Keresés

Részletes keresés

ötfelezős Creative Commons License 2010.07.21 0 0 3610

Nem tartozik szorosan az eszmefuttatáshoz, de (azt olvastam valahol, hogy) a XX. sz.-i USA-beli felhőkarcoló-építkezéseknél előszeretettel használtak indiánokat. Tériszony, szél, hideg nem fájt nekik. Vagy fájt, szó nélkül tűrték.

 

Ez egy hamis toposz.

Azért ennek volt alapja, nem kevés:

http://www.brooklyn101.com/articles/boerumhill-mohawks.pdf

Előzmény: geo13 (341)
ötfelezős Creative Commons License 2010.07.21 0 0 3609
Bocsánat, ezt félrefordítottad, az indiánok felgyújtották az amerikaiakat (hm :) ) körülvevő bozótot és fákat
Előzmény: Galgadio (282)
ötfelezős Creative Commons License 2010.07.21 0 0 3608

Vagy esetleg voltak olyan háborúk, amik kimaradtak Dee Brown könyvéből?

Bocsánat, én a könyv előszavából úgy értelmezem, hogy Dee Brown nem akart leltárt írni. Őt az indiánok megnyilatkozásai érdekelték, ahogy az indiánok látták a dolgokat, a világot. Ezért nem írt előbbi időszakokról ("az első kézből származó indián megnyilatkozások legazdagabb forrását azok a jegyzőkönyvek...; A XIX. század második felében... ...mindig ott ült az írnok is; ...az 1870-es években... ...azt követelték már, hadd jelölhessék ki maguk a tolmácsot és az írnokot; stb).

Így némi túlzással azt is lehetne mondani, hogy kiválasztott 17 beszédrészletet, ami megfogta, s a könyvben a 17 fejezet elején (közben) megadott pár sor a lényeg, és a többi a háttér, hogy értsék a népek.

Előzmény: Don Quixote (175)
ötfelezős Creative Commons License 2010.07.21 0 0 3607

Megjegyzem, ugyanabban az évben volt Washita is...

Pont a Washitáról szóló értekezés bevezetése volt a statisztika.

ötfelezős Creative Commons License 2010.07.21 0 0 3606

Így van, a Department of the Missouri.

Nem a számok nagysága miatt írtam, miként azt írtam.

nj Creative Commons License 2010.07.21 0 0 3605

Egyértelmű, hogy az utóbbit, mert Missouri tagállamban 1868-ban már régen béke honolt. Ezeknek a nagy része egyébként Kansasban és Nebraskában történt meg, a Dog Soldiers-nek "köszöhetően", ahhoz az Éberhard által említett sziúknak igen kevés köze volt (legfeljebb csak Pawnee Killer déli oglaláinak és néhány kisebb brule csoportnak).

 

Megjegyzem, ugyanabban az évben volt Washita is... Ott egyszerre sikerült kb. ugyanennyi áldozatot összehozni a US Army-nak. Tudom, persze, az csak a "jogos felháborodás" volt.

Előzmény: Törölt nick (3604)
Törölt nick Creative Commons License 2010.07.21 0 0 3604

Már most mit értesz Missouri alatt?

 

Missouri tagállamot vagy a valamikori Missouri Military District-et?

 

Mert a kettő nem ugyanaz, az utóbbi az északi és a középső prérividék nagy részét is magában foglalta.

Előzmény: ötfelezős (3601)
ötfelezős Creative Commons License 2010.07.21 0 0 3603

Jut eszembe, bocsánat, a visszaemlékezések szerint ez nem a westernfilmek szekérkaravánja volt, hanem, mivel favágás volt a cél, a szekerek teknője (box) le volt kapva, hogy a négy kerék + tengelyek segítségével jól lehessen fát cígelni. A teknők állandóra le voltak rakva a táborban, ovális formában, az aljukra, és az oldalukra lőréseket vágtak már előre. Eze felül azt mondja a résztvevő, hogy a lőrések mellett 2 rétegben kukoricászsákokat halmoztak fel, ami a szekérdeszkával együtt elég biztosan megfogta a lövedékeket. Szóval azért itt az előkészületek számosak voltak.

 

Előzmény: Galgadio (30)
ötfelezős Creative Commons License 2010.07.20 0 0 3602
Előzmény: Törölt nick (44)
ötfelezős Creative Commons License 2010.07.20 0 0 3601

Csak 1868 második félévében Missouriban a bejelentett esetek:

157 halott rémisztően megcsonkítva

57 sebesült (41 megskalpolva)

14 nő megerőszakolva

1 férfi, 4 nő és 24 gyermek elfogva

1627 ló és szarvasmarha elcsórva

24 ranch eltörölve

11 postakocsi támadás

4 szekérkaraván elpusztulás

Csak civilek!

