Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2019.06.03 0 0 1650

Régebben többet olvasgattam erről a spanyol - portugál felfedezések és hódítások témakörről, ma már kevésbé foglalkoztat.

Mondjuk nagyon érdekes téma, de eléggé OFF itt ezen a topikon.

Talán a nagy földrajzi felfedezések topikban reagálok rá.:-)

Előzmény: vörösvári (1648)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.02 0 0 1649

Pedig igyekeztek népesiteni.

 

Pont ez a különbség.

 

Az angol és francia gyarmatositás rasszista és a gyarmataik a gyarmatositok gyülölete miatt, ma is az ami volt: indiai, afrikai vagy épp arab.

 

 

Ellenben a spanyolok és portugálok ott keveredtek a meghoditotakkal ahol csak tudtak és gyarmataikat latinná

 tették és megszüntették a tisztavérüséget, ott hemzsegnek a meszticek, mulattok és mindenféle tarka nép: ezért szépek a dél-ameriakiak és venezuela adja a legtöbb szépségkirálynőt.

 

 

Előzmény: vörösvári (1648)
vörösvári Creative Commons License 2019.06.01 0 0 1648

Különben gondolkoztam rajta és a bukásuk egyik fő oka az alacsony népesség volt, egyszerűen nem volt elég ember a gyarmatok benépesítésére, a birodalomhoz szükséges hadsereg fenntartására, az ország ipari szükségleteinek előállítására, ezért kifolyt a pénz az országból árucikkek vásárlására. Nem véletlen, hogy a nagy, népes országok lettek hosszú távon sikeresek, mint Anglia és Franciaország.

Előzmény: vörösvári (1647)
vörösvári Creative Commons License 2019.06.01 0 0 1647

Azért érdekes hogy a földrajzi felfedezések első hullámának haszonélvezői, Európa perifériájának két országa Spanyolország és Portugália, akik vissza is süllyedtek a régi szintjükre a gyarmataik elvesztése után.

Előzmény: Törölt nick (1646)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.01 0 0 1646

Anno réges-rég a nagy földrajzi felfedezések topikon ez a témakör eléggé jól ki lett tárgyalva, persze mindig vannak új infók, érdekességek, amiket érdemes megosztani, közkinccsé tenni.

Előzmény: vörösvári (1644)
vörösvári Creative Commons License 2019.05.31 0 0 1645

Különben az a érdekes, hogy a könyv elején kiderül, hogy Portugália Európa egyik legszegényebb országa volt a gyarmatosítások előtt, nem volt véletlen az a vad vágy az arany iránt a felfedezőik közt.

Előzmény: Törölt nick (1642)
vörösvári Creative Commons License 2019.05.31 0 1 1644

Az 1-es témáról elég sokat ír a könyvben.

Előzmény: Törölt nick (1642)
vörösvári Creative Commons License 2019.05.31 0 1 1643

Ismeretterjesztő. A legjobb könyve a Tengeri birodalmak, ahol Málta török ostromáról és a Lepantói csatáról is szó van.

 

http://park.libricsoport.hu/szerzoink/crowley-roger/

Előzmény: Törölt nick (1641)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.31 0 0 1642

Tudom, hogy nagyon banális, de a portugálokról nekem két dolog jut eszembe.

1) 15-16. századi karavellák és naók felfedezőkkel és gyarmatosítókkal a fedélzetükön.

2) A portugál labdarúgó válogatott....:-))))

Előzmény: vörösvári (1640)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.31 0 0 1641

Sose hallottam róla.

Regények vagy ismeretterjesztők?

Előzmény: vörösvári (1640)
vörösvári Creative Commons License 2019.05.31 0 1 1640

Ismered Roger Crowley nevét ? Egész jó könyveket írt a tengeri nagyhatalmak harcairól. Most vettem meg a Portugál gyarmatosítás fénykoráról szóló Hódítók könyvet.

Előzmény: Törölt nick (1639)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.31 0 0 1639

Na, végeztem is vele.

