Keresés

Részletes keresés

cíprian Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28281

Köszi, és rendes tőled.

 

Érdekes lenne kibeszélnünk hurok mentén hogyan lehet kihozni azt, hogy a visszetérő iker itt is fiatalabb legyen, ha bekerül a maradó iker  rendszerébe.

A bogár-szegecshez hasonló a probléma, hiszen a B iker csakúgy "ütközik" az A iker rendszerében, mint a szegecs felütközése volt, feltéve ha nem akarunk gyorsító szakasszal számolni. Sajnos a bogár-szegecs esetében is elvi nézeteltérésink voltak. Gyanítom, hogy az ikerparadoxonnál megmaradna a nézeteltérésünk.

 

Majd egyszer visszatérhetünk erre, amikor több időm lesz rá. Sőt, nagyon-nagyon sok időm lesz rá :-)

 

Ha megengeded én is azt javaslom, hogy a bogár-szegecs esetet vizsgáld meg olymódon, ahogy tegnap este tettük az ikerparadoxonnal. Majd meglátod, mennyire ki fog tisztulni nálad a bogár-szegecs paradoxon is.

Előzmény: mmormota (28275)
NevemTeve Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28280
> "Ezzel szemben az utazó iker rendszerében a maradó iker v=0.6c-vel távolodik 8 évig, majd megfordul."
> Már csak 10 helyett 8 évig??? Ne csalj! A 10 év az marad..

Alkudjunk meg! A Gézoo-elméletben 10, a specrelben 8!
Előzmény: Gézoo (28276)
TEODOR Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28279

Gezoo szerintem azt nem érti, hogy mivel minden rendszerben "c" az állandó .

Ezért a fényév ugymint idő és távolság is állandó.

 

A megtett utnak mind a két rendszerben azonosnak kell lenie.

Előzmény: Gézoo (28276)
NevemTeve Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28278
Na, remek, köszönöm! És mennyiben segített ez a képlet az ikerparadoxon feloldásában?
Előzmény: TEODOR (28277)
TEODOR Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28277

Köszönöm érdeklődésedet agyilag elégé jól vagyok.

 

E=m*c2

Előzmény: NevemTeve (28274)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28276

Halandzsázól...

 

  Kinek a rendszerében  számoltál ?  Összekeversz mindent...

 

  Kezdjük az elején:

 

  "A maradó ikertől távolodik v=0,6c-vel az utazó iker, majd 10 év után megfordul."

 

   Tehát a távozótól v=0,6 c-vel távolodik a maradó,.. mint ahogy a maradótól a távolodó..

 

   Mi a különbség ??

 

    "Ezzel szemben az utazó iker rendszerében a maradó iker v=0.6c-vel távolodik 8 évig, majd megfordul.

"     

   Már csak 10 helyett 8 évig???  Ne csalj!  A 10 év az marad..

 

   (Feltéve, ha nem kétszer számolod, hogy a csalással igazold magad..)

 

    "Vagyis az utazó iker a sajét rendszerében azt tapasztalja, hogy a maradó iker 4.8 fényév távolságnál fordult meg."

 

     Jó lesz az mindkettőnél 10*0,6 = 6 fényév.. 

 

   Mi a különbség ??

 

   Még mindig nem érted ??

Előzmény: Dubois (28254)
mmormota Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28275

Ahogy gondolod.

 

Én csak azbban szerettem volna segíteni, hogy ne csak ezt a feladatot tudd egyetlen módszerrel helyesen megoldani, hanem könnyedén és helyesen meg tudj oldani más, esetleg ennél bonyolultabb feladatokat is, amiket eddig elrontottál. Pl. a fényképezést.

 

Ha nem akarod, hát nem.

Előzmény: cíprian (28273)
NevemTeve Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28274
Nem balkezekről van szó, inkább agyi képességekről...
Például tegnap azt mondtad, hogy ismersz egy képletet, amiben két változó is van. Rákérdeztem, hogy mi az a képlet, erre mély hallgatásba merültél... azóta megvan, hogy mi is lenne az?
Előzmény: TEODOR (28270)
cíprian Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28273

Ha a B rendszerben akarjuk vizsgálni, az sok embert összezavar. B rendszerben csak a sajátidő integrálját használhatjuk, és ekkor bizony gondot okoz a gyorsuló szakaszok integrálása. Ha viszont a gyorsulást kiiktatjuk, akkor ugrásokat kell bevinni, aminek értelmezése megint zavart kelthet. Emiatt nem megyek bele az erdőbe, mert az eddigi vitánk alapján látom, hogy tengerikígyó lenne.

