Keresés

Részletes keresés

Yorg365 Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27713
Jó, akkor kérlek tedd félre az előítéleteidet, és próbálj meg megoldani egy egyszerű feladatot.
Van egy folyó, amely 1m/s sebességgel folyik, 100 m széles.
Egy ember átússza a folyót, majd visszaúszik 5m/s-os sebességgel.
Utána megteszi hosszába is a 2*100 m-t.
Ugyanannyi idő alatt teszi meg a két 200 m-t?
Előzmény: Törölt nick (27688)
NevemTeve Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27712
<Flame>
Mert ezek a srácok pont olyanok, mint akik szépen visszaolvasnak, hogy megtalálják ugye;)
Szerintem amelyik hsz-ben egynél több számadat van, azt eleve csukott szemmel olvassák el...
</Flame>
Előzmény: Dubois (27710)
egy mutáns Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27711

Elnézést, csak arra akartam utalni, hogy amit felvetettél, azt nem lehetetlen megcsinálni.

Bocs tehát.

1m

Előzmény: Dubois (27710)
Dubois Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27710

"De remélem visszatartják magukat"

 

Hiú remény volt. :((

Előzmény: egy mutáns (27708)
egy mutáns Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27709

Igen, és ez még csak tengelyes szimmetria. Végtelen sok iker elindulhat a térbeli szélrózsa összes irányába, mind egyidősek lesznek visszatértükkör, és mind fiatalabb lesz a helybenmaradónál.

1m

Előzmény: cíprian (27707)
egy mutáns Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27708

Csak mondom, hogy Dubois pedig meg is csinálta itt a fórumon, ábrákkal, számokkal, rizsátlanul, valamikor elég régen.

1m

Előzmény: Dubois (27706)
cíprian Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27707

Kedves Gezoo!

 

Igazad van abban, hogy létezik szimmetria az ikernél. Ezt én a következőképp látom.

 

Induljon el mindkét iker ellenkező irányba, egyaránt 0,8v sebességgel. Amikor visszatérnek hozzám, mindketten egyidősek lesznek. Azonban mindketten fiatalabbak lesznek nálam.

Előzmény: Gézoo (27705)
Dubois Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27706

"És ne beszélj mellé... A feladat a "(27505)-ben" , különben sem kornkrét."

 

Mmormota, NevemTeve, Simply Red, egy mutáns, Mungo és még többen a topicból simán értenék és megcsinálnák.

(De remélem visszatartják magukat, amig rátok várok)

 

 

Akkor bemásolom ide mégegyszer a feladatot:

 

" kiszámolni és felrajzolni az ikerparadoxont a maradó, a távozó és az érkező inerciarendszerben.

Teljesen, rendesen, mindhármat.

Duma nélkül.

Számok, ábrák.

Szóval v=0.8c mindkét irányban, a maradó ikernek 20 év telik el a találkozásig.

Több kérdés nincs, nem is lehet."

 

Előzmény: Gézoo (27705)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27705

 

   Ne beszélj butaságokat!  A szimmetrikus mozgásnál nincs asszimetrikus idő!

 

   Ha szerinted van, akkor add meg a forrást. És ne beszélj mellé... A feladat

a "(27505)-ben" , különben sem kornkrét.

  Úgy hogy pontosan megadhatnád, ha már pontos számítást szeretnél.

Előzmény: Dubois (27703)
cíprian Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27704

Kedves Holden!

 

Az itt folyó vitához a szimmetriáról lehetne még hozzátenni egy megjegyzést.

 

Én mindig megnézem álló rendszerből is, ha érthetőbbé akarom tenni magamnak valamit. A szimmetriánál az összeadó-képlettel lehet áttenni harmadik és álló megfigyelőre két egymástól v(AB) sebességgel távolodó testet. Az összeadó-képlettel egy harmadik megfigyelő szempontjából is szemlélhetjük a két testet.

Pl ha a harmadik megfigyelő a két testet v(A) ill. v(B) sebességűnek látja, akkor a két testről a megfigyelők egymást v(AB) sebességűnek mérik.

A relativisztikus összeadó-képlettel, ha c=1

 

 

v(AB)=(v(A)+v(B))/(1+v(A)v(B)

 

Ez a képlet a specrelből ered, mégis sokféle tanulság leszűrhető belőle.

Pl. a szimmetriára is. A harmadik megfigyelő számára mindegy, hogy v(A) + v(B) relatív sebességösszegek milyen v(A) és v(B) sebességekből tevődnek össze, az összegük azonos értékű lesz. Azonban egymást v(AB) sebességűnek mérők számára már nem mindegy, hogy v(A) + v(B) összeg miből tevődik össze, mert a fenti képletben a nevező más-más éertékű lesz.

