Keresés

Részletes keresés

Gézoo Creative Commons License 2007.04.16 0 0 33961

 

  Ezek szerint Neked az nem tünt fel, hogy

 

    a hullámhossz kontrakciójánál

 

      a tapasztalt hullámhossz változás  háromszor nagyobb már 20 m/s-nél:

 

  Hahó!  72 km/h = 20 m/s  azaz városban 50 km/h megengedett helyett 122 km/h

 

  mellett a hosszkontrakciós hullámhossz változás:

 

         kontrakció=          0,99999999999999777777777777777531

         valóságban mért=0,99999993333333777777748148150123

                        

  

 

Előzmény: XRive (33959)
XRive Creative Commons License 2007.04.16 0 0 33960
Súlyos tévedésben vagy. Ez nem 'érvelés'. Ez a specrel II. Gézo képességeihez igazított szinvonalú megfogalmazása.
Előzmény: Törölt nick (33777)
XRive Creative Commons License 2007.04.16 0 0 33959
Attól, hogy tipped sincs a relativisztikus doppler működéséről, az azért még szerencsére létezik és jól üzemel.

Esetleg rávezetésképpen próbálkozhatsz a hullám_hossz_ kontrakciójával.

Bár ez már neked úgyis sok.
Előzmény: Gézoo (33957)
Gézoo Creative Commons License 2007.04.16 0 0 33958

Szia!

 

    Készítettem egy kis összefoglalót remélem közérthető megfogalmazásokkal

"a relativitás elmélete" topicba.

   Nagyon remélem, hogy sok minden világossá válik számodra is elolvasgatásával.

Előzmény: emp (33771)
Gézoo Creative Commons License 2007.04.16 0 0 33957

Szia!

 

 Nos, jó. Nézzük úgy x=ct 

 

Egyik IR koordináta rendszerében mozog egy másik IR a fényforrásával és villant egyet amikor x=10 -nél járt éppen...

 

   Az IR-ünk origójában lévő detektor felé így x=10-ct függvénnyel közeledik a fény..

Annak ellenére, hogy a másik IR a mi IR-ünk koordináta rendszerében:

 

   x(t)=-0,1ct

   x(t)=+0,1ct

   x(t)=-0,9ct

   x(t)=+0,9ct   ..stb..  a Doppler hatás meg elment szabadságra..

 

 

Előzmény: XRive (33763)
ivivan Creative Commons License 2007.04.16 0 0 33956
Szerintem előbb az egyszerűbb feladatokat nézzük és utána menjünk a bonyolultabbak felé... Van néhány ennél sokkal egyszerűbb gondolatkísérlet, ami szemlélteti az idődilatációt, de előbb szerintem nézzük meg, hogy az űrhajós példámban milyen messze is kerültünk 12 év száguldás után a Földtől...
Előzmény: Bign (33955)
Bign Creative Commons License 2007.04.16 0 0 33955
Erre két dolgot tudok írni:

1. Nagyon jó a szemed, ha egy olyan koordináta rendszerbe lát, amiben látod a téridőt elcsvarodni, mert ehhez olyan koordináta rendszer kell aminek tagadod a létét, abszolut.

2. ha elolvastad volna azt amit írtam, akkor olvashattad volna, hogy az idődilatáció észlelhető, ha a koordináta rendszerek relatív mozgást végeznek egymáshoz képest.

3. leírhatnád azt is, hogy a képzeletbeli hengered mimódon tud egyszerre kétfele sebességgel csavarodni? Bár ez nem teljesen alternatívája az eredeti problémának.
Előzmény: Törölt nick (33953)
ivivan Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33952
Na hát ezt elsőre nem találtad el. Talán fuss neki még egyszer. Segítek: amikor megállsz, akkor azt tapasztalod, hogy a Földön 20 év telt el. Tehát akkor milyen messze vagy a Földtől?
Előzmény: Bign (33936)
cíprian Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33951

Ez  tárgyalási alap, de sajnos nem itt, mert ezt nem szabadna a specrellel összekötni.