 

Elégedj meg annyival, hogy ha a B rendszerben számolnánk, és nem azt hoznánk ki a visszatéréskor, hogy a visszatérő iker fiatalabb lesz, akkor rossz lenne a specrel modellje. De nem rossz, és ugyanaz jön ki.

 

A maradó rendszerből nézve sokkal tisztább a kép, és a feladat is egyértelműen megoldható számszerűleg is, pusztán a relativisztikus sebességösszeadást kell megfelelően alkalmazni.

Erre hívtam csak fel a figyelmet. Számháborúba bocsátkozni nem akarok. Azt hiszem aki akarja megérti, aki nem, az már az ő magánügye :-)

Előzmény: mmormota (28272)
mmormota Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28272

Az ikerparadoxont mindig a maradó (álló) rendszerből kell megítélni, mert a paradoxon azt mondja ki, hogy a visszatérő iker fiatalabb lesz. Ez objektívanígy is van.

 

Nem kell, csak lehet úgy is. Megkaptad a jó eredményt, ez is rendben van. De más módon is megkapod a jó eredmént. Azért érdemes más rendszerben is megnézni, mert segít kialakítani egy átlátást, helyes szemléletet, ami segít eligazodni bonyolultabb feladatok esetében. 

 

Kérdésed tehát értelmetlen volt.

 

Értelmetlen, ha meg akarsz maradni a jelenlegi tudásszinteden, amely néha jó, néha hibás feladatmegoldást eredményez. hasznos viszont, ha tovább akarsz lépni.

Előzmény: cíprian (28271)
cíprian Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28271

Az ikerparadoxont mindig a maradó (álló) rendszerből kell megítélni, mert a paradoxon azt mondja ki, hogy a visszatérő iker fiatalabb lesz. Ez objektívanígy is van.

 

Tehát a kérdés: Ha A iker marad és B elindul , mindkettő 10 éves, akkor B iker viszatérésekor B fiatalabb lesz-e?

 

Fordított kérdés itt nincs. B visszatéréskor visszakerül A rendszerébe, emiatt nem kérdezheted azt, hogy B rendszerében mennyi idősek lesznek. Hiszen visszatéréskor A rendszer megegyezik B rendszerrel.

 

Kérdésed tehát értelmetlen volt.

Előzmény: mmormota (28269)
TEODOR Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28270

Ha nem tudod a választ érthetően helyt állóan megadni , mindig a helyes irásom csapni valóságával takarózol. Minek olyan dolgot felhozni amitt én is tudok.

 

Előzmény: NevemTeve (28263)
mmormota Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28269

No, most hogy így mindent elmondtál, itt lenne az ideje, hogy megnézd a hátsó iker inerciális szakaszához rögzített inerciarendszerben a teljes történetet.

Hátha kicsit árnyaltabban látod utána a képet. :-)

 

Előzmény: cíprian (28266)
cíprian Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28268

Jól gondolod, ez már másik eset.

A nyugvó rendszerben csak egy eset van:a hátsó utoléri az elsőt. A korkülönbséget is a nyugvó rendszerben ítéljük meg. Ezért lehet világosabban látni az ikerparadoxont ahhoz képest, amikor csak a gyerekek rendszerét használjuk, és nem írunk elő harmadik, álló rendszert.

Előzmény: mmormota (28265)
TEODOR Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28267

Ha éaszre vetted volna nálam ezek a dolgok változóak, hol igy hol ugy sikeredik.

 

De viszont sok dolgot csinálok két kézzel, vagyis kétbalkezes vagyok.

 

Feltételezésem szerint neked legalább 4 bal kezed van.

Előzmény: NevemTeve (28263)
cíprian Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28266
A kergetődző gyermekek természetesen pontosan egyidősek az egyenesvonalű futásuk megkezdésekor.
Előzmény: cíprian (28264)
mmormota Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28265

Közben rájöttem, hogy valószínűleg arra gondolsz, hogy ellentétes irányban indítod őket, és a másikat gyorsítod nagyobb sebességre. De hát ez egy másik eset. Nem másik leírása ugyanannak az esetnek, hanem egy másik eset.