 

A szimmetriát is a fentiek szerint kell elemezni, mert mi általában a harmadik megfigyelő vA)+v(B) relatív sebességösszegre gondolunk, azonban a specrel nem ezt, hanem a v(AB) relatív sebességet veszi alapul.

A  fórumbeli nézeteltéreseknek többnyire ilyen oka van.

Előzmény: Törölt nick (27689)
Dubois Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27703

Ott a feladat (27505)-ben

Nincs mit hozzátenni.

Aki érti a specrel alapjait, abból meg tudja csinálni.

 

 

Gézoo Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27702

 

   Na akkor ne rizsálj !  Írjad, hogy mi szerint legyen az asszimetria ???

Előzmény: Dubois (27701)
Dubois Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27701

Gyerünk, számok, ábrák.

 

A feladat világos, minden más rizsa.

 

Előzmény: Gézoo (27700)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27700

 

   Szerintem vagy a betűket vagy az azokkal leírt szavaimat nem ismered..

 

  A specrel szerint tökéletesen inverz szimmetrikus az iker tagok mozgása,

így az ideje is.. 

 

   Ha csak nem tudsz olyat idézni ami alapján ez másként lenne..

 

  Rajta! Várom az idézetet a foorrás megjelölésével, és máris kiszámítom úgy is..

 

 

Előzmény: Dubois (27698)
NevemTeve Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27699
Azt kérdezted (gondolom én), hogy mit lát a földi megfigyelő a távoli űrhajó óráján. Erre válaszoltam: a földi megfigyelő szerint az űrhajó tíz év alatt jut el nyolc fényév távolságba, tehát az indulás után 18 év után látják a földön az éppen megérkező (és visszaforduló) űrhajót.
Előzmény: Törölt nick (27697)
Dubois Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27698

Mutasd be, hogy ki tudod rendesen számolni az egyszerű ikerparadoxont a specrel szerint a három inerciarendszerben (lásd 27505).

 

Gyerünk, számok, ábrák.

 

(Szerintem nem tudod kiszámolni.)

 

 

Előzmény: Gézoo (27695)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27697
Na akkor nézzük: ha az űrhajó 20 évig van távol, akkor szerintem 10 évig távolodik, 10 évig pedig közeledik. Hogy jön ki ebből a 18 év, 2 év párosítás??? Honnan kevered bele ezt az aszimmetriát???
Előzmény: NevemTeve (27694)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27696
Na hát ez már tényleg több a soknál! Ott áll egymás mellett a visszafelé haladó űrhajón két ember, az egyik eredetileg is ott volt, a másik a távolodó űrhajóról átszállt ikertag. És a földi órán MÁS-MÁS értéket látnak?????!!!!!! És azt állítod, hogy ez a két egymás mellett, egymáshoz képest nyugalomban lévő megfigyelő eltérő koordinátarendszerekben van???? Hát meddig vagy még képes elmenni ezért a skizofréniás elméletért? Képes vagy minden emberi logikát feladni csak azért, hogy elkerüld a beismerést, hogy ez az elmélet HIBÁS!
Előzmény: mmormota (27651)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27695

Szia!

 

  Gratulálok!  Újabb szöveg, a válasz helyett..

 

  Mert ugye te sem vetted komolyan Mmormota hibás válaszát a szimmetria

elvetéséről, amikor azzal magyarázta az asszimetriát, hogy ha egy 4D-s Minkowszki

térben ábrázoljuk az iker mindkét tagjának mozgását, akkor

 

 " lám-lám az egyikük a háromszög egy oldalát, míg a másikuk a háromszög két oldalát futja be.. ami pediglen asszimetrikus" (lényeget és nem a szavakat idéztem)

 

  Pedig ez a magyarázat többszörösen hibás..  Nem csak azért mert a térbeli

háromszög két oldalhosszának összege egyáltalán nem biztos, hogy nagyobb

mint a harmadik oldal hossza...

   Hanem azért mert az ábrázolásnál is inverz a két iker-tag ívjeinek hossza.

 

   Vagyis, hogy Te is megértsd:

 

   A korrektség kedvéért olyan harmadik rendszerben vesszük fel az íveket, amelyben mindkét ikertag egyforma sebességgel halad, akkor a szimmetria továbbra is fennáll..  Vagyis nem döntehető el, hogy melyiküknek kellene a másikhoz képest idősebbnek lennie..

