Keresés

Részletes keresés

mmormota Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27943

Akkor lehozva az az egy keringős jó értéket fog mutatni.

 

Természetesen a földön már az is rosszul fog járni, mert kerigő órának korrigáltad, lent nem jó. De mikor lehozzák, akkor még pont jó.

 

A két lent maradt meg késik 0,27mp-et 20 év alatt, és természetesen továbbra is rosszul jár, a következő 20 évben még 0,27-et szed össze, és így tovább.

 

 

Előzmény: Astrojan (27942)
Astrojan Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27942

Rendben, a korrekció pontosan egy GPS -nek való elállítás, amit a te általad kívánt módon a relativitáselmélettel számítottál ki, tehát beszúrás:

 

0. a keringő 1. számú GPS óra a földről nézve pontosan UTC időnek látszik.

Előzmény: mmormota (27941)
mmormota Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27941

A 3 egyforma óra viselkedését írtam le.

 

Mivel teljesen érthetetlen okból mindháromba beépítettél egy korrekciós értéket, de nem mondtad meg mekkorát :-) nem tudok arra válaszolni, hogy mennyit mutatna egy rendes órához képest.

 

 

Előzmény: Astrojan (27940)
Astrojan Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27940
Kösz, ari vagy. Mihez képest siet ? Esetleg meg tudnád adni 1b, 2a és 3a ??
Előzmény: mmormota (27939)
mmormota Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27939

A két földön maradt óra egyformát mutat, a keringős siet 0,27 mp-et.

 

 

Előzmény: Astrojan (27938)
Astrojan Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27938

Nem ugyanolyan a földi óra. Csak az alaposzcillátora ugyanolyan. A számolóműve nem.

 

Bocsáss meg, hogy 27672 -ben olyasmit feltételeztem rólad amire semmi okom sincs: hogy megértesz valami olyasmit ami már teljesen nyilvánvaló. Te nyertél: azt kértem legyen 3 teljesen azonosra beállított óra. Erre azt válaszolod, hogy a 2. óra nem olyan. Nem tudsz elképzelni három azonosan beállított órát ???

Felejtsd el a számolóműves programos adatbázisos almanachos órát (legyen tikk-takkos, kakukkos), és

 

vegyél 3 azonosan járó órát, egyik sem UTC időt mér, azonosan el vannak állítva. Tehát mind a háromba eleve be van építve egy ugyanakkora korrekciós érték. Tételezzük fel az órák olyan pontosak, hogy minor korrekció sosem kell, így a harmadik, a master óra csak ellenőrzi a jeleket és látja, hogy olyanok mint az övé, nem kell beavatkozni. Az

 

1. órát lődd fel, repül 20 évet, ez a keringő GPS

2. óra soha nem repül, ez a föld túloldalán a földön álló (GPS) óra

3. master óra coloradoban

 

Most 3 kérdés, (légyszíves)

 

1. szerinted ha 20 év keringés után lehozom az 1. számú GPS órát és egy UTC óra mellé helyezem, mit fogsz látni ?? (0.2 sec)

 

2. szerinted ha 20 év keringés után lehozom az 1. számú GPS órát és a 2. számú sohasem repült GPS óra mellé helyezem, mit fogsz látni ?? (0.0 sec)

 

3. szerinted ha 20 év után a 2. számú sohasem repült GPS órát és a 3. számú master órát összehasonlítod, mit fogsz látni ?? (0.0 sec) Segítségül:

 

a. egyforma időt mutatnak

b. a két óra 0.2 sec különbséget mutat

c. a két óra 0.4 sec különbséget mutat

 

d. a két óra negatív különbséget mutat

e. a két óra irracionális különbséget mutat

f. a két óra gyök kettő különbséget mutat

g. más

 

Meg tudnád tenni, hogy nem lotyogsz félre, és ezeket megválaszolod, szépen kérlek.