 

 

Előzmény: mmormota (28262)
cíprian Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28264

Akkor mégsem értetted meg?

 

Éppen hogy nem lesz rendszerfüggő.

 

Álló rendszerből nézem, hogy két gyerek kergeti egymást. Mindig az a gyermek lesz fiatalabb, amelyik utoléri a másikat, bármely irányba haladjanak.

 

Az előjelváltást másként kell érteni, úgy látom ezt már nem tudtuk tegnap éjjel kibeszélni.

Előzmény: mmormota (28262)
NevemTeve Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28263
</Flame>
Hogy akarja valaki megérteni a specrelt, ha annyit se képes észben tartani, hogy az írásjelek elé nem kell szóköz, és az igekötőt nem írjuk egybe a közbeékelt szóval ("meg kellene rövidülnie")?!
</>
Előzmény: TEODOR (28259)
mmormota Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28262

 A példámban nem kell áttérni a nyugvó rendszerből, ez benne a frappáns. Álló rendszerből nézve egyszerűen megfordulnak az előjelek, és most a másik iker lesz fiatalabb.

 

Atyavilág, dehogy. Te ezt hiszed???

Dehát hogy hiheted ezt? Rendszerfügő szerinted, melyik lesz szakállas???

Előzmény: cíprian (28260)
cíprian Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28261

Tényleg javaslom másnak is átgondolni a 28253. hsz példáját. És aki esetleg veszi a fáradságot, a tegnap éjjeli vitámat mmormotával. Sajnos én már nem tudom időzavarom miatt újból elmondani

 

Nagyon sajnálnám, ha a lényeg elveszne az itt megszokott kekeckedésben.

Előzmény: cíprian (28260)
cíprian Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28260

"No, ha ennyire világosan látod, írd le légy szíves abban a rendszerben a teljes jelenséget, melyben a hátsó iker az inerciális szakaszban van nyugalomban. "

 

Tegnap láttam, hogy megértetted. A példámban nem kell áttérni a nyugvó rendszerből, ez benne a frappáns. Álló rendszerből nézve egyszerűen megfordulnak az előjelek, és most a másik iker lesz fiatalabb.

 

Te is megállapítottad, hogy mindig az az iker lesz a fiatalabb, aki utoléri a másikat.

Mindezt persze a harmadik, álló rendszerből ítéljük meg.

Előzmény: mmormota (28258)
TEODOR Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28259

Matematikailag szép és kerek az irásod .

 

De mi van a méterrel , aminek megkellene rövidülni ,a mozgó rendszerében .

 

Ezzel szemben a méter megnyúlik , hiszen a fényév az idót és távolságot is jelent egyszerre.

 

"Vagyis a maradó iker rendszerében 10 év alatt 6 fényév távolságra jutott az utazó"

 

"Vagyis az utazó iker a sajét rendszerében azt tapasztalja, hogy a maradó iker 4.8 fényév távolságnál fordult meg."

 

 

Most hol is tartunk ? Mikor lesz ebbül csillagközi utazás?

Előzmény: Dubois (28254)
mmormota Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28258

Megjegyzem érdemes végig gondolni a példámat, mert az ikerparadoxont lemezteleníti, és világosan látni lehet belőle, mikor jön létre a korkülönbség.

 

No, ha ennyire világosan látod, írd le légy szíves abban a rendszerben a teljes jelenséget, melyben a hátsó iker az inerciális szakaszban van nyugalomban.

Akkor meg fogod látni, miről beszél Simply Red, meg mit írtam én mindjárt ez első kérdésedre.

 

Előzmény: cíprian (28253)
Dubois Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28257

"Megjegyzem érdemes végig gondolni a példámat, mert az ikerparadoxont lemezteleníti, és világosan látni lehet belőle, mikor jön létre a korkülönbség."

 

A maradó (inerciális) iker rendszerében.

Más rendszerben azonban nem csak az inerciális szakaszokban jön létre időeltérés.

 

Miért neveznénk az elsőt a "valódinak"?

 

 

Előzmény: cíprian (28253)
NevemTeve Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28256
Még azt sem értem, hogy miért nem akarsz egy-egy pohár vizet fogni a kezedbe, miközben balra-jobbra integetsz.
Előzmény: Gézoo (28252)
Dubois Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28255
Nem érzem profinak magam.
Előzmény: Adi001 (28249)
Dubois Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28254

" B pont miért nem távolodik azonos mértékben az A ponttól ?"