 

   Mmormotán nem csodálkozom. Hiszen tudásának határa a specrel szegélyénél tart..  Már látja az összefüggéseket, de képtelen következetesen végigvinni a

 (gondolat) kisérleti levezetéseket.. és ezzel magasan feletted áll..

 

 

Előzmény: Dubois (27680)
NevemTeve Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27694
A földi megfigyelő szerint húsz évig volt távol az űrhajó. Ebből 18 évig 1/3 sebességgel látszik járni az űrhajó órája (relativisztikus Doppler), két évig viszont háromszoros sebességgel (ez a felgyorsulás akkor következik be, amikor az űrhajó órája 6 évet mutat, a földön pedig 18 év telt el).

Most jön a magas matematika: 18*1/3 + 2*3 = 6 + 6 = 12.
Előzmény: Törölt nick (27686)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27693
Akkor már csak arra kell válaszolnod, hogyan mutathat a földi óra mégis többet a megérkezéskor?
Előzmény: Dubois (27691)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27692
Köszönöm a kiigazítást! Teljesen igazad van. Az viszont érdekelne, hogy mit lehet még tudni a határsebesség jelleg és az inerciarendszerekben való állandóság kapcsolatáról. Végülis a sebességösszeadási képlet a Lorentz transzformációból vezethető le, ebből pedig következik a határsebesség jelleg. A Lorentz transzformáció meg a fénysebesség állandóság következménye. Valahol mégis összefüggenek ezek, vagy rosszul látom?
Előzmény: Callie (27652)
Dubois Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27691

Te nem fogtad fel, hogy NevemTeve csak azt írta le, hogy a forduláskor az utazó a foldi órát távolról nézve nem lát ugrást az óra állásában.

Előzmény: Törölt nick (27686)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27690
Ja, és egyeztess a többi relativistával! Úgy látszik még ebben az egyszerű kérdésben sem tudtok egy álláspontot képviselni. Milyen elmélet az, aminek a hívei nem azonos véleményen vannak?
Előzmény: NevemTeve (27660)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27689
Kedves ciprian!

Én azért továbbra is örülnék neki, ha néha írnál a kontrakcióról, illetve annak nemlétéről. Számomra ez egy megvilágosító és érdekes téma, szeretnék ebben tisztábban látni. Esetleg néhány link, vagy egyéb forrás jól jönne.
Előzmény: cíprian (27658)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27688
Ennyire telik? Mi kellene ahhoz, hogy gondolkozz. Ajánlom az előző válaszomat elolvasásra. Tedd félre a cinizmusodat, az elkötelezettségedet, és gondolkozz el végre azon, amit írtam. Hol van az aszimmetria NT érvelésében? Sehol...
Előzmény: Yorg365 (27661)
Dubois Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27687

Hasonló:

 

1. A specrel hülyeség

2. Einstein a nála jobb elődeitől lopta

3. És különben is Mileva találta ki

Előzmény: pint (27685)
Törölt nick Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27686
Gratulálok! Most számold ki ugyanezt a földi megfigyelő szemszögéből, és rájöhetsz, hogy SEMMIT sem fogtál fel abból, amit eddig magyaráztam. Az amiről te írsz ugyanis TELJESEN SZIMMETRIKUS. Ez alapján egyforma idős lesz a két ikertag. Vagyis megcáfoltad a spec. rel. ikerparadoxonra vonatkozó állításait. Újfent gratulálok! Ráadásul komolyan azt hiszed, beveszek egy ilyen magyarázatot. Ez meg rosszul esik, de már sajnos hozzá kellett szoknom.
Előzmény: NevemTeve (27660)
pint Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27685
ennél is súlyosabb a helyzet, ő ugyanis a GPS órák viselkedésében a DVAG elmélet bizonyítékát látja, egyidejűleg az összes többi érvelésével. ismét ide kívánkozik a régi sztori, mikor is megvádoltak valakit, hogy lyukasan adta vissza a kölcsönkért üstöt, amire ő így védekezett:

1. épen adtam vissza
2. már lyukasan kaptam
3. nem is kértem kölcsön
Előzmény: Simply Red (27683)
gyremete Creative Commons License 2006.12.14 0 0 27684

Hihetetlen, hogy mik vannak! Nem kitalált történet ez?

 

Mindenesetre szabad a pálya iszugyi, astrojan, magnum56, holden, stb előtt : ha nem hiszünk nekik, forduljanak bírósághoz! :-))

 

 

Előzmény: Dr.Feelgood (27676)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!