Keresés

Részletes keresés

Adi001 Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27556

Alvin Hudson, Rex Nelson: útban a modern fizikához

1011. oldal : " a speciális relativitáselmélet S és S' rendszerek mérési eredményeit hasonlítja össze mikor azok egyenes vonalú egyenletes mozgást végeznek"

 

lehet hogy "egy vesszőt kihagytam" :/

 

ha megudom nézni pontosan ugyanilyen részletességgel, oldalszámra s idézve hozom a többi egyenlő érvényű kijelentést

Előzmény: astronom (27554)
egy mutáns Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27555

Lehetne ugye kutatni a "szakirodalomban" is, ha máshol nem, hát ezen a fórumon. Ott a megoldás, teljesen körüljárva a ikerparadoxont (méghozzá "kínos" precizitással, ábrákkal, számokkal, duma nélkül), csak el kell ovasni, ha már nem megy egyedül.

1m

Előzmény: Dubois (27553)
astronom Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27554

nem egy főiskolai tanártól ill. könyvből volt szerencsém ezt szószerint hallani/olvasni

 

Mondj egy ilyen könyvet, légyszi, ahol ez szószerint olvasható.

Előzmény: Adi001 (27552)
Dubois Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27553

"Van a fordulás, mint F esemény. Az utazó nem igazít eközben az óráján.

Az odautazó rendszerében ezzel az F eseménnyel a földön egy A esemény egyidejű. Ennek ideje a földi órán: tA.

Az visszautazó rendszerében ezzel az F eseménnyel a földön egy B esemény egyidejű. Ennek ideje a földi órán: tB.

A két esemény nem lehet ugyanaz, mert ugye ott van az egyidejűeség relativitása, ezt remélem, tudod mi."

 

Ezt a naívitást! :))

Nem tudják, mi az, hogy esemény, nem tudják mi az, hogy egyidejű, nem tudják mi az, hogy az egyidejűség relativitása.

Ez a nyers valóság. Rengeteg időtöltéssel, de koncentrált gondolkodás nélkül, definíciók nélkül, középiskolai fizikai érzékre és hétköznapi tapasztalatra támaszkodva akarják megérteni a specrelt. Persze, hogy így nem megy.

 

Nézd meg, évek óta vitatják a specrelt, de eddig egyikük sem mert vállalkozni arra, hogy rendesen kiszámolja, hogy mit is ad eredmányül a specrel az ikerparadoxon három inerciarendszerében.

 

Mély kuss a válasz.

Előzmény: egy mutáns (27550)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27552

hát pedig nem egy főiskolai tanártól ill. könyvből volt szerencsém ezt szószerint hallani/olvasni

az hogy ez mennyire hülyeség abban nem tudok nyilatkozni azt velük ill. a könyv szerzőivel kell. megvitatni (biztos vagyok benne hogy "kimagyarázás" lenne a vége s a kérdező maradna hülye a végére hogy még ezt sem tudja megérteni hogy ezt hogy kell érteni :D de ettől ez még szó szerint nem egy oktatási s fizikus könyvében igy szószerint szerepel)

nekem van egy véleményem hogy ez mit jelent s valóban közel nem azt jelenti számomra sem amit írsz hogy ettől a nem inerciális mozgások során nem mennek végbe azon törvényszerűségek melynek "végeredményeit" ("egyszerűsítetten" tárgyalva) az sr megadja

Előzmény: mmormota (27549)
gyremete Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27551

Feltéve, hogy abban a megtiszteltetésben részesülhetek, hogy Holden engem is a "relativisták" között tart számon, kijelentem, hogy az óra ugrás tekintetében teljesen egyetértek az általad leírtakkal. Vagyis a távolodó és közeledő űrhajós rendszerében a fordulóponthoz tartozó egyidejű földi események közötti időkülönbséget csak az utazó vélelmezheti ugrásnak, ha nagyon akarja. (ezt is csak azért, mert Holden olyan erőszakos volt)

 

Előzmény: egy mutáns (27550)
egy mutáns Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27550

Akkor még egyszer elmondom, hátha én is megközelítem a százezret.

A földi óra nem ugrik, tikkel szépen egyenletesen, ahogy kell.

Mi ugrik akkor?

Van a fordulás, mint F esemény. Az utazó nem igazít eközben az óráján.

Az odautazó rendszerében ezzel az F eseménnyel a földön egy A esemény egyidejű. Ennek ideje a földi órán: tA.

Az visszautazó rendszerében ezzel az F eseménnyel a földön egy B esemény egyidejű. Ennek ideje a földi órán: tB.

