Keresés

Részletes keresés

porondmester Creative Commons License 2011.04.17 0 0 633

Szia!

 

Nagyon szépek a növényeid!

Jó nagy tőtávolsággal lettek elültetve!

Gondolom ilyen kerítés mellett inkább szoliternek akarjátok, mint sövénynek!

Egyébként egy sima csepirendszer nem drága alájuk, ráadásul hatákonyabb, mint az esőztető!

Előzmény: FantasyLandia (632)
FantasyLandia Creative Commons License 2011.04.16 0 0 632

Sziasztok!

 

 

Csatlakoznék natenedu hozzászólásához, miszerint minél többször és erősebben metszed a Leylandi-t, annál szebb és sűrűbb lesz. 

A táppal kapcsolatban annyit fűznék hozzá, hogy én GreenWorld örökzöld tápoldatot adok nekik márciustól-szeptemberig havonta 1x! Lehet mehetne többször is, mert nálunk homok van, de láthatólag jól érzik magukat. Néha repetáznak, amikor a gyeptrágyát szórjuk :)

Első évben szinte mindennap locsoltuk késő őszig, mert sajnos öntözőrendszerünk nem lesz egy ideig. Mostmár elég hetente 1x alaposan megöntözni, de az sem egyszerű mert 80 db van a telek körül, és amikor beindítom a gyepre az esőztetőt, akkor abból jut nekik is bőven!

 

 

 

 

   ---> 2009 Június

 

  ---> 2010 Október

 

  ---> 2011 Április

 

 

 

HegyenVolgyon Creative Commons License 2011.04.12 0 0 631

Sziasztok!

 

 

Helyzetjelentés:

Az elhalt részek eltávolítása, valamint a hosszúhatású táp, az azóta kétszer történt Wuxal permetezés és a csepegtető öntözés hatására többé-kevésbé mind visszazöldültek, és a csúcshajtásuk növekedésnek indult. Az aljuk kopasz, dehát majdcsak lesz valami...

MALU007 Creative Commons License 2011.04.10 0 0 630

Köszi a választ és tanácsokat. Tegnap levagdostam a zöld, még nem fás hatások felét.

Egyébként látszik, hogy korábbi hasonló vágásnál, törésnél egy-két helyen már szépen el vannak ágazva.

Előzmény: natenedu (610)
ivódzsima Creative Commons License 2011.04.10 0 0 629

Köszönöm!

 

(kicsit megszeppentem, megyek átrendezem a csatateret)

Előzmény: natenedu (627)
natenedu Creative Commons License 2011.04.10 0 0 628
natenedu Creative Commons License 2011.04.10 0 0 627

"Óvatosan bánjon az olyan növényekkel, amelyek túl sok savat képezhetnek vagy összetételüknél fogva lelassíthatják a lebomlást, mint például a tűlevél, számára speciális komposzthalmot szoktak készíteni. Az ebből készült komposzt csökkenti a talaj pH-értékét."

Előzmény: ivódzsima (626)
ivódzsima Creative Commons License 2011.04.09 0 0 626

...nagyon nem értek a kertészethez, de bizony gyönyörködni annál jobban szeretek...ezért amit mondanak, azt több-kevesebb kritikával megfogadom, aztán...eddig bejött(majdnem minden)

 

azt sem írtam, hogy vettem balti tőzeget is, több száz liter/kilót, mindegy, komposztálok is, aminek meg is láccik az eredménye...a kertnek van egy olyan része, ami (szándékosan)nincs semmivel kezelve, mit mondjak, olyan is...

 

mulcsozok mindent ami belefér az aprítóba, de ezzel a...    'tűlevélvisszafogjaanövekedést'  megleptél...eddig úgy tuttam, minden jó, ami a fáról leesik...elvégre az övé...(volt)

 

ne hagyj kételyek közt..

