Keresés

Részletes keresés

Bign Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33927
"A saját rendszerében minden űrhajó áll. Így természetesen a nyugalmi hossza érvényes. Így a saját rendszerében a hajó semmilyen paramétere nem változik, hiszen áll."

Milyen paraméterekre gondolsz? Légyszives sorold fel!
Előzmény: ivivan (33924)
cíprian Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33926
A példakiírásodban ott a gond, hogyha A egyidőben látja B és C megérkezését A-hoz, akkor viszont B nem láthatja egyidőben A és C megérkezését B-hez.
Előzmény: Bign (33923)
ivivan Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33924
A saját rendszerében minden űrhajó áll. Így természetesen a nyugalmi hossza érvényes. Így a saját rendszerében a hajó semmilyen paramétere nem változik, hiszen áll.

De ez most miért fontos?
Előzmény: Bign (33923)
Bign Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33923
Mivel az adott eseményeknél az indulási idő (és az érkezési idő is) azonos.
Az utazás alatti idődilatáció kiszámított, lényegtelen részletezni.

Ha külön leírnám az űrhajósok minden napját, az nem módosítana az űrhajó sebességén, tehát a látszólagos idődilatáción se.

Mivel látom az idővel nem boldogultok és ez a megállapítás relatív, tehát ti hasonlót állítatok rólam, beszéljünk a hosszról!

Induláskor minden űrhajó 100m-es.

Vitatjátok-e, hogy ez megváltozik a saját rendszerében?

Tehát saját rendszerében minden űrhajó 100m-es, függetlenül attól, hogy milyen sebességel halad?
Előzmény: mmormota (33921)
mmormota Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33922
Szeretnék segíteni, hogy megértsd a dolgot. Utána átnézve a saját irományaidat, egész más színben fognak feltűnni. Butaságokat beszélsz, mert nem értesz hozzá, ennyi az egész.
Előzmény: Bign (33919)
mmormota Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33921

Adok segítséget, hogyan csináld úgy, hogy biztosan rájöhess a hibákra.

 

(abból erednek, hogy nem látod át rendesen a dolgot, ugyanakkor szeretnél egyszerűen számolni, de éppen mivel nem látod át, nem jól egyszerűsítesz)

 

Tehát:

- először is egy rendszerben vedd fel az eseményeket (indul, fordul, érkezik, találkozik stb), az események tér és idő koordinátáival.

 

- a sajátidőt az egyenes szakaszok végpontjaiból számítsd ki , majd add össze a szakaszonként az így kapott sajátidőket

 

- ha áttérsz másik leíró rendszerre, Lorentz trafóval transzformáld át az összes eseményt

 

- ismét számítsd ki a szakaszok sajátidejét

 

Meg fogod látni, hogy minden szakasz sajátideje változatlan marad.

Előzmény: Bign (33916)
ivivan Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33920
1, Ez tény: az egész kísérletet a Földön állva néztük így nálunk nem léphetett fel idődilatáció és nem azt néztük a végén, hogy a fotonok hány évesek a végén (egyébként is megbeszéltük, hogy a két fénysugár ugyanannyi távolságot tett meg ugyanannyi idő alatt, tehát akkor se lenne idődilatáció, ha nem fényről, hanem tárgyakról lenne szó)

2, Igazad van. Én egyféle vagyok. De ettől még igaz, hogy mindenkinek igaza van, ahogy már egyszer írtam is...
Előzmény: Bign (33914)
Bign Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33919
"Ez tetszik. Be akarod bizonyítani, hogy a sajátidő attól függ, milyen leíró rendszerben számítod ki."

Nézd, azt elfogadom, hogy esetleg nem értessz velem egyett, de azt hogy kiforgatod az állításomat azt nehezen tudom tolerálni!

