Keresés

Részletes keresés

Mungo Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15812

A két igazság egy valóságot takarhat ? Azaz nem történik szerkezeti változás és a hosszváltozás, csak látszólagos, egyetlen oka a mérési eljárásban rejlik.
Vagy azt mondod, hogy torzul a rúd, de szerkezeti változást nem szenved, a tér-idő szerkezete torzul a mozgás irányában...

 

A helyzet, legalább is az én fejemben egy kicsit bonyolultabb, (vagy egyszerűbb?) ezt szívesen megbeszélném a topik társakkal, de a megértés jelenlegi szintjén annyit látok, hogy az egyidejűségek relativ volta miatt kb úgy néz ki a világ, mintha minden inerciarendszer (ez lehet lokális is) cipelne magával egy külön bejáratú csak az ő rendszerében érvényes valóságot. Ez így "fésületlenül" kicsit bizarr lehet, de ez van.

A bakter rendszerében a vonat pontosan olyan hosszú, mint amilyennek a sinek mentén elhelyezett megfigyelők, egy a bakter rendszerében adott időpontban a sínek mellet megjelölik a vonat elejét és végét. Ha ezután megállítják a vonatot és összehasonlítják a jelölésekkel, akkor csak annyit mondhatnak, hogy a vonat hosszabb ha áll minha mozog.

A vonaton lévő órákról ugyancsak megállapíthatják, hogy amig mozogtak a bakter rendszerében, lassabban jártak.

De az dőlassulás is, meg a rövidülés is ezen mérési utasításból, meg az egyidejűségek relativitásából következik.

Hogyan tudnánk másképp definiálni a saját rendszerünkben egy mozgó tárgy hosszát mint úgy, hogy azt a távolságot nevezem a tárgy hosszának, amit egy adott időpontban (az én rendszeremben egyidejűleg) az eleje és a vége között mértem?

(A méréskor a megfigyelők közvetlenül a tárgy elejénél és végénél vannak, tehát nem valami optikai csalódás miatt mérik azt amit.)

Előzmény: muallim (15806)
cíprian Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15811
Kedves Mungó!

Hosszkontrakció nem létezik idődilatáció nélkül, ráadásul ez egyszerre és egy rendszeren belül jön létre az inerciarendszer váltásakor.
Előzmény: Mungo (15802)
pint Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15810
ez mellébeszélés. tisztán geometriailag semmi gond nincsen azzal, hogy egy irányban nyomódnak össze a dolgok, nem is geometriai problémákat írtál, hanem szerkezeti változásokról, tehát szilárd kontinuumról. tehát megint kérdem: az nem baj, hogy külső szemlélő számára megváltozik a rugóállandó, a piezokristály rezonanciafrekvenciája, stb?
Előzmény: muallim (15809)
muallim Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15809
Ha K-ból K'-ben nyugvó órát figyeled, annak járása független az óra térbeli irányultságától, míg a méterrúd állása függ a térbeli irányultságától. Ha a tér K'-ben és K-ban is homogén és izotróp, akkor a mozgási hosszaknak irányfüggése inhomogénná teszik K-ban K'-t. Ezért K-ból nézve csak látszólagos hosszakat tudunk mérni az órák segítségével.

Az LT-ben semmifajta fizikai jellemző nem szerepel, az tisztán geometria. Ebben a geometriában pedig van három térkoordináta , amikből térintervallumok képezhetők, és van időkoordináta, amiből időtartamok képezhetők.
Előzmény: pint (15808)
pint Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15808
az órában levő rugó rugóállandója, vagy a rezonátor frekvenciája nem fizikai jellemzők? azok változása nem zavar téged?
Előzmény: muallim (15806)
muallim Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15807
Mungó most harapós
muallim Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15806
Kedves Mungó !

Számomra az eddigiek szerint, a mozgási hossz látszólagos , míg a mozgási időtartam valóságos. mert ha a méterrudak hosszúságkontrakciója valóságos lenne, akkor annak mechanikai következményei vannak és visszajutunk a Jánossy-féle hipotézishez, meg aztán az abszolut koordinátarendszerekhez és végül az éterhez.
Azt vesztené el a spec rel. amit éppen megnyert.

Szerinted, ha a mozgásra merőlegesen álló méterrúd pontosan 1m K-ból ( mozgó rendszer ) nézve, majd a mozgás irányba fordítva lerövidül , akkor szerkezeti változások történtek rajta? Míg ugyanezt a kisérletet a méterrúd rendszerében elvégezve semmilyen változásról nem számolsz be.
A két igazság egy valóságot takarhat ? Azaz nem történik szerkezeti változás és a hosszváltozás, csak látszólagos, egyetlen oka a mérési eljárásban rejlik.
Vagy azt mondod, hogy torzul a rúd, de szerkezeti változást nem szenved, a tér-idő szerkezete torzul a mozgás irányában ( az egész csak egy topológiai transzformáció ). De ekkor azt is hozzá kell tenni, amit meg is teszel, hogy a természetleírás szempontjából csak a mérési eredmények a fontosak ,mert a világ a priori elvileg nem festhető le. Ezt is elfogadom, de akkor a valóságos, létező és ezzel összefüggő tradicionális fogalmakat ki kell iktatni.