(1.b,

2.a,

3.a)

 

Előzmény: mmormota (27787)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27937
27935 ?
akkor most ez igaz vagy nem ? vagy félreérthető vagy nem?
"Nem az a kérdés, hogy melyik mozog, hanem az, hogy melyik fordul!"

ne csak a kritikád publikáld ha már a te érdeklődésed felkeltve szolítottál meg mást és visszakérdeznek. pls.
Előzmény: Dubois (27932)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27936
"Mondom, rágd ezt át kicsit."
"A görbe bármely inerciarendszerbe transzformálva görbe marad."
te meg azt rágd át hogy a görbe a gyorsulás eredménye

meg azt vedd észre hogy nem az miatt kérdezek Red től mert nem vagyok tisztában vele hanem mert félrevezetőnek találtam az idézett kijelentését és épp oda szerettem volna kilyukadni amit Dubois 27932 -ben leírt

ahogy Red írta az idézett szöüvegben ugy állítom hogy van itt aki azt hiszi hogy maga az óraparodoxon a fordulás eredménye s nem a mozgásé és és hogy fordulás nélkül nem is lesz oraparadoxon
Előzmény: mmormota (27934)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27935
most komolyan !
neked nem ez a magyarázatom lényege ?
hogy a
"mozgatott óra kevesebbet fog mutatni."
és az
"ikerparadoxon az a speciális esete ennek, amikor a két óra ugyanott van és az egyiket zárt pályán mozgatjuk."

akkor most ez igaz vagy nem ?
"Nem az a kérdés, hogy melyik mozog, hanem az, hogy melyik fordul!"
szerintem nem
mert nem feltétlen a fordulás a lényeg hanem maga a mozgatás (hogy melyik érzi a gyorsulást az fog kevesebbet mutatni !)
Előzmény: Dubois (27932)
mmormota Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27934

Görbe és ferde között óriási különbség van.

 

A görbe bármely inerciarendszerbe transzformálva görbe marad.

A ferdét simán át lehet transzformálni nem ferdére.

 

A görbe azt jelenti, gyorsul, azért görbe.

A ferde nem gyorsul, hiszen egyenes a vonal. Hogy előtte mi volt, tökmindegy. Amikor egyenes, akkor nem gyorsul. Két pont közötti sajátidő vagy ha tetszik hossz számításában csak az az ívdarab vesz részt, ami a két végpont között van. Akármi van ezeken a pontoiokon túl, nem számít.

 

Mondom, rágd ezt át kicsit.

Előzmény: Adi001 (27931)
mmormota Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27933

Red említett hozzászólásával viszont volt és reagáltam

 

Ugyanazt mondta, mint én. Csak a reakciódon okkulva én már hozzátettem, a gyorsulás az, ami miatt a vonal görbe vagy cikkcakkos lesz.

 

Ezt ne lépd át, hanem rágd meg, amíg letisztul. A különféle belekeveredések egyik módja pont az, hogy feltételeznek valamiféle mélyebb értelmet a gyorsulásban. Valamiféle okot, ami túlmutat a specrel posztulátumain.

Ez persze logikai hiba. A specrel modellben semmi se mutathat túl a posztulátumain. Ha a specrel modell jó válaszokat ad, akkor elfogadjuk, és dolgozunk vele. Teljesen értelmetlen a modellen belül mélyebb okot keresni, mint azt a logikai sort, amely a feladatot visszavezeti a posztulátumokra.

 

Lehet más modellt is használni, semmi se kötelez, hogy pont a specrelt használják. Azonban nem árt tudni, hogy a specrel alkalmas arra, hogy teljes és jó választ adjon minden olyan relativitással kapcsolatos problémára, amelyben a téridő nem görbe. Legalábbis jelen ismeretek szerint.

 

Előzmény: Adi001 (27930)
Dubois Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27932

Vedd az einsteini 1905-ös eredetit:

Ha inerciarendszerben álló két óra nyugalomban szinkronban van egymással és az egyiket akármilyen pályán mozgatjuk, majd megállunk, akkor a két óra nem lesz szinkronban, a mozgatott óra kevesebbet fog mutatni.

Az ikerparadoxon az a speciális esete ennek, amikor a két óra ugyanott van és az egyiket zárt pályán mozgatjuk.