 

Közben kiderült, hogy Benkőnek van egy újabb 2017-2018-as kiadású trilógiája, a Vér és kereszt, amely a keresténység fölvétele és az államalapítás időszakában játszódik.

 

Ennek az első kötete a Sosemvolt pogányok, amely Géza fejedelem uralkodása idején játszódik:

 

https://moly.hu/konyvek/benko-laszlo-sosemvolt-poganyok

 

Majd beszámolok róla, hogy milyen.

 

Na jó, nem kell már előre rettegni. :-)

Előzmény: Törölt nick (1638)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.29 0 0 1638

"Na, remélem, hogy Taksony végre odasóz egy jóízűt nekik, már alig várom. :-)"

 

Mondhatni, hogy kitaláltam az író cselekményszövését.

 

958 késő tavaszán Zolta fia Taksony fejedelem végre megunja azt, ami a Dunántúlon Bulcsúék halála után folyik és Ákus fia Tarcal vezetésével egy ezerhatszáz könnyűlovasból álló egységet küld át a Dunán, hogy rendet csináljon.

Ezek egy kisebb ütközet után elfoglalják Fejér palánkvárát, a mai Székesfehérvár elődjét, a kegyetlenkedő kiskirályt, Uport, a saját emberei végzik ki.

Hamarosan helyreáll a rend a Dunántúlon, amit a bölcs és igazságos Taksony így betagolhat a saját uruszágába.

 

Nos van még egy-két csavar, Apor és Botond sikertelen bizánci hadjárata, no meg jönnek-mennek a magasrangú bizánci követségek a biharvári fejedelmi udvarba, a vak is látja, hogy valami készülőfélben van.

 

Már nincs sok hátra, cirka 50 oldal.

 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (1630)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.28 0 0 1637

Köszönöm ☺....és én azt hittem tudok keresni a neten....

Előzmény: Theorista (1634)
Nathán a rabbi Creative Commons License 2019.05.27 0 1 1636

Itt a Somogy topik, tele van képekkel.

 

 

https://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9238446&la=151451143

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (1635)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.27 0 0 1635

Jó film , író uaz, mint a Vadonnak  ...Dobai Péter ☺ kb ugyanerrol szól Ujkery Csaba Zsivanyok c. Konyve is. Somogyikent kiemelten szivesen nézem ill. olvasom a környékünk történelmét.

Előzmény: Nathán a rabbi (1633)
Theorista Creative Commons License 2019.05.27 0 2 1634
Előzmény: Törölt nick (1631)
Nathán a rabbi Creative Commons License 2019.05.27 0 0 1633

49 utáni időszak egyik legjobb filmje Szomjas György: Rosszemberek

 

Játszodik 1863-64

 

90%-ban ugy történt meg ahogy bemutatják

 

 

a végénél tértek el némileg a valoságtol

 

 

Előzmény: Törölt nick (1631)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.26 0 0 1632

Mondjuk Karczag György Zúgó nyilak regényéből egy kis Muhi, egy kis tatárjárás...de én Kun Lászlót is jó filmalanynak tartanám , aztán az Anjouk , Mátyás király , török hódoltság stb-stb...van olyan a magyar történelem , hogy nagyon jó filmeket lehetne belőlük fabrikálni .

Előzmény: Törölt nick (1610)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.26 0 0 1631

Az is érdekes, hogy minden márc.15-én a Kőszívű embert vagy a Hídembert vetítik , meg okt.6-án is kb :)...de pl a Vadon című , 48/49 utáni időszakban játszódó filmet kb egyszer vetítették , annak ellenére, hogy a szereplők kitaláltak elmegy. Én annak idején felvettem kazettára , jó lenne digitalizálni , hogy újra megnézhessem...már csak azért is, mert jó részét a környékünkön forgatták.

Kb ebben az időszakban játszódik a Klapka légió is...