 

Éberharddal egyet nem értve, de ezek is számok. :)

 

 

Előzmény: Galgadio (50)
ötfelezős Creative Commons License 2010.07.20 0 0 3600
Crook gyakorlatilag összes lőszerét elpufogtatta, egyéb készleteinek pedig a nagyrészét elhasználta, mondja http://en.wikipedia.org/wiki/Cyrus_Townsend_Brady
Előzmény: Galgadio (20)
ötfelezős Creative Commons License 2010.07.20 0 0 3599
Bocs, így 5 év és 3ésfélezer hozzászólás után talán nem is biztos, hogy igazad volt a süllyedéssel.
Előzmény: Don Quixote (3)
ötfelezős Creative Commons License 2010.07.20 0 0 3598

Bocsánat, Brady és mások szerint Elliott őrnagy nem utóvéd volt, hanem 15 emberrel menekülő indiánokat üldözött, mikor ez hirtelen rossz ötletté vált.

Custer valóban sörgősen elhagyta a környéket, de úgy kezdte, hogy az indiánok irányába vonult, röviden szikráztak is, majd amikor az indiánok gyanakodni kezdtek, hogy emögött van valami, és elmenekültek, indult el Custer is haza.

Előzmény: Törölt nick (3558)
pauli-f Creative Commons License 2010.07.10 0 0 3597
Természetesen utána fogok nézni ! Persze ,ha netán csak egy regényből emlékszem az esetre akkor sorry....
Előzmény: nj (3596)
nj Creative Commons License 2010.07.09 0 0 3596

Lefejezés? Ez nekem új... Persze, attól még lehet.

Megadnád a forrást, ahol olvastad. Most már kíváncsivá tettél.

Előzmény: pauli-f (3594)
tibb Creative Commons License 2010.07.09 0 0 3595
Az biztos, hogy a fehérek csináltak megélhetési módot a skalpolás nemes szokásából, amikor fizetni kezdtek a begyűjtött ellenséges skalpokért. 1688-ban a francia-kanadaiak kezdték, aztán 1693-tól már a britek is fizettek a francia skalpokért. Később aztán ez visszaütött: a függetlenségi háború idején rengeteg amerikai gyarmatos akkor fordult el a britektől, amikor 1777-ben brit zsoldban indiánok megskalpoltak egy Jane McCrea nevű lányt.
A spanyol-mexikóiak is szép pénzt fizettek az apacs skalpokért. Sokszor fogadtak fel amerikai skalpvadászokat, akik viszont nem ritkán békés, földművelő indiánokat, sőt mexikói parasztokat gyilkoltak meg a harcias és veszélyes apacsok helyett, úgyhogy a mexikói hivatalos szervek saját állampolgáraik skalpjaiért fizettek szép pénzt ezeknek a gátlástalan mészárosoknak.
Előzmény: pauli-f (3594)
pauli-f Creative Commons License 2010.07.08 0 0 3594
Bizony, és általában a befogadottak nem igazán vágytak vissza a "civilizált"világba.
Egyébként én a pauni-sziú háborúkkal kapcsolatban hallottam lefejezésekről.
Tényleg nem akarok ezeken lovagolni,csak mint mondtam tiszta képet szeretnék kapni.
Akár hogy is, a fehér civilizáció gonoszságait biztosan nem tudták felül múlni !
Előzmény: nj (3593)
nj Creative Commons License 2010.07.08 0 0 3593

Hát, ebben én nem vagyok annyira otthon, de az biztos, hogy az irokézek, huronok, apacsok, komancsok és néhány algonkin törzs kezébe kerülni nem volt egy leányálom.

De azért nem csak kínozták a foglyokat, nagyon gyakori volt, hogy adoptálták, beolvasztották őket a sajátjaik közé. 

Előzmény: pauli-f (3591)
tibb Creative Commons License 2010.07.08 0 0 3592
"A legyőzött ellenség megkínzása,csonkítások, skalpolás,vmint ellenséges törzsek asszonyainak,gyerekeinek lemészárlása szokás volt az első hódítók beérkezése előtt is ?"