Az idő kérdése viszont nem azonos a tér kérdésével, mert bármilyen ko-ban mérem az időt az mindíg valóságos lesz, mert csak órával tudom megmérni, méterrúddal nem ! Míg hosszúságot idővel is tudok számolni !
Előzmény: Mungo (15801)
iszugyi Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15805
Nem néztem végig miket mondtál, de mozgolodik valami az agyadban (akkor is ha nem veszed észre).

Segítek: Tedd fel azt a kérdést, hogyan néz ki a háttérsugárzás a mozó müonról nézve és hogy néz ki a laborból nézve? Van-e különbség? Ha különbséget találsz (és miért ne találnál) akkor vége a specrel-nek.
Előzmény: Mungo (15803)
Mungo Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15804

Megengedem: értetlen egy alak vagyok.

 

Na látod te is csak értetlenkedni tudsz. :o)))

Előzmény: egy mutáns (15794)
Mungo Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15803
Mellesleg a müonhoz rögzített rendszerből vizsgálva a földi órák járnak lassabban, de ez a tapasztalat megértéséhez most mellékes körülmény.
Előzmény: Mungo (15802)
Mungo Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15802

Kedves Cíprian!

 

Ami az egyik rendszerből vizsgálva idődilatációnak adódik, az a másikban hosszkontrakció lesz. Ez tényleg nem túl bonyolult belátni. A müonhoz rögzített renszerben a távolság rövidebb amit meg tesz, a felé közeledő erősen lapult Föld, míg a földfelszínhez rögzített rendszerben a müon "órája" jár lassabban.

Előzmény: cíprian (15799)
Mungo Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15801

Lehet, hogy Astrojan fertőző? :o))

Már csak azt várom mikor kezdesz te is szép nagy színes betűkkel írni.  :o)))

Előzmény: muallim (15800)
muallim Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15800
Te magad írod :mivel a földbe becsapódtam t idő múlva...."
tehát időmérésre vezeted vissza a hosszmérést, és ez mindíg így van, ha egy K-ban mozgó K'-ban nyugvó müon létezése alatt megtett úthosszat K-beli időméréssel számolod ki az LT segítségével. Erre mondom ( ismétlem), hogy ez mozgási hossz. ( ezt nem én találtam ki ). Ahogy van mozgási időtartam, mozgási tömeg, miért ne lenne mozgási hossz.
Előzmény: pint (15798)
cíprian Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15799
Értelek muallim.

A diltatációk egyszerre következnek be, ha az egyiket kijelöljük oknak, a másik már csak okozat lehet. Alátámasztja ezt, hogy az időadatokból egyértelműen kiszámíthatók a hosszadatok. Azonban fordítva is így van, és ekkor az idődilatáció lenne az okozat.
Emiatt azt is lehet mondani, hogy mindkettő okozata egy közös okozónak.

Itt csupán az a kérdés, jogod van-e az időlassulást oknak tekinteni. Szerintem igen, ha erre egy külön modelled van, ami nem mond ellent a spec. rel.-nek.

A tegnapi elszólásod alapján sejtem, hogy miben sántikálsz :-)
Előzmény: muallim (15795)
pint Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15798
hol látsz te itt bármiféle hosszmérést? ez egy szimpla dedukció: "mivel a földbe becsapódtam t idő múlva, a maximum megtett utam (vagy a föld útja, ez most mindegy) nem lehet több, mint c*t, tehát a föld max kezdeti távolsága c*t". arról nem is beszélve, hogy tartózkodjuk a fogalmak alkotásától, mert messzire vezet. nincsen olyan, hogy mozgási hossz.
Előzmény: muallim (15797)
muallim Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15797
ez ok:
de mozgási hosszat mér, nemde?
Előzmény: pint (15796)
pint Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15796
nem kell ezt ilyen bonyolultan. le kell leírni a müon életrajzát 1e-7 lépésekben.

0: megszülettem, itt vagyok a felső légkörben.
1e-7: jön a nagy gömb. körülöttem mindenféle részecskék mozgolódnak.
2e-7: tovább jön a nagy gömb. ha fénysebességgel közeledne, mostanra 60m-rel lenne közelebb
...
10e-7:
...
22e-7:

persze nem biztos, hogy megéri a 22e-7-et, esetleg közbejön valami neki (mondjuk a detektor)
Előzmény: muallim (15795)
muallim Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15795
Biztos értitek egymást, de én is elmondom :

A müon szemszögéből : mikor keletkezik egy mérőjelet küld a Föld felé és mikor elbomlik megint, az ő saját rendszerében eltelik 2,2x10-6 sec., ezalatt kb 660m tesz meg. Tehát időméréssel állapítja meg a mozgási távolságát és ezzel azt is tudja, hogy ez mozgási hossz és látszólagos!
Mit mond a földi laboráns : léggömbről fotolemezeken megnézi, hogy hol, milyen magasan keletkeznek a pionokból a műonok, ezt a magasságot "szalaggal" lemérheti, nyugalmi állapotban, erre pedig azt mondja hogy valóságos, hiszen hosszmérővel méri le a távolságot.
Előzmény: egy mutáns (15794)
egy mutáns Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15794

Bocs és tényleg nem bosszantani akarlak, de hát éppen ezt nem értem.

