Creative Commons License 2021.06.01 0 0 42076

Szia !

 

Tudod én csak mint laikus írom !

 

Jelenleg a kazánban és a fütökörökben ( padló és emeleti radiátorok )  1 keringetö mozgatja a vizet ? Mert ugye amennyiben cserélsz kazánt és teszel hidrováltót , akkor megoldható a két kör külön vezérlése , csak ugye ahhoz két szobatermosztát és két keringetöszivattyú kell , a 7-es ábra szerinti alkatrészekkel .

Ami a filtert illeti , gondolom Sony Black  biztosan azt fogja tanácsolni , hogy csere elött az egész fütésrendszert mosasd át  Fernox F3 mosó vegyszerrel , utánna a rendszerbe tölts egy adag Fernox F1-est . A kazánhoz meg szerelj be egy jóminöségü mágneses szüröt , ami megvédi a kazánt a szennyezödéstöl .   

Előzmény: Jóska52 (42075)
Jóska52 Creative Commons License 2021.06.01 0 0 42075

Szervusztok reddich és peterch!

Hasonló konfigurációm van nekem is (régi ÉTI  2 körrel: padlófűtés és tetőtérben radiátorok), amit cserélni szándékozok (Ariston ClassOne vagy Bosch 2500-ra)  Eddig abban gondolkodtam, hogy egy 40kw-os  lemezes hőcserélővel 3/4es csatlakozásokkal leválasztva rendben lenne, (ahogy itt is javasolták a forumon) de most elgondolkodtatott a Hiraulikus váltó amit nálad beépítettek (ha jól látom 1"-osnak megfelelő 28as csövekkel csatlakozik). A hőcserélő beépítését a kázán leválasztása indokolja, azért hogy a fűtökörökben lévő (esetleg részecskékkel szennyezett) víz ne tegyen kárt a kazánban (pl. a BOSCH-2500nál a gépkönyvben javasolják is). Itt pedig a 11.oldalon van a kapcsolás:https://www.bosch-thermotechnology.com/hu/media/country_pool/residential/professionals/files/planning-documents/201105191736390.obj_doku-6720640968-01.pdf
Azonban a hőcserélő beiktatás értelemszerűen hatásfok csökkenést eredményez, míg a hidraulikus váltó nem, vagy alig. És akkor itt a kérdésem, hogy neked nem építettek be hőcserélőt? Ugyanis sem az Ariston sem a Bosch garanciális feltételei között nem találtam ilyen kitételt, miszerint a hőcserélő kötelező lenne.

köszönöm peterch-nek is ha válaszol

Előzmény: reddich (41973)
Sony Black Creative Commons License 2021.05.31 -2 0 42074
Előzmény: slowrunner (42067)
slowrunner Creative Commons License 2021.05.31 0 0 42073

OK, köszönöm!

Előzmény: Unicalfan (42072)
Unicalfan Creative Commons License 2021.05.31 0 1 42072

Eszedbe ne jusson .1,joval kisebb a mágnes benne a total filterhez képest.2 Nem véletlen a total filter ‘tölcsér’ formája ,igy örvény keletkezik ami a koszokat lefele nyomja ez a hatás nem érvényesül az omegában.

Előzmény: slowrunner (42067)
allampapi Creative Commons License 2021.05.31 0 0 42071

Uraim!

Bosch Condens 2500. Visszatérő hőfokot mutatja valahol? (akár alapból, akár valamilyen menüpontban, vagy csak védett szervíz menüben bárhol?)

Vagy egyáltalán nem?

Köszönöm előre is!

Törölt nick Creative Commons License 2021.05.31 -2 0 42070
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.31 -2 0 42069

Szinte biztos, hogy nincs ilyen diagram.

Még az is csak elméleti számolgatás lehet melyik a gazdaságosabb, hiszen nincs két egyforma fűtési szezon.

Én azt olvastam, hogy az on-off-nál egy szinte teljesen lehűlt rendszert kell újra felfűteni, így sok hő távozik a füstelvezetőn ami a fűtésbe nem vesz részt.

Míg egy szabályzott rendszernél csak a hőn-tartás a feladat, minimális (amit a kazán tud) teljesítményen.

A szabályozottnál a "kapcsolgatás" a rendszer nem megfelelő méretezése, beállítása miatt adódik. 

 

 

Előzmény: Unicalfan (42066)
joszman Creative Commons License 2021.05.31 0 0 42068

Köszönöm az információkat!

Előzmény: Sony Black (42049)
slowrunner Creative Commons License 2021.05.31 0 0 42067

sziasztok, látom iszapszűrőnek a Fernox Tf1 Total-t ajánljátok. Az Omega-val van tapasztalat, van olyan jó?

Unicalfan Creative Commons License 2021.05.31 0 0 42066

Nyilván komfort szempontjából,egyértelmű ,hogy melyik a jobb választás.....de a komfortnak mindig ára van...(és itt nem a szabályozó árára gondolok)

Arról nincs vmi diagrammod ,hogy ha az on -off termosztáttal a kapcsolások száma x db, akkor a szabályozóval hányszor x db? 

Előzmény: Törölt nick (42060)
somka82 Creative Commons License 2021.05.30 0 0 42065

Nekünk Brötje van ahol lakunk, nem saját ház. Hát nem valami jó, már tavaly is állandóan leállt és ez idén sincs másképp. A szerelő volt pár hete de a jelenség még mindig fennáll, állandóan resetelni kell ezt a szart. Elég drága cucc de én ilyet tuti nem vennék.

Lowenbrau Creative Commons License 2021.05.29 0 0 42064

Azt megnéztem, mert az óránál el volt zázva (üresen állt a lakás)!

A gáztűzhelyez begyújtottam, a kazánnál nem volt elzárva, csak kihúzva a 230-ból!

Előzmény: nixon70 (42063)
nixon70 Creative Commons License 2021.05.29 0 0 42063

Gázcsap nyitva?(nem láttszik a videón)

Gáz van?

Előzmény: Lowenbrau (42057)
Unicalfan Creative Commons License 2021.05.29 0 0 42062

A Te házad számolt hőigényénél ,inkább kb 70-80 % ra tehető ez az érték  (ha a -13 fok/7 Kw-ot  veszed alapul)

Előzmény: taps1 (42059)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.28 -2 1 42061

A külső érzékelő megmondja a kazánnak, hogy mekkora az ellenállás   :-D     (hőmérséklet), ez alapján állítja a kazánlogika az előremenőt.

Ezt egy szabályzóval megfejelve érhető el a legnagyobb komfort és gazdaságos üzemelés.

Erős feltétele a megfelelő üzemnek a szekunder oldal jó méretezése.

Előzmény: taps1 (42056)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.28 -2 0 42060

Írtam egy regényt, de elszállt...

Hátha ettől beindul:

 

OnOff:            

                    

Szabályozó:  

 

 

 

 

 

 

Előzmény: taps1 (42056)
taps1 Creative Commons License 2021.05.28 0 0 42059

A leendő TT 20 az minimumban tud 3.1-et. A fűtési szezonban kb 30-40%-ban van a hőigény ez alatt.

 

Előzmény: Wattocsak (42058)
Wattocsak Creative Commons License 2021.05.28 0 0 42058

Okos termosztátot hajdra kenheted, :-) ha a hőigény 1 kW a kazánod meg egy kombi 24 kW-s. 

Előzmény: taps1 (42044)
Lowenbrau Creative Commons License 2021.05.28 0 0 42057

Köszönöm, meg fogom próbálni!

Előzmény: nixon70 (42055)
taps1 Creative Commons License 2021.05.28 0 0 42056

Visszaolvasva a topicban sem tiszta még nekem az okos termosztát és a külső hőmérsékletmérők használata.

Most egy Computherm vezeték nélküli termosztátot használok. Az új Immergas kazánhoz érdemes megvenni az Amico V2-t és/vagy a külső hőmérőt? Ha veszem a kettőt együtt érdemes használni?

Valaki szerint felesleges a külső hőmérő is, sokan kiköttetik (gondolom nem nagyon tudják használni). Az Amico-ra meg azt mondták bonyolult a használata.

 

 

nixon70 Creative Commons License 2021.05.28 0 0 42055

Fázishelyesség rendben?

Előzmény: Lowenbrau (42052)
coffein2 Creative Commons License 2021.05.28 0 0 42054

Előzmény: Lowenbrau (42052)
coffein2 Creative Commons License 2021.05.28 0 0 42053
Előzmény: Lowenbrau (42052)
Lowenbrau Creative Commons License 2021.05.28 0 0 42052

Sziasztok!

 

Elnézést, hogy nem teljesen topic téma, de ez jóval aktívabb, hátha.....

 


Ki volt húzva 2 hónapra egy Biasi Basica 24 A kazán!
Most be kellett volna üzemelni, de sajnos nem akarja az igazat!
Fel lett töltve 1,5 bar-ra!
Melegvizet nem tudok vételezni, csak hideg jön belőle!
Próbálkozik, de letilt!
Olyan mintha nem is gyújtana be!


https://www.youtube.com/watch?v=uB6hGdjci6A

https://www.youtube.com/watch?v=gDn2J-0vpVk

 

Köszönöm az ötleteket!

peterch Creative Commons License 2021.05.28 0 0 42051

Szia

 

A radiátorjaid milyen höfokon müködtek , 80/60/20°C ?  Mert a kondenzációs is tud ilyen magasat , csak akkor nem lesz sokkal gazdaságosabb . Tehát csak oda akartam kilyukadni , hogy amennyiben alacsonyabb höfokon nem lesz elég a teljesítményük ( höleadófelületük ) , akkor nagyobbra kell cserélni , hogy valóban gazdaságosabb legyen  az új kazán .

Előzmény: Indalex (42047)
Sony Black Creative Commons License 2021.05.28 -2 0 42050

Egyébként a 2500-as is jó, ha nincs 20m kéményed, és az most nagyon jó árban. van: https://netkazan.hu/termek/4994/bosch-condens-2500-w-wbc-28-1-dce-23-fali-kondenzacios-kombi-gazkazan?coupon=bosh886hjdt

Előzmény: joszman (42037)
Sony Black Creative Commons License 2021.05.28 -2 0 42049

"ezért megkérdezném: ebben a típusban van NTC?"

 

Milyen NTC? Külső hőmérséklet érzékelőre gondolsz? Azt egyik kazánhoz sem adják, külön kell megvenni kb 8000ft.

 

"Illetve a régi fali termosztát vajon használható vele?"

 

Ha a Junkers gyárija van fent, akkor nem. Más egyébb sima on/off -al megy. Vagy gyári Bosch.

 

"Milyen iszapleválasztót ajánlotok hozzá?"

 

Ezt tényleg ne kelljen már minden nap leírni. Fernox TF1 Total Filter.

 

Előzmény: joszman (42037)
Sony Black Creative Commons License 2021.05.28 -2 0 42048

"de nemírja hogy lekellene ereszteni hozzá a fütés és a hidegvízkört. Szeretném átmosni ecettel vagy vmi savval ha kiszedtem."

 

Ha ez a kérdés felmerült benned neki se kezdj! Magadnak teszel szivességet.

Előzmény: Zoleeee1111 (42038)
Indalex Creative Commons License 2021.05.27 0 0 42047

Sime hétköznapi radiátor fütés van a házban, és az marad is, csak a radiátorokat cseréljük ki ujjakra.

Előzmény: peterch (42045)
Gyurco78 Creative Commons License 2021.05.27 0 0 42046

Ahhoz, hogy tartson egy adott vízhőfokot, nem kell túl sok okosítás.

Előzmény: taps1 (42044)
peterch Creative Commons License 2021.05.27 0 0 42045

Szia !

 

Az ok , hogy gazdaságtalan a Fég . De mi a höleadófelület , radiátor , padlófütés ? Mert ugye nem mindegy .  

Előzmény: Indalex (42043)
taps1 Creative Commons License 2021.05.27 0 0 42044

"Okos" termosztát nélkül, tehát csak egy ON/OFF termosztáttal is tudnak az alacsony teljesítményre képes kazánok folyamatosan nagy modulációval működni?

Vagy annak érdekében, hogy alacsony teljesítményen folyamatosan működjön a kazán mindenképpen kell az okos termosztát?

Előzmény: Wattocsak (42041)
Indalex Creative Commons License 2021.05.27 0 0 42043

Sziasztok!

 

Nagy döntés elött állok, kb 100m2 es régi családi házba szeretnénk uj kondenzációs, kombi gázkazánt venni a régi gazdaságtalan FÉG helyett. 

Olyat szeretnénk, ami takarékos kellően le tud modulálni, 24 Kw-osat. 

 

Ami szoba jönne az Ariston, Sanier Duval, Junkers, Vaillant, vagy bármelyik.

 

Eddig valamiért az Ariston Genius One-t néztem ki. Egy 1:10 tud lemodulálni, és kb 300 ezerFt az ára.

 

Az lenne a kérdésem, hogy melyik tipust ajánlanátok, szerviz, megbizhatóság, gazdaságosság, illetve javitási költségek tekintetében, illetve milyen vélemények tapasztalatok vannak, akik már használnak hasonló gázkazánt?

 

Köszönöm a válaszokat!

Micsek-cini Creative Commons License 2021.05.27 0 0 42042

Sziasztok!

Kazánt szeretnék cserélni Eddig SD isotwin24-es volt.

Három kiszemelt kazánom van, mi a véleményetek róluk szerelő az Aristont ajánlotta de nekem nem eddig nem vált be. /háztartási gép volt/

 

Immergas Victrix Zeus Superior 26

 

Remeha Calenta Ace 25L

 

Wolf CGW-2-24/140

 

Ha van valami infótok róluk azt nagyon köszönöm.

Wattocsak Creative Commons License 2021.05.26 0 0 42041

 

Ha egy kazán a minimális teljesítménye alatt üzemel, akkor az csak kínlódik. Állíthatsz bármit is mindig küszködni fog és ki be kapcsolgatni. A kondenzációs kazánt legalább 30%-ban ki kell terhelni, hogy a tudását amit az elektronika ad ki tudd használni.

Most a kazánod olyan mint amikor az autóval olyan kis sebességgel kell menned ami már az alapjárat alatt van, ergó folyamatosan kuplungolsz és gázt adsz. Kínlódsz te is és a motor is :-)

Előzmény: taps1 (42035)
peterch Creative Commons License 2021.05.26 0 0 42040

Szia !

 

Ha egy olyan rendszerröl írsz , ahol a kazán és a höleadófelületek jól vannak méretezve az alacsony hömérsékletü elöremenö esetét figyelembevéve a tömegárammal együtt , valamint a szobatermosztátnak optimális az elhelyezése , akkor a kazán nem fog ki-be kapcsolgatni . Egyetlen ami beavatkozik az a szobatermosztát .  A többi esetben valahol gond van .

Szerintem .

Előzmény: taps1 (42035)
dudi6 Creative Commons License 2021.05.26 0 0 42039

Sziasztok!

 

Hajdu HGK 28-t ajánljátok? Eddig a szerelő azt mondta legyen kombi tárolós, ki is néztem az Immergas victrix zeus 25-t, erre ma kitalálta, hogy milyen jó is ez a HGK 28. :)

Nah most mi legyen, a héten meg akarom venni a radiátorokkal együtt mert júniustól 20% emelés lesz?

95 nm-s régi kádár kocka házba lenne, új nyílászárók vannak. 3 körös padlófűtés is lesz (folyosó, konyha, étkező) + 2 db 22 600/1400, 2db 600/1200, 1 db 600/1800, 1 db 900/700 és 1 db törölközős radiátor lesz betéve (radiátorokból se tudom, hogy Purmo vagy Vogel legyen?, ezeket is meg kell vegyem a héten)

Tudnátok segíteni, hogy milyen kazán legyen? Ha Hajdu, akkor 28-s vagy elég a 24 is?

Előre is köszönöm!!!

Zoleeee1111 Creative Commons License 2021.05.26 0 0 42038

Sziasztok.  Lenne egy Bosch condens 2500 as kazánom a szekunder hőcserélőt szeretném kiszedni.A kazán karbantartási útmotatójában csak annyi van hogy kifelé kell húzni addig oké de nemírja hogy lekellene ereszteni hozzá a fütés és a hidegvízkört. Szeretném átmosni ecettel vagy vmi savval ha kiszedtem.

joszman Creative Commons License 2021.05.26 0 0 42037

Köszönöm, pontosan azzal szemezek...

https://netkazan.hu/termek/6288/bosch-condens-2300i-w-gc2300w-2430-c-23-kondenzacios-kombi-gazkazan?coupon=bosh6htFDf

 

Mivel nem értek hozzá, de az utóbbi 2 órát a kazánokról olvasgattam, itt-ott... (D.Tibor kartárs ajánlására ;-), ezért megkérdezném: ebben a típusban van NTC?

 

Illetve a régi fali termosztát vajon használható vele?

 

Milyen iszapleválasztót ajánlotok hozzá?

 

Köszi az eddigieket!!

Előzmény: Sony Black (42036)
Sony Black Creative Commons License 2021.05.26 -1 0 42036

Már csaka zért is Bosch-t mondanék mivel a Junkers is az, így a kiállás tök ugyanaz, nem kell változtatni.

2300-as tökéletes oda.

Előzmény: joszman (42033)
taps1 Creative Commons License 2021.05.26 0 0 42035

Segítsetek megérteni :)

Ha egy kondi gázkazán a min. teljesítmény alatt kell működjön (kisebb a hőigény), akkor ugye ki-, be kapcsolós üzemmódban fog menni. Ha ebben az üzemmódban az előremenő víz hőmérséklete alacsonyabbra van állítva (45C pl), akkor megnő a ki- és bekapcsolások száma, nem? Hiszen előbb eléri a víz a kívánt hőmérsékletet, viszont gyorsabban le is hűl a radiátorokon keresztül. Tehát ebben a tartományban célszerűbb feljebb vinni a víz hőmérsékletét? 

Vagy rosszul gondolkodom?

 

Törölt nick Creative Commons License 2021.05.26 -1 0 42034

Ha kombiban gondolkodsz, kell a 24kW-os.

Fűtésnél a kombisnál nem érdemes 55 foknál magasabb előremenővel tervezni, mert fölötte már inkább sima turbósként üzemel.(ha böszme zima lenne télen az is csak pár nap mostanában...)

Ebből kiindulva a fűtőfelület növelés elkerülhetetlen.

Gyártót juszt-se írok, kicsit olvass vissza. :-D   Mindegyik jó, mindegyik sz@r...

Nem ártana egy gépész általi felmérés, -nem fűtésszerelő!!!- (füstgáz elvezetés, hőigény stb.)  

Előzmény: joszman (42033)
joszman Creative Commons License 2021.05.26 0 0 42033

Sziasztok!

 

Kondenzációs kombi gázkazán csere lesz nálam hamarosan. Eddig egy Junkers hagyományos kombi gázkazán szolgált, amit a lakással együtt vettem. Nem vagyok szakértő a területen, mit javasoltok, melyik kazánra essen a választásom?

 

Sorházi lakásról van szó, emeletes, 50-50m2 alul és felül. Azt hiszem 24kw-os teljesítményűt javasoltak, ami elég lehet. Az alsó szinten 2 nagyobb radiátor, felül 4db kicsi 90cm-is radiátor a fűtőtest.

 

Milyen szempontokat figyeljek, melyik kazánt kerüljem messziről stb.. Minden infó hasznos lehet.

 

Előre is köszönöm.

peterch Creative Commons License 2021.05.25 0 0 42032

Csak úgy elmélkedés képpen , ha nem zavar !

 

Ha 1m3 gáz 10,75kWh höenergiát tartalmaz , akkor az általad írt 2,5kW-os teljesítmény esetében : 1m3 = 1000 liter , 1kWh = 93liter , 2,5kW-os teljesítménynél ez 2,5x93 = 232,56liter egy óra alatt ,     3,876 liter percenként és 0,646 dl másodpercenként ( jobban megtöltött féldecispohár ) . Ennek a gázmennyiségnek kellene életben tartania az egész égöt .

Előzmény: roden1 (42030)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.25 0 0 42031

A cube segítségével a kazánlogika állítja.

Menűben 421 2 

a 425(max)pölö 40  426(minimum)25,  ahogy neked jó, ezek között fog dolgozni.

Előzmény: roden1 (42027)
roden1 Creative Commons License 2021.05.25 0 0 42030

Nem tudom, hogy az indulás után mennyivel volt lángleszakadás, mert nem voltunk itthon. A cube írta ki, hogy err és utána néztem meg a kazánon, hogy mi a baja.

Kipróbálom majd, hogy a magasabb előremenőnél is előjön-e a hiba.

 

Köszönöm a választ!

Előzmény: peterch (42028)
roden1 Creative Commons License 2021.05.25 0 0 42029

Igen, Cube van a nappaliban.

És annál mi alapján számolja, hogy 30 fokos előremenővel járjon vagy inkább 35-el vagy többel?

Előzmény: Törölt nick (42026)
peterch Creative Commons License 2021.05.25 0 0 42028

Szia !

 

Okoskodhatok , mint laikus ? A tutit meg megírják a valódi szakik .:-)

 

Ha elindul a felfütés akkor a szobatermosztát nem avatkozik be , csak a kazán jelez lángleszakadást ?  Ha igen , akkor vedd feljebb az elöremenöt és figyeld meg , hogy mi történik ! Ha normál müködéssel felfüt és a szobatermosztát kapcsolja le a felfütést , akkor nincs semmi gond . Maximum többször fog ki-be kapcsolni a kazán . Amennyiben akkor is lángleszakadással áll le a kazán , akkor a kazán körül van valami galiba .  Szerintem az is közrejátszhat , hogy a gáz az sajnos nem villany , mert ugye ha azt mondom , hogy 230Volt van , akkor az egy stabil határon belüli érték . A gáznál viszont a fütöérték nem annyira stabil ( a gázszámlán megfigyelhetö ). Mit akarok ezzel mondani ?  Egyszerü . Ha ilyen langyos tél volt mint most , akkor a gáz általában magasabb fütöértékü , mint amikor zord és hosszantartó tél van . Valamint a gázhoz már kevernek hidrogént is pár százalékot . Így a fütöérték magasabb és a kazán igyekszik leredukálni a gáz mennyiségét , de az annyira lecsökken , hogy az égö elalszik .

 

Előzmény: roden1 (42025)
roden1 Creative Commons License 2021.05.25 0 0 42027

Cube van.

Ha csak a Cube szabályoz, akkor mi alapján számítódik ki az előremenő?

A legalacsonyabbal fűt, amivel tudja emelni a hőmérsékletet?

Előzmény: Törölt nick (42026)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.25 0 1 42026

Bizony előfordul, hogy kisebb lett a hőigénye a háznak, mint a minimum.

Próbáld meg külső érzékelő nélkül, csak a cube-ra  bízni a szabályozást.(már ha az van)

 

Előzmény: roden1 (42025)
roden1 Creative Commons License 2021.05.25 0 0 42025

Sziasztok!

 

Ariston Genus Premium Evonál következő gond jelentkezett.

Le lett szigeteltetve a ház, alacsonyabb görbét állítottam be és az előremenő hőmérsékletnél a minimum értéket 26 fokra állítottam (eddig azt hiszem 35 fok) és kb. az átállítás óta többször kiállt a kazán lánghibával, illetve ma azt írta ki, hogy nem érzékel lángot.

Összefügghet az átállítás a lánghibákkal?

Amikor beállítottam minimumnak a 26 fokot, akkor 30 fokos előremenővel fűtött és 25 fok volt a visszatérő. Most 2 kw-on pötyög a kazán (ami azt hiszem 2,5kw, mert lejjebb nem tud modulálni) és 28 fokos előremenővel, 23 fokos visszatérővel dünnyög.

Lehet, hogy az adott görbénél, adott jelenlegi külső hőmérsékletnél alacsonyabb előremenő van megadva, amire szeretné levinni az előremenőt, de nem tud lejjebb menni, mert akkor már nem lesz meg az 5 fok különbség a kettő között, próbál még kevesebb gázt használni és emiatt van lángszakadás? Vagy ez hülyeség, ilyen esetben leáll a kazán, aztán majd újraindul?

Ha kisebb hőigényű lett a ház a külső szigetelés miatt, kell valamit állítani gáz oldalon? Max. fűtési teljesítmény pl.

Nem értek hozzá, lehet, hogy hülyeségeket írok.

 

taps1 Creative Commons License 2021.05.25 0 0 42024

Ez jó kérdés, elgondolkodtam már rajtam, bár lehet pár év múlva beépítenénk a felső szintet és akkor már valószínűleg kicsi lenne. Addig azonban elgondolkodtató (meg hát lehet a tetőtér beépítésből sem lesz semmi), tényleg max a zuhany miatti (csajok szeretik hosszan áztatni magukat) hosszabb indirekt felfűtési idő szól csak ellene.

pH ügyben köszi az infókat Neked és Sonynak is.

Előzmény: Unicalfan (42023)
Unicalfan Creative Commons License 2021.05.25 0 0 42023

Ha viszont ugye tárolót szeretnél és ilyen kicsi a ház hőigénye akkor miért nem gondolkodsz el a TT kisebb változatán (12 kw)  ez ha jól emlékszem 1.9-2 kw ra le tud menni a tárolót meg vígan felfűti 12 kw-al is kb 6-8 perccel lassaban ugyan mint egy pl 24-es fűtő kazán,de szerintem ez nem okozna problémát.

 

A Ph-t meg nagyon egyszerű mérni akár tesztcsikkal akár műszerrel ...kb 10 e körül már tudsz venni ph mérő műszert ami otthoni felhasználásra tökéletes...évi 1-2 alkalomra,méricskélni. De ott egy másik lehetőség is: A Fernoxhoz beküldesz vízmintát (évi 1 alkalommal ingyenes) és kielemzik neked és mérik a ph-t is laboratóriumi körülmények között 100% pontossággal...és ha nem jó a fűtővíz minősége segítenek,hogy mit kellene tenni ...

 

 

Előzmény: taps1 (42018)
Sony Black Creative Commons License 2021.05.24 0 0 42022

Egy gázszerelő kell, meg egy gáztervező. Nem kell engedélyeztetni. Tervezői MEO-val mehet a dolog. 