Előzmény: Adi001 (27927)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27931
:)
pedig azthittem ez már mágia

igy érthetőbb a kérdés hogy milyen okra vezeted vissza hogy melyiket rajzolod görbének/ferdének ?
vagy neked nem az okozza a ceruza ferde vonal rajzolását a kezedben hogy megsugták hogy gyorsult ? :)
Előzmény: mmormota (27929)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27930
"Elég értelmetlen kérdés."
hát igen ez így szokott lenni mikor valaki 2 ember párbeszédéből csak ki ki ragad valamit

"Az eredeti ikerparadoxonban az ikrek együtt vannak, majd szétválnak, és újra találkoznak. Ehhez nem árt, ha legalább egyik visszafordul, különben nem találkoznak."
ezt mintha írtam volna már .... persze lehet hogy ezt sem olvastad :)

"Vagy csak annyi a kérdésed, hogy kell-e forgolódni ahhoz, hogy órák ne egyformán járjanak? Nem kell."
ez már jobban tetszik
most olvass vissza 27869-ig

köszönöm segítőkész 27926 27925 válaszaid nincs vele gondom ....
Red említett hozzászólásával viszont volt és reagáltam

Előzmény: mmormota (27928)
mmormota Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27929

Nem tudom, tiszta és világos-e számodra a világvonalas ábrázolás. Ha nem, akkor ismerd meg, igazán nem bonyolult, egy óra bőven sok megismerni. Még néhány óra gyakorolni.

 

Azért kellene, mert úgy tűnik, mintha valami rejtélyes tulajdonságot gyanítanál a gyorsulásban, és ezt szeretnéd körbejárni a kérdéseiddel.

 

A világvonalas ábrázolásban meg kb. arra egyszerűsödik a válasz, hogy a tört vonal vagy görbe vonal más, mint az egyenes vonal...  :-)))

A gyorsulásban smmi misztikus nincs, a nem gyorsuló test vonala egyenes, a gyorsulóé meg nem egyenes. A nem egyenes vonal minkowski hossza más, mint az egyenesé, ami egyébként első ránézésre is nyolvánvaló. Pont annyira, mint hogy sima geometriában se tartod különösebben rejtélyesnek, hogy egy cikkcakkos vonal nem pont olyan hosszú, mint az egyenes. Ehhez nem kell különösebben misztikus varázstulajdonságokkal felruházni a töréspontokat.

 

Előzmény: Adi001 (27927)
mmormota Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27928

Elég értelmetlen kérdés.

 

Az eredeti ikerparadoxonban az ikrek együtt vannak, majd szétválnak, és újra találkoznak. Ehhez nem árt, ha legalább egyik visszafordul, különben nem találkoznak.

 

Vagy csak annyi a kérdésed, hogy kell-e forgolódni ahhoz, hogy órák ne egyformán járjanak? Nem kell. Két, egymáshoz képest mozgó óra elég. Az is mindegy, mi a történetük, mi voilt korábban, gyorsult-e valamelyik vagy mindkettő, vagy így születtek. Ha a két óra mozog egymáshoz képest, akkor lesz végtelen sok olyan inerciarendszer, melyben nem egyforma ütemben járnak. 

Előzmény: Adi001 (27927)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27927
akkor kérdem másként tőled
szerinted az ikerparadoxon során fellépő óraparadoxonitáshoz
mindenféleképp szükséges a nemgyorsult rendszer nézőponjából a gyorsuláson átesett rendszer megfordulása ? (azaz visszafordulása ?)
Előzmény: mmormota (27926)
mmormota Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27926

nem az érdekel hogy egy helyben történt az óraszinkronizálás vagy nem
hanem hogy mi váltotta ki az óraszinkronitást/aszinkronitást

 

Azt, hogy a modell szerint miért rövidebb a mozgó iker sajátideje, ketten is leírtuk. Remélem, tiszta és világos.

 

Ha esetleg arra vagy kíváncsi, hogy jó-jó, ezt mondja a modell, de mi a valódi ok, ami miatt ez így van?

 

Akkor erre az a válasz, hogy a világunk valami miatt olyan, hogy ilyen és ilyen posztulátumokon alapuló modellel lehet jól leírni. Hogy miért éppen ezek a posztulátumok a jók, nem tudjuk.

A moödell úgy működik, hogy vannak a nem bizonyítható posztulátumok, és van egy tisztán logikai szerkezet, ami ezekre épül.

 

Vagyis a "miért van így" kérdés arra vezet, hogy logikai úton visszavezetjük a kérdést a posztulátumokra. Azt tudjuk megmutatni, hogy a specrel posztulátumait elfogadva ez így van. A posztulátumokon túl nincs magyarázat. Azért posztulátumok, mert nem tudjuk őket bizonyítani. Ha tudnánk, akkor nem ezek lennének a posztulátumaink, hanem valami alapvetőbbek.