Esetleg próbáld megérteni amit leírtam. Ez nem egy könyv, csak pár mondat.
Előzmény: mmormota (33915)
mmormota Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33918
Keresd meg, abból tanulsz. Abban mi a poén, ha én mondom meg?
Előzmény: Bign (33916)
Callie Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33917
Ne zavarjon, hogy az idődilatációt sokszorosan ellenőrzik nap-mint nap a kozmikus sugárzásokat vizsgálva és gyorsítókban.
Előzmény: Bign (33910)
Bign Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33916
Kiváncsian várom, hogy megmutatod hol a hiba!

A másik hülyézése a legkönnyebb...
Előzmény: mmormota (33912)
mmormota Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33915

Bár az elvet amin alapult nem érinti, de egyesek képtelen ezt megérteni ezért megakadtak a hibánál.

 

Ez tetszik. Be akarod bizonyítani, hogy a sajátidő attól függ, milyen leíró rendszerben számítod ki. (bizonyított, hogy független, tehát reménytelen vállalkozás)

 

A "bizonyításodhoz" mellékelsz különféle elbarmolt számításokat, aztán szőrszálhasogatónak nevezel, amiért ezt meg merem említeni.


Előzmény: Bign (33910)
Bign Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33914
1. ez az egyéni véleményed

2. ez annyiban igaz, hogy A-ból ahogy látom B-t, B is ugyan úgy lát engem.
De ha én látom B-t és C-t, (mindegyik azt látja amit én), de én a valóságban csak 1 féle lehetek.
Előzmény: ivivan (33913)
ivivan Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33913
1, semmi köze az MM kísérletnek az idődilatációhoz
2, Már írtam neked, hogy akárki vált át a másik rendszerbe azt látja, hogy a másiknak volt eddig igaza...
Előzmény: Bign (33910)
mmormota Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33912

Hiába, nem könnyű úgy számolni a specrelben, hogy nem igazán érted, mit csinálsz. Mindig elbaltázod...  :-)

 

Előzmény: Bign (33910)
Bign Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33911
Akik számára nem teljesen érthető a "saját idő", azok nézzék meg a "saját hosszt"!

A 100 m
B 61 m
C 23 m

A 61 m
B 100 m
C 61 m

A 23 m
B 61 m
C 100 m

Teljesen nyílvánvaló, hogy a saját rendszerében mindenki az eredeti torzítatlan 100 m-t látja.
Bign Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33910
(33889)-ben elkövettem egy számitást ami hibás volt.
Bár az elvet amin alapult nem érinti, de egyesek képtelen ezt megérteni ezért megakadtak a hibánál.

Legyen három űrhajó A,B,C három iker, a B,C űrhajó A-tól indúl és oda érkezik.

(A) V T L
A 0 20 100
B 0,786151378 12,36067977 61,80339887
C 0,971736544 4,72135955 23,60679775

(B)
A 0,786151378 12,36067977 61,80339887
B 0 20 100
C 0,786151378 12,36067977 61,80339887

(C)
A 0,971736544 4,72135955 23,60679775
B 0,786151378 12,36067977 61,80339887
C 0 20 100

(A) a kiinduló hely adatai, az űrhajó 100m-es, SAJÁT IDŐBEN eltelik 20 év mire vissza érnek a B,C űrhajók /természetesen egyszerre/
a B űrhajón látszólag 12,36 év, a C űrhajón látszólag 4,72 év telik el.

(B) a B űrhajón SAJÁT IDŐBEN eltelik 20 év, A űrhajón látszólag 12,36 telik el,
C-n látszólag 12,36.

(C) a C űrhajón SAJÁT IDŐBEN eltelik 20 év, A űrhajón látszólag 4,72 telik el,
B-n látszólag 12,36.

Ha a (B) űrhajót elfelejtjük, akkor állításotok szerint az (A) és (C) iker találkozva
megállapítják, hogy az (A) 20 évet öregedett, a (B) 4,72 évet.

Ha a (B) űrhajóból figyeljük az eseményeket, azt látjuk, hogy az (A) iker 12,36 évet öregedett és a (C) iker is.

Mivel mindenkinek csak egy "kora" lehet, ezért kizárt, hogy az nézőponttól függjön.
(B) szemszögéből (A), (C) egyszerre öregszik, tehát nem lehet eltérés a korukban.