Az adminisztrációs része Budapesten kb 90-100e ft (terv+meo+lejelentés). A munkadíj és anyag költség meg azon múlik hány méter a cső és milyen vastag, meg mennyi idom kell...

Előzmény: Exosud2 (42019)
Sony Black Creative Commons License 2021.05.24 0 0 42021

"Kicsit nekem még sci-fi ez a pH mérése/beállítása is a fűtővíznek, mert ha jól visszaolvastam az AlSi hőcserélőnél erre kell figyelni csak. Az tiszta, hogy az első alkalommal az átmosott rendszerbe megy Inhibitor (Fernox F1 pl), de utána hogy célszerű mérni, és adagolni az még nem."

 

Nem kell ezzel foglalkozni. Az a lényeg 1x kell átmosni a rendszert, utána inhibitor, és kész. Többet nem kell leengedni. Nem kell 3-5 évente mosogatni meg ilyenek. Az iszapleválasztót kell majd takarytani, ennyi. 

Előzmény: taps1 (42018)
Palási Creative Commons License 2021.05.24 0 0 42020

  Kell terv, kell engedély  és kell engedélyes gázszerelő.

 Nem lesz olcsó !!

Előzmény: Exosud2 (42019)
Exosud2 Creative Commons License 2021.05.24 0 0 42019

Sziasztok,

 

Kis segítségre lenne szükségem, lehet tudtok is segíteni.

Lakás felújítás elött állok, és a belső tér optimálisabb kihasználása érdekében egy válaszfalat kellene teljesen lebontanom, és egy új falat felépítenem más helyen és formában.

 

Ahhoz, hogy ezt meg tudjam tenni, a gázórától a kazánig futó csövet egy másik falon kellene elvezessem. 

Mekkora adminisztratív munka ezt megcsinálni, és vajon mennyibe kerülhet az adminisztráció? Gondolom ezt engedélyeztetni kell a Főgáznál.

 

Köszönöm a segítséget

taps1 Creative Commons License 2021.05.24 0 0 42018

Nagyon szépen köszönöm az infókat!

Viessmann-ról azért tettem le, mert az Immergas alkatrész ellátása, és Immergas szerelők nagyon sokan vannak a környéken (bár ha ilyenek...:) ). Talán kicsit biztonságot nyújt az 5 éves a gari is, meg ha gond van van választék hívni szerelőt.

 

A Vitodens 100 végül 200e-rel lenne több és ha a 20 TT-t választom az Immergas-ból, akkor a két hőcserélő (inox vs AlSi) kívül nem igazán látok más nagy különbséget, ami indokolná a Vitodens 100-at. 

Amit Sony ajánlott Bosch is, valamint az Ariston GO System 18 is szóba jöhetne, de igazából azokhoz sem nagyon tudok szerelőket. Valahogy nálunk a környéken nagyon megy az Immergas. :)

 

Amit ajánlanak Tera 24-nél 4.5kW a minimum, TT-nél meg 3.1kW. Az a helyzet, hogy bár számolgatok, de a gyakorlatban nem tudom ez mennyit jelenthet nekem pluszban. Azért eléggé alacsony a ház hőigénye ahogy írtam (20.5C-ra van állítva a termosztát és így 100eFt az éves fűtés gázból), tehát nem spórolni szeretnék, nem azért cserélek kondenzációs kazánra, hanem régi a turbós SD kazánom kérdéses szervíz anyaggal, meg hát meg szeretném szüntetni a villanybojlert és indirekt tárolót választanék helyette. (mostani turbós SD-hez nincs már készlet indirekt tárolóhoz való csatlakozásra)

 

Kicsit nekem még sci-fi ez a pH mérése/beállítása is a fűtővíznek, mert ha jól visszaolvastam az AlSi hőcserélőnél erre kell figyelni csak. Az tiszta, hogy az első alkalommal az átmosott rendszerbe megy Inhibitor (Fernox F1 pl), de utána hogy célszerű mérni, és adagolni az még nem. 

 

Előzmény: Unicalfan (42017)
Unicalfan Creative Commons License 2021.05.24 0 0 42017

Szia.

Azonban ha csak ilyen szaki(kat) tudsz Immergas terén amiket irtál,azzal nem vagy előrébb csak hátrább...nem biztos ,hogy engedni kéne azt ,hogy egyáltalán hozzányúljon a kazánodhoz,mert csak elb...xa.

 

Ezek szerint a Viessman-ról letettél, ? Az új tipusa nem jött be amit írtál?  

 

Azt tudnod kell sok-sok "szaki" nem feltétlen azt ajánlgatja ami "neked jó" ---hanem ami "neki jó" vagy így vagy úgy .Egyrészt kaphat jutalékot egy adott márka(ezen belül egy egy tipus) eladásából ,másrészt ha egy olyan kazánt sikerül neked eladnia,amiben nagy valószínűséggel pár éven belül ki kell cserélni a hőcserélőt (a nem tul jó konstrukciójú -pl:Giannoni félét) akkor az neki (mert valószínű öt fogod hivni) iszonyat kasza anyagilag.

 

A kazán max fűtési teljesítményét meg minden esetben be kell állítani az adott körülményekhez.....Ha 7 kw a számolt hőigényed akkor célszerű kb 8-9 kw-ra belőni a maxot.(szerintem ,legalábbis én mindig így járok el)   --Kazán élettartamban jelentős + .Gázfogyasztásban jelentős +    Továbbá így lassabban egyenletesebben melegszik a rendszer (a kecó) és elkerülhető ,hogy a kazán hirtelen nagy teljesítménnyel megtolja a rendszert jelentős túlfűtést okozva...(okozhat)

 

Előzmény: taps1 (42009)
coffein2 Creative Commons License 2021.05.23 0 0 42016

Köszönöm!

Előzmény: C20NE (42015)
C20NE Creative Commons License 2021.05.23 0 0 42015

Nem kell bontani, ha nem lett rátépve és nem rohadt össze a szivárgó víztől szét fog jönni!

Előzmény: coffein2 (42014)
coffein2 Creative Commons License 2021.05.23 0 0 42014

Sziasztok !

 

Másik fórumban is kérdeztem.

 

                                                                                        

 

A képen látható flexi cső cserélhető egyszerűen, vagy meg kell bontani a "villás" biztosítóval a fogadó részt, és kellő meghúzás után visszahelyezni?

taps1 Creative Commons License 2021.05.23 0 0 42013

Hogy működik az új kondenzációs kazánoknál az első beállítás során a max fűtési teljesítmény?

Tehát, ha a számított hőigénye a kecónak -13C-on ~7kW, akkor érdemes pl.: a 20 TT-nél a Max fűtési teljesítényt 40-50%-ra állítani?

Milyen jelentősége van ennek a gyakorlatan? A beüzemelők ezt szokták állítani?

C20NE Creative Commons License 2021.05.23 0 1 42012

Hagyd benne, a több nem okoz gondot, a kevés igen. Ha esztétikailag zavaró akkor persze más a helyzet de tedd el, kellhet még.

Előzmény: taps1 (42011)
taps1 Creative Commons License 2021.05.23 0 0 42011

Srácok! A mostani Turbos kazánnál raktunk fel egy külső tágulási tartályt, mert a gyári átszakadt.

Ha cserélve lesz a kazán és abban ugye gyári új van/lesz, maradhat a rendszerben a külső is, vagy azt szedjük le?

 

Előzmény: attila0325 (42010)
attila0325 Creative Commons License 2021.05.22 0 2 42010

"azt mondta az fenti Immergasos, hogy ha van 9 radiátorom, ott nem számít, hogy 3.1 (TT 20) vagy 4.5-re (Tera 24) tud a kazán lemodulálni, mert a 9 radiátornak sokkal több a hőigénye...szerinte csak mérnök vásárlók számolgatnak ilyen hülyeségeket, ez a tapasztalata...WTF?! :)"

 

Te jó ég! Jó messze kerüld el az ilyen "szakit"...

 

Előzmény: taps1 (42007)
taps1 Creative Commons License 2021.05.22 0 0 42009

Semmi, csak nincs olyan szerízes itt akiről tudom, hogy Bosch-al foglalkozik. Immergasosokat és SD-osokat tudok csak.

Előzmény: Sony Black (42008)
Sony Black Creative Commons License 2021.05.22 0 0 42008

Túl komplikálod... vedd meg azt az a TT-és kész. DE csak kérdezném hogy amúgy Bosch 2300, vagy 2500 mi bajod van? Azt rém egyszerű karbantartani.

Előzmény: taps1 (42007)
taps1 Creative Commons License 2021.05.22 0 0 42007

Guruk!

 

Mennyire nehéz és bonyolult kiszedni egy Immergas 20 TT fűtő kazánból a hőcserélőt és letisztítani? Még mindig ott tartok, hogy minden Immergasos a közelben a Tera 24-re akar rábeszélni...

Kezdem már unni és kezdek már nem annyira bízni a szakikban. (az utolsó - csak Immergast forgalmaz és javít - azt mondta, hogy a Fernox Inhibitor is egy hülyeség szerinte, soha nem lesz jó a pH-m az alu hőcserélőhöz és ki fog lukadni...). Gondoltam megveszem a kazánt, beüzemeltetem, kihívom évenként őket én meg magam pluszban majd nyaranta kipucolom alaposan a hőcserélőt.

Ja a plusz: azt mondta az fenti Immergasos, hogy ha van 9 radiátorom, ott nem számít, hogy 3.1 (TT 20) vagy 4.5-re (Tera 24) tud a kazán lemodulálni, mert a 9 radiátornak sokkal több a hőigénye...szerinte csak mérnök vásárlók számolgatnak ilyen hülyeségeket, ez a tapasztalata...WTF?! :)

 

 

TROMF22 Creative Commons License 2021.05.21 -1 0 42006

Ok. csakhogy ő az ajánlását "2db motoros zónaszeleppel" kezdte. Ez maradt meg bennem.

Erre emlékeztem, hogy nem olcsóság.

Aztán egyértelmű lett, hogy termoelektromos szelepekről van szó. Ezek jóval olcsóbbak.

 

No mindegy, sokat segítettetek a témát körüljárni.

 

Off:

Az én fiam építkezésénél, nekem a villanyszerelési anyagokat sikerült jókora szerelői kedvezménnyel megkapnom, mert létezett egy nem pontosan szakirányú vállalkozásom és egyszer valamikor bekerültem a vevőlistájukba.

Egyébként nálam sem sok szakma képviselője fordult meg az elmúlt 10-20 évben. Inkább megvettem a szükséges eszközöket, ha újdonság volt kitanultam.

Kivétel - mint részben jelen esetben - a gáz. Ahhoz sem ismeretem, sem eszközöm, sem jogosultságom nincs, nem babrálom.

On.

Előzmény: peterch (42005)
peterch Creative Commons License 2021.05.21 0 0 42005

Az az összeg Sony Black topiktárs linkjei alapján jött ki . Nem hasracsapva ! 

Ha magad megtudod oldani , akkor 100 000 forintból megvan . Ha szerelöt hívsz , az már a Te gondod , hogy hogyan tudsz vele megeggyezni . Mikor én újítottam fel a fiamék házában a fütést , vizet , szennyvizet , akkor az üzletben ahol vásároltam 15% engedménnyel kaptam minden náluk vásárolt árut  . Olyan áron , ahogyan a szerelö szakik is kapják . Tehát ügyesen átgondolva mindent meglehet oldani . :-)

Előzmény: TROMF22 (42003)
Sony Black Creative Commons License 2021.05.21 0 1 42004

"Van a thermoelektromos helyett motoros kivitelű, aminél a nyitásidő kb. 5-6 másodperc, és a motor a végállást elérve lekapcsol, így segédenergia nélkül is végállásban marad."

 

Na az nem jó a Q8RF-hez, mert ez csak olyan szelepmozgató motort tud működtetni ami alaphelyzetben zárva van, és amikor megkapja a 230V, a vezérlőtöl akkor nyit, majd amikor nincs fesz, visszazár magától. Arról nem beszélve, a motoros nem 5e ft hanem min 15e :) Nincs azzal semmi baj ha themoelektromos, max 5perc alatt nyit ki teljesen. A vezérlőn van késleltetés beállítás, így megvárja még teljesen kinyit a szelep, és csak akkor inditja a kazánt. ;-)

Előzmény: attila0325 (42001)
TROMF22 Creative Commons License 2021.05.21 0 0 42003

Köszönöm!

Több szem, többet lát.

Biztos vagyok benne, hogy a többi javaslat is működne, de a bonyolultsága és a költsége kicsit riasztó.

 

Azért az alább említett ~60e Ft. költséget kicsit optimista becslésnek tartom, de ha valamivel több is,

a két plusz keringető szivattyús rendszernél valószínűleg olcsóbb lesz.

 

Szerencsére még egy arasznyi csőhöz sem nyúltunk hozzá :)

 

 

Előzmény: Sony Black (42000)
peterch Creative Commons License 2021.05.21 0 0 42002

Szia !

 

Igazad van ! 

 

Az anyag durván számolva 60 000 forintból megvan . Az átalakítás sem jár nagy rombolással .  Tehát akkor a zónavezérléses megoldás a nyerö .

Előzmény: Sony Black (42000)
attila0325 Creative Commons License 2021.05.21 0 0 42001

Sony, közben agyaltam még a zónaszelepes megoldásodon.

Van a thermoelektromos helyett motoros kivitelű, aminél a nyitásidő kb. 5-6 másodperc, és a motor a végállást elérve lekapcsol, így segédenergia nélkül is végállásban marad.

(Mint a légtechnikai zsalumotorok).

 

Ekkor nincs hidrováltó, szivattyú, és csak a zónák nyitásánál / zárásánal van plusz segédenergia.

Előzmény: Sony Black (42000)
Sony Black Creative Commons License 2021.05.21 0 0 42000

"Mivel lehet ezt a független kétkörösítést a legcélszerűbben megoldani?"

 

Legegyszerűbben, és legolcsóbban, 2db motoros zónaszeleppel, és egy computherm Q8RF zónavezérlővel.

Nem kell feltétlen hidrováltó, meg még 1 szivattyú... fölösleges pénzkidobás.

A két kör 1-1 zónaszelepet kap. Az egyikhez az alsó szint szobatermosztátja fog tartozni, a másikhoz a felső.  Amikor a szobatermosztát kéri a meleget, a vezérlő kapcsolja a kazánt és nyitja a hozzá tartozó szelepet. Ha mind a kettő szobatemosztát kéri a fűtést értelem szerüen mindkét szelep nyitva lesz...

 

Zóna vezérlő: https://netkazan.hu/termek/3753/computherm-q8rf-multizonas-vezetek-nelkuli-programozhato-digitalis-szobatermosztat?utm_source=arukereso&utm_medium=CT&utm_campaign=arukereso_osszehasonlito&utm_content=cta

 

zóna szelep:https://netgepeszet.hu/COMPUTHERM-DN25-2-ketjaratu-szelep

 

szelep mozgató motor:https://netkazan.hu/termek/8632/computherm-df230-elektrotermikus-allitomu?gclid=CjwKCAjwtJ2FBhAuEiwAIKu19nMgB_qqIWeqPmj3s2_6LvPSKteEo-E6617nKOQimSZ-jtxuut1KAxoCdREQAvD_BwE

Előzmény: TROMF22 (41994)
TROMF22 Creative Commons License 2021.05.21 0 0 41999

peterch, attila0325 köszönöm a gyors és érdemi hozzászólásokat.

 

Tehát hidrováltó + körönként egy-egy keringető szivattyú.

Szeretném megtartani az FR110 termosztátot a nappaliban. Sajnos ezt a típust már nem gyártják.

Talán a Bosch TRZ 12-2 az utód.

A másodiknak, hasonló funkciókkal van valami olcsóbb is? A heti programozhatóság azért kellene.

 

A következő lépés:

Van-e valamilyen kész gyári modul, ami a két keringető szivattyút + a régi és új 1-1 termosztátot

és a kazán vezérlést (Junkers CERAPUR ACU ZWSB 22/28-3 A)  összekapcsolja?

Jó lenne, ha nem a helyszínen kellene valamit rögtönözve összemadzagozni a szerelőknek.

Különösen nem szeretném, ha kazánba bármilyen beavatkozás történne.

 

(Jogos felvetés, hogy miért nem keresek meg egy jó szerelőt, az majd megmondja mit, mivel hogyan lehet megoldani. Ígérem, meglesz a megkeresés, nem a fórumtársakon szeretném ezt megspórolni.

Viszont szeretek előtte képben, hogy mit, miért és hogyan.  Üdv. mindenkinek.)

 

peterch Creative Commons License 2021.05.20 0 0 41998

    Alternatíva lehet az is , csak ha jól emlékszem , akkor a mágnesesszelepeknek idöre van szükségük a nyitásra , talán 30-60mp környéke . Nézz utánna a dolognak , aztán a Te pénzed , a Te fütésrendszered , azt szereltetsz bele , ami szerinted kielégíti az elvárásodat .

Én a hidrováltós megoldás mellett teszem le a pontot . :-)

Előzmény: TROMF22 (41996)
attila0325 Creative Commons License 2021.05.20 -1 0 41997

Nekem is hidrováltó + zónánkénti szivattyú az ötletem. Ha 2 zóna kell, 2 termosztáttal, annak szerintem ez a legjobb módja.

Lehet játszani szelepekkel és visszacsapókkal is, ha a kazánodban levő szivattyú nem fix fordulatú, hanem szabályozza a kazán.

Ekkor a két függetleníteni kívánt előremenőbe teszel egy-egy mágnesszelepet, a két visszatérőbe meg visszacsapót a T becsatlakozó ágaira.

Hogy a szivattyút vezéreled, vagy a mágnesszelepeket, az technikailag mindegy, de a két megfelelő mágnesszelep minimum ugyanannyiba fog kerülni,

mint pl. két wilo yonos pico szivattyú.

 

Elektromos teljesítményben nem lepődnék meg rajta, ha a szivattyú kevesebbet fogyasztana, mint a szelep. Nekem a fent említett szivattyú 4-6W közötti teljesítményen üzemel...

Plusz, hidraulikusan könnyebb beszabályozni a rendszert.

 

Termosztátból lehet akár egy Computherm Q8 RF is, ez tudja a zóna vezérlést, vagyis bármelyik zóna fűtésigénye esetén indítja a kazánt, és a zónához tartozó szivattyút.

 

Előzmény: TROMF22 (41996)
TROMF22 Creative Commons License 2021.05.20 0 0 41996

Szervusz Peterch!

 

A Fórumot böngészve valami hasonló körvonalazódott előttem,

de az a plusz két keringetőszivattyú kicsit megingatott.

A kazán szépen teljesít, bármikor tudunk csinálni általánosan 23C fokot.

A kazán szivattyúja áramlásban tartja az egész rendszert.

Nem lenne elég csak valamilyen szeleprendszerrel + a két thermosztáttal a megfelelő körökbe irányítani a fűtővizet?

 

Előzmény: peterch (41995)
peterch Creative Commons License 2021.05.20 0 0 41995

Szia !

 

A  " T " leágazás helyére a kazánnál tennék egy hidrováltót . A kazán keringetöszivattyúja forgatná a vizet a kazán és a hidrováltó között . A két fütökörnek meg saját termosztátot és keringetöszivattyút kell beépíteni . Amelyik körnek a termosztátja kapcsolja a kazánt , annak a szivattyúja keringetné a saját fütökörében a vizet .

Előzmény: TROMF22 (41994)
TROMF22 Creative Commons License 2021.05.20 0 0 41994

Adva van egy kétszintes, sorházi lakás. 50+50 nm, a sorház végén.

Vagy 15 éve volt "hőszigetelve" (7,5 cm) , ablakok ajtók azóta több ütemben modernebbekre cserélve.

Fűtés eredetileg K18 FÉG kombi, radiátorokkal. 10 éve lett a kazán lecserélve JUNKERS CERAPUR ACU ZWSB 22/28-3 A típusra. A radiátorok, csőhálózat maradtak.

Karbantartásokkal, elfogadható költséggel, kielégítő komfortunk van.

 

De a használati szokásaink változóban vannak.

A nappaliban, hálókban elég lenne állandó 20 fok, éjjel 19.

A pihenőszobában, fürdőben jó lenne huzamosabban 22-23 fok, lehetőleg programozhatóan.

 

A rendszer 9 radiátort visz 5+4 csoportban. A két külön csoportnak a kazán alatt egy-gy T elágazással indul a gerincvezetéke.

Egy FR110 programozható thermosztát van a fsz. nappaliban, ez irányítja az egész lakás fűtését.

 

Az az elképzelésünk, hogy az 5+4 radiátort vezérlés tekintetében is ketté választa(t)nánk.

Az 5 radiátor maradna a nappali FR110 működtetése alatt, a másik négynek az emeleti pihenőszobában lenne egy független, programozható thermosztátja.

 

A csatolt kis vázlaton bejelöltem az I. - II. függetlenítendő kör határát.

(Az, hogy a nappaliban hogyan került thermofej a 3. kis radiátorra ne kérdezzétek. Adott, maxon áll, nem zavar.)

Mielőtt nagyon beleélnénk magunkat, mi a véleményetek, mekkora beavatkozás ez?

Mivel lehet ezt a független kétkörösítést a legcélszerűbben megoldani?

 

Előre is köszönöm javaslatokat, tapasztalati tanácsokat.

 

taps1 Creative Commons License 2021.05.20 0 0 41993

OK, köszönöm! Átmossuk mindenképpen az új csövezést is. 

 

Előzmény: Unicalfan (41991)
Pafrany12345 Creative Commons License 2021.05.19 0 0 41992

Helló,

 

Nekem jól működik, bárhonnan állítható és programozható a fűtés.

A külső hőmérséklet függvényében automatikusan állítja az előremenő hőmérsékletet, ez nem a user dolga. Kell wifi hozzá és egy tanulási időszak, kb két hét míg megtanulja a ház hogy reagál a fűtésre.

Ezután 0,5 fokon belül tartja a beállított hőmérsékletet. Telefon appon grafikonon ki is rajzolja a beállított és a valós fűtési görbét az időben. Leginkább 0,1 fok az eltérés...

Előzmény: Kondi73 (41389)
Unicalfan Creative Commons License 2021.05.19 -1 0 41991

Szia!

Akkor viszont azokat is át kéne mosni...mert a gyártása során nem éppen tiszta a belseje /illetőleg van gyártó aki lekezeli a csövet vmi. olajpára réteggel ,hogy ne rozsdásodjon (belül) az eladásig.

Mert ugye olyan szénacél csővel kell csináld ami csak KÍVÜL horganyzott belül nem. 

Előzmény: taps1 (41990)
taps1 Creative Commons License 2021.05.19 0 0 41990

Szia!

Szénacélból.

Előzmény: Unicalfan (41988)
lala1961 Creative Commons License 2021.05.18 0 1 41989

Üdv ! Annyit azért hozzáfűznék ,hogy ne nagyon hagyd szárazon a radiátoraidat ,mert a rozsda nagyon hamar belekezd (belül)"áldásos"tevékenységébe !:-)

Előzmény: taps1 (41986)
Unicalfan Creative Commons License 2021.05.18 0 0 41988

Milyen fajta  csőből lesz az az új csövezés?

Előzmény: taps1 (41986)
Sony Black Creative Commons License 2021.05.17 0 0 41987

Nem, akkor mehet bele az F1, ha kimostad.

Előzmény: taps1 (41986)
taps1 Creative Commons License 2021.05.17 0 0 41986

Ha új csövezés lesz és leveszem a radiátorokat és átmosom mindegyiket alaposan kint az udvaron, akkor is kell bele az F3 1-2 hétre, vagy átmosás után egyből mehet bele az F1?

Előzmény: Sony Black (41938)
Tóth Nándorka Creative Commons License 2021.05.16 0 2 41985

Nos mikor a hideg vizcsőn lévő hall szenzort lehuztam, akkor hiába nyitottam ki a csapot, nem érzékelt.visszarakva ugyanúgy hol megy hol nem 5-5mp ként váltva.. akkor csak ez lenne a gond?? 

Előzmény: Tóth Nándorka (41982)
Apaxp Creative Commons License 2021.05.16 0 0 41984

Gondolom,nem vagy felszerelve otthon mindenféle gázelemző készülékkel, így nem valószínű a házi barkácsolás. Még mindig sanszos a kerámia törés. Nekem is volt ilyen kazánom, és a törött kerámia művelt mindenféle nemtetsző hangokat gyújtáskor. Óvatosan szét tudod szedni és meg tudod sasolni. Ha nincs törés akkor meg hívni kell egy szerelőt

Előzmény: Naturals69 (41983)
Naturals69 Creative Commons License 2021.05.16 0 0 41983

8-hónapja volt takarítva...
A keveréket hol lehet állítani..
Én be tudnám..vagy csak szerelő..?

Előzmény: Apaxp (41981)
Tóth Nándorka Creative Commons License 2021.05.15 0 2 41982

Még értem, de nem képesítés akarok szerezni, hanem javítani az ehhez hasonló készülékeket, mert a szervizesek kivétel nélkül, min 2 hét múlva vállalják a hibafeltárást.addig meg a tulaj megpeceredik melegviz nélkül. 😮🤔

Előzmény: Törölt nick (41978)
Apaxp Creative Commons License 2021.05.15 0 0 41981

Nem áll benne a kondenzvíz?

Vagy elkoszolódott/eldugult a hőcserélő füstjárati oldala.

Vagy az égőtérben a kerámia lapok egyike, vagy mind a három el van törve.

Előzmény: Naturals69 (41979)
Zs:) Creative Commons License 2021.05.15 0 0 41980

Elvileg állítani kell a keveréken. Egy hozzáértő meg tudja csinálni.

Előzmény: Naturals69 (41979)
Naturals69 Creative Commons License 2021.05.15 0 0 41979

Sziasztok..
Meg tudnátok esetleg mondani,hogy mi lehet a Hiba oka..
INKA 24 kazán sokszor nehezen akar begyulladni, és olyankor olyan morgó-dübörgő hangot ad..

Vagy 4x 5x próbálja így begyújtani magát, aztán sikerül... 10.begyújtásból 7x ilyen..
Én be tudom állítani,hogy ne viselkedjen így...vagy "szakember" kell hozzá..?
Előre is Köszönöm...