 

A posztulátum létjogosultságát egyetlen dolog biztosítja: az a tapasztalat, hogy nem találtunk ellentétes kísérleti eredményt. Ha igen, dől, és új modell kell jobb posztulátumokra alapozva. 


Előzmény: Adi001 (27922)
mmormota Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27925

Ábrázold téridőben, mondjuk abban a rendszerben, melyben szinkronozott kezdetben az órájuk. Megteszi egy x-t diagram is, papíron.

 

Mivel a két óra szinkronban van, a két kezdeti pont t értéke azonos.

A helyben maradó vonala a találkozásig függőleges egyenes.

A másiké ferde vonal.

 

Vagyis az egyik vonala egy derékszögű háromszög egyik befogója, a másiké az átfogója. Az átfogó mindig rövidebb, mint a befogó (minkowski hossz definíció).

 

Így a mozgó iker sajátideje kevesebb.

Természetesen bármely más rendszerben számolva ugyanezt az eredményt kapod, csak így volt legegyszerűbb leírni.

 

Nem mintha ugyanezt már Simply Red leírta volna?

 

 

 

 

Előzmény: Adi001 (27922)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27924
de látom neked sem :)
Előzmény: Yorg365 (27914)
cíprian Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27923

Jó hétvégét Gézoo!

 

 

Előzmény: Gézoo (27921)
Adi001 Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27922
"Három esemény van"
és ?

a kérdés akkor is kérdés
egy rendszerben voltak mind2 -en
azonos idősek voltak ugyanazon rendszerben (igaz nem ugyanazon helyen
egyik gyorsul a másik nem
gyorsulásai utánn ujból egy rendszerbe kerülnek
változott e az órájuk szinkronitása
igen / nem
ha igen miért
ha nem miért
miben különbözik ez az ikerparadoxontól
különbségnél nem az érdekel hogy egy helyben történt az óraszinkronizálás vagy nem
hanem hogy mi váltotta ki az óraszinkronitást/aszinkronitást
ennyi
Előzmény: Simply Red (27912)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27921

Ezzel még jobban egyet tudok érteni!

 

  Most már mennem kell.. Legyen szép hétvégéd!

 

    A többieknek is ezt kívánom!

Előzmény: cíprian (27915)
cíprian Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27920

Tőlem dícséret? Csak fatális félreértés lehet:-)

 

Olvsd el légyszíves a 27915 sz. hozzászólásomat, amit Gezoonak írtam. Ott írtam le a véleményemet a mozgóképekről.

Előzmény: Yorg365 (27918)
cíprian Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27919
Az nem baj, ha tárgyszerűen teszik.
Előzmény: A Tudomány maga (27917)
Yorg365 Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27918
A 27913-ban pedig nyilván megdícsértél.
Előzmény: cíprian (27916)
A Tudomány maga Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27917
Mások is az orrukra koppintanak néha a guruként tetszelgőknek... néha a tiedre.
Előzmény: cíprian (27916)
cíprian Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27916
Pökhendi válasz volt.
Előzmény: Yorg365 (27914)
cíprian Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27915

Válaszolok is rá kedves Gezoo, nem akarok csapdát állítani.

 

A referencia-rendszerből nézve nem szükségszerű, hogy zsugorodjanak a testek. Van ilyen modell, amelyet Lorentz-elvnek hívják, de én nem osztom teljes mértékben ezt a posztulátumát, mert nincsenek kísérleti bizonyítékai. Úgyhogy maradok a specrel mellett.

 

Tehát álló rendszerben newtoni fizika van newtoni időkkel és passz. Nincs semmiféle zsugorodás, ezt mondja a specrel is.

 

Más kérdés, ha mozgok, akkor milyen világot látok? Erre egyszer felhívtad a figyelmemet, és nagyon igazad volt.

 

 

Mozgás közben ugyanis lelassul az időérzékelésem, és ennek szubjektív következménye, hogy a tárgyak hossza megváltozik nekem. A szubjektív szót most kiemelem. Minden lelassul bennem, a sejtjeim is lassabban működnek, ha nő a sebességem, és csak ennek a következménye lesz, hogy más hosszakat látok.

 

Ez a szemlélet nem változtatja meg a specrel képleteit, csak egy kicsit más nézőpontból látom ugyanazt.

Előzmény: Gézoo (27907)
Yorg365 Creative Commons License 2006.12.15 0 0 27914
Az se volt elég, úgy látszik.
Előzmény: cíprian (27913)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!