 

Ha Lorentz-elven belül lennénk, akkor igazat adnák neked. Ezért választottam le a Lorentz-elvet, mert itt ebben a topikban csak félreértésekre ad okot és lehetőséget.

Előzmény: Bign (33948)
Mungo Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33950
Mi lenne, ha hablaty helyett inkább elgondolkodnál pl a 33945- ben leírtakról?
Előzmény: Bign (33948)
Bign Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33949
Forogj utánnuk. Tudod jól, hogy ez esetben nem a forgó mozgás számít, illetve nem az szerepelt a példában.

Az eredeti kérdés szerint:
Van két pontunk. Az egyiktől 0,8c, a másiktól 0,5c-vel távolodunk.

Befolyásolja-e ez a sajátidődet?
Mi van ha csak az egyik pontot látod?
Előzmény: cíprian (33946)
Bign Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33948
"Látom nem fogadod el magát az idődilatációt."

Félre értessz!
Lásd pl. a (33934).

Az idődilatáció mint szorzó tényző, létezik.
Csak én a mérési eredmény torzulását látom mozgó rendszerek mérése esetén.

Tehát a relativitás elmélet tökéletesen leírja, hogy ha bizonyos mennyiségeket mérsz
(nem álló rendszerben), tehát ami a te rendszereden kívül van, akkor milyen torzításokat kapsz. Ebből vissza is számolhatod a saját rendszeredre (mintha állna) és akkor kapsz helyes eredményt.

Ha fizikai tartalmakat rendelsz a transzformáció nélküli mérési eredményekhez, akkor ellentmondásokra vezet az elmélet.

A relativitással semmi probléma, csak egyesek azt hiszik, hogy amit mérnek az a valóság, valójában a valóságról kapnak különböző mérési eredményeket, attól függően, hogy mekkora a relatív sebességük a mérendő objektumhoz képest.
Előzmény: cíprian (33943)
Dubois Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33947

Számolj, ne fecsegj.

Inerciarendszer kijelölése, Lorentz trafó, eredmény.

 

Szinte minden amit eddig írtál rossz.

Az alapokat sem érted.

Előzmény: Bign (33944)
cíprian Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33946
A specrel csak inerciarendszerben történő mozgásokra vonatkozik. A körbejáró csillagok már nem inerciarendszerben mozognak.
Előzmény: Bign (33944)
Mungo Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33945

Ha nem akarnál rögtön 73 különböző irányban és sebességgel közlekedő űrhajóval bajlódni, akkor elég lenne 2 db iker is a megértéshez.
 

Gondold el, hogy a helyben maradó iker rendszerében ki van jelölve egy 10 fényévnyi távolság. Az utazó iker 0.8c-vel startol.
Akkor a helyben maradó szerint 10/0,8=12,5 év múlva lesz az utazó a fordulópontnál. Csahogy az utazó szerint a távolság "összement" mindössze 6 fényévnyire. Ehhez neki a sebességét és a távolságot is figyelembe véve 6/0,8=7,5 évre volt szüksége a saját idejében. A vissza úton hasonló a helyzet. Ezért az otthon maradónak 25 év telik el a találkozásig, az utazónak pedig csak 15 év.
Ha most ezt a történetet egy harmadik rendszerből akarnád felírni, akkor egyszerűen áttranszformálod a sebességeket, meg a távolságokat és eredményképpen ugyan ezt kapod. Próbáld meg, a harmadik, negyedik próbálkozás után már nem is olyan bonyolult. :o))))))

Előzmény: Bign (33944)
Bign Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33944
"Nem nekem kelll gondolkodnom rajta"

Hát azt észre vettem.
Azért ha szerinted számit az, hogy én bizonyos helytől milyen sebességgel távolodok, akor gondolt át a két pontos feladatot.

Vagy néz fel a csillagos égre, szinte minden csillaghoz képest más a sebességed.
Melyikhez képest vegyük a relatív sebességedet ami megadja, hogy mennyit óhajtasz öregedni?