 

 

(nekem elég, ha a vasgálic kezeli a problémát, pár évszázad, és az evolúció majd megoldja)

Előzmény: natenedu (625)
natenedu Creative Commons License 2011.04.08 0 0 625

Ez egy kicsit mélyebb téma.

 

A talajban mindíg van elegendő vas. Csakhogy a meszes talajon nem tud az kioldódni ezért relatív vashiány van. Ezért kell a talajt savanyitani=kioldódik a vas. A vasgálicos kezelés hogyismondjam kezeli a problémát, de nem oldja azt meg. Olyan mint amikor a fogfájásra fájdalomcsillapítót szedsz.

 

Talajsavanyítás: alacsony PH tartalmú tőzeg, természetes komposzt, tűlevél (óvatosan mert növekedést visszafogja), kávézacc, speciális műtrágya.

 

De ugye ez utóbbi felsorolással már megint ismétlem magam....

Előzmény: ivódzsima (622)
natenedu Creative Commons License 2011.04.08 0 0 624

Hát csak ismételni tudom magam.

 

A sebet tisztítsd ki és zárd el a víztől, hogy ne gombásodjon -> fadoktor

A befásult rész vagy megújúl vagy nem. Ha igen, akkor is nagyon nehezen.

 

Inkább koncentrálj a melettük lévő egészséges hajtásokra. Ahányszor hajtást metsze, annyiszor ágazódik el. Így tudod sűrűsödésre bírni. Minél közelebb metszed a törzshöz a zöldhajtást, annál sűrűbbre tudod nevelni.

 

Nem akarok nagyon dedós lenni, de minél több elágazást csinálsz minél közelebb annál sűrűbb. Ha valaki nagyon a számok bűvöletében él, akkor én azt javasolnám, hogy 5 éves koráig minden 15 centiméter elért zöldhajtásokat 5 cm-re kell metszeni.

 

A nagykönyv szerint márciustól július közepéig. Szerintem ez kitólódott kb 3 héttel. tehát áprilistól augusztus közepét javasolnám.

 

 

Előzmény: Li-Em (623)
Li-Em Creative Commons License 2011.04.08 0 0 623

Szia!

Köszönöm a gyors választ!!!

Csináltam képeket gyorsan:)

Permetezni egyszer permeteztem tavaly,majd utánnanézek hogy pontosan mivel.Tápozni tápozom őket a kompo hosszúhatású trágyájával,nagyon szeretik,asszem azt is te ajánlottad kb mádfél évvel ezelőtt:))).Ha levágom ezeket az ágakat,amik viszonylag vastagok azok helyére jön másik?Bocs lehet hogy hülye kérdés,de ha ezeket leszedem akkor iszonyatosan foghíjas lesz szegény:((.

Ime a képek:

Előzmény: natenedu (620)
ivódzsima Creative Commons License 2011.04.08 0 0 622

Bocsánat, hogy közbeszólok, de itteneni tanácsokból loptam...tavaly április elején az egyik fám produkált rozsda és egyéb, kipusztulásra utaló jeleket...na, ennek annyi...meg láncfűrész...aztán a különböző tanácsokból azt vettem le, hogy elegendő ha vasgálicot terítek a fa alá, és úgy rendesen tápoldatozom...a gondolatot tett követte, és marhasok eső(meg mindenféle táp).

 

úgy júniusik rozsdult, aztán mintha...nem baj, sok eső, táp, ima...és őszre csoda történt..na nem Terézanya jött közénk, hanem a fa igencsak átváltozott...maradt rozsdás rész, de a zöld az nőtt mint a veszedelem...most újból vasaztam, és indult a tápoldat is(csak eső nincs)...és már egyre kevesebb a rozsda...

 

...kérdéseket ne nagyon tegyetek fel, mert én sem értem az egészet...vagy az ima, vagy a táp...asszem a táp...+ vas...

 

ja, és nem permetezek semmit...