Ha figyelembe vesszük azt a nyílvánvaló tényt, hogy mindenki a "saját idejét" éli meg, akkor az is nyílvánvaló, hogy minden iker 20 évet öregedett.
Koruk induláskor, érkezéskor és az utazás bármelyik időpontjában azonos.

Összhangban az MM kisérlettel. :o)
Bign Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33909
"A kozmikus háttérsugárzás termikus sugárzás. A világ anyaga az ősrobbanás nagyon forró állapotából folyamatosan hűl. Jelenleg már csak 2,7K fok a hőmérséklet. A termikus sugárzás spektruma (amplitudo a frekvencia függvényében) Planck spektrum. Az alacsony hőmérséklet miatt ennek maximuma a mikrohullámú tartományba esik."

Talán inkább:
A kozmikus háttérsugárzás spektruma "feketetest sugárzás".
A BB után kb 380000 évvel kiszabadult sugárzás amikor az atomok kialakulása miatt átlátszóvá vált az univerzum a fény számára.
Az univerzum tágulása miatt hullámhossza megnyúlt. Az eredeti kb. 4000 K fokos sugárzás jelenleg kb. 2,7 K feketetest sugárzásnak felel meg, ami a mikrohullámok tartománya.
Előzmény: mmormota (33904)
mmormota Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33908

Pont mint a specrelnél. Teljesen pragmatikusan, tudomásul véve hogy c-t állandónak méri, kiszámolta hogy ilyen feltételek mellett mekkora kell legyen a karok hossza a sebesség függvényében stb. Megkapta a Lorentz transzformáció képletét. Azt is látta, hogy ennek alapján nem tudja kiválasztani az abszolut álló rendszert.

 

A különbség csak filozófiai, aminek akkoriban nagy jelentőséget tulajdonítottak, ma meg csak azt érdekli, aki nem ért valamit.  :-)

Előzmény: ivivan (33902)
cíprian Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33907
A Lorentz-elvben is c határsebesség, mert ha a vonatkoztatási rendszer origójától mérjük a fénysebességet, az max c lehet. A Lorentz-elvben azonban ha ellentétes irányba bocsátunk ki két fénysugarat, akkor ezek egymástól való eltávolodása már 2c értékű lesz. Ez már különbözik a specreltől, de nem a specrel cáfolata.
Előzmény: ivivan (33902)
cíprian Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33906

A Lorentz-elvről nyitottam egy topikot, jobb lenne szétválasztani a témát a specreltől.

Van egy tévhit: a specrel  az éter cáfolata. A specrel köszöni szépen, de ő jól meglenne az éterrel is, ha az létezne.

Nem az éterelmélet elavult, hanem az éterszél feltételézése. Az éterszél is csak azért elavult nézet, mert kísérletileg kimutatták, hogy ha létezik is éterszél, akkor  az csak 5cm/s alatti sebességű lehet. Ilyen kis sebességgel pedig csak igen korlátozattan lehetne magyarázni fizikai folyamatokat.

Előzmény: Törölt nick (33903)
mmormota Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33905
Még talán annyit, hogy a termikus sugárzást anyag bocsátotta ki. Az a sebesség, amit aháttér sugárzáshoz képest meghatároztak, nem valamiféle abszolut sebesség, hanem a kibocsátó anyaghoz (annak átlagsebességéhez) képest mért sebesség.
Előzmény: mmormota (33904)
mmormota Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33904

Pontosítanék, mert bár alapjában jó, amit írtál, van benne tévedés is: irányt is meghatároztak.

 

A kozmikus háttérsugárzás termikus sugárzás. A világ anyaga az ősrobbanás nagyon forró állapotából folyamatosan hűl. Jelenleg már csak 2,7K fok a hőmérséklet. A termikus sugárzás spektruma (amplitudo a frekvencia függvényében) Planck spektrum. Az alacsony hőmérséklet miatt ennek maximuma a mikrohullámú tartományba esik.