Elég lenne találni egy külső pontot amihez képest a relatív sebességünk közel c, és miénk az örök fiatalság! :O)

vagy mégse?
Előzmény: Dubois (33942)
cíprian Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33943

Ha megadjuk, hogy melyik iker nem hagyja el az inerciarendszerét, akkor csak egyértelművé tettük a feladatot.

 

Látom nem fogadod el magát az idődilatációt.

 

Most felejtsd el egy pillanatra a specrelt.

Hozzánk képest különböző sebességgel menjen el ugyanaz a test (mondjuk többször más-más sebességgel megismételjük a kísérletet) Ekkor a test nukleonjainak a rezgése lassabb lesz, ha nagyobb a sebességgel haladt el mellettünk.

 

Ez elfogadható számodra?

Dubois Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33942

Egy konkrét, egszerű feladatot kaptál, hogy legalább elkezdhess elindulni abba az irányba, hogy megértsd miért szamárság az A,B,C űrhajós feladatra beírt "megoldásod".

 

Ezt az egyzserű feladatot rosszul válaszoltad meg.

Nem nekem kelll gondolkodnom rajta, hanem neked.

Előzmény: Bign (33939)
Bign Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33941
"Az ikerparadoxonban azt is meg kell adni, hogy melyik test marad benn állandóan a saját inerciarendszerében."

Jó gondold meg, emberéletek vannak a kezedben! ha így döntesz, akkor az egyik öregszik jobban, ha másképp akkor a másik. :O)

Ezt komolyan gondolod? Hogy a Te döntéseden múljanak fizikai folyamatok...
Előzmény: cíprian (33940)
cíprian Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33940
Az ikerparadoxonban azt is meg kell adni, hogy melyik test marad benn állandóan a saját inerciarendszerében. Vagy a feladatkiírásnak olyannak kell lennie, hogy ezt ki tudjuk következtetni. Enélkül nem értelmezhető az ikerparadoxon.
Előzmény: Bign (33939)
Bign Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33939
Jó akkor figyeljél két pontot:
Az egyiktől 0,8c-vel távolodsz, a másiktól 0,5c-vel.

Ha szerinted ez befolyásolja a te idődet, akkor döntsd el, hogy mennyit óhajtasz öregedni! :o)
Előzmény: Dubois (33937)
cíprian Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33938

Írtam, hogy ez határeset, elkerülte a figyelmedet.

 

 

Ha tőlünk két ellentétes irányba c sebességű fénysugár indul ki. Mi azt állapítjuk meg, hogy a két fénysugár vége egymástól 2c sebességgel halad. Ezt ténylegesen, méréssel állapítjuk meg. 

Legyen a fénysebesség c=1.

Ekkor mekkora lenne a másik fénysugár végének távolodása, ha ráülhetnénk a fotonra?

 

A következő képlettel számolhatunk: 

u=(V+W)/(1+VW)        

 

A képletben, ha V=1 és W=1 értékeket behellyettesítünk, u=c.

 

Látható, hogy gond nélkül kijött az is, hogy ráülhetünk a fotonra.

Miért van ez így?

Azért, mert a specrelben csak a tömeggel rendelkező objektumok nem érhetik el a fénysebességet. A fenti képletben nem szerepelnek tömegek, ezért van valós megoldása az egyenletnek.

Vagyis, ha nincs tömegünk, nyugodtan ráülhetünk akár a fotonra is :-)

Előzmény: Törölt nick (33935)
Dubois Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33937

Rossz válasz

Előzmény: Bign (33936)
Bign Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33936
12 * 0,8 = 9,6 fényévet távolodtam.

A Földön közben látszólag 12/1,666 = 7,2 év telt el.
De amint az előzőleg is látszott a külső megfigyelő "véleménye" nem számít.