 

még annyit, hogy itt-ott előfordult mézgásodás egy picinykét, de a tápozás, és az eső együtt csodát tett..

 

 nem tagadom, baromi sokba került, de úgy néz ki jó befektetés volt...      (ugyanis nekem már nincs időm(sem) új fát nevelni)

 

Ha esetleg valakinek lenne hathatós esőhozó imája, lökje a linket    :-)

natenedu Creative Commons License 2011.04.08 0 0 621

Mielőtt valaki viccnek veszi, afadoktornál ilyesmire gondolok:

http://www.praktikerwebshop.hu/termekek/fadoktor_dobozos_120ml/?id=200312

natenedu Creative Commons License 2011.04.08 0 0 620

Szia,

 

Mivel lehet permetezni? Gombaölővel. Lehetőleg olyannal amire még nem rezisztensek a növényeid. Ezt csak te tudhatod. Érdemes váltogatni. Egyébként ha megfelelően tápozod őket, akkor elég eltávolítani a fertőzött ágakat (égesd is el), és a szokásos gyömölcsfa(szőlő, fű stb.)permetezéskor, nekik is adni a koktélból. A mézgásodás nem betegség, ahnem valaminek a tünete. Meg kell keresni az okot, ami kb. bármi lehet gomba, hámsérülés, rovarkár, fagyás.... Ha seb van rajzuk, akkor ki kell vágni, és lezárni fadoktorral.  

Előzmény: Li-Em (619)
Li-Em Creative Commons License 2011.04.08 0 0 619

Szia!

Én is tanácsot kérnék tőled:)ezekkel a tünetekkel kapcsoltatban.Az ágak nem csak lent haltak el,macska van a kertben sajna:(,az ágak nem tőből válnak le csak az elszáradt levelek.

Kabatinás ellen mivel kell permetezni?

Mézgásodás,na ez egy érdekes dolog.Most láttam 1-2 fánál,hogy olyan mintha a törzsön folyna ilyen ragarcsos anyag,és van is rajta ilyen heg vagy nem tudom hogy gogy irjam le,inkább lefényképezem.Viszont ez a fa teljesen zöld,látszólag semmi baja.

Köszi ha válaszolsz.

Üdv

Előzmény: natenedu (600)
juliokin Creative Commons License 2011.04.08 0 0 618

Ok.

Akkor a válasz pontosítva, hogy akkor lehet metszeni, ha már nem várhatók fagyok.

 

Előzmény: natenedu (617)
natenedu Creative Commons License 2011.04.08 0 0 617

"de ekkor a napfényre kerülő levelei megéghetnek"

 

ööö elfagyhatnak, mert nincs idejük fásodni télig nem?

 

A kérdésedre pedig nincs egzakt válasz, próbáltad volna most március elején a hóban-fagyba metszeni...

Előzmény: juliokin (616)
juliokin Creative Commons License 2011.04.08 0 0 616

A leylandi sövény nyírását kora tavasszal márciusban végezzük.

A sövény nyírása végezhető nyár közepén is a hajtásnövekedés leállásakor, de ekkor a napfényre kerülő levelei megéghetnek, ami esztétikai szempontból nem előnyös.

Köszi a választ!

Előzmény: juliokin (605)
natenedu Creative Commons License 2011.04.08 0 0 615

Az egy dolog, hogy azonnal szabadulj meg tőle, de égesd is el.

Előzmény: Tomi48 (614)
Tomi48 Creative Commons License 2011.04.08 0 0 614

Üdv:

Mi a véleményetek akkor megszabadítsam a növényeket a barnult részeitől vagy permetezzem így be ahogy van?

csiba00 Creative Commons License 2011.04.07 0 0 613

Én így csináltam, és most van kb. 3m magas, szinte átláthatatlan sövényem. Oldalába csak akkor nyúltam bele, ha előre jobban kinőtt, mint szerettem volna. No jó, meg párszor volt rá alkalom, hogy belül is egy-két alkalommal belevágtam, mert némelyik olyan erősen nőtt oldalra, hogy már kb. a mellette lévő tuja törzsén is túlnőtt. Akkor lehet szerencsém volt:)

 

A citromfüvet meg ki fogom próbálni, cska nehogy azt is tönkrevágják... Bár akkor ezek szerint azt valahogy nem csípik. Lehet, hogy ültetek majd a tuják elé szép sorban.