 

 

A maradó ikertől távolodik v=0,6c-vel az utazó iker, majd 10 év után megfordul.

Vagyis a maradó iker rendszerében 10 év alatt 6 fényév távolságra jutott az utazó.

 

Ezzel szemben az utazó iker rendszerében a maradó iker v=0.6c-vel távolodik 8 évig, majd megfordul.

Vagyis az utazó iker a sajét rendszerében azt tapasztalja, hogy a maradó iker 4.8 fényév távolságnál fordult meg.

 

Ezt kéne megértened.

 

És te tanítottál specrelt? :)

Előzmény: Gézoo (28251)
cíprian Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28253

Mindenesetre az inerciális mozgás közben jött létre a korkülönbség, és folyamatosan növekedett.

 

 

Kedves Simmply Red!

Ezt a mondatomat ragadtad ki  a mondanivalómból, és utána teljesen másról beszélsz. Figyelmedbe ajánlom, hogy semmiféle fordulás nincs a példámban.

A következő megjegyzést tetted, a példámtól teljesen függetlenül:

 

"Azért bele ne essünk abba a csapdába, hogy ezt csak így magában kijelentsük.

Ez a kijelentés csak az álló (inerciálisan mozgó) testvér szemszögéből van így. A mozgő iker szemszögéből nézve a másik testvér a távolodás alatt kevésbé öregszik, mint ő, majd a fordulás közben hirtelen nagyot öregszik (persze minél távolabb van a fordulópont, annál nagyobbat), majd ismét kevésbé öregszik, mint ő"

 

A 2085. sz. hozzászólásomról szólt a diskurzus, te valami egészen mást képzeltél el. Ide idézem, hogy kéznél legyen neked:

 

"Egyszerű a bizonyítása annak, hogy nem a gyorsító szakaszban megy végbe a fiatalodás.

 

Egy álló inerciarensterben legyenek az egyidős ikrek egymástól L távolságra. Mindkét iker induljon el, és mindkettőjüknek a gyorsító l szakasza legyen lényegesen kisebb szakasz, mint a köztük levő L távolság. A hátsó iker végsebessége nagyobb legyen, emiatt utoléri az első ikret. Az álló rendszerből nézve fiatalabb lesz a hátsó iker, amikor utoléri a testvérét.

 

Namost maradjon a gyorsító szakasz l távolságú, de növeljük indulás előtt közöttük az L távolságot. Amikor az iker utoléri a testvérét még fiatalabb lesz nála, pedig a gyorsító szakasz teljesen ugyanolyan volt mint az előzőekben.
Látható, hogy a fiatalodás attól függ milyen nagy L távolságot kell megtenni ami köztük van, és mennyi idejű az időtartam, amíg utolérik egymást. A gyorsító szakasz közömbös volt az ikrek korkülönségére vonatkozólag."

 

Eddig a példám.

 

Felhívom a figyelmedet arra, hogy a példám már eleve a fenti megjegyzésed cáfolata. Hiszen egyenesvonalú mozgást írtam fordulás nélkül. Csakis a maradó (álló) koordinátarendszer szempontjából értékeltem a korkülönbséget, és nem ugrabugráltam az inerciarendszerek között, ahogy ezt te tetted. Így jutottam el a fenti vastagbetűs következtetésre.

 

Olvasd végig a vitánkat mmormotával, és akkor megérted, hogy ugrabugrálás nélkül hogyan lehet kihozni, mikor lesz a másik iker fiatalabb.

 

 

Megjegyzem érdemes végig gondolni a példámat, mert az ikerparadoxont lemezteleníti, és világosan látni lehet belőle, mikor jön létre a korkülönbség.

 

Azért fontos ez, mert úgy látom, hogy a jól képzettek is azt hiszik, hogy az inerciarendszerek közötti ugrabugráláskor jön létre a korkülönbség. Ez nagy tévedés! A korkülönbség az inerciális mozgás időtartama alatt jön létre, és objektíven megfogható jelenség a maradó(álló) rendszerből megítélve.

 

 

Előzmény: Simply Red (28220)
Gézoo Creative Commons License 2006.12.19 0 0 28252

Szia!

 

  Megértetted már a relatív mozgások szimmetriáját ?

Előzmény: NevemTeve (28244)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!