Törölt nick Creative Commons License 2021.05.15 0 2 41978
Előzmény: Tóth Nándorka (41977)
Tóth Nándorka Creative Commons License 2021.05.14 0 2 41977

Sziasztok..Westen pulsar D 24 turbósnál E05 kód jön ki,ha engedik a melegvizet.felfűti vagy 5mp ig 40 fokra a meleg vizet,majd relé katt,utána láng elalszik teljesen,majd megint katt,ujra fűtene,megint elalszik.....Tönkrement volna az áramlásérzékelője!?

Hol rendeljünk hozzá? köszönöm előre is..

nixon70 Creative Commons License 2021.05.12 0 0 41976

Nem bonyolult.

Előzmény: Tóth Nándorka (41972)
Sony Black Creative Commons License 2021.05.12 -1 0 41975

ebben a topikban:

https://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9054448

 

Amúgy membrán rudazata szorul

Előzmény: Tóth Nándorka (41967)
peterch Creative Commons License 2021.05.12 0 0 41974

Szerintem a " költö "  ( szaki ) pont ezt akarta elérni . Sikerült . :-)    Úgy jó ,ahogyan van ! 

Előzmény: reddich (41973)
reddich Creative Commons License 2021.05.12 0 0 41973

Szia,

 

Igen, az előremenőn van a termosztát. Az előremenő víz hőmérsékletét a Sensys szabályozza, 0,8-s görbe, 7-es eltolással közel folyamatos üzemelést biztosít (22 C szobahőmérsékletre állítva).

Előzmény: peterch (41969)
Tóth Nándorka Creative Commons License 2021.05.12 0 1 41972

Nos elvileg 14éve..bonyolult szétszedni? Törik vagy ugrik valami bontáskor!? 

Előzmény: nixon70 (41971)
nixon70 Creative Commons License 2021.05.12 0 0 41971

A tömszelence vagy a gázszelep-emelőrúd szorul.

Membrán mikor volt cserélve?

Előzmény: Tóth Nándorka (41967)
Pál utcai fiú Creative Commons License 2021.05.12 0 0 41970

sziasztok!
Van egy tavaly év végén vásárolt és beüzemelt Baxi Luna Duo-Tec kazánunk. A beüzemeléskor a kazános szaki beállította a használati melegvíz hőfokot 45 C-ra, mondván, hogy így nem kell mellékeverni annyi hidegvizet zuhanyzásnál, így sokkal gazdaságosabb. Mivel a ház még felújítás alatt áll, nem lakunk benne, ezért nem is használtuk a melegvizet, de most feltűnt, hogy a vízcsapokat koppra melegre állítva "tűzforró" víz jön. Konkrétan gőzölög, tuti nem 45 C. Aztán levettem 35 C-re (ez a minimum), de akkor is ilyen meleget csinál.

Felraktam youtube-ra egy videót a folyamatról, közben folyik a melegvíz. Látszik, hogy a kazán 60 C körülre melegíti fel a vizet (asszem ez a max, amit tud): 

 

https://youtu.be/w9yg-RRdVlo

 

Ennek így kell működnie?

Vagy hívjam a szerelőt, esetleg van még valami beállítás, amivel lehetne próbálkozni?

peterch Creative Commons License 2021.05.12 0 0 41969

Szia !

 

Laikus fejjel gondolkodva , szerintem ez így jól van megoldva . Ha jól látom a képen , akkor a kazán elöremenön van a termosztát , ami indítja a radiátorkör szivattyúját . Azzal , hogy a radiátorkör szivattyúja több vizet szállít , az csak annyit tesz , hogy a radiátoraid felülete közel egyenletes hömérsékletü ( nincs 50/30°C , tehát delta T 20°C , hanem csak 5-10°C ) . Megírhatnád , hogy így van-e , ahogyan gondolom . Ezzel is akarta szerintem a szaki javítani a höleadás mennyiségét nagyobb hidegekben, nem bízva csak a túlméretezett radiátorokban , hogy így is optimális tartományban tudjon a kazán dolgozni .  Milyen elöremenö hömérséklet van megadva a kazánon ? Tippelek 50°C .

Ha nem jól gondolom , akkor a valódi szakik majd kijavítanak ha nem jól gondolom . :-)

Előzmény: reddich (41968)
reddich Creative Commons License 2021.05.12 0 0 41968

Szia,

 

Nem thermofejesek a radiátorok. Ha jól értem, a hidrováltó illesztése a rendszerben nem kellene, hogy rontsa a kazán hatásfokát? Gondolok itt arra, hogy a kazán szivattyújának modulációs működése nincs összhangban a külön keringetőszivattyú működésével, ami pedig állandó teljesítményű. 

Előzmény: peterch (41966)
Tóth Nándorka Creative Commons License 2021.05.11 0 2 41967

Sziasztok. Fég v4 átfolyós vízmelegítő alig akar beindulni, van őrláng de ha meg nyitjuk a meleg csapot, alig indul be a főgáz, de ha többször ki nyitjuk, el zárjuk, akkor utána hirtelen beindul... Hol keressem a hiba okát!? 

peterch Creative Commons License 2021.05.11 0 0 41966

Szia !

 

Laikusként kérdezem . A radiátorok termofejessek ? Mert ha igen , akkor szerintem nem gond , ha a körben ott a hidrováltó . Ha már az végett tette a rendszerbe a szaki amit írtam , akkor meg lehetett volna egy picit nagyobb méretü .

Előzmény: reddich (41962)
attila0325 Creative Commons License 2021.05.11 0 0 41965

A hidrováltó gyakorlatilag egy üres "köcsög". (Belül van szennyfogó rács, de ennek nincs hőtechnikai jelentőssége) így hidraulikusan nincs leválasztva a kazán a fűtéskörről, ugyanaz a víz kering benne.

Itt nincs érzékelhető hpfoklépcső, mint egy hőcserélő esetében, ennek nem az a dolga. Amennyiben a hidrováltó szekunder körében (tehát ahol a fűtésköreid vannak) sokkal nagyobb a térfogatáram, mint amit

a kazán szivatyúja tud(na), vagy épp több szivattyúd van különböző zónákhoz, akkor ez egy teljesen jó megoldás.

Itt van néhány ábra, ami szemlélteti a működést:

 

https://www.vgfszaklap.hu/lapszamok/2012/marcius/2240-mire-is-jo-a-hidraulikus-valto

 

 

Előzmény: reddich (41964)
reddich Creative Commons License 2021.05.11 0 0 41964

Elnézést, ez valóban hidrováltó. Csupán elírás volt a részemről.

Előzmény: Apaxp (41963)
Apaxp Creative Commons License 2021.05.11 -1 0 41963

Ez biztos hogy hőcserélő? Inkább hidrováltónak néz ki.

Előzmény: reddich (41962)
reddich Creative Commons License 2021.05.11 0 0 41962

Sziasztok,

 

Vastagcsöves rendszer lett átalakítva ÉTI kazánról Ariston Clas One kondenzációsra tavaly. Csak radiátorokkal fűtünk, túlméretezve a helységek hőigényének megfelelően. A kazán vezérlését Sensys+külső érzékelő biztosítja. A kérdésem az, hogy a mellékelt képen is látható megoldás valóban indokolt (hőcserélő+szivattyú)? A kivitelező szerint a kazán védelmét szolgálja a hőcserélő beiktatása, a szivattyú pedig a megfelelő keringetést biztosítja (100 nm, csak földszint, 2,7 m-s belmagasság)

A fórum hasonló témáit visszaolvasva a kazán hatásfokát valóban rontja ez a megoldás? (plusz keringető, melynek a kapcsolása is csak csőtermosztáttal megoldható)

Unicalfan Creative Commons License 2021.05.07 -1 0 41961

Hát ha 5 éve nem nyúltak a kazánodhoz akkor annak kuka a primer hőcserélője .Bele se kezdj a tisztításba.

Előzmény: MAMI P20 (41959)
Sony Black Creative Commons License 2021.05.07 -4 0 41960

Ha ez így lenne, szerintem már rég kiállt volna túlmelegedési hibára... 

Előzmény: Unicalfan (41958)
MAMI P20 Creative Commons License 2021.05.07 -1 0 41959

Nem gondolnám, hogy a primer hőcserélővel lenne gond. Új radiátorok, réz csövezéssel, új kazán, öt éve nem volt bántva. A szekunder viszont gyanús, mert egy ideig kútvízről ment a ház, aztán döntöttem a kazán, a mosógép és a mosogatógép miatt, hogy átállunk vezetékes vízre. Szóval ott lehet vízkő.

Hogyan lehetne erős melegvíz igény mellett a kazán előremenő és visszatérő hőmérsékleteit megfigyelni? Úgy gondolom, hogy ha az előremenő forró és visszatérő nem hidegebb jelentősen, akkor a szekunder a ludas, mert nem tudja levenni a hőt.

Ha az előremenő már eleve hűvös, a primerrel lesz a baj.

Jól gondolom?

Unicalfan Creative Commons License 2021.05.06 0 0 41958

Nem azt írta, hogy a fűtés IS gyengélkedik -Hát mert azt valószínüleg észre sem veszi ...mert mikor megyen 30 kw-al fűtésüzemben egy kazán kb soha de még 24kw-al sem sokat ,egy átlag pl:5-15 kw al elpötyörög fűtés üzemben ,így meg a felhasználó észre sem veszi ,mert a fűtés megy.

 

Ha túl sok lenne az átfolyó víz akkor nem írta volna ,hogy szépen lassan fokozatosan csökkent a hmv melegsége,tehát a kezdetekben volt forró vize .

 

Ha meg a szek.hőcserélő van elvizkövesedve akkor hogy tud átfolyni rajta annyi mennyiségű víz amit egy 30 kw-os kazán nem tud felmelegíteni kellőképpen.?

Előzmény: Törölt nick (41957)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.06 -1 0 41957

Ahogy pterch szokta írni, csak okoskodom...

Nem azt írta, hogy a fűtés IS gyengélkedik,(ha igazán forró vizet akarok, lassan kell eresztenem) szerintem vagy túl sok az átfolyó víz, vagy/és szmötyis a szek. hcs.

Kádtöltésnél tudok olyan átfolyást nyitni, hogy fullon megy a kazán(24kW) - míg zuhanyzásnál pianoban -, nem mértem a belépő vizet, de még rendesen hideg.

 

Amit linkeltem az vailant, az ariston hcs nem menetes.

Biztos, hogy lassabban szedi fel a vízkövet/egyéb koszt, mintha géppel " vürütykélnék" a tisztító cuccot benne...

Előzmény: Unicalfan (41955)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.06 0 0 41956

Látnád az orosz tesók hogyan "főznek" hőcserélőt....   :-D

Előzmény: Sony Black (41954)
Unicalfan Creative Commons License 2021.05.06 0 0 41955

Én primer hőcserélőről beszéltem ...nem a szekunderről....ne tévesszen meg a belinkelt videó ,mert abban egy szekunder hmv hőcserélőt savaznak. De neked v.színű a primerrel van baj.Nem tudom a te kazánodban melyik fajta primer hőcserélő van,de ha a Giannoni féle ,akkor elég esélytelen a savazás ,még géppel se valószínű a siker ,mert a párhuzamos körök miatt a ledugult kör(ök)ön nem megy át a sav mert mindig a könnyebb utat választja a többi párhuzamos körökön.

Előzmény: MAMI P20 (41952)
Sony Black Creative Commons License 2021.05.06 -3 0 41954

Az igen... van aki leleményes! :DDDD

Azért ezt nem reklámoznám...

kb 4000ft egy gép bérlés.

Előzmény: Törölt nick (41953)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.06 -3 0 41953

Úgy tanultuk , hogy a legegyszerűbb gép az ék.   :-)

 

Egy ötlet: https://www.youtube.com/watch?v=Ees_cGoZVxE

Előzmény: MAMI P20 (41952)
MAMI P20 Creative Commons License 2021.05.06 0 0 41952

Köszönöm, amit írsz, az esélyes. Egy pár évig kútvízet használtunk, még kocsimosás után is látszik a víz sótartalma.

Ha megjön a jó idő, kiszedem. Kisavaznám, de elbizonytalanodtam a lejjebb említett gép említése miatt, ezért is kérdeztem rá.

Előzmény: Unicalfan (41951)
Unicalfan Creative Commons License 2021.05.02 0 0 41951

Akkor viszont esélyes ,hogy a kazán primer hőcserélője van elkoszosodva...ergo a kazánod már nem 30 kw-ot tud hanem jóval kevesebbet pl egy számot mondok csak 20 kw-ot....így nem tudja kellően felmelegíteni a megfelelő hmv "mennyiséget"...azaz ha zárod a csapot a kevesebb átfolyt mennyiséggel még megbirkózik.

Egyszerűen meg tudod mérni a gázóra segítségével: nyisd ki tökig a csapot,és nézd meg mennyi gáz fogy el 1 perc alatt hmv módban,majd szorozd meg 60-al és nézd meg a gyári leírásban mennyi a kazánod max gázfogyasztása. Ha a mért adat jóval kevesebb a gyáritól akkor az azt jelenti,hogy koszos a primer hőcserélő és a kazán nem tudja leadni a megf. teljesítményt.

Előzmény: MAMI P20 (41950)
MAMI P20 Creative Commons License 2021.05.01 0 0 41950

Szép lassan egyre rosszabb a helyzet.

Előzmény: Unicalfan (41945)
MAMI P20 Creative Commons License 2021.05.01 0 0 41949

Kösszépen.

Előzmény: Sony Black (41943)
Apaxp Creative Commons License 2021.05.01 -1 1 41948

Sima turbóst pps-be ne köss bele. Eltüzeled a pps csövet

Előzmény: taps1 (41946)
nagykunsági Creative Commons License 2021.05.01 0 0 41947

Igen.

 

Előzmény: taps1 (41946)
taps1 Creative Commons License 2021.05.01 0 0 41946

Sziasztok! 

Mostani turbos kazánomnál, ha lecserélem a kéményt a már kondenzációshoz jó pps-re, az megoldható, okozok vele valamilyen gondot?

Idén az beleférne és ha mégis lenne gond a kazánnal a télen esetleg, akkor csak a kazánt kell cserélni, nincs kéményes munka és kéményes engedély.

(amúgy jövőre van betervezve a kazáncsere)

Unicalfan Creative Commons License 2021.05.01 0 0 41945

Szia.

Ez már 5 éve így van nálad vagy csak az utóbbi ídőkben fokozatosan csökkent a "forró" víz mennyiséged?

Előzmény: MAMI P20 (41940)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.30 -3 0 41944

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A2000003.ITM

32. pont

Ez az amit a gyártó megad, és figyelembe kellene venni ;-) 

De mivel a 1/2020. 7§ d.-hoz nem irták oda a hőterhelés elé a "névleges" szót, így az a gyártó, aki megadja csak a fűtési hőterhelést, (mint folyamtos üzemi adatot) az ki is játszotta ezt a kis magyar jogszabályi csavart ;-)

Mint az Unical, a kis rafkós... maradjunk ennyiben. :D 

 

Amúgy köztünk szólva, ha már kivették a 36Kw korlátot, ezt minek kellett benne hagyni? A kondis kazánnak minden esetben új kémény vagy kémény bélelés kell! Ennél fogva kéményprői szakvélemény is. Akkor ha a kéményseprő kiadja a szakvéleményt, ami gyakorlatilag az engedély, hogy bele lehet kötni a kéménybe az új kazánt... akkor mi a büdös pitsháért kell megkötni ezt a hőterhelési korlátot jogszabályilag??? Költői kérdés volt... De Gyárfás Attila se tudott rá mit mondani, amikor megkérdeztem tőle személyesen, pedig ő találta ki ezt az egyszerűsített készülék csere jogszabályi lehetőséget annó a Gázipari Műszaki Szakbizottság keretein belül, amit elfogattatak még anno minisztériummal, amikor bevezetésre került.

 

Előzmény: Unicalfan (41939)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.30 -3 0 41943

Nálad nem a kádat kéne lassan ereszteni, hanem a kazán hideg sarokcsapján kellene folytani, hogy ne follyon át a hőcserélőn csak annyi víz, amit fel is tud melegíteni ;-)

Előzmény: MAMI P20 (41940)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.30 -3 0 41942

Ez az Unical, hogy ez milyen leleményes egy társaság! :DDD

Hogy megtudja találni a kiskaput, és még bele is tenni a Magyar User Manulaba, beszarok mingyá... :D

Hát ez kész... Magyar jogszabály kompatibilissé tették a kazánjukat! :XD EZ ULTRA!!!

 

A legtöbb kazánnak névleges hőterhelés van, a gyártó által megadott adatoknál. Nem tesznek külömbséget hogy HMV hőterhelés vagy fűtési hőterhelés az adat. A jogszabály sem tesz külömbséget, és abban igazad van hogy a definició arra utal hogy az folyamatos üzem. De ha a gyártó egy névleges hőterhelést közöl, akkor az annyi, amennyi... és az általában a legnagyobb kW adat. De hogy az Unical az ilyen zsivány, ezen behalok rögtön!!! :DDDDDD

Előzmény: Unicalfan (41939)
Unicalfan Creative Commons License 2021.04.30 0 0 41941

A belinkelt oldal 16. oldalán van a lényeg pirossal bekeretezve

Előzmény: Sony Black (41937)
MAMI P20 Creative Commons License 2021.04.30 0 0 41940

Milyen gépre kell gondolni ilyenkor. Öt éve megy az Ariston GPE30-asom, ha igazán forró vizet akarok, lassan kell eresztenem a kádat...

Előzmény: Sony Black (41936)
Unicalfan Creative Commons License 2021.04.30 -1 1 41939

"Teljesen mindegy hogy HMV vagy fűtés üzemódban működik a kazán. " Ezzel nem teljesen értek egyet,mert ha megnézed a rendelet hőterhelés fogalmát (20.pont) ott van egy olyan kifejezés ,hogy "folyamatos" .Ez alapján a HMV termelés szakaszos üzemnek tekinthető. Az Unicalnak is van ilyen kazánja K+A ami 20kw-ot tud fűtésre és 33 kw-ot tud HMV-ben és mégis egyszerűsített kazáncsereként cserélhető pl egy korábbi 24 es v.30Kw-os kazán helyett.

https://www.homor.hu/unical/kondenzacios/fali-kondenzacios-kazan-18-24-28-35-kw/g%C3%A9pk%C3%B6nyv%20K+%2012%20%20%2035%20kW%20%C3%A9s%20K+A%20C20%2033_rev4.pdf

Előzmény: Sony Black (41937)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.28 -3 0 41938

A rendszer átmosásra a régi kazán levételekor kerül sor. Az előremenő/viszatérő pontokon hálózati vízzel (jellemzően slaggal csatlakozva) a rendszert át kell mosni, radiátoronként egyesével oda-vissza. Ha ez megtörtént, az új kazán a helyére kerül, és a feltöltést követően kap egy flakon Fernox F3 mosó vegyszert, ami 1-2 hétig kering a rendszerben fűtés közben. Majd ezt a vizet le kell engedni, tiszta vízzel szintén át kell öbliteni, és mehet bele az F1. Van aki ezt nem csinálja végig mert szarik rá.

Ez a procedúra zárt fűtési rendszerre vonatkozik! Ha nyílt a rendszer, az új kazánt hőcserélővel le kell választani!

Előzmény: jozef03 (41922)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.28 -3 0 41937

"egyszerűsített kanzáncserénél milyen teljesítményt kell határértéknek venni?"

 

Nem teljesítményt ír a jogszbály, hanem hőterhelést! Nagyon nem mindegy! (1/2020.(I.13.) korm rend. 7§ /d

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a2000001.kor

Ez egy 28kw-os kazán esetében kb 28,8Kw (gyártói adat meg mondja) Ha nem, a tervező kiszámolja.

Teljesen mindegy hogy HMV vagy fűtés üzemódban működik a kazán. (ez az adat általában a legnagyobb a kazán specifikációban kW-ban) Tehát az a kazán aminek a HMV készítésnél a legnagyobb teljesítménye 30kW, a hőterhelése, csak ettől nagyobb lehet, és lényegtelenné válik hogy fűtésben meg mondjuk csak 20kW-ot tud. 

Előzmény: aantocian (41924)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.28 -3 0 41936

Gép nélkül neki se kezdj. Halottnak a csók kb...

Hangyasav, citromsav, ecetsav mehet. Van speciálisan hőcserélőre való sav is csak az nagyondrága és csak 5l kiszerelésben van.

Előzmény: slowrunner (41934)
peterch Creative Commons License 2021.04.28 0 0 41935

Szia !

 

Laikus felhasználó tanácsa !

 

Ecetböl létezik olyan , hogy Acetosur 80% . Azt egy kicsit meghígítva használjuk itthon vízköoldásra . Csak gumikesztyüben ajánlott vele dolgozni !! Közel hajolni és belélegezni is tilos ! 

Előzmény: slowrunner (41934)
slowrunner Creative Commons License 2021.04.28 0 0 41934

sziasztok, HMV hőcserélő tisztítása (savazása) milyen savval ajánlott? Ahány ember, annyi félét mond... (sósav, ecet, foszforsav, spec. kazántisztító folyadék,...). Házilag, kiszerelve, gép nélkül csinálnám.

feeder8 Creative Commons License 2021.04.27 0 0 41933

Bosch fali kivezető szett:

Sziasztok,

Hátha vkit érdekel: téves rendelés miatt kimaradt egy vadonatúj, Bosch kondenzációs kazánhoz való vízszintes fali kivezető szettem (Bosch FC-Set60, PPS/ALU 60/100-as, L=1000mm.)

Ha vkit érdekel, lszi írjon üzenetet, a mailem publikus. Gödön vagy Bp-en lenne átvehető, vagy posta. Ára:25e Ft (bolti ár 31-33e Ft) Köszönöm.

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2021.04.27 0 0 41932

Végül a dolog megoldódott. A meglévő ON/OFF üzemmódban használt csatlakozó lett univerzális módon megváltoztatva.

Azt mondják, az Ariston szerelők oktatásán is így "tanítják".

Előzmény: Törölt nick (41931)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.26 -1 0 41931

Talán szervizes ismerőstől tudnál szerezni.

Anno én is kerestem, sikertelenül.

https://solvill.shop/Saru-csuszosaru-huvely-telj-szigetelt-15mm2-x-63mm

Előzmény: Törölt nick (41930)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.25 0 0 41930

Lehet lehetetlent keresek. Ariston EBUS csatlakozót keresek, amibe a termosztátot lehet kötni. A saját moduláció képes termosztátjukhoz adják a csomagban. 
Van ötletetek, hogy hol lehet ilyet külön kapni?

Törölt nick Creative Commons License 2021.04.24 0 0 41929

Köszi!

Előzmény: Zs:) (41928)
Zs:) Creative Commons License 2021.04.24 0 0 41928

vízkő

Előzmény: Törölt nick (41925)
attila0325 Creative Commons License 2021.04.23 0 0 41927

Leginkább egy darab drót, aminek a helyére most a szobatermosztátod van bekötve.

Előzmény: coreduo (41926)
coreduo Creative Commons License 2021.04.23 0 0 41926

Sziasztok immergas vitrix terra 28 erp kazán beüzemelése után piros és fekete vezeték fehér csatlakozójából

a be üzemelő elvitte, ami bele volt dugva nem tudja valaki mi lehetett az válaszokat előre is köszönöm

Törölt nick Creative Commons License 2021.04.23 0 0 41925

Sziasztok,

még a régi kazánnal van egy kis küzdelmem. HMV készítésénél elkezdett pirosan villogni. Kikapcsolás után egy resettel beindult. HMV készítésénél zuborog, morajlik (most, hogy hallottam a kazántól ezt a hangot, már tudom, hogy ez csinálja néhány napja). Ha elzárom a meleg vizet abba marad. A HMV hőfokát 4-es értékről 1-esre állítva is ezt csinálja.

Mit nézzek, takarítsak?

Saunier Duval Semia C24 kombi

aantocian Creative Commons License 2021.04.23 0 0 41924

egyszerűsített kanzáncserénél milyen teljesítményt kell határértéknek venni?

Régi kazán: fűtés/melegvíz 28/28 kw.

új kazán:

fűtes 20 kkv

névleges 20 kw.

de van itt még jó néhány..nem igazodok ki a sok kw között, melyiket kell nézni.

azért érdekes ez hogy lehet-e olyat néznm ahol a HMV készítés modjuk 30 kw? (a névleges fűtő meg mondjuk 25?)

 

hogy számolják ezeket a gáztervekben?

köszönöm

peterch Creative Commons License 2021.04.23 0 1 41923

Szia !

 

Ha én csinálnám , akkor mielött a kondenzációst társítanám , átmosatnám a régi rendszert . Legyen a lehetö legtisztább , utánna jöhet a kondis gázkazán .

Tehát : 2)1)

Előzmény: jozef03 (41922)
jozef03 Creative Commons License 2021.04.23 0 0 41922

Meglévő fűtési rendszerhez egy kondenzációs kazán lesz adva. (1) (direktben, nem hőcserélővel)
A rendszer átmosatása be van tervezve. (2)
Kérdés: hogy okos? Hallottam olyan opciót, hogy még a kiépítés előtt a meglévő rendszeren megtörténhetne.
Illeve olyat, hogy majd amikor minden készen van, a kazán beüzemelésre kész, akkor történne mindez.

Van pro/con mindkét esetre.
Ki mit javasol, mi az ajánlott, mi a tapasztalat? (milyen sorrend legyen, 1)2) v 2)1)

smith Creative Commons License 2021.04.21 0 2 41921

Szerintem ezt benézted. Nem kicsit.

Előzmény: kormos* (41919)
Apaxp Creative Commons License 2021.04.21 -1 2 41920

Amit linkeltél, az nem kondenzációs gázkazán

Előzmény: kormos* (41919)
kormos* Creative Commons License 2021.04.21 0 0 41919
Előzmény: lala1961 (41918)
lala1961 Creative Commons License 2021.04.21 0 1 41918

Üdv ! Ajjaj ! FÉKNYUZZZ ! :-) Pedig már valahol tanácsokat is osztottál ,hát ......!:D

Előzmény: kormos* (41916)
smith Creative Commons License 2021.04.21 0 1 41917

Semmi.