A két esemény nem lehet ugyanaz, mert ugye ott van az egyidejűeség relativitása, ezt remélem, tudod mi.

Tehát tA=/=tB, ezért mondtam, hogy az utazó úgy gondolja, hogy a forduláskor ugrott a földi idő, a fordulás után más mint a fordulás előtt. De nem az óra ugrott.

Ezt lehet ugyan úgy fogalmazni, hogy a forduláskor ugrik a földi óra. De érteni kell, hogy a fentit jelenti: a fordulással egyidejű események mások.

 

Ráadásul egyeztess azokkal a relativistákkal, akik már elismerték, hogy az óra a forduláskor ugrik. Tanulságos lesz a vitátok :-/.

 

Felkérem tehát tisztelettel azokat a relativistákat, akikre Holden gondol, hogy egyeztessék álláspontjukat a fentiekkel, hogy vitassuk ezt meg, tanulságképpen.

Holden nevében is előre köszönöm.

 

Üdv: 1m

 

Előzmény: Törölt nick (27538)
mmormota Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27549

igen és ujból és ujból felbukkan az a butaság is hogy azt a kijelentést (nem az enyém hanem pl. egy fizikakönyvé vagy x tanáré) : " az sr egyenes vonalú egyenletes mozgások leírásával foglalkozik"

 

Nagyon sajnálatos, ha tanár vagy fizikakönyv állít hülyeséget. Jól is néznénk ki egy olyan elmélettel, ami csak egyenes vonalú egyenletes mozgásokra érvényes... :-)

Előzmény: Adi001 (27534)
Dubois Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27548

Sok a duma.

Számold ki  a 27505-ben kitűzött feladatot.

 

Számokat és ábrákat, duma nélkül.

 

Szerintem nem tudod a specrel szerint helyesen kiszámolni.

Előzmény: Gézoo (27545)
mmormota Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27547

Ha véletlenül megértesz valamit, akkor szerinted nekem sikerült jól látni. Ha nem érted, akkor én tévdogmákba zárkózom.

 

Butaságért sem régennem égettek, sem most nem égetnek, nem kell aggódnod.

Előzmény: Gézoo (27545)
mmormota Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27546

Tehát?  Mi szünteti meg a szimmetriát?

 

A 4 dimenziós térben egyik világvonala egy háromszög egyik oldala, másiké ugyanannak a háromszögnek a másik két oldala. 

 

Minkowski térben a kér oldal "hosszának" összege mindig kevesebb, mint az egy.

Előzmény: Gézoo (27529)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27545

Szia!

 

  A szegény Brúnót valláspolitika miatt égették meg..  Galileit sokkal korábban

ugyanazért nem égették meg..  csak majdnem.. :D  és Kopernikuszt sem..

 

off

  Nem arról van szó, hogy felrúgnám a konvenciókat.

    Csupán bosszant, hogy itt ez a topic is tele van észosztókkal, akkik közül talán Mmormota a legképzettebb, és még ő sem érti rendesen még a specrelt sem..

  Noha egészen jól tisztában van vele..de valamiért tévdogmákba zárkózik néha..

 

    A többiek?.. a többiek sokszor azt sem értik amit kérdeztem.. De mindig akad néhány önkéntes: "menj tanulj! " felszólító...

   Sőt!  A legérdekesebb, hogy azok szerint "nem értem", vagy "reménytelen"

vagyok, akik még egyetlen épkézláb mondatot nem írtak ebbe a topicba..

(legalább is az elmúlt 18-19 000 bejegyzés alatt nem..)

  Itt van a specrel, ami szerint tárgyalhatnánk a jelenségeket, de amíg tévhitektől

sarkallt buta beszólások széttördelik a témát, addig képtelenség korrekten

megvitatni egy-egy témát..

  Ezért lenne rendkívűl fontos, hogy a szájtátók is megértsék..

on

 

   Azt biztosan tudjuk, hogy az idő dilatálódik a sebességgel, nem a gyorsulással, nem mással, hanem a sebességgel.

    Azt feltételezzük, hogy a hossz kontrakció valamelyest látvány, másrészt lehet valóságos eleme..

 

    Az semmi esetre sem valószínű, hogy lineáris összefüggés lenne a sebesség és az idő-hossz között.  Már csak a specrelen kívűl tárgyalható energetikai környezet miatt sem..

 

   Úgy, hogy van még sok teendőnk..

Előzmény: Törölt nick (27539)
Dubois Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27544

"Már ne haragudj, de annak, hogy a fény terjedéséhez idő kell, nem sok köze van a spec.-rel.-hez"

 

Már hogyne lenne. Ha nem kellene idő hozzá, akkor nem lenne specrel, hanem a newtoni rendszer pontosan működne nagy sebességeken is.