Előzmény: natenedu (610)
natenedu Creative Commons License 2011.04.07 0 0 612

A feltett kéréseim gyakorlatilag az összes lehetőséget is tartalmazzák. Ennél többet fényképekről nem lehet megállapítani (de valószínűleg még élőben sem)

Előzmény: Li-Em (606)
natenedu Creative Commons License 2011.04.07 0 0 611

Gyakran lemosni, mondjuk locsolásnál és citromfű alá, kertben megterem.

Előzmény: csiba00 (608)
natenedu Creative Commons License 2011.04.07 0 0 610

NEM! Ponthogy így NE!

 

Ez a leggyakoribb hiba. Csak a tetejét nem szabad addig bántani, amíg el nem éri a kívánt magasságot. Az oldalhajtásokat a kezdetektől KELL hajtásmetszeni. Ha nem így van, akkor befásodik, onnan meg nem ágazódik el. 

Előzmény: csiba00 (609)
csiba00 Creative Commons License 2011.04.07 0 0 609

Üdv!

 

Én mikor ültettem, akkor azt tanácsolták, hogy addig ne nyúljak hozzá, míg el nem éri a kívánt magasságot. Persze, ha oldalirányban, kifelé nagyon hajt, ami zavaró, azt nyílnán le lehet vágni. Mikor már meg lesz a kívánt magasság, akkor nem kell tovább engedni fölfelé, és ekkor fog jobban sűrűsödni.

Előzmény: MALU007 (607)
csiba00 Creative Commons License 2011.04.07 0 0 608

Üdv!

 

Tanácsot szeretnék kérni, hogy ki hogy védekezik a kan macskák jelölései ellen? (A kutya nem jöhet szóba, mert van egy nőstény macskánk:) )

 

Van egy kb 10-15m-es leylandi tujasorom, és sajnos párnál meg szokták jelölni a macskák... Lehet ez ellen valamit tenni? Levágom az elhalt részeket, de lényegében az egyik tujának teljesen szétjelölték az alját. Onnan gondolom, hogy a macskák lehetnek, mert már párszor észrevettem, meg a tujákon 30-40cm-nél magasabban nincs semmi betegség.

MALU007 Creative Commons License 2011.04.07 0 0 607

Üdv Mindenkinek!

 

Tavaly ősszel ültettünk náhány leylandit sövénynek. Kb 80/100 cm-esek. Még kicsik és ritkák. Ezekt most meg kell vagy lehet nyirni, hogy sűrűsödjenek?

 

Malu

Li-Em Creative Commons License 2011.04.07 0 0 606

Szia!

Nekem is így néz ki 2-3 db a többit lepermeteztem,azok úgy néz ki megmenekültek.Én is kiváncsian várom a választ:)

Előzmény: Tomi48 (603)
juliokin Creative Commons License 2011.04.05 0 0 605

Bocsi, az első kérdés arra vonatkozik, hogy mikor lehet az első nyírást megtenni általában?

Előzmény: juliokin (604)
juliokin Creative Commons License 2011.04.05 0 0 604

Sziasztok!

 

Mikortól lehet nyírni a leylandikat?

Ha a megfelelő magasságot eléri a teteje, simán levághatom a felesleges részt?

Csepegtető öntözést kb. hány éves koráig célszerű alkalmazni? (egyik ismerősömnek már 5 éves és ő nem öntözi külön csepegtetővel.)

 

Köszi!

 

Üdv.

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!