Előzmény: kormos* (41916)
kormos* Creative Commons License 2021.04.21 -2 0 41916

Abból mi igaz, hogy kondenzációs kazánt nem szabadna 60 fokos víz alatt használni, mert akkor túl nagy kondenzáció és korrodálódik a kazán?

aantocian Creative Commons License 2021.04.19 0 0 41915

Sziasztok, 

 

kazáncsere lesz - a jelenlegi egy SD Isomax C28 e2. majdnem 20l 30 fokos vizet tud percenként az adatlapja szerint. helyette nekem szintén egy SD-t ajánlottak, a Isofast condens 21-et. (21l tárolója van)

Ennél a melegvíz készítést gyérebbnek látom, bár se megerősíteni se megcáfolni nem udom mert ahány oldal annyiféle információ van.. 

5 fős család és nem szeretném hogy csak csordogáljon a hmv.. 

Külső tároló nem opció, nincs hely. érdemesebb lenne az új Isotwin-re gyúrni, melyben 42l-es tároló van?

tényleg annyira rosszabbak ezek az új SD kazánok, mint amiket itt-ott olvasni?

Van más értelmes opció (belső tárolós egységre), 20l körüli vagy inkább több  30 fokos hmv-hez, aminek szervíze is van, meg garancia se 1 év?

fűtés nem téma, sztem 25ws-is is kifűti a házat..

köszönöm !  

asdjö1 Creative Commons License 2021.04.17 0 0 41914

Helló. Akkor legalább egyszerűen megoldódott. Miután írtad hogy csak 5 éves a rendszered, tényleg nem sok esély volt hogy a cső legyen eldugulva. Az a rendszer amiről írtam, 15 év használat után dugult el.

 

Előzmény: legovics* (41913)
legovics* Creative Commons License 2021.04.17 0 0 41913

Szia asdjö1!

 

Kazánon belül, ahogy a hideg cső csatlakozik a belső víztartály bemenő ágába, volt egy sötétbarna kökemény dugulás a rézcső furatának nyakán. Előtte utána tiszta a rendszer. Csoda hogy volt valami áramlás...

Előzmény: asdjö1 (41869)
peterch Creative Commons License 2021.04.16 0 0 41912

Szia !

 

Azért kérdeztem az alap felállást a rendszernél , hogy legyen valami alap .:-)

Arra gondoltam én , hogy amennyiben az új kazánban a keringetöszivattyú is modulál , akkor ugye fenn áll az a helyzet , hogy a padlófütés felfütési módban van , a kazán meg már kezd lemodulálni , akkor a szivattyú is visszavesz az iramból. Viszont a padlófütés szivattyúja nem modulál , konstans szállítást végez . Igaz a keveröszelepen keresztül a primér-kazánoldalról csak megfelelö arányban vételezne , de a topiktárs leírása alapján ha jól értettem , elég magas a padlóba az elöremenö . Így szerintem fenn áll az az eset , hogy ilyenkor még a radiátorkör is felfütést kér , akkor a radiátorok felé nehezen jut elegendö fütövíz , mert ugye a lemodulált szivattyútól a padlókör szivattyúja elszippantja a vizet . Viszont amikor a radiátorkör az elsö , akkor ott eleve magasabb hömérsékleten forog a víz , nagyobb mennyiségben . Az ide bekapcsolódó padlófütés további visszatérö lehülést okoz , így a kazán dob rá egy lapáttal . Ilyenkor hibátlannak tünik az üzem . Ezért gondolom mint okoskodó laikus , hogy az általad felhozott megoldás a járható út .

Előzmény: Apaxp (41911)
Apaxp Creative Commons License 2021.04.16 -3 0 41911

Nem biztos hogy ez a tuti, csak egy lehetséges megoldás. 😊

Előzmény: peterch (41910)
peterch Creative Commons License 2021.04.16 0 0 41910

Látod már Apaxp topiktárs le is írta a 41909 hsz-ben a tutit .:-)

Előzmény: Chidenlax (41908)
Apaxp Creative Commons License 2021.04.16 -3 1 41909

A kazán előremenőnek kell magasabb hőfoknak lenni. Amit tehetsz hogy a ketté ágazó cső helyére beépítesz egy hidrováltót és a radiátor körnek is egy keringető szivattyút, a motoros szelepet meg kiveszed.

Előzmény: Chidenlax (41908)
Chidenlax Creative Commons License 2021.04.16 0 0 41908

A radiátorok termofejesek (de jelenleg mind teljesen maxon) és egy osztóról mennek. A kazán 24 kW-os kombi és 3.2 kW-ig tud lemodulálni. A padlófűtés keringetője egy Gundfos UPS 25-50, szerintem nem modulál. 

 

Jelenleg a kazán 40 fokra állítva, a keverőszelep maximumra (azt hiszem 55 fok). Ha kisebbre veszem a keverőn a hőfokot, mint a kazán előremenője, akkor gondok vannak, össze-vissza ki-be kapcsolgat a kazán és zörgő hangja van.

 

A többiről fogalmam sincs, ha megmondjátok hogyan kell kideríteni, akkor utánanézek.

Előzmény: peterch (41906)
Apaxp Creative Commons License 2021.04.16 -3 0 41907

Hány fokos a kazán előremenő, és hány fokos a padló előremenő a keverőszelep után?

Előzmény: onhuono (41905)
peterch Creative Commons License 2021.04.16 0 0 41906

Tudod én is csak okoskodom !

 

Induljunk ki egy összegzésböl , aztán meglátjuk , hogy mi sül ki belöle . Gondolom majd segítenek többen is .:-)

Van egy új kazánod . Modulál a keringetöszivattyúja ?

A padlófütés keringetöszivattyúja konstans teljesítményü , vagy az is tud modulálni ?

Hány liter a padlófütésen átfolyó melegvíz mennyisége percenként ?

A kazán mekkora teljesítményü és mennyire tud lemodulálni ?

Mennyi vizet forgat meg a kazán keringetöszivattyúja percenként ?

A radiátorok egy gerincröl vannak bekötve ?

Termofejesek a radiátorok ?

 

Előzmény: onhuono (41905)
onhuono Creative Commons License 2021.04.16 0 0 41905

Így van, keverőszelepes. Azt értem, hogy ez így nem jól működik, de nem lehet ezzel valamit csinálni? Plusz szivattyú, szelep, bármi? Nem értek hozzá, hogy mi kellhet, de csak van valami megoldás.

Előzmény: peterch (41904)
peterch Creative Commons License 2021.04.16 0 0 41904

Szia !

 

A padlófütésed gondolom keveröszelepes , tehát a visszatéröböl kever az elöremenöbe , hogy a megfelelö hömérsékletü víz jusson a padlóba . Ha így van , akkor kár csodálkozni .

Előzmény: onhuono (41896)
onhuono Creative Commons License 2021.04.16 0 0 41903

Nincs hőcserélő. A kazán után egyszerűen kétfelé ágazik a cső, egyik megy a padlófűtés osztója felé, a másik a szelepen keresztül a radiátorok osztója felé. Nem hiszem, hogy szándékosan bármi is előnyt élvezne, a termosztátok egyszerűen direktbe be vannak kötve a szelepbe ill. a szivattyúba. 

Előzmény: asdjö1 (41900)
onhuono Creative Commons License 2021.04.16 0 0 41902

Igen, a szerelő is erre jutott, hogy a külsö szivattyú elviszi a meleg vizet. Viszont bárhová is állítom azt a szivattyút, nem látom/érzem hatását, legkisebbre állítva is jelentkezik a probléma. 

Előzmény: ice device (41899)
peterch Creative Commons License 2021.04.15 0 0 41901

Az indirekt tárolóknál a 60°C-hoz adják meg az adatokat mint itt is :  https://netkazan.hu/termek/1107/immergas-ubs-125-v-egy-hocserelos-indirekt-tarolo

Fűtő Csőkígyó Teljesítmény (kw)    32

 

Felfűtési Idő 10-60 C-ig (perc)       14

 

Folyamatos Üzem Dt.35C (l/h)       600

 

Nekem még sima turbósom van és az is 55°C-ra füt mert arra van beállítva a célhömérséklet . Nem hiszem , hogy direktben fogod folyamatosan használni a 60°C-os vizet , mert forrázásveszélyes . Nekem 42°C-ra van állítva a termosztatikus keveröszelep a tároló kilépöcsonkjára szerelve . Az is igaz , hogy nálam nyáron a napkoli végett van amikor 70-80°C közé is felmelegszik a víz a tárolóban , ami 300 literes .

Előzmény: kormos* (41897)
asdjö1 Creative Commons License 2021.04.15 0 0 41900

Helló.  A padlófűtés le van választva hőcserélővel? Írtad hogy a radiátoros kört motoros szelep vezérli. Lehet hogy a padlófűtés előnyt élvez, és a termosztátja a szivattyú indításakor zárja a radiátoros kört? Mert ha csak a padlófűtés kéri a meleget, akkor a radiátorokat ne melegítse.

Előzmény: onhuono (41896)
ice device Creative Commons License 2021.04.15 0 0 41899

A padlókör szivattyúja elviszi a meleg vizet. Azt kéne kicsit folytani. Kisebb áramlás vagy a külső szivattyú teljesítményét lejjebb venni

Előzmény: onhuono (41896)
lala1961 Creative Commons License 2021.04.15 0 0 41898

Üdv ! És ki nyúl bele abba a vízbe ,tény hogy vinne mindent!:D

Előzmény: kormos* (41897)
kormos* Creative Commons License 2021.04.15 0 0 41897

Indirekt tárolót fellehet fűteni gázzal, 60-65 fokra? (mosogatás miatt)

Előzmény: peterch (41895)
onhuono Creative Commons License 2021.04.15 0 0 41896

Üdv mindenkinek!

 

Adott egy fűtési rendszer, amiben a régi kazánt nemrég cseréltük le kondenzációsra. Két zóna van, egy padlófűtéses és egy radiátoros, egy-egy szobatermosztát vezérli őket. A padlófűtésnek külön szivattyúja van, azt kapcsolja a termosztát, a radiátoros körnél egy motoros szelept nyit-zár. Mióta bekerült az új kazán, azóta gondok vannak: ha egyszerre kapcsol be mindkét termosztát, akkor a radiátorok időnként hidegek (nem mindig, nem jöttem rá mitől függ). Ha csak a radiátoros kör megy, akkor mindig jó.

 

Természetesen szóltam a kazánt beszerelő szakembernek: szerinte ez normális, ilyen a fűtési rendszerünk, nem az új kazán okozza, régen is ilyen volt (én másképp emlékszem...). Megoldási javaslata az volt, hogy kapcsoljuk ki a padlófűtést, ha fázunk a radiátoros szobákban. Nehezen hiszem, hogy ne lenne erre valami jobb megoldás.

 

Szóval, okozhatja ezt az új kazán illetve ez tényleg olyan probléma, amivel nem lehet mit kezdeni?

peterch Creative Commons License 2021.04.15 0 0 41895

Szia !

 

Maradj a legegyszerübb megoldásnál !  Kazán indirekt tárolóval .

Előzmény: kormos* (41894)
kormos* Creative Commons License 2021.04.15 -1 0 41894

Kombi kondenzációs kazán esetén, ha csak a zuhanyra van rákötve a melegvíz és nincs 50 vagy 45 fok fölé emelve a hőmérséklet, akkor nem fog a rendszer vízkövesedni???

Mosogatásra és kézmosóhoz megmaradna a H tarifás elektromos bojler!!

Jó az elgondolás az első ötlet fűtőkazán+ indirekt tároló lett volna....

nixon70 Creative Commons License 2021.04.15 0 0 41893

Melgvíz oldalra tedd.

Előzmény: Tóth Nándorka (41890)
nixon70 Creative Commons License 2021.04.15 0 0 41892

2 L-es elég, mint ahogy előttem is írták.

Ivóvízre való tartályt vegyél, levegőoldalt pumpáld fel a hálózati nyomásra.

Előzmény: Tóth Nándorka (41890)
C20NE Creative Commons License 2021.04.15 0 1 41891

Nekem egy 2 literes van bent.

Előzmény: Tóth Nándorka (41890)
Tóth Nándorka Creative Commons License 2021.04.15 0 1 41890

Másik.. Van ez a kalapács hatás a melegviz csap hirtelen nyitás, zárása miatt, ez ellen hova és mekkora tágulási rakjunk be?? 2db 1karos csap van, nagy átfolyással.. 🤔😮

Előzmény: nixon70 (41889)
nixon70 Creative Commons License 2021.04.15 0 0 41889

Várjál vele, türelem.

Előzmény: Tóth Nándorka (41888)
Tóth Nándorka Creative Commons License 2021.04.15 0 1 41888

Megértettem, ma reggelre felment 1,6 bár helyett 2 re 60 fokos víz nél.. Ezek szerint a levegő csak elengedne benne?? 

Előzmény: Sony Black (41887)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.14 -3 1 41887

Ha jó a membrán akkor csak elszelelt:-)

Egy hét múlva ellenőrizd, szoba hőmérsékletű rendszernél! Ha eresztett akkor csere lesz.

Mehet mellé, vagy alá az univerzális, csak arra figyelj hogy a visszatérőre tedd!

Előzmény: Tóth Nándorka (41885)
nagykunsági Creative Commons License 2021.04.14 0 0 41886

Olyan ez, mint az autógumi. Néha fel kell fújni.

 

Bárhova tehetsz egy külső tartályt. 

Előzmény: Tóth Nándorka (41885)
Tóth Nándorka Creative Commons License 2021.04.14 -1 1 41885

Halihó. Megleltem a tágulásiját, mögötte van. Nos 0,2 bár levegő volt benne, el engedtem a fűtési nyomást 0ra,majd felfujtam 1,1bar ra.. Ezután már csak 0,5 Bart nő a nyomás a víz oldalon, ahogy hűl, úgy csökken.. De hova lett belőle a levegő java?? Ki kellene cserélni?? Külső tartályt rakható tőle 2M re?? 

suli010 Creative Commons License 2021.04.14 -1 0 41884

Köszönöm válaszaitok! Melyiket ajánlanátok, ami megbízható, és árban sem túlzó?

 

Előzmény: Apaxp (41883)
Apaxp Creative Commons License 2021.04.14 -4 0 41883

Ha eddig bojleres volt a hmv, akkor sima fűtőkazán+indirekt a jó választás

Előzmény: suli010 (41880)
Apaxp Creative Commons License 2021.04.14 -4 0 41882

Létezik beépített rétegtárolós kondis kazán is. Az meg kb, úgy működik mint egy átfolyós

Előzmény: nagykunsági (41881)
nagykunsági Creative Commons License 2021.04.14 -2 0 41881

Kombi kazánban nincs "átfolyós vagy tárolós"

Kombi kazán átfolyós. 

Fűtő kazán tudja kezelni az indirekt tárolót. 

Azt kell eldöntened, hogy átfolyós vagy tárolós. 

 

Olcsóbb mint a villany. 

 

Előzmény: suli010 (41880)
suli010 Creative Commons License 2021.04.14 -1 0 41880

Sziasztok! 

 

Segítségeteket szeretném kérni kondenzációs kazán vásárlással kapcsolatban. Lassan bojlert is kellene cserélnem, így gondolkodom, hogy kombi kazánt érdemes-e venni? Ha igen milyet (átfolyós vagy tárolós), illetve melyiket ajánlanátok? A villanybojlerhez képest kedvezőbb árra jöhet ki a kazán által előállított melegvíz?

Előre is köszönöm válaszaitok!

Degeczi Creative Commons License 2021.04.14 -1 0 41879

Ha van külső hőmérséklet érzékelőd, akkor valszeg azért, mert a hétvégi melegben (16 fok az alapbeállítás szerinti küszöb) átkapcsolhatott nyári üzemre, majd a hidegben vissza télire:

 

Előzmény: lkcar (41875)
lkcar Creative Commons License 2021.04.14 -1 0 41878

Köszönöm a választ amúgy ez az üzenet mit jelent?

Előzmény: Dexter810323 (41876)
cdl1 Creative Commons License 2021.04.14 -1 0 41877

Sziasztok.

Ariston Clas One kazánhoz ki milyen programozható termosztátot használ?

Heti programozás feltétel, benne a napi váltások is.

Dexter810323 Creative Commons License 2021.04.14 -1 0 41876

lehet hogy áramszünet volt.

Előzmény: lkcar (41875)
lkcar Creative Commons License 2021.04.14 -1 0 41875

Üdv Urak,

 

Kérnék egy kis segítséget.

Bosch condense gc2300w kazán esetén amikor fűt miért villog a szifontöltés jele?

Valami ilyesmi a jele

 

   _||_

     ||

 

köszi

Tóth Nándorka Creative Commons License 2021.04.13 -1 1 41874

Mindenkitől köszönöm,de ha fölé álltam,csak a kimenő füst csövet középen,2 oldalt meg 1-1 lemezelt vak dugót látni,akkor  csak le kell vennem a nagy szürke belső lemez burkolatot is,és az égő kamra mögött,mellette keresgélnem a tágulásit..Abba voltam hogy kivülről legalább a levegő szelepet el lehet érni..Jól szét kell kapni...nem baj így tanul az ember.....

Apaxp Creative Commons License 2021.04.13 -3 0 41873

Nem biztos hogy jól tudom, de ha kinyitod az elejét, akkor bal oldalon egy korong formájú valamit keress, a tetején egy szeleppel. Ha rosszul tudom, akkor majd megmondja valaki a tutit.

Előzmény: Tóth Nándorka (41870)
nixon70 Creative Commons License 2021.04.13 0 0 41872

Ezzel az eljárással ellenőrízheted:

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=155154915&t=9117033

Előzmény: Tóth Nándorka (41870)
nixon70 Creative Commons License 2021.04.13 0 0 41871

Felállsz valamire, bekukucskálsz hátra és ott lesz a fal felől.

Előzmény: Tóth Nándorka (41870)
Tóth Nándorka Creative Commons License 2021.04.13 0 1 41870

Nos elzártam a bemeneti viz csapot,a kimeneti meleg mhv kört nyitva hagytam,a nyomás nem csökken,hanem mindig nő..ez mitől van? hideg állapotban 1 bar az óra szerint,ha felmegy a viz 60 fokig,akkor 1,8 bar...ezután kikapcs,lehül vagy 43 fokig ,majd elkezdem fűttetni 60 fokig és ekkor már 2,1 barig megy kifele...ez mitől van??

Ja hol lelem benne a tágulásit?? lehet teli van vizzel????

Westen pulsar D 24F tipus...jól el dugták benne!?

Előzmény: Apaxp (41864)
asdjö1 Creative Commons License 2021.04.13 0 0 41869

Oké, azért majd jelezd légyszíves mi lett az eredmény.

Előzmény: legovics* (41868)
legovics* Creative Commons License 2021.04.13 0 0 41868

Köszönöm a választ!

 

Kipróbálom a csőcserés nyomáspróbát!

 

Örülök ha ezzel megoldódik a hibakeresés, ugyanakkor besírok ha kiderül, hogy az 5rétegű Wavin csöveim 5 évesen eldugulnak...

Előzmény: asdjö1 (41867)
asdjö1 Creative Commons License 2021.04.13 0 0 41867

Helló. A dugulás nem nálunk volt, Én mostam át a rendszert. A tulaj pontosan így írta le a hibát, ahogy Te. Zuhanyozni is már csak maximumra állított vízhőfokkal lehetett. A mosogatónál a csapot teljesen kinyitva kb kisujjnyi vastagságban csordogált a víz. Először átmostam a hőcserélőt, semmit sem javult a helyzet. Ekkor a kazán után a melegvíz hálózat belépő csonkjára rákötöttem a hideg vizet/kazán kikerülve/. Így sem történt változás, tehát a csőben van a dugulás. Nem csak a lefolyóba engedtem a citromsavas vizet, hanem a savazógép egyik tömlője a melegvíz hálózat belépő csonkjára, a másik a mosogató csaptelepre volt kötve, így egy zárt körben keringett. A gépen van irányváltó, oda-vissza meg  lett járatva. Így ki tudod próbálni Te is hogy a csőben van-e a dugulás , mielőtt hívsz valakit. 

Előzmény: legovics* (41866)
legovics* Creative Commons License 2021.04.13 0 0 41866

Szia asdjö1!

Köszönöm!

 

 

Kerestem anyagot a kazánom hőcserélőjéről, arra jutottam hogy azok a termetes járatok nehezen dugulhatnak ilyen mértékben..

 

 

Nálatok is a melegvíz nyomása másodperc töredéke alatt visszaesett a csápnál csurgó mennyiségre?

 

 

Kazán használati melegvíz kimenő csőre ráküldték a citromsavas lötyit és engedték ki csapról-csapara? Ez az eljárás?

Előzmény: asdjö1 (41856)
Tóth Nándorka Creative Commons License 2021.04.13 0 1 41865

Délután próbálom ki, amúgy nehéz ebből kiszedni, ha lyukas?? Mitől ment tönkre így 6 év alatt?? 

Előzmény: Apaxp (41864)
Apaxp Creative Commons License 2021.04.13 -3 0 41864

Elzárod a hmv hideg bemenetet, utána beállítod a fűtési nyomást. Azután figyeled hogy emelkedik-e.

Azt is kipróbálhatod, hogy a hidegvíz bemeneti csap elzárása után egy melegvíz csapot kinyitsz és figyeled hogy a fűtési kör nyomása elkezd-e csökkenni.

Előzmény: Tóth Nándorka (41863)
Tóth Nándorka Creative Commons License 2021.04.13 0 1 41863

Ezt hogyan tudom laikus fejjel ellenőrizni esetleg h ne kelljen leghátulról kivenni a hőcserélőt?? 

Előzmény: Apaxp (41862)
Apaxp Creative Commons License 2021.04.13 -2 0 41862

Átfolyós, így jó eséllyel a hmv hőcserélő lyukadt át a fűtési kör felé

Előzmény: Tóth Nándorka (41860)
Unicalfan Creative Commons License 2021.04.13 -1 0 41861

Tekerni SEMMI ESETRE SEM...kihúzod a fém tolózárat(tüskét) és utánna magad fele húzod a csapot,kiszedni így tudod,és persze előtte elzárod a kazánba bemenő hidegvíz csapot. De nem valószínű,hogy ez a baja.

Előzmény: Tóth Nándorka (41859)
Tóth Nándorka Creative Commons License 2021.04.12 0 1 41860

Ja lemaradtak::::

Tóth Nándorka Creative Commons License 2021.04.12 0 1 41859

sziasztok...Westen d pulsar átfolyósba folyamatosan NŐ a nyomás lassan.rossz lenne a vizfeltöltő csap? átengedne vmi benne???

Hogyan tudom kitekerni,mire ügyeljek??segitsetek már....Megköszönném

C20NE Creative Commons License 2021.04.12 0 0 41858

szulfat szerintem

Előzmény: oldmumus_v.2 (41857)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2021.04.12 0 0 41857

Ez egy helyi szaki mondta. A vas mellet még valami más magas szintet mondott a vezetékes vízben.

Előzmény: nagykunsági (41854)
asdjö1 Creative Commons License 2021.04.12 0 0 41856

Hasonló  esetben nemrégiben a melegvíz hálózat volt eldugulva. Gépi citromsavas átmosás oldotta meg a problémát. / azért citromsav mert egészségre ártalmatlan/. Előtte volt szűrő tisztítás, hőcserélő savazás, de azok tiszták voltak. 

Előzmény: legovics* (41839)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.11 -3 0 41855

Szerintem se attól büdös, mert nálunk a telken fúrt kút van és az irtózatos vasas, és a bojlerből még soha nem fojt büdös víz.

Előzmény: oldmumus_v.2 (41853)
nagykunsági Creative Commons License 2021.04.11 0 0 41854

Attól nem lesz büdös. 

Előzmény: oldmumus_v.2 (41853)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2021.04.11 0 0 41853

Megvan az probléma forrása. A víz vastartalma nagyon magas. Szóval szűrni kell a vezetékes vizet.

Előzmény: kormos* (41838)
Unicalfan Creative Commons License 2021.04.11 0 0 41852

Konkrétan ennyi a ‘bele’gondolom ez is az olcsositás eredménye

Előzmény: Törölt nick (41851)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.11 0 0 41851

Akkor az on-off, az enyém mennyiséget is mér.

Előzmény: Unicalfan (41849)
peterch Creative Commons License 2021.04.11 0 0 41850

Szia !

 

Rendben , ne legyen nagyon megdrágítva a kazán gyártási ára !

 

Viszont miböl állna mondjuk laborban 4-10bar nyomásig letesztelni és 2bar-onként készíteni ilyen " lyukacsos müanyagot " ?  Fillérekböl meglenne . A szerelö meg rámér a rendszerre és azt a betétet helyezi be , ami oda való , így garantálja az ígért víz mennyiséget és hömérsékletet .

Előzmény: Unicalfan (41848)
Unicalfan Creative Commons License 2021.04.11 0 0 41849

Azt hiszem teljesen két különböző kazánról beszélünk ,én abból az ábrából indultam ki amit beraktál,hogy mutassam meg hol van benne ez az alkatrész...az ábra szerinti kazánban az van amit lefotóztam,viszont már nincs belül turbina lapát,egy egyszerű mágnes van benne ami víznyitáskor elmozdul kb 1 cm-t és ekkor zár egy áramkört és indul a hmv

Előzmény: Törölt nick (41845)
Unicalfan Creative Commons License 2021.04.11 0 0 41848

Igen de gondold végig mennyi a spórolás gyártói szinten..egy ilyen lyukacsos műanyag kb x Ft  ...amit írsz az meg 1000 szer x Ft lenne kazánonként.

Előzmény: peterch (41846)
legovics* Creative Commons License 2021.04.11 0 0 41847

Köszönöm Sony Black!

 

2 éve nézett rá szerelő, sok időt nem töltött nálunk.

 

Leírtak szerint nem a házibarkács kategória, keresek szerelőt!

Előzmény: Sony Black (41844)
peterch Creative Commons License 2021.04.11 0 0 41846

Szia !

 

Azért ha belegondolunk , akkor ugye a gyártónak is átkellett volna ezt a korlátozóbetét esetét gondolni komolyabban !  Ha már annyira precíz akart lenni , akkor tegyen egy nyomásszabályozást is eléje , ami összhangban lenne a kazán képességeivel ( liter per perces és delta T 35°C-os elvárásnak megfelelöen ) , mert ugye a nyomás nagyban befolyásolja a víz átfolyásának mennyiségét . Ha így lenne , akkor hiába nyitnám meg teljesen a kádtöltöt , csak annyi melegvíz folyna és olyan hömérsékletü , mint amit a gyártó garantál . Ilyen esetben a sorbakötött boylernak semmi haszna nem lenne , így az embereknek az eszükbe sem jutna hasonló megoldás .