Előzmény: Törölt nick (27541)
varhun Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27543
"Mindkettôjük haragja elsôsorban Einstein ellen fordult. Ebben valószínûleg szerepet játszott az is, hogy Einstein 1922-ben az 1921. évi Nobel-díjat a fényelektromos hatás kvantitatív értelmezéséért kapta, magát a fényelektromos hatást pedig Lénárd fedezte fel."
mmormota Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27542

Csak azért látod ezt ellentmondásnak, mert abszolutnak véled az időt. Az idő viszont egy reltív mennyiség, így nincs ellentmondás.

 

PL. az általad is relatívnak tartott sebesség esetén látsz ellentmondást a következőben? A mozdonyvezető bármikor beszélhet mobilon az állomásfőnökkel, és más lesz a nézetük a szaladó fák kérdésében.

 

Előzmény: Törölt nick (27540)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27541
Már ne haragudj, de annak, hogy a fény terjedéséhez idő kell, nem sok köze van a spec.-rel.-hez, a fény sebessége már Olaf Roemer óta ismert. Egyébként rosszul esik, ha nem nézik ki belőlem, hogy ilyen válaszoknak nem dőlök be.
Előzmény: Dubois (27382)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27540
Bár megfogadtam, hogy nem reagálok a beírásaidra, de ezt nem lehet kihagyni.

Ezt írod: "A Föld felé tartó hajó rendszerében a földi óra előrébb van, mint a távolodó hajó rendszerében."

Na kérem, amikor egymás mellett van a két hajó, cseréljék ki azt az információt, amit a földi órán látnak. Ekkor ugyanazon megfigyelő egyszerre két óraállást láthat a földi órán!!!!!!!! Azaz egyszerre látják azt, ami mondjuk i.u 3000-ben, és i.u 4200-ban történik. Nem ellentmondás ez??? Vagy legalábbis nem furcsa???
Előzmény: mmormota (27383)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27539
Akkor hajrá, ne add fel, soha ne hallgass a konvenciókra, ha érzed, hogy hazudnak. A nyitott, független, önálló gondolkodás mindenek előtt. Mindig ez vitte a világot előre, mégha Giordano Brunót meg is égették emiatt.
Előzmény: Gézoo (27381)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27538
Elmondtam már százezerszer, hogy amiről beszélsz, az egyszerű Doppler, semmi köze a relativisztikus effektusokhoz, ráadásul SZIMMETRIKUS, emiatt nem lehet a földi ikertag öregebb! Próbáld meg ezt megemészteni, és ne gyere újra elő ezzel légy szíves, mert ennek SEMMI köze a megoldáshoz.

Ráadásul egyeztess azokkal a relativistákkal, akik már elismerték, hogy az óra a forduláskor ugrik. Tanulságos lesz a vitátok :-/.
Előzmény: egy mutáns (27386)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27537
Azért, mert mint tudjuk a remény hal meg utoljára, én három esélyt adtam annak a könyvnek, de egyik sem jött be. Az ilyen könyvek olyanok mint az eminens diák. Felmondják a kötelező, jól bemagolt leckét, anélkül hogy értenék valójában miről van szó.
Előzmény: gyremete (27385)
Dubois Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27536
(27505)
Előzmény: Gézoo (27535)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27535

 

      Ezzel újfent megerősítetted:  szövegelsz, de érdemi válasz nincs.

Látom, a többiek is látják...  Mit akarsz még?

Előzmény: Dubois (27533)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27534

off

"El kell hogy szomorítsalak"

hát ha így fogalmazunk akkor én is : "El kell hogy szomorítsalak"

szerintem a két állítás nem kizáró érvényű

nem feltétlen igaz hogy minden (nemkevésbé jó előrejelzéseket adó) modell magához a fizikai valóság megértéséhez vinne közelebb (ha egyáltalán meglehet érteni)

 

"Egyenértékűek, de nem egyenlőek." hát persze! elmagyarázom :

az egyiket a4 -re a másikat pedig a5 -re rajzoltam s nem egyenlőek

szóval értem én hogy miket írsz csak azt nem hogy minek!magnum56 szerintem nem erről beszél (remélem)

 