Ha a Földről figyelnek engem, 12 év alatt azt látják, hogy nálam csak 7,2 év telt el.
A 12 év alatt 9,6 fényévet távolodtam, tehát sebességem 9,6/12=0,8c a sebességem.
Előzmény: ivivan (33933)
Bign Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33934
És most már válaszolok neked:
"Ne zavarjon, hogy az idődilatációt sokszorosan ellenőrzik nap-mint nap a kozmikus sugárzásokat vizsgálva és gyorsítókban."

Amit leírtam nem az idődilatáció tényét cáfolja, csak az ikerparadoxon levezetését érinti.

Amikor két rendszer sebessége különböző, természetesen mérhető, de ha a gyorsabb lefékeződik (vagy a lassabb felgyorsul) akkor megint szinkronba lesznek a mért és valóságos értékek.

Az eddig tapasztalt idődilatációk esetén vagy eltérő sebesség (műholdak), vagy esetleg a gyorsulás-lassulásnak van szerepe.

Tehát az egyenletesmozgás időinterferenciát (ikerparadoxon) nem okoz.

A gyorsuló-lassuló rendszereket még át kell gondolni, bár kétséges a dolog, mivel az ikerparadoxon esetén az is szimmetrikus (ugyan annyit gyorsul felfelé, amennyit fékezni kell).
Előzmény: Callie (33917)
ivivan Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33933
Na akkor nézzük egy egyszerű kérdést:

távolodsz a Földtöl egy űrhajóval 12 évet (saját időd szerint) 0,8c-vel (természetesen egyenesen), majd megállsz. A következő adatokat mondd meg nekem:

- milyen messze vagy a Földtől?
- mennyi idő telt el a Földön közben?

Gondolkozz el rajta, mielőtt válaszolsz...
Előzmény: Bign (33931)
ivivan Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33932
1, Ne mondjunk a fénysugár szemszögéből semmit, mert már pár napon keresztül megbeszéltük, hogy az eléggé furcsa eredményeket adna és a spec rel egyébként is kiköti, hogy a fényhez nem köthetünk IR-t

2, Már miért "tennéd magad" a spec relen kívülre azért, mert nem a két test valamelyikének szemszögéből nézed a dolgokat, hanem egy harmadik szemszögéből? A specrellel ezt "könnyedén" ki lehet számolni...
Előzmény: cíprian (33930)
Bign Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33931
Hozzá vehetjük a szokásos tömegetet is, de nincs jelentősége.

Tehát saját rendszerben a hosszt (100 m) és az időt (20 év) változatlanak "látjuk",
függetlenül a tényleges sebességtől.

Nekem eltelik 20 év, miközben 0,97c-vel haladok (amiből természetesen nem érzek semmit).

Ha közben egy másik helyről figyelnek (amihez képest 0,97c-vel haladok) onnan azt látják, hogy nálam csak 4,72 év telt el, egy másik helyről azt közlik velem (amihez képest 0,78c-vel haladok), hogy nálam csak 12,36 év telt el.
(és most én nem figyelem őket, csak rádión közlik az adatokat)

Most melyiknek higgyek? Én a saját órámat kell, hogy elfogadjam. Aszerint nálam 20 év telt el. Aszerint is öregszem.

Ezt teszi minden űrhajós, a saját rendszerében öregszik. A saját rendszerében pedig mindenkinek 20 év telik el.
Előzmény: ivivan (33928)
cíprian Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33930

A specrel szerint ha egyik fénysugár végéről a másikat nézzük, akkor a másik fénysugár tőle c sebességgel halad. (Ez a határesete két egymástól távolodó testnek). A specrelben a mérés mindig a mozgó testek valamelyikéről történik.

 

 Ha viszont az origóból két távolodó testet mérek, akkor kívülre tettem magam a specrelből. Vagyis ekkor nem a testről mértem a sebességet, hanem egy külső pontból.

 

Mindkét nézőpont helyes, csak nem szabad összekeverni őket.

Előzmény: Törölt nick (33929)
ivivan Creative Commons License 2007.04.15 0 0 33928
Természetesen a hossz és idő paraméterekre gondoltam.
Előzmény: Bign (33927)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!