A skalpolás már szokásban volt az európaiak beérkezése előtt is, erre régészeti bizonyítékok is vannak.

http://www.dickshovel.com/scalp.html
http://mcclungmuseum.utk.edu/research/renotes/rn-09txt.htm
Előzmény: pauli-f (3589)
pauli-f Creative Commons License 2010.07.06 0 0 3591
Arra lettem volna kíváncsi,hogy csak bizonyos törzsekre voltak e jellemzőek az általam említett szokások,vagy megszokott jelenség volt-----a háborúskodás velejárója ?
Szóval,ha lehetne bővebben,csak,hogy teljes képem legyen...
Előzmény: DIDORO (3590)
DIDORO Creative Commons License 2010.07.06 0 0 3590

Biztos, hogy voltak kegyetlenkedések. Ők is emberek.....

A skalpolás elterjedésére viszont az európai hódítók nem lehetnek büszkék...

Előzmény: pauli-f (3589)
pauli-f Creative Commons License 2010.07.05 0 0 3589
Sziasztok.Mit tudtok az indiánok kegyetlenkedéseiről ?A legyőzött ellenség megkínzása,csonkítások, skalpolás,vmint ellenséges törzsek asszonyainak,gyerekeinek lemészárlása szokás volt az első hódítók beérkezése előtt is ?Ez némi képen ellent mond annak a képnek és mély rokonszenvnek ,amely bennem kialakult életmódjuk és ősi kultúrájuk iránt...
nj Creative Commons License 2010.06.29 0 0 3588

Én most kimondottan a közép-nyugati részre gondoltam, tehát a Minnesota-erdővidék, a Missouri-völgy és a Kelet-Kansas állandó falvait vetettem össze a nomád bölényvadász falvakkal. Tehát, akik választhattak, hogy miből élnek.

A keleti part, az más, természetesen. 

Előzmény: Törölt nick (3582)
White Elk Creative Commons License 2010.06.28 0 0 3587
Üdv.

Igen, csak annak kb. 2/3 Dél-Amerikáról szól! Ha így nézzük, akkor igen, alaposabb munka, mivel az egész Amerikával (észak, dél) foglalkozik, az ősi kultúrák pedig csak Észak-Amerikával.
Előzmény: Törölt nick (3586)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.28 0 0 3586

Az ősi Amerika atlasza c. kiadvány még ennél is alaposabb.

A szerzőket most nem tudom fejből, de otthon majd beírom.

Előzmény: White Elk (3584)
pauli-f Creative Commons License 2010.06.26 0 0 3585
Kössz az ajánlást főnök,megpróbálom beszerezni.Egyébként szerintem a Hudson vándora című kisregény és A fekete köpeny c.film történetei és leírásai sem rugaszkodtak el túlzottan
a valóságtól,de mégsem szakirodalmak.
Előzmény: White Elk (3584)
White Elk Creative Commons License 2010.06.26 0 0 3584
Üdv.

Az Indiánok és ősi kultúrák Észak-Amerikában c. könyv foglalkozik több fejezetben is a keleti parti indiánokkal!
Előzmény: pauli-f (3583)
pauli-f Creative Commons License 2010.06.25 0 0 3583
A keleti erdővidék nemzetségeiről ,törzseiről szinte semmilyen szakirodalmat nem ismerek.Kis túlzással Cooper- szintű ismereteim vannak róluk.Igaz a Viasat Historyn
volt egy sorozat/törzsfőnökök/ ami némiképp felhomályosított ,egyébként : that's all...
Látom Wolfgar-főnök Te nagyon" vágod"----tudsz valamit ajánlani ?
Előzmény: Törölt nick (3582)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.25 0 0 3582

Részben igaz.

A száraz és félszáraz nyugati pusztaságokon a lovas bölényvadász életmód valóban népességnövekedést  eredményezett, de a nedves, csapadékosabb keleti erdővidéken a földművelő életforma volt az, amelyik messze a legmagasabb népsűrűséget eredményezte.

Sokkal nagyobbat, mint amit a lovas bölényvadász életforma valaha is adhatott.

Az megint más kérdés, hogy a XVI-XVII. századi nagy járványok a keleti földműves kultúrákban is a népesség drasztikus csökkenését eredményezték.

Becslések szerint átlagosan 60-80 %-os volt a népességcsökkenés ebben a kulturális zónában még a tényleges gyarmatosítás megkezdése előtt...

Előzmény: nj (3581)
nj Creative Commons License 2010.06.22 0 0 3581

Mondjuk, azért gyakran előfordult az is, hogy kereskedtek és bölényhúst és -bőrt adtak cserébe kukoricáért.

Egyébként, a lovas bölényvadász kultúra azért nagyfokú népességnövekedéssel járt, tehát egy sikeres stratégiának tűnt. Azért is váltott sok korábban földműveléssel, gyűjtögetéssel foglalkozó nép át rá. 

Előzmény: Törölt nick (3576)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!