Előzmény: turosz (1614)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.22 0 0 1630

Utána azonban már kezd a regény cselekménye lassan, de biztosan Géza nagyfejedelem uralkodásához közelíteni.

 

A lechfeldi vereség utáni években tűnik fel a kis Gyécse (Gyeücse, Gyeücsa, Gyécsa, kinek hogy tetszik) gyermekként a regényben, apja, Taksony bihari udvarában.

No meg Sarolt is feltűnik, aki később Szent István királynak ad életet.

 

A Dunántúlon meg közben vér és káosz, önjelölt fejedelmecskék mindenre kapható harcosokból zsoldossereget toboroznak maguk köré és adó meg szolgáltatások beszedése címén sanyargatják a népet, a közrendű szabadokat is.

 

Na, remélem, hogy Taksony végre odasóz egy jóízűt nekik, már alig várom. :-)

Előzmény: Törölt nick (1629)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.21 0 0 1629

Benkő szerint a 3 dunántúli vezér halála után, az augsburgi csatát követő években a Dunántúlon káosz volt, mindenféle önjelölt fejedelmecskék tűntek föl, mert ezekben a nomád társadalmakban az öröklési rend nem volt egyértelműen leszabályozva.

 

Taksonynak pedig az uralma eredetileg csak a Dunától keletre terjedő részekre terjedt ki, legalábbis Benkő szerint, tehát amíg a Dunántúlt az uralma alá nem hajtotta, ott egy jó kis interregnum, anarchia volt.

 

Mi a véleményed, Berni?

Előzmény: Törölt nick (1613)
vörösvári Creative Commons License 2019.05.17 0 0 1628

Elég kétes szerep, én nem vállalnám, ha japán lennék.

Előzmény: Avicsovics (1627)
Avicsovics Creative Commons License 2019.05.17 0 0 1627

A kínaiak nem nagyon ügyelnek a kínai-japán barátságra.

Évente kb. 200 millió japán katona hal meg a kínaiaknak levetített filmeken.

 

Vannak olyan japán színészek, akiket hosszabb ideje direkt ezért alkalmaznak kínában

hogy látványosan elhalálozzanak egy jó kis WW2 ről szóló filmben.

Előzmény: Törölt nick (1615)
rigeroi Creative Commons License 2019.05.10 0 0 1626

volt egy sztori az egyik folyóátkelésről. de már nem tudom mi volt a lényeg, de az ha nem tévedek, nem volt benne a filmben.

Előzmény: Törölt nick (1621)
rigeroi Creative Commons License 2019.05.10 0 0 1625

a végét átköltötték, nem az történt a valóságban. nem végezték ki őket, ha ki is.

 

néhányan harcoltak 48-ban a délvidéki harcokban. 

 

 

Előzmény: Törölt nick (1621)
turosz Creative Commons License 2019.05.10 0 0 1624

Még könyvben is olvastam, viszont filmben talán ha 2x láttam.

Előzmény: H. Bernát (1620)
turosz Creative Commons License 2019.05.10 0 0 1623

Ráadásul ha jól emlékszem a csatajeleneteit pont a R. hadnagyából vették át :)

Előzmény: Törölt nick (1619)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.10 0 0 1622

Visszatérve Benkő írói stílusára, azért azt el kell ismerni, hogy nagyon olvasmányos , amellett a csatajelenetei nagyon plasztikusak.

Sőt, amikor arról ír, hogy hogy pl. hogy néz ki egy csatamező csata után, az ember szinte érzi a könyv lapjairól kiáradni az oszló emberi tetemek és lódögök bűzét...

Mondhatni hogy már-már naturalisztikus.

 

Én egyébként csak javasolni tudom a magyar töri ezen periódusa iránt érdeklődőknek.

 

Törölt nick Creative Commons License 2019.05.10 0 0 1621

A 80 huszár azért szerintem nagyon jó volt.

Gyönyörű tájakon forgatták és volt benne néhány izgalmas csatajelenet is.

Előzmény: turosz (1614)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!