 

Kimérése mikrohullámú vevővel és irányérzékeny antennával történik. Ha a vevő mozog, a Doppler miatt a spektrum eltolódik. Ebből a mozgás iránya és sebessége számítható.

KImértrék egyébként a spektrumot számtalan ponton, rendkívül pontosan követi a Planck görbét. Emiatt lehet nagyon biztosra venni, hogy termikus sugárzásról van szó, és egyben ez szolgáltatta az első erős bizonyítékot az ősrobbanás modell mellett.

 

A mérések ma már annyira finomak, hogy a sugárzásban azokat a kezdeti kis egyenetlenségeket is ki tudták mérni (apró ingadozások az irány függvényében) melyeket az elmélet előre jelzett, és amelyek a galaxisok képződéséhez vezettek.

Előzmény: Törölt nick (33896)
ivivan Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33902
Kicsit beleolvastam ezekbe az írásokba, de nem találtam meg bennük, hogy a Lorentz elv szerint hogyan jön ki a c határsebesség volta?
Előzmény: cíprian (33899)
Mungo Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33901

A Lorentz-elv ugyanis elsősorban abban különbözik a specreltől, hogy egy külső vonatkoztatási rendszerből veszi a sebességeket, és ezek nem azonosak a relatív sebességgel, ha a külső vonatkoztatási rendszer nincs a testekhez kötve, és eltérő a sebessége is.

 

Nézd ez egy szabadország, mindenki szabadon elmondhatja a véleményét.

Azt azonban a tisztesség megkívánná, hogy amit most Lorentz-re akarsz fogni, az a te véleményed. E. Szabó úrra való hivatkozás kifejezetten arra való, hogy egy erősen félreérthető, inkább filozófiai, mint fizika tárgykörébe eső munkával próbálsz takaródzni. Lorentz éterhívő volt és ezt az elméletével kívánta (ugyan csak zseniális módon) alátámasztani. Az SR alapvetően más kiindulási feltételekből jutott a Lorentz féle elmélet számszerű eredményeivel megegyező eredményre.

Ezt a tényt akár meddig is fényezed, nem lehet figyelmen kívül hagyni. Ráadásul a legkellemetlenebb félreértésekhez éppen a két elmélet összekeverése vezet, ez jól érzékelhető E. Szabó úr kiváló műveiben is. Az a misztifikáció, amit itt a relativ és a referencia sebességek, egyidejű rúdvégek (vagy mi a szösz), meg a Lorentz-Fitzgerald kontrakció ürügyén már korábban többször is előadtál, az a te álláspontod, nem kell ezt másokra kenni.

Felesleges műveletlenséggel, rosszindulatú félretájákoztatással vádolni azokat, akik nem fogadnak el tanító mesterüknek, mivel látják, értik a téves magyarázatokat. Ha ezt egyszerű és tömör jelzőkkel a tudomásodra hozzák, nem feltétlenül rosszindulatból teszik. Csakhát ha tudományról, pláne természettudományról esik szó, akkor nem a nyájaskodás az elsődleges szempont, hanem az "igazság" keresése, megértése, már amennyire ez lehetséges a fórum adta kereteken belül.

Előzmény: cíprian (33899)
Dubois Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33900

"Sajnos nem lehetséges itt a fórumon elmondani a Lorentz-elv alapjait. Megpróbáltam, de a sok tamáskodás kátyúba vitte a kifejtést."

 

:))))))))

Előzmény: cíprian (33899)
cíprian Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33899

Sajnos nem lehetséges itt a fórumon elmondani a Lorentz-elv alapjait. Megpróbáltam, de a sok tamáskodás kátyúba vitte a kifejtést.

Nekem is ráment félévem, pedig csak hobbim a Lorentz-elv, szerintem ezt az időt nem lehet megspórólni. Az adott energiát nekem, hogy Hawking is ezen keresztül értette meg, hogy mi az idő? És ugye Hawkingnál jobban senki sem ismeri mi az idő.