"Újból és újból felbukkan ez a butaság, hogy SR nem képes, csak inerciarendszereket kezelni"

igen és ujból és ujból felbukkan az a butaság is hogy azt a kijelentést (nem az enyém hanem pl. egy fizikakönyvé vagy x tanáré) : " az sr egyenes vonalú egyenletes mozgások leírásával foglalkozik"

aként értelmezik ahogy tegla írja

valóban nem nem kizárólag ir ben végbemenő eseményt lehet elemezni az esemény inerciális mozgásainak szakaszolásával s a neminerciális mozgás során végbemenő események szóbeli indoklásával (az valóban tulzás lenne ha azt állítanánk hogy értelmetlen eképp alkalmazni az sr-t nem ir-es események jellemzésére de ez a lényegen nem változtat hogy az eseméyn lényeges momentuma épp a nem ir -es szakaszában megy végbe)

 

ahogy én látom maga az sr sem a fizikai valóság leírására hivatott hanem a kitalált modellek közül ez áll talán legközelebb előrejelzések helyességének számában a kisérleti mérésekhez

 

(nem tudom honnan rémlik asszem Einstein életrajzából hogy ez a modell megalkotás sem aként alakult ahogy mostanában vázolják "és jött az isteni szikra mikor a buszon a toronyorát nézte" max ez a modell "kényszerű" alakítását befolyásolta . asszem publikálásának napjai előtt írta v. mondta valakinek Einstein :"hagyom a francba az egészet" aztán jól döntött az "intuició rovására")

 

nekem fingom sincs hogy mi lehet a fizikai valóság de szerintem az is hatalmas képmutató aki azt mondja hogy érti magát a valóságot

"elég" az ha azt érti valaki hogy a helyes előrejelzésekhez tudja mit mikor és hol alkalmazzon és valóban legalább a modelleket érti s (nem kell hogy egyetértsen vele! melyik az a 2 fizikus amelyik majdnem mindenben egyetért :) (na jó persze itt sokakkal biztos nem értene egyet szinte senki :) )

 

(mos nekem is rajzolni kell majd az ikerparadoxont ? :D)

on

Előzmény: Gergo73 (27499)
Dubois Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27533

"Szóval elismerted, igazam van."

 

Dehogy ismertem el én ilyet.

Azt ismertem el, hogy esélyed sincs a specrel megértéséhez.

De még ezt sem értetted meg. :))

Előzmény: Gézoo (27530)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27532

Szia!

 

  Lassan egy hete lógsz a válasszal.  Miért tűnsz el, minden alkalommal, amikor

érdemi választ kellene adnod?

Előzmény: tegla (27453)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27531

Szia!

 

  No-no!  Ez így nem igaz!  dx/dt  pillanatnyi vx !  És nem dt2 -!. Vagyis a sajátidő integráljában folytonosan akkumulálódik az eltelt (dt) idő..  még a gyorsulási szakaszok alatt is.. 

  Arról nem is szólva, hogy a gyorsulási szakaszok hossza végtelenül rövid is lehet..

 

   A mozgás iránya pedig nem számít.. Zárt hurok a relatív elmozdulás pályája,

így minden képpen egyaránt lesz távolodó és közeledő szakasz.. amelynek hossza

összességében egyenlő..

 

 

  

Előzmény: TEODOR (27447)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27530

Szia!

 

  Szóval elismerted, igazam van. Lila gőzöd sincs a specrelről, ezért válasz helyett

piszkálódsz..   Nem baj.  De mostmár figyelj, hogy megtanulhasd!

 

 

 

Előzmény: Dubois (27445)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27529

Szia!

 

  Köszönöm! Akkor jöhet a válasz! (off Mindig ennyit kéreted magad? on)

 

Tehát?  Mi szünteti meg a szimmetriát?

Előzmény: mmormota (27442)
Simply Red Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27528

 Nem elég a földről nézegetni hiszen éppen ez okozza a problémát. Le kell hozni és egymás mellé tenni a GPS órát és az ugyanúgy megerőszakolt földi órát.

 

Mit vársz ettől a kísérlettől? Hogy lehozás közben visszafelé fog pörögni a GPS műhold órája?

Előzmény: Astrojan (27522)
Dubois Creative Commons License 2006.12.12 0 0 27527

"Ehhez csak le kellene hozni egy 20 éves GPS -t és megnézni az óráját. Nem elég a földről nézegetni hiszen éppen ez okozza a problémát. Le kell hozni és egymás mellé tenni a GPS órát és az ugyanúgy megerőszakolt földi órát."

 

Igen szánalmas vagy ezzel a "megerőszakolt óra" sulykolásával. :))

 

Tányleg azt hiszed, hogy kőkorszaki szómágiával tudod semmivé tenni GPS órák időeltérését. :))

Előzmény: Astrojan (27522)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!