Előzmény: Törölt nick (41845)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.11 0 0 41845

Nem is írtam, hogy mér valamit   :-)

 

A hátul lévő "turbina" védelmére gondoltam, hogy ne tekerje szét,megfelelő iránya legyen a víznek,(ne össze-vissza jusson a turbina-lapátra) illetve ne jusson bele valami kosz.

Ettől még lehet korlátozó szerepe.

Mérést a turbina melletti reed érzékelő segítségével végzi a kazán(agya). (de ezt te jobban tudod) 

https://youtu.be/0p2vx4tKYUA

 

 

Annak ellenére hogy korlátozva van, mégis sokszor szembesülnek azzal, hogy nem tud elegendő melegvizet készíteni a kazán, hiszen jóval túllépik

az adott kazánra meghatározott l/perc értéket a csapoló(k)nál.

Sok júzer erre azt mondja hogy sz@r a kazán, mert a bojlernél nem volt olyan hogy "hullámzott a víz hőfoka.

Ja, egészen addig míg a 80-200 liter víz ki nem fogy, míg ennél addig van -megfelelő beállítás mellett- melegvíz amig gáz van és a kazán működik.

Kazánválasztásnál sokan nem gondolják át milyen hmv ellátást akarnak, aztán meg nyavajgás van... 

 

UFF.     :-D

 

Előzmény: Unicalfan (41843)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.11 0 0 41844

Mikor volt utoljára karbantartva, és milyen minőségben?

Ezt a problémát innen nem tudjuk neked megoldani... Tippelgetni meg tök felesleges.

Valamiféle dugulás... de hogy most pontosan hol vagy mi? Ezt csak a helyszínen egy szervizes tudja megmondani.

 

Előzmény: legovics* (41839)
Unicalfan Creative Commons License 2021.04.11 0 0 41843

Azt gondoltam, hogy a turbina védelmében van, egyrészt szűrni, másrészt jobb az áramlás a turbina felé.  Konkrétan milyen turbinára gondolsz,vagy melyik alkatrészre ,mert ott nem vagyon semmi ilyesmi.?

 

Ez a "likacsos izé" nem mér semmit ,mechanikusan a gyártó által meghatározott x mennyiségű vizet enged át.(nagyjából--mert persze ez függ a hálózati betáp víznyomástól)  Arra hivatott,hogy megakadályozza,hogy hirtelen nagy mennyiségű víz áramoljon át a hmv hőcserélőn ,mert akkor a kazán nem tudná felfűteni. Tehát ha kiveszed akkor előfordulhat,hogy a bejövő 10 fokos vízből max pl 25-30 fokos lesz maximális (pl 24 kw-os) kazánteljesítmény mellett.

 

Akkor van értelme kivenni ha pl előmelegített vizet kap a kazán a hmv hideg csonkra....(pl napkollektor által) mert ekkor pl 30-35 fokos vízből kell  pl 40-45 fokot csinálni.Amit meg játszva produkál egy 24-es kombi kazán a megnövekedett térfogatáram esetén is.

 

Előzmény: Törölt nick (41774)
legovics* Creative Commons License 2021.04.10 0 0 41842

Köszönöm Attila!

 

Igen, beépített tárolós.

Előzmény: attila0325 (41840)
attila0325 Creative Commons License 2021.04.10 0 0 41841

Esetleg tele van kosszal a hidegvíz bemenő oldalon a szűrő (ha van). Ez a nyomásesést még csak megmagyarázná, de a csökkenő vízhőfok miatt inkább a hőcserélőre gyanítok.

Sony Black?

attila0325 Creative Commons License 2021.04.10 0 0 41840

HMV Hőcserélő vízkövesedés? (Mintha az 5000 WT beépített tárolós lenne. Jól rémlik?)

 

Én a hőcserélőt próbálnám meg először vízkőoldóval kipucolni.

Előzmény: legovics* (41839)
legovics* Creative Commons License 2021.04.10 0 0 41839

Üdv Szakemberek!

 

Segítséget szeretnék kérni! 

 

Bosch Condens 5000 WT kazánról lenne szó.

 

A problémám a következő: használati melegvíz mennyisége/nyomása fokozatosan tűnik el.

Teljesen meleg végállásra nyitott csapnál (bármelyiknél a házban) a meleg de már nem forró (mint régen) víz csak kis sugárral csurog.

Pár hónap alatt alakult ki a jelenlegi helyzet. A fűtés tökéletesen működik, nyomás a kijelzőn megfelelő és tartományban marad.

 

Mi lehet a hiba?

 

kormos* Creative Commons License 2021.04.10 0 0 41838

Tegyél bele egy villanybojrel vagy valami másmilyen elektromos fűtőszálat (ammennyiben van helye) és néha melegítsd fel kb. 70 fokra nem lesz büdös.

Előzmény: oldmumus_v.2 (41836)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2021.04.10 0 0 41837

köszi, kíváncsian váron a válaszát

Előzmény: Sony Black (41830)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2021.04.10 0 0 41836

Ahol büdösebb a melegvíz ott nem gáz, hanem pellet van.

Előzmény: kormos* (41827)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.10 -1 0 41835

Csak ő hiszi azt, hogy attól függ. Mindkét esetben egy tárolót fűt. Teljesen mindegy hogy azt pelletes kazánnal, gáz kazánnal, villannyal, vagy atomenergiával fűti. A tároló az tároló marad, és abban anód van. :)

Előzmény: C20NE (41834)
C20NE Creative Commons License 2021.04.10 0 0 41834

Az a furcsa, de lehet, hogy valahol elvesztettem a fonalat, hogy mintha azt írta volna, hogy függ attól mivel fűti a HMV-t, ez volt furcsa, hiszen az anód mindig benne van.

Előzmény: Sony Black (41833)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.10 -1 0 41833

Lehet, elképzelhető... Se biológus, se kémikus nem vagyok. :)

Előzmény: C20NE (41832)
C20NE Creative Commons License 2021.04.10 0 0 41832

Én olvastam egyszer egy cikket, hogy a magas vastartalmú vizek és egy ezekben élő speciális baktérium, ami nem ártalmas az egészégre, okozza.

Előzmény: Sony Black (41830)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.10 -1 0 41831

Degeczi keresd, ő tud segíteni neked!

Előzmény: feeder8 (41822)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.10 -1 0 41830

Minden HMV tartályban van anód, ez védi meg a tartályt a lukadástól. Azonban vannak olyan "vizek" (senki sem tudja pontosan milyen összetevők miatt) amikkel a magnézium anód reakcióba lép és elbüdösíti azt. A megoldás hogy alumínium anódra cseréled, vagy katódot veszel amit egy elemre vagy más törpefeszültségre kell kötni...

Ebben azt hiszem a másik topikban: https://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9054448

Kapocska tud segíteni!

Előzmény: oldmumus_v.2 (41825)
kormos* Creative Commons License 2021.04.09 0 0 41829

Attól függetlenül, meglehet próbálni, hogy felmelegíti 65 fok fölé... Baktériumok, szerves anyagok elpusztulnak...

Előzmény: C20NE (41828)
C20NE Creative Commons License 2021.04.09 0 0 41828

Legionellától nem lesz büdös.

Előzmény: kormos* (41827)
kormos* Creative Commons License 2021.04.09 -1 0 41827

A HMV tárolókat leszokják fertőtleníteni, általában van ilyen program a gázkazánon. Legionella lesz nálad a bűnös. 

65 fok fölé kellene melegíteni a tartályt. 

 

 

Előzmény: oldmumus_v.2 (41825)
nagykunsági Creative Commons License 2021.04.09 0 0 41826

Mindegy, hogy mivel melegíted a vizet.

Mondjuk én az első dolog volt amit kidobtam belőle, mert büdös volt tőle a víz. 

Előzmény: oldmumus_v.2 (41825)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2021.04.09 0 0 41825

Átolvastam, de ez villanybojlerre van kihegyezve. Ha van egy Kondenzációs v. Pellet kazán ott is használható a tartályban ami mellette van?

Előzmény: kormos* (41824)
kormos* Creative Commons License 2021.04.09 0 0 41824
Előzmény: oldmumus_v.2 (41823)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2021.04.09 0 0 41823

Ez mit jelent pontosabban? Kifejtené valaki?

Előzmény: Sony Black (41821)
feeder8 Creative Commons License 2021.04.09 0 0 41822

Na, kezdek elkeseredni... Eddig naivan azt hittem, hogy egy termosztátnál alap, hogy arra a hőmérsékletetre kapcsolgatja a fűtést, amire beállítottam.. Azt hogy ezt a háttérben okosan, több szempont szerint csinálja, az lenne a plusz funkció (ezt hittem erről a CW400-ról)

 

De, még nem adom fel :), meg kellene érteni a lelkivilágát, hogy hogyan gondolkodik (ennyi pénzért csak átgondolták szerintem a Bosch mérnökei is..).

 

Azt tudjátok, hogy mit állít a Helyiség hőmérséklet offset menü? ( -10..+10). A korábbi hozzászólások alapján ez lehet a megoldás a CW400-nál, csak tudni kellene tudatosan, hogy mire- hogyan hat..

 

 

Előzmény: Sony Black (41820)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.08 -1 0 41821

Anód!!!!

Előzmény: oldmumus_v.2 (41819)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.08 -1 0 41820

"Azt tapasztalom, hogy nem igazán érdekli milyen hőmérsékletet állítok be, mindig jelentősen túlfűt."

 

Igen. Háááát most mondjam azt hogy ez ilyen? :)

Nekem CW100 volt fent. Állítólag be lehet lőni, van akinek sikerült már. Én egyszer 3 hetet szórakoztam vele, majd ment a jófogásra ;-)

 

"Be lehet ezt úgy állítani, hogy úgy működjön, mint egy "normál" termosztát, pl 0,5fokos hiszterézissel kapcsolgasson (és a külső hőm.től függően állítsa a vízhőfokot)?"

 

Nem. Vagy időjárás követőben használod (amire vetted ennyi pénzért) vagy kikapcsolod. Ekkor úgy viselkedik mint egy normál szobatermosztát, de arra meg jó egy Q7 is 7000.-ft-ért. :D

 

"- helyiség hőmérséklet bef: 10 (ezzel próbáltam rábírni, hogy inkább a belső hőm. érdekelje..)"

 

Van aki szerint ezt 0-ra kéne venni. Megjegyzem én is úgy értelmezem ahogy te és 10-re vettem. De amúgy teljesen mindegy mert nálam mindegy hogyan túlfűtött... :D

Előzmény: feeder8 (41817)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2021.04.08 0 0 41819

Ok, akkor ez lesz megoldás. Leengedni, takarítani és újra feltölteni. Köszi a tippet.

Előzmény: attila0325 (41818)
attila0325 Creative Commons License 2021.04.08 0 0 41818

HMV tároló fertőtlenítés? Heti antilegionella program? Esetleg a tárolót egyszer leengedni, és tisztességesen kitakarítani?

A kazánnak normál körülmények között semmi köze nincs ahhoz, hogy milyen a víz, amit a csapból engedsz.

Előzmény: oldmumus_v.2 (41816)
feeder8 Creative Commons License 2021.04.08 0 0 41817

CW400 hiszterézis HELP:

 

Sziasztok, segítsetek lszi, az új CW400 meghaladja a képességeimet...:).

 

Bosch 2300 + CW400

1kör, csak radiátor

 

Azt tapasztalom, hogy nem igazán érdekli milyen hőmérsékletet állítok be, mindig jelentősen túlfűt.. pl beállítok 20fokot a termosztáton (manuálisan vagy program szerint), de a CW400 által mért 22foknál még fűt.. A külső hőmérséklettől függően 35 vagy 55fokos vízzel, mintha a külső hőmérséklet sokkal jobban érdekelné, mint a bent mért és beállított hőmérséklet.

 

Be lehet ezt úgy állítani, hogy úgy működjön, mint egy "normál" termosztát, pl 0,5fokos hiszterézissel kapcsolgasson (és a külső hőm.től függően állítsa a vízhőfokot)?

 

mostani beállítás (majdnem gyári, default):

- szab.mód: külső hőmérséklet függő (ez a gond??)

- lecsökkentés módja: Külső höm. küszöb

- helyiség hőmérséklet bef: 10 (ezzel próbáltam rábírni, hogy inkább a belső hőm. érdekelje..)

 

Köszönöm :)

oldmumus_v.2 Creative Commons License 2021.04.08 0 0 41816

Westen az kombi és mindkét helyen tárolóban van a víz. Ami mindkét helyen zavar a kénes, záptojásos szag. Ahol a Westen van (Balaton partja) ott meg a hidegvíz nagy klóros. Lassan gázálarcba kell tisztálkodnom.

Előzmény: Sony Black (41815)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.07 -2 0 41815

A westen kombi, vagy indirektet fűt? Feltételezem hogy tárolót fűt, úgy mint a pelletes ugye?

Vagy ritkán van használva a melegvíz és nem tud kicserélődni friss vízre a tartalma, vagy az anód a ludas!

Előzmény: oldmumus_v.2 (41813)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2021.04.07 0 0 41814

Ez is jelent közérthetően?

Előzmény: nagykunsági (41812)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2021.04.07 0 0 41813

Az egyik helyen (Magyarország) Westen kondenzációs kazán, a másik helyen (Ausztria) Pellet kazán

Előzmény: Sony Black (41811)
nagykunsági Creative Commons License 2021.04.07 0 0 41812

Nem gázos a víz?

Előzmény: oldmumus_v.2 (41810)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.07 -1 0 41811

Hogy készül az a melegvíz pontosan?

Előzmény: oldmumus_v.2 (41807)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2021.04.07 0 0 41810

köszönöm a válaszokat. Az alap vezetékes víznek nincs semmi szaga vagy mellékíze csak a melegnek.

C20NE Creative Commons License 2021.04.07 0 0 41809

Zárt rendszerben kering a víz nem érintkezik a kazán fűtővizével vagy égéstermékével, én ezt véletlennek tartom.

Előzmény: oldmumus_v.2 (41807)
nagykunsági Creative Commons License 2021.04.07 0 0 41808

Nekem volt villany, napkollektor, vegyeskazán, gáz tárolós, átfolyós, de semmi különbséget nem vettem eddig észre. 

Előzmény: oldmumus_v.2 (41807)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2021.04.07 0 0 41807

Már többedik alkalommal vettem észre, hogy ahol nem villamos módon van melegvíz, hanem kazán ott kénes szaga van bizonyos ideig. Ez összefüggésben van a technológiával vagy csak véletlen?

C20NE Creative Commons License 2021.04.07 0 0 41806

Nem kezeli a külső hőmérséklet érzékelőt, nem kezeli a HMV-t, és vannak kazánok amiknél nem jól kezeli a modulációt. Egy szégyen, hogy az OpenTherm kitalálója ilyet kiad. Én egy Opentherm gateway-t tettem az R88 és a kazán közé és azzal kezelem le amit a Honeywell nem vagy rosszul kezel.

 

Ezért legyen a relémodul kéznél, ha befuccsol az R88 és akkor azt el tudod adni.

Előzmény: Gergely Rácz (41805)
Gergely Rácz Creative Commons License 2021.04.07 0 0 41805

Köszi a választ! Az hogy az opentherm katranc ennél, miben merül ki? Érdemes azért kipróbálni?

Előzmény: C20NE (41798)
ice device Creative Commons License 2021.04.07 0 0 41804

Körülményes lenne a mérés. Inkább nem mérem mert lehet h nem lenne jó az adat és utána mindig azon kattognék. Amiről nem tudok az nem fáj 😁

 

Előzmény: ice device (41792)
C20NE Creative Commons License 2021.04.07 0 0 41803

Azt, hogy nem be és kikapcsolja a kazánt hanem azt is megmondja neki, hogy milyen teljesítményen menjen. Az égő teljesítményszabályozását hívjuk modulációnak.

Előzmény: kormos* (41801)
kormos* Creative Commons License 2021.04.07 0 0 41802
Előzmény: kormos* (41799)
kormos* Creative Commons License 2021.04.07 0 0 41801

Mit jelent, hogy moduláló?

Előzmény: Gergely Rácz (41800)
Gergely Rácz Creative Commons License 2021.04.07 0 0 41800

Az R88 moduláló termosztát, A BDR indító-leállító.

Előzmény: kormos* (41797)
kormos* Creative Commons License 2021.04.07 0 0 41799

Melyik termosztát-relé páros a legjobb ár-érték arányban?

Lényeg a rádiófrekvenicia és a hordozhatóság lenne. Nem kell programozhatónak lennie, elég a ki-be kapcsolás a beállított hőmérsékleten.

C20NE Creative Commons License 2021.04.07 0 0 41798

Óvatosan, az opentherm egy katranc ennél, tartsd meg a relé modult ha nem működik.

Előzmény: Gergely Rácz (41795)
kormos* Creative Commons License 2021.04.07 0 0 41797

R88 opentherm, miben jobb, mint a BDR relémudul?

Előzmény: Gergely Rácz (41795)
sarajhwh Creative Commons License 2021.04.07 0 0 41796

Sziasztok! Gázkazán vásárlás előtt állunk. Tudnátok ajánlani valami tutira megbízható márkát?

Előre is köszönjük!

Gergely Rácz Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41795

Sziasztok!

Régi kazánunkat cserélnénk új kondenzációs kazánra, egy Remeha Tzerra ACE 24DS van kinézve. Termosztáttal kapcsolatban kérdeznék: az eddigi kazán Honeywell ATC928WIFI zónamenedzserrel, és ki-be kapcsolós BDR relémodullal volt vezérelve. Most az új kazán képes lenne Opentherm szabályozásra, érdemes erre váltni, és beszerezni a BDR modul helyére egy R88 opentherm szabályozó modult?

Köszi!

kormi07 Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41794

szerintem (ha jól rémlik) külön le lehet kötni a kipuff oldal kondenzcsövét

 

nem rémlik jól, a beszívó oldalnak van külön kondenzcsöve, a kémény az égéstérrel egyben folyik ki.

 

nade fejembe jutott valami, eszem ugye nincs, mert hülye vagyok. szóval ez a fos tudja szoftverből mérni a kazán be-kimenő hőmérsékletet, akár hmv készítés közben is, nem kell szétszedni/hőmérőzni.

úgyhogy megint kádat töltöttem, ahogy szoktam, de közben néztem a primer hőfokokat a menüben.

 

innentől mindenki döntse el maga, hogy kondenzál-e ez a trágya vagy sem, én már leszarom:-DDDD

Előzmény: kormi07 (41778)
peterch Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41793

Esetleg nincs lehetöséged megmérni a kinti hömérsékletet és az égéstermék hömérsékletét a kémény végénél egyidöben ?  Minél közelebb van a két hömérséklet , annál jobb .

Előzmény: ice device (41792)
ice device Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41792

Valami ilyesmire gondoltam én is 😀

Most már csak az a kérdés, hogy mi a minimális csőhossz, ami már segíti a kazánt.

Még nem mértem a kéményem hosszát, de 1.5 méter körül lehet kb. De lehet, hogy még annyi sincs...

Előzmény: peterch (41791)
peterch Creative Commons License 2021.04.06 0 1 41791

Szia !

 

A kazán oldaláról nézve hideg idöben a hosszabb kémény elönyösebb , mert az égéstermékböl kondenzálódó vízpára halmazállapot váltásából felszabaduló hö is pluszban segít elömelegíteni a friss levegöt , mielött a kazánba jut . Ez a hatásfokot is ici-picit segítheti . Viszont cserébe visszafolyik a kondenz a kondenzgyüjtöbe . 

De tudod , csak szerintem ! :-)

Előzmény: ice device (41790)
ice device Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41790

Kondenzáció szempontjából melyik a jobb, a hosszabb vagy a rövidebb kémény?

peterch Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41789

Szia !

 

Ha a kazánra érted , akkor szerintem igen . Csak okoskodom !

A gyártók is ezt írják  : " A kondenzációs kazán elve, hogy az égéstermék már a gázkazán belsejében lehűljön annyira, hogy hőfoka ne haladja meg a 45-50 °C-ot."  

Ha ez igaz , akkor nyáron a kéményben nem csapódik ki vízgöz .

Előzmény: C20NE (41788)
C20NE Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41788

Tehát ha nyáron 40 fokban ami a tetőn és a padláson nem ritka csöpög adott üzemállapotban a kondenzvíz akkor tekinthetjük úgy, hogy kondenzál?

Előzmény: peterch (41787)
peterch Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41787

    Kormi07-nek írt válaszomban csak arra akartam rámutatni , hogy a kéményben is kicsapódhat nagy mennyiségü vízpára . Nem kötelezö , hogy a kazánban menjen végbe a nagyobb része a kondenzációnak . Tehát a felfogott kondenz és a gázfogyasztás alapján lehet csalóka is az eredmény . De úgy mint nálad , ahol rövid az elvezetés , ott hamarabb megközelítö lehet a végeredmény .

Nekem sima turbós a kazán , ahol ugye a leírások alapján akár 180°C-os is lehet az égéstermék , ami kilép a gázkazánból . Van egy 90°-os könyök és 1,5 méter koax csö a kazánomon . Ha beleteszem az ujjaimat a belsö csöbe , akkor nem égeti meg öket . Ezzel csak azt akartam írni , hogy azon a rövid szakaszon is tud hülni eléggé az égéstermék a friss levegö hatására . A kondi gázkazánnál , ahol jóval alacsonyabb az égéstermék hömérséklete a kazánból kilépve  , így természetes , hogy  abból kondenzálódik ott is vízpára A kinti hömérséklettöl és a csö hosszától függ .

Előzmény: Törölt nick (41780)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41786

Azt elfelejtetted leírni mi a kazán márka/tipus?

Előzmény: hnlmdy83 (41772)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.06 -1 1 41785

"Hogy ezért valaki lehülyézzen lelke rajta!   :-)"

 

Nehogy már magadra vedd, ez egy aforizma volt. ;-)

Előzmény: Törölt nick (41780)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41784

Azért kikapcsolódni sem árt! 

 

Ja nem itt.   .-D

Előzmény: Sony Black (41783)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41783

Dehogy van szar napom Tibor :))

Én már ezeken csak nevetek.... :D

Itt már minden el van engedve. Sőt meg se fogom leginkább... egyre több a melóm, és nincs is időm ilyenekre.

Előzmény: Törölt nick (41775)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41782

Okés, de nem "tiszta" átfolyós a rendszered, onnantól hogy a tárolón keresztül vezeted, akár így akár fordítva.

 

Előzmény: nagykunsági (41781)
nagykunsági Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41781

Rosszul emlékszel. Semmi villany. 

Napkollektor van, meg télen vegyestüzelés. 

És fordítva van bekötve. A tároló megy a kazánba. 

Előzmény: Törölt nick (41780)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.06 0 1 41780

Leírtam az adatokat, 50 centis vízszintes  befelé lejtő cső. Ebben mennyi kicsapódott víz lehet?

Az tény, hogy amikor zima volt kint sokkal nagyobb intezitással jött a csövön(kondenz) a víz. (hidegebb levegő, hidegebb víz?)

Azt is írtam 45-re van állítva a hmv, ez télen tökéletesen elég zuhanyzáshoz.

Mivel az enyém a visszatérő alapján "tartja" a hőfokot, így ez 45-46fok körül van.

(Nincs külön hmv ntc.)

Miért nem kondenzálhat?

 

Talán -szerintem-  pont az a lényege az átfolyós rendszernek, hogy nem kell 50-60 fokra fűteni a vizet.

Ne a kunsági rendszerét vegyük alapul, ő villannyal is fűti a tárolót.(már ha jól emlékszem)

 

De végül is nekem  mindegy, valami folyik-csöpög a kondenzcsövön.

Hogy ezért valaki lehülyézzen lelke rajta!   :-)

Előzmény: peterch (41779)
peterch Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41779

Szia !

 

Tudod én csak okoskodom !

Gondolj bele , hogy koaxiális kémény esetében a belsö csöben távozik az égéstermék . Ha a kémény hossza több méter , akkor természetes , hogy a friss kinti levegö , ami a külsö csöben áramlik a kazán felé , folyamatosan melegedik , így lehüti az égésterméket a belsö csöben ilyen téli idöszakban . A kéményböl csak annyi gözt tartalmazhat az égéstermék , amennyit azon a höfokon , amilyennél kilép a szabadba és 100%-os telítettségnél képes megtartani . Így a többi kondenzálódott vízgöz az visszacsurog a kémény belsö falán .  

Előzmény: kormi07 (41778)
kormi07 Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41778

Szerintem elengedem a témát, valószínűleg a pps füstcsövön több cucc lecsapódik, mint a hőcserélőn magán.

 

roppant egyszerű volna a megoldás, szerintem (ha jól rémlik) külön le lehet kötni a kipuff oldal kondenzcsövét, ki kéne tenni külön edénybe azt hajrá.

 

ha lemegy a gari a kazánról, lehet meg is csinálom, csak mert kíváncsi vagyok:-)

Előzmény: peterch (41773)
kormi07 Creative Commons License 2021.04.06 -1 1 41777

Állítottál valamit, amiről egy nap múlva kiderült, hogy szerinted se úgy van, de lényegtelen.

 

nemmondod komolyan, hogy villannyal 3x annyiba kerül a vízmelegítés, mint gázzal, erről még nem is hallottam:-)

 

Ugorgyunk, valószínűleg tényleg hülye vagyok, mer a SB is megmondta:-DDD

Előzmény: Unicalfan (41766)
kormi07 Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41776

Ügyes vagy:-) de mint említettem vala, ki hogy akarja.

Előzmény: nagykunsági (41763)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.06 0 2 41775

Sz@r napod van?  Engedd el!

Fészbúkon zárt csoportban szakmázz. Ez egy fórum. (már ha nem tudtad volna)  ;-)

 

 

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=157933008&t=9054448

Előzmény: Sony Black (41770)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41774

Inkább itt írok, ide jobban illik:  http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=157929344&t=9054448

 

Amit linkeltem az másikba való...  azt hiszem ez az enyém: http://www.ep-shop.hu/Ariston-vizaramlas-erzekelo-kapcsolo-65104317

Nyilván még nem szedtem szét, nem tudtam hogy azok a likacsos izék térfogatáram korlátozók nyilván jobban tudod.