A müon él 2,2x10-6 s-ig. Ezalatt a hozzá fénysebességgel közeledő föld 660 m-t tesz meg. Mégis odaér a müonhoz. Mi ez, ha nem a hosszkontrakció?

Megengedem: értetlen egy alak vagyok.

Előzmény: muallim (15791)
pint Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15793
hogyan magyaráznád ezt a müon szempontjából?
Előzmény: muallim (15791)
mmormota Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15792

Nem keverjük. Csak leírtuk ugyanezt egy olyan rendszerben, amely a müonnal együtt mozog.

 

(Teljesen gyakorlati példa, keletkezik egy müon, gyorsan körlé építünk egy liftet laborral... :-) )

 

Gondold már át rendesen...

Előzmény: muallim (15791)
muallim Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15791

Keveritek a dolgokat, ezért leírom a müon keletkezésének körülményeit :

 

A légkör felső határát érő sugárzás - a főleg fotoemulzióval végzett mérések szerint – 85,9 % protonból, 12,7 % -részecskéből és 1,4 % nehéz magból áll. A utóbbi években Z90-es magokat is megfigyeltek. A primer sugárzás jelentős része a levegő első 100 g/cm2-es rétegében lévő atom­magokkal lép kölcsönhatásba, töltött és semleges pionokat, nehéz mezonokat, hiperonokat és visszalökött magokat keltve. A semleges -mezonok 7,910-16 s-os átlagos élettartammal két -fotonná bomlanak (élettartam: a kezdeti részecs­ke­­szám e-ed részére csökken). A fotonok elektron-pozitron párokat, majd ezek újabb fotonokat keltenek, s az így létrejött lavina ("elektromágneses zápor") képezi a földfelszínen észlelhető sugárzás lágy komponensét.
A töltött pionok többsége müonokká bomlik. A müonok energiájukat főleg ionizáció útján veszítik el, amíg el nem bomlanak elektronná és neutrínókká (antineutrínókká).
Átlagos élettartamuk (2,2001 ± 0,0008)10-6 s. Ennyi idő alatt fény­sebességgel is csak 300000 km/s * 2,2×10-6 s = 660 m-t tennének meg. A Föld felszínén való észlelésük igazolja a speciális relativitáselméletből következő idő-dilatációt.

 

Ez a kisérlet nem a hosszkontrakciót igazolja !

Előzmény: egy mutáns (15779)
mmormota Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15790

Igazad, van ugyan az. És mi a magyarázat?

 

Csak hogy lásd, tanulunk:

Leejtünk egy eltont az ejtőtoronyban. Alkalmazunk rá egy új variációs elvet, és a Langrange multiplikátor máris szolgáltatja a magyarázatot.

Előzmény: iszugyi (15788)
mmormota Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15789

Nem kell tudni. Én pl. nem is tudom. De a müont behelyettesjtem egy gyertyával,

 

Az nem jó példa, mert nincs benne iszügyizmus. Talán, ha megemlítenéd, hogy a kanócnak más az mg/mi-je mint a viasznak, esetleg hogy a lángjában hemzsegnek az eltonok, ki tudja...

Előzmény: egy mutáns (15787)
iszugyi Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15788
Igazad, van ugyan az. És mi a magyarázat?
Előzmény: egy mutáns (15787)
egy mutáns Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15787

A magyarázat keresésnél persze tudni kellene, mi az a müon?

Nem kell tudni. Én pl. nem is tudom. De a müont behelyettesjtem egy gyertyával, amit meggyújtok, és mire leér, leég. Erre mindaz igaz, ami a müönra, legalábbis a példa szempontjából.

Üdv: egy mutáns

Előzmény: iszugyi (15782)
muallim Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15786
és valszeg még gondolkodhatok...
Előzmény: muallim (15784)
egy mutáns Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15785

igen, csak éppen a kérdés(eme)t jobban, egyértelműbben fogalmaztad meg, hány emelet: skalár, nyilván nem függhet a megfigyelőtől.

Kösz a segítséget, egy mutáns

Előzmény: mmormota (15781)
muallim Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15784
Sokat töprentem idáig és arra a megállapításra jutottam, hogy a SR egy olyan négydimenziós geometria , amelyben:
a pontoknak, görbéknek, síkoknak és tereknek maximált kiterjedési sebességük van.
pint Creative Commons License 2006.01.09 0 0 15783
egy gyerek kb 12-14 éves korára eljut az absztrakció olyan fokára, hogy megérti a relatív mozgást. neked erre már nincs esélyed ebben az életben.
Előzmény: iszugyi (15782)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!