 

Inkább felírok három linket:

 

http://www.neumann-haz.hu/muvek/e_szabo/e_szabo.pdf
http://www.hrasko.com/peter/szabo.pdf
http://www.hrasko.com/peter/answer.pdf

 

Nálam a Lorentz-elv megértéséhez az vált be, hogy a specrelt átszámoltam egy külső vonatkoztatási rendszerre. A Lorentz-elv ugyanis elsősorban abban különbözik a specreltől, hogy egy külső vonatkoztatási rendszerből veszi a sebességeket, és ezek nem azonosak a relatív sebességgel, ha a külső vonatkoztatási rendszer nincs a testekhez kötve, és eltérő a sebessége is.

Előzmény: Törölt nick (33898)
cíprian Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33897

Kedves Bign!

 

Nem bírom megállni, bár megfogadtam, hogy ritkán szólok hozzá.

Mmormota most is félrevezető magyarázatokat ad, emiatt kénytelen vagyok megszólalni.

 

A Lorentz-elv alapjait feszegeted, és erre mmormota nem tud választ adni. Félrevezető az is tőle, hogy a specrellel szembe a Lorentz-elv előtti XIX. századi elméleteket hozza fel. Ilyen volt ősrégen a ballisztikus elv. A hanghatás összekeverése a fénnyel pedig szinte történelem előtti elképzelés. Nem ezeket hozzák fel a specrel alternatívájaként.

 

Éppen a Lorentz-elv a specrel alternatívája. A Lorentz-elv mindig külső rendszerből írja fel a mozgást. Külső rendszerből nézve  c+v és c-v a fény távolodási sebessége a v sebességgel távolodó tárgytól.

Ilyen feltétellel írták fel a Lorentz-elvet, és ezzel az MM-kísérleteket is helyesen írták fel, mégpedig étert feltételezve! Ebben a Lorentz-elvben szerepelt a Lorentz-Fitzgeralad kontrakció is.

A vitapartnered nem ismeri az MM-kísérlet magyarázatát a Lorentz-elvvel, emiatt félrevezet téged, bár ez tudatlanságából ered, és nem szándékos.

 

Azt javaslom, hogy a specrel egyenleteit próbáld átírni egy külső rendszerre a relativisztikus összeadás és kivonás segítségével. Majd meg fogod látni, hogy sok elképzelésed vissza fog köszönni. Most csak egyet mondok.

 

A specrel szerint a Doppler-elv nem lehet hosszúság mérésének alapja, hiszen a színképeltolódás minden spektrumot egyformán érint, vagyis a távoli égitestről érkező fénysugár minden hullámhossza egyidőben érkezik meg. Ez így igaz, ha szűklátókörűen csak a specrelben vagyunk képesek gondolkozni.

Ha viszont Lorentz-elvben írjuk fel az egyenleteket, akkor azt látjuk, hogy igenis eltolódtak a színképvonalak, és a fény c-v ill. c+v sebességű, azonban minden színképvonal egyaránt v sebességgel tolódott el! Tehát a Lorentz-elvvel is arra az eredményre jutunk, hogy a különböző hullámhosszú spektrumok egyidőben érkeznek meg.

 

Amint látod a Lorentz-elvben nem hülyeségből állnak a kérdéseid.

Nem jól értelmezik a partnereid azt sem, hogy a specrelből át lehet térni a Lorentz-elvre, emiatt a Lorentz-elv ugyanaz, mint a specrel. Át lehet ugyan térni, azonban a specrel posztulátumát sem szabad szűklátőkörűen értelmezni. Pl. a Lorentz-elvben c-v il. c+v fénysebesség nem mond ellent annak, hogy minden fénykibocsátó testtől c sebességű fényeltávolodást mérünk.

 

 

Előzmény: Bign (33889)
NevemTeve Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33895
1. Tudtommal igen.
2. Sejtelmem sincs.
Előzmény: ivivan (33894)
ivivan Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33894
Ez engem is érdekel: tényleg kimérhető a Föld sebessége a háttérsugárzáshoz képest? Hogyan? Hiszen az is EM sugár, nem?
Előzmény: NevemTeve (33893)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!