Azt gondoltam, hogy a turbina védelmében van, egyrészt szűrni, másrészt jobb az áramlás a turbina felé.

Ha kivenném nem mérne hamisan? (persze nem akarom! )

 

 

 

Előzmény: Unicalfan (41755)
peterch Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41773

Szia !

 

" még az is lehet, hogy a fűtés közbeni 1,4l/m3 gáz is a kéményből folyik vissza, tudja fene "

 

Itt azt írják , hogy : " . A vizsgált kazánoknál a fajlagos kondenzátummennyiség az elméletileg lehetséges maximum (140 g/kWh) és a nulla között nagy szórásban fordult elő. "

 

Innen ollózva :  https://www.e-gepesz.hu/cikkek/15789-e-heti-kerdesunk-kondenzal-a-kondenzacios-kazan    

Előzmény: kormi07 (41757)
hnlmdy83 Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41772

Sziasztok! Bocs ha laikuskénz hülye kérdés, de egy új kondenzációs kazánnak mennyire "kellene" hangosnak lennie? Nemrég cseréltettem le a régi nyílt égésterűt egy új kondenzációsra és arra számítottam, hogy halkabb lesz, de sajnos nem. Fűtés közben olyan "áramló víz" hangja van, mint egy vízcsőnek, mikor nyitva a csap. Emiatt majdnemhogy hangosabb, mint a régi. Ettől függetlenül látszólag jól működik, lehet csak én vagyok túl érzékeny. :-)

Sony Black Creative Commons License 2021.04.06 -4 0 41771

"folyik a víz belőle"

 

A kazán kondenz kivezetésén távozó vízre értendő.

Mielőtt még ezt lovagolná meg valamelyik jó képességű. ;-)

Előzmény: Sony Black (41770)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.06 -5 0 41770

Figyelem, már az eszmecserét egy ideje... úgy se bírsz velük, engedd el :)

Pont emiatt bele se szólok. Okoskodó laikusoknak elmagyarázni mi hogy működik, teljes hiábavalóság.

Az aki tanulta és ez a szakmája pontosan tudja, hogy működik a kondenzáció, és mikor kondenzál egy kazán. Mindketten tudjuk, hogy attól hogy folyik a víz belőle még nem biztos hogy kondenzál... szerintük igen. Mindig lesz érv, és ellenérv. 

Ez ugyan az mikor a hülyének próbálod elmagyarázni hogy hülye, de ő szentül meg van győződve róla, hogy te vagy a hülye! Na most akkor ki a hülye? :D

Előzmény: Unicalfan (41766)
nagykunsági Creative Commons License 2021.04.06 -1 1 41769

Ami kondenzvíz a kéményen távozik, az nem kondenzál, hanem elpárolog. Nem nehéz kiszámolni, hogy az mennyi. 

 

Senki nem akar veled semmit megetetni, én látom, hogy csöpög a kondenzvíz, az, meg hogy te mit hiszel vagy mit nem, igazából nem is érdekel. 

Előzmény: Unicalfan (41766)
C20NE Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41768

Szerintem maximum 10%-al

Előzmény: kormos* (41767)
kormos* Creative Commons License 2021.04.06 -1 0 41767

Azt áruld el már, ha nincs kondenzáció fűtés közben, mennyivel fogyaszt több gázt????

Előzmény: Unicalfan (41766)
Unicalfan Creative Commons License 2021.04.06 -3 1 41766

Tulajdonképp mi a mondandód érdemi hozzászólásod lényege...szakmailag????

 

Tulajdonképp én is írhatnék ilyeneket:Kb mennyi a szakmai hozzáértése azon embernek aki a kondenzviz mennyiségét méregeti ,tök feleslegesen,mert arra vonatkozóan semmi adata nincs ,hogy mennyi távozik el a kéményen...

-És mi van ha ment a fűtés kond.üzemben és onnan kapcsol át egyből hmv-re---vajon hány percig folyik (csöpög) még a rendszerből a fűtés maradványaként a kondenzvíz?  És tévesen megállapítva ,hogy kondenzál hmv ben....lehet,hogy igen de lehet,hogy nem?

-Látod aki azt írta ,hogy kondenzál hmv-ben is az is 60 fokon használja..mint ahogy a háztartások legtöbbje...ott meg tudod mikor kondenzál...a sarki fűszeressel lehet,hogy megeteted de velem nem:-)))

-És te is 10Liter/percen töltesz kádat dT 26 fokkal ...és szerinted ez tényleg lehetséges kondenzációs üzemben ? Nézd meg egy hőcserélő méretező programban:-)

_ És Te is 60 fokra állítanád az asszony miatt ha nem raktál volna be egy elektromos vízmelegítőt :-)   az már csak egy újabb merész gondolat tőled hogy azt hiszed nem jönnél ki olcsóbban a gázzal..(konkrétan 3 szor)annyiba kerül az elektromos áram adta melegvíz,mint a gáz által.

 

Tulajdonképp ha érdemi szakmai hozzászólásod nincs semmihez ,akkor te csak unatkozol és kötekedni vagy itt egyébként ???????? De nem várok a kérdéseimre választ egyébként....:DDDDDDDDD

Előzmény: kormi07 (41757)
kormos* Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41765

Mosogatni nem lehet langyos vízzel!

Előzmény: nagykunsági (41759)
Unicalfan Creative Commons License 2021.04.06 0 0 41764

Teljesen jogos: elbaxtam a megfogalmazást.Nem értetted félre 

Előzmény: Törölt nick (41756)
nagykunsági Creative Commons License 2021.04.05 0 0 41763

Anno mikor kitaláltuk, hogy házat építünk, örültünk, hogy van hideg meg melegvíz, nem azon gondolkoztunk, hogy hol milyen hőfokú kell? 200 literes villanybojler aztán mindenhol van melegvíz. A keverőcsap meg azért van, hogy bekeverje. 

Aztán lett napkollektor, azt meg nem fogom 40 fokra leszabályozni. 

 

Annál csak olcsóbban állítok elő melegvizet, mint a csap alatti elektromos tároló. 

Egész hónapban nem megy el, 35Kwh melegvíz. Már amit fizetni kell. 

 

Mosogatni az asszony szokott jóval olcsóbb, mint a gép :) /Na jó van mosogatógép is csak ritkán megy/

 

Fürödni zuhanypanel van, oda meg kell a jó forró víz, mert az a szar termosztatikus csaptelep a 40 fokos vízből képes 32 fokost csinálni. / Hogy száradna le a keze aki kitalálta hogy a hideg ágat sose zárja/.

 

Melegvízzel könnyen vagyok, éves szükséglet 65%-át adja a napkollektor, a többin osztozik a vegyeskazán meg a kombi gázkazán. :)

 

Jakuzzi meg magának melegíti :)

 

Előzmény: kormi07 (41762)
kormi07 Creative Commons License 2021.04.05 -1 0 41762

ki hogy akarja.

 

amikor kitaláltuk a vízrendszert, akkor végiggondoltuk, hogy hány helyen, milyen mennyiségű/hőfokú vizeknek milyen gyakran kell folynia.

rögtön ki is derült, hogy az asszony a konyhában állandóan melegvízben mos kezet pl, tehát óránként sokszor kell 1 liter meleg azonnal. remek, erre semmiféle gázos megoldás nem jó, tárolós-keringetős megoldás egyrészt kialakítani is drága, másrészt állandóan hűtenénk a cirkulációs csőben a vizet, harmadrészt folyton hőn kéne tartani a tárolót feleslegesen(tudom, rakjak egy indirektet a konyhába, és napi 1 szer fűtsem fel. nem bonyolítjuk, minek)

úgyhogy vettem neki 15 ezerért egy hajdú vagy milyen csap alatti elektromos tárolót, késedelem nélkül van fél liter melegvíz is, ha csak annyi kell, tárolási veszteség is kicsi, ha 80 fokos víz kell, akkor feltekeri 10 perccel előtte azt kész.(átfolyós villanymelegítőt hagytam, sok áram kell hozzá)

35 kWh környéke havonta, annyiból kizárt hogy megoldod gázzal bárhogy is.

 

mosogatni a gép szokott, abba nem kell melegvíz.

mosni szintén a gép szokott, abba sem kell melegvíz.

 

fürödni kádban/zuhannyal szoktunk, oda meg nem kell forróvíz, csak meleg. na azt csináltam kábé mindennel, fég V4-es szörny volt az első, hidroforról ment, el lehet képzelni a "komfort"ját:-), lett junkers átfolyós, 80l villanybojler, 200 liter indirekt bojler, utoljára 200l villanybojler az átalakítás miatt, aztán most az ariston kombi van.

 

idén talán már kész lesz a melegvizes leállás a garázsban is, fel tudom vele tölteni a medencét:-DDDD

Előzmény: nagykunsági (41761)
nagykunsági Creative Commons License 2021.04.05 0 1 41761

Nekünk nincs külön a konyhában, tehát marad a központi vízmelegítőt feltekerni 60 fokra :)

 

 

Előzmény: kormi07 (41760)
kormi07 Creative Commons License 2021.04.05 -1 0 41760

Azt tudjuk:-)))))

 

konyhában nálunk is lehet annyi, ha akarja. feltekeri a kis 5 literes csap alatti vízmelegítőjét, aztán tésztát is keleszthet vele:-)

 

a kazán csak a fürdőbe csinál melegvizet, oda meg elég, fürdeni akarunk, nem megfőni.

Előzmény: nagykunsági (41759)
nagykunsági Creative Commons License 2021.04.05 0 0 41759

Akkor mi nem vagyunk egy átlag család. 

Le is szedné a fejem az asszony, ha nem lenne 60 fokos a melegvíz. 

Előzmény: kormi07 (41757)
kormi07 Creative Commons License 2021.04.05 0 0 41758

lejjebb d.tibor kollega

 

D.Tibor, elnézést:-)

Előzmény: kormi07 (41757)
kormi07 Creative Commons License 2021.04.05 0 0 41757

Igen de nem ez lett volna a lényege az állításnak,hanem az ,hogy a spirec hőcserélővel a hmv termelés teljes tartományában a kondenzációs (primerköri) sávban maradsz.Mig a lemezes hőcserélővel csak a hmv tartomány kb alsó 1/3-ban és kb ilyen 6 L/percnél valósul meg a kondenzációs üzem,felette nem

 

ehhez képest

 

"Azt tudtad amúgy ,hogy a Fég kombi kondenzációs kazánja az egyetlen olyan kombi kondis kazán ami HMV termelés közben is kondenzációsan működik (a primer oldalon).....köszönhetően a benne lévő spirec hmv hőcserélőnek?"

 

ez volt az eredeti állítás.

aztán még

 

"Kombi kazánról beszélünk ,,,nem fűtőről!!!!! "

 

meg még

 

"Már csak azért sem tudok róla, mert nekem az Ariston is kondenzál. --lehet ,de nem kombi átfolyós hmv készítés módban. "

"

Nem tudom hogy tud kondenzálni 80-85 fokos előremenőnél és kb 65-70 fokos visszatérőnél...hmv módban a primer körben.

Ahhoz hogy a hmv oldalon neked kijöjjön egy delta t 40-45 fokos víz ,ahhoz a kazánnak csúcsteljesítményen kell mennie és legalább 80-85 fokos előrével,és ekkor a visszatérő nem 53 fok alatti (delta t 25-30 nál a primer körön már rég tilt a kazán túl nagy grádiens  miatt) 

 

itt már jött egy kis enyhülés, hirtelen eszedbe jutott hogy részterhelés is van

 

"Szóval mondjuk egy átlag család zömében nem 45 fokra van állítva a hmv hanem v.hol 50-60 fok közé és nem 6l/percre hanem 10-12L literre (ha egyáltaláén a kazán tud annyit) és ekkor bizony nem kondenzációs tartományban működik a hmv.

 

egy átlag család nem fog hatvanfokos vizet a fejére folyatni azért, hogy visszakeverje hideggel, mert minek.

beállítja oda, hogy direktben tudjon kádat tölteni, oszt kész.

 

hoztam hiteltelen adatokat is, hátha senkit se érdekel.

kádtöltés 10 liter/perc, 13 fok bemenő/39 kijövő, teljesítmény 31l gáz/perc(17,5kW), kazán 4-es fokozaton megy a 6-ból, 4,5perc alatt kondenzátum 120g, vegyük 120 köbcentinek, gázra vetítve 0,86liter kondenz/köbméter gáz.

 

zuhanyzás x liter/perc, nem raktam vödröt az asszony alá, 13 fok/ nemtom kijövő, teljesítmény 18l gáz/perc(10,2kW), kazán 2-es fokozaton, 4 perc alatt 52g/52 köbcenti kondenz, gázra vetítve 0,72l/köbméter gáz.

 

nem szedtem szét a kazánt, hogy primer hőfokokat mérjek, úgy látom lejjebb d.tibor kollega megtette helyettem, nekem az is jó. sőt hogy őszinte legyek, lehet a kéményben kondenzálódott folyadékot mértem csak. még az is lehet, hogy a fűtés közbeni 1,4l/m3 gáz is a kéményből folyik vissza, tudja fene.

 

uff

Előzmény: Unicalfan (41755)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.05 0 0 41756

Akkor ezt félreértettem: ....a Fég kombi kondenzációs kazánja az egyetlen olyan kombi kondis kazán ami HMV termelés közben is kondenzációsan működik (a primer oldalon).....köszönhetően a benne lévő spirec hmv hőcserélőnek...

 

Előzmény: Unicalfan (41755)
Unicalfan Creative Commons License 2021.04.05 0 0 41755

Azt állítottad, hogy nem kondenzál HMV-nél! Pedig de.

Nyilván, ha az előremenővel kilépsz a kondis sávból akkor nem.

 

Igen de nem ez lett volna a lényege az állításnak,hanem az ,hogy a spirec hőcserélővel a hmv termelés teljes tartományában a kondenzációs (primerköri) sávban maradsz.Mig a lemezes hőcserélővel csak a hmv tartomány kb alsó 1/3-ban és kb ilyen 6 L/percnél valósul meg a kondenzációs üzem,felette nem.

 

Érdekes : mintha ugyanezt a megoldást linkeltem volna be a másik fórumon Peterch-nek amit itt a rajzon ábrázolsz.  (csak én az Unical megoldásában)

 

...és igen itt ,az ilyen megoldásnál a lemezes hőcserélős kombis kazánnal is végig bent maradsz a kondenzációs tartományban hmv termelés során.

Viszont alapfeltétele az ilyen megoldásnak a kis minimum teljesítmény,és a kazán max hmv hőmérsékletétől csak kb 5-7 fokkal kevesebbet tudsz előállítani a rétegtárolóban.

Előzmény: Törölt nick (41753)
peterch Creative Commons License 2021.04.05 0 0 41754

Szia !

 

Ezt a megoldást már párszor szétszedtük itt . Természetesen ez lenne az optimális kombi kazánhoz , csak nem mindenkinek van kedve plusz pénzért keringetöszivattyúhoz , meg plusz csövezéshez . Én legalább is ezt vettem ki az írásokból , amikor ez téma volt .

Tudod én csak okoskodom !

Nekem a napkoli melegíti a HMV-t az alsó csökígyón keresztül . Ha meg nincs napsütés , akkor a kazán a fölsö csökígyón ( ez szolgál a fütésre is ) keresztül füti fel a 150 litert . Télen amikor -5°C alatt radiátorral fütök ( felette klímával ) , meg mind a 300litert  egy rövidzáron keresztül a hideg bemenet és meleg kilépö között . De ezt már biztosan olvastad , mert már sokszor leírtam .:-)

Előzmény: Törölt nick (41753)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.05 -2 1 41753

Szerintem átfolyósnál pont elég a 45 fokos víz.

Ezt biztos hogy tudja a leghidegebb bemenőnél is. Minden átfolyós gyártó megadja a garantált minimum-maximum liter/ perc /dt adatokat, amit érdemes betartani. Ha túlléped, nem fogja adni azt a hőmérsékletű vizet amit vársz, csak kínlódik max teljesítményen a kazán.

Azt állítottad, hogy nem kondenzál HMV-nél! Pedig de.

Nyilván, ha az előremenővel kilépsz a kondis sávból akkor nem.

Értelme nem sok van 60 fokos vizet gyártani átfolyósnál, mert több hideget kell keverni hozzá.

 

 

A táblázat a oktatási könyvből van, minden sallang nélkül, előtte a komfort funkciót magyarázza.

 

Ilyen megoldásnál már kell a nagyobb hőfok, de ez már nem átfolyós rendszer.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Péter! Pl egy ilyen?  :-)

Nem teljes a rajz, hiányzik a visszacsapó szelep(ek).

A szivattyút a termosztát kapcsolja.

 

 

 

Előzmény: Unicalfan (41752)
Unicalfan Creative Commons License 2021.04.05 0 0 41752

És mondjuk 10 L/percnél ugyanígy beállított 45 foknál mik az adatok a primer körön? vagy pl 55fok beállítottnál?

 

Ez az Ariston táblázat hol nézhető? mert így kiragadva nem sok értelmezhető belőle...többek között ,hogy hány l/percnél érvényesek,de úgy gyanítom ,ezek nem a peimer kör be-ki adatai...kicsit fura ,de megnézném eredeti szövegkörnyezetben.

 

Itt van pl egy Vaillant videó ,ráadásul egy extracondens technológiával ellátott változat és ennek ellenére itt is pl 80/60 fokos a primer kör hmv termelés során...mondjuk nem 45 fokra van állítva https://www.youtube.com/watch?v=JNsHeZuOXr8 és nem 6l/percre.

 

Szóval mondjuk egy átlag család zömében nem 45 fokra van állítva a hmv hanem v.hol 50-60 fok közé és nem 6l/percre hanem 10-12L literre (ha egyáltaláén a kazán tud annyit) és ekkor bizony nem kondenzációs tartományban működik a hmv.

Előzmény: Törölt nick (41746)
peterch Creative Commons License 2021.04.05 0 0 41751

Szia !

 

Írd le a megoldást ! Ne csak kritizálj !  Szerintem sokan szívesen tanulunk új megoldásokat . :-)

Előzmény: nagykunsági (41750)
nagykunsági Creative Commons License 2021.04.05 -1 0 41750

De megtudjátok bonyolítani még a legegyszerűbb megoldást is. 

Előzmény: peterch (41749)
peterch Creative Commons License 2021.04.05 0 0 41749

Szia !

 

Mi értelme lenne az állandó 50°C-on tartani a primér kört ?  A kazánod szerintem nagyon gyorsan megunná a ki-be kapcsolgatást , valamint felesleges energiapazarlás lenne úgy gáz , mint elektromos oldalról .  Egyszerübb lenne szerintem a szekundér oldalt figyeltetni . Amennyiben van fütésigény , akkor a keringetöszivattyú keringtet és pluszban egy termosztátot pár fokos hiszterézissel a szivattyú mellé , ami kapcsolná a kazánt , ha nincs elég meleg víz a rendszerben .

Előzmény: kormos* (41748)
kormos* Creative Commons License 2021.04.05 -1 0 41748

Nálam  a radiátorokon termosztátok vannak, gyakorlatilag a keringető szivattyú megy állandóan. 

Berakatok egy hőcserélőt, akkor elvileg elindítom a kondenzációs gázkazánt ősszel (mondjuk 50 fokra állítva) és mehet kikapcsolás nélkül, akár tavaszig???

Tehát elvileg állandóan keringetheti az 50 fokos vizet a hőcserélő primer körében, mikor akkor is amikor nincs szekunder hőkivétel?

 

A lényeg, hogy meglehet spórolni a kondenzációs kazán, vezérlő termosztátot?

Törölt nick Creative Commons License 2021.04.05 0 0 41747

Aristonnál igy néz ki (papíron) a HMV készítés (átfolyós):

 

Nyomdahiba: a hőmérséklet BE-KI felcserélődött !

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2021.04.05 0 0 41746

Füstelvezetés oldalfalon: 1 könyök + 50 cm egyenes,   6l/perc,  57/45,  (beállított:45 fok)  13-15kW,(induló teljesítményt nem néztem) , belépő víz 12oC , kilépő víz 46o

termosztátos csaptelep.  Nem mértem a kondenz mennyiséget, de elég szépen csöpög.

Amikor zima van,  5 fok körüli a belépő víz, ilyenkor nyilván nagyobb a kondenzálás.

Namost hogy ez a kondenzáció a "kéményből" jön ....   nem hiszem.

Egy ilyen készségel mértem:

 

Infrával is lehet mérni rézcsövet, oxidáltnál 0,65  polírozott 0,01, fémcsiszolt 0,07 emissziós tényezővel.

Már ha lehet állítani a műszeren.

Előzmény: Unicalfan (41743)
Unicalfan Creative Commons License 2021.04.05 0 0 41745

egy kérdés lemaradt: konkrétan mi a nagyon hideg belépő víz?  5 C fok ? 10 C fok?

Előzmény: Törölt nick (41741)
Unicalfan Creative Commons License 2021.04.05 0 0 41744

A kondenzvíz mennyiségének a méréséről: Arra vonatkozóan semmi pontos adatod nincs ,hogy mennyi a kéményen eltávozott mennyiség,,ez alapján teljes hiteltelen egy ilyen mérés,hogy 1 m3 gázból mennyi a kondenzvíz...

Csak abból tudod lemérni,hogy kondenzál e hmv közben ha méred a kazánon belül a visszatérő vízhőfokot.(és nem lézeres hőmérővel,mert rézcsőnél totál fals adatot ad)

Előzmény: kormi07 (41742)
Unicalfan Creative Commons License 2021.04.05 0 0 41743

Hány liter /perc ilyenkor a vízelvétel?

Előzmény: Törölt nick (41741)
kormi07 Creative Commons License 2021.04.05 0 0 41742

ez így leírva nagyon szépen néz ki, a valóság mégis az, hogy kondenzál hmv készítés közben.

padlógázon még kádtöltés közben sem megy nálam, mégis folyik a (kondenz)csövön a víz.

sima zuhanyzásnál elketyeg 10-12kW teljesítményen, ott még inkább.

 

ma már fürödtünk, holnap megnézem edénybe folyatva mennyi jön ki, gázfogyival együtt.

fűtés közben mértem valamikor, 37/30 vízhőfok, ~4kW teljesítménynél 1,4l/1m3 gáz jött ki emlékeim szerint.

Előzmény: Unicalfan (41737)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.04 -1 0 41741

55 előre ha nagyon hideg a belépő víz, így 45 jön ki.

Többször vizslattam, elég rendesen jött a kondezvíz a csövön.

AGPE-nél a visszatérőt figyeli hmv-nél, kb 10 fokkal magasabb előremenővel éri  el a kívánt hőfokot, de mivel csak a visszatérő alapján szabályoz, nem lesz pontos.

Van olyan ebből a szériából amibe utólag lehet építeni az érzékelőt, úgy sokkal pontosabb lesz.

Előzmény: Unicalfan (41737)
nagykunsági Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41740

Hát persze. 

Előzmény: peterch (41738)
nagykunsági Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41739

Sose ment csúcsteljesítményen. HMV készítés közben lemodulál. 

Előzmény: Unicalfan (41737)
peterch Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41738

Kondenzál az , csak a kéményben . :-)

Előzmény: nagykunsági (41733)
Unicalfan Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41737

Nem tudom hogy tud kondenzálni 80-85 fokos előremenőnél és kb 65-70 fokos visszatérőnél...hmv módban a primer körben.

Ahhoz hogy a hmv oldalon neked kijöjjön egy delta t 40-45 fokos víz ,ahhoz a kazánnak csúcsteljesítményen kell mennie és legalább 80-85 fokos előrével,és ekkor a visszatérő nem 53 fok alatti (delta t 25-30 nál a primer körön már rég tilt a kazán túl nagy grádiens  miatt)  

 

Előzmény: nagykunsági (41733)
Unicalfan Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41736

Ott a pont!!!

Előzmény: Sony Black (41735)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.04 -1 0 41735

Igaza van Unicalfan-nak. Tökéletese a Spirec csak abból a legnagyobbat érdemes venni KN3, és a spirál oldal legyen a kazán kör! Ez tuti nem dugul le egy öreg nyitott vas rendszeren. Ellenben ha zárt a rendszer le se választanám csak átmosnám rendesen. Nemrég volt erről is szó...

Előzmény: kormos* (41718)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.04 -1 0 41734

Nálam is kondenzál...

Előzmény: nagykunsági (41733)
nagykunsági Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41733

Nekem kombi átfolyós van és HMV módban kondenzál. 

Vagy lehet hogy nem, de akkor nem tudom mi folyik a kondenzcsövön :)

Előzmény: Unicalfan (41731)
C20NE Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41732

Igazad van, figyelmetlen voltam!

Előzmény: Unicalfan (41729)
Unicalfan Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41731

Már csak azért sem tudok róla, mert nekem az Ariston is kondenzál. --lehet ,de nem kombi átfolyós hmv készítés módban.

Előzmény: nagykunsági (41724)
peterch Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41730

Természetesen úgy van , ahogyan írod ! 

 

Csak az nem mindegy , hogy milyen mértékü a kondenzáció ( a visszatérö hömérséklete ) .:-)

 

 

Előzmény: C20NE (41728)
Unicalfan Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41729

Kombi kazánról beszélünk ,,,nem fűtőről!!!!!

Előzmény: C20NE (41723)
C20NE Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41728

Nem volt nagyobb mint a csak egyetlen kazán képes kondenzálni! A másik, hogy szépen lassan emeli az előremenőt nem rögtön teljes gázzal tolja így kisebb hőcserélővel is az idő jó részében kondenzál.

Előzmény: peterch (41727)
peterch Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41727

Erre gondoltam ! 

 

Tehát ezért a kijelentés egy kicsit csúsztatás volt .:-)        Ha magas karcsú a tároló és egész magasságban van benne höcserélö , akkor lehet magasabb is az elöremenö hömérséklete és mégis kondenzál a felfütés nagy részében . Valamint a termisztor elhelyezésének a magassága ( helye a tárolóban ) is nagyban befolyásolja .

Előzmény: C20NE (41726)
C20NE Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41726

Rétegződik, lent az alján 30fok körül van. A csőből ömlik ilyenkor a víz nem csak csöpög mint fűtéskor.

Előzmény: peterch (41725)
peterch Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41725

Szia !

 

Azért megnézném három hömérö segítségével a tárolóban lent , középen és fent , hogy milyen a víz hömérséklete . Meg a másik , hogy mennyi az a kondenzált víz 1m3 gázból .

Előzmény: C20NE (41723)
nagykunsági Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41724

A legtöbb panasz a fég spirec hőcserélőre van. 

Én például beleőrülnék ha a hőcserélő 10 fokos DT-vel működne. Max 2-3 fok az elfogadott nálam. 

 

Nem udtam, hogy a fég kombi kondenzációs gázkazánja az egyetlen olyan ami hmv készítés közben kondenzált. 

Már csak azért sem tudok róla, mert nekem az Ariston is kondenzál. 

Előzmény: Unicalfan (41721)
C20NE Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41723

Azt tudtad, hogy a Viessmann úgy modulálja az égőt, hogy a 45 fokra állított HMV tartály felfűtése közben majdnem végig kondenzál? Ehhez persze kell a HMV tartályban a 2m^2-es hőcserélő is.

Előzmény: Unicalfan (41721)
kormos* Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41722

Mennyivel több a gázfogyasztás, ha nincs kondenzáció? 10%???

Előzmény: nagykunsági (41720)
Unicalfan Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41721

Ezt megindokolnád!.??

Szerintem a Fég spirec is tökéletesen működik...és legnagyobb előnye ,hogy a köpenyoldalra kötött szekunder kör soha semmilyen körülmények között nem fog eldugulni,bármilyen szutykos rendszert elvisz akár átmosás nélkül. 

Csak sok szerelő fordítva köti be ...nem mindegy hogy mit kötsz a köpeny és spirál oldalra...

 

Azt tudtad amúgy ,hogy a Fég kombi kondenzációs kazánja az egyetlen olyan kombi kondis kazán ami HMV termelés közben is kondenzációsan működik (a primer oldalon).....köszönhetően a benne lévő spirec hmv hőcserélőnek?

Előzmény: nagykunsági (41720)
nagykunsági Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41720

De legalább működik a KN-el ellentétben. 

Előzmény: kormos* (41718)
peterch Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41719

A fég-spirec-kn-0-3 -ig megtalálod számítási példával és höcserélö adatokkal : http://www.kazanwebaruhaz.hu/fotky4696/fotov/feg-spirec-kn-0-1-2-3-hocserelo-hasznalati-utasitas.pdf

Előzmény: kormos* (41718)
kormos* Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41718

Csak az kényesebb...

Előzmény: nagykunsági (41717)
nagykunsági Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41717

Mindenképpen lemezest, és olyat aminek a hőátadó felülete legalább 1m2. 

Előzmény: kormos* (41715)
peterch Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41716

Ahhoz kellene tudni az elvárásokat primér és szekundér oldalon .

Előzmény: kormos* (41715)
kormos* Creative Commons License 2021.04.04 -1 0 41715

OK!

Te milyet vennél?

Előzmény: peterch (41714)
peterch Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41714

Szia !

 

Ha visszaolvastál idáig : 41655 , akkor nem így tetted volna fel a kérdést .:-)

Alapnak kell tudnod , hogy milyen legyen a primér és a szekundér hömérséklet és térfogatáramok . Ha ezt tudod , akkor kereshetsz hozzá egy höcserélöt , ami ezt tudja .

Előzmény: kormos* (41710)
kormos* Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41713

Erről mi vélemény spriálisan tekercselt, talán jobb, mint a lemezes???

 

https://www.megatherm.hu/feg-spirec-kn-1-hocserelo

kormos* Creative Commons License 2021.04.04 -1 0 41712

Linket tudnál feltenni.

Előzmény: ksanyi52 (41711)
ksanyi52 Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41711

Nekem a 24 Kw-os kazánhoz 40 Kw-os van. Szerintem elég. 

Előzmény: kormos* (41710)
kormos* Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41710

Visszaolvastam, tehát minimum egy 100 Kw-os hőcserélő kell a kondenzációs kazánhoz.

Előzmény: peterch (41709)
peterch Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41709

Szia !

 

A visszatérö hömérséklete a meghatározó . Ha betudod biztosítani , hogy durván 30°C környéke legyen , akkor lesz kondenzáció , jó hatásfok . Tehát olyan höcserélö kell , ami képes a kazán által elöállított hömennyiséget átjuttatni a szekundér oldalra . Viszont a szekundér oldalon a rendszernek elkell tudnia azt a höt osztania , hogy a höcserélö az optimális hömérsékleteken dolgozzon .

Előzmény: kormos* (41707)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.04 0 0 41708

Nem olyan rég volt erről szó. Tekerj vissza!

Előzmény: kormos* (41707)
kormos* Creative Commons License 2021.04.03 0 0 41707

Hőcserélővel leválasztott rendszer, mennyire befolyásolja a kondenzációt? Romlik a kondenzációs kazán hatásfoka?

Sony Black Creative Commons License 2021.04.03 -3 0 41706

Világos... és az ilyen beszélgetésekből keletkeznek a legendák :D

Előzmény: kormos* (41705)
kormos* Creative Commons License 2021.04.03 0 0 41705

"Családi házhoz nem kell mennie se."

 

Ismerős a kéményseprő és mondta, hadd jöjjön be, mert meg van hogy naponta, hány kéményt vagy házat kell neki ellenőriznie. Gondolom a katasztrófavédelmi hivatal küldi őket...

Előzmény: Sony Black (41703)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.03 -3 0 41704

Ez rád nem vonatkozik. Homlokzati kivezetés nem minősül kéménynek.

Előzmény: kormos* (41702)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.03 -3 0 41703

Erről írtam az előbb... vannak szakemberek, kéményseprő mesterek meg tőlem lehetnek akár vezérkari főnökök, akik nincsenek tisztába a szabályozásokkal. Neked is nem a kéményseprőt kell megkérdezni, homlokzati kivezetés ügyben, hanem egy gázszerelőt/gáztervezőt! Új bevezetés, gáztervezői hatáskör, és szolgáltatói meo köteles. Kéményseprőt oda se kellett volna hívnod! Mit keresett ott? Családi házhoz nem kell mennie se. (kivéve ha vállalkozás van telephelyül bejelentve oda)

Előzmény: kormos* (41701)
kormos* Creative Commons License 2021.04.03 0 0 41702
Előzmény: Sony Black (41700)
kormos* Creative Commons License 2021.04.03 0 0 41701

Én is pont így gondolom!!!!

 

Nyáron lesz gázbevezetésem és amikor kint volt a kéményseprő ,  érdeklődtem, hogy mi a vélemény a vízszintes kéményről. 

Nem tudta, felhívta a megyei nagy főnököt, aki végül azt mondta, hogy vízszintes kivezetés semmikép nem lehet, mert hát a település képet, látványt biztosan rontja. (pedig melléképületben lesz a gázkazán és az utcáról nem is látszana vízszintes kémény. A kéményseprő is csak fogta a fejét, hogy mekkora butaságot mond a főnöke. (ki volt hangosítva telefon)

Tehát a lényeg, hogy semmi köze hozzá, ha nincs az ablakhoz, ajtóhoz közel.

 

 

 

 

Előzmény: Sony Black (41700)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.03 -3 0 41700

Ahhoz sose kellett kéményseprő ipari nyilatkozat. Oldalfali/homlokzati kivitelezés OTÉK 80§ hatálya alá tartozik: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=99700253.kor

 

Előzmény: kormos* (41698)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.03 -3 0 41699

"Ez azért érdekes az esetemben, mert a Viessmann (bár ha jól tudom felmatricázott tricox)-nak van saját kéménye."

 

Az hogy ki a gyári beszállítója a Viessmann-nak lényegtelen. Az a lényeg CE tanúsítvány szerint gyári.

 

"Ebben az esetben, gondolom a kivitelezővel megcsináltatom a kazán felhelyezését, bekötését, kémény cserét az új kazán gyárijával, majd kihívom a kazán beüzemelőjét és kész." 

 

Igen! De azt hozzá teszem hogy a kivitelező jelen esetben Gázszerelő! (érvényes fényképes gázszerelői igazolvánnyal rendelkező, egyszerűsített készülékcserére jogosult gázszerelőnek kell lennie! Tehát GMBF szakvizsgával is rendelkeznie kell)

Műszaki biztonsági felülvizsgálati jegyzőkönyvet is ki kell állítania, és oda is bele kell írnia az égéstermék elvezetés CE tanúsítvány alapján készülékkel együtt tanúsított.

 

Előzmény: taps1 (41697)
kormos* Creative Commons License 2021.04.03 0 0 41698

Ezek szerint lehet feltetetni gyári vízszintes kivezetést is, kéményseprő szakvélemény nélkül?? 

Előzmény: Sony Black (41696)
taps1 Creative Commons License 2021.04.03 0 0 41697

Köszi a pontosítást SB!

Ez azért érdekes az esetemben, mert a Viessmann (bár ha jól tudom felmatricázott tricox)-nak van saját kéménye. Még várok az ajánlatra, de ha nem kell kéményseprő, akkor lehet megéri, még ha kicsivel drágábban is adják. 

Ebben az esetben, gondolom a kivitelezővel megcsináltatom a kazán felhelyezését, bekötését, kémény cserét az új kazán gyárijával, majd kihívom a kazán beüzemelőjét és kész. Senki nem pattoghat a kéményseprő miatt, ugye?

(természetesen egyszerűsített kazáncseréről beszélünk, a gáztervet nem érinti)

 

 

Előzmény: Sony Black (41696)
Sony Black Creative Commons License 2021.04.03 -3 0 41696

Nem az a lényeg hogy a kazán C6. Általában majdnem minden kazán tudja a C6 minősítést. (kivéve a Vaillant)

Az a lényeg, hogy mivel lesz szerelve! Gyári csövet kap, vagy idegen gyártóét?!

Ha gyári csöve lesz, akkor nem kell hozzá senki, csak a gázszerelő + a tervező (ha tervköteles a mutatvány)

 

Az a baj hogy ebben még szakmai körökben is nagy az ellentét. Nagyon sokan félre értelmeznek jogszabályokat ezzel kapcsolatban. Gyakran még szakmabeliekkel is összeütközök, mert szerintük ez nem így van...

Mindenkit megnyugtatok így van! Az aki ezt nem képes elfogadni (akár szakmabeli, akár kéményseprő/katasztrófa védelem embere) Annak meg kell mondani tájékozódjon! Elsőfokú hatóság az ügyben, az 1/2020.(1.13.) korm. rend. 3§ szerint Budapest Főváros Kormányhivatala, vagy a megyei kormányhivatal. Majd ők elmagyarázzák nekik, hogy ez így van.

 

Hozzáteszem, ez szolgatói részről, tervezői részről, szerelői részről nem szokott gondot okozni, A szolgálató is tisztában van a jogszabályokkal. A beüzemelő szokott rajta rugózni, meg a kéményseprő, (ha társasházi lakásról van szó pl). Családi házhoz a kéményseprőt nem kötelező már beengedni.

Előzmény: taps1 (41694)
nagykunsági Creative Commons License 2021.04.01 0 0 41695
Előzmény: taps1 (41694)
taps1 Creative Commons License 2021.04.01 0 0 41694

Pill: akkor ha a kazán C6 minősítésű, de a hozzá tartozó minősített kéménnyel rendelem, nem kell kifizetnem a kéményseprőnek a több 10k (25+15?) díjat, m nem kell kéményseprő sem?

Előzmény: nagykunsági (41692)
kormos* Creative Commons License 2021.04.01 0 0 41693

OK!

Előzmény: nagykunsági (41692)
nagykunsági Creative Commons License 2021.04.01 0 0 41692
Előzmény: kormos* (41691)
kormos* Creative Commons License 2021.04.01 0 0 41691

Talán itt a fórumon olvastam, hogyha kondenzációs gázkazán van beüzemelve és gyári kéményt vesz az ember pl. Bosch kémény és kazán, akkor nem kell kéményseprői szakvélemény? Jól értelmezem?

attila0325 Creative Commons License 2021.03.31 0 0 41690

Ha Immergas, akkor az Amico V2 vezeték nélküli kivitelt választanám, ez kb. ugyanazt tudja, mint az ariston sensys.

https://www.immergas.hu/sites/www.immergas.hu/files/Amico%20V2%20haszn%C3%A1lati%20%C3%BAtmutat%C3%B3_0.pdf

 

Van még a Tybox 137, de ez csak sima on/off. Az előbbi kell neked. Az legjobb tudomásom szerint OpenTherm alapú kommunikáció.

Előzmény: taps1 (41689)
taps1 Creative Commons License 2021.03.31 0 0 41689

Sziasztok!

 

Akár a Victrix 20 TT, akár a Viessmann 100-w lesz a kiválasztott kazán tudnátok okos (vezeték nélküli) rádiós termosztátot ajánlani? Nem tudom a gyáriak mennyire jók (Viessmann drága is)...

Mostani turbós kazánhoz Q7RF van használva.

Köszönöm!

attila0325 Creative Commons License 2021.03.29 0 0 41688

Szóval van olyan külső hőmérséklet jeladó is, ami nem csak egy NTC, hanem azzal még párhuzamosan van kötve egy fix értékű ellenállás, így megváltozik a szenzor karakterisztikája.

Ennek a pontos értéke leggyorsabban replusz képlettel számítató. Kell a változó ellenállásérték, és a fix ellenállás értéke. 

Így néz ki a képlet:

 

 

Az "X" a replusz jele, nem pedig szorzás!

attila0325 Creative Commons License 2021.03.29 0 0 41687

Bocs, haver gépéről írok, lusta voltam telóról pötyögni.

Törölt nick Creative Commons License 2021.03.29 0 0 41686

A másik dolog, hogy kint, közvetlen a szenzornál kösd össze a 2 szálat, majd mérd meg odabenn a vezeték végén az ellenállást. Ennyi hiba van a rendszeredben, ami konstans hozzáadódik

a mért értékhez, de ez aligha okozhat ekkora eltérést. Ez a vezetéked ellenállása lesz, amit ilyenkor látsz.

Előzmény: Törölt nick (41685)
Törölt nick Creative Commons License 2021.03.29 0 0 41685

Soha nem mérünk ellenállást beépített áramkörben!

Ellenállás mérés = az ellenálláson átfolyó áram által okozott feszültségesés

 

Kösd le legalább az ellenállás egyik szál drótját, és úgy mérj rá! Máshogy esélyed sincs.

Előzmény: Bohóc70 (41684)
Bohóc70 Creative Commons License 2021.03.29 0 0 41684

Jogos észrevétel. Úgy látom, hogy a mostani hőmérsékletek mellett 700-2000 Ohm között kell lennie az ellenállásnak. Próbáltam 2k, 20k, 200k méréshatáron, de semmi.

 

Feszültséget tudok mérni 3 volt környékén, de az ellenállás kapufa. Vsz. bénán kérem, lehet, hogy ki kellene kötnöm a jeladót a működő rendszerből?

 

A jelenség egyébként továbbra is fennáll, hiába lőttem el tegnap a petárdákat:11-12 fokos külső hőmérséklet felett kb. jól mutat a kazán (egy fokon belüli az eltérés, most 15,5 vs 16 fok), ez alatt elmásznak az adatok, 1-2 fok külső hőmérsékletnél már 4 fokkal fölé mér a kazán.

 

És ezt következetesen. Gondoltam még arra, hogy csillapított hőmérsékletet mutat a kazán, de akkor reggel a valósnál alacsonyabb hőmérsékletet kellene látnom a hidegebb éjszaka miatt. Nem magasabbat, mint most.

 

Arra is gondoltam, hogy van rendszerben valahol egy kisebb, állandó 40-50 Ohm körüli ellenállás (hiba), aminek a kijelzésre gyakorolt hatása a magasabb ellenállás értékeknél kvázi eltűnik, az alacsonyabb ellenállás értéknél viszont már látható eltérést mutat. Ezzel az a probléma, hogy a hőmérés fordítva működik, az NTC ellenállása a hőmérséklet csökkenésével nő.

Előzmény: attila0325 (41683)
attila0325 Creative Commons License 2021.03.29 0 0 41683

Ne 200 ohmos méréshatárra tedd!

10kiloohm körül van a szenzor, 20 kiloohmos méréshatárra tedd!

Mindig a mérendő értéknél nagyobbra, külonben csak egy egyes lesz a kijelzőn...

Előzmény: Bohóc70 (41681)
Törölt nick Creative Commons License 2021.03.29 0 0 41682

Bocsánat, rossz ige időt használtam. Zárt, zárt, most is.

Előzmény: Sony Black (41680)
Bohóc70 Creative Commons License 2021.03.28 0 0 41681

Köszönöm az ötleteket.

 

A háromeres kábelből kettő van bekötve (szerintem ilyen kábel volt a telepítőnél). A kábel nem csőben megy, viszont az egyik radiátor visszatérő csövéhez van erősítve gyorskötözővel (gyakorlatilag együtt futnak). A 220V messze van tőle, a kazánig a közelébe sem kerül.

 

A szabályzó mellett viszont van 220V, a 10 cm talán megvan köztük.

 

Az ellenállást megpróbáltam kimérni, de egy sima multiteszterrel 200 ohmos méréshatáron (ez volt a legkisebb) nem sikerült.

 

A jó hír, hogy két áramszünet és kazán leállás után megjavulni látszik a rendszer (most éppen 0,6 fok van a két hőmérő között).

 

A rossz hír, hogy nem értem mi történt :(.

Előzmény: Unicalfan (41633)
Sony Black Creative Commons License 2021.03.28 -3 0 41680

Nem az a kérdés hogy zárt lesz e a rendszer, hanem hogy most zárt e?! Ha csak lesz az már nem jó! Azt le kell választani!

Előzmény: Törölt nick (41673)
Hauptman50 Creative Commons License 2021.03.27 0 0 41679

Valami hasonlóra gondoltam én is.

Előzmény: nagykunsági (41678)
nagykunsági Creative Commons License 2021.03.27 0 0 41678

Én akkor csak egyszerűen rákötném a pufferra a felső 1/3-ra. 

 

Az, hogy milyen kazán azt neked kell eldönteni. Ha visszaolvasol, elég sok kazánról van pro és kontra. 

Előzmény: Hauptman50 (41674)
Hauptman50 Creative Commons License 2021.03.27 -3 0 41677

fején a szöget :)

 

coffein2 Creative Commons License 2021.03.27 0 0 41676

És ha itt is "szakember" ad tanácsot?

Előzmény: Hauptman50 (41668)
MAMI P20 Creative Commons License 2021.03.27 0 0 41675

Hát, elvileg igen. Gyakorlatilag meg nem.

Előzmény: C20NE (41669)
Hauptman50 Creative Commons License 2021.03.27 0 0 41674

Zárt rendszer, lapradiátor , nem kell időjárás követés.

Törölt nick Creative Commons License 2021.03.27 0 0 41673

Zárt rendszer lesz, nem tökölök a leválasztással. 
Beszámolok majd a fejleményekről.

Előzmény: Sony Black (41667)
Hauptman50 Creative Commons License 2021.03.27 -1 0 41672

Nem a tervezésre gondoltam. Melyik kazán vált be csak fűtésre, a jelenlegi rendszerem hogy lehet(kell) megváltoztatni ahhoz , hogy jól működjön a rendszer?

nagykunsági Creative Commons License 2021.03.27 0 0 41671

Nyitott vagy zárt rendszered van?

Fűtés radiátor vagy padló?

Időjáráskövető rendszert szeretnél?

 

Előzmény: Hauptman50 (41668)
Mariusi Creative Commons License 2021.03.27 0 0 41670

  Gázt csak szakember  tervezhet és kivitelezhet.

 

 Sőt nem elég, hogy szakember, engedélyes szakembernek kell lenni.

Előzmény: Hauptman50 (41668)
C20NE Creative Commons License 2021.03.27 0 0 41669

Pedig szakember nélkül nem fogod megúszni! Egy rendszert ajánlatos megterveztetni.

Előzmény: Hauptman50 (41668)
Hauptman50 Creative Commons License 2021.03.27 0 0 41668

Üdvözletem! Kis segítséget szeretnék kérni. Adott egy 2 szintes 130 nm-es családi ház, fa tüzeléssel, 30kW-os vegyestüzelésű kazán, 1500 l-es puffer. Műa. ablakok, 10 cm szigetelés. Szeretnék gázfűtést, csak fűtést. Mit ajánlotok, milyen kazánt, milyen bekötési megoldást? Sajnos teljesen analfabéta vagyok a témában, "szakember" szavában viszont nem feltétlenül hinnék. Válaszaitok előre is köszönöm.

Sony Black Creative Commons License 2021.03.27 0 0 41667

Nem akarnám elbonyolítani, a szivattyútól félek, hogy a 12 radiátort és a magasságot 6 (m) bírni fogja-e.

 

Ugye most csak viccelsz? 30db radiátort is kiszolgál vígan a kazán szivattyúja! :D

Nekem 23db van fent összesen, ebből 18db DK 600x1400. 2db törcsi, és 3db DK 600x600.

 

A kazán általi szekunder szivattyú modulációt mindenképp elveszted, ha leválasztod a rendszert. Én nem tudok róla hogy van olyan Aristonhoz való szabályzó, ami képes összehangolni a primer szivattyúval a szekundert. Ha létezik is ilyen (majd az Ariston fan-ok segítenek) Akkor ahhoz okos szivattyút kell venni. Az meg kb itt kezdődik: https://www.kazanwebshop.hu/GRUNDFOS-Magna3-25-60-180-keringeto-szivattyu-PN10?gclid=CjwKCAjwr_uCBhAFEiwAX8YJgTexT4TzOsn3qq3jsIRpieKi6FJUErt_JVX25CSKdiNphvF0BJnn_BoCd6oQAvD_BwE

Szerintem nem éri meg ezzel germózni. Ha zárt rendszer nem kell leválasztani, ennyi.

Ha meg nyílt, akkor megveszed azt a szivattyút amit linkeltél és leválasztod, és fix fordulatra beállítod, ami a rendszerednek a legmegfelelőbb... 

 

 

Előzmény: Törölt nick (41661)
peterch Creative Commons License 2021.03.27 0 0 41666

Ja , még valami !

 

" külső hőmérséklet érzékelő, termikus szelepek és okostermosztátok. " plusz höcserélö a két kör között ( kazán - höcserélö , höcserélö - fütökör radiátorokkal ).

Aki ezt neked egybefogja hangolni , az elött le a kalappal !

Előzmény: Törölt nick (41664)
peterch Creative Commons License 2021.03.27 0 0 41665

    Azért nem értem , hogy mi az , ami tégedet nyugtalanít a szekundér oldali keringetöszivattyú esetében ? 

    Választasz egy olyan szivattyút , ami tud elektronikusan vezérelni , az igénynek megfelelö módon . Mivel én laikus vagyok , így az általam is beszerelt Wilo Yonos Pico 25/1-6-ot javaslom :   https://nemedivizgaz.hu/spd/wil3/Wilo-Yonos-Pico-25-1-6-keringetoszivattyu-230V .

Természetesen más gyártóknak is van ilyen termékük például Grundfos-nak . Ez a konkrét belinkelt szivattyú képes a Te 12 darab radiátorodat ellátni . Állandóan alkalmazkodik a rendszerben fellépö hidraulikus változásokhoz  . Mi kell ennél még több ,  mit tudjon még ?

Előzmény: Törölt nick (41664)
Törölt nick Creative Commons License 2021.03.27 0 0 41664

Köszi mindkettőtöknek, ebbe is belelátok már egy hangyányit.

A szekunder oldali szivattyú vezérlése továbbra is kérdés maradna, így elengedtem a dolgot.

A kazán (Ariston Genus One) marad fűtésre, felszerelés előtti mosás, iszapleválasztó, éves karbantartással.

Kerül mellé egy Ariston indirekt 120l tároló, külső hőmérséklet érzékelő, termikus szelepek és okostermosztátok.

 

mit szóltok hozzá, min lehetne még fejleszteni?

Előzmény: peterch (41663)
peterch Creative Commons License 2021.03.27 0 0 41663

Szia !

 

Tudod én laikus vagyok ,így a kibicnek semmi sem drága ! :-)

Én a nagyobbikat választanám . A tömegáram indokolja számomra , hogy a nagyobbik van tervezve alacsonyabb höfokú primér oldallal és hasonló hömérsékletü szekundér oldali hömérsékletre .

Előzmény: Törölt nick (41660)
nagykunsági Creative Commons License 2021.03.27 0 0 41662
Előzmény: Törölt nick (41660)
Törölt nick Creative Commons License 2021.03.27 0 0 41661

Nem akarnám elbonyolítani, a szivattyútól félek, hogy a 12 radiátort és a magasságot 6 (m) bírni fogja-e.

Olvastam itt korábbi hozzászólásban pro és kontra is.

Nem szeretném a szivattyú modulációs lehetőségét elveszíteni, ha megoldható.

Ha szükséges, a termosztát / kazánvezérlés (melyik?) tudhatja modulálni a különálló keringető szivattyút?

Vagy ne gondoljam túl, simán elviszi a kazán.

Előzmény: Sony Black (41659)
Törölt nick Creative Commons License 2021.03.27 0 0 41660

Koszi neked is, illetve peterch (41655) is.

Itt legalább le voltak írva a szempontok, amik adtak egy kis támpontot.

Ez akkor már túlzó:

https://www.nemsemmi.hu/Lemezes-hocserelo-60-lemezes-280kW-4x1-1/4-csatlakozassal

Ez meg a jónak tűnő?

https://www.nemsemmi.hu/Lemezes-hocserelo-50-lemezes-210kW-3/4-csatlakozassal

 

 

Előzmény: nagykunsági (41656)
Sony Black Creative Commons License 2021.03.27 0 0 41659

Ha zárt a rendszer, csak rendesen át kell mosni! Először járatni kb 1 hetet a rendszerben Fernox F3-al, majd ezt kimosni hálózati víznyomással és utána a radiátorokat leszerelve egyesével slaggal megnyomatni.

Csak a nyílt rendszerű fűtést kell leválasztani!

(A leválasztással, az időjáráskövető mód egy részét elveszted, mert a kazán nem tud operálni a szekunder szivattyú modulálással)

Leválasztásnál a szekunder körre kell a hőcserélő elé rakni egy iszapleválasztót (Fernox F1 Total Filter) Ebben az esetben a kazán körre nem szükséges. Ha mégsem lesz leválasztva akkor meg a kazán visszatérőjébe kell az iszapleválasztó.

Előzmény: Törölt nick (41653)
Sony Black Creative Commons License 2021.03.27 0 0 41658

"És úgy hagyja ott neked,hogy a kondenzvíz elvezetés nincs megoldva...majd a beüzemelő márkaszerviz megoldja címszóval."

 

Szerintem te félre értetted. A kivitelező, egyben a beüzemelő márkaszerviz is ebben ez esetben. Ilyen eset létezik ;-)

Nem igazán hiszem, hogy egy szerelő úgy hagyja ott a telepített kazánt, hogy nincs kondenz elvezetés. (Illetve akkor van ilyen ha a tulaj kifejezetten kéri, hogy majd ő ezt megoldja! Ilyen esetem nekem is volt)

 

Minden más esetben a kivitelező gépész érvényesíti a garanciát általában, úgy ahogy leírtad.

Előzmény: Unicalfan (41657)
Unicalfan Creative Commons License 2021.03.27 0 0 41657

Igen tudom ,miért kell kondenzszivattyú:-)

 

Csak számomra furcsa ez az egész helyzet: Veszel egy tök mindegy mi( pl Viessmann) kazánt ,aztán jön egy gépész aki telepíti neked,vagy új vagy meglévő rendszerbe tök mindegy.És úgy hagyja ott neked,hogy a kondenzvíz elvezetés nincs megoldva...majd a beüzemelő márkaszerviz megoldja címszóval.Hát ilyen a mesében nincs kb.... Ha kijön az adott kazán márkaszervíze beüzemelni a kazánt ,érvényesíteni a garanciát akkor neki nem az a feladata,hogy a részben hiányosan telepített kazánt alkalmassá tegye egyáltalán a beüzemelésre. Ez a helyzet nálam a vicc kategória ,nálam ilyen NINCS!

 

Ha mondjuk egy adott márka szervizese vagy és egyben gépészként vállalod egy kazán telepítését ,akkor te mint telepítő szakember te vállalod/érvényesíted a garanciát a kazánon kívül a rendszerbe rakott dolgokért ,pl +kondenz szivattyú,pl +keringető szivattyú..stb ezekhez az adott kazán márka márkaképviseletének/szervízének semmi köze.

 

Tehát ha pl elromlik a Wilo kondenz szivattyú akkor nem az adott márka pl .Viessman márkaszervizét kell hívnod,hanem azt aki telepítette.és majd az cseréli/javítja "elboltolja" a Wilóval ha garanciális. Ha egy és ugyanaz az ember (márkaszervizes és telepítő gépész egyben) és kimegy hozzád mint Viessmannos szakszervízes az elromlott Wilo kondenz sziv.miatt.akkor Ő azt nem a Viessmann fele fogja továbbtolni,mint garanciát hanem a Wilo fele.

Tehát ha Pista bácsi mint telepítő gépész és Viessmannos szakszervizes egyben ,rakta be neked a külső kondenz szivattyút akkor ha kihívod a Viessmann szervízt és onnan János bácsi jön ki akkor nem fog tudni mit kezdeni a garanciális Wiloddal.

 

Csak aki abszolút végfelhasználó az annyit lát az egészből,hogy kijött a Viessmann márkaszervíz és rögtön kicserélte garanciában az elromlott kazánon kívüli -wilo kondenz szivattyút.

 

Hát szerintem ez így van(legalábbis nálam így működik)

Előzmény: peterch (41651)
nagykunsági Creative Commons License 2021.03.26 0 0 41656

Nemcsak szerinted. 

 

Minimum egy ilyen kell.

 

DV193-60 0,84m² hőcserélő

 

https://www.regulus.hu/lemezes-hocserelo

Előzmény: peterch (41655)
peterch Creative Commons License 2021.03.26 0 0 41655

Szia !

 

Höcserélönél figyelembe kell venned a hölépcsöt delta T . Nem mindegy , hogy 90/70°C-os primér és 35/45°C-os szekundért veszel figyelembe , vagy szeretnél egy kondenzációs gázkazánnal egyszerre gazdaságosan füteni . Tehát 50/30°C-al , aminél kondenzál is és egyben ez a primér oldal , valamint radiátorral füteni 45/35°C-al . Ilyen esetben a 20kW-os höcserélö labdába sem rúg .

Szerintem .

Előzmény: Törölt nick (41653)
Törölt nick Creative Commons License 2021.03.26 0 0 41654
Előzmény: Törölt nick (41653)
Törölt nick Creative Commons License 2021.03.26 -1 0 41653

Sziasztok,

próbáltam a múltban is keresni (pl 38040 hsz környéke), de nem lettem okosabb még külső hőcserélő és keringető szivattyú témában.

Pincében lesz a kazán, régi csövek, meglévő lemezradiátorok földszinten, emeleten. A kazán és a legmagasabban levő radiátor között 5-6 méternyi szint van. A kazán Ariston Genus One 18kW fűtő kazán lesz.

Milyen külső hőcserélőt válasszak és milyen keringető szivattyút, amit tud vezérelni a termosztát? Egyáltalán lehet ilyet (tudomásom szerint igen)?

Egyáltalán milyen szempontokat kellene figyelembe vennem az áron kívül?

Hőcserélőre a teljesítménye alapján ezt találtam.

Alfa-Laval Alfa Laval Hőcserélő 4x3/4" CBH16-17H 20kW (CBH16-17H)

Jó lenne ez nekem?

 

Sony Black Creative Commons License 2021.03.26 0 0 41652

Jól forog az eszed ;-)

Előzmény: peterch (41651)
peterch Creative Commons License 2021.03.26 0 0 41651

Szia !

 

Bocsi a beleugatásért !

 

Több mint valószínü , hogy azért van köze a szervíznek a kondenzszivattyúhoz , mert a kazán olyan helyen üzemel ( pincében) , ahonnan szabadon nem tud a kondenz elfolyni , csak ha szivattú emeli olyan magasba , ahonnan a szennyvízhálózatba csatlakoztatni lehet . Tehát ök telepítették , így arra is garancia van . Ez olyan eset , amikor a klímás is telepít kondenzszivattyút hasonló okból . Az is felel érte .

Szerintem .

Előzmény: Unicalfan (41650)
Unicalfan Creative Commons License 2021.03.26 0 0 41650

És valóban igazad van rákerestem ,tényleg kapható ...úgyhogy engem átvert egy Viessmannos kolléga :-))  

Mondjuk ez az alaptényeken (túlárazottság ,tudásszint) nem változtat.

Azt a részt mondjuk nem értem,hogy mi köze a Viessmann szervíznek a kondenz szivattyúhoz.

Előzmény: visonik (41648)
taps1 Creative Commons License 2021.03.26 0 0 41649

Igazad van, a jelenlegi formájában - nekem, mint kazánt kereső laikusnak - a Vitodens 100-w nem opció, hiszen a minimum teljesítménye elfogadhatatlanul magas. Azonban, ha az idei (megújult?!) verziója tényleg 3.2kW-ot fog tudni számomra elgondolkodtató a saválló saját fejlesztésű hőcserélője miatt. Persze ez is lehet csak marketing, meg a hozzá nem értők (mint én) Viessmann felé csalogatására szolgál csak.

Én azoknál a kazánoknál, amikben gondolkodtam (Baxi, Immergas, Viessmann) felhívtam a területi képviselőket, beszéltem gázszerelőkkel.

Pl.: az Immergasos szinte leoltott, hogy azt ugye tudom 1000-ből egy ember van csak, aki ennyi információ alapján akar kazánt választani. Szerinte a legtöbb ember egy használt autót is kevesebb infó alapján vesz...(he?!)

Gázszerelők: Immergas esetében egyértelműen faszságokat beszéltek a minimális hőigényről vs kazán min. teljesítményéről. Valamint mind a 3 a kevésbé karbantartás igényes rozsdamentes Tera 24-t erőltette.

 

A gázszerelők nagy része (Ariston-Baxi, Immergas) szinte nem is javasolt egyedi típust, csak hogy vegyem meg, amelyik szimpatikus szereltessem be és majd ő beüzemeli x összegért -> hol a fakkban vannak itt a vevői igények?

A Viessmann-os kijött, felmérte a mostani rendszert, elmondta, hogy mit tud a 100-as, miben más a 200-as, kitöltött egy ajánlatkérő lapot, érdekelte, hogy hol van (lesz, mert most nincs még) a kondenzvíz elvezető. Komplett ajánlatot ad, korrektül megmondta hogy érdemes e szerinte a saját márkás indirekt tárolót vásárolni, vagy nem.

Majd ezek figyelembe vételével fog egy ajánlatot adni a már megújult kazánra.

 

Szóval azért ezek is nyomnak a latba, még ha érzelemmentesen kellene is csak a specifikációkat figyelembe véve dönteni. (még én sem döntöttem el)

 

 

 

Előzmény: Unicalfan (41647)
visonik Creative Commons License 2021.03.26 0 0 41648
Ha neten rákeresel a Vitodens 100 kapható angliában és az USA-ban is.
Nekem is ez van, mivel nálunk a gázt nulláról újra kellett csinálni, így a végén az a +200e szinte nem is számított, a másik szempont, hogy a helyi márkakereskedés 1km-en belül van. Amikor pl. bedöglött az első szezon után a Wilo kondenz víz szivattyú, fél napon belül jöttek cserélni :) Ez a második szezonunk, úgyhogy sokat nem tudok mondani a kazánról. Kérdeztem a szerelőt és az eladót is anno a 100-200 közti különbségről és egybehangzóan azt mondták, hogy gépészetileg majdnem ugyanaz a kettő, a vezérlése sokkal "okosabb" a 200-nak, mintha a több zónás rendszereket emlegették volna...
Előzmény: Unicalfan (41647)
Unicalfan Creative Commons License 2021.03.26 0 0 41647

Hát nem tudom,mindenesetre nekem nagyon furcsa,hogy a Viessmann kifejezetten a kelet európai régiónak gyárt kazánt (100-as széria) -mert Németországban/tőlünk nyugatabbra  ez nem kapható..ott a 200 as tól indul a paletta. a 200-as ára meg közel az 1 milliót súrolja....szóval nem tudom mit spórolhattak ki a 100-as szériából.? Arról nem is beszélve ,hogy a közel fél milliós árával ,erőteljesen túl van árazva ,a tudásához képest.úgy minimum 200 e ft-al.

 

Bár most az is igaz ,hogy mióta van most ez a felújítási támogatás program,kb 250 ezerért boldog boldogtalan (aki eddig nem tehette meg anyagilag) meg fogja venni a 100 as szériát pusztán a márkanév miatt...

 

Valahol pont az az érzésem mint amikor kirobbant a mosópor botrány ,hogy ugyanaz a gyártó (pl Persil) a jóval sz@rabb minőséget hozta a kelet európai régióba.

 

Persze lehet hogy sokan vannak akiknek van egy 100 as Viessmannja és  nincs vele baja meg ,meg van vele elégedve..de mi lenne ha megismerné az igazi Viessmann -t úgy a 200 as szériától felfele...?!

Előzmény: Sony Black (41645)
Törölt nick Creative Commons License 2021.03.25 -2 0 41646

Nem csak neki.

Tudod, a heti kérdés: milyen kazánt vegyek?...

Esetleg írhatnál róla .

Előzmény: Sony Black (41645)
Sony Black Creative Commons License 2021.03.25 -2 0 41645

Ezt most ne mááá, hogy neked kell elmagyarázni? :D

Előzmény: Unicalfan (41644)
Unicalfan Creative Commons License 2021.03.25 0 0 41644

Mitől a legjobb? miért jobb mint a Bosch???

Előzmény: Sony Black (41641)
taps1 Creative Commons License 2021.03.25 0 0 41643

Lehet akkor rossz típust írtam, engem a csak fűtő érdekel, arra is kértem ajánlatot (19kW-ra).

Előzmény: Sony Black (41642)
Sony Black Creative Commons License 2021.03.25 0 0 41642

Ez beépített tárolós azt tudod?! A TT nem volt az...

Előzmény: taps1 (41640)
Sony Black Creative Commons License 2021.03.25 0 0 41641

"Ha ez így lesz, akkor nálam az új Vitodens 110-w lesz a befutó."

 

Ha van rá pénzed egyértelműen a legjobb választás ;-)

Előzmény: taps1 (41640)
taps1 Creative Commons License 2021.03.25 0 0 41640

Tovább nyomoztam a kazánválasztással kapcsolatban.

Eddig a Victrix 20 TT volt a befutó, azonban most volt nálam egy Viessmann-os, akitől kérek ajánlatot kazánra és kéményre egyaránt.

Viessmann-ból a Vitodens 110-w touch fűtő kazánt néztem ki. Az egyetlen bajom a túl magas min. teljesítménye a kazánnak.

 

Azonban a Viessmann-os úriember azt mondta, hogy jövő7 végén elérhető lesz egy frissített változata a 110-w-nek (111-nek nem tudta, de valószínűleg annak is), ahol már 3.2kW-lesz a min. teljesítmény és úgy néz ki megkapja majd a Vitodens 200-as egy-két tulajdonságát is újdonságként.

Még nem látott róla semmit, jövő7 vége felé fog csak tudni küldeni anyagot.

Állítólag az ára sem fog változni az új ráncfelvarrott kazánnak.

Ha ez így lesz, akkor nálam az új Vitodens 110-w lesz a befutó.

 

Sony Black Creative Commons License 2021.03.25 0 0 41639

"Kedvező árfekvésű, manuálisan tölthető nemesacél gőzborotva."

 

Nagyon kedvező, cirka közel 600e magyar forintért! :D

Ha 100ért vetted is horror.

Ez is simán megteszi: 

https://karcheraruhaz.hu/kaercher_karcher_sc_2_easyfix_goztisztito_karcher_sc_2_easyfix_goztisztito_3732.html

 

Előzmény: Unicalfan (41636)
Sony Black Creative Commons License 2021.03.25 0 0 41638

Másik topikban válaszoltam

Előzmény: fejős lajos (41637)
fejős lajos Creative Commons License 2021.03.25 0 0 41637
Unicalfan Creative Commons License 2021.03.25 0 0 41636

Nagy nyomású GŐZ 

https://www.mwdental.hu/steamy-mini-279879---gozborotvak-19561-d-pg-shop.html

 

Persze használtan vettem és az ára a töredéke:-)

Előzmény: ice device (41635)
ice device Creative Commons License 2021.03.24 0 0 41635

Nagynyomású mosó vagy valóban gőz borotva?

Előzmény: Unicalfan (41631)
kolbasz 11 Creative Commons License 2021.03.24 0 0 41634

Szia, 

 

Köszi a választ. Egy Hajdu sta200c2 van, 200l, 2 hőcserélő sorba kötve benne, uh annak elégnek kell lennie, meg ugye 5 évig szépen ment, minden gond nélkül. Dugulást nem tartom valószínűnek. Felfűteni felfűti így is a tárolót, csak sokkal lassabban.

Én arra gondoltam,hogy esetleg a tágulási tartály mehetett tönkre a kazánban, és emiatt szabályoz (hat) vissza, de igazából nem tudom megmérni a nyomást benne rendesen, szisszen, uh van benne levegő, rendes nyomás mérőm nincs, a bickli pumpa mérője meg semmit nem mutat.

A tágulásira utalhat az is, hogy nyugalmi helyzetben 1,2 bart mutat a fűtési rendszer is, de gyorsan felszökik a nyomás benne 3 közelébe, vízcseppeket is találtam a 3 baros túlnyomás szelepnél. Gondolom nem tud hova tágulni már a víz, és a 3 baros szelepen távozik a nyomás.

De ezek csak az én józan paraszti elképzeléseim, nem értek hozzá.

Lehetne valami hibakód.

 

Előzmény: attila0325 (41621)
Unicalfan Creative Commons License 2021.03.24 0 0 41633

Csak ötletként mondom /persze nem biztos hogy ez a megoldás de hátha:

1. Le van e földelve az árnyékolás ,mert rendszerint nem kötik be a földelésbe!

2. Miért van 3 eres kábel (a höm.jeladónak 2 eres elég) ?ezt csak kérdezem

3.Külön (bermann) csőben van e vezetve legalább 10 cm re erősáramú vezetéktől? -rendszerint behúzzák a 230V -al egy csőbe.

 

és mivel a cw400 on látod az értéket ezért:

4, A cw 400 kimondottan BUS kábellel van csatlakozva a kazánra?-Itt is gyári előírás a min 10 cm távolság erősáramú vezetéktől.

 

Ezek az apróságok mind mind  okozhatnak problémát .

 

Konkrét élő példa: Unical kon E széria -egy le nem földelt ,külső höm.jeladó árnyékolt kábel,antennaként viselkedve begyűjtötte a környék összes rádiófrekvenciás jelét és teljesen megbolondult tőle a kazán elektronika.

Előzmény: Bohóc70 (41599)
Unicalfan Creative Commons License 2021.03.24 0 0 41632

 4.3kW-ot tud a fűtő 19kW-os verzió. Csalóka adatot nézel...a 4.3 kw-ot 80/60 fokos fűtésnél tudja,de Te nem ennyivel fogsz fűteni ---50/30 fokon máris 4.7 kw az adat! 40/30 meg még több(1-2 tizeddel)  Más márkáknál is ne a legkisebb adatot nézd amit a katalógusban találsz ,mert azt rendszerint 80/60 fokos vízre adják meg,de ki használja úgy???

Előzmény: taps1 (41576)
Unicalfan Creative Commons License 2021.03.24 0 0 41631

Szia!

Igen 2 komponens A és B és úgy kell csinálni ahogy írtad ...akár többször is egymás után ha nagyon koszos.+ amit még én szoktam: Van egy hordozható nagynyomású gőzborotvám ,tényleg kis méretű (fogászatban,fogtechnikusok által is használt) -tehát ne autós méretben gondolkodj ami a benzinkúton van:-)  na ez minden sz@rt lehoz....

Igen ,a fotón látható a sajátom (ez 3 éves---és mint az új....nem? DE!) közel 4000m3 gáz után.

Előzmény: attila0325 (41620)
Törölt nick Creative Commons License 2021.03.23 0 0 41630

A G O -nál inkább szoft hiba lehet, panelhibának aposztofálva.

Annak ellenére, hogy mikor hasonló cipőben jártam, szintén tele volt a net, hogy aristont ne mert panelhibásak...

Még működik.

A hcs. kilyukadás körülményei még soha nem tisztázottak. Sokszor a miért ne aristont kérdésre a válasz: mert szar.

 

Válaszd azt amelyik a legközelebb áll a minimum feltételekhez: szerviz, alacsony minimum teljesítmény, szabályozhatóság.

Ha elpöcörög 8-10 évet, adj hálát a tervezett elavulás rabbijának, hogy ilyen jóságos volt.     :-D

Előzmény: Törölt nick (41629)
Törölt nick Creative Commons License 2021.03.23 0 0 41629

Sok-sokat visszaolvasva - köszi, hogy konkrét felhasználó posztjaira hívtad fel a figyelmem - hasonlóan gondolkodva, mint attila0325 elkészítettem már korábban én is a táblázatomat.

Az én szempontjaim csak részben fedik az övéit, engem - tekintve még kevésbé értek hozzá - nem érdekel a hőcserélő anyaga (bár azt már összeszedtem, hogy AlSi az jó(?)), de a csatlakoztathatóság igen.

Kb nekem is azok a kazánok jöttek ki, amik nekem.

Megjegyzem, húzok az Ariston Genus One felé, bár pont korábban olvastam a fórumban, hogy szoftverhibás..

Erről tud valaki többet? Milyen esetben jelentkezik a hiba?

Előzmény: Törölt nick (41627)
Törölt nick Creative Commons License 2021.03.23 0 0 41628

Természetesen tudom és ismerem a fórum etikettet és a write-only felhasználók működését is.

Mentségemre és mások mentségére 30+ órát töltöttem a googlibarátommal és nem lett egyszerűbb a helyzet. Sok esetben évekkel ezelőtti infók vannak, azok is ellentmondásosak.

Akik itt tölti a szabad idejüket és segítenek másoknak minimum nagyobb tapasztalattal rendelkeznek ebben a témában, mint én, vagy bárki, aki ugyanazt kérdezi.

BTW, nincs 2 egyforma kazánválasztós kérdés, kinek mi a fontosabb..

Pont most láttam attila0325 2018-as bejegyzését az Immergas és az opentherm vs CARv2 témában. Érdekelne is, hátha van változás, és nem fürdök be az Immergaszal és az okosítással.

Azóta nem jött fel a téma, azonban lehet neki / bárkinek tapasztalata ezzel a gyártóval és lehetséges megoldással.

Megnézem Attila kazánválasztását, mindenképp.

Előzmény: Törölt nick (41627)
Törölt nick Creative Commons License 2021.03.23 0 0 41627

Tényleg nem egyszerű dönteni.

Azonban már sokszor kitárgyalt téma, pro-kontra.

 

Pont attila0325   kazánválasztása lehetne itt példaértékű....  

Olvass csak kicsit a hsz.eiből! 

Tényleg hetente előjön, tehát nem is kellene sokat visszaolvasni.

 

Vettél már autót?  Valahogy azt könnyebben vásárolnak az emberek, pedig sokkal drágább.

 

Informatikusként tudhatod milyen az amikor egy fórumot a lerágott csonttal offolják.

Előzmény: Törölt nick (41626)
Törölt nick Creative Commons License 2021.03.23 -1 0 41626

BTW az nekem is sokat segített volna.

Én az informatikában ténykedem, ott több esetben - leegyszerűsítve - 2 szereplős a játék (Intel / AMD, Nvidia / AMD(ATI)).. Ott egy egyszerű érme győz, illetve nem 5+ évre tervezel, talán kicsit közérthetőbb is a terület.

Ha olyan egyszerű lenne a dolog, hogy megpörgethetnénk egy kereket, ami kidobja a tutit, nem itt kérdeznénk a szakikat / nálunk tapasztaltabbakat.

BTW én köszönöm az eddigi segítséget, fogok még kérdezni továbbra is ;)

Előzmény: attila0325 (41625)
attila0325 Creative Commons License 2021.03.23 0 0 41625

Milyen szép lenne, ha lehetne egy topic leírást csinálni, ami mindig legfelül van, és ott lenne minden ilyen aktuális infó. De tényleg...

attila0325 Creative Commons License 2021.03.23 0 1 41624

Akkor most szépen mindenki visszaolvas egy hónapot. Minden héten ugyenezeket kell lerágni.

After101 Creative Commons License 2021.03.23 0 0 41623

Sziasztok

 

Fűtés korszerűsítés előtt állok és a segítségeteket kérem.

Adott tetőteres családi ház (2002-es) plusz üzlethelyiség (70+70+30m2). A fűtési rendszer 20 éves egy SD KLZ 30 álló bojleres öntöttvas gázkazánnal ás egy vegyes-kazánnal nyitott rendszeren egy fűtési zónában. Az SD mai napig 2002 óta szinte 2-3 kisebb hiba nélkül üzemelt. Kazánház van, minden szint és padlókörök osztóról. A csövek ötrétegű műanyag ( a padlófűtés is) az osztók után jelenleg rézcső, a padlófűtés hőcserélővel leválasztva. Mivel az egész ház szobatermosztátról van vezérelve, nem megfelelő a különböző szinteken a komfort.

A felújítás a kazáncserén kívül a rendszer átalakítását is érintené. Három fűtési zónát szeretnék kialakíttatni hogy a szintek/üzlet külön vezérelhető legyen szobatermosztáttal. Kazánt fűtő kazánt vennék, a HMV tárolót már meg is vettem (BOSCH AH160 uno). Átalakítás után 3 zóna lenne.

1 Zóna: alsó szint: radiátor + padlófűtés

2 Zóna: tetőtér: radiátor

3 Zóna: üzlet: radiátor + padlófűtés

Már beszéltem 2-3 szakival és mind mást mondott.

1. szaki: Gázkazánt hőcserélővel leválasztani, majd hidrováltó, majd osztó+szivattyú az 5 körhöz és maradna nyitott rendszeren a vegyes-kazánnal rézcsővel szerelve.

2. szaki: Vegyes kazánt leválasztani hőcserélővel, a gázkazán majd hidrováltó, majd osztó+szivattyú az 5 körhöz és zárt rendszer szénacél csővel szerve.

3. szaki:megint más verzió

Ja, és a vezérlés egy külön misét megér, persze hívjak szakit aki ezzel foglalkozik.

 

Én ezeket néztem, kazán oldalról.

Bosch condens 3000 ALsi hőcserélő 21,8/8,1 KW   /magas moduláció magyar Bosch/ Lengyel 3.1 KW

Immergas VICTRIX TT 20 X ErP  ALsi hőcserélő 21,3/3,1 KW  /olasz

Vaillant EcotecPlus VU 206/5-5 Inox hőcserélő 21,1/4,2KW /?

Viessmann vitodens 100 Saválló hőcserélő 26/4,7KW  /drága

Mi lenne a legjobb megoldás, melyik kazán, kell e leválasztani a gázkazánt hőcserélővel és mennyit vesztek vele stb?

Köszönöm az építő véleményeket

 

 

 

Előzmény: Sony Black (41555)
Dunit2 Creative Commons License 2021.03.23 0 0 41622

  Jogos az észrevétel. Elírtam.

Előzmény: peterch (41617)
attila0325 Creative Commons License 2021.03.23 0 0 41621

Mekkora a hőcserélő a tartályban? Simán elképzelhetőnek tartom, hogy nem tudja leadni a kazán azt a teljesítményt, ami be van állítva neki. HMV üzemmódban magasabb a teljesítmény, mint

fűtés közben. Ha nem tudja leadni, mert megemelkedik a visszatérő hőfok, nyilván visszaszabályoz.

 

Nekem a 12 kW-os az indirekt fűtése közben felmegy 15 kW-ig. Ehhez van egy hatalmas hőcserélő a tartályban, így nekem nem szabályoz vissza.

Előzmény: kolbasz